Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

31-07-2014

Vládní koalice bude o služebním zákonu jednat s opozicí

Koaliční strany se dohodly, že budou o podobě služebního zákona jednat s opozicí. První schůzka se uskuteční v pátek ve Sněmovně a zúčastní se jí dvojice zástupců za každou sněmovní stranu. Do příštího pátku chce mít koalice jasno o dalším postupu. Projednávání zákona v dolní komoře se zatím přerušovat nechystá. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka uvedl, že koalice chce jednáním s opozicí vsadit na lepší politickou kulturu, než podle něj panovala za minulých vlád. Opozice ale podle něj nemůže spoléhat na to, že vláda při rozhovorech přistoupí na takové návrhy, které by služební zákon znehodnotily. Podle předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury je rozhodnutí koalice jednat s opozicí dobrým krokem.

Komise: Lidé by měli dostat peníze z druhého pilíře na účet

Lidé by při plánovaném ukončení druhého pilíře důchodového systému měli dostat naspořené peníze zpět na účet a mohli by sami rozhodnout, zda si je ponechají, převedou je do třetího penzijního pilíře, či zda jimi dorovnají své příspěvky ve veřejném důchodovém systému. Novinářům to ekl při představení variant ukončení druhého pilíře předseda důchodové komise Martin Potůček. Pravicová opozice s rušením druhého pilíře, který zavedla vláda Petra Nečase (ODS), nesouhlasí. Komise navrhla ukončení druhého pilíře buď k 1. lednu 2016, či 1. lednu 2017.

Ministerstvo obrany podle Stropnického ušetřilo přes miliardu Kč

Ministerstvo obrany ušetřilo z letošního rozpočtu, který je zhruba 42 miliard korun, asi 1,3 miliardy. Po schůzce s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO), podle něhož armáda prodala nepotřebný majetek za přibližně čtvrt miliardy korun. Premiér potvrdil, že cílem vlády je zvýšit rozpočet obrany do roku 2020 na 1,4 procenta hrubého domácího produktu. V současnosti je těšně nad jedním procentem. Při vstupu do NATO se přitom Česká republika zavázala, že na ozbrojené složky bude vynakládat nejméně dvě procenta HDP. Tuto podmínku však nedodržuje většina členů aliance.

Stav zraněného vojáka z Afghánistánu je stabilní, zotavení potrvá

Zdravotní stav vojáka zraněného v polovině července Afghánistánu je stabilní, rehabilituje, jeho zotavení si ale vyžádá čas. Na tiskové konferenci s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Muž byl zraněn při střelbě na hlídku nedaleko vojenské základny Bagrám, kde krátce předtím spáchal sebevražedný atentátník útok na českou patrolu, který nepřežilo pět českých vojáků.

Společnost Vítkovice Steel příští rok zavře ocelárnu v Ostravě

Společnost Vítkovice Steel (dříve Evraz Vítkovice Steel) oznámila, že nejpozději 30. září 2015 zavře svou ostravskou ocelárnu. Ostatní provozy podniku včetně válcovny by to nemělo příliš ovlivnit. ČTK to řekl mluvčí firmy Jaromír Krišica. Zatím není jisté, kolik lidí přijde o práci. Firma Vítkovice Steel zaměstnává v současnosti přes 1000 lidí, z toho v ocelárně jich pracuje asi 250. Uzavření ocelárny vyplývá z rozhodnutí valné hromady společnosti, která zastavila investici do takzvaného sekundárního odprášení konvertorové haly. Bez něho firmě 30. září 2015 vyprší integrované povolení, bez něhož ocelárnu nemůže provozovat.

Odbory: Zvýšení mezd má jít do tarifní složky platu

Odboráři požadují, aby celá 3,5 procenta, o která se příští rok zvýší mzdy ve veřejném sektoru, šla do tarifní části platu. Na jednání, které se věnovalo i platům ve zdravotnictví a sociálních službách, se ale od zástupců koaliční vlády takového slibu nedočkali. Zástupci kabinetu, mezi nimiž byl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nebo ministr financí Andrej Babiš (ANO), se prý k návrhu zatím vyjádřili opatrně. Babiš po jednání uvedl, že dosavadní zvyk byl dávat do tarifů 70 procent sumy a do pohyblivé složky zbylých 30 procent. Jednání budou pokračovat v září.

