Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

26-02-2014

Zeman v Evropském parlamentu podpořil euro, kritizoval byrokracii

Prezident Miloš Zeman se poslancům Evropského parlamentu ve Štrasburku představil jako evropský federalista. V krátkém projevu se vyslovil pro harmonizaci daňové politiky nebo společnou evropskou armádu. Zároveň zkritizoval přehnanou unijní byrokracii, "šílené" přesuny zasedání europarlamentu z Bruselu do Štrasburku ale třeba i architekturu nebo jídlo unijních institucí. Sám se označil za velkého příznivce eura a na následné tiskové konferenci dodal, že by jej ČR mohla realisticky přijmout za pět let. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se nechal slyšet, že by se pod Zemanova slova podepsal. Souhlasí například s větší integrací zahraniční, fiskální nebo daňové politiky. Tu, jakož i rychlé přijetí eura, naopak odmítá ODS, která se ale s hlavou státu shodne na kritice "zbytečných bruselských regulací". Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga jsou Zemanovy návrhy vizemi, jež se nyní nedají realizovat.

Europoslanci: Zemanův projev ukazuje proevropský obrat ČR

Jako důkaz proevropského směřování České republiky označili ve Štrasburku někteří europoslanci projev českého prezidenta Miloše Zemana. Jiným vadil jeho důraz na federalizaci a harmonizaci daní, zelení kritizovali jeho podporu "megalomanským stavbám" jako je kanál Dunaj-Odra-Labe. Různé názory měli i na Zemanovu kritiku dvou sídel EP. Předseda největší poslanecké frakce v EP Joseph Daul ocenil, že Zemanův projev ukazuje, že Česká republika se opět přibližuje k Evropě. Britský liberální demokrat Andrew Duff si všiml, že přistoupením k paktu rozpočtové odpovědnosti nechává Česká republika Británii osamocenou. Londýn je jedinou zemí, která pakt odmítá.

Zeman: na volby na Ukrajině by měla dohlížet OBSE

Na průběh květnových prezidentských voleb na Ukrajině by neměla dohlížet Evropská unie, ale Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Na závěr své návštěvy Evropského parlamentu ve Štrasburku to ekl prezident Miloš Zeman. Vyslovil se také pro uspořádání mezinárodní konference o Ukrajině po volbách. Až budeme znát, jaký politický směr převládl, tak bychom měli svolat konferenci o Ukrajině i za účasti Ruska, řekl Zeman. Rusko nelze vyloučit z této mezinárodní platformy, dodal. Zopakoval, že na nadcházející dubnový summit Východního partnerství v Praze bude pozván nejvyšší představitel Ukrajiny. Pozvánka do Prahy platí pro nejvyššího zástupce Ukrajiny, ať je to kdokoli, dodal Zeman. Původně měl přijet do Prahy již svržený prezident Viktor Janukovyč.

Česko vypraví dva letecké speciály pro zraněné Ukrajince

Vláda vyšle ve čtvrtek do Kyjeva dva letecké speciály, které převezou do České republiky k ošetření dvě desítky Ukrajinců zraněných při nedávných násilnostech mezi vládou a proevropsky orientovanými demonstranty. Ukrajinci, kteří mají především střelná zranění, budou ošetřeni v nemocnicích v Praze. ČTK to ekl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po jednání vlády řekl, že ČR chce hrát aktivní roli v procesu sbližování Ukrajiny a Evropské unie a kabinet připraví strategii dlouhodobé spolupráce s Ukrajinou. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) by mělo být převezeno asi 24 zraněných, jejich počet ale nakonec může být vyšší.

