Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

08-06-2014

Válková chce zachovat vrchní zastupitelství v Praze a Olomouci

Ministryně spravedlnosti Helena Válková je pro zachování dvou vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci. Zároveň by rozdělila jejich pravomoci. Válková to řekla v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Se svým názorem je ale prý na ministerstvu při debatě o novele zákona o státním zastupitelství jediná. Dalšími variantami je zrušení vrchních zastupitelství a zřízení jednoho specializovaného protikorupčního útvaru při Nejvyšším státním zastupitelství (NSZ). Pro zrušení je například šéf NSZ Pavel Zeman a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. "Jsem v tomto konzervativec, protože si říkám, že když něco funguje, tak to posílíme a některé kompetence dáme nahoru na NSZ, některé dolů na kraj a vytvoříme ještě lepší a silnější vrchní státní zastupitelství. Ale zůstala jsem sama," řekla Válková.

Válková navrhne na šéfa soudu Bořka, Veselého zatím ne

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) navrhne prezidentovi na předsedu Krajského soudu v Brně Milana Bořka. Kandidáta na šéfa Krajského soudu v Ústí nad Labem Jana Veselého zatím navrhovat nebude. Chce s ním mluvit o některých pochybnostech, na které upozornila soudcovská rada ústeckého krajského soudu. Řekla to v diskusním pořadu České televize. Ministryně chce zároveň změnit zákon o soudech tak, aby soudci z konkrétního soudu nemohli kandidovat na jeho předsedu.

MF požaduje lepší informace o odměňování ve státních firmách

Ministerstvo financí nebude schopno na pondělním zasedání vlády předložit vyhodnocení plnění zásad k odměňování manažerů ve státních firmách. Úřad totiž neobdržel od ostatních rezortů, s výjimkou ministerstva obrany, informace k odměňování jednotlivých státních firem. Ministerstvo o tom informovalo na internetu. Ministerstvo proto na pondělním jednání kabinetu bude navrhovat, aby vláda vyslovila nespokojenost s plněním tohoto úkolu a uložila členům vlády, aby do 31. října předložili nové aktuální informace o plnění pravidel odměňování.

Prachař: Stát by během tří let mohl postavit 60 km nových dálnic

V příštích třech letech by stát mohl postavit zhruba 60 kilometrů dálnic v hodnotě 8,9 miliardy korun. Jde o připravené úseky, na které již bylo vydané stavební povolení. V pořadu TV Prima PARTIE to uvedl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Aktuální délka dálnic a rychlostních silnic v ČR je 1 242 km. Ministerstvo chce dobudovat nedostavěné úseky a napojit českou síť dálnic a rychlostních silnic na tranzitní evropské koridory. "Pokud proběhnou standardní výběrová řízení, tak můžeme začít. Stavby máme pokryté i finančně," uvedl ministr. Podle Prachaře jde například o dokončení obchvatu Českých Budějovic na dálnici D3, dálnice D1 u Přerova, což je strategický uzel na koridoru Balt - Adriatic. Urychleně by se měl vyřešit také sesuv na dálnici D8 v Dobrovičkách nebo dokončit výkup pozemků pro dálnici D11 u Hradce Králové.

Zelené vede místopředsedkyně Drápalová

Stranu zelených od neděle vede první místopředsedkyně Jana Drápalová. Na republikové radě strany oznámil svou rezignaci dosavadní předseda Ondřej Liška, který se rozhodl odstoupit po neúspěšných volbách do Evropského parlamentu. Do sedmičlenného předsednictva nově místo Lišky nastoupil podnikatel a IT expert Michal Berg. Drápalová, která je starostkou v Brně-Novém Lískovci, řekla, že chce stranu především připravit na podzimní senátní a komunální volby. Na konci listopadu by si zelení měli vybrat nového předsedu. Liška chce zůstat řadovým členem a působit především v brněnské organizaci.

