Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

21-03-2014

V pondělí se kvůli Ukrajině sejde Bezpečnostní rada státu

V pondělí by se měla sejít Bezpečnostní rada státu. Bude jednat o přípravách České republiky na vývoj situace na Ukrajině, kde eskaluje konflikt s Ruskem ohledně poloostrova Krym. Po skončení prvního dne summitu Evropské unie v Bruselu to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Lídři EU se na nočním jednání v Bruselu dohodli na rozšíření seznamu ruských činitelů, kterým unie zakáže vstup na své území a zmrazí jim tam majetek. Na tento seznam nově přibylo 12 jmen. Pokud bude Moskva situaci na Ukrajině dále destabilizovat, je EU připravena sáhnout i k hospodářským sankcím.

Sobotka: Kyjev musí vůči menšinám dělat citlivou politiku

Premiér Bohuslav Sobotka pokládá za důležité, aby nynější ukrajinská vláda prováděla citlivou politiku vůči národnostním menšinám. Řekl to českým novinářům v Bruselu v den, kdy za ČR podepsal spolu s dalšími lídry Evropské unie a ukrajinským premiérem Arsenijem Jaceňukem politickou část asociační dohody mezi EU a Ukrajinou. "Je velmi důležité, aby sama ukrajinská vláda svým postupem položila základy pro udržení územní integrity Ukrajiny a byla schopna čelit snahám o to Ukrajinu dále štěpit na národnostním principu," prohlásil předseda vlády. Je potřeba, aby EU viděla situaci na Ukrajině realistickýma očima; byť má nynější ukrajinská vláda podporu Evropy, odehrávají se tam i procesy se kterými lze souhlasit jen těžko. "Mám na mysli některé projevy pravicového extremismu nebo pravicového radikalismu," uvedl Sobotka. Za chybný krok nové moci v Kyjevě označil zrušení jazykového zákona.

Česko vyšle za volyňskými Čechy zástupce z Kyjeva

Situaci volyňských Čechů na Ukrajině prověří zástupce českého zastupitelského úřadu v Kyjevě. S dvěma policisty za nimi vyrazí v sobotu. Poslancům to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Na Ukrajinu je podle něho připraven "v nejbližších dnech" vyrazit taky zmocněnec ministerstva zahraničí pro krajany Karel Kühnl. Česko podle Zaorálka dosud nemělo informace, že by byli volyňští Češi na Ukrajině vystaveni zvýšenému nebezpečí. Ve středu o situaci menšiny, která se prý cítí ohrožena eskalací konfliktu s Ruskem, jednal s jejími zástupci předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Situace českých krajanů podle něj vyžaduje rychlé řešení. Kabinet dal již dříve najevo ochotu jim pomoci. Zaorálek poznamenal, že volyňští Češi mají možnost získat české občanství jednodušším než běžným postupem. Česko podle ministra pečlivě posoudí i případné jiné formy pomoci. Na Ukrajině žije asi 20.000 Čechů. Spolek volyňských Čechů v Žitomirské oblasti se v minulých dnech obrátil na české představitele s žádostí o pomoc pro asi 40 rodin, které by se chtěly vrátit do původní vlasti.

Okamura vyzývá Zemana ke svolání mírové konference k Ukrajině

Předseda hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby do České republiky svolal mírovou konferenci k řešení napjaté situace mezi Ruskem u Ukrajinou. Kromě zástupců obou znesvářených zemí by se jí měli zúčastnit i představitelé Evropské unie a USA. Okamura kvůli svolání konference napsal Zemanovi otevřený dopis. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka již prezident své diplomatické aktivity vyvíjí. "Připomínáme, že v dubnu se uskuteční schůzka Východního partnerství, jejíž případný výsledek nelze předjímat. Z tohoto důvodu je trochu předčasné se k návrhu obsaženém v dopise vyjádřit," řekl Ovčáček.