Vláda kompletně vyměnila řídicí výbor Českých drah

Vláda kompletně vyměnila řídicí výbor Českých drah. Nově jej povede náměstek ministra dopravy Karel Dobeš, do funkce místopředsedy kabinet jmenoval druhého z náměstků šéfa dopravního resortu Kamila Rudoleckého. Kromě nich zasedne za ministerstvo dopravy ve výboru ředitel odboru drah, železniční a kombinované dopravy Jindřich Kušnír. Z ostatních resortů budou vládu v kontrolním orgánu Českých drah zastupovat první náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht, náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Havlíček, náměstek ministra obrany Jakub Kulhánek a Vladislav Koval z odboru kabinetu ministryně pro místní rozvoj. V minulém týdnu prošlo vedení Českých drah zásadní proměnou. Odvolán byl generální ředitel Dalibor Zelený, kterého do funkce před půl rokem dosadil exministr dopravy Zdeněk Žák. Jeho místo obsadil dosavadní náměstek pro ekonomiku Daniel Kurucz. Kromě něj byli do do představenstva společnosti zvoleni Michal Štěpán a Pavel Krtek.

Kabinet vyměnil svých deset zástupců ve správní radě VZP

Vláda vyměnila svých deset zástupců ve správní radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Dokončila tak obměnu tohoto třicetičlenného týmu. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to oznámil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Podle něj mají noví členové pomoci stabilizovat pojišťovnu. "Bylo dosaženo koaliční shody. Jsou tam zástupci orgánů státní správy, exekutivy, Poslanecké sněmovny. Ve všech případech jde o lidi, kteří se zabývají zdravotnictvím a jsou odborníky na danou oblast," řekl Němeček. Do složení správní i dozorčí rady VZP se promítá poměrné zastoupení stran ve Sněmovně.

Němeček brzy navrhne, jak stát srovná nemocnicím výpadek poplatků

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) v nejbližší době předloží návrh, jak stát nahradí nemocnicím výpadek příjmů po zrušení poplatků za hospitalizaci. Vláda by měla řešení schvalovat do několika týdnů. Novinářům to po jednání s asociací krajů řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle předsedy vlády není možné zrušit poplatky a nemocnicím za ně žádné prostředky neposkytnout. "Pokud vláda situaci nevyřeší, budou to kraje, na které se převalí povinnost výpadek dofinancovat," uvedl Sobotka. Řekl, že je možné použít peníze z rozpočtové rezervy, v ní je dostatek prostředků. "Otázka uvolnění finančních prostředků je věcí rozhodnutí vlády," dodal premiér. Míní, že nemocnice mají za sebou "několik hubených let", situaci zhoršilo zvýšení DPH v minulých letech.

MPSV chce výjimku ze zákona o zakázkách, nestíhá asi tendry na IT

Ministerstvo práce bude muset podle své náměstkyně pro informační technologie Ivy Merhautové (KDU-ČSL) žádat o výjimku ze zákona o veřejných zakázkách, aby zajistilo od příštího roku provoz informačního systému pro vyplácení dávek. Tendry na dodavatele totiž letos asi nestihne. Merhautová to uvedla v tiskové zprávě. Kritizovala také své předchůdce, kteří podle ní žádné soutěže nepřipravili a nevyhlásili. Úřady práce od počátku roku zas plně používají staronový systém od firmy OKsystem, který měly do konce roku 2011. Smlouva na něj ale vyprší za deset měsíců. Úředníci se museli k původním aplikacím vrátit poté, co antimonopolní úřad zakázal dva roky staré produkty od firmy Fujitsu kvůli porušení zákona o veřejných zakázkách používat. Resort práce pod vedením někdejšího ministra Jaromíra Drábka (TOP 09) totiž programy a služby pořídil bez tendru, připojil se jen k rámcové smlouvě vnitra s firmou Fujitsu Technology Solutions.

Babiš odvolal šéfa dozoru nad sázkami a loteriemi Jana Řeholu

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) odvolal ředitele Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Jana Řeholu. Jméno jeho nástupce resort nezveřejnil. Ministr zkrátil i lhůtu pro povolení herních zařízení, od prvního března je bude ministerstvo povolovat pouze na jeden rok místo dosavadních tří. Týká se to hlavně interaktivních videoloterijních terminálů. "Důvodem je, že vydávání povolení na tři roky již neodpovídalo současné situaci v oblasti regulace loterijního trhu," prohlásil mluvčí resortu Radek Ležatka, podle nějž nová praxe lépe zohlední požadavky řady obcí a umožní jim tak plně uplatnit jejich práva na samosprávu v oblasti regulace loterií a jiných podobných her.

