Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

04-08-2014

ČSÚ: Nezaměstnanost v ČR v roce 2013 v rámci EU čtvrtá nejnižší

Míra nezaměstnanosti v ČR na úrovni sedmi procent byla v roce 2013 po Nizozemsku, Německu a Rakousku čtvrtá nejnižší v EU, kde v průměru činila 11 procent. Vyplývá to z výběrového šetření pracovních sil, které dnes novinářům představil Český statistický úřad. V Česku však pracuje podle šetření ČSÚ minimální počet osob na částečné úvazky (5,8 procenta), zatímco v Nizozemsku je to například až 50 procent zaměstnaných lidí. S tím souvisí i jedna z nejvyšších délek odpracované doby v hlavním zaměstnání (40,9 hodiny) proti průměru 37,1 hodiny v EU. ČR se také vyznačuje dominantním zastoupením zaměstnanosti v průmyslu a stavebnictví (37,5 procenta), zatímco v EU je to 24,5 procenta. Česko zároveň patří mezi země s nejvyšší zaměstnaností starších mužů ve věku od 55 do 64 let (62,6 procenta, 6. místo v EU). Naopak pod průměrem je zde zaměstnanost starších žen (41,4 procenta proti 43,3 procenta v EU). Na rekordní úroveň k téměř deseti procentům stoupl podíl osob pracujících na dobu určitou. V České republice je také významný podíl osob v pozici podnikatelů bez zaměstnanců (13,6 procenta). Na rozdíl od většiny států EU se ČR nadále vyznačuje i výrazně vyšší mírou nezaměstnanosti žen ve srovnání s muži. Zatímco v EU je téměř shodná, v Česku byla u žen o 40 procent vyšší.

Rusko se podle Putina zaměří na náhradu českých leteckých motorů

Ruský prezident Vladimir Putin se dnes vyslovil pro co nejrychlejší vývoj motorů pro malé ruské letouny, jimž dodávají motory čeští výrobci. Šéf Kremlu na nutnost domácí výroby upozornil ministra průmyslu a obchodu Denise Manturova při besedě v rezidenci Novo-Ogarjovo. Podle Manturova malá ruská letadla využívají české motory. Motory pro malé letouny a vrtulníky vyvíjí v České republice První brněnská strojírna (PBS) ve Velké Bíteši. Díky dodávkám pro letecký průmysl firma loni zvýšila tržby o více než 100 milionů korun na rekordní 1,2 miliardy. Rusko je pro PBS významným zákazníkem a firma se podle informací z minulého týdne obává, že sankce vyhlášené Evropskou unií mohou dodávky do Ruska zablokovat.

Stát přehodnocuje restituci Bečvářova velkostatku, zváží i soud

Pozemkový úřad přezkoumává vrácení majetku po velkostatkáři Juliu Bečvářovi, zvažuje i to, že se obrátí na soud. Věc už vyšetřuje policie, část restituce byl údajně podvod. Ministerstvo zemědělství rozhodlo, že jedna z dědiček nemá na pozemky nárok, protože nikdy nebyla velkostatkářovou příbuznou. Restituenti ale už získali řadu lukrativních pozemků v Praze v odhadované hodnotě tří miliard korun a žádali i pozemek na Žižkově, na kterém Metrostav postavil bytový komplex. Že jedna z restituentek, devadesátiletá Emílie Bednářová, není příbuznou původního majitele, zjistili podle HN právníci Metrostavu. Jejich zjištění v květnu potvrdilo ministerstvo zemědělství. I když jde o rozhodnutí v dílčím sporu restituentů proti Metrostavu, je možné ho vztáhnout i na ostatní pozemky, jež rodina vysoudila. Emílii Bednářové totiž patřila polovina všech restitučních nároků rodiny. Protikorupční organizace Transparency International (TI) uvedla, že šlo o promyšlený podvod, navíc podle zjištění této nevládní organizace to nebyl ojedinělý případ.

NKÚ: Ministerstvo dopravy a jeho složky zbytečně utratily 88 mil.

