Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

13-06-2014

Česko doporučilo Čechům, aby odjeli z Iráku

Ministerstvo zahraničí vyzvalo Čechy pobývající v Iráku, aby kvůli špatné bezpečnostní situaci zemi opustili. Doporučení se vztahuje na celé území Iráku vyjma autonomní oblasti Kurdistán na severovýchodě, která se podle diplomacie zatím jeví jako bezpečná. Ministerstvo také varovalo před cestami do Iráku. Ještě dopoledne mluvčí ministerstva David Frous ČTK řekl, že diplomacie zatím evakuaci českých občanů z Iráku ani ambasády v Bagdádu nechystá. Tamní napjatou situaci, vyvolanou postupem islámských radikálů k irácké metropoli, ale ministerstvo pozorně sleduje. Případná evakuace by se podle mluvčího dotkla "jednotlivců, maximálně několika málo desítek" Čechů, kteří v Iráku žijí nebo pracují. České velvyslanectví je s nimi podle Frouse průběžně v kontaktu. Radikálové ze skupiny Islámský stát v Iráku a Levantě už ovládají města ležící ve vzdálenosti méně než 100 kilometrů od Bagdádu.

Zeman si s dalšími prezidenty v Maďarsku připomene pád komunismu

Prezident Miloš Zeman si v pondělí v Budapešti s dalšími hlavami států střední Evropy připomene pád komunismu v Maďarsku před 25 lety. Oznámil to Hrad, podle něhož prezidenti při setkání vzpomenou i na protikomunistické povstání v Maďarsku v roce 1956. Koná se totiž v den výročí veřejného pohřbu vůdce Sověty potlačeného puče Imreho Nagye, popraveného v roce 1958. Kromě Zemana se slavnosti zúčastní prezident hostitelského Maďarska János Áder, hlava Polska Bronislaw Komorowski a jejich německý kolega Joachim Gauck. Slovensko by měl prvně reprezentovat nový prezident Andrej Kiska, který se o den dříve ujme úřadu.

Sobotka je proti démonizování Zemanových výroků o islámu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nesouhlasí se zbytečným démonizováním výroků prezidenta Miloše Zemana o islámu. Odmítl také, že by Saúdská Arábie kvůli nim hrozila Česku sankcemi. Předseda vlády to uvedl v tiskovém prohlášení, v němž zdůraznil, že česká politika vůči islámskému světu je vyvážená a staví na spolupráci s Izraelem i arabskými zeměmi. V tomto smyslu bude podle Sobotky v úterý informovat ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) diplomaty z arabských států na plánované schůzce. Podle Lidových novin (LN) pobouřily Saúdské Araby nedávné Zemanovy protiislámské výroky, které pronesl při oslavě izraelského dne nezávislosti v reakci na krvavý útok v bruselském židovském muzeu, při němž zahynuli čtyři lidé. Prezident prohlásil, že za podobně motivovanými násilnými akty stojí islámská ideologie, nikoli pouze jednotlivé skupiny náboženských fundamentalistů. Zemanovu protimuslimskou rétoriku musel podle LN v neděli vysvětlovat na saúdskoarabském ministerstvu zahraničí český velvyslanec v Rijádu Jiří Slavík. Předvolání českého ambasadora potvrdil také Sobotka, podle něhož velvyslanec "saúdským partnerům vysvětlil, že česká zahraniční politika vůči Blízkému východu a islámskému světu je vyvážená a mimo jiné stojí na náboženské toleranci a dlouholeté tradici vzájemné spolupráce".

Premiér se odvolal proti pokutě za navržení Babiše do vlády

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se odvolal proti pokutě, kterou dostal od Prahy 1 za navržení Andreje Babiše do vlády bez lustračního osvědčení. Potvrdila to mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. K dalšímu šetření ho předá na magistrát. Úředníci Sobotkovi udělili pokutu v přestupkovém řízení minulý týden, její výše je údajně 10.000 korun. Sobotka již v minulosti uvedl, že s pokutou nesouhlasí a že má rozhodnutí za politické. Věří, že jeho odvolání bude úspěšné a řízení bude zastaveno. Přestupkové řízení je podle něj daní za politickou stabilitu a označil ho za politické rozhodnutí. Babiš tehdy nabídl, že pokutu zaplatí. Před listopadem 1989 byl Babiš členem komunistické strany. Je veden i v tzv. Cibulkových seznamech jako spolupracovník Státní bezpečnosti (StB). Sám však tvrdí, že s StB nikdy nespolupracoval, nyní se kvůli tomu na Slovensku soudí.

Dienstbier: Sestavování kandidátek v ČSSD má daleko k demokracii

Sestavování kandidátek v sociální demokracii má hodně daleko ke skutečné demokracii. Strana se proto musí zásadně změnit a otevřít. Je o tom přesvědčen ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD), který ve Sněmovně spolu s několika kolegy podpořil plánované vnitrostranické referendum. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že jeho schválení nemusí být jednoduché. O trojici otázek pro korespondenční referendum, které se má uskutečnit na přelomu června a července, dnes rozhoduje předsednictvo ČSSD a v sobotu pak jeho ústřední výkonný výbor. Z trojice otázek považuje ministr za nejdůležitější tu, zda se do budoucna na výběru kandidátů budou podílet všichni straníci, nebo jen část stranických elit jako dosud. Dosavadní sestavování kandidátek přitom Dienstbier považuje za demokratické jen formálně. Další dvě otázky v plánovaném referendu ČSSD se týkají většího zastoupení žen na sněmovních a krajských kandidátkách (alespoň 40 procent) a kumulace funkcí. Hlasovat se naopak nemá o takzvaném bohumínském usnesení, které sociální demokracii zapovídá politickou spolupráci s KSČM a o němž se dlouhodobě diskutuje.

Komunisté chtějí rychlejší odloučení církví od státu

Komunisté požadují rychlejší odloučení církví od státu. Usneslo se na tom jejich nejužší vedení, které tak chce snížit množství peněz vyplácených náboženským společnostem. Nyní je odluka církví plánována na 17 let, během nichž se jim postupně až na nulu snižuje příspěvek na podporu činnosti, který loni činil asi 1,5 miliardy korun. Nejsilnější opoziční strana dlouhodobě kritizuje církevní restituce a požaduje jejich změnu. Vyjednávání týmů vládních sociálních demokratů a hnutí ANO se zástupci náboženských společností o úpravě narovnání ale skončilo bez dohody na zásadních změnách. Další oficiální jednání se od té doby nevedou, i když je nyní chtějí zahájit kraje. Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání dostávají nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Platnost církevních restitucí loni potvrdil Ústavní soud.

TOP 09 chce prodloužit mandát ústavním soudcům na 12 let

Mandát ústavních soudců by se měl prodloužit z deseti na 12 let a měl by být neopakovatelný. Uvedla to na tiskové konferenci opoziční TOP 09, která takový návrh na změnu ústavy předložila ve Sněmovně. Strana chce také vytvořit poradní orgán Ústavního soudu (ÚS) z jeho bývalých členů. Smyslem prodloužení mandátu ústavních soudců je podle TOP 09 omezení vlivu prezidenta na výběr kandidátů ÚS. Cílem druhé části návrhu je pak mimo jiné předejít někdy nedůstojnému projednávání opakovaných kandidatur v Senátu, který musí prezidentské návrhy schválit. Jako příklad uvedl soudce Miloslava Výborného a Jiřího Nykodýma, které horní komora podruhé jako členy ÚS neschválila.

Ministryně podala stížnost v kauze pražských jízdenek

Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) podala k Nejvyššímu soudu (NS) stížnost pro porušení zákona v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Zpochybňuje v ní způsob, jakým Městský soud v Praze v březnu zrušil zákaz vycestování, uložený krátce před tím podnikateli Ivu Rittigovi a dalším čtyřem aktérům kauzy. Informaci potvrdil mluvčí soudu Petr Knötig. Podnět přišel tento týden. Stížnost je podle dostupných informací podána kvůli údajnému porušení zákona jak ve prospěch, tak v neprospěch Rittiga, jeho obchodního partnera Petra Kmetě, právníků Marka Stubleyho a Davida Michala a někdejšího jednatele tiskárny Neograph Jana Janků. NS by měl přezkoumat rozhodnutí městského soudu po věcné i formální stránce a stanovit, zda postupoval správně.

Čunek podal oznámení kvůli zveřejnění odposlechů v kauze Nagyová

Senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL) podal trestní oznámení kvůli úniku odposlechů z vyšetřování kauzy bývalé šéfky kanceláře premiéra Jany Nečasové, dříve Nagyové. Oznámení na neznámého pachatele podal Nejvyššímu státnímu zastupitelství. Učinil tak na základě rozhodnutí senátního podvýboru pro lidská práva, kterému předsedá. "Důvodem je, že trestní spis je neveřejný a zveřejňování jakýchkoliv informací z trestního spisu je nezákonné. K dispozici ho mají pouze obvinění, jejich advokáti, policie a státní zástupce. Chceme, aby bylo vyšetřeno, kdo tento trestní spis předal médiím," uvedl Čunek v písemném prohlášení. Právní experti nicméně pokládají zveřejňování materiálů z trestního spisu vyšetřované kauzy za přípustné, pokud je to ve veřejném zájmu. Umožňuje to trestní řád, podle nějž se jinak se nesmí záznamy odposlechů zveřejňovat bez souhlasu lidí, kterých se týkají.

Na policejním prezidiu oficiálně odstartuje česká daňová Kobra

Takzvaný tým Kobra, jehož cílem je účinnější boj proti velkým daňovým únikům, daňové kriminalitě a lepší koordinace spolupráce daňové správy a policie, začne oficiálně fungovat od 15. června. Umožní to prováděcí protokol k dohodě o spolupráci, výměně informací a koordinaci, který bude podepsán na policejním prezidiu. Ministři financí Andrej Babiš (ANO) a vnitra Milan Chovanec (ČSSD) podepsali smlouvu o spolupráci 11. dubna, což projekt formálně zahájilo. Dohoda zahrnuje například výměnu informací mezi jednotlivými odbory, výběr kauz, které budou řešit, včetně způsobu jejich zveřejňování do médií, a také stanovuje pravidelné schůzky mezi zástupci jednotlivých úřadů. Na spolupráci uvnitř Kobry se budou podílet finanční správa, policie a celní správa. V čele koordinovaných složek státu budou stát policejní prezident a generální ředitelé finanční a celní správy. Ve speciálním útvaru by mělo pracovat až několik desítek lidí. Vznik skupiny Chovanec s Babišem dohodli už na počátku března.

Antimonopolní úřad se zabývá dostavbou metra A do Motola

Stavbou prodloužení metra A do Motola se zabývá Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Informaci potvrdil generální ředitel pražského dopravního podniku Jaroslav Ďuriš. Antimonopolní úřad podle předsedy Petra Rafaje prověřuje podnět týkající se zakázky na stavbu. Správní řízení zatím nezahájil. Interní audit upozornil na řadu nesrovnalostí, které stavbu provázely. Odhalil mimo jiné některá pochybení v řízení projektu. Podle vedení dopravního podniku ale neprokázal vznik škody. Plánovaný rozpočet zhruba šestikilometrového úseku metra je 22,5 miliardy korun. Podle Ďuriše bude konečný účet možná o dvě miliardy nižší. Z evropských fondů má na stavbu přijít 7,5 miliardy korun. Praha navíc čerpá jedenáctimiliardový úvěr z Evropské investiční banky (EIB). EIB si na konci loňského roku vyžádala některé podklady, mimo jiné i výsledky interního auditu.