SZPI uvažuje o vyšších pokutách pro chybující prodejce

Zatímco počet pokut udělených Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí (SZPI) se loni snížil o 160 na 1570, jejich celková výše narostla téměř na dvojnásobek, na více než 64 milionů korun. Ústřední ředitel SZPI Martin Klanica míní, že obchodníci neberou pokutu jako výchovnou záležitost, proto je připraven i přitvrdit, uvedl na tiskové konferenci. Výrazně meziročně vyšší pokuty udělila podle již dříve zveřejněných informací loni také Státní veterinární správa (SVS). Nejvyšší loňskou pokutu, pět milionů korun, dostal subjekt zapletený do metanolové kauzy. Inspekce loni také zakázala uvádět do oběhu zboží v hodnotě přes 32 milionů korun. "Pokuta má být prostředek k nápravě, není cílem. Proto nás mrzí, že k tomu tak někteří obchodníci nepřistupují. Pokud se situace nebude měnit, jsme připraveni pokuty zvyšovat," řekl Klanica.

Poláci loni vyvezli do Česka potraviny za 1,2 miliardy eur

Polsko, které je letos hlavním partnerem potravinářského veletrhu Salima, loni vyvezlo do Česka potraviny za 1,2 miliardy eur (32,8 mld Kč). Proti roku 2012 je to o sedm procent vyšší objem, tedy zpomalení trendu posledních let. Nejvíc vyváží Poláci do Německa, kam putuje téměř čtyřnásobek. Vyplývá to z tiskové zprávy, kterou Polsko na veletrhu zveřejnilo. Zájem o polské potraviny loni v Česku ovlivnily aféry, především kvůli přidávání posypové soli do potravin.

Brněnští radní schválili dodatek, otevřeli cestu k centru Amazon

Brněnští radní schválili dodatek smlouvy s developerem CTP Invest týkající se stavby logistického centra Amazonu v černovické průmyslové zóně. Před dvěma týdny zastupitelstvo projekt pozastavilo kvůli sporům kolem zamýšlené stavby dálničního sjezdu. V mezidobí se je ale podařilo překonat, takže americký internetový prodejce své centrum na jižní Moravě s největší pravděpodobností postaví. Konečné slovo bude mít brněnské zastupitelstvo, které smlouvu projedná 18. března. Amazon slibuje v Brně vznik minimálně 1500 pracovních míst, v předvánočním čase ještě více. Další distribuční centrum má být v Dobrovízi u Prahy.

Praha ukončila celodenní cvičení blackout, objevila nedostatky

Praha ukončila cvičení celkového výpadku elektřiny. Podle krizového štábu odhalilo několik slabých míst, zejména v oblasti dodávky tepla a vody a v legislativě. Ve výsledku však simulování takzvaného blackoutu prý ale ukázalo, že je Praha schopna takovou situaci zvládnout. Novinářům to řekli primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) a odborníci na bezpečnost Andor Šandor a Jiří Šedivý. Zjištění bude Praha nyní měsíc analyzovat, některé problémy začne řešit okamžitě. "Mohu říct, že z cvičení mám dobrý pocit, a věřím, že Praze přinese užitek a bude na případný skutečný blackout dobře připravena," řekl Hudeček. Šedivý pak dodal, že celkově je Praha schopna blackout zvládnout.