ČNB čeká letos lepší vývoj ekonomiky, intervence budou do 2016

Česká národní banka v nové prognóze zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,9 procenta. Naopak pro příští rok odhad růstu hrubého domácího produktu zhoršila na tři procenta. Na tiskové konferenci to řekl guvernér ČNB Miroslav Singer. Bankovní rada rovněž konstatovala, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016. V předchozí květnové prognóze odhadovala ČNB letošní růst HDP na 2,6 procenta a na 3,3 procenta příští rok. S koncem intervencí bankovní rada dosud počítala ve druhém čtvrtletí 2015.

Šéfové vlád Česka, Slovenska a Rakouska se budou scházet

Na společných schůzkách šéfů vlád Česka, Slovenska a Rakouska se domluvili český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s rakouským kancléřem Wernerem Faymannem. První by se mohla uskutečnit do příštího jara. Oba politici se na jednání v Praze shodli také na odmítavém postoji k německému plánu na zavedení silničního mýta pro zahraniční občany. Diskutovali například i o příští Evropské komisi. Sobotka na společné tiskové konferenci s Faymannem uvedl, že nyní bude spolu se slovenským premiérem Robertem Ficem hledat společný termín, kdy by se schůzka mohla uskutečnit. Zaměřit by se podle něj měla především na regionální témata, například propojení dopravní či energetické infrastruktury. Faymann, který by chtěl, aby trilaterální schůzky byly pravidelné, věří, že první setkání se uskuteční do jara příštího roku..

Kraje požádaly biskupy o schůzku kvůli zřízení fondu

Předseda Asociace krajů Michal Hašek požádal představitele České biskupské konference (ČBK) o schůzku, na které by chtěl dál jednat o církevních restitucích. Po neúspěchu vyjednávání vládní komise se zástupci církví o možném zúžení rozsahu restitucí kraje přicházejí s požadavkem na vznik společného fondu, ze kterého by bylo možné financovat některé projekty, například provoz hospiců. Termín schůzky stanoven není, církve ale dál říkají, že primární je pro ně jednání s vládou a nastavení modelu spolupráce státu a církví.

Praha do dvou týdnů zaplatí firmě dlužných 600 milionů za Blanku

Praha nechá zkontrolovat faktury, které dosud neproplatila dodavateli technologické části tunelu Blanka, firmě ČKD Praha DIZ. Dluh ve výši 600 milionů korun by měl být do dvou týdnů vypořádán, řekl v rozhovoru s ČTK náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Náklady na stavbu problematického tunelového komplexu podle Nouzy nepřekročí částku 36,9 miliardy korun. Termín otevření zatím stále není znám.

H. Králové získá polovinu pozemku nutného pro dostavbu dálnice

Hradec Králové získá od Jaroslavy Štrosové ideální polovinu pozemku potřebnou k dostavbě dálnice D11 k Hradci Králové. Štrosová již s městem podepsala kupní smlouvu, potvrdil ČTK syn Štrosové advokát David Štros. Druhou polovinu pozemku vlastní farmářka Ludmila Havránková, se kterou úřady stále jednají. Ministr dopravy Antonín Prachař na Šumpersku ČTK řekl, že jednání s Havránkovou spějí ke konci. Dálnice, kde stavbaři nedávno obnovili práce, končí před Hradcem Králové a motoristé z ní sjíždějí přes křižovatku u Opatovic nad Labem či před provizorní sjezd u Libišan.

Ministerstvo podalo trestní oznámení na provozovatele kvízomatů

Ministerstvo financí podalo trestní oznámení na provozovatele takzvaných kvízomatů. Celkem úřad zažaloval na 50 případů jejich používání. Tato nepovolená zařízení, která kombinují klasickou sázkovou hru se znalostními otázkami, se nacházejí v desítkách provozoven. "Trestní oznámení bylo podáno na neznámé pachatele s tím, že obsahovalo zhruba 50 konkrétních adres napříč celou republikou, na kterých bylo ve spolupráci s finanční správou zjištěno provozování kvízomatů," řekl ČTK mluvčí ministerstva Radek Ležatka.

Bramboráři se mohou už za rok dočkat státní podpory 50 mil.Kč

Pěstitelé konzumních brambor se příští rok dočkají státní podpory. Díky ní by se neměly plochy osázené bramborami v Česku dále snižovat. Podpora by měla dosáhnout jen jednotek procent nákladů, což je podle předsedy Ústředního bramborářského svazu Miloslava Chlana relativně málo. Bramboráři to však považují za signál, že stát má zájem, aby se v ČR brambory dále pěstovaly. Chlan to ČTK řekl při odborném semináři a polním dnu v Havlíčkově Borové. Ministerstvo zemědělství potvrdilo, že ročně je na podporu vyčleněno asi 50 milionů korun.