Chovanec jmenoval generálním ředitelem pošty Martina Elkána

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) definitivně jmenoval generálním ředitelem České pošty bývalého ředitele obchodu a marketingu Martina Elkána. Čtyřiačtyřicetiletý Elkán poštu dočasně vedl od dubna, kdy nahradil Petra Zatloukala, který po dohodě s Chovancem rezignoval. Pošta je největším zaměstnavatelem v Česku, pracuje v ní přes 32.000 lidí. Roční tržby státního podniku jsou okolo 20 miliard korun, hospodaří se ziskem v řádu stovek milionů korun. Elkán má pomoci poště vyřešit problémy, s nimiž se v poslední době potýká. Musí si poradit s provozem ztrátových poboček za situace, kdy stát požaduje zachování rozsahu poštovní sítě, nastavit systém doplňkového prodeje na poštách, posílit spolupráci s obchodními partnery nebo vyjednat s odbory kolektivní smlouvu na příští rok. Odbory Elkánovo jmenování vítají.

ČNB: Běžný účet v dubnu spadl do schodku 11,4 miliardy Kč

Běžný účet platební bilance, který je souhrnem veškerých ekonomických transakcí tuzemské ekonomiky se zahraničím, v dubnu spadl do schodku 11,4 miliardy korun. Výsledek ovlivnila výplata dividend v objemu 38,2 miliardy korun. Údaje zveřejnila Česká národní banka. V březnu běžný účet vykázal přebytek 23,7 miliardy korun. V běžných převodech je za duben zahrnuto aktivní saldo převodů do České republiky z rozpočtu EU 12 miliard korun. Bilance zboží a služeb byla ke konci dubna v přebytku 29,8 miliardy korun.

MŽP zrušilo ekologický posudek k rozšíření letiště Vodochody

Ministerstvo životního prostředí zrušilo ekologický posudek k rozšíření letiště ve Vodochodech. Uvedla to Česká televize. Ministerstvo zhruba před měsícem začalo prověřovat, zda dřívější souhlasné stanovisko s dopady vodochodského letiště na životní prostředí (EIA) netrpí závažnými právními vadami. Důvodem k tomu byly stížnosti starostů okolních obcí. Skupina Penta, která je investorem výstavby letiště, se proti rozhodnutí pravděpodobně odvolá. Podle dřívějšího vyjádření společnosti je odebrání platného rozhodnutí nebezpečný precedent, který může k tomu, že nebude možné velké infrastrukturní projekty vůbec budovat. Letiště Vodochody patří do skupiny Aero. Na letišti se má v budoucnu odbavovat ročně 3,5 milionu cestujících hlavně nízkonákladových aerolinií, nepravidelných a privátních letů. Fungovat by začalo nejdříve v roce 2016. Celková výše investice do rozšíření letiště by měla činit zhruba tři miliardy korun.

Při hromadné nehodě u Chomutova jeden mrtvý

Při hromadné nehodě u obce Málkov na Chomutovsku zemřel ráno jeden člověk, další dva byli zraněni. Hasiči jednoho člověka vyprostili a předali letecké záchranné službě. Silnice I/13, která vede do Karlových Varů, byla v místě nehody uzavřena, řekla chomutovská policejní mluvčí Marie Pivková. Podle ní se srazila čtyři auta.

Většina cizinek, co pomáhají v českých domácnostech, má maturitu či VŠ

Valná většina cizinek, které uklízejí v Česku v domácnostech, má středoškolské a vysokoškolské vzdělání. Tři pětiny hospodyň, chův či uklízeček pocházely z Ukrajiny, desetina z Filipín. Dvě pětiny pracovnic neměly oficiální smlouvu. Nejčastěji se migrantky setkávaly s vyžadováním a neproplácením přesčasů, nedodržováním pracovní doby či s problémem získat volno. Ukázal to výzkum, který vůbec poprvé situaci cizinek v českých domácnostech mapoval. Výsledky na tiskové konferenci představili autoři z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy. Na výzkumu se podílelo i Sdružení pro migraci a integraci, organizace Člověk v tísni a experti z národohospodářského ústavu Akademie věd a fakulty humanitních studií. Odpovídalo jim 104 žen z 16 států. Průměrný věk uklízeček a hospodyň z ciziny je 36 let. Zhruba 66 procent dotázaných mělo středoškolské vzdělání a 26 procent vysokoškolské. Do Česka se 63 procent žen vypravilo kvůli penězům. U 45 procent hrálo roli i to, že mají v ČR rodinu. Pro část žen, a to hlavně z postsovětských zemí, byla důležitá i lepší zdravotní péče a větší bezpečí pro rodinu.

