Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

18-05-2014

Stovky lidí si v Terezíně připomněly oběti nacismu

Za odvážný krok a podání ruky označil předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička nedávnou návštěvu německého prezidenta Joachima Gaucka v bývalém židovském ghettu v Terezíně. Stovky lidí si tam na terezínské tryzně připomněli oběti nacismu za druhé světové války. "Vážíme si gesta, které prezident Gauck učinil. Dokázal připomenout temné stránky historie jeho národa, což svědčí o jeho vysokém morálním kreditu," řekl v proslovu Vodička. Postoj německé hlavy státu označil za vstřícné gesto do budoucnosti. Minulost je podle něho třeba nechat historikům, "protože ji už nedokážeme změnit". Tryzny se zúčastnil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Terezín byl předpeklí, odkud se odcházelo na smrt. I dnes je třeba si připomínat, kam až mohou zajít jinak civilizované a vzdělané evropské společnosti, když snahu o společenskou soudržnost a mezinárodní spolupráci vymění za nekontrolovatelné nacionální bujení, nenávist a průmyslové vyvražďování," uvedl předseda vlády. V Terezíně zazněla křesťanská modlitba přednesená proboštem svatoštěpánské kapituly v Litoměřicích Jiřím Hladíkem a židovská modlitba, kterou interpretoval vrchní zemský a pražský rabín Karol Sidon. Program zakončila árie z Verdiho opery Nabucco v podání pěveckého sboru z Děčína.

Platy učitelů by podle Babiše mohly vzrůst o 2,5 procenta

Platy učitelů by příští rok mohly vzrůst o 2,5 procenta. V pořadu Partie televize Prima to řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO), jehož ministerstvo dosud počítalo s růstem o jedno procento. Ministr financí také vyjádřil očekávání, že by již v příštím týdnu mohla být dohoda na výdajových rámcích pro jednotlivé resorty. Babiš znovu odmítl, že by nechtěl zvýšit platy učitelům. Mají na to podle něj právo. "To není pravda, že já nechci dát víc peněz učitelům. Chci dát, ale těch 440 tisíc státních zaměstnanců, samozřejmě není možné jim dát osm procent, ale já myslím, že už minulý týden jsem se domlouval s panem premiérem (Bohuslavem Sobotkou), že se někde dostaneme na 2,5 procenta, co je pět miliard," nechal se slyšet Babiš. Dostalo se i na kritizovaný návrh ministerstva financí, který by živnostníkům využívajícím paušály znemožnil uplatnit slevu na dani na poplatníka. Podle tohoto návrhu by si už OSVČ využívající paušály nemohly odečítat z daní základní slevu na poplatníka, tedy až 24 840 Kč ročně. Babiš zdůraznil, že jde o návrh, který čeká koaliční i veřejná diskuze. Vyjádřil přesvědčení, že by opatření, které zároveň navrací podnikatelům daňovou slevu na děti a manželku, pomohlo živnostníkům s dětmi.

Příští velvyslanec USA v ČR Schapiro byl na potvrzovacím slyšení

Americký právník Andrew Schapiro, který by se měl stát příštím velvyslancem Spojených států v České republice, absolvoval tento týden potvrzovací slyšení ve výboru pro zahraniční vztahy amerického Senátu. Horní komora amerického Kongresu o tom informovala na svých internetových stránkách. "Před 75 lety moje již zesnulá matka - tehdy jako malá dívka - sledovala z okna rodinného bytu v Praze pochodující německé vojáky, kteří obsazovali město. Československo, jak se tehdy ta země jmenovala, byla před těmito tragickými událostmi vzkvétajícím střediskem západní demokracie a kultury," zavzpomínal při slyšení ve svém proslovu jednapadesátiletý Schapiro, který má české kořeny. Českou republiku označil Schapiro za významného evropského spojence a uvedl, že v případě schválení nominace chce rozvíjet vzájemnou spolupráci především v oblasti bezpečnosti v rámci NATO a v oblasti hospodářství a obchodu. Rovněž pak hodlá propagovat boj proti korupci a zasazovat se za etnickou a náboženskou rovnoprávnost. Podle amerických médií je prakticky jisté, že plénum Senátu nominaci schválí.

