Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

20-05-2014

Předsednictvo bezpečnostní rady státu bude jednat o Ukrajině

Předsednictvo bezpečnostní rady státu prověří schopnost Česka pomoci sousedům v případě výpadku dodávek plynu přes Ukrajinu. Mělo by také potvrdit připravenost země na takovou eventualitu. Zasedání předsednictva svolal minulý týden premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). "Měli bychom být schopni maximálně projevit solidaritu s okolními zeměmi v regionu, zejména pokud jde o Slovensko a Maďarsko. Tyto státy jsou na dodávkách přes Ukrajinu vysoce závislé. Česká republika sama je v důsledku dostatečné diverzifikace tranzitu plynu a také zásob plynu na našem území na případný výpadek dodávek přes Ukrajinu připravena," uvedl k zasedání.Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden varoval, že od června zastaví dodávky plynu do Evropy, pokud Ukrajina nesplatí dluh, který jí vznikl za odběr ruského plynu.

Sobotka: Střednědobým cílem je vydávat na obranu 1,4 procenta HDP

Střednědobým cílem financování armády je dostat se postupně k 1,4 procenta HDP, nejsou nutná dvě procenta, řekl na vojenském letišti v Čáslavi premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zopakoval, že by byl rád, kdyby se pokles výdajů na armádu zastavil příští rok. České výdaje na obranu už několik let klesají, momentálně se pohybují kolem jednoho procenta HDP. I pro rok 2015 počítá návrh státního rozpočtu se snížením výdajů na armádu o půl miliardy korun, z 41,8 miliardy na 41,3 miliardy Kč. Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) nedávno sklidil kritiku od svého amerického protějšku Chucka Hagela, neboť ČR vydává na obranu jen jedno procento HDP, přitom se členstvím v NATO zavázala k dvouprocentnímu příspěvku. Američané chtějí, aby se evropské země mnohem aktivněji zapojovaly do společné alianční obrany.

Vládní strany se dohodly na znění služebního zákona

Zástupci vládních stran se v zásadě dohodli na znění služebního zákona. Zbývá doladit odměňování státních úředníků, o kterém ve středu rozhodne koaliční rada. ČTK a Českému rozhlasu to při odchodu z večerní schůzky pracovní skupiny ke služebnímu zákonu řekl místopředseda lidovců Jan Bartošek. Šéf vládní legislativy Jiří Dienstbier (ČSSD) později uvedl, že se koaliční rada bude muset vyjádřit i ke třem dalším bodům. Podle Dienstbiera se špičky koalice budou muset vedle odměňování, kde pracovní tým navrhuje zvýšení tarifu, věnovat například i systemizaci ve stání službě, u níž ANO požaduje podíl ministerstva financí. Jednat se ještě bude také o vymezení okruhu osob, které se budou moci účastnit výběrového řízení na vedoucího oddělení, nebo lidí, kteří budou od 1. ledna 2015 automaticky přijati do státní služby. V obou případech prosazuje hnutí ANO, aby měl tuto možnost širší okruh lidí.

Na vládu jde novela s výjimkami pro nekvalifikované učitele

Vláda bude ve středu projednávat novelu zákona o pedagogických pracovnících, která má umožnit výjimky pro některé skupiny nekvalifikovaných učitelů. Ti by jinak museli školství k 1. lednu 2015 opustit, což by podle únorového průzkumu mohlo na některých školách způsobit vážné provozní problémy. Návrh ministerstva školství se týká několika skupin pedagogů. Na školách mohou zůstat například nekvalifikovaní učitelé starší 55 let s minimálně dvacetiletou praxí. Upravena je také výuka cizích jazyků rodilými mluvčími. Jako na kvalifikované bude rovněž pohlíženo na umělce, trenéry a odborníky v oboru, kteří učí maximálně na poloviční úvazek.Všichni ostatní by měli do konce roku alespoň zahájit studium pro získání pedagogické kvalifikace, jinak by měli skončit. Novela však umožňuje ředitelům škol zajistit na nezbytnou dobu výuku prostřednictvím nekvalifikovaných učitelů, pokud kvalifikovaného pedagoga na daný předmět k dispozici nemají. Podle údajů ministerstva školství k 27. únoru letošního roku působilo ve vzdělávacích ústavech 11.090 učitelů bez odborné kvalifikace, kteří ještě nezačali studovat. Celkově v resortu pracuje téměř 146.000 učitelů. Situace se však výrazně liší podle regionů, nejvíce učitelů bez potřebného vzdělání působí v Karlovarském a Ústeckém kraji.

MF chce kvůli únikům u spotřebních daní zavést nový registr

Od příštího roku by mohl vzniknout v Česku registr osob nakládajících se zvláštními minerálními oleji, mezi které patří například antikorozní nebo textilní oleje. Tyto oleje nepodléhají zdanění a podvodníci je přimíchávají do pohonných hmot. Stát tak přichází o peníze na daních. Vyplývá to z návrhu novely zákona o spotřebních daních, kterou předložilo k připomínkování ministerstvo financí. Zároveň by se kvůli daňovým nedoplatkům měl zpřísnit proces, v rámci kterého je firmám povolováno nakládat s vybranými výrobky podléhajícími spotřební dani. Vznik registru si podle MF vyžádaly daňové podvody, které souvisí s nezákonným přimícháváním nezdaněných olejů do tradičních pohonných hmot, zejména motorové nafty.

Jurečka: Nastavení dotační politiky bude dokončeno do dvou týdnů

Návrh, podle něhož se budou v nadcházejících letech rozdělovat dotace českému zemědělství a venkovu, by mělo ministerstvo zemědělství (MZe) dokončit za necelé dva týdny. Materiál následně projde meziresortním připomínkovým řízením a úřad jej předloží vládě tak, aby mohl být do konce června zaslán Evropské komisi. Řekl to ministr Marian Jurečka. Větší podporu by podle návrhu měly získat živočišná výroba, ovocnářství, zelinářství, pěstování brambor a další obory produkující nejvyšší přidanou hodnotu a nejvíce pracovních míst. Evropský parlament po průtazích zveřejnil novou podobu Společné zemědělské politiky, na kterou připadá téměř 40 procent unijního rozpočtu. Protože členské státy musejí z reformy vyplývající změny zavést do svých národních předpisů, začnou nová pravidla platit až od příštího roku. Letošní rok je přechodným obdobím. Kritici dlouhodobě dotačnímu systému vyčítají, že dostatečně nemotivuje zemědělce k produkci některých v tuzemsku tradičních komodit.

KDU-ČSL je proti daňovým změnám, které se týkají živnostníků

Lidovci nepodpoří daňové změny, které navrhuje ministerstvo financí (MF) a které by se dotkly živnostníků. Nejmenší koaliční partner požaduje také vyšší slevu na dani na druhé a třetí dítě, než s jakou MF počítá. Uvedl to vicepremiér a předseda strany Pavel Bělobrádek. O věci bude ve středu jednat koaliční rada. Špičky koalice by se měly zabývat přípravou rozpočtu na příští rok a návrhem služebního zákona. Podle návrhu novel daňových zákonů, které MF předložilo, by se měla omezit absolutní výše odpočtu u paušálních výdajů živnostníků, využívajících 60procentní paušál. Podnikatelé, kteří používají 60procentní paušální výdaje ze svých tržeb, budou moci využít paušál jen do výše 1,2 milionu korun. To odpovídá meznímu příjmu dva miliony korun. Zároveň by ale podnikatelé využívající paušál neměli mít nárok na slevu na poplatníka. Na druhou stranu ale návrh MF navrací podnikatelům daňovou slevu na děti a manželku. Tu jim zrušila vláda Petra Nečase.

Odbory žádají pro příští rok růst platů ve veřejné sféře o 5 pct

Odbory požadují pro příští rok růst platů ve veřejném sektoru o pět procent. Stejně by se podle nich měly příjmy hasičů, policistů, zdravotníků, učitelů, úředníků či pracovníků kultury zvednout i v roce 2016. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) proto navrhuje zrušit pro podnikatele odpočet DPH při nákupu auta a vybrané peníze použít na zvýšení výdělků. Řekl to předseda odborové centrály Josef Středula. Podle něj v roce 2010 pracovníci veřejných služeb přišli kvůli vládním škrtům o deset procent platu. Lídři koalice by měli o rozpočtu na příští rok jednat ve středu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by si představoval v příštím roce zvýšení platů státních zaměstnanců o víc než 2,5 procenta. O takovém přidání pro učitele se v neděli zmínil ministr financí Andrej Babiš (ANO), původně mluvil o procentním růstu. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) před pár dny ČTK řekl, že by pro policisty a hasiče chtěl zvýšení příjmu o osm procent.