Provozní zisk automobilky Škoda Auto stoupl téměř o 75 procent

Provozní zisk české automobilky Škoda Auto se v prvním pololetí zvýšil o 74,9 procenta na 425 milionů eur, tedy zhruba na 11,7 miliardy korun. K růstu přispěly rekordní dodávky zákazníkům a růst tržeb o více než pětinu. Vyplývá to z prohlášení, které zveřejnil mateřský koncern Volkswagen Group. Tržby největší české automobilky meziročně stouply o 20,3 procenta na rekordních téměř šest miliard eur (asi 165 miliard Kč). Zlepšení výsledků způsobil podle Škody Auto také lepší modelový mix a zlepšení výrobních nákladů.

Prodejci Hyundai si stěžovali na dovozce značky u ÚOHS

Spor prodejců a servisů se zastoupením korejské značky Hyundai vyústil v podnět k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Antimonopolní úřad má prošetřit, zda dovozce novými smluvními podmínkami neporušuje hospodářskou soutěž. ČTK to oznámil Spolek autorizovaných prodejců a opravců automobilů značky Hyundai v ČR. Prodejcům a autorizovaným servisům vadí dodatek k dealerským smlouvám pod názvem Etický kodex. Omezuje nároky prodejců na vyplácení prodejních bonusů, na kterých jsou existenčně závislí. Navíc zavádí subjektivní hodnocení jednotlivých prodejců. Kvůli novým smluvním podmínkám odmítla se zastoupením spolupracovat téměř polovina z 66 tuzemských prodejců.

Němeček vypsal letošní Cenu Makropulos za péči o seniory

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) vypsal udělení Ceny Makropulos za práci pro seniory za letošní rok. Předá ji 1. října v Národním divadle při příležitosti Mezinárodního dne seniorů. Cena je nazvána podle divadelní hry Karla Čapka, která domýšlí odvěkou lidskou touhu po nekončícím životě. Poselství hry lze chápat i tak, že nestačí jen přidat léta životu, ale přemýšlet i o kvalitě přidaných let. Informaci zveřejnilo ministerstvo na svém webu. Cena může být udělena obci, městu či nestátní neziskové organizaci. Není určena pro fyzické osoby.

Mezinárodní kurzy pro nadané středoškoláky budou v ČR pokračovat

Mezinárodní kurzy CTYOnline určené pro talentované středoškoláky budou moci v Česku pokračovat i nadále. Program Centra pro talentovanou mládež (CTY), které vzniklo v v roce 1979 jako nezisková organizace při americké univerzitě Johnse Hopkinse, funguje v tuzemsku od roku 2011. Nyní hrozilo, že bude zastaven, ale to odvrátil pětimilionový příspěvek, který na tyto kurzy vyčlenilo ministerstvo školství. ČTK to řekla Jeanne Bočková z občanského sdružení Nadané dítě, které má organizaci těchto kurzů v tuzemsku na starosti.

Policie zadržela na pražském letišti nebezpečného Gruzínce

Policisté v pondělí zadrželi na pražském Letišti Václava Havla Gruzínce, na kterého byl vydán mezinárodní zatykač. Recidivista údajně přijel do ČR s úmyslem zlikvidovat zatím neznámého člověka. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová s tím, že Gruzínec čeká ve vazbě na vydávací řízení. Ve vlasti mu hrozí desetileté vězení. Šestatřicetiletý Gruzínec přicestoval pravidelnou linkou Kyjev - Praha a prokázal se nelegálně vyrobeným ruským pasem. Zásahová jednotka jej v pondělí zadržela půl hodiny před polednem, po několika hodinách se pak policistům podařilo muže bezpečně identifikovat podle tetování na kolenou a rozsáhlých jizev.

Točené limonády se vrací do hospod, jedním z důvodu je cena

Stále více tuzemských hospod a restaurací se vrací ve své nabídce k točeným limonádám. Jejich prodejům letos navíc svědčí teplé počasí. Výrobci zaznamenávají nárůst prodejů až o desítky procent. Trend potvrzují také hospodští podle nichž se v podnicích, kde je na čepu, prodává točená limonáda výrazně více než lahvové nealkoholické nápoje. Jedním z hlavních důvodů je nižší cena točené limonády v porovnání s nealkoholickými nápoji v láhvi. Několikaletý trend podle lidí z branže mimo jiné souvisí také s módní retro vlnou dříve oblíbených výrobků. I nostalgie zákazníků vzpomínajících na oblíbené nápoje svého dětství či mládí má podíl na opětovném návratu točené Kofoly či malinovky do českých podniků.