Zeman: Návrhy na omezení pravomocí prezidenta jsou nelogické

Miloš Zeman považuje návrhy na omezení prezidentských pravomocí za nelogické. V rozhovoru pro server Aktuálně.cz řekl, že zvažované úpravy odporují roli hlavy státu jako "krizové pojistky". "Pokládám za komické, že přímo zvolený prezident má mít užší pravomoci než prezident zvolený parlamentem. To absolutně nedává logiku," uvedl v souvislosti mj. s úvahami o povinné kontrasignaci premiéra při jmenování členů bankovní rady, o zavedení termínu 30 či 60 dnů, v němž by prezident musel jmenovat nového předsedu vlády, či o možnosti svěřit druhý pokus jmenování premiéra místo prezidentovi Sněmovně. Zeman byl na rozdíl od všech svých předchůdců v české a československé historii zvolen v přímých volbách, kritici míní, že během roku svého dosavadního úřadování si některé ústavní pravomoci hlavy státu vykládal příliš volně. Podle Zemana z nynějších úvah o omezení pravomocí hlavy státu vyplývá strach ze silného prezidenta.

Sobotka řešil s bulharským premiérem ČEZ, hájil práva investora

Český premiér Bohuslav Sobotka se ve čtvrtek v rámci summitu Evropské unie v Bruselu sešel se svým bulharským protějškem Plamenem Orešarským a jednal s ním o situaci polostátní energetické společnosti ČEZ v Bulharsku. Tamní úřady zahájily kroky k odebrání licence českému distributorovi. Sobotka při setkání bulharskému kolegovi zdůraznil zájem České republiky na tom, aby byla respektována práva investorů. Bulharské úřady ve středu zahájily kroky k odebrání licencí na prodej českým distributorům energie ČEZ a Energo-Pro a rakouské EVN. Proces odebrání licence je podle bulharského energetického regulátora reakcí na to, že firmy do úterní půlnoci nezaplatily údajný dluh vůči bulharské státní energetické společnosti NEK. Všechny tři společnosti z Česka a Rakouska ale tvrdí, že nic nedluží.

Zaorálek: Remek je loajální, v Rusku reprezentuje české zájmy

Český velvyslanec v Moskvě Vladimír Remek je podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) dobrým reprezentantem českých zájmů v Rusku. Zaorálek nemá pochybnosti o Remkově loajalitě. Řekl to po jednání s Remkem. Uvedl také, že chtěl od velvyslance slyšet informace o aktuální situaci v Rusku. Hovořili spolu rovněž o možných scénářích dalšího vývoje na Ukrajině a chystané schůzce náměstků ministra zahraničí ČR a Ruska. Zaorálek řekl, že Remek dostal i nějaké instrukce, nechtěl ale upřesnit jaké. Podle ministra se s velvyslancem dohodli na častějších konzultacích. Do Remka se během čtvrtečních interpelací pustil opoziční poslanec Daniel Korte (TOP 09). Nazval jej komunistou proruského ražení, jehož loajalita k Česku je více než pochybná.

Ministr jmenoval 85 nových profesorů, na titul čekali od podzimu

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) předal v pátek jmenovací dekrety 77 novým profesorům. Nejvíce kandidátů, 32, je z Univerzity Karlovy. Po šesti nových profesorech má také Masarykova univerzita v Brně, Univerzita Palackého v Olomouci, brněnská Mendelova univerzita, Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích, ČVUT a také brněnské VUT. Z 85 nových profesorů je 15 žen. Noví profesoři kvůli neshodám ohledně svého jmenování čekali na titul od podzimu. Prezident Miloš Zeman dekrety podepsal už před měsícem. Slavnostního aktu v Karolinu se ale neúčastnil. V budoucnu by mohlo jmenování přejít na předsedu Senátu, ministra školství nebo samotné rektory.

Tripartita podpořila návrh kompenzací za poplatky v nemocnicích

Zdravotnická tripartita jednomyslně podpořila návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na kompenzace za zrušené poplatky v nemocnicích. Podle odborů by bez nich klesla úroveň zdravotnické péče. Ministr věří, že jeho materiál vláda v pondělí schválí. Ministr a zástupci odborů i zaměstnavatelů to po společném jednání řekli novinářům. Ministrův návrh podpořili hejtmani a podpůrná stanoviska mu zaslaly i přední osobnosti české medicíny. Němeček navrhuje od července zvýšit odvody státu do zdravotního pojištění za děti, nezaměstnané či důchodce ze 780 na 845 korun. Pokud vláda navýšení schválí, získá zdravotnictví za šest měsíců 2,1 miliardy korun. Pojišťovny by je musely rozdělit nemocnicím, uložil by jim to zákon.