Kubiš: Zpoždění rekonstrukce D1 u V.Bíteše dosáhne možná 1 rok

Zpoždění rekonstrukce dálnice D1 v úseku Lhotka - Velká Bíteš dosáhne možná až jeden rok. Další tři úseky by měly být otevřeny letos. V České televizi v pořadu "Otázky Václava Moravce" to řekl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Jan Kubiš. "Jednáme se zhotovitelem, jestli jsme schopni s tím něco udělat, ale konec stavební sezóny se nám neúprosně blíží. Bohužel ten čtvrtý úsek je ve stavu pouze středního pruhu. To znamená, že zhotovitel rozhodně nestihne udělat druhou polovinu," uvedl Kubiš. Další tři rekonstruované úseky dálnice D1 nemají podle šéfa ŘSD zpoždění na harmonogramu prací. "Předpokládáme, že skutečně by mělo dojít k otevření těchto třech úseků v letošním roce," dodal Kubiš. Kvůli problémům s nestabilním podložím loni stavební společnost OHL SŽ stavbu několikrát přerušila a požadovala více peněz na pokrytí neočekávaných víceprací. Toho nakonec dosáhla v říjnu, kdy jí ředitelství silnic rozpočet zvýšilo o deset milionů korun. Spor ale podle dřívějšího vyjádření ŘSD může skončit i u soudu.

České dráhy zruší velký tendr na jízdenkové automaty

České dráhy zruší výběrové řízení na nákup jízdenkových automatů, které měly do roku 2015 nahradit čtvrtinu pokladních, tedy zhruba 420 lidí. S rozhodnutím koupit 340 automatů za téměř 370 milionů korun dopravce vyčkával dva roky a nyní se po předchozím souhlasu dozorčí rady chystá tuto soutěž do konce května definitivně zrušit. ČTK to řekl mluvčí Českých drah Radek Joklík. Lidé totiž začínají stále více používat modernější prostředky, jako je nákup přes internet.

Tonak se chystá rozšířit vývoz polotovarů do Ekvádoru a Bolívie

Výrobce pokrývek hlavy Tonak chce letos rozšířit vývoz do Jižní Ameriky. Do svého nového odbytiště, zejména do Ekvádoru a Bolívie, loni podnik dodal prvních 7000 polotovarů pro výrobu klobouků, letos by jich tam chtěl exportovat 15.000 až 20.000. ČTK to řekl generální ředitel a předseda představenstva Dalibor Andree. Polotovary Tonak v Jižní Americe prodává místním kloboučníkům, kteří z nich pak dělají finální výrobky. Tonak vyváží 95 procent své produkce do 55 zemí světa. Nejvíce jeho výrobků se loni prodalo v Rusku, Polsku, Německu, Itálii a USA. Jde o pletené i plstěné pokrývky, přičemž z těch plstěných zhruba 65 procent představují polotovary, které jsou pro vývoz jednodušší.

Sněm České stomatologické komory odmítl zveřejňování smluv zubařů

Sněm České stomatologické komory na svém víkendovém zasedání v Olomouci jednoznačně odmítl zveřejňování smluv zubařů a zdravotních pojišťoven. ČTK to po skončení sněmu řekl prezident komory Pavel Chrz. Plán ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) na zveřejňování smluv zubařů je podle něj nesmyslný. "Všechny ambulance mají stejnou smlouvu a stejný cenový dodatek. Když se někde na internetu objeví, že jsem v určitém měsíci vydělal tolik a tolik, není tam ta druhá stránka, kolik mě to stálo. Tato informace je pak neobjektivní. Pacienti nevědí, jaké jsou náklady zubních ordinací, myslí si, že to jsou mé osobní příjmy," uvedl Chrz, který chce o věci jednat také s parlamentním výborem pro zdravotnictví i členy jednotlivých politických stran. Němeček, který na sněm stomatologů pozván nebyl, se již dohodl na zveřejňování smluv s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou i bez souhlasu druhé strany. Svaz zaměstnaneckých pojišťoven trvá na souhlasu. Podle Chrze také není ve stomatologii důvod k rušení poplatků, které ministr plánuje od ledna příštího roku. "Jsou výkony, které jsou podhodnocené, těch 30 korun by to aspoň nějak vylepšilo," podotkl Chrz.