Kraje budou jednat s vládou o rozpočtu, chtějí mít jisté příjmy

Hejtmani budou počátkem července jednat s vládou o podobě státního rozpočtu pro rok 2015. Předseda asociace krajů Michal Hašek (ČSSD) chce, aby slíbené zvýšení příjmu krajů z daňových výnosů neznamenalo omezení dalších příspěvků pro regiony. Hašek to uvedl po setkání hejtmanů s předsedou Senátu Milanem Štěchem (ČSSD). Kraje by chystanou novelou o rozpočtovém určení daní měly podle Haška znovu získat 3,5 miliardy až čtyři miliardy korun ročně, o které přišly po roce 2011 kvůli snížení jejich podílu na výnosech z DPH. "Jsou to peníze, které nezbytně potřebujeme, abychom mohli více opravovat krajské silnice," uvedl Hašek. Štěch přislíbil krajům pomoc i jako člen koaliční rady. Ministerstvo financí podle něj zatím navrhovalo krátkodobé zvýšení příjmů státu z ČEZ a Lesů ČR.

Praha schválila žádost o poslední půjčku na stavbu metra A

Praha požádá Evropskou investiční banku (EIB) o půjčku ve výši 2,5 miliardy korun na výstavbu prodloužení metra A do Motola. Rozhodla o tom rada hlavního města. Jde o poslední část jedenáctimiliardového úvěru. Dočerpání úvěrového rámce schválilo už na konci loňského roku zastupitelstvo. Trasa metra, která vyjde na 22,5 miliardy, má být dokončena příští rok na jaře. Nově budovaný úsek metra A je dlouhý asi šest kilometrů a na trase jsou čtyři stanice - Bořislavka, Nádraží Veleslavín, Petřiny a Nemocnice Motol. Stavba začala v roce 2009. Na stavbu čerpá město evropskou dotaci 7,5 miliardy korun. Stavbu nového úseku ale provázejí problémy. Ministerstvo dopravy loni krátilo strop pro čerpání evropských dotací. Dopravní podnik, který je stoprocentně vlastněn Prahou, vypořádává problematické faktury za vícepráce, které při stavbě vznikly.

Zastupitelé Brna umožnili stavbu skladu pro Amazon

Brněnští zastupitelé schválili aktualizaci územního plánu v průmyslové zóně Černovická terasa, čímž umožnili stavbu logistického centra společnosti Amazon. Aktualizace byla posledním potřebným krokem k tomu, aby developer CTP Invest mohl stavět logistický sklad pro Amazon, který by v Brně poskytl asi 1500 stálých pracovních míst. Prodej pozemků schválili zastupitelé nejtěsnější většinou na dubnovém zasedání. Firma však v dubnu uvedla, že do Brna nechce a zvažuje různé varianty ve střední a východní Evropě. Kritici rozhodnutí namítají, že Brno udělalo chybu, protože do průmyslové zóny pustí jakékoli sklady či chemický průmysl. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) rozhodnutí brněnských zastupitelů přivítal. Vláda i město podle něj v této věci udělaly maximum, další rozhodnutí je na investorovi.

Prezident HK Kužel: Ekonomika letos vzroste o 2,2 procenta

Prezident Hospodářské komory ČR Petr Kužel nemění prognózu vývoje české ekonomiky, podle které HDP vzroste letos o 2,2 procenta a v příštím roce o 2,4 až 2,6 procenta. Řekl to v rozhovoru pro ČTK. Ekonomika je podle něj v restartu. Obavy má jen ohledně vývoje v Rusku a na Ukrajině, který by ale prý hospodářství neměl negativně ovlivnit. Tahounem ekonomiky je strojírenství, zejména pak automobilový průmysl. U toho je ale obava, že trh začne být brzy přesycen. Vedle dalších oborů je podle něj potřeba nastartovat bytovou výstavbu. Stát zde ale potřebuje analýzu, aby podle demografických údajů věděl, do kterých regionů má podpora přijít. Měl by v těchto oblastech zaručit infrastrukturu a dostatek pracovních sil. "Cílem je stabilizovat kraje a okresní města," dodal. Za hlavní problémy tuzemského podnikatelského prostředí označil nedostatek zakázek, zejména ve stavebnictví a službách, a druhotnou platební neschopnost, která začíná u veřejných zakázek.