MD se pokusí odvrátit arbitráž s Kapschem

Ministerstvo dopravy se na poslední chvíli pokusí odvrátit arbitráž s firmou Kapsch. Ta zažalovala Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) o téměř 156 milionů korun kvůli dluhům za provoz části palubních jednotek používaných v elektronickém mýtném systému. Státní organizace platby dluží přesto, že už v polovině loňského roku se s firmou dohodla na razantním snížení ceny za provoz těchto jednotek z původních 1400 korun na 237 korun. Kvůli personálním změnám na ŘSD ale zůstala dohoda bez podpisu a Kapsch se v polovině února obrátil na rozhodčí soud. Do zahájení arbitráže už moc času nezbývá. Dohodou o narovnání a uznání dluhu se bude v pondělí zabývat vláda.

MF obdrželo z Fondu solidarity 412 mil. Kč na škody po povodních

Ministerstvo financí ve středu obdrželo 15,9 milionu eur (zhruba 412 milionů korun) na likvidaci následků loňských červnových povodní. Česká republika získala nejvyšší možný příspěvek, který podle pravidel fondu činí 2,5 procenta celkových odhadovaných škod. Celkové povodňové škody byly odhadnuty na 16,473 miliardy korun. ČR přitom využila takzvaného kritéria sousední země. O pomoc tímto způsobem může žádat i stát, který sousedí se zemí postiženou závažnou katastrofou, kde škody přesáhly limit pro hlavní kritérium. Na hlavní kritérium totiž ČR objemem škod nedosáhla. O pomoc požádaly i Rakousko a Německo.

Obrana koupí nové radary za téměř dvě miliardy korun

Téměř dvě miliardy korun plánuje ministerstvo obrany vynaložit na nákup pěti nových radarů pro vojáky. Akvizice je součástí celkového plánu na obměnu zastaralých sovětských radarů. Nákup pěti přístrojů je první fází projektu a měl by se uskutečnit během tří až čtyř let. Úřad předpokládá, že za novou radiolokační techniku vynaloží 1,5 až 1,7 miliardy korun.

Ihned.cz: Irák jedná v Aeru o koupi nepoužívaných letadel L-159

Iráčané mají zájem o nákup zakonzervovaných letadel L-159, která česká armáda nepotřebuje. O případném obchodu jednají ve společnosti Aero Vodochody. Informuje o tom server ihned.cz. Irák v roce 2012 projevil zájem o koupi nových bitevníků české výroby. Nakonec se však rozhodl pro korejské stroje. Podle serveru ihned.cz ale korejská firma není schopna dodržet datum dodávky, proto se Bagdád opět obrátil na Prahu. Podle zpravodajského webu přiletěla irácká delegace ve čtvrtek a v Aeru jednala i v pátek. Zájem má o koupi dvanácti jednomístných bojových letadel L-159, napsal ihned.cz. Vojenské letectvo má celkem 72 bitevníků, za které zaplatilo 51 miliard korun. Piloti ale potřebují jen zhruba třetinu z nich. Celkem 36 strojů je zakonzervováno.

Do boje s chudobou a na začleňování by mohlo jít víc peněz z EU

Do opatření na boj s chudobou, na sociální začleňování a řešení problémů ghett by v příštích letech mělo putovat z EU mnohem víc peněz než dosud. Jednotlivé programy, které budou řídit ministerstva práce, školství a pro místní rozvoj, by se navíc mohly kvůli lepšímu účinku propojit. Jednal o tom v Praze ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a šéf vládní agentury pro začleňování Martim Šimáček s eurokomisařem Lászlem Andorem. Chudoba a sociální vyloučení hrozí 1,58 milionu obyvatel ČR. Z nich 128.500 nemá ani dostatečný příjem, ani materiální vybavení a ani práci. I tak je na tom Česko nejlépe ze zemí EU. Chudoba a vyloučení hrozí v průměru asi čtvrtině euroobčanů, ale 15 procentům Čechů. V Česku pak existuje asi 400 chudinských domů a čtvrtí. V těchto ghettech žijí převážně Romové. Může to být kolem 80.000 lidí. Dospělí bývají bez práce, děti často končívají ve "zvláštních" školách.