Splátka hypotéky bere rodinám třetinu příjmu, Pražanům tři pětiny

Splátka hypotéky ukrojí měsíčně průměrně téměř třetinu příjmu české domácnosti. Nejvyšší zatížení splátkou hypotečního úvěru vykazují domácnosti v Praze, které bance měsíčně pošlou téměř tři pětiny svých příjmů. Naproti tomu rodinám v Ústeckém kraji hypotéka vezme osminu příjmů. Vyplývá to z údajů společnosti Golem Finance, které zveřejnil Český statistický úřad. Podle analytika společnosti Cyrrus Marka Hatlapatky sice hypotéky ukrajují z rozpočtů domácností významnou část, stále však méně než ve většině zemí západní Evropy. "Podíl výdajů na hypotéku na příjmech v Praze je mnohem bližší tomu, co známe ze zemí západní Evropy," uvedl. Podle ČSÚ je měsíční splátka pražských domácností vzhledem k půjčené částce dvakrát až třikrát vyšší než v ostatních krajích. Hypotéka se odvíjí od kupní ceny nemovitosti. U pražského bytu v roce 2012 činila přes 45.000 korun za metr čtvereční, zatímco například v Ústeckém kraji to bylo necelých 9000 korun za metr čtvereční.

Inspekce nařídila stáhnout z trhu marocká cherry rajčata

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) nařídila stáhnout z trhu marocká cherry rajčata. Rizikové šarže způsobily ve Francii spotřebitelům zažívací potíže včetně zvracení. Inspekce doporučuje všem spotřebitelům, aby dodržovali základní hygienická opatření, zejména aby veškerou čerstvou zeleninu a ovoce před konzumací omyli pitnou vodou, sdělil novinářům mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Informaci o závadných cherry rajčatech obdržela inspekce prostřednictvím evropského systému rychlého varování.

Řeky na východě Čech, jež v noci na neděli byly na třetím stupni, už klesly

Hladina řek v Libereckém a Královéhradeckém kraji, na nichž byl v sobotu večer a v noci po vytrvalém dešti vyhlášen třetí stupeň povodňové aktivity, už klesly. V neděli ráno byl na tocích v této oblasti vyhlášen maximálně první stupeň, tedy bdělost. ČTK to sdělil vedoucí dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Do normálního stavu se takřka vrátily vodní toky na Jesenicku a v Moravskoslezském kraji, které kulminovaly dříve a v sobotu už postupně klesaly. V Libereckém kraji je na prvním stupni Jizera v Železném Brodě. Tentýž stupeň platí také na čtyřech místech v Královéhradeckém kraji. Od sobotní noci, kdy vodohospodáři vyhlásili třetí stupeň ohrožení na Labi ve Špindlerově Mlýně, přehradě Labská a stanici Vestřec, však hladina Labe a Stěnavy výrazně opadla. Vzhledem k tomu, že přestalo pršet, čekává se další její pokles. V sobotu ještě platil první a v jednom případě i druhý stupeň u toků na Jesenicku, do nedělního rána však byl prakticky všude odvolán. Všechny řeky jsou v normálním stavu v Moravskoslezském kraji. Ještě v sobotu večer se první stupeň povodňové aktivity, tedy stav bdělosti, držel například na Ostravici ve Frýdku-Místku nebo Odře v Bohumíně na Karvinsku, během noci ale voda opadla i tam. Vyplývá to z informací na internetových stránkách podniku Povodí Odry.

