Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

03-08-2014

Silné bouřky zastavily provoz na některých železničních tratích

Silné bouřky zastavily na několika místech České republiky železniční dopravu. Vlaky kvůli zatopení, popadaným stromům, sesuvu půdy či poruše zabezpečovacího zařízení nejezdí na několika úsecích na východě republiky, mimo provoz je i lanovka na Ještěd. Vyplývá to z informací Českých drah. Spoje nabíraly desítky minut zpoždění. Silné přívalové deště postihly Vysočinu, Olomoucký kraj i Pardubicko. Místy napršelo i více než 50 milimetrů srážek nebo padaly kroupy.

Přívalový déšť ze silných bouřek vyplavil zimní stadion v Rosicích u Brna. Voda se dostala i do strojovny a podle informací hasičů je na stadionu půl metru až metr vody. Ti proto odpojili elektřinu a začali s odčerpáváním vody, řekl ČTK mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. S postupujícími odpoledními bouřkami zásahy hasičů přibývají. Hasiči po bouřce evakuují ze dvou táborů u Hoštejna na Šumpersku 85 dětí. Prudký déšť rozvodnil nedalekou říčku a voda ohrožovala tábory.

Plné ruce práce mají kvůli bouřce hasiči také na Prostějovsku. U obce Lipová-Seč spadlo více než 20 stromů na komunikaci. Došlo zde i k dopravní nehodě, která byla naštěstí bez zraněni. V místě nehody se propadla komunikace a hrozí zřícení vozidla. Hasiči nyní provádí nutné zabezpečení. Na místě zasahuje sedm jednotek.

MF: Ekonomická úroveň ČR v poměru k eurozóně mírně stoupne

Životní úroveň v ČR by měla letos ve srovnání se zeměmi eurozóny mírně stoupnout. Úroveň hrubého domácího produktu na obyvatele v poměru k eurozóně letos dosáhne 75 procent, loni to bylo 73 procent. Vyplývá to z odhadů v aktuální makroekonomické prognóze ministerstva financí (MF. Česká republika by v ekonomické úrovni měla na tom být lépe než Slovensko, Polsko a Maďarsko, Řecko nebo Portugalsko. Naopak vyšší ekonomickou úroveň než Česko bude mít letos i příští rok Slovinsko se 76 procenty v porovnání s 12 původními členskými zeměmi eurozóny. Slovensko podle údajů v predikci letos svoji úroveň zvýší na 71 procent a příští rok na 72 procent. Nejmladší člen EU, Chorvatsko, by letos mělo dosáhnout na 55 procent průměru eurozóny. Ekonomická úroveň zemí se srovnává na základě běžné parity kupní síly. To je poměr mezi měnami, který vyjadřuje schopnost zakoupit stejný soubor zboží nebo služeb v obou zemích.

Bisnode: Sídlo v Praze má přes 43 procent tuzemských firem

Podnikatelé pro sídlo své firmy nejčastěji volí hlavní město. Pražskou adresu má více než 43 procent, tedy 174.500 tuzemských společností. ČTK o tom informovala poradenská společnost Bisnode, která má ve svých databázích k dispozici informace o všech podnikatelských subjektech v ČR a na Slovensku. V hlavním městě žije téměř 12 procent obyvatelstva ČR. Na stovku Pražanů tak připadá 14 společností. Celorepublikový průměr činí 3,8 firmy na 100 obyvatel. Po vyloučení Prahy, která statistiky výrazně zkresluje, to je 2,4 firmy na 100 obyvatel.

V opuštěném ghettu Přednádraží vzpomínali bývalí nájemníci

Do opuštěného ghetta Přednádraží v Ostravě se po roce opět vrátil život. Bývalí obyvatelé i jejich příznivci si při vzpomínkové akci chtěli připomenout, jak dříve vypadal život v dnes zdevastované lokalitě. Mezi zchátralými domy se jich sešlo několik stovek, včetně rodin, které z místa jako poslední odcházely loni v červenci. Kromě vzpomínek se také zpívalo a tančilo a nechyběly ani barevné transparenty. Vzpomínkovou akci zorganizovala obecně prospěšná společnost Vzájemné soužití v čele s Kumarem Vishwanathanem, který byl s lidmi z Přednádraží po dobu celé kauzy ve spojení. "Je to takový test, nakolik za dva roky lidi k tomu mají pouto," řekl Vishwanathan. Stále věří tomu, že by se do domů mohl zpět vrátit život. Chtěl by se zúčastnit plánované dražby domů. Problematická situace v Přednádraží začala předloni v létě, kdy stavební úřad rozhodl, že obyvatelé musejí lokalitu opustit, protože domy jsou nebezpečné. Tehdy jich tam žilo kolem 200.

Trojici Čechů museli v Rakousku zachraňovat ze skalní stěny

Trojici českých turistů, kteří se vypravili do Alp na pomezí Rakouska a Itálie bez potřebného horolezeckého vybavení, pomáhali dostat se ze skalní stěny záchranáři. S odvoláním na korutanskou policii o tom informuje agentura APA. Sedmatřicetiletí muži vylezli z italské strany na 2780 metrů vysoký vrchol Hohe Warte a dolů se chtěli vydat lezeckou stezkou na severní stěně hory. V nejpříkřejším úseku jim ale došly síly, a jednomu dokonce hrozilo, že se zřítí, a tak volali o pomoc. Vydal se za nimi správce z blízké chaty a dovedl je na méně náročnou stezku. Kvůli bouřkám nebylo možné je ihned odvézt vrtulníkem do bezpečí. Teprve když se počasí zlepšilo, dopravila je helikoptéra do chaty. Ani jednomu z nich se nic nestalo.

Muž spadl ze 20 metrů z Pastýřské stěny v Děčíně

Těžké zranění utrpěl šestatřicetiletý muž, který spadl po poledni v Děčíně ze zhruba dvacetimetrové výšky. Lezl po Pastýřské stěně, kde je takzvaná via ferrata, což jsou zajištěné trasy pro lezení. Muž má zlomeniny na obou nohách i dalších částech těla, při převozu byl ale při vědomí. ČTK to řekla mluvčí záchranné služby v Libereckém kraji Lenka Markovičová. Pro zraněného letěl vrtulník liberecké záchranné služby, který ho přepravil na traumatologii ústecké nemocnici. "Podle informací, které zatím máme, muž přelézal z jedné lezecí cesty na druhou, což je zakázáno. Nebyl jištěný a podklouzla mu noha," uvedla mluvčí policie Veronika Hyšplerová.

Hasiči zlikvidovali požár pole u Lošova na Olomoucku

Hasičům již uhasili rozsáhlý požár, který vypukl na poli u Lošova na Olomoucku. Oheň zasáhl zhruba deset hektarů pole, řekl ČTK mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahovalo devět jednotek hasičů. Požár pole kvůli silnému větru ohrožoval nedaleký les a rekreační chatky.

Turisté letos navštěvují spíš hrady a muzea, koupání je láká méně

Dosavadní vývoj letošní turistické sezony dělá radost kastelánům a správcům muzeí či galerií, návštěvnost si pochvalují také zoologické zahrady. Nestálé letní počasí totiž lidi motivuje spíše k výletům, zatímco na koupaliště je příliš neláká. Vyplynulo to z ankety ČTK mezi provozovateli turistických atrakcí v jednotlivých krajích. Turisté letos hojně vyhledávají hrady a zámky. Například ve Zlínském kraji se kastelánům zvýšila za první pololetí návštěvnost o 17 procent oproti stejnému období loňského roku. Důvodem vyššího zájmu o tyto památky je vedle vrtkavého počasí i široká nabídka doprovodných akcí. Vzhledem k brzkému příchodu jara mohly také některé hrady pořádat prohlídky už před začátkem běžné sezony. Velmi spokojené jsou s dosavadním průběhem roku i zoologické zahrady, jejichž návštěvnosti také pomohla mírná zima. Rekordy trhá třeba ostravská zoo, kterou si za první půlrok přišlo prohlédnout o téměř 40 procent více zájemců než v loňském prvním pololetí.

Oslovení provozovatelé kempů si také povšimli, že rekreanti letos dávají přednost prodlouženým víkendům před dlouhodobějšími pobyty. Třeba návštěvníci Plzeňského kraje se nejčastěji ubytují jen do tří dnů, prohlédnou si zajímavá místa a potom jedou poznávat zajímavosti zase o kus dál. Pro delší dovolenou Češi raději volí přímořské destinace na jihu Evropy, kde je vyšší pravděpodobnost hezkého počasí.

Ruské turisty v Praze nahrazují Korejci a Číňané

Pokles počtu ruských turistů v Praze se hoteliérům i cestovním kancelářím daří letos nahradit návštěvníky z Jižní Koreje, Číny a okolních zemí. V prvním pololetí podle odhadu poradenské společnosti Mag Consulting vzrostl počet zahraničních turistů v ČR i Praze meziročně o 2,3 procenta. Zahraniční návštěvníci ale zůstávají v Česku kratší dobu. Rusy v Praze nahrazují hlavně Korejci. Podle odborníků na cestovní ruch se v druhé polovině roku může pokles počtu ruských turistů prohloubit. "Sezóna by mohla vypadat dobře, kdyby nebylo poklesu turistů z Ruska. Odhadujeme pokles na cca 20 procent, ale pokud se bude situace mezi EU a Ruskem dál vyhrocovat, můžeme se dočkat i většího poklesu. Pro některé lokality to může mít katastrofální důsledky," dodal Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR.

Horolezci našli při opravě věže kláštera v Sázavě mince a listiny

V Sázavském klášteru na Benešovsku, který je národní kulturní památkou, našli horolezci při opravě střechy věže schránku s listinami, mincemi a dobovými dokumenty. Budou předány Národnímu památkovému ústavu k prozkoumání a konzervaci, informovala ČTK za klášter Jaroslava Tůmová. U dřevěné hrotnice kříže horolezci našli listinu z roku 1850 psanou česky písmem zvaným kurent, německou obdobou novogotického kurzívního písma. Byl u ní malý balíček se dvěma dvacetikrejcarovými bankovkami. Schránka vyjmutá z měděné makovice obsahovala latinsky psaný text opatřený dvěma otisky pečetě nejspíše posledního benediktinského opata Sázavského kláštera Leandra Kramáře z doby před zrušením kláštera v roce 1785 Josefem II. Na originál tohoto rukopisu pak v polovině 19. století sepsal farář sázavské farnosti humanistickým písmem v českém jazyce záznam o poškození věže při vichřici.

Česká Lípa láká turisty do regionu na místa spojená s filmem

Česká Lípa vydala brožuru s 20 nejzajímavějšími místy v okolí, kde se natáčely známé filmy a pohádky. Cílem je nalákat více turistů. Ve výčtu nemohou chybět Panská skála, známá z pohádky Pyšná princezna, či pláž Hamerského jezera proslavená ve filmu Dovolená s Andělem. Málokdo už ale třeba ví, že se v Prysku točilo Léto v kovbojem nebo v Mnichovské průrvě nedaleko obce Zahrádky některé záběry z pohádky Nesmrtelná teta. Na Českolipsku, nedaleko obcí Velenice a Svitava, jsou i prostory pekla z pohádky S čerty nejsou žerty. Tomuto místu odpovídá i název - Pekelné doly. Dostaly se i do jednoho zahraničního filmu, v roce 2009 se tam natáčel britský dobrodružný film Solomon Kane.

Do kin míří nová hudební pohádka Jana Svěráka Tři bratři

Do českých kin míří nová hudební pohádka Tři bratři v režii Jana Svěráka. Děj filmu, včetně písniček, které ve snímku zaznívají, pochází z pera režisérova otce Zdeňka Svěráka a Jaroslava Uhlíře. Snímek byl v předpremiéře uveden v Ostravě, v kinech se pak bude promítat od 14. srpna. V hlavních rolích tří bratrů se představí hudebníci Vojtěch Dyk a Tomáš Klus, nejmladšího ze sourozenců ztvárnil Zdeněk Piškula. Ten měl cestu do pohádky složitější. Vytipovala ho castingová agentura a Svěrákovi se líbil typově. Nenadchl ho však jeho zpěv. "Dostal text a zazpíval to příšerně," vzpomínal Svěrák. A tak mladého herce odmítl, ten se však nenechal odbýt a požádal ještě o jednu šanci s tím, že se píseň doučí. Druhou šanci nakonec dostal. "Přišel a zazpíval to výborně, takže jsem mu hned podal ruku," řekl Svěrák. Pohádka vypráví o bratrech, kteří se vydávají do světa na zkušenou, aby si našli nevěsty a rodiče jim mohli předat hospodářství.

Jubilejní Letní filmovou školu navštívilo rekordních 6247 lidí

Rekordní počet 6247 návštěvníků zavítal na jubilejní 40. ročník Letní filmové školy (LFŠ), která skončila v Uherském Hradišti. Loni se na filmovém festivalu akreditovalo 5100 lidí. ČTK to řekla mluvčí LFŠ Simona Andělová. Přehlídka od minulého víkendu nabídla takřka 280 filmů a desítky doprovodných akcí, výstav, koncertů, divadelních představení či přednášek. Do Uherského Hradiště se sjeli příznivci filmu z celé republiky i ze zahraničí. LFŠ byla slavnostně zakončena v kině Hvězda, kde diváci zhlédli film Quai d Orsay francouzského režiséra Bertranda Taverniera, který obdržel výroční cenu Asociace českých filmových klubů ((AČFK). Tavernier kvůli nemoci nemohl do Uherské Hradiště přijet, takže cenu převzal jeho spolupracovník. Mezi hlavní sekce letos patřil Fokus zaměřený na španělskou kinematografii.

I poslední den výstavy Tima Burtona v Praze lákal stovky lidí

Až téměř do půlky Staroměstského náměstí se táhla fronta lidí, kteří chtěli zhlédnout výstavu Tim Burton a jeho svět. V neděli naposledy totiž mohou v Domě U Kamenného zvonu vidět originální tvorbu slavného amerického režiséra. První návštěvníci se před galerií objevili už hodinu před otevřením, aby stihli ještě chladnější počasí. Doposud vidělo expozici, která představuje Burtonův hororový, fantaskní a groteskní svět, přes 100.000 lidí. "Poslední dny se pohybovala návštěvnost kolem dvou tisíc lidí za den," řekla ČTK Hana Kovaříková ze zastupující agentury.

V Jaroměřicích začal festival Petra Dvorského

Zahajovacím koncertem, na němž vystoupila například americká sopranistka Adina Aaronová, začal 16. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Petra Dvorského v Jaroměřicích nad Rokytnou. Přehlídka potrvá do 16. srpna. Zahajovací galakoncert se skládal z operních melodií Giuseppa Verdiho, Giacoma Pucciniho a Alfreda Catalinho. ČTK o tom informoval manažer festivalu Jaroslav Kocourek. Součástí festivalových koncertů jsou i vystoupení zástupců české populární scény, například Anety Langerové, Lucie Bílé a Marty Kubišové.

Poslední den Sázavafestu rozezpívala davy Lucie Bílá

Zpěvačka Lucie Bílá rozezpívala návštěvníky posledního dne 14. ročníku festivalu Sázavafest, který po půlnoci na neděli skončí v zámeckém lesoparku ve Světlé nad Sázavou. V závěrečném programu vystoupila také skupina Support Lesbiens, jejíž původní sestava se před dvěma lety za dramatických okolností rozešla. Čtyři členové kapely založili kapelu Portless, která se na Sázavafestu představila loni, kytarista Hynek Toman našel nové spoluhráče a vznikla nová sestava Support Lesbiens. Loni na podzim vydala desku Leave A Message. Předtím v červnu vystupovala jako předskokan pražského koncertu Bon Jovi a poté se vypravila na pódia. Oproti minulým ročníkům více než na zahraniční jména vsadili organizátoři na oblíbené tuzemské interprety.

Křižovatek se semafory v Praze je dvakrát víc než před 25 lety

Počet křižovatek řízených semafory v Praze se za poslední čtvrtstoletí téměř zdvojnásobil. Zatímco v roce 1989 řídily provoz na 345 rozcestích, loni křižovatek se světelnou signalizací v hlavním městě bylo 626. Vyplývá to ze statistik Technické správy komunikací Praha (TSK). Letos uplyne 100 let od vybudování prvního elektrického semaforu v americkém Clevelandu. Technické řešení světelné signalizace se od té doby výrazně změnilo. Z původních mechanických semaforů, které pravidelně střídaly barvy bez ohledu na rozdílnou hustotu provozu, se dnes semafor stal zařízením plným výpočetní techniky. Určitou změnu přineslo i zavádění takzvaných zpomalovacích nebo trestajících semaforů, které neřídí křižovatku, ale naopak trestají rychle jedoucí řidiče tím, že jim na semaforu padne červená. Těchto semaforů se od roku 2010 vyrábí stále víc, uvedl mluvčí výrobce zabezpečovací techniky AŽD Praha Jiří Dlabaja.

Sport

Denisa Rosolová vyhrála při neúčasti Zuzany Hejnové český titul v běhu na 400 metrů překážek a časem 54,63 sekundy se zařadila na druhé místo evropských tabulek této sezony. Razantní zlepšení letošního maxima jí zvedlo sebevědomí natolik, že chce na nadcházejícím mistrovství Evropy v Curychu obhájit stříbrnou medaili ze šampionátu v Helsinkách před dvěma lety.

České volejbalistky porazily na turnaji Grand Prix v Brně také Mexiko 3:0 a zajistily si účast ve Final Four třetí skupiny, které se uskuteční za dva týdny v Bulharsku. Po páté výhře z pěti zápasů mají české hráčky v osmičlenné tabulce jako jediné plný počet bodů.

Antidopingová komise mezinárodní cyklistické unie UCI zastavila Romanu Kreuzigrovi činnost kvůli nesrovnalostem v jeho biologickém pasu z let 2011 a 2012. Uvedla to Kreuzigrova stáj Tinkoff-Saxo. Osmadvacetiletý český cyklista, jenž už před časem jakékoli dopingové praktiky popřel, tak nesmí startovat na závodu Kolem Polska, který začne v neděli v Gdaňsku. Spolu s právníkem Janem Šťovíčkem chystá Kreuziger odvolání k mezinárodní sportovní arbitráži CAS a věří, že uspěje. "Jde o účelové rozhodnutí, abych nemohl startovat. Jsem zklamaný a hlavně naštvaný. Odletěl jsem do Polska, těšil se na závody a najednou taková rána, kterou jsem nečekal. Dnes už jsem se s klukama projel, měl jsem závodní číslo a najednou po čtvrté odpoledne přišlo takové rozhodnutí UCI. Takhle se seriózně nejedná," řekl Kreuziger serveru iDnes.cz.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, ráno ojediněle mlhy. Ojediněle, během dne na většině území přeháňky, místy bouřky. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C, na východě až 28 °C, v 1000 m na horách kolem 17 °C.

03-08-2014