Podloží pod zvlněnou D47 se opět zkoumá

Podloží pod zvlněnou dálnicí D47 u Ostravy se opět zkoumá. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zadalo bez výběrového řízení zakázku na celkem sedm dvoumetrových kopaných sond společnosti Inset. Jde o zakázku malého rozsahu s cenou do šesti milionů korun, řekla ČTK k důvodu nevypsání řádné soutěže mluvčí ŘSD Nina Ledvinová. Mnohem lacinější nabídku, která vzešla z řádného tendru, přitom organizace začátkem roku zrušila. ŘSD kvůli zvlněné dálnici dosud nechalo provést celkem 111 vrtů. Na sklonku loňského roku vypsalo další soutěž tentokrát na 23 kontrolních vrtů do hlouby kolem 16 metrů. Tyto práce tehdy ředitelství po soutěži zadalo za 700 tisíc korun, řekla ČTK bývalá ředitelka Úseku kontroly kvality Miloslava Pošvářová, která veřejnou soutěž vypisovala. Podle ní je cena nového tendru stanovená na samotné horní hranici zakázek, které je možné vypisovat bez výběrového řízení, nápadně vysoká. Další otázkou je i to, zda takto mělká sonda dokáže příčiny zvlnění odhalit.

Vítr a déšť poničily Lesům ČR 250.000 metrů krychlových dřeva

Silné deště a vítr v minulém týdnu poškodily v lesích Lesů ČR téměř 250.000 metrů krychlových dřeva. Je to více než tři procenta celoročního objemu těžby dřeva ve státních lesích. Odstranění a zpracování polámaných a popadaných stromů může trvat týdny až několik měsíců. Lidé by návštěvu lesů zasažených silným deštěm a větrem měli pečlivě zvážit. ČTK to sdělil mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík. Finančně podnik škody zatím nevyčíslil, ale největší škody byly na severu Moravy.

Olomouc navštívil lichtenštejnský kníže

Olomouc v úterý navštívil vládnoucí lichtenštejnský kníže Hans-Adam II. Do města přijel při příležitosti prezentace sborníku z mezinárodní vědecké konference Knížecí rod Lichtenštejnů v dějinách zemí Koruny české. Během svého pobytu v Arcibiskupském paláci se v rozhovoru pro ČTK dotkl i sporu ohledně konfiskací, který obě země dlouhou dobu rozděloval. Česká republika s Lichtenštejnskem navázala diplomatické styky před pěti lety; podle knížete se vztahy od té doby stále rozvíjejí. "Samozřejmě v těch vztazích je jedno téma, které je oříškem. Tím problémem je to, že došlo ke konfiskaci majetku řady lichtenštejnských občanů a tato otázka konfiskace, která nebyla provázena finančním odškodněním, je něco, co způsobuje bolest ve vztazích obou zemí," řekl kníže Hans-Adam II. Podle něj by tyto problémy neměly být řešeny soudní cestou, ale na politické úrovni. Nejjednodušším způsobem by podle něj bylo vrátit zpět alespoň část majetku.

Česká města vyvěsí na podporu Ukrajiny její vlajku

Česká města vyvěsí na podporu Ukrajiny její vlajku. K akci, kterou pořádá Člověk v tísni, se připojí téměř 60 měst a obcí, mezi nimi Praha, Olomouc a Hradec Králové. Prostřednictvím facebooku mohou Ukrajinu podpořit i lidé. Organizace Člověk v tísni o tom informovala na svých webových stránkách. Vlajky budou vyvěšeny při příležitosti půl roku od začátku kyjevských protestů, které vedly k odchodu tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče. Podle Člověka v tísni má akce symbolicky vyjádřit podporu lidem, kteří se na Ukrajině zasazují za demokratické hodnoty a mírovou transformaci země. Na výzvu reagovalo téměř 60 obcí včetně velkých měst. Účast na akci slíbily mimo jiné Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Hradec Králové, Žamberk, Olomouc, Karlovy Vary a Praha, která vlajku na budovu magistrátu vyvěsí ve středu dopoledne.