Vědkyně z ČZU získala cenu za využití probiotik

Věra Bunešová z České zemědělské univerzity (ČZU) získala za Českou republiku cenu Danubius Young Scientist Award. Ta se od roku 2011 uděluje za doktorské práce s vazbou na širší podunajský region. Vedle Česka ji získávají vědci ze 13 dalších zemí. Bunešová zaujala výzkumem využití probiotik ve výživě mláďat přežvýkavců, sdělil tiskový mluvčí univerzity Josef Beránek. Podle vědkyně mohou mít probiotika pozitivní efekt na zdraví hospodářských zvířat. Probiotika, tedy živé bakterie, jsou v poslední době populární i ve výživě lidí. Přidávají se do jogurtů a jiných mléčných výrobků, ale také se využívají jako doplňky stravy, připomněla vědkyně.

Brno chce koupit původní nábytek do vily Tugendhat

Brno usiluje o navrácení čtyř kusů originálního nábytku do vily Tugendhat, kterou v roce 2012 opravilo a otevřelo veřejnosti. Cena příborníku, lavice, stolku a křesla je kolem sedmi milionů korun, sdělil mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Nábytek je v depozitáři Moravské galerie v Brně a město se na jeho odkupu dohodlo s dědici Tugendhatů. Záměr odkupu od rodiny projednali radní. Součástí návrhu je podání žádosti o dotaci. Podporu ve výši zhruba půl milionu korun poskytne Brnu Vídeň. Peníze přislíbil Onderkovi v dopise primátor Michael Häupl, podle kterého má vila zapsaná na seznamu UNESCO mimořádný význam. Vídeň a Brno jsou členy Evropského regionu CENTROPE, který vzájemně spolupracuje na rozvoji. S nabídkou na odprodej se na město obrátila už v roce 2011 Daniela Hammer-Tugendhatová, jež zastupuje další dva dědice. Dědicové za nábytek, který byl prohlášený za kulturní památku, požadují 275.000 eur, což je zhruba sedm milionů korun. Podmínkou rodiny je uzavření koupě do konce roku.

Na festivalu v Telči zvítězil belgický snímek Body to Body

Snímek Body to Body belgické filmové společnosti Wallonie Image Production získal na evropském filmovém festivalu filmů o umění Arts&film 2014 v Telči cenu Grand Prix Vojtěcha Jasného a stal se absolutním vítězem přehlídky. Druhou nejvyšší Cenu České inspirace získal film režiséra Pavla Přemysla Riese O zvelebení hrobu Bedřicha Smetany. Oceněné filmy všech kategorií budou vyhlášeny večer na nádvoří telčského pracoviště Masarykovy univerzity. V kategorii výtvarné umění u poroty uspěl snímek České televize Bermudský poetický trojúhelník nad Vysočinou. Film Jany Počtové Fragmenty P.K. o režisérovi Pavlu Kouteckém zvítězil v kategorii hudba, dramatické umění, film a literatura. Kategorii studentských filmů ovládl film Paradigma studentů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. V kategorii architektura, design nebylo první místo uděleno. V desátém ročníku telčského filmového festivalu o úspěch usilovalo 169 filmů z více než 30 evropských zemí.

Ze sportu

Cesta tenisty Radka Štěpánka na trávě v Queens Clubu se nezastavila ani ve čtvrtfinále. Český daviscupový reprezentant dnes v Londýně porazil 1:6, 6:3, 6:2 Kevina Andersona z Jihoafrické republiky a po více než dvou letech postoupil do semifinále turnaje ATP.

