Denní souhrn zpráv

Zeman podporuje pokračování obchodu s Ruskem

Prezident Miloš Zeman podporuje, aby se nepřerušovaly obchodní vztahy s Ruskem. Podle svého mluvčího oceňuje úsilí premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v této záležitosti. Evropská unie a Spojené státy od počátku srpna zpřísnily sankce, které uvalily na Rusko kvůli pokračujícímu konfliktu na východě Ukrajiny. Na základě rozhodnutí EU platí zákaz vývozu a dovozu zbraní a vojenského materiálu z a do Ruska. Omezen je také prodej zboží a technologií dvojího užití pro vojenské použití a konečné vojenské uživatele. Protiruské sankce se týkají také vývozu citlivých technologií pro průzkum a těžbu ropy, které jsou používány pro hlubinný podmořský a arktický průzkum a těžbu ropy a dále těžbu ropy z břidlic. Omezení se týkají i přístupu na finanční trhy.

Rusko se podle Putina zaměří na náhradu českých leteckých motorů

Ruský prezident Vladimir Putin se vyslovil pro co nejrychlejší vývoj motorů pro malé ruské letouny, jimž dodávají motory čeští výrobci. Šéf Kremlu na nutnost domácí výroby upozornil ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova při besedě v rezidenci Novo-Ogarjovo. Podle Manturova malá ruská letadla využívají české motory. Motory pro malé letouny a vrtulníky vyvíjí v České republice První brněnská strojírna (PBS) ve Velké Bíteši. Díky dodávkám pro letecký průmysl firma loni zvýšila tržby o více než 100 milionů korun na rekordní 1,2 miliardy. Rusko je pro PBS významným zákazníkem a firma se podle informací z minulého týdne obává, že sankce vyhlášené Evropskou unií mohou dodávky do Ruska zablokovat.

Dienstbier: Za výroky o táboře v Letech by měl Okamura rezignovat

Šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura by měl kvůli kontroverzním výrokům o táboře v Letech rezignovat na všechny politické funkce. Je o tom přesvědčen ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) používá Okamura jazyk protektorátní propagandy z před roku 1945. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek považuje slova předsedy Úsvitu za "hanebnost na úrovni zločinu". Okamura minulý týden uvedl, že oběti v táboře nebyly oběťmi holokaustu, v pondělí ale svá předchozí vyjádření mírnil.V pátek Okamura serveru Parlamentnilisty.cz mimo jiné řekl, že "mýtus o romském koncentráku je podle dostupných informací lež". Šlo podle něj o pracovní tábor pro lidi, kteří se vyhýbali řádné práci. "V táboře nebyl nikdo nikdy zabit - lidé umírali v důsledku staroby a chorob, které do tábora přivlekli kvůli svému předchozímu kočovnému stylu života," uvedl také s tím, že oběti v táboře rozhodně nebyly oběti jakéhokoli holokaustu. "Naopak srovnávání je neúctou ke skutečným obětem holokaustu, ať už Romů nebo Židů, ve skutečných koncentračních táborech," dodal. Na vyjádření Okamury skrze svého mluvčího reagoval i prezident Miloš Zeman. Kdyby to byl pracovní tábor, tak by jeho vězni neskončili v Osvětimi, uvedl Zemanův mluvčí. Okamura, kterého prý reakce ostatních politiků překvapila, k věci vydal nové stanovisko, v němž tvrdí, že ani na vteřinu nezpochybnil bezpráví, které se v Letech dělo. Jeho prvotní vyjádření se prý netýkalo zločinů spáchaných na těch, kdo byli z Let odvezeni do koncentračních táborů. "Romský holokaust je strašný a tábor v Letech byl zločinný," poznamenal také.

Sobotka: Generální ředitelství je pro služební zákon nezbytné

Generální ředitelství státní služby je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nezbytnou součástí funkčního služebního zákona. Řekl to po schůzce s místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem, který je naopak proti vzniku tohoto úřadu. I proto je otázkou, jakou šanci na úspěch mají nadcházející jednání mezi vládou a opozicí o služebním zákonu. Sobotka by chtěl mít o dalším postupu jasno v pátek.

Lidé by měli z II. pilíře dostat zpět minimálně to, co vložili

Z rušeného druhého důchodového pilíře by střadatelé měli dostat zpět aspoň takovou částku, jakou do něj vložili. Pokud by vyplácená suma měla být kvůli slabým výnosům nižší než vklad, měl by lidem rozdíl dorovnat stát. Vyplývá to z analýzy, kterou si nechala od experta na ústavní právo vypracovat důchodová komise. Podle dokumentu by měl stát počítat i s případnou úplnou náhradou výdajů za zavedení a zrušení systému pro penzijní společnosti. Ve druhém pilíři by nemělo být možné spořit od začátku roku 2016, své peníze by měli lidé dostat zpět do konce roku 2016.

Česká republika a USA podepsaly smlouvu o boji s daňovými úniky

Česká republika a USA podepsaly smlouvu o společném postupu proti daňovým únikům, takzvanou dohodu FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act). Na základě této dohody si budou daňové správy vyměňovat údaje o některých finančních účtech občanů obou států žijících v zahraničí. S dohodou musí ještě souhlasit Sněmovna a Senát.

ČSÚ: Nezaměstnanost v ČR v roce 2013 v rámci EU čtvrtá nejnižší

Míra nezaměstnanosti v ČR na úrovni sedmi procent byla v roce 2013 po Nizozemsku, Německu a Rakousku čtvrtá nejnižší v EU, kde v průměru činila 11 procent. Vyplývá to z výběrového šetření pracovních sil, které novinářům představil Český statistický úřad. V Česku však pracuje podle šetření ČSÚ minimální počet osob na částečné úvazky (5,8 procenta), zatímco v Nizozemsku je to například až 50 procent zaměstnaných lidí. S tím souvisí i jedna z nejvyšších délek odpracované doby v hlavním zaměstnání (40,9 hodiny) proti průměru 37,1 hodiny v EU. ČR se také vyznačuje dominantním zastoupením zaměstnanosti v průmyslu a stavebnictví (37,5 procenta), zatímco v EU je to 24,5 procenta. Česko zároveň patří mezi země s nejvyšší zaměstnaností starších mužů ve věku od 55 do 64 let (62,6 procenta, 6. místo v EU). Naopak pod průměrem je zde zaměstnanost starších žen (41,4 procenta proti 43,3 procenta v EU). Na rekordní úroveň k téměř deseti procentům stoupl podíl osob pracujících na dobu určitou. V České republice je také významný podíl osob v pozici podnikatelů bez zaměstnanců (13,6 procenta). Na rozdíl od většiny států EU se ČR nadále vyznačuje i výrazně vyšší mírou nezaměstnanosti žen ve srovnání s muži. Zatímco v EU je téměř shodná, v Česku byla u žen o 40 procent vyšší.

GZ Media zahájí výrobu v Soběslavi, přijme 200 lidí

Jeden z největších světových výrobců CD, DVD a gramofonových desek, společnost GZ Media, letos zahájí výrobu části polygrafických produktů v Soběslavi na Táborsku. Ve výrobním areálu společnosti Jitona vytvoří 200 nových pracovních míst, převážně dělnických profesích. "Úřad práce pomůže GZ Media vybrat nejvhodnější uchazeče a případně je rekvalifikovat na potřebné profese. Zároveň zaměstnavateli zajistíme dostatek prostředků, abychom mohli společnosti pomoci při rozjezdu třeba prostřednictvím příspěvků na mzdy nových zaměstnanců," uvedl ředitel úřadu práce v Táboře Pavel Kaczor. Na konci června bylo na Táborsku bez práce téměř 5000 lidí, podíl nezaměstnaných byl 7,2 procenta. Tamní zaměstnavatelé nabízeli prostřednictvím úřadu práce 411 volných pracovních míst, na jedno připadalo v průměru 12 uchazečů.

ČSÚ: Za prací do jiného kraje dojíždí 6 procent Čechů

Za prací vyjíždělo v roce 2013 mimo kraj svého bydliště téměř 300.000 osob, tedy asi šest procent všech pracujících s trvalým bydlištěm v ČR. Počet dojíždějících přitom stále roste, většina lidé míří za prací do Prahy. Vyplývá to z výsledků výběrového šetření pracovních sil, které představil Český statistický úřad (ČSÚ). Každý pátý pracující v Praze bydlí tedy mimo hlavní město. Druhým nejčastějším cílem je Středočeský kraj, do kterého dojíždělo za prací 43.000 osob. Do jiných regionů republiky lidé dojíždějí za prací podstatně méně.

Bývalé NP Šumava podle auditu vynaložilo zbytečně 11 mil. Kč

Bývalé vedení šumavského národního parku podle auditu vynaložilo zbytečně a neúčelně 11 milionů korun. Problémy prý představovaly hlavně projekty restaurace Březník, návrat chladnokrevného koně na Šumavu a některé nevýhodné nájmy. Novináře o tom informovali zástupci současného vedení NP Šumava, které vede organizaci od 1. května letošního roku. Bývalý ředitel parku Jiří Mánek tvrdí, že v řadě případů se jednalo o projekty, u nichž bylo dopředu známo, že nebudou mít návratnost.

MOL v Česku převezme čerpací stanice Lukoilu

Maďarská společnost MOL v Česku převezme 44 čerpacích stanic ruské firmy Lukoil. Cílem je posílení přítomnosti na tuzemském trhu a v regionu střední a východní Evropy, oznámila firma. Po dokončení akvizice sítě AGIP od společnosti ENI se počet čerpacích stanic skupiny MOL v Česku zvýší na 318.

Stát přehodnocuje restituci Bečvářova velkostatku, zváží i soud

Pozemkový úřad přezkoumává vrácení majetku po velkostatkáři Juliu Bečvářovi, zvažuje i to, že se obrátí na soud. Věc už vyšetřuje policie, část restituce byl údajně podvod. Ministerstvo zemědělství rozhodlo, že jedna z dědiček nemá na pozemky nárok, protože nikdy nebyla velkostatkářovou příbuznou. Restituenti ale už získali řadu lukrativních pozemků v Praze v odhadované hodnotě tří miliard korun a žádali i pozemek na Žižkově, na kterém Metrostav postavil bytový komplex. Že jedna z restituentek, devadesátiletá Emílie Bednářová, není příbuznou původního majitele, zjistili podle HN právníci Metrostavu. Jejich zjištění v květnu potvrdilo ministerstvo zemědělství. I když jde o rozhodnutí v dílčím sporu restituentů proti Metrostavu, je možné ho vztáhnout i na ostatní pozemky, jež rodina vysoudila. Emílii Bednářové totiž patřila polovina všech restitučních nároků rodiny. Protikorupční organizace Transparency International (TI) uvedla, že šlo o promyšlený podvod, navíc podle zjištění této nevládní organizace to nebyl ojedinělý případ.

Jednotné přijímačky na SŠ by měly fungovat od roku 2016

Jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory se na vybraných středních školách budou testovat již na jaře 2015. Naostro by se měly rozběhnout o rok později, řekl na tiskové konferenci ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Testy z českého jazyka a matematiky se budou dělat na středních školách, organizovat je bude Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Náklady na pilotní testování by měly být zhruba sedm milionů korun, za ostrého provozu by pak měly zkoušky přijít na deset milionů ročně, řekl ministr. Jednotné přijímací zkoušky budou povinné nejen pro veřejné, ale také pro soukromé a církevní školy. Podle Chládka je nezbytné stanovit určitou minimální hranici znalostí pro vstup na střední školu s maturitou. Vzhledem k převisu nabídky totiž řada středních škol včetně gymnázií v současné době žádné přijímací zkoušky nedělá a studenty přijímá na základě jiných kritérií. Podle Chládka by se mělo zamezit tomu, aby se na střední školy dostávaly děti bez studijních předpokladů, které pak propadají u maturit.

Ministerstvo zahraničí dá občanům na letáčcích preventivní informace o ebole

Na nádražích a letištích budou v nejbližších dnech letáčky s popisem příznaků eboly a radami cestujícím, kam se při podezření na nákazu obrátit. ČTK to řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. V třítýdenní inkubační době není člověk pro okolí nebezpečný, nákazu šíří, až když má příznaky. Pokud by se takový člověk v Česku objevil, spustí se mechanismy, které šíření brání, ujistil Valenta. Funkčnost systému se podle něj potvrdila o víkendu, kdy v pohotovosti byli středočeští hygienici a infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce po zprávě, že člověk z Kladna mluvil s ostrahou ministerstva zdravotnictví o ebole. Vysvětlilo se, že přišel nabídnout pomoc, nikdy nebyl v západní Africe, kde už ebola usmrtila 730 lidí. Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení.

V Chorvatsku se vážně zranili dva Češi, oba při pádu z výšky

Dva čeští turisté se vážně zranili v Chorvatsku při pádu z výšky. Mladšímu z Čechů se nehoda stala ve městě Supetar na ostrově Brač, když se kolem páté hodiny ráno vracel do hotelu. Protože u sebe neměl klíč od pokoje, rozhodl se vyšplhat na balkon, při nepovedeném pokusu se ale zřítil ze čtyřmetrové výšky a s vážnými zraněními byl převezen do splitské nemocnice. Ve stejném zdravotnickém zařízení skončil i šestačtyřicetiletý muž, který nedlouho po půlnoci spadl z balonu pronajatého apartmánu nedaleko Omiše, kde se bavil s přáteli. Při pádu z výšky tři metry muž utrpěl vážná zranění hlavy a zlomeniny několika žeber.

Na Chebsku bylo v noci zemětřesení, mělo sílu 3,6 stupně

Chebsko v pondělí nad ránem opět zasáhlo zemětřesení. První údaje z automatických měřicích systémů uváděly sílu otřesu i přes čtyři stupně, seismologové hodnotu posléze upřesnili na 3,6 stupně. Epicentrum bylo severně od obce Nový Kostel na Chebsku v hloubce devíti kilometrů, řekl ČTK Josef Horálek z Geofyzikálního ústavu Akademie věd ČR.

Veterinární správa pozastavila prodej závadného sýru

Státní veterinární správa pozastavila prodej sýru s velmi nebezpečným Shigatoxinem. Opatření se týká osmdesátigramového výrobku Saint-Marcellin Dauphinois s datem spotřeby 13. srpna 2014. Původem francouzský výrobek do Česka dovezla společnost Český archiv vín, oznámila veterinární správa. Celkem byl znemožněn prodej 73 kusů, sedm jich bylo prodáno konečnému spotřebiteli.

Eva Pilarová oslovuje fanoušky několika generací

Již půlstoletí je stálicí české populární hudby zpěvačka Eva Pilarová, která 9. srpna oslaví pětasedmdesátiny. A i když už o ní dnes není slyšet tolik jako v době její největší slávy na přelomu 60. a 70. let, stále úspěšně koncertuje. Před pár lety Pilarové nadšeně aplaudovalo i o dvě generace mladší publikum na rockovém festivalu v Trutnově, kde vystoupí také letos. Držitelka tří Zlatých slavíků (1964, 1967 a 1971) i medaile Za zásluhy (2009) proslula řadou nesmrtelných hitů jako později režimem zakázané Rekviem, Hrom aby do tě, lásko, Noc a den nebo Oliver Twist. Evergreeny se staly její duety s Waldemarem Matuškou Ach, ta láska nebeská, Tam za vodou v rákosí, S čertem si hrát či Ten, kdo nemá rád, z rádií dodnes zní i duet s Karlem Gottem Je nebezpečné dotýkat se hvězd, s nímž zazářili ve filmu Kdyby tisíc klarinetů. Stylové spektrum, kterým tato zpěvačka se sopránem o rozsahu tří oktáv prošla od semaforských začátků až po současnost, dobře dokumentuje její výběrové trojalbum z roku 2009 Proměny. Milovnice koček a Elvise Presleyho je také autorkou několika kuchařek i dalších knih, například Vzpomínání (1991), Potkala jsem léčitele (2002) či Pohlazení (2007), v níž k básním Josefa Fouska připojila své digitálně upravené fotografie.

Slavné české vykopávky včetně Věstonické venuše jsou v Praze

Jedny z nejvýznamnějších archeologických nálezů z území České republiky, které jsou dlouhodobě uloženy v několika muzeích, uvidí lidé najednou v Praze. Od úterý si budou moci v Nové budově Národního muzea prohlédnout hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic, Věstonickou venuši a meteority, které dopadly poblíž Opavy. Putovní výstava, která se již konala v Opavě a bude pokračovat do Brna, připomíná 200 let existence tří zemských muzeí.

Časopis sestavil žebříček filmových škol, FAMU skončila čtvrtá

V žebříčku nejkvalitnějších filmových škol světa, který pravidelně sestavuje americký odborný časopis The Hollywood Reporter, skončila pražská FAMU na čtvrtém místě. První tři místa obsadily filmařské školy v Londýně, Lodži a Paříži. Americké školy časopis hodnotil odděleně - mezi nimi získala punc nejkvalitnějšího kinematografického vzdělání Jihokalifornská univerzita (USC). Mimo USA nabízejí podle žebříčku nejlepší přípravu pro filmaře školy v Evropě - hned deset z 15 oceněných vzdělávacích zařízení je totiž podle Hollywood Reporter právě tady. Na pražské FAMU časopis ocenil fakt, že tam vyučovaly velké osobnosti, včetně spisovatele Milana Kundery nebo režiséra Miloše Formana. Oceňuje také, že škola nabízí i studium v angličtině a že za studium v češtině cizinci stejně jako domácí nic neplatí.

Letní slavnosti staré hudby zakončí francouzští pěvečtí sólisté

Sopranistka Isabelle Druetová a barytonista Alain Buet zakončí ve středu 6. srpna ve Španělském sále Pražského hradu letošní 15. ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Za doprovodu rezidenčního souboru Collegium Marianum se představí v programu s názvem Grácie a majestát. V první polovině večera zazní výběr z hudebně dramatických děl určených pro oslavy pražské korunovace Karla VI. českým králem v roce 1723, zejména z melodramatu Sub olea pacis et palma virtutis Jana Dismase Zelenky a z opery Costanza e Fortezza Johanna Josepha Fuxe. Druhá část večera je pak věnována bohaté operní tvorbě Jeana-Phillipa Rameaua.

Bikerka Nash byla třetí na SP v Kanadě, Kulhavý šestý

Česká bikerka Kateřina Nash vybojovala třetí místo v závodě Světového poháru v cross country v Kanadě. V Mont-Sainte-Anne navázala na loňský premiérový triumf mezi elitou. Závod vyhrála Švýcarka Jolanda Neffová, další česká reprezentantka Tereza Huříková obsadila 22. místo. Olympijský šampion Jaroslav Kulhavý obsadil v mužském závodě šestou příčku a stejně jako Nash si připsal nejlepší výsledek v sezoně. Zvítězil úřadující mistr světa Švýcar Nino Schurter, na něhož Kulhavý ztratil přes dvě minuty.

Švarc získal druhý triatlonový titul, triumfoval i ve sprintu

Olympionik Přemysl Švarc jako první český triatlonista v historii získal v jedné sezoně domácí titul na olympijských tratích i ve sprintu. Nyní v rámci závodu Českého poháru v Táboře na polovičních distancích navázal na dva týdny starý úspěch z Telče. Mezi ženami se z titulu radovala Jitka Šimáková. Po úterním pádu z kola, z něhož si odnesl dva stehy na koleni a naraženou čéšku, přitom Švarc účast zvažoval do poslední chvíle. Rozhodl se pro ni až po sobotním prvním běžeckém tréninku po zranění. Nakonec po 750 metrech plavání, 20 kilometrech na kole a pětikilometrovém běhu v Táboře nestačil jen na Rusa Ivana Tutukina a získal český titul. Také ženský závod v Táboře vyhrála ruská triatlonistka, Alexandra Razarjonovová. Mezi Češkami byla nejrychlejší Šimáková, která na olympijských distancích v Telči získala stříbro.

Dálková plavkyně Rybářová vyhrála závod Grand Prix na 34 km

Česká dálková plavkyně Silvie Rybářová prokázala před blížícím se mistrovství Evropy v Berlíně skvělou formu. V závodu světové Grand Prix na kanadském jezeře Memprémagog dokázala o víkendu vyhrát závod na 34 kilometrů a připsala si druhé vítězství v tomto seriálu v kariéře.

Počasí v úterý

Oblačno až polojasno. Zpočátku ojediněle, během dne místy přeháňky, na východě území místy bouřky. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C