NP Šumava chce letos investovat do projektů až 400 mil. Kč

Šumavský národní park chce letos investovat do rozvoje zhruba 400 milionů korun. Je to nejvíce v historii. Vzniknou tak například zoologická střediska v Kvildě a v Srní nebo část cyklistické magistrály vedoucí z Hůrky na Skelnou. Další peníze zamíří na rekonstrukci informačních středisek ve Stožci, Rokytě a Kašperských Horách. Novinářům to dnes řekli zástupci vedení parku. Zhruba 150 milionů korun z investic půjde na výstavbu dvou zoologických center. Jedno vzniká na Kvildě a bude věnováno životu jelenů. V Srní zase budou moci návštěvníci pozorovat vlky. Oba projekty by měly být dokončeny v roce 2015. Park chce letos také zahájit demolici bývalých objektů pohraniční stráže v Borových Ladech a na Stožci. Už loni nechal zbourat tento objekt v Kvildě.

ÚS odmítl stížnost ČSOB ve sporu o 1,4 mld

Československá obchodní banka (ČSOB) definitivně prohrála spor se státem o více než 1,4 miliardy korun. Částka představuje dluh, který zůstal po všeobecné výstavě v roce 1991. Peníze si vypůjčila státem zřízená Společnost pro Všeobecnou československou výstavu v Praze. Později skončila v konkurzu. Banka chtěla peníze od státu, avšak neuspěla. Nyní její stížnost odmítl Ústavní soud. Všeobecná československá výstava začala 15. května 1991 v Holešovicích. Navázala na Jubilejní zemskou výstavu, která poprvé nabídla své exponáty k prohlídce na stejném místě o 100 let dříve. Novodobá výstava chtěla republiku po dlouhé izolaci představit jako zemi, která nezačíná stavět na zelené louce, ale která může navázat na ojedinělou průmyslovou tradici.

Soud nevzal Rittiga do vazby, návrh označil za obcházení zákona

Obvodní soud pro Prahu 5 propustil na svobodu lobbistu Iva Rittiga a spoluobviněného advokáta Marka Stubleyho. Zamítl tak návrh státního zástupce, který požadoval vzetí mužů do vazby poté, co jim pražský městský soud zrušil zákaz vycestování z Česka. Osvobozený Rittig na místě novinářům řekl, že zatím neví, zda z republiky odcestuje. Jeho právník Vlastimil Rampula doplnil, že obvodní soud označil návrh na vazbu za obcházení zákona. Rittig a Stubley čelí obvinění z praní špinavých peněz v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Vedle nich jsou v kauze obviněni a od pátku také opětovně zadrženi další tři lidé - Rittigův obchodní partner Peter Kmeť, někdejší jednatel tiskárny Neograph Jan Janků a Stubleyho kolega z advokátní kanceláře David Michal. O návrhu vazby pro Kmetě, Janků a Michala rozhodne obvodní soud v sobotu.

Policie obvinila 15 lidí z krácení daní se škodou 2,3 miliardy

Protikorupční policie obvinila 15 lidí z krácení daní při obchodování s pohonnými hmotami a z účasti na organizované zločinecké skupině. Údajně způsobili škodu za 2,3 miliardy korun. Sdělil to mluvčí policejního útvaru Jaroslav Ibehej. Podrobnější informace kriminalisté uvolní na úterní tiskové konferenci. Lidovky.cz uvedly, že jedním ze zadržených lidí je íránský obchodník s českým pasem Šahrám Abdulláh Zádí, jenž v Česku vystudoval a ovládá češtinu. Policie ho prý zadržela ve čtvrtek v prezidentském apartmá pražského hotelu Hilton, které měl dlouhodobě pronajaté. Při prohlídce prý zajistila dokumenty, větší množství peněz i mužův luxusní vůz. Server doplnil, že Íránci hrozilo v roce 2010 zatčení v Dubaji. Muži se prý však tehdy podařilo narychlo získat český pas díky sňatku s Češkou na ambasádě v Abú Zabí a okamžitě odletěl do Prahy.

Policie vyšetřuje pokus o vraždu mezi vězni ve Valdicích

Ve věznici ve Valdicích na Jičínsku v pátek odpoledne napadl odsouzený spoluvězně. Napadený muž skončil s těžkým zraněním v královéhradecké fakultní nemocnici, policie incident vyšetřuje jako pokus o vraždu. Oba vězni si odpykávají trest za vraždu. Uvedla to mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková. Podle ní je pětadvacetiletý vězeň podezřelý, že napadl na pracovišti v areálu věznice jednapadesátiletého spoluvězně kladivem. Zraněný muž se podrobil v hradecké nemocnici operaci. Z vraždy podezřelý muž je umístěný na samostatném oddělení. "Motiv útoku vyšetřujeme," řekla Ježková. Pokus o vraždu ve valdické věznici policie vyšetřovala již v minulosti. Například v roce 2011 napadl Antonín Jóni svého spoluvězně, při rvačce mu dupl na hlavu. Pražský vrchní soud Jóniho vloni poslal za útok na 11 let do vězení.