Zvyšuje se zájem o příměstské tábory, jsou levnější než pobytové

Pořadatelé letních táborů pro děti, které oslovila ČTK, se shodli na rostoucím zájmu o příměstské tábory. Děti při nich mají zajištěný program přes den, ale přespávají doma. Podle organizátorů je to dané jednak tím, že rodiče chtějí mít především menší děti pod kontrolou, ale hlavně finančním hlediskem. Zatímco za pět dní příměstského tábora zaplatí rodiče průměrně kolem 1500 korun, cena dvoutýdenních pobytových táborů se nejčastěji pohybuje kolem 3000 až 4000 korun. Stejně jako klasické pobytové tábory i ty příměstské mívají různá zaměření. Například v Plzni centrum Dům digitálních technologií pořádá pět příměstských táborů zaměřených na pokusy, na foto a video či na roboty a programování.

Svět knihy podle odhadů navštívilo rekordních 40 tisíc lidí

Téměř 40 tisíc lidí navštívilo podle prvních odhadů letošní veletrh Svět knihy. Pravděpodobně tak překoná loňskou a předloňskou návštěvnost, která se pohybovala kolem 36 tisíc návštěvníků. ČTK to řekla mluvčí veletrhu Jana Chalupová. Podle ní se letos podařilo oslovit novými tématy jiný okruh čtenářů a zájemců o literaturu. Jubilejní 20. ročník zacílil na co nejširší spektrum čtenářů i co se týká věku. Nabídl například téma fantasy a sci-fi, odraz historie v literatuře, knižní design a vaření s knihou. Veletrh začal ve čtvrtek a skončil v neděli. Hlavním hostem veletrhu bylo Maďarsko a jeho literatura. Představilo nejnovější české překlady z maďarské beletrie i nové tituly odborné literatury, nechyběla například díla největších osobností současné maďarské literatury jako Imreho Kertésze, Pétera Esterházyho, Pétera Nádase nebo Krisztiny Tóthové. Knihu Melancholie uvedl literární historik, kritik a filozof László F. Földény.

Muzejní noc ovlivnilo počasí, pořadatelé napočítali 82.000 vstupů

Deštivé počasí ovlivnilo v sobotu večer návštěvnost desátého ročníku Brněnské muzejní noci. Pořadatelé ve 30 budovách otevřených až do půlnoci napočítali 82.000 vstupů. ČTK to řekla mluvčí Moravské galerie v Brně Martina Vašková. Loni muzea zaznamenala 95.000 vstupů, v předešlých ročnících ještě více. Lidé v sobotu nejčastěji mířili do velkých výstavních síní, například do Technického muzea, Moravského zemského muzea a na hrad Špilberk. Z nabídky Moravské galerie nejvíce lákalo Uměleckoprůmyslové muzeum. Téměř tisíc lidí přišlo do Muzea vlakové pošty ve vagonu na hlavním železničním nádraží. I přes nižší počet vstupů jsou pořadatelé s muzejní nocí spokojení. "Jsme rádi, že návštěvníky neodradilo ani nepříznivé počasí, které jubilejní desítce opravdu nepřálo," uvedla Vašková. Muzejní noc podle organizátorů za deset let prokázala, že brněnská muzea a galerie mají co nabídnout a umí oslovit široký okruh veřejnosti. Cílem pořadatelů je to, aby všichni, kteří považují muzea za nudné a zaprášené místo, změnili svůj názor a zjistili, že tam mohou zažít zábavu a bezprostřední setkání s historií a kulturou.