České charity vyhlásily sbírky na pomoc Srbsku a Bosně

České charitativní organizace vyhlásily sbírky na pomoc Srbsku a Bosně, které se potýkají s nejhoršími záplavami za posledních více než sto let. Humanitární organizace ADRA ČR navíc v příštím týdnu pošle do Srbska tým, který pomůže koordinovat následky povodní. Tým pojede do města Obrenovac poblíž Bělehradu, které bylo zaplaveno téměř celé a z nějž bylo evakuováno více než 23.000 lidí. Členové týmu na Balkán odvezou mimo jiné vysoušeče a vysokotlaké čističky, případně i agregáty na výrobu elektřiny. Město je totiž bez proudu, protože velká voda poškodila i elektrárnu, která zásobovala třetinu země. ADRA vyhlásila rovněž veřejnou sbírku pro Bosnu a Hercegovinu a Srbsko, lidé mohou příspěvky posílat na účet 34983498/0300 s variabilním symbolem 510. Sbírkové konto otevřel už o víkendu i Člověk v tísni, účet pro příspěvky je 51945194/0300. Zároveň uvolnil milion korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni na okamžitou pomoc v obou zemích. Český červený kříž otevřel konto na účtu 222885/5500, lidé mohou přispívat i prostřednictvím DMS zpráv na číslo 87777. Počet obětí a rozsah škod povodní na Balkáně prozatím není přesně znám. Odhaduje se, že v Bosně si voda vyžádala nejméně 30 životů. Srbsko zvýšilo dosavadní bilanci ze 17 na 19 mrtvých a jednu oběť hlásí Chorvatsko. Na Balkán již nyní proudí zahraniční humanitární pomoc. Helikoptéry pro evakuaci lidí poskytly například Evropská unie, Rusko či Spojené státy. Česká republika vyslala záchranáře a čerpadla, do Srbska dorazí například vodní záchranáři z Nových Mlýnů v Jihomoravském kraji. Srbský premiér Aleksandar Vučić ale nově oznámil, že jeho země potřebuje další pomoc, především dodávky oblečení, jídla a balené vody.

V kampusu Jihočeské univerzity bude lavička Václava Havla

Jihočeská univerzita odhalí 11. června ve svém kampusu lavičku Václava Havla. České Budějovice tak budou pátým městem, kde lavička pojmenovaná po bývalém českém prezidentovi bude. Jde o celosvětový koncept, jehož záměrem je vytvořit síť míst ve veřejném prostoru, která budou přispívat k setkávání a dialogu v duchu Havlových životních postojů. Lavička Václava Havla už stojí ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně a v Praze. S myšlenkou vybudovat pamětní místo věnované bývalému prezidentovi přišel český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Oslovil architekta a designéra Bořka Šípka s žádostí, aby vytvořil veřejné umělecké dílo inspirované osobou a demokratickými ideály zesnulého prezidenta Václava Havla.

Na Noc kostelů otevře své brány přes tisíc sakrálních staveb

Stovky kostelů, modliteben, klášterů a dalších sakrálních staveb se otevřou v noci z pátku na sobotu, aby přivítaly své tradiční návštěvníky i další zájemce. Do letošní Noci kostelů se zapojily všechny církve sdružené v Ekumenické radě církví včetně pravoslavné i Armády spásy, řekl novinářům pražský farář Miloš Szabo, hlavní organizátor akce v pražské arcidiecézi, kde se chystá přivítat návštěvníky 280 kostelů. Celkem se otevře přes tisíc sakrálních staveb, ale připraveno je i množství doprovodných programů - přednášek, kázání, modliteb, besed, koncertů či divadelních představení. Letos podle pořadatelů přibývá zájmu od netradičních kostelů, modliteben schovaných třeba před zraky kolemjdoucích v panelácích nebo vnitroblocích domů. V Praze je tedy například mezi sedmi tematickými okruhy připravena trasa po "neviditelných" kostelích. Další trasy nabízejí pražské rotundy, krypty, klášterní chrámy, cyklotrasa vede po kostelích berounského okresu a ekumenická trasa zahrnuje pět kostelů využívaných různými církvemi. Pořadatelé připravili průvodce v tištěné podobě, případně ke stažení do telefonů. Celý program je na stránce http://www.nockostelu.cz www.nockostelu.cz .