ČSÚ: Počet obyvatel ČR loni po deseti letech klesl

Počet obyvatel České republiky po deseti letech klesl. Na konci roku 2013 v zemi žilo 10,512.400 lidí, tedy o 3700 méně než o rok dříve. Důvodem úbytku je to, že více lidí zemřelo, než se narodilo, a poprvé po roce 2001 se z Česka více lidí vystěhovalo, než do něj přišlo. Informoval o tom Český statistický úřad. V porovnání s rokem 2012 lidé také méně vstupovali do manželství, naopak častěji se rozváděli. Podle dosavadních statistik Češky a Češi začali pomalu vymírat. Počet zemřelých loni v meziročním srovnání stoupl o téměř tisíc na 109.200 lidí. Na svět přišlo 106.800 dětí, přičemž v roce 2012 jich bylo o 1800 více. Čtyřicet pět procent narozených dětí bylo nemanželských a nejčastěji rodily ženy ve věku 29 až 31 let. Průměrný věk matek se opět mírně zvýšil, a to na 29,9 roku.

Za oběti komunismu drží asi sto lidí hladovku

V pátek a o víkendu bude asi stovka lidí držet hladovku za oběti komunismu zabité v lágrech. Hladovkáři akci zahájili v Praze na Staroměstském náměstí, kde coby symbol komunismu instalovali na rudo natřenou klec. Takzvaná řetězová hladovka trvá už déle než rok, zapojilo se do ní přes 600 dobrovolníků. Kampaň chce upozornit na velký politický vliv komunistů i 25 let po sametové revoluci. Hromadná hladovka má být připomínkou lidí, kteří byli umučeni v komunistických věznicích, ale jejich zabití bylo později vydáváno za přirozené úmrtí, například na infarkt. Zapojí se třeba zpěvák David Koller, předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg nebo spisovatelka Alena Ježková, ale také někteří potomci obětí komunistických represí.

Ve strašnickém krematoriu v Praze proběhl pohřeb Věry Chytilové

Rodina, přátelé, kolegové i bývalí studenti režisérky, scenáristky a pedagožky Věry Chytilové ji v pátek po poledni vyprovodili na poslední cestě. Chytilová zemřela po dlouhé nemoci 12. března ve věku 85 let. Během smutečního obřadu promluvili například šéf Národního filmového archivu Michal Bregant, herci divadla Sklep Tomáš Hanák, Milan Steindler a David Vávra, herec Boleslav Polívka nebo herec a režisér Jan Kačer. Věra Chytilová, označovaná za první dámu českého filmu, získala řadu prestižních domácích i mezinárodních ocenění. V roce 1998 převzala od prezidenta Václava Havla Medaili za zásluhy, měla Českého lva za přínos českému filmu a karlovarský festival ji ocenil za dlouholetý přínos světové kinematografii.

Berlínské kino zvláštním promítáním připomene památku Chytilové

Berlín si připomene českou režisérku Věru Chytilovou. Kino Arsenal zařazuje do dubnového programu dvě mimořádná promítání snímku Sedmikrásky, který Chytilová natočila v roce 1967 a který patří mezi její nejvíce oceňované filmy. Mimořádné promítání snímku plánuje na 6. a 19. dubna. Berlínské kino Arsenal se zaměřuje na promítání nezávislých a experimentálních filmů.

Oceněním celoživotního díla Andrzeje Wajdy začal 21. Febiofest

Oceněním celoživotního díla polského režiséra Andrzeje Wajdy začal ve čtvrtek večer v multikině Cinestar Anděl 21. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest. Legendární filmař už ve svém věku příliš necestuje a do Prahy nepřijel. Cenu Kristián za přínos světové kinematografii za něj proto převzal herec Robert Więckiewicz, představitel titulní role jeho filmu Walesa: člověk naděje, který přehlídku zahájil. Je strhujícím životním příběhem prvního polského demokratického prezidenta Lecha Walesy, symbolu pádu komunismu v Polsku. Společnost Artcam ho do českých kin uvede od 3. dubna.