Za zelené bude do Senátu kandidovat Seitlová či Pošvářová

Za zelené nebo s jejich podporou bude do Senátu kandidovat advokát Václav Láska, bývalá zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová a expertka na dopravní stavby Miloslava Pošvářová. Společně s lidovci zelení podpoří také bývalého rektora Karlovy univerzity Václava Hampla, který by měl v Praze usilovat o přízeň voličů jako nezávislý kandidát. Kandidáty schválila republiková rada strany.

Seehofer chce, aby na sudetský sjezd přijeli i členové vlády ČR

Horst Seehofer se chce zasadit o to, aby v příštích letech dorazil na sudetoněmecký sraz i některý z představitelů české vlády. Bavorský premiér to řekl na závěr 65. sudetoněmeckého sjezdu v bavorském Augsburgu. Seehofer je z titulu svého úřadu tradičním patronem sudetských Němců. Seehofer se v roce 2010 postaral o prolomení politických ledů mezi Prahou a Mnichovem, když jako první bavorský premiér oficiálně navštívil českou metropoli. V posilování vztahů mezi nejlidnatější německou spolkovou zemí a Českem chce pokračovat. "V příštích měsících otevřeme bavorské zastoupení v Praze. To je také historický krok, obvykle Německo v jiných zemích zastupuje pouze spolková vláda," prohlásil. Na letošním sudetoněmeckém sjezdu sice nebyli členové české vlády, účastnilo se ho ale několik politiků i členů veřejného života. Na sjezd dorazili například předseda Strany zelených Ondřej Liška, místopředsedkyně KDU-ČSL Klára Liptáková nebo poslanec TOP 09 Daniel Korte. Svatodušní mši, která předcházela hlavnímu programu sjezdu, vedl pražský biskup Václav Malý.

ČEZ by příští rok mohl znovu vypsat tendr na dostavbu Temelína

ČEZ by mohl v příštím roce vypsat nový tendr na dostavbu jaderné elektrárny Temelín. Polostátní firma pokračuje v přípravách projektu, o kterém bude pravděpodobně příští rok rozhodovat vláda. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl místopředseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes. "Já se domnívám osobně, že pravděpodobně příští rok dojde k rozhodnutí, které případně skutečně povede k vypsání nového tendru," řekl Pačes. Podle něj existují varianty dostavby jednoho nebo dvou bloků Temelína nebo dostavby jaderné elektrárny v Dukovanech. Společnost ČEZ zrušila zadávací řízení na dostavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Temelín na začátku dubna. Před tím vláda oznámila, že nemůže garantovat výkupní ceny elektřiny z rozšířeného Temelína. Projekt by se tak nevyplatil.

IDEA: Zvýšením slevy na děti si bohatší přilepší více

Díky plánovanému zvýšení daňové slevy na dítě by si polepšily především bohatší domácnosti s dětmi, vyplývá ze studie ekonomického institutu IDEA při CERGE-EI. Zatímco nejchudší domácnosti s více dětmi by si v průměru polepšily pouze o 2900 Kč ročně, bohatší domácnosti s více dětmi by si polepšily o 7000 až 9000 Kč ročně. Průměrná domácnost s více než jedním dítětem by podle studie ušetřila přibližně 7300 korun ročně. "Výrazně by si ale nepolepšily nejchudší domácnosti, protože tyto domácnosti nemají dostatečně vysoké příjmy pro uplatnění slevy na dani na dítě nebo jsou omezeny maximální výší daňového bonusu," uvádí studie. Vládní koalice se nedávno shodla na zvýšení slevy na dani pro příští rok na druhé dítě o 200 korun a třetí a další o 300 korun. Nyní je sleva na každé dítě 1117 Kč. Podle koaličních lidovců ale dohoda počítá i s postupným růstem slevy na druhé dítě až o 500 korun v roce 2017 a na třetí a další dítě až o 900 korun během tří let.