Policie viní Hušáka z pokusu o podvod

Pražská policie v úterý obvinila bývalého šéfa společnosti Sazka Aleše Hušáka z pokusu o podvod. Kauza se týká směnky na 50 milionů korun, kterou chtěl Hušák vyplatit od podnikatelů Martina Ulčáka a Marka Dospivy. V případě prokázání viny mu hrozí až desetileté vězení. Informovala o tom mluvčí pražských policistů Jana Rösslerová. Směnku na 50 milionů korun Hušák uplatnil vůči Ulčákovi a Dospivovi u pražského městského soudu loni v březnu. Soud vydal platební rozkaz, proti němuž se ohradil jak Ulčák, tak Dospiva, který na směnce figuruje jako ručitel. Muži tvrdili, že platnost směnky dávno vypršela. Při následném líčení se soud postavil na jejich stranu a žalobu někdejšího šéfa Sazky na zaplacení milionů zamítl. Tento závěr následně potvrdil i odvolací Vrchní soud v Praze. Stanovil také to, že Hušák musí každému z podnikatelů uhradit přes 150.000 korun za právní zastoupení. Právník a manažer Hušák byl generálním ředitelem Sazky od roku 1995. Sazka se na jaře 2011 dostala do insolvence a poté do konkurzu. Její podnikatelskou činnost převzala tentýž rok v listopadu firma SAZKA sázková kancelář, vlastněná finančními skupinami PPF a KKCG.

Soud přerušil líčení s Rathem kvůli bombě

Krajský soud v Praze musel ve středu dopoledne přerušit hlavní líčení v kauze exposlance Davida Ratha obžalovaného z korupce a více než deset dalších jednání, protože anonym nahlásil v budově bombu. Policie evakuovala několik desítek lidí a s pyrotechniky místo prohledala. Mluvčí soudu Zuzana Steinerová uvedla, že provoz soudu se obnovil zhruba ve 12:30. Výbušnina se v budově nenašla.

Detektivové řeší miliardové tendry na svoz odpadu v Praze

Protikorupční policie na základě trestního oznámení vyšetřuje okolnosti týkající se miliardových zakázek na svoz odpadů v Praze a snahu města o akvizici Pražských služeb za stovky milionů. Detektivové Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) si vyžádali podklady týkající se rozhodnutí pražské rady z roku 2012 a začátku roku 2013. V úterý Praha informovala o tom, že se protikorupční policie zabývá zastavením prací na problematickém tunelu Blanka.

Ochránci soukromí loni na pokutách vybrali asi 6,5 milionu korun

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) vybral loni na pokutách za porušení pravidel ochrany soukromí zhruba 6,5 milionu korun. Bylo to o přibližně 2,7 milionu korun více než v předchozím roce. Vyplývá to z výroční zprávy za loňský rok, kterou ad zveřejnil na svém webu. Připomíná v ní, že se zabýval například projektem sKaret, propojováním informačních databází nebo provozováním kamerových systémů. "Z těch staronových problémů jsme se byli nuceni po mnoha letech opět vracet k nepochopitelným snahám pranýřovat dlužníky a vymknout se platnému právnímu řádu," uvedl ve zprávě předseda úřadu Igor Němec. Ve zprávě úřad připomíná i kontrolu v lyžařských střediscích, která používají systém kontroly skipasů podle fotografií jejich uživatelů. Podle ochránců soukromí to nenarušuje soukromí lyžařů v rozporu se zákonem.

ÚSTR vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) oficiálně vystoupil z Platformy evropské paměti a svědomí. Uvedl to mluvčí ústavu Pavel Ryjáček. Platforma, kterou ústav zakládal, mu pozastavila v lednu členství kvůli tomu, že v něm pracují bývalí komunisté. Ústav podle platformy také nedokázal rozptýlit podezření, že porušil její etický kodex. Podle ÚSTR jde zřejmě o to, že někteří členové vědecké rady byli kdysi členy KSČ. Ti ale nejsou zaměstnanci ústavu. Podle dopisu ředitelky ÚSTR Pavly Foglové ústav ale trvá na tom, že platforma nepostupovala v souladu s vlastními stanovami a rozhodnutí o pozastavení členství je neplatné. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že bude chtít po ústavu vysvětlení.