Tenista Tomáš Berdych si o finále v Queens Clubu s Radkem Štěpánkem nezahraje. Ve čtvrtfinále podlehl 4:6, 6:7 Felicianu Lópezovi ze Španělska.

Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová zdolala v Birminghamu 6:4, 6:2 Belgičanku Kirsten Flipkensovou a po dvou letech je v semifinále na WTA Tour.

Česká tenistka Klára Koukalová vypadla na turnaji v Birminghamu ve čtvrtfinále. Šestá nasazená hráčka podlehla na travnatém dvorci turnajové jedničce Aně Ivanovičové ze Srbska za hodinu a 13 minut 1:6, 4:6.

Cyklista Zdeněk Štybar byl třetí v 6. etapě závodu Critérium du Dauphiné. Vyhrál spurt pronásledovatelů za Bakelantsem (Belg.) a Westrou (Niz.).

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová s Markétou Slukovou vyhrály na grandslamu Světového okruhu v Moskvě i třetí zápas, ovládly skupinu E a skončí nejhůře deváté. České hráčky v chladu a dešti porazily v přímém boji o prvenství ve skupině páté nasazené Agathu Bednarczukovou a Seixas de Freitasovou z Brazílie po setech 21:16 a 23:21. Další české beachvolejbalistky Martina Bonnerová s Barborou Hermannovou musí porazit Švýcarky Nadine Zumkehrovou a Joanu Heidrichovou, aby skončily třetí ve skupině B a dostaly se do 1. kola vyřazovacích bojů.

Hokejový útočník Jaroslav Hlinka bude i nadále oblékat dres extraligové Sparty. Sedmatřicetiletý centr dnes podepsal s vedením Pražanů novou dvouletou smlouvu. Hlinka spojil svou nejbližší budoucnost se slavným klubem poté, co obě strany doladily detaily návrhu kontraktu, který hráč obdržel již v polovině května. V metropoli se rozhodl zůstat i přesto, že měl několik nabídek ze zahraničí.

Středeční angažování Františka Straky do funkce trenéra Slovanu Bratislava rozladilo slovenskou fotbalovou legendu Dušana Galise, takže se rozhodl v klubu okamžitě skončit. Čtyřiašedesátiletý bývalý československý reprezentant, jenž ve Slovanu plnil roli poradce s rozšířenými kompetencemi, si podle vyjádření pro deník Šport nedokáže spolupráci s českým koučem představit.

Nedělní třetí závod Českého poháru v cross country horských kol v Kutné Hoře zpestří účast olympijského vítěze ze Sydney Miguela Martineze. S osmatřicetiletým Francouzem by měl změřit síly také nečekaný čerstvý bronzový medailista z mistrovství Evropy Jan Škarnitzl. Chybět naopak bude olympijský šampion z Londýna Jaroslav Kulhavý, který o víkendu pojede evropský šampionát v maratonu v Irsku. Vítěz úvodních dvou závodů domácího seriálu tak může přijít o průběžné vedení.

Čeští volejbalisté sehrají páté utkání ve Světové lize, v němž přivítají v Chomutově od 16 hodin Nizozemsko. Na palubovce položené v hokejové SD Aréně budou hájit první místo ve skupině E. Reprezentanti mají z úvodních čtyř zápasů soutěže, do níž se vrátili po 11 letech, bilanci tři vítězství a jedna porážka. Dvakrát doma porazili Korejce, v Portugalsku předtím vyhráli a prohráli. Ve skupině, z níž postoupí jen vítěz, mají jednobodový náskok před svými dnešními soupeři.

Počasí:

Polojasno, teploty 22 až 26 stupňů, jen na jihovýchodě republiky by měly vystoupat k 29 stupňům.

Bude skoro jasno až polojasno, během odpoledne od severu až oblačno a později ojediněle přeháňky. Teploty 20 až 24 stupňů, na jihovýchodě až 27 C.

13-06-2014