Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

02-05-2014

Do ČR míří německý prezident Gauck, navštíví i Terezín

Na počátku příštího týdne bude v České republice na třídenní státní návštěvě německý prezident Joachim Gauck. Někdejší protestantský pastor a bojovník za občanská práva v bývalé Německé demokratické republice zavítá do Česka po dvou letech. Kromě jednání s nejvyššími představiteli ho čekají návštěvy Terezína a Mladé Boleslavi, kde si spolu s prezidentem Milošem Zemanem prohlédne závod automobilky Škoda. Ta patří německému Volkswagenu. Zeman s Gauckem se zřejmě vyjádří i k aktuální napjaté situaci na Ukrajině. Německo se aktivně angažuje ve snahách o urovnání ukrajinsko-ruské krize a Gauck v minulých dnech vyzval k propuštění inspektorů OBSE zadržovaných proruskými separatisty ve východoukrajinském Slavjansku. Mezi zadrženými jsou i čtyři němečtí vojáci a jeden Čech. Gauck bude jednat také s předsedou Senátu Milanem Štěchem a v úterý pak s premiérem Bohuslavem Sobotkou a předsedou Poslanecké sněmovny Janem Hamáčkem (všichni ČSSD). Setká se rovněž s pražským arcibiskupem, kardinálem Dominikem Dukou, s nímž si prohlédne baziliku sv. Petra a Pavla a hřbitov na pražském Vyšehradě.

STEM: Volby do EU by vyhrálo ANO

Čtvrtina Čechů by podle dubnového průzkumu agentury STEM volila v eurovolbách hnutí ANO. ČSSD by získala téměř pětinu hlasů. Europoslance by měly rovněž KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Výsledky průzkumu zhruba odpovídají dubnovému šetření CVVM. Hnutí Andreje Babiše by podle volebního modelu STEM získalo 24,7 procenta hlasů, sociální demokraté by obsadili druhé místo s 18,5 procenta. Agentura upozornila, že to odpovídá i volebním preferencím do Poslanecké sněmovny. Komunisté by podle STEM získali 11,9 procenta hlasů, TOP 09 s 10,7 procenta by ztrácela necelý procentní bod. Podobně malý rozdíl dělí i občanské demokraty se 7,4 procenta a lidovce s 6,7 procenta hlasů. Úsvit přímé demokracie by podle STEM dostal jen dvě procenta hlasů, stejně jako Strana zelených nebo Česká pirátská strana. K eurovolbám, které budou za tři týdny, se podle STEM chystá 35 procent voličů, což je v souladu i jinými průzkumy.

Začaly státní maturity, letos beze změn

V pátek ráno začaly státní maturity. Dopoledne psali studenti test z matematiky, odpoledne byla na řadě písemná zkouška z angličtiny. Další testy a písemky čekají 87.500 žáků až do 13. května. Letošní čtvrtý ročník jednotných zkoušek je oproti loňsku bez větších změn. Ubylo administrativy, i tak ale zkoušky vyjdou na 154 milionů korun. Studenti maturují povinně z českého jazyka, u druhého předmětu mají na výběr mezi matematikou a cizím jazykem. Zkoušku z jazyka si vybralo 64 procent maturantů, naprostá většina angličtinu. Studenti také v rámci státní maturity mohou nepovinně maturovat z dalších předmětů. Novinkou letošního roku je volitelná těžší zkouška z matematiky, takzvaná Matematika+, kterou zájemci skládali před měsícem. Řádné konání zkoušek zkontroluje na 339 vybraných školách Česká školní inspekce. V minulých letech se totiž na některých školách podvádělo, studenti například odevzdali totožné slohové práce. Na maturity dohlížejí také jazykovědci z Ústavu pro jazyk český. Kromě státních maturit pořádají střední školy také vlastní zkoušky z odborných předmětů, takzvanou profilovou maturitu. V příštích letech by se měly maturity výrazně proměnit a zlevnit, studenti by zkoušky dělali na počítači.

