Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-06-2014

Zeman pochválil vládu za valorizaci penzí a porodné

Prezident Miloš Zeman pochválil vládu za úmysl valorizovat penze a zavést porodné na druhé dítě. Je také rád, že pokročila příprava služebního zákona. Kabinetu premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) naopak vytkl, že podle něj zbytečně oddaluje přijetí zákona o sociálním bydlení. Jednání vlády Zeman navštíví 16. července, řekl ve vysílání pořadu Otázky Václava Moravce. "Já vám řeknu, kdy přijde zlomový bod, kdy budu moci říci, jestli je vláda dobrá nebo špatná. A to bude zákon zákonů, který se jmenuje zákon o státním rozpočtu," řekl Zeman. První kroky stále ještě nové vlády jsou ale podle něj spíše dobré. "Konkrétně úmysl zlepšit valorizaci starobních důchodů," uvedl prezident. Zopakoval i svůj názor, že zavést porodné na druhé dítě je rozumný počin. "Snad jediné, co bych vládě v této chvíli vytknul, je zbytečné oddalování zákona o sociálním bydlení. Protože až se pověsí první babička, kterou majitel bytu vyhodil na ulici, a nová verze občanského zákoníku neumožňuje ani přístřeší, ani náhradní ubytování, tak v tom okamžiku vypukne mediální poprask a bylo by dobré, kdyby se ta babička neoběsila a kdyby ten zákon o sociálním bydlení byl co nejdřív," řekl Zeman. Přijetí zákona podle něj také přispěje k likvidaci ubytoven, do kterých spekulanti sestěhovávají sociálně slabé občany. Prezident chce vládu opakovaně vyzývat k tomu, aby navyšovala státní výdaje na investice. V tomto směru dlouhodobě razí názor, že by se Česko mělo "z krize proinvestovat". Své mínění zopakoval i tentokrát. Odkládání staveb dálnic a dalších infrastrukturních projektů podle něj ekonomice neprospívá.

Zeman: Telička má moje sympatie, skvrnou je práce pro Bakalu

Kandidát hnutí ANO na eurokomisaře Pavel Telička má sympatie Miloše Zemana. Prezident míní, že se mu v minulosti stala křivda, když jeho předchozí mandát v Evropské komisi záhy převzal expremiér Vladimír Špidla (ČSSD). Zemanovi ale vadí, že Teličkova konzultantská společnost pracovala pro firmu miliardáře Zdeňka Bakaly. Kompromisní kandidátkou na českou eurokomisařku by mohla být lidovecká nominantka Zuzana Roithová, uvedl prezident.

Prezident Zeman v ČT také sdělil, že pozval nového prezidenta Ukrajiny Petra Porošenka do Prahy. Ocenil by, kdyby Porošenko zahájil jednání s oligarchou Rinatem Achmetovem z doněcké proruské oblasti a pokusili se předejít dalšímu konfliktu a zabránit otevřené občanské válce. Zřejmě nejbohatší Ukrajinec Achmetov po roztržce s vedením separatistů, kteří mu pohrozili zabavením majetku, žije v Kyjevě.

MF: Ve třetím pilíři systému penzí ubylo letos 39.000 lidí

Penzijní připojištění se státním příspěvkem, takzvaný třetí pilíř penzijní reformy, mělo na konci března 4,81 milionu lidí. To je o 72.000 méně než na konci roku 2013. Doplňkové penzijní spoření, které je od loňska nahradilo, má dalších 110.000 lidí, o 33.000 více než loni v prosinci. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí. Objem vyplacených státních příspěvků na penzijní připojištění činil za letošní 1. čtvrtletí 1,67 miliardy korun. Objem příspěvků účastníků penzijního připojištění v tomto období dosáhl 7,9 miliardy Kč. Průměrný měsíční příspěvek účastníka nepatrně klesl proti konci roku 2013 o čtyři koruny na 564 Kč. Na konci března bylo evidováno 1,34 milionu penzijních připojištění, na něž zaměstnavatel v jeho průběhu alespoň jednou přispěl. Nové smlouvy o penzijním připojištění bylo možné uzavírat do 30. listopadu 2012. Od ledna 2013 je možné uzavírat pouze smlouvy o doplňkovém penzijním spoření. Za 1. čtvrtletí 2014 objem vyplácených státních příspěvků na doplňkové penzijní spoření činil 46 milionů Kč. Objem příspěvků účastníků dosáhl 219 milionů Kč. Průměrný měsíční příspěvek účastníka klesl proti konci roku 2013 o 59 Kč na 690 Kč. Příspěvek zaměstnavatele byl evidován u 19.000 spoření.