Ministerstvo dopravy a jeho organizační složky v letech 2010 až 2013 dělily zakázky a přímo oslovovaly konkrétní zájemce místo toho, aby vyhlásily otevřenou soutěž. Uvedl to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Prověřoval nejen hospodaření ministerstva, ale i Ředitelství vodních cest, Státní plavební správy, Úřadu pro civilní letectví a Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod. NKÚ odhadl, že uvedené úřady ve sledovaném období zbytečně vynaložily 88 milionů korun. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje. Nejhůř si podle NKÚ vedlo Ředitelství vodních cest, které chybovalo "téměř ve všech kontrolovaných oblastech" včetně mezd a mimořádných odměn. Šest ze 13 zaměstnanců ředitelství dostalo v roce 2012 roční odměny ve výši 104 procent jejich nárokové složky mzdy. "Ředitelství také například uzavíralo dohody s vlastními zaměstnanci na práce, které odpovídaly jejich pracovní náplni," dodal kontrolní úřad. Vysoké náklady odhalili kontroloři i u výdajů na reklamní a dárkové předměty, na pohoštění a některé nákupy. Ředitelství vodních cest vydalo na reprezentaci loni šestkrát víc než v roce 2010. Podstatnou část tvořily útraty za pohoštění. Ústav pro odborné zajišťování příčin leteckých nehod koupil v letech 2011 a 2012 třeba 100 kusů plaket za 96.000 korun, 56 šál za 23.000 korun, 35 baterek za 18.000 a 13 pásků za 13.000 korun. Ústav v roce 2011 pořídil i běžecký trenažér za 27.000 korun.

Ministerstvo zahraničí dá občanům na letáčcích preventivní informace o ebole

Na nádražích a letištích budou v nejbližších dnech letáčky s popisem příznaků eboly a radami cestujícím, kam se při podezření na nákazu obrátit. ČTK to dnes řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. V třítýdenní inkubační době není člověk pro okolí nebezpečný, nákazu šíří, až když má příznaky. Pokud by se takový člověk v Česku objevil, spustí se mechanismy, které šíření brání, ujistil Valenta. Funkčnost systému se podle něj potvrdila o víkendu, kdy v pohotovosti byli středočeští hygienici a infekční oddělení Nemocnice Na Bulovce po zprávě, že člověk z Kladna mluvil s ostrahou ministerstva zdravotnictví o ebole. Vysvětlilo se, že přišel nabídnout pomoc, nikdy nebyl v západní Africe, kde už ebola usmrtila 730 lidí. Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení.

Jednotné přijímačky na SŠ by měly fungovat od roku 2016

Jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory se na vybraných středních školách budou testovat již na jaře 2015. Naostro by se měly rozběhnout o rok později, řekl na dnešní tiskové konferenci ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Testy z českého jazyka a matematiky se budou dělat na středních školách, organizovat je bude Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Náklady na pilotní testování by měly být zhruba sedm milionů korun, za ostrého provozu by pak měly zkoušky přijít na deset milionů ročně, řekl ministr. Jednotné přijímací zkoušky budou povinné nejen pro veřejné, ale také pro soukromé a církevní školy. Podle Chládka je nezbytné stanovit určitou minimální hranici znalostí pro vstup na střední školu s maturitou. Vzhledem k převisu nabídky totiž řada středních škol včetně gymnázií v současné době žádné přijímací zkoušky nedělá a studenty přijímá na základě jiných kritérií. Podle Chládka by se mělo zamezit tomu, aby se na střední školy dostávaly děti bez studijních předpokladů, které pak propadají u maturit.

Na Chebsku bylo v noci zemětřesení, podle prvních údajů až 4 stupně

Chebsko dnes nad ránem opět zasáhlo zemětřesení. První údaje z automatických měřicích systémů uvádějí sílu otřesu i přes čtyři stupně. Epicentrum bylo podle údajů z webových stránek Geofyzikálního ústavu České akademie věd zřejmě na česko-německé hranici u Aše. Zemětřesení přišlo okolo druhé hodiny ranní. Po silnější otřesu následovalo několik dalších, ale už slabších, které měly magnitudo okolo dvou stupňů. "Byl to silný otřes, který doprovázelo obvyklé hučení. Hodně lidí to probudilo. Bylo vidět, jak se v okolí rozsvěcují světla v domech," popsal noční otřes ČTK Rudolf Kovařík z Šindelové na Sokolovsku.

Ve Svratce zasáhla záplava dvě desítky domů a poničila silnici

Voda z potoka rozvodněného při nedělní bouřce zasáhla v městečku Svratka na Žďársku dvě desítky domů. Poničila i silnici a most v místní části Račana. Hasiči byli v pohotovosti i v noci na dnešek. Teď už lidé uklízejí, řekl dnes ČTK svratecký místostarosta Martin Mudroch. Na celé Vysočině vyjížděli hasiči kvůli bouřkám do dnešního rána více než sedmdesátkrát. V neděli večer pomáhali hasiči v celé zemi více než 470krát, vesměs to souviselo s bouřkami. Dlouhodobý denní celostátní průměr výjezdů je 152. Hasiči tentokrát především odklízeli překážky z řek a potoků.

V popelnici v Praze 10 ležel mrtvý novorozenec

V popelnici v Praze 10 našel ráno kolemjdoucí mrtvého novorozence. Policisté čekají na výsledky pitvy, která objasní, zda dítě zemřelo po porodu, nebo už před ním. Zároveň pátrají po matce dítěte a vyzývají případné svědky, aby se přihlásili.

V Praze budou společně vystaveny nejslavnější české vykopávky

Jedny z nejvýznamnějších archeologických nálezů z území České republiky, které jsou dlouhodobě uloženy v několika muzeích, uvidí lidé najednou v Praze. Dnes budou hlava Kelta ze Mšeckých Žehrovic, Věstonická venuše a meteority z Opavy-Kylešovic převezeny do Národního muzea, kam se na ně od úterý budou moci přijít zájemci podívat. Putovní výstava, která se již konala v Opavě a bude pokračovat do Brna, připomíná 200 let existence tří zemských muzeí. Slezské zemské muzeum, Moravské zemské muzeum a Národní muzeum oslaví 200. výročí během pěti let, nejstarší je muzeum v Opavě, které si kulaté výročí připomíná letos. Význam, tradici a historii českého muzejnictví proto všechny tři instituce společně připomínají projektem Strážci paměti. Jeho hlavním letošním bodem je výstava tří jedinečných předmětů, které jen vzácně opouštějí depozitáře, na jednom místě.

Eva Pilarová oslovuje fanoušky několika generací

Již půlstoletí je stálicí české populární hudby zpěvačka Eva Pilarová, která 9. srpna oslaví pětasedmdesátiny. A i když už o ní dnes není slyšet tolik jako v době její největší slávy na přelomu 60. a 70. let, stále úspěšně koncertuje. Před pár lety Pilarové nadšeně aplaudovalo i o dvě generace mladší publikum na rockovém festivalu v Trutnově, kde vystoupí také letos. Držitelka tří Zlatých slavíků (1964, 1967 a 1971) i medaile Za zásluhy (2009) proslula řadou nesmrtelných hitů jako později režimem zakázané Rekviem, Hrom aby do tě, lásko, Noc a den nebo Oliver Twist. Evergreeny se staly její duety s Waldemarem Matuškou Ach, ta láska nebeská, Tam za vodou v rákosí, S čertem si hrát či Ten, kdo nemá rád, z rádií dodnes zní i duet s Karlem Gottem Je nebezpečné dotýkat se hvězd, s nímž zazářili ve filmu Kdyby tisíc klarinetů. Stylové spektrum, kterým tato zpěvačka se sopránem o rozsahu tří oktáv prošla od semaforských začátků až po současnost, dobře dokumentuje její výběrové trojalbum z roku 2009 Proměny. Milovnice koček a Elvise Presleyho je také autorkou několika kuchařek i dalších knih, například Vzpomínání (1991), Potkala jsem léčitele (2002) či Pohlazení (2007), v níž k básním Josefa Fouska připojila své digitálně upravené fotografie.

Časopis sestavil žebříček filmových škol, FAMU skončila čtvrtá

V žebříčku nejkvalitnějších filmových škol světa, který pravidelně sestavuje americký odborný časopis The Hollywood Reporter, skončila pražská FAMU na čtvrtém místě. První tři místa obsadily filmařské školy v Londýně, Lodži a Paříži. Americké školy časopis hodnotil odděleně - mezi nimi získala punc nejkvalitnějšího kinematografického vzdělání Jihokalifornská univerzita (USC). Mimo USA nabízejí podle žebříčku nejlepší přípravu pro filmaře školy v Evropě - hned deset z 15 oceněných vzdělávacích zařízení je totiž podle Hollywood Reporter právě tady. Na pražské FAMU časopis ocenil fakt, že tam vyučovaly velké osobnosti, včetně spisovatele Milana Kundery nebo režiséra Miloše Formana. Oceňuje také, že škola nabízí i studium v angličtině a že za studium v češtině cizinci stejně jako domácí nic neplatí.

Další bojovníci se o víkendu pokusí zdolat nedobytný hrad Buchlov

Návštěvníci hradu Buchlov budou v sobotu svědky dalšího pokusu o zteč jeho dosud nepokořených hradeb. Akce připomínající rod Kunštátů na Buchlově kromě řinčení zbraní nabídne i historickou hudbu, tanec, divadlo a ochutnávku středověkých pokrmů. ČTK to dnes řekla Dagmar Šnajdarová, mluvčí kroměřížského pracoviště Národního památkového ústavu, pod které hrad Buchlov spadá. Letošní rok je pro Národní památkový ústav Rokem pánů z Kunštátu, a to na počest 550. výročí mírových misí nejvýraznějšího představitele kunštátského rodu, českého krále Jiřího z Kunštátu a Poděbrad. Historie rodu s erbem tří pruhů se týká i Buchlova, protože Kunštáti, konkrétně Jan Boček Kuna z Kunštátu, měli hrad ve svém držení. Buchlov je tak jedním z nejlépe dochovaných hradů v zemi.