LN: Velvyslancem v Izraeli se stane šéf rozvědky Ivo Schwarz

Novým velvyslancem v Izraeli se stane Ivo Schwarz, současný šéf civilní rozvědky - Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Schwarz v Tel Avivu nahradí Tomáše Pojara. Návrh ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman, je také potřeba souhlas izraelské strany. Obojí by se mělo bez potíží stihnout do několika měsíců, píšou Lidové noviny (LN). Zatím ale není jasné, kdo nahradí Schwarze v čele civilní rozvědky. Podle LN by to mohl být jeho současný náměstek Miroslav Toman, který řídí operace rozvědky a má na starosti komunikaci a výměnu informací se zahraničními partnery. S ním ale podle deníku nesouhlasí ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který musí vládě šéfa ÚZSI navrhnout.

Česko a Pákistán podepsaly smlouvu o zamezení dvojímu zdanění

Ministr financí Andrej Babiš a velvyslanec Pákistánu v Česku Tadžammul Altáf podepsali smlouvu o zamezení dvojímu zdanění mezi oběma zeměmi a zabránění daňovým únikům u daní z příjmu. Informoval o tom mluvčí MF Marek Zeman. Pákistán nepatří mezi významné obchodní partnery Česka. Obchodní výměna s ním dosáhla loni 2,83 miliardy korun (143 milionu dolarů). Saldo vzájemného obchodu je od roku 2010 pro ČR negativní, loni to bylo 63 milionů dolarů. Česko do Pákistánu vyváží hlavně papír a lepenku, textilní stroje nebo zbraně. Mezi větší hospodářské aktivity českých firem v Pákistánu by mohla patřit modernizace válcovny za 32 milionů eur (818 milionů korun), kterou loni na podzim ohlásila Vítkovice Machinery Group. Předloni pražská inženýrská společnost Noen avizovala plán otevřít na jihu Pákistánu uhelný důl a postavit uhelnou elektrárnu. Celkově by mělo jít o investice v řádu desítek miliard korun.

Přebytek státního rozpočtu klesl na 27 miliard korun

Přebytek státního rozpočtu ke konci dubna klesl na 26,6 miliardy korun z březnových 43,6 miliardy korun. Jde o nejlepší dubnový výsledek minimálně od roku 2000, poprvé tento měsíc není hospodaření v minusu. Informovalo o tom ministerstvo financí. Loni v dubnu skončil rozpočet schodkem 16,5 miliardy korun. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Celkové příjmy stouply meziročně o 35 miliard na 408,2 miliardy Kč. Na růstu se podílely zejména příjmy z EU (růst o 8,7 miliardy Kč) a únorový mimořádný příjem kapitoly ČTÚ z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE (8,5 miliardy Kč). Z daňových příjmů vykázalo meziroční růst zejména inkaso DPH (o 9,4 miliardy Kč) a spotřební daně z tabákových výrobků (o pět miliard Kč). Pojistné na sociální zabezpečení vykázalo meziroční růst o 5,8 miliardy Kč. Celkové výdaje 381,6 miliardy Kč byly meziročně nižší o 8,2 miliardy Kč. Pokles výrazně ovlivnila třetí záloha regionálnímu školství, která bude vyplacena až začátkem května. Loni to bylo na konci dubna. Jde o zhruba 13 miliard Kč.

Podmínky v průmyslu se v dubnu zlepšily

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v dubnu zlepšily. Index nákupních manažerů PMI stoupl na 56,5 bodu z březnových 55,5 bodu a vyrovnal se únorovému maximu za 34 měsíců. Aktivita podniků tak roste. Oznámila to společnost Markit Economics. Index sleduje vedle výroby a nových objednávek zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. Výroba podle aktuálních údajů PMI dále strmě rostla. K dubnovému růstu PMI přispělo všech pět jeho složek, největším tahounem byly nové zakázky. Jejich objem vzrostl jedenáctý měsíc v řadě. Navíc tempo růstu bylo druhé nejrychlejší za déle než tři roky. Poptávka byla silná z tuzemska i ze zahraničí.