Příhody lišky Bystroušky v Národním divadle nabízí nový pohled na Revírníka

Na scéně Národního divadla (ND) v Praze měla premiéru slavná Janáčkova opera o zvířatech a lidech, zklamání ze života i moudrém smíření s věčnou přírodou - Příhody lišky Bystroušky. Režisér Ondřej Havelka v nové úpravě pozměnil jednu z hlavních postav, když Revírník (Svatopluk Sem) se v jeho pojetí z bodrého nekonfliktního staříka stal samolibým suverénem, který si nezodpovědně zahrává s láskou. Ve finále pak přichází o dívku, kterou si sobecky podmanil, aby příliš pozdě pochopil, že ji opravdu miloval. Janáčkovo dílo je ve světě jednou z nejslavnějších českých oper. Skladatele inspiroval známý novinový román Rudolfa Těsnohlídka. Havelka, známý především jako herec, muzikant a frontman skupiny Melody Makers, s první českou scénou spolupracoval několikrát. Například v roce 2004 inscenoval úspěšnou hokejovou operu Nagano inspirovanou vítězstvím českých hokejistů na olympiádě v Japonsku.

Jihočeský geolog objevil 15 milionů let staré stromy

Geolog Jihočeského muzea Petr Rajlich objevil u Mydlovar na Českobudějovicku 15 milionů let staré kmeny třetihorních stromů. Ve čtvrtek je pracovníci muzea vyzvedli ze země, nyní je konzervují v Husitském muzeu v Táboře. Experti budou další vzorky analyzovat ve Švýcarsku. Část nálezu uvidí návštěvníci za rok v nové mineralogické expozici Jihočeského muzea. Kmeny původně ležely v hloubce zhruba 14 metrů v takzvaném Mydlovarském souvrství, v lokalitě, kde se dnes těží jíly pro cihlářský průmysl. Délka zachovalého kmenu je zhruba 5,5 metru. Ve švýcarských laboratořích se teď pokoušejí určit, o jaký strom jde. Vedle toho byly odebrány další vzorky, za pomoci kterých by se mělo zjistit, jaká vegetace v místě rostla a jakého stáří tedy kmeny jsou.

Sport

Fotbalisté Plzně se stejně jako vloni rozloučili s účinkováním v Evropské lize v osmifinále. V odvetě s Lyonem sice doma otočili skóre a zvítězili 2:1, po prohře 1:4 ale postoupil soupeř. Hosty poslal do vedení v závěru úvodní půle Gomis, mezi 60. a 62. minutou otočili skóre Daniel Kolář a Stanislav Tecl. Ještě víc zdramatizovat duel už Viktoria nedokázala i proto, že Tecl nedal penaltu.

Petra Kvitová porazila ve 2. kole turnaje v Miami Paulu Ormaecheaovou z Argentiny 6:3, 6:4 a o postup do osmifinále se utká s Donou Vekičovou. Lucie Šafářová postoupila poprvé po třech letech do třetího kola turnaje v Miami. Američanku Vaniu Kingovou porazila 6:3, 7:6.

Hokejisté Lva Praha se dnes pokusí přidat ve čtvrtfinále play off Kontinentální ligy druhé vítězství nad Donbassem Doněck. Ve čtvrtečním úvodním duelu série svěřenci kouče Kariho Jalonena ukrajinský celek jasně přehráli a zvítězili 5:2. Druhý duel se odehraje znovu v české metropoli od 19 hodin. Třetí ani čtvrtý zápas se pak nebude s ohledem na vyhrocenou situaci konat na Ukrajině, týmy proti sobě v neděli a v pondělí nastoupí v Bratislavě.

Moravskoslezští policisté se připravují na sobotní zápas první fotbalové ligy mezi Baníkem Ostrava a pražskou Spartou. Kvůli předchozím incidentům, zkušenostem s příznivci obou klubů i analýze zjištěných informací označila policie zápas na Bazalech za rizikový. ČTK to řekla policejní mluvčí Gabriela Holčáková.

Počasí

Zítra čekáme zpočátku ještě slunečno, postupně oblačno až zataženo a ojediněle déšť. Teploty 17 až 21 stupňů. V pražském Klementinu padl druhý den po sobě teplotní rekord, naměřili tu 21,9 stupně. Rekordy padaly na desítkách míst v Česku.

21-03-2014