Průzkum: Polovina Čechů slepě věří výhodným úvěrovým nabídkám

Polovina Čechů naprosto věří úvěrovým nabídkám, které jsou označeny jako výhodné. Někteří z nich vůbec nedokážou zkontrolovat pravdivost nabídky úvěru, jiní to sice dovedou, ale nedělají to. Vyplývá to z průzkumu úvěrové společnosti Cofidis mezi 500 respondenty. Pokud se žadatelé s někým o úvěrové nabídce poradí, je to nejčastěji životní partner, na odborníky se příliš nespoléhají. S finančním poradcem se radí pouze 16 procent z nich. Polovina českých žadatelů o úvěr si dokáže zkontrolovat pravdivost nabídky, a také to pravidelně dělá. Čtvrtina si pravdivost sice umí ověřit, ale nečiní tak. Zbývající čtvrtina je vydána na pospas splátkovým společnostem, protože si nabídku ověřit nedokáže.

Brigád v Česku mírně přibývá, na všechny zájemce se ale nedostane

Nabídka letních brigád v ČR proti loňskému roku mírně vzrostla. Poptávka po nich ale stále převyšuje nabídku, na mnoho zájemců o práci se nedostane. Nejvíce brigádnických míst nabízejí firmy v Praze. Obecně největší zájem je o brigády v červenci, v srpnu si studenti chtějí užít vydělané peníze. Mzdy ale příliš nerostou, zjistila ČTK. Obvyklá mzda se pohybuje mezi 75 až 100 korunami za hodinu práce. V případě méně kvalifikovaných činností může odměna činit 65 Kč za hodinu práce, ale i méně. Naopak v některých případech půjde sehnat brigádu i s odměnami nad 150 či 200 Kč za hodinu. Ačkoliv v celém Česku nabídka brigád roste, v Ústeckém kraji počet brigádnických míst klesl. Znát je to především v zemědělství, kde dlouhodobě ubývá volných míst. Práci na jaře nabízeli chmelaři, teď je práce při sběru jahod, na Litoměřicku přijímají sadaři. Potíž je ale podle pěstitelů v odvedené práci, která mnohdy není dostatečně kvalitní.

Povodí Labe začalo odstraňovat nánosy po loňských povodních

Povodí Labe začalo na dolním úseku řeky odstraňovat nánosy po loňských povodních. Čištění koryta potrvá dva roky a přijde na 243 milionů korun. Dalších 54 milionů korun bude stát oprava břehů, vyklízení náplavů, kácení křovin a podobně. ČTK to řekl ředitel závodu Dolní Labe Jindřich Zídek. Voda v Labi stoupla právě před rokem o několik metrů, řeka kulminovala ve výšce 10,72 metru. V pátek hladina byla na úrovni 2,5 metru. V řece po opadnutí vody zůstalo 20 centimetrů nánosů. Nezbytné prohrábky provedlo povodí hned po záplavách, ale nánosy se jen vytlačovaly na kraj plavební dráhy. Na větší akce, jako jsou prohrábky, musel státní podnik vypsat výběrové řízení a sehnat finance.

Prodej balené zmrzliny letos díky přízni počasí roste

Letošní teplé počasí nahrává prodejům balené zmrzliny. Od začátku roku do konce dubna se jí v maloobchodní síti prodalo o 14 procent více než za srovnatelné období loni. Vyplývá z údajů, které ČTK poskytla společnost Nielsen. Roste především poptávka po nanucích, kterých se meziročně prodalo bezmála o třetinu více. Podobně jako u piva či nealkoholických nápojů má i u zmrzliny počasí na její prodej zásadní vliv. Čeští zákazníci dlouhodobě preferují méně sladké zmrzliny, především vanilkovou. Hned za nimi v oblíbenosti následují zmrzliny čistě ovocné jako je jahodová a poté čokoládová. Na čtvrtém místě jsou pak zmrzliny tvarohové.