Ceny pohonných hmot v Česku mírně stouply

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět vzrostly, ale jen velmi mírně. Průměrná cena Naturalu 95 se od minulého čtvrtku zvýšila o tři haléře na 36,20 koruny za litr a nafta zdražila o haléř na 35,93 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje. Benzin je z celé republiky nejlevnější v Praze, kde řidiči koupí litr Naturalu 95 v průměru za 35,78 koruny. Naopak průměrná cena nafty je v Praze nejvyšší. Vyšplhala se téměř o korunu nad republikový průměr a v současnosti činí 36,92 koruny za litr. Nejlevnější nafta je v Libereckém kraji, litr za 35,40 koruny. Nejvyšší průměrná cena benzinu je v Plzeňském kraji, kde řidiči koupí litr Naturalu 95 za 36,86 koruny. Cena benzinu v Plzeňském kraji je v porovnání s druhým nejdražším benzinem v Jihomoravském kraji vyšší o 39 haléřů.

Zásah proti muslimům odmítají i členové jiných náboženství v ČR

Policejní zásah v muslimské modlitebně v Praze, který muslimové považují za nepřiměřený, odsuzují také příslušníci jiných náboženských skupin v Česku. Místopředseda Ekumenické rady církví Joel Ruml míní, že policie měla jiné možnosti, než zasahovat během bohoslužby. Příslušné státní orgány by se podle něj měly omluvit. Kněz a teolog Tomáš Halík policejní zásah v čase modlitby označil za hřích. Tomáš Kraus z Federace židovských obcí věří, že zákrok není precedens a že stát se bude i nadále k vnitřním záležitostem církví chovat neutrálně. Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vnikli minulý pátek do objektů Islámské nadace v Praze. Zadrželi desítky lidí včetně několika indonéských diplomatů. Indonéské velvyslanectví si na tvrdý zásah oficiálně stěžovalo. Po zásahu policie obvinila pětapadesátiletého Čecha z podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Měl se ho dopustit tím, že v Česku zajistil vydání a distribuci knihy údajně šířící rasismus. V médiích se spekuluje o tom, že by jím mohl být ředitel Islámského centra v Praze Vladimír Sáňka.

Hermanovo odvolání z vedení ÚSTR bylo protiprávní

Obvodní soud pro Prahu 3 vyhověl žalobě nynějšího ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) a označil jeho loňské odvolání z vedení Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) jako protiprávní. Soudkyně Markéta Písaříková více verdikt nezdůvodnila. Rozsudek zatím není pravomocný, protistrana vzápětí uvedla, že se odvolá. Případem se pak bude zabývat městský soud. Ministra, který se jednání účastnil, rozsudek nepřekvapil. "Jsem velmi rád, že zvítězilo právo a zvůle není možná," řekl novinářům. Zatím nechce spekulovat o tom, zda by se například vzdal funkce ministra kultury a vrátil se do vedení ÚSTR. Rada ústavu odvolala Hermana z funkce loni v dubnu kvůli tomu, že nebyla spokojena s jeho prací. Týkalo se to údajně řady nedostatků, posledním důvodem měla být jeho pracovní cesta do USA, která prý neměla žádný přínos. Ministr je ale přesvědčen, že za jeho odchodem z čela ústavu byl politicky motivovaný puč. Jeho původce však nechtěl jmenovat.

Kušnierz si odpyká pět let ve vězení

Bývalý ředitel dotačního úřadu Severozápad Petr Kušnierz si za přijímání úplatků a zneužití pravomoci veřejného činitele odpyká pět let ve vězení. Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud. S dovoláními neuspěli ani komplicové Roman Švec a Ukrajinec Vladislav Hleba. Ústecký krajský soud Kušnierzovi původně vyměřil 7,5 roku ve vězení. Odvolací senát verdikt zmírnil, potvrdil však pokutu 750.000 korun i zákaz pracovat s evropskými dotacemi na 5,5 roku. Kušnierz chtěl prostřednictvím tří kamarádů po uchazečích o dotace provize z přidělených peněz. Celkem požadovali minimálně 1,7 milionu korun a velkou část skutečně převzali. Kušnierz od počátku vinu popíral. Ostatní aktéři případu vyvázli s podmíněnými tresty. Kušnierz spolu s dalšími lidmi figuruje také v kauze machinací s dotacemi v ROP Severozápad. Úřad údajně namísto losování přímo dosazoval konkrétní externí hodnotitele projektů. Skupina obžalovaných prý takto ovlivnila dotace za více než 1,4 miliardy korun, ROP Severozápad nakonec proplatil 922 milionů korun.

