Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

05-08-2014

Do podzimních senátních voleb se přihlásilo na 270 kandidátů

Do podzimních senátních voleb se letos přihlásilo na 270 kandidátů, z toho deset do zářijových doplňovacích voleb v Praze 10. Vyplývá to z informací ČTK z přihlašovacích míst. Nejvíce kandidátů se letos přihlásilo do voleb v Praze 1, kde evidovali 15 uchazečů o senátorské křeslo. Naopak nejmenší výběr budou mít lidé na Přerovsku, kde je nominováno pouze pět adeptů na místo v horní komoře. Mandát obhajují dvě desítky stávajících senátorů.

Armáda nakoupí chybějící munici za 750 milionů korun

Armáda chce během roku a půl nakoupit chybějící munici za více než 750 milionů korun. Vypsání zakázky přes agenturu spadající pod NATO bude schvalovat vláda, sdělil ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Vláda se bude také zabývat zadáním čtyřleté rámcové smlouvy na opravu vrtulníků Mi za 1,12 miliardy korun a zakázkami za další desítky milionů korun. Nakupovat by se podle něj měla především munice pro ruční zbraně, ale také třeba pro kanóny na Pandurech, rakety pro letouny L-159 a náboje pro kulomety do Gripenů.

Mládek: Nový jaderný blok by mohl být v Dukovanech i v Temelíně

Nový jaderný blok by podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) mohl být postaven v Dukovanech i v Temelíně. Při návštěvě uranového dolu v Rožné na Ždársku novinářům řekl, že je to varianta, u které se zdá být konsensus. Mládek podotkl, že v Dukovanech by už bylo potřeba začít s přípravou na dostavbu, protože dosavadní bloky zřejmě ukončí provoz v letech 2035 až 2037. Kdyby se v Česku stavěly dva jaderné bloky krátce za sebou, jeden v Temelíně a jeden v Dukovanech, nebyl by možná tak urputný boj o to, kdo bude jejich dodavatelem.

Zaorálek se sešel s propuštěným běloruským disidentem Bjaljackým

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se v Praze setkal s nedávno propuštěným běloruským disidentem Alesem Bjaljackým, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších bojovníků za dodržování lidských práv v Bělorusku. Jeho odsouzení ke 4,5 letům vězení za daňové podvody řada organizací a západních států označila za politicky motivované. Zaorálek aktivistu ujistil, že Česko bude dál podporovat demokratické síly v jeho zemi řízené autoritativním prezidentem Alexandrem Lukašenkem. Před třemi lety byl Bjaljacki obžalován, že nepřiznal a nezdanil peníze, které získal od dárců na své zahraniční konto. Nepřiznáním daně z příjmu údajně způsobil státu škodu přes 757 milionů běloruských rublů (1,8 milionu Kč). Bjaljacki podvod odmítl a tvrdil, že finance z tohoto účtu používal výhradně pro vězněné opoziční aktivisty a nebyly jeho osobním majetkem.

Registr smluv by podle premiéra měl fungovat od příštího roku

Premiér Bohuslav Sobotka chce po ministrovi vnitra Milanovi Chovancovi, aby připravil novely zákonů o politických stranách či přestupcích, která umožní vznik registru přestupků. Premiér chce také funkční registr veřejných smluv, který by měl fungovat nejpozději od příštího roku. Sobotka to řekl novinářům po skončení bilanční návštěvy na ministerstvu vnitra, která se uskutečnila na České poště v centru Prahy. Podle Sobotky by se také ministerstvo vnitra mělo aktivněji chopit koordinace politiky států v oblasti IT systémů, kde se prý na všech ministerstvech a orgánech státní správy často naráží na nevýhodné smlouvy.

Koruna vůči euru oslabila na nejnižší hodnotu od jara 2009

Koruna během úterního odpoledne oslabila až nad úroveň 27,70 Kč/EUR, tedy na nejslabší hodnotu od března 2009. Vyplývá to z údajů serveru Patria Online. Vůči dolaru koruna oslabila až na 20,76 Kč/USD, a je tak na dvouletém minimu. Důvodem oslabení koruny je podle analytiků vývoj měn ve středoevropském regionu i dozvuky prohlášení Bankovní rady České národní banky (ČNB) o prodloužení režimu devizových intervencí až do roku 2016.

Babiš zřídil pracovní skupiny k analýze zdanění zaměstnanců

Ministr financí Andrej Babiš zřídil pracovní skupinu, která by měla analyzovat zdanění zaměstnanců a podnikatelů. Na základě výsledků práce může skupina následně navrhnout systémové změny ve zdanění zaměstnanců. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě.

Dopravní podnik odstaví kvůli chybě na šest desítek tramvají

Pražský dopravní podnik (DPP) odstaví kvůli technické chybě tramvaje 14T od tuzemského výrobce Škoda Transportation, které jsou obecně známé jako Porsche. Závadu objevil dopravní podnik u šesti tramvají, od středy 6. srpna preventivně odstaví i zbylých 53 kusů stejného typu. Problémem jsou podle dopravního podniku trhliny na konzolách určených k uchycení táhel, které vedou podvozek a přenášejí tažné a brzdné síly. Bezpečnost provozu podle DPP ohrožena nebyla a není. Tramvaje 14T vyrobené pro pražský dopravní podnik byly schváleny do provozu 17. ledna 2006 a mají najeto průměrně 315.000 kilometrů.

ČEZ bude pro Vršanskou uhelnou vyrábět elektřinu

Energetická společnost ČEZ bude pro těžební firmu Vršanská uhelná vyrábět z jejího uhlí elektřinu. ČEZ to oznámil v tiskové zprávě. ČEZ firmě ze skupiny Czech Coal poskytne 200 MW své kapacity a z kontraktu očekává výnos v řádu stovek milionů korun. Smlouva byla uzavřena na rok 2015, je však možné její prodloužení až do roku 2020. Firmy spolu už spolupracují i v jiných záležitostech. Podle ředitele divize obchodu a strategie ČEZ Pavla Cyraniho umožní smlouva skupině ČEZ využití jejich elektráren nad rámec nasmlouvaných dodávek uhlí. Společnost Vršanská uhelná, která zaměstnává zhruba 600 lidí, zajišťