Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

02-08-2014

MZV: Do Sierry Leone mají lidé cestovat jen v nutných případech

Ministerstvo zahraničních věcí na svém webu doporučilo omezit cesty do Sierry Leone jen na nezbytně nutné případy. Důvodem je nebezpečí epidemie způsobené virem ebola. Ohledně cestování do ostatních států západní Afriky mají lidé pravidelně sledovat média a respektovat doporučení tamních orgánů. Před cestováním do oblastí zasažených ebolou ve čtvrtek důrazně varoval také předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula. Riziko nákazy je podle něj opravdu veliké. Naopak přímo v Česku by se lidé s nákazou setkat neměli. Největší riziko hrozí od nelegálních uprchlíků, kteří z Afriky obvykle cestují lodí. Ebola se přenáší především tělesným kontaktem s nakaženou osobou, případně kontaktem s masem divokých zvířat.

Evropský dům v Pardubicích má soustředit vyřizování dotací EU

V Pardubicích by měl vzniknout takzvaný Evropský dům pro žadatele o evropské dotace z různých operačních programů. Měl by jim usnadnit přístup k evropským penězům v novém programovacím období 2014 až 2020. Pod jednou střechou by tak měly fungovat regionální pobočky různých veřejných institucí. Podle hejtmana Martina Netolického (ČSSD) je takové soustředění institucí na jednom místě nezbytnou podmínkou pro efektivní čerpání dotací. Starostové a podnikatelé by nemuseli jezdit kvůli administraci projektů do Prahy, ale vše potřebné by vyřídili v kraji. V Evropském domě v Pardubicích by mělo pracovat asi 30 zaměstnanců.

Tatra už letos prodala 450 vozidel, o 76 více než loni

Kopřivnická automobilka Tatra už letos prodala 450 vozidel, o 76 více než loni ve stejném období. Pro letošní rok plánuje tržby tři miliardy korun. ČTK to sdělil mluvčí společnosti Tatra Trucks, která automobilku od loňského března vlastní, Andrej Čírtek. Noví majitelé, čeští podnikatelé, získali loni automobilku v dražbě, kam se dostala kvůli dluhům. V mateřské společnosti pracuje zhruba 900 lidí, dalších necelých 600 ve dvou dceřiných společnostech zaměřených zejména na slévárenství a kovárenství.

Egap utrpěl zrátu 450 mil. Kč kvůli společnosti Balli Steel

Státní pojišťovna Egap, která se zaměřuje na podporu českého exportu, a některé české banky zřejmě nalétly mezinárodnímu podvodu, píší dnes Lidové noviny (LN). Egap pojistil obchody s ocelí firmy Balli Steel Czech, tuzemské pobočky mezinárodního konglomerátu Balli se sídlem v Londýně. Firma odkoupila od českých výrobců ocel za několik miliard korun. Nejméně první rok byly platby bez větších potíží, koncem roku 2012 ale Balli Steel směnky začala proplácet se zpožděním a později neplatila vůbec. „Pojistili jsme pouze menší část z pohledávek za Balli Steel," řekla LN mluvčí Egapu Hana Hikelová. Ztrátu vyčíslila na 450 milionů korun.

S&P zařadila rating NWR do selektivní platební neschopnosti

Agentura Standard & Poor s snížila rating těžařské společnosti New World Resources (NWR) do kategorie selektivní platební neschopnosti (selective default, SD) z dosavadní známky CC. Učinila tak poté, co NWR minulý měsíc zmeškala splátku úroků u svých nezajištěných dluhopisů. Firma nyní pracuje na restrukturalizaci svého kapitálu a dluhu. Její plán zahrnuje snížení hodnoty dluhopisů a výrazné rozmělnění podílů akcionářů. K tomu však musí ještě získat souhlas zúčastněných stran, napsala agentura Reuters. Akcie NWR se dnes na pražské burze propadly o 24 procent a ve čtvrtek ztratily téměř čtvrtinu hodnoty. NWR patří téměř ze dvou třetin skupině BXR. Tu podle informací médií tento měsíc opustil podnikatel Zdeněk Bakala. NWR včetně OKD a 44.000 bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR.

Lidovky.cz: Dbalý a Toběrný čelí obvinění kvůli nákupu gama nože

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý a jeho někdejší náměstek Michal Toběrný čelí dalšímu obvinění, a to kvůli zakázce na nákup gama nože. Uvedl to server Lidovky.cz. Kriminalisté už dvojici stíhají v kauze údajně zmanipulovaného tendru na digitalizaci chorobopisů. Podle nového obvinění si Dbalý s Toběrným řekli u zakázky na nákup Leksellova gama nože o úplatek ve výši několika procent z ceny 140 milionů korun. Tendr na přístroj sloužící k odstraňování nádorů, léčbě epilepsie, Parkinsonovy nemoci nebo příznaků zeleného zákalu se uskutečnil v roce 2009. Někteří odborníci tehdy tvrdili, že nemocnice za něj zaplatila o třetinu více, než je běžné v zahraničí.

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně propustila už 60 lidí

Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně propustila už kolem 60 pracovníků. Je to pětina z předpokládaných 300, kteří by měli nemocnici do konce roku opustit. ČTK o tom informoval ředitel nemocnice Martin Pavlík. Ubývání zaměstnanců podle něj zatím nemělo na chod nemocnice vliv. Zařízení začalo výpovědi rozdávat kvůli tíživé ekonomické situaci. Loni se totiž s více než miliardovým dluhem stalo nejzadluženější nemocnicí v zemi. V současnosti má závazky po splatnosti přes 800 milionů. Vláda v týdnu schválila pro nemocnici jednorázovou pomoc ve výši půl miliardy korun.

Po nehodě je D1 na 107. kilometru průjezdná, ale tvoří se kolony

Dálnice D1 ve směru na Brno na 107. kilometru je po zhruba hodinové uzavírce opět průjezdná. V místě se ale stále tvoří zhruba pětikilometrové kolony. Dálnice byla uzavřena kvůli srážce automobilu s nákladním vozem, jeden člověk se při nehodě zranil. Kvůli zásahu záchranářů byl omezen také provoz ve směru na Prahu a i tam stále vznikají několikakilometrové kolony. Pro zraněnou osobu museli záchranáři přiletět vrtulníkem.

Divadlo Ponec uvede představení pro oběti romského holokaustu

Památný den romského holokaustu připomene v divadle Ponec uvedení inscenace Lety-1942. Představení, které tvůrci označují za hudební modlitbu, vzniklo na základě vzpomínek přeživších vězňů romského koncentračního tábora v Letech u Písku. Den romského holokaustu připomíná noc z 2. na 3. srpna 1944, kdy bylo v největším nacistickém táboře v Osvětimi zplynováno 3000 Romů a Sintů. Představení Lety-1942 připravilo Evropské centrum romské hudby v Praze ve spolupráci s německým scénografem Mathiasem Straubem. Hudbu modlitby složil romský skladatel a hudebník Jiří Korman a scénář napsala slovenská režisérka Dana Račková, oba se ujali i režie. Po představení následuje diskuze s diváky, tvůrci a divadelními či romskými odborníky. V hlavní roli se opět představí česká herečka Barbora Kubátová.

V Hronově začal tradiční festival amatérského divadla

V Hronově začal 84. ročník festivalu amatérského divadla Jiráskův Hronov. V hlavním programu nabídne divákům 41 inscenací, které se budou hrát ve 107 představeních. Na jevištích budou k vidění inscenace činoherního, experimentujícího, studentského a loutkového divadla, chybět nebude ani divadlo poezie či divadlo hudební, řekla ČTK Simona Bezoušková z pořadatelského týmu. "Jednou ze zajímavostí, která by divákům neměla uniknout, je opera Zmrazovač v podání Kočovného divadla Ad Hoc. Autor a režisér Jan Duchek napsal zcela nové libreto na známé a operní melodie," uvedla Bezoušková.

Josef Somr oceněný na LFŠ říká, že na své filmy se nemůže dívat

Herec Josef Somr na Letní filmové škole v Uherském Hradišti ČTK řekl, že oscarový snímek Ostře sledované vlaky, v němž hrál výpravčího, viděl jen jednou. "Nemám na to nervy. Se všemi svými filmy to tak mám. Že bych si doma něco pouštěl, to určitě ne. Člověk má pocit, že je to blbé, že by to dělal jinak, ale je to nevratné," uvedl Somr. Do Hradiště si kromě jiného přijel pro ocenění Asociace českých filmových klubů. Ostře sledované vlaky v digitální úpravě byly zařazeny na dnešní program filmové školy. Rolí výpravčího Hubičky si Somr vlastně splnil dětské přání. "Chtěl jsem být strojvůdcem. Ve filmu jsem si mohl zatáhnout za páku, aby se lokomotiva rozjela. Řídil jsem i loď a letadlo, ale lokomotiva byla nejkrásnější," uvedl herec, který k železnici získal vztah už jako malý, u dráhy pracoval jeho otec.

Veřejnost se mohla opět podívat do zámku Zelená hora

Zámek Zelená Hora u Nepomuku, významná historická památka, ale také zámek známý díky románu a filmu Černí baroni, byl mimořádně zpřístupněn veřejnosti. Zájemci si mohli prohlédnout téměř všechny prostory barokní památky. Využily toho tisíce lidí, řekla ČTK hlavní organizátorka slavností na zámku Miroslava Brožová. Zámek patří obci Klášter. Dala ho do dlouhodobého pronájmu francouzské investorské společnosti, která tam chce vybudovat hotelový komplex. Jenže práce zatím nezačaly a zámek je přístupný veřejnosti jen výjimečně. Letos to bude o třech srpnových víkendech. A na návštěvníky čeká celodenní program.

Prohlídky zámku Hrubý Rohozec zpestřily scénky inspirované skandály

Hrané scénky inspirované několika skandály, jež jsou spojené se šlechtickým rodem Des Fours-Walderode, zpestřily prohlídky na zámku Hrubý Rohozec u Turnova. Tento rod vlastnil zámek přes 300 let. Snažil se sice skandály ututlat, na zámku ale o nich vědí díky dochovanému rodinnému archivu. ČTK to řekl kastelán Jiří Holub. Jedna z nových scének je například zaměřena na prvního majitele zámku rodu Des Fours, který měl v 17. století nechvalnou pověst jako loupeživý vojevůdce. "ALbrecht z Valdštejna o něm psal, že je horší než leckterý loupežník, který okrádá mrtvé a se svojí partou rabuje a znásilňuje," nastínil Holub. Bídnou pověst měla i žena, která se v 19. století přivdala do rodiny jen proto, aby získala hraběcí titul. "Vzápětí utekla do Vídně, aby se stala luxusní kurtizánou. Vydržoval si ji i kancléř Metternich," řekl kastelán.

Při Slavnostech okurek lidé snědli všechna degustační menu

Návštěvníci Slavností okurek, které se v pátek a v sobotu konaly ve Znojmě, snědli všech 2000 degustačních porcí různých okurkových pokrmů, které pro ně špičkoví kuchaři v čele s Václavem Šmerdou starším nachystali. Páteční návštěvnost odhadují pořadatelé na 3000, v sobotu, kdy byl program zaměřen více kulturně, podobně, řekl ČTK ředitel Znojemské besedy František Koudela.

Temperamentní tanec polka vymyslela Češka Anna Chadimová

Skočný tanec, zvaný polka, znají lidé v různých koutech světa, ale jen málokteří z nich asi ví, že ho vymyslela služka v Kostelci nad Labem Anna Chadimová, od jejíhož úmrtí uplyne 3. srpna 130 let. Novému tanci se zprvu říkalo maděra či nimra, podle lidové písně Strýček Nimra koupil šimla, na niž Anna někdy v roce 1830 začala provádět nezvyklé kroky. Mezi přihlížejícími byl tehdy i učitel Josef Neruda, který si nápěv poznamenal do not a zrodila se polka. Když tanec v roce 1835 dorazil do Prahy, byl překřtěn na "půlka" (podle polovičního rytmu) a nakonec na polku. První tiskem vydanou polku Esmeralda pak složil František Hilmar, učitel v Kopidlně. Z Čech se nový tanec plný temperamentu a pohody rozšířil do okolních zemí a emigranti ze střední Evropy ho pak zanesli do Severní a Jižní Ameriky. Asi nejslavnější polku Škoda lásky složil ve druhé polovině 20. let minulého století Čech Jaromír Vejvoda.

Ojedinělá rozhledna Hlavatice v Českém ráji slaví 120 let

Rozhledna Hlavatice v Českém ráji letos slaví 120 let od svého zpřístupnění a 90 let od vybudování kiosku z pískovcového kamene. Vyhlídka vzdálená asi kilometr od hradu Valdštejn je zvláštní tím, že se nachází na přírodní skalní věži, která by bez schodiště byla přístupná pouze horolezcům. ČTK to dnes řekl Jindřich Sochor, který o rozhlednu a její okolí pečuje. Za rok se na vyhlídku ležící při červené turistické značce vyšplhá zhruba 5000 až 6000 turistů, na Hruboskalsku je z ní údajně nejlepší a nejhezčí výhled. S nápadem vybudovat rozhlednu na skále osamoceně stojící nad Mašovem u Turnova přišli turisté v roce 1892, přímé dřevěné schodiště vybudovali o dva roky později.

Srpen bude v pražské zoologické zahradě věnovaný žirafám

Celý srpen se v pražské zoologické zahradě ponese ve znamení žiraf, které se zde chovají přesně 60 let. Budou se konat různé akce, v kvízové soutěži se bude bojovat o šanci podívat se do zázemí Afrického domu a vytáhlí návštěvníci budou mít každé pondělí vstup do zoo za korunu. ČTK o tom informovala mluvčí zoologické zahrady Jana Ptačinská Jirátová. První žirafa se v pražské zoologické zahradě objevila 29. srpna 1954. Šlo o samici žirafy masajské Lenku, která do metropole přicestovala přímo z Afriky.

Sport

Mistrovství České republiky v atletice na Městském stadionu ve Vítkovicích přišlo ještě před svým začátkem o dvě velké hvězdy. Oštěpaři Vítězslav Veselý a Barbora Špotáková se rozhodli šetřit síly, zaměřit se na přípravu na blížící se mistrovství Evropy a svůj start zrušili. Veselého navíc pobolívá stehenní sval.

České volejbalistky porazily na turnaji Grand Prix v Brně Mexiko 3:0 a mají pátou výhru, která jim zajistila účast ve Final Four třetí skupiny.

Mistrovství Evropy bude bez úřadující mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzany Hejnové. Bronzová olympijská medailistka se po rozběhu na mistrovství České republiky v Ostravě rozhodla zrušit účast v Curychu a ukončit sezonu. Důvodem je bolestivý zánět v patě, který hodlá uzdravit radikálním způsobem, aby mohla být připravena v říjnu k zahájení přípravy na další sezonu s vrcholem na mistrovství světa v Pekingu. Naopak překážkář Petr Svoboda v Ostravě prokázal, že je po vážných zdravotních problémech opět připraven podávat špičkové výkony. V Ostravě vyhrál závod na 110 metrů překážek v solidním čase 13,50 sekundy. Hlavně si ale dokázal, že je zdravý. Tři a půl roku ho trápila Achillova šlacha, kvůli které málem přišel o nohu.

Nejlepším českým basketbalistou za sezonu 2013/14 byl zvolen Tomáš Satoranský, mezi ženami získala ocenění Eva Vítečková. Oba obhájili loňská prvenství, Vítečková triumfovala už popáté za sebou. Výsledky ankety České basketbalové federace byly vyhlášeny v Mariánských lázních. Svými hlasy o nich rozhodli trenéři, hráči, vedení ČBF a novináři. Dvaadvacetiletý Satoranský triumfoval podruhé v kariéře. Nejenže patřil k oporám na loňském mistrovství Evropy, ale na klubové úrovni zažil životní sezonu; byl klíčovým hráčem Sevilly ve španělské lize s průměry 12,1 bodu a 4,8 asistence na zápas, co do užitečnosti pak patřil k nejlepším v celé soutěži. Svými výkony si říká o šanci v NBA, kam ho před dvěma roky draftoval Washington, ale odchovanec USK se ještě rozhodl zůstat v Evropě a přestoupil do Barcelony. Vítečková je dlouhodobě největší hvězdou mezi českými basketbalistkami. O triumf v anketě ji nepřipravilo ani to, že se loni rozhodla vynechat reprezentační sezonu a nestartovala na mistrovství Evropy. Nabrala však síly na nejlepší ročník USK Praha v klubové historii v podobě postupu na závěrečný turnaj Euroligy, přičemž jako kapitánka byla nejlepší Češkou v týmu s průměrem 9,9 bodu na zápas.

Kanoistka Kateřina Hošková se čtvrtým místem postarala o nejlepší český výsledek úvodního finálového dne na Světovém poháru ve vodním slalomu v Seu d Urgell. V neolympijském závodě C1 se exmistryni světa nicméně nepodařilo navázat na druhé příčky z předchozích závodů v Praze a Tacenu. Podruhé v sezoně vyhrála favorizovaná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie.

Ředitel fotbalových Teplic František Hrdlička, který byl od středy v nemocnici po mozkové mrtvici, zemřel. Prvoligový zápas severočeského celku s Českými Budějovicemi byl kvůli tomu odložen a dohrávat se bude nejspíš v příštím týdnu. Sedmapadesátiletý Hrdlička v Teplicích působil od roku 1993. Pod jeho vedením Teplice postoupily do nejvyšší soutěže a zahrály si i evropské poháry.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, během dne postupně místy přeháňky nebo bouřky. Ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 28 až 32 °C, v 1000 m na horách kolem 22 °C. Většinu území České republiky zasáhnou v neděli bouřky. Místy budou velmi silné a mohou je doprovázet kroupy a nárazy větru. V oblastech zasažených přívalovým deštěm přechodně stoupnou hladiny vodních toků, zejména těch menších.

02-08-2014