Rakousko vydalo do ČR odsouzeného Řičáře

Rakousko vydalo České republice architekta Marka Řičáře, který si má za dotační podvod a praní špinavých peněz odpykat šest let vězení. Rakouská justiční stráž předala muže na hraničním přechodu Mikulov-Drasenhofen, kde pracuje česko-rakouské policejní oddělení. Řičář podle pravomocného rozsudku v kauze Budišov vymyslel a pomohl uskutečnit plán na vylákání dotace 15,5 milionu korun od ministerstva pro místní rozvoj. Činu se dopustil s dalšími lidmi, taktéž později odsouzenými. Peníze určené na zpracování dokumentace k vybudování multimediálních komunikačních center v regionech skončily u Řičáře nebo na účtech společností, které ovládal. Architekt vinu popírá. Pražský vrchní soud před časem potvrdil Řičářovu vinu i v kauze pokusu o další dotační podvod na ministerstvu pro místní rozvoj. Trest mu však neuložil, protože původní šestiletý trest za obdobné skutky pokládal za dostatečný. Součástí původního trestu je také propadnutí Řičářova majetku ve prospěch státu a pětiletý zákaz podnikání a výkonu funkce statutárního orgánu ve společnostech zabývajících se projektovou činností.

Restituční spor o Koh-i-noor definitivně končí, dědicové neuspěli

Vleklý restituční spor o polovinu vršovických nemovitostí a sbírky obrazů společnosti Koh-i-noor definitivně končí neúspěchem pro dědice původních vlastníků. Jejich stížnost odmítl Ústavní soud (ÚS). Původní majitelé přišli o prosperující firmu, která před druhou světovou válkou nesla název Waldes a spol., podle Benešových dekretů, proto nemají nárok na restituci. Soudní spor trval od roku 1995. Původně to vypadalo, že dědicové polovinu historického majetku získají, ale v roce 2010 zasáhl v jejich neprospěch právě Ústavní soud. Justice poté žaloby dědiců zamítla, což předloni potvrdil Nejvyšší soud a nyní také znovu ÚS. Jindřichovi a Zikmundovi Waldesovým továrnu nejprve zabavili nacisté za druhé světové války. Po válce podnik přejmenovaný na Koh-i-noor převzal československý stát na základě dekretu o znárodnění dolů a některých průmyslových podniků. Dekrety dopadly na řadu továren, bank, dolů a podniků ve strategických odvětvích, které chtěl přímo kontrolovat stát. Waldesovi tehdy nezískali žádnou peněžní náhradu.

Lupič přepadl banku v Praze

Jednatřicetiletý lupič přepadl pobočku České spořitelny v ulici Na Slupi na Praze 2. Uvedl to mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Muž bankovním úřednicím předložil papírek s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz, ale úřednice před lupičem utekly. Pachatel si tedy začal brát peníze sám, ale než stihl z banky utéct, chytili ho policisté. Nikomu se při loupeži nic nestalo.

V Plzni začínají tradiční Slavnosti svobody

Na několika místech Plzně začínají Slavnosti svobody. Lidé si mohou prohlédnout vojenskou historickou techniku a výstroj a vidět ukázky ze života vojenských dobových i současných táborů. Od roku 1990 si město každoročně několikadenním programem připomíná výročí osvobození americkou armádou v roce 1945. Slavnosti skončí vzpomínkovým aktem u pomníku "Díky, Ameriko!" v úterý 6. května, v den výročí osvobození Plzně. I téměř po sedmi desetiletích navštíví Plzeň šest amerických a šest belgických veteránů, kteří město v květnu 1945 osvobozovali. Tradičními hosty jsou také potomci generála George Pattona a plukovníka Charlese Nobleho, který přivedl 16. obrněnou divizi k osvobození Plzně. Součásti oslav jsou pietní akty u pomníků, vojenské kempy s ukázkou tehdejšího života či kulturní doprovodný program.