Státní kulturní instituce mají hodně ušetřit, podle nich to nelze

Příspěvkové organizace ministerstva kultury (MK), k nimž patří největší národní kulturní instituce, by měly podle současného návrhu rozpočtu na příští rok ušetřit až deset procent letošních výdajů. Vyplývá to z informací, které ČTK získala od jednotlivých organizací. Ty už nyní hospodaří s napjatými rozpočty a desetiprocentní snížení by pro některé mohlo znamenat výrazné omezení jejich činností, které jim však ukládají zákony. MK by mělo v příštím roce ušetřit miliardu. Po organizacích, které zřizuje, požaduje omezit provozní náklady včetně mzdových. V případě Národní galerie by to znamenalo, že se průměrný plat jejích zaměstnanců sníží z 18.500 korun na 16.000 korun. Současně ale vláda slibuje, že porostou platy státním zaměstnancům. Průměrná mzda v zemi loni překročila 25.000 korun. Pro NG by desetiprocentní snížení nákladů na mzdy znamenalo o přibližně šest milionů korun méně. "To by si vyžádalo propuštění více než deseti procent zaměstnanců organizace. Druhá možnost, tedy drastické plošné snížení platů, nepřichází v úvahu," sdělil ČTK Vít Vlnas pověřený řízením NG. Vysokoškolsky vzdělaní a mezinárodně uznávaní odborníci nemohou podle něj živořit na úrovni minimální mzdy. Podle statistik jsou pracovníci v kultuře dlouhodobě druhou nejhůře odměňovanou skupinou zaměstnanců ve sféře veřejných služeb a správy. Hůře jsou na tom už jen lidé v sociálních službách - kde je ovšem podstatně nižší kvalifikační a vzdělanostní struktura zaměstnanců. Národní knihovna také již dostala z ekonomického odboru MK dopis s návrhem na snížení příspěvku na provoz včetně snížení mzdových prostředků. I Národní filmový archiv dostal z ministerstva dopis, jak by měl příští rok ušetřit. Koncem minulého týdne následoval další s ubezpečením, že se ministerstvo pokusí ještě rozpočet zvýšit. Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) v polovině května zástupce odborů ubezpečoval o tom, že rozpočet ministerstva zůstane v příštím roce stejný jako letos. Tento návrh však ministr financí Andrej Babiš seškrtal o miliardu oproti letošním 9,9 miliardy.

Letecké školy se po krizi vzpamatovávají z odlivu parašutistů

Letecké školy se začínají pomalu zotavovat z poklesu zájmu o parašutismus způsobený ekonomickou krizí. Počet seskoků se v posledním roce začal mírně zvedat, stále ale dosahuje zhruba třetiny předkrizových hodnot, řekl ČTK Jaroslav Jíra z parašutistické školy Ipact. Aktivních parašutistů s registrační průkazkou je v Česku na 3400. Průkazů sportovního parašutisty, který splní podmínky včetně dvaceti cvičných seskoků, se ročně vydá 50 až 60, uvedl ředitel letové a provozní sekce Úřadu pro civilní letectví Petr Navrátil. Podle něj celkový počet sportovních parašutistů mírně vzrůstá.

V Praze jednají až do čtvrtka porodní asistentky z celého světa

Větší podporu politiků pro požadavky porodních asistentek, včetně nutných změn zákonů, očekávají české účastnice Mezinárodního kongresu porodních asistentek, který se do čtvrtka koná v Praze. Letos potřicáté ho pořádá Mezinárodní konfederace porodních asistentek, přihlášeno je 3500 účastnic z celého světa. První setkání bylo v roce 1925 také v Praze, porodní asistentky tehdy přijali prezident Tomáš Garrigue Masaryk a pražský primátor. "Doufejme, že nepůjde od politiků jen o formální záštitu, ale hlavně o příslib aktivně se podílet na nutných změnách českého porodnictví, potažmo na posílení profesní role porodních asistentek," uvádí kongresový web. V nemocnicích, ordinacích a na dalších pracovištích působí v ČR zhruba 4000 porodních asistentek. Péči doma, kterou si žena zaplatí, jich poskytuje jen pár. Všechny se ale shodují v tom, že v ČR nefunguje model kontinuální péče o ženy před porodem, během porodu a po porodu prostřednictvím jedné zvolené porodní asistentky. V krajním případě se prý může žena dostat do péče až 60 cizích osob, což ji stresuje.