V pražské zoo v pátek začnou tradiční večerní prohlídky

V horní části pražské zoologické zahrady začnou od pátku večerní prohlídky, které jsou už tradiční letní akcí. Během dvouhodinových procházek s průvodcem, které budou do konce prázdnin ve třech časech každý pátek a sobotu, návštěvníci uvidí třeba spící slony a žirafy nebo naopak aktivní hyeny. Informovala o tom zoo. "Celá procházka probíhá pouze za svitu průvodcovských baterek. Atmosféru potemnělé zoo dokreslují například stáda sitatung (velkých antilop), jejichž oči ze tmy doslova září," uvedla Petra Caltová z pražské zoo.

Brněnská zoo otevře koncem prázdnin expozici klokanů skalních

Brněnská zoo otevře o posledním srpnovém víkendu novou expozici klokanů skalních, kterou nyní vybudovala za zhruba sedm milionů korun. Je průchozí, takže se její návštěvníci dostanou do těsné blízkosti klokanů. Zahrada je přiveze přímo z Austrálie, která klokany vyváží jen ojediněle, řekl ČTK ředitel zoo Martin Hovorka. "Samozřejmě jsme velmi rádi, že jsme povolení pro dovoz klokanů přímo z Austrálie dostali. Nicméně administrativa kolem toho je složitější, než jsme předpokládali," uvedl ředitel. Předpokládá, že skupinu klokanů skalních získá zahrada, která financovala novou expozici ze svého rozpočtu, do konce tohoto roku. Do té doby bude expozici obývat skupina klokanů Benettových vytvořená z klokanů ze Zlína a Olomouce.

Na 3 místech je zákaz koupání, většina ostatních je bez problémů

V polovině prázdnin je většina přírodních koupališť a nádrží v Česku vhodná pro koupání. Lidé by přesto měli průběžně sledovat informace hygieniků, podle kterých se může situace i vlivem počasí změnit. Někde už zaznamenali vysoký výskyt sinic a chlorofylu, zákaz koupání tak platí v jezeře Ostrá na Nymbursku, rybníku Hnačov na Klatovsku a v nádrži Sedlice na Pelhřimovsku. Hydrometeorologové vedle toho nedoporučují v těchto dnech koupání v jihočeských řekách, které jsou po vydatných deštích rozvodněné.

Ministerstvo opět varuje před čínskými panenkami s ftaláty

Ministerstvo zdravotnictví varuje před plastovými panenkami z Číny, které obsahují nadměrné množství ftalátu DEHP. Tato látka se může při hře dostat přes sliny do těla dítěte a nepříznivě ovlivňovat plodnost. ČTK to sdělil hlavní hygienik Vladimír Valenta. Čínské hračky jsou kvůli nadlimitními obsahu ftalátů důvodem podobných upozornění opakovaně, tentokrát se to týká panenek s názvem My Baby a Item.

Sport

Tenisový challenger na antukových kurtech LTK v Liberci už pokračuje bez domácích zástupců. Jako poslední Češi ve 2. kole vypadli Roman Jebavý a Robin Staněk. Ve středu nebyli úspěšní v bojích o čtvrtfinále zkušení třicátníci Jan Hájek a Jan Hernych ani devatenáctiletý Adam Pavlásek. Všichni čeští tenisté ve 2. kole turnaje s názvem Svijany Open vypadli se zahraničními soupeři.

Na páteční utkání nejvyšší fotbalové soutěže mezi pražskou Slavií a ostravským Baníkem dohlédne několik set policistů. Budou monitorovat pohyb fanoušků po metropoli, v případě potřeby zajistí jejich doprovod ke stadionu a budou dohlížet i na bezpečnost a plynulost provozu. Informoval o tom dnes mluvčí pražské policie Jan Daněk.

V sobotu začne v norském Tromsö 41. šachová olympiáda. Mezi hráči ze 173 zemí budou i oba české týmy a hlavně muži chtějí za polárním kruhem dopadnout lépe než před dvěma lety v Istanbulu, kde obsadili až 34. místo.

Počasí

V pátek bude většinou oblačno, ojediněle přeháňky. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.

31-07-2014