Přes 40 procent motoristů se bojí v neznačkovém servisu o záruku

Více než dvě pětiny tuzemských řidičů se domnívají, že když opravu svého automobilu svěří jinému než autorizovanému servisu, přijdou o záruku. Tzv. bloková výjimka, která lidem umožňuje navštívit i neznačkový servis, přitom platí již téměř tři roky. Vyplývá to z průzkumu agentury Stem/Mark na základě požadavku společnosti Inter Cars. Blokovou výjimku nezná polovina řidičů navštěvujících značkové servisy a zhruba dvě třetiny žen - řidiček. S touto možností jsou naopak seznámeni lidé, kteří servisy navštěvují častěji. Blokovou výjimku zná 58 procent motoristů navštěvujících autoservis častěji než dvakrát za rok. "Bloková výjimka má jasně stanovená pravidla a říká, že se svým novým vozem můžete jezdit do nezávislého autoservisu, který rovněž může danou údržbu a servis vozidla provádět. Pokud tento autoservis bude postupovat podle automobilkou stanoveného servisního plánu, použité díly a provedené servisní úkony důkladně zdokumentuje, nesmí výrobce zpochybňovat platnost záručních podmínek a případně odmítnout uznat záruku," uvedl manažer sítě autoservisů Q-Service Otakar Dvořák.

Letní hudební festivaly lákají na tuzemské hvězdy a rarity

Letní hudební festivaly populární hudby, jejichž sezonu 7. června odstartoval první ročník akce Bousov Fest ve středočeském městečku Dolní Bousov v areálu místní likérky, lákají více než v minulosti na tuzemské hvězdy a rarity. Už loňská sezona byla pro řadu akcí obtížná a vzhledem k napjatým rozpočtům měla většina festivalů omezenou nabídku zejména zahraničních hvězd. O akce pod širým nebem byl často menší zájem než v předchozích letech. Až na výjimky letos pořadatelé sázejí na osvědčená jména, takže je často jejich nabídka podobná. Odlišit se snaží různými raritami a speciálními projekty. Vyplývá to ze zjištění ČTK. Podle hudebního publicisty Jaroslava Špuláka bude letošní festivalová sezona chudší než ty v posledních letech. "Zdá se totiž, že na většinu pořadatelů dopadla finanční krize, která je dána tím, že v minulých letech nebyly návštěvy tak veliké, jak by si pořadatelé představovali. Reprezentativní festivalové obsazení vidím jen na Colours of Ostrava nebo metalovém Masters of Rock ve Zlíně. Ostatní velké festivaly zůstaly trochu za očekáváním," řekl ČTK Špulák.

Do Přerova zamíří folklorní soubory z celé Moravy

Do Přerova zamíří příští týden folklorní soubory z celé Moravy. Divákům se v centru města představí již tradičně na festivalu V zámku a podzámčí. Přehlídka má ve městě již tradici; letos se koná po osmé. ČTK to řekl ředitel festivalu Lubor Maloň. Hlavní program je soustředěn na sobotu. Dopoledne bude patřit především dětským souborům. Chystá se však také křest hudebního CD ke zpěvníku hanáckých písní Jak se dělá láska. Je určeno především pro děti z mateřských a základních škol. "Má propagovat hanáckou lidovou píseň a šířil její znalost mezi dětmi i učiteli," podotkl Maloň. Na přerovském náměstí se během soboty postupně představí řada folklorních souborů. Chybět nebude ani Podjavořičan Telč, který prezentuje pro obyvatele střední Moravy málo známé Horácko z Českomoravské vrchoviny. Program se poté přesune na nádvoří přerovského zámku. Prostor zde dostane například také temperamentní soubor Cikne Čhave z Nového Jičína. Záměrem festivalu je ukázat lidové tradice nejširší veřejnosti. Červnový folklorní festival se stal v Přerově tradicí. První ročník se konal v roce 2007 a dostal podtitul Sousedé. Předchozí ročníky se zaměřili na lásku a její různé podoby. Loni byl zaměřen na srovnání lidové kultury úrodných nížin a výše položených horských oblastí.

V Bystřici pod Hostýnem se otevřela výstava věnovaná českým grafikům

V Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku se otevřela výstava věnovaná předním českým grafikům. Přesunula se zde z New Yorku a Bystřice se tak stala prvním městem v České republice, kde se expozice prezentuje. Představuje díla desítky autorů. Výstava s názvem Duchovní rozměr české grafiky je součástí hudebního festivalu Bystřické zámecké slavnosti. Díla vytvořená v mnoha technikách jako je litografie, lept či linoryt na výstavě prezentuje například Karel Demel, Eva Hašková, Helena Horálková, Jan Kavan či Pavel Sukdolák a Naděžda Synecká. "Vystavené práce umožní návštěvníkům nahlédnout do vnitřního světa tvůrců, kteří se zamýšlejí nad základními otázkami lidské existence, tajemnými zákonitostmi přírody i vesmíru," uvedla vedoucí Městského muzea Eva Nedělníková. Výstava Duchovní rozměr české grafiky byla původně připravena pro Manhattan Graphics Center přímo v centru Manhattanu, kde ji slavnostně otevřeli v loňském roce, a končila letos v březnu. Výstava na bystřickém zámku bude otevřena do poloviny července.