Myslivečkova opera Olimpiade je nominována na operního Oscara

Historicky první uvedení opery Olimpiade Josefa Myslivečka v pražském Stavovském divadle zaznamenalo loni v květnu na mezinárodní operní scéně nevídaný ohlas, jenž doznívá až do dnešních dnů. Mimořádná inscenace je nominována na prestižní The International Opera Awards, neboli operního Oscara, v kategorii "znovuobjevená tvorba". Vítězové budou vyhlášeni 7. dubna v Londýně, oznámila ČTK Simona Andělová ze společnosti 2media. "Myslivečkova Olimpiade se tak ocitla ve velmi dobré společnosti produkcí evropských festivalů v Aix-en-Provence, Wexfordu či amerického Bard SummerScape. Na londýnském finále budou vyhlášeni vítězové více než dvou desítek kategorií druhého ročníku těchto cen," uvedla. Myslivečkova Olimpiade se vloni vrátila na jeviště ve své původní podobě po 235 letech od poslední reprízy, která se odehrála v roce 1778 v Neapoli.

V pražské Lucerně vystoupí 12. srpna Marilyn Manson

Excentrický americký rocker Marilyn Manson se svou stejnojmennou skupinou vystoupí 12. srpna v pražské Lucerně. ČTK to oznámil mluvčí společnosti D Smack U Promotion Michal Rejžek. Svou rockovou show v Česku uvede pošesté. Kapela, která mnohokrát musela čelit kritice a odmítání ze strany církve, přes sdružení rodičů až po vysoké politiky, v poslední dekádě výrazně změnila své směřování. Kontroverze z let devadesátých je pryč a dění se soustřeďuje hlavně na frontmana, označovaného za "mistra šoku a chaosu", který vystupuje s nalíčenou tváří a v extravagantních oděvech.

Ze sportu:

Novým trenérem hokejové reprezentace bude Vladimír Růžička. Nahradí Aloise Hadamczika, jenž odstoupil po olympijských hrách v Soči. K potvrzení Růžičkova angažmá chybí podle šéfa svazu Tomáše Krále už jen podpis smlouvy, která má platit do domácího mistrovství světa v roce 2015 v Praze a Ostravě. V nejbližších dnech si má současný kouč a sportovní manažer pražské Slavie vybrat svůj realizační tým.

Podle trenéra Dušana Uhrina mladšího mají fotbalisté Plzně velkou šanci na postup přes Šachtar Doněck do osmifinále Evropské ligy. Přestože si do odvety s favoritem přivezli výsledek 1:1, Uhrin věří, že v Doněcku dají jeho svěřenci o gól více.

Dvojnásobnou účast má český tenis ve čtvrtfinále turnaje v Dubaji. Druhým kolem bez problémů prošel třetí nasazený Tomáš Berdych, který porazil Ukrajince Sergeje Stachovského 6:2, 6:1, i Lukáš Rosol, jenž vyřadil turnajovou osmičku Dmitrije Tursunova z Ruska 6:4, 7:6. Napínavý souboj o čtvrtfinále svedl Radek Štěpánek, ale s bývalou světovou jedničkou Rogerem Federerem ze Švýcarska nakonec prohrál 2:6, 7:6 a 3:6.

Tenistka Klára Zakopalová porazila ve 2. kole turnaje ve Florianópolisu Francouzku Alizé Limovou dvakrát 6:3. Ve čtvrtfinále je letos potřetí.

Skokan na lyžích Roman Koudelka obsadil 25. místo v závodě Světového poháru ve švédském Falunu. Hned za ním skončil Antonín Hájek, zbývající čtveřice českých reprezentantů neprošla do druhého kola.

Počasí:

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo nízkou oblačností, ojediněle mrholení a mlhy, odpoledne a večer místy polojasno. Maxima 4 až 8 stupňů, při malé oblačnosti až 11, na horách kolem 5 stupňů C.

V části Moravskoslezského kraje zůstává překročen imisní limit pro polétavý prach. Zvýšený imisní limit, jehož mezní hranice je 50 mikrogramů na metr krychlový, je především na Ostravsku a Karvinsku. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologické ústavu (ČHMÚ).

26-02-2014