Letní slavnosti staré hudby zakončí francouzští pěvečtí sólisté

Sopranistka Isabelle Druetová a barytonista Alain Buet zakončí ve středu 6. srpna ve Španělském sále Pražského hradu letošní 15. ročník mezinárodního hudebního festivalu Letní slavnosti staré hudby. Za doprovodu rezidenčního souboru Collegium Marianum se představí v programu s názvem Grácie a majestát. V první polovině večera zazní výběr z hudebně dramatických děl určených pro oslavy pražské korunovace Karla VI. českým králem v roce 1723, zejména z melodramatu Sub olea pacis et palma virtutis Jana Dismase Zelenky a z opery Costanza e Fortezza Johanna Josepha Fuxe. Druhá část večera je pak věnována bohaté operní tvorbě Jeana-Phillipa Rameaua.

Bikerka Nash byla třetí na SP v Kanadě, Kulhavý šestý

Česká bikerka Kateřina Nash vybojovala třetí místo v závodě Světového poháru v cross country v Kanadě. V Mont-Sainte-Anne navázala na loňský premiérový triumf mezi elitou. Závod vyhrála Švýcarka Jolanda Neffová, další česká reprezentantka Tereza Huříková obsadila 22. místo. Olympijský šampion Jaroslav Kulhavý obsadil v mužském závodě šestou příčku a stejně jako Nash si připsal nejlepší výsledek v sezoně. Zvítězil úřadující mistr světa Švýcar Nino Schurter, na něhož Kulhavý ztratil přes dvě minuty.

Plzeň poprvé v sezoně vyhrála, ve šlágru porazila Jablonec

Fotbalisté Plzně ve čtvrtém soutěžním zápase sezony poprvé vyhráli. Západočeši ve šlágru druhého kola první ligy doma porazili posilněný Jablonec 3:1. Mladá Boleslav nenavázala na úvodní výhru z Jihlavy a doma podlehla Dukle 0:1. Příbram po úvodní remíze s Plzní obrala o body dalšího účastníka Evropské ligy, když v Liberci remizovala 0:0. Program druhého kola ovlivnilo úmrtí ředitele Teplic Františka Hrdličky, kvůli němuž byl odložen sobotní domácí zápas Severočechů s Českými Budějovicemi. Mistrovská Sparta v sobotu porazila na Letné 3:0 Jihlavu a po druhé výhře vede tabulku. Naopak Vysočina je bez bodu a vstřelené branky poslední. Také Brno zvítězilo nad nováčkem z Hradce Králové 3:0, Slovácko rovněž doma deklasovalo 4:1 Bohemians 1905. Druhé vítězství si připsala Slavia, která už v pátek porazila v Edenu Ostravu 3:1, a je v tabulce druhá.

Švarc získal druhý triatlonový titul, triumfoval i ve sprintu

Olympionik Přemysl Švarc jako první český triatlonista v historii získal v jedné sezoně domácí titul na olympijských tratích i ve sprintu. Nyní v rámci závodu Českého poháru v Táboře na polovičních distancích navázal na dva týdny starý úspěch z Telče. Mezi ženami se z titulu radovala Jitka Šimáková. Po úterním pádu z kola, z něhož si odnesl dva stehy na koleni a naraženou čéšku, přitom Švarc účast zvažoval do poslední chvíle. Rozhodl se pro ni až po sobotním prvním běžeckém tréninku po zranění. Nakonec po 750 metrech plavání, 20 kilometrech na kole a pětikilometrovém běhu v Táboře nestačil jen na Rusa Ivana Tutukina a získal český titul. Také ženský závod v Táboře vyhrála ruská triatlonistka, Alexandra Razarjonovová. Mezi Češkami byla nejrychlejší Šimáková, která na olympijských distancích v Telči získala stříbro.

Tenistka Siniaková ve Stanfordu na deblový titul nedosáhla

Osmnáctiletá česká tenistka Kateřina Siniaková si ještě na první titul na okruhu WTA musí počkat. Ve finále čtyřhry na turnaji ve Stanfordu, kam nečekaně postoupila po boku Polky Pauly Kaniaové, zvítězily favorizované Španělky Garbine Muguruzaová a Carla Suárezová 6:2, 4:6 a 10:5.

Při motocyklovém závodu na Karvinsku se zranili tří závodníci

Tři lidé se zranili při motocyklovém závodu Těrlický okruh na Karvinsku. Jeden závodník má zraněnou páteř, další pravděpodobně poranění mozku. ČTK to sdělil mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Před třemi týdny při motocyklových závodech v Ostravě zemřel závodník z ciziny a zranili se další čtyři jezdci.

Počasí

Je oblačno až zataženo, ráno ojediněle mlhy. Ojediněle, během dne na většině území přeháňky, místy bouřky. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C, na východě až 28 °C, v 1000 m na horách kolem 17 °C.

04-08-2014