V Praze vzniklo největší buddhistické centrum v ČR

V Praze se pro veřejnost otevřelo největší buddhistické centrum v České republice. Centrum Gompa vzniklo přestavbou bývalé továrny v Holešovicích. Již nyní se v centru konají pravidelné meditace pro veřejnost a několikrát do měsíce také kurzy a přednášky. Na 19. června se plánuje den otevřených dveří, řekla za organizátory Renata Hladná. Objekt s celkovou rozlohou 2000 metrů čtverečních stál buddhisty skoro 37 milionů korun. "Všechno byly peníze z našich vlastních zdrojů a z darů," doplnila Hladná. Továrnu koupili buddhisté od soukromého vlastníka v roce 2012 za 28 milionů korun. Více než rok pak trvala rekonstrukce dvou hlavních objektů, zejména pak uliční budovy, z níž vznikl meditační sál s kapacitou 250 lidí. Centrum připravili stoupenci buddhismu Diamantové cesty, v České republice se k této odnoži tradičního tibetského buddhismu hlásí více než 3500 lidí. Centrum zahrnuje meditační sál, výstavní prostory, zázemí pro nakladatelství a obchod s buddhistickou literaturou.

Jilemnické muzeum připomíná české stopy při sarajevském atentátu

Muzeum v Jilemnici připravuje výstavu věnovanou sarajevskému atentátu, při němž byl před sto lety zabit následník rakousko-uherského trůnu František Ferdinand dEste. Tragická událost, která se stala rozbuškou pro první světovou válku, nese i české stopy, o kterých se ale moc neví. Řekl to ředitel muzea Jan Luštinec. Následník trůnu tehdy cestoval ve voze Františka z rodu Harrachů, který byl synovcem majitele jilemnického panství Jana Harracha. "František Harrach tehdy ve voze byl. A Leopolda Lojku nezná skoro nikdo," uvedl Luštinec. Lojka byl řidič luxusního auta, jež vezlo arcivévodu. Lojka se do služeb Harracha dostal po odvážném činu, kdy zastavil při císařských manévrech splašené koně dragounského pluku. Výstava připomene i patera Otto Lva Stanovského, který učil syny zavražděného následníka trůnu. "Byl tím, kdo přijal telefonické oznámení o smrti Františka Ferdinanda a jeho choti a oznámil to jejich dětem," uvedl Luštinec. Výstava Po stopách Sarajeva začne tento pátek a město k jejímu zahájení chystá velkou akci, na kterou přijedou i potomci slavného rodu. Součástí akce je odhalení pamětního panelu Jana Nepomuka Harracha a otevření další části zámecké expozice, které je věnována jeho osobě.

Náměšťský festival přivítá mistrovského hráče na loutnu z Mali

Na 29. ročníku festivalu Folkové prázdniny v Náměšti nad Oslavou vystoupí mistrovský hráč na loutnu ngoni z Mali Bassekou Kouyate. Hudebník je považovaný za největšího revolucionáře starobylého griotského nástroje. Společně s kapelou Ngoni Ba složenou ze samých louten a zpěvačkou Amy Sacko představují jeden z nejvěhlasnějších afrických souborů současnosti. Ze Slovenska na Folkové prázdniny přijedou dvě výrazné zpěvačky Jana Kirschner a Szidi Tobias. Také českou scénu budou reprezentovat ženy - Bára Hrzánová s kapelou Condurango, trojice Dorota Barová, Lenka Dusilová a Beata Hlavenková a sestry Kateřina a Barbora Garcia se sefardským repertoárem ve skupině Kon Sira. Nové album Vteřiny křehké uvede na festivalu Jiří Pavlica s Hradišťanem. Osmidenní festival potrvá od 26. července do 2. srpna.