Lidé si připomněli dětské oběti komunismu

Na ďáblickém hřbitově v Praze lidé uctili památku dětských obětí komunismu, jejichž matky porodily ve věznicích. Asi dvě desítky účastníků piety zapálily u dětských náhrobků svíčky. Akci na hřbitově v Ďáblicích pořádala iniciativa Bez komunistů.cz. Senátor Jaromír Štětina na místě řekl, že v posledních letech sleduje ztrátu paměti u mnoha lidí. Proto je třeba si historii stále připomínat. Na Dětském hřbitově v Ďáblicích je 41 náhrobků s 43 jmény dětí. "Jsou tu mezi nimi dvoje dvojčata a další dosud neidentifikovaný počet dětských obětí je pohřben bez náhrobku," uvedl Petr Marek z iniciativy Bez komunistů.cz. Děti umíraly především pro neposkytnutí dostatečné lékařské péče, některé však byly utýrány. "Tyto zločiny nebyly vůbec vyšetřeny a my usilujeme o jejich přezkoumání. Zločiny proti lidskosti jsou nepromlčitelné," řekl ČTK Marek. Účastníci sesbírali popadané větve mezi náhrobky, zapálili svíčky a společně s věnečky je roznesli ke každému z hrobů. Rovněž si připomněli některé konkrétní osudy vězněných matek a jejich dětí. Pietní akce se zúčastnil i nově zvolený europoslanec a senátor Štětina. "V posledních letech jasně sleduji ztrátu paměti u jednotlivců, u skupin, u politických stran a možná i u celého národa. Pokud paměť selže úplně, pak se může historie opakovat, proto je třeba si ji připomínat," řekl.

Zpěvomat přinese hudbu a zpěv do pražských ulic

Na několika místech v centru Prahy se bude možné 2. června odpoledne setkat s projektem Zpěvomat, který připravila zpěvačka a lektorka hlasových dílen Ridina Ahmedová se svými přáteli. Zpěvomat nabídne na Andělu, Tylově a Jungmannově náměstí a na náměstí Jiřího z Poděbrad zájemcům příležitost nechat si zdarma zazpívat vybranou skladbu. ČTK o tom za organizátory informovala Michaela Braná. "Zpěvomat je koncipován tak, aby se pokusil zasáhnout živým zpěvem i ty, kteří by se s něčím takovým běžně nesetkali, nebo by si na to za jiných okolností neudělali čas," uvedla autorka projektu Ahmendová. Ta se dlouhodobě věnuje práci s lidským hlasem nejen jako autorka a interpretka, ale i jako vyhledávaná lektorka. "Zpěvomat, kouzelný pouliční hudební nástroj znějící na přání pro uši náhodných kolemjdoucích, je zdarma. Stačí si sednout a nechat se unášet hudbou a pobýt ve světě, který se řídí jiným tempem, než tím, které pulsuje mimo kruh Zpěvomatu," dodala. Po Praze se rozezní v tutéž dobu pět kruhů zpěváků Zpěvomatu, každý z nich povede jiný lektor. Zpěvomat bude tvořit kruh zpívajících a uprostřed něho tři židle. Na ty si může sednout kdokoli z chodců a nechat se pobavit hudbou.

Cenu festivalu Dítě v Dlouhé získalo Naivní divadlo Liberec

Absolutním vítězem ankety dětských diváků a držitelem Ceny Vojty Šálka festivalu pro děti a jejich dospělé Dítě v Dlouhé se stala inscenace Naivního divadla Liberec O beránkovi, který spadl z nebe. Těsně za ní skončil projekt slovenského divadla Piki. Cenu rady festivalu získal Vinnetou Městského divadla Kladno, který podle diváků zvítězil mezi inscenacemi uvedenými na velkém jevišti. Držitelé cen byli vyhlášeni v neděli vpodvečer před reprízou inscenace O líné babičce, kterou hostitelské Divadlo v Dlouhé uvedlo mimo soutěž. "Letošní výběr z novinek mimopražských profesionálních divadel hrajících pro děti a mládež nabídl od 28. května devět představení šesti souborů. Dále pak doprovodný program, tedy výstavu, soutěž, prohlídky zákulisí, divadelní jarmark, tvůrčí dílny, autogramiádu a další akce," řekla ČTK dramaturgyně přehlídky Karola Štěpánová. Divácká adresa byla podle ní v letošním 16. ročníku mimořádně široká - od opravdu maličkých dětí ve věku dvou - tří let až po mládež od 15 let a dospělé.