Na třetí ročník Špilberk Food Festivalu přišlo 6000 lidí

Kolem 6000 lidí navštívilo za víkend třetí ročník brněnského Špilberk Food Festivalu. Mohli ochutnat z nabídky 14 restaurací. ČTK to řekli organizátoři akce. Lidé na brněnský hrad za kulinárními specialitami chodili i přes třicetistupňová vedra. Součástí festivalu je především snoubení kvalitního vína s jídlem. To podle organizátorů ještě více podtrhne zážitek ze stolování. Ke každému pokrmu proto restaurace doporučovaly lidem konkrétní víno. Na stole byly speciality podle 180 let starých receptů i moderní gastrotrendy.

Narozeniny Centra Paraple podpořily stovky běžců

Nejméně 500 běžců v neděli odpoledne podpořilo 20. narozeniny Centra Paraple podporujícího vozíčkáře, které založil Zdeněk Svěrák. Akce s názvem Běh pro Paraple se konala po patnácté a závodilo se na 100 metrů a ve čtyřkilometrovém běhu v Praze na Letné. Výtěžek ze startovného a dobrovolných příspěvků půjde na podporu centra. Částka bude spočítaná v pondělí. "Když lidi přesvědčíte o tom, že jsou peníze na dobrou věc a že je nikdo nerozkrade, tak se najde spousta lidí, kteří jsou ochotni přispět," řekl ČTK Svěrák. Centrum má podle něj v současnosti 52 zaměstnanců a rozpočet 30 milionů korun. Stát přispívá polovinou částky, druhou tvoří sbírky.

Teplotní rekordy padaly v celé ČR, v Praze naměřili 34,1 stupně

V celé České republice padaly teplotní rekordy pro 8.červen. Překonány byly k 17. hodině na zhruba třetině stanic ze 135, které měří alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v Praze na Karlově, kde naměřili 34,1 stupně Celsia. ČTK o tom informoval mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák. Teploty v nižších polohách vystoupily na 30 až 33 stupňů Celsia a to zejména v západní polovině Čech a v Polabí. Praha - Karlov je jedinou stanicí, která zatím překonala 34 stupňů, třiatřicítka ale padla na mnoha místech ČR. Zaznamenali ji třeba v Teplicích, Doksanech, Brně - Žabovřeskách, Brandýse nad Labem nebo v Dobřichovicích.

Sport

Osmiveslice Dukly si dojela na tradičních Primátorkách pro 35. vítězství za sebou. Závod vyhrála favorizovaná posádka v čele s Ondřejem Synkem.

Biker Jan Škarnitzl vybojoval na mistrovství Evropy v cross country v St. Wendelu bronzovou medaili a dosáhl životního úspěchu. Porazili ho jen dvojnásobný olympijský vítěz Francouz Julien Absalon a Švýcar Fabian Giger.

Olympijská vítězka Kateřina Emmons skončila při prvním startu ve Světovém poháru po mateřské pauze v Mnichově druhá ve střelbě ze vzduchové pušky. Třicetiletá střelkyně ve finále o pouhé tři desetiny bodu prohrála s Martinou Lindsay Velosovou, teprve patnáctiletou střelkyní ze Singapuru.

V Příbrami byla otevřena fotbalová akademie, která má jako první v České republice oficiální status, protože mladým hráčům nabízí kompletní servis přímo v areálu ligového klubu. Svou činnost zahájí se startem nové sezony.

Počasí v pondělí

Jasno nebo skoro jasno. Teploty 32 až 35 stupňů Celsia.

08-06-2014