Český rozhlas slaví 91. narozeniny

Český rozhlas si připomíná 91. výročí. Pravidelné vysílání bylo zahájeno 18. května 1923. Konalo se v zapůjčeném stanu v pražských Kbelích, trvalo hodinu a posluchačům nabídlo krátké ohlášení a koncert. Československo se tak stalo jednou z prvních zemí, kde bylo zavedeno pravidelné vysílání. Jeho průkopníky byli novinář Miloš Čtrnáctý, člen Spolku českých žurnalistů, Eduard Svoboda, podnikatel v oblasti radiotelefonie a Ladislav Šourek, ředitel firmy pro výrobu rozhlasových přijímačů Radioslavia. Tito muži dali vzniknout společnosti Radiojournal, československé zpravodajství radiotelefonické, spol. s r.o. Brzy si mohli vysílání z Československa naladit také posluchači v zahraničí, první pořad jim určený byl odvysílán už v lednu 1924. Rozhlas záhy zaznamenal velký rozvoj a oblibu, stál u mnoha rozhodujících událostí československých a posléze českých dějin. Dnes Český rozhlas vysílá na několika stanicích, má své internetové stránky a posluchačům nabízí mnohem více, než jen klasické vysílání - nejnověji třeba internetový obchod Radioteka.cz nebo web o češtině Česky a hezky.

Kunovice patřily tradiční Jízdě králů

Kunovice na Uherskohradišťsku patřily v neděli tradiční Jízdě králů. Ulicemi projížděl na koni král v ženském kroji a s růží v ústech, doprovázela ho asi dvacetičlenná družina. Každého koně zdobilo kolem 1600 papírových růží, které místní ženy vyráběly měsíce dopředu. Letošním králem byl desetiletý Radovan Siman, jeho rodina má s kralováním zkušenosti, před 12 lety byl králem jeho starší bratr Ondřej. Jízda králů se v Kunovicích koná jednou za dva roky. Naposledy se jela v roce 2012, kdy byla první Jízdou králů konanou po jejím zápisu na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Jízda králů patří k nejznámějším folklorním zvykům v zemi. Pochází zřejmě už z pohanských dob. Chlapci spolu soupeřili při vyhánění dobytka a nejlepší z nich se stal králem. Druhý původ tradice vidí etnografové v útěku uherského krále Matyáše Korvína před Jiřím z Poděbrad. Aby se neprozradil svým vzhledem a mluvou, oblékl se prý do ženského kroje a do úst si vložil růži.

Čech Lukáš Novák v Rakousku vybojoval titul nejzdatnější hasič

Pražský hasič Lukáš Novák v Rakousku vybojoval titul nejzdatnějšího hasiče Toughest Firefighter Alive. Porazil tak rakouského obhájce titulu Herberta Krenna, informovala agentura APA. Pražané vyhráli i souboj týmů. Letošní soutěž prý byla tvrdší než v minulosti. Účastnící museli překážky zdolávat ve skutečné hasičské výstroji, což se oproti minulosti projevilo na pomalejších časech.

Sport

Oštěpařský mistr světa Vítězslav Veselý zahájil sezonu třetím místem na mítinku Diamantové ligy v Šanghaji. Obhájce celkového prvenství v elitním seriálu hodil 83,80 metru. Musel se sklonit před Švédem Kimem Ambem, s kterým prohrál o 34 centimetrů, a suverénem soutěže Abdem Ihabem Rahmanem z Egypta.

Kajakářka Štěpánka Hilgertová se popětadvacáté za sebou dostala do české reprezentace vodních slalomářů. Naopak po sedmnácti letech vypadl po nedělním posledním nominačním závodu na Trnávce kanoista Stanislav Ježek.

Čeští rychlostní kanoisté vybojovali ve finálových závodech na 500 metrů na Světovém poháru v Račicích tři zlaté medaile. Deblkanoisté Jaroslav Radoň s Filipem Dvořákem přidali triumf k sobotnímu stříbru na kilometrové trati a jsou nejúspěšnější lodí pořadatelské země. Vítězství na neolympijské distanci slavili i kanoista Martin Fuksa a kajakář Josef Dostál.

Počasí v pondělí

Oblačno až polojasno, místy přeháňky. Teploty 18-22 stupňů Celsia.

18-05-2014