Umělci v hradeckém kraji zpřístupní své ateliéry veřejnosti

Umělci z Královéhradeckého kraje zpřístupní v sobotu 14. června své ateliéry. Celkem se do akce nazvané Den otevřených ateliérů zapojí na 60 umělců, což je téměř dvakrát více než v minulém roce. ČTK o tom informovala ředitelka královéhradeckého Centra podpory uměleckých aktivit Impuls Jaroslava Vydarená. Dílny a ateliéry malířů, fotografů, sochařů či řezbářů a dalších umělců budou otevřené od 9:00 do 17:00 hodin. "Akce je pojatá jako oslava výtvarného umění, hold výtvarnému talentu a řemeslné zručnosti. Návštěvníci ateliérů se mohou potěšit pohledem, koupit si něco pro radost nebo si jen popovídat s autorem," uvedla Vydarená. Loni do ateliérů umělců zamířilo zhruba 350 lidí.

Projekt Piš, Kafka, piš má obnovenou premiéru v La Fabrice

Jak se asi tvářil Franz Kafka, když psal slavnou povídku Proměna? A co si myslel o hlavním hrdinovi Řehoři Samsovi? Herci divadla Sklep Monika Načeva, Jan Slovák, David Vávra a Lenka Vychodilová vidí spisovatele jinak než jako smutného vizionáře existenciálních průšvihů lidstva. Inspirováni jeho díly, milostnou korespondencí a deníky vytvořili originální spektákl energického švihu, kolorovaný hudbou a pepřený humorem, který pod názvem Piš, Kafka, piš uvedou v obnovené premiéře 3. června v pražské La Fabrice. "Chtěli jsme udělat představení, se kterým by diváci mohli souznít a asi se nám to podařilo," uvedl spoluautor projektu Jan Slovák. Diváci prý odcházejí z představení značně překvapeni nad tím, co všechno o Kafkovi nevěděli.

Zámek v Lešné u Valašského Meziříčí v létě oživí balada o rusalce

Zámek v Lešné u Valašského Meziříčí na Vsetínsku v létě oživí balada o rusalce. Pověst o této vodní víle, která údajně sídlila v zámecké studni, nastudoval soubor amatérských herců. Návštěvníkům ho bude hrát pět letních sobotních večerů. Premiéra se uskuteční 28. června, sdělila ČTK Simona Hlaváčová, mluvčí Muzea regionu Valašsko, které zámek spravuje. Představení, které se odehraje v historických komnatách zámku, se jmenuje Balada o rusalce, aneb truchlivý příběh o nenaplněné lásce. "Postava rusalky je se zámkem spojena od jeho počátku. Podle pověsti sídlila v zámecké studni v době, kdy ještě v Lešné stávala místo zámku středověká tvrz. Rusalka sem prý chodila vodní cestou z nedalekých Choryňských rybníků a její zpěv nevěstil nikdy nic dobrého," uvedla Hlaváčová.

Sport

Tenista Tomáš Berdych si ve čtvrtfinále Roland Garros zahraje s Lotyšem Gulbisem, který vyřadil Švýcara Federera 6:7, 7:6, 6:2, 4:6 a 6:4.

České kajakářky Štěpánka Hilgertová, Kateřina Kudějová a Veronika Vojtová vyhrály na mistrovství Evropy ve Vídni závod hlídek.

Skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková se v Bělehradě stali mistry Evropy ve veslování. Oba obhájili loňská vítězství a shodně získali již čtvrtou zlatou medaili na kontinentálním šampionátu; Synek ale jeden triumf vybojoval na osmiveslici.

Počasí v pondělí

Skoro jasno až polojasno, na jihozápadě při zvětšené oblačnosti místy přeháňky. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.

01-06-2014