Aviatická pouť v Pardubicích připomene válečné konflikty

Tradiční Aviatická pouť v Pardubicích letos ponese podtitul Rytíři nebes a připomene letecké souboje z válečných konflitků minulého století a především 100 let od vypuknutí první světové války. Čtyřiadvacátý ročník se koná na přelomu května a června, sdělil pořadatel Jan Rudzinskyj. Návštěvníci letos uvidí letecké představení amerického dvoutrupého stíhače P-38L Lightning s dvoumotorovým bombardérem B-25J Mitchell a námořním stíhačem F-4U-4 Corsair. Tříčlenná skupina předvede společný přemet. Scénu z jarních měsíců druhé světové války představí americký stíhací North American P-51D Mustang společně se sovětským stíhačem Jakovlev Jak-3. Kromě letových ukázek bude na pardubickém letišti k vidění historická i současná vojenská technika, automobiloví veteráni nebo technika hasičského sboru.

V Beskydech zemřela paraglidistka

Paraglidistka středního věku zahynula ve čtvrtek večer pod vrcholem Velkého Javorníku v Beskydech. Při letu vypadla ze sedačky, její padák se zachytil na stromě. ČTK o tom informoval mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Pokus o záchranu ženy byl velmi náročný, protože neštěstí se stalo v obtížně přístupném zalesněném terénu. Ke zraněné ženě se nejdříve dostala pěší hlídka Horské služby Beskydy, která ihned zahájila oživovací pokusy. Žena však nejevila žádné známky života. Zemřela na místě na následky zranění, která při pádu utrpěla. Dalšího paraglidistu zachraňovali ve čtvrtek v Beskydech hasiči. Padesátiletého muže z Polska, který odstartoval z vrchu Javorový u Třince, sundávali hasiči z 20 metrů vysokého listnatého stromu v katastru obce Krásná pod Lysou horou na Frýdecko-Místecku. Muž zřejmě vyvázl bez zranění.

Sport

V pátek 9. května odstartuje v Minsku 78. hokejové mistrovství světa. Čeští reprezentanti vstoupí do turnaje v prvním hracím dnu od 19:45 SELČ utkáním proti Slovensku. Další zápas čeká svěřence trenéra Vladimíra Růžičky o dva dny později ve stejný čas proti Švédsku. Češi sehrají všechny zápasy základní skupiny A v Aréně Čižovka, která má kapacitu 9600 diváků. Nastoupí tam dále proti Kanadě (12. května), Itálii (14. května), Dánsku (17. května), Norsku (18. května) a Francii (20. května). Skupinu B tvoří Finsko, Rusko, Spojené státy americké, Švýcarsko, Německo, Lotyšsko, domácí Bělorusko a Kazachstán. Čtyři nejlepší z obou skupin postoupí do čtvrtfinále, poslední celky sestoupí do skupiny A divize I. Čtvrtfinálové duely jsou na programu ve čtvrtek 22. května, semifinále o dva dny později a turnaj vyvrcholí v neděli 25. května. Duel o bronz se hraje od 15:30 a finále od 20:00.

Fotbalisté Viktorie Plzeň se ve finále Poháru České pošty střetnou se Spartou Praha. V odvetě semifinále v Brně remizovali s domácí Zbrojovkou 0:0, což Viktorii po vítězství 2:0 v prvním zápase stačilo k postupu. Finále se uskuteční 17. května v Edenu.

Dlouholetý kapitán hokejové Slavie Petr Kadlec posílí Plzeň, které se upsal na dva roky. V týmu loňského mistra naopak končí útočník Radek Duda.

Fotbalisty Jablonce povede od nové sezony trenér Jaroslav Šilhavý. Dvaapadesátiletý kouč s klubem podepsal smlouvu na tři roky.

Za Mladou Boleslav budou i v příští sezoně hrát zkušení útočníci David Výborný a Michal Broš, kteří pomohli týmu k návratu do hokejové extraligy. Bývalí mistři světa byli nejproduktivnějšími hráči týmu v první lize i v baráži o účast v nejvyšší soutěži, kterou Středočeši ovládli.

Hokejový útočník Antonín Honejsek opouští Zlín, kterému pomohl vybojovat extraligový titul, a bude hrát za Blues Espoo. S finským klubem podepsal dvaadvacetiletý hráč roční smlouvu s opcí.

Hokejový útočník Libor Pivko se vrací do Pardubic. S vedením týmu, jehož barvy hájil naposledy v sezoně 2010/11, podepsal smlouvu, jejíž délku klub ale nezveřejnil. Právě v dresu Východočechů získal před čtyřmi lety čtyřiatřicetiletý hráč svůj jediný titul v extralize.

Český motocyklový závodník Jakub Kornfeil zajel v trénincích na Velkou cenu Španělska ve třídě Moto3 pátý čas. Na okruhu v Jerezu, kde se během dne vyšplhaly teploty přes 30 stupňů Celsia, byl se svým strojem KTM rychlejší v prvním ranním tréninku, v němž byl třetí.

Program 27. kola fotbalové ligy odstartuje v dnes v Praze dvěma předehrávkami a v obou se utkají sousedé v tabulce. Velmi důležitý bude duel dvanácté Slavie s jedenáctou Příbramí, která se může v případě úspěchu už výrazně přiblížit k záchraně. Na Julisce dojde k přímému souboji o šesté místo mezi Duklou a Slováckem.

Tovární jezdec Škody Jan Kopecký je hlavním favoritem Rallye Český Krumlov, která má dnes na programu úvodních sedm rychlostních zkoušek. Na vítězství v druhém dílu mezinárodního mistrovství republiky v automobilových soutěžích budou útočit také Kopeckého týmový kolega Esapekka Lappi či úřadující domácí šampion Václav Pech, který obhajuje loňské prvenství.

Na brněnské Kaskádě startuje o víkendu golfová profesionální Czech PGA Tour. Turnaje s dotací 400 tisíc korun se zúčastní ve své premiérové golfové sezoně jako amatér i bývalý desetibojař Roman Šebrle. K favoritům úvodního turnaje patří hráči české špičky. Mezi nimi nechybí Ondřej Lieser, loňský vítěz série Marek Nový, Filip Mrůzek a Lukáš Tintěra.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková postoupily při svém prvním letošním startu na Světovém okruhu v Šanghaji do druhého kola play off a skončí nejhůře na devátém místě. Nejlepší český pár ve skupině podlehl druhým nasazeným Němkám Lauře Ludwigové a Kiře Walkenhorstové 0:2 a do vyřazovací části prošel s jednou výhrou. Na úvod play off si Kolocová se Slukovou poradily s italskou dvojicí Daniela Gioriaová, Laura Giombiniová po setech 21:15 a 21:13. O účast mezi elitní osmičkou si české volejbalistky v sobotu zahrají s vicemistryněmi světa Karlou Borgerovou a Brittou Bütheovou z Německa.

Téměř dvě miliardy korun zatím rozdělilo českému sportu ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, další necelou miliardu korun investičních prostředků má ještě připravenou a rozdělit by ji mělo během měsíce. Největší část dotace získal fotbal, který dostal 288 milionů korun, což představuje 14 procent z dosud rozdělované částky. Informovaly o tom Hospodářské noviny.

Počasí

Zataženo, občas déšť, ojediněle bouřky. Teploty v Čechách 16 až 20, na západě kolem 15, na Moravě 20 až 24, na horách kolem 16, v Krušných horách 7 stupňů.

Téměř celou republiku odpoledne zasáhnou silné bouřky doprovázené kroupami a nárazovým větrem. Studená fronta bude postupovat přes Čechy a večer se přesune na Moravu a Slezsko. V noci na sobotu mohou kvůli přívalovým dešťům prudce stoupnout menší toky v Brdech a na Českomoravské vrchovině. Výstraha, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), platí od 14:00 a netýká se pouze Ústeckého a Karlovarského kraje.

02-05-2014