Významný exilový časopis Západ je v elektronické verzi na webu

Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) zveřejnil kompletní elektronickou verzi jednoho z nejvýznamnějších exilových časopisů Západ. Jeho první číslo vyšlo před 35 lety v Kanadě. Ústav o tom informuje na svých http://www.ustrcr.cz/cs/archiv-casopisu-zapad-1979-1993 webových stránkách, kde si časopis může prohlédnout veřejnost. Západ se věnoval zejména politickým tématům, sledoval vývoj ve východní Evropě a především v komunistickém Československu, prostor dával ale také literatuře a umění. První dvouměsíčníku vyšlo v květnu 1979. Tehdy jej obdrželi předplatitelé torontského nakladatelství 68 Publishers spisovatele Josefa Škvoreckého a jeho manželky, prozaičky a překladatelky Zdeny Salivarové. Vycházel ve vydavatelství Collegium Bohemicum v kanadské Ottawě. I přesto, že nebyl do komunistického Československa zasílán v takovém množství jako třeba Listy a Svědectví, patřil zde k nejznámějším exilovým periodikům.

Sport

O výhodnější pozici ve čtvrtfinále budou na mistrovství světa v Minsku bojovat čeští hokejisté v závěrečném utkání v základní skupině A proti Francii. Svěřenci Vladimíra Růžičky mají jasný cíl - zvítězit, obsadit třetí místo ve skupině a vyhnout se suverénnímu Rusku.

Česká fotbalová reprezentace se ve středečním přípravném zápase ve Finsku bude muset obejít bez kapitána Tomáše Rosického. Záložník Arsenalu neodletěl s týmem do Helsinek kvůli nemoci. Žádný náhradník se narychlo povolávat nebude, trenér Pavel Vrba tak má k dispozici 17 hráčů.

Tenistka Karolína Plíšková postoupila na antukovém turnaji v Norimberku počtvrté v sezoně do čtvrtfinále podniku WTA. Poslední česká hráčka v soutěži porazila ve druhém kole Belgičanku Alison van Uytvanckovou za hodinu a 31 minut 7:6, 6:3.

Českou fotbalovou reprezentaci potkala na cestě ke středečnímu přípravnému utkání ve Finsku malá nepříjemnost. Kvůli drobné technické závadě neodletěl boeing s národním týmem podle plánu a do Helsinek dorazil asi s hodinovým zpožděním.

Český fotbalový brankář Petr Čech sice přišel o závěr sezony kvůli zranění ramene, i tak měl ale při oslavě 32. narozenin důvod k radosti. Potřetí v kariéře totiž gólman Chelsea získal ocenění Zlatá rukavice pro brankáře s nejvíce vychytanými nulami. Radost mu nekazí ani to, že se o cenu musí dělit s polským kolegou z Arsenalu Wojciechem Szczesným, když oba udrželi nulu v 16 případech.

Ve středu odstartuje finále play off české ligy basketbalistů a již popáté ve stejném složení. O jedenáctý titul za sebou usiluje Nymburk, do cesty se mu znovu postaví Prostějov, který v semifinále svedl dramatickou bitvu s Pardubicemi. A věří, že favoritovi bude vyrovnanějším soupeřem než před rokem, kdy kvůli úzkému kádru dokonce musel z finále předčasně odstoupit.

Po roční pauze ozdobí atletický mítink Zlatá tretra Ostrava oštěpařka Barbora Špotáková. Dvojnásobná olympijská vítězka a mistryně světa vracející se k závodění po mateřské dovolené se na vítkovickém stadionu v úterý 17. června představí už poosmé.

Trojice předních českých bikerů v čele s Jaroslavem Kulhavým bude na startu 21. ročníku závodu horských kol Pražské schody. Vedle olympijského vítěze ozdobí podvečerní exhibici v tradiční lokalitě Hradčan a Malé Strany svou účastí vítěz letošního etapového závodu dvojic Cape Epic Kristián Hynek a také donedávna úspěšný silničář František Raboň, jenž skončil v JAR za Hynkem druhý.

Počasí

Bude jasno až polojasno. Teploty 24 až 28 stupňů, na horách kolem 19ti, na Šumavě kolem 22ti stupňů. Ráno slabý, přes den mírný jihovýchodní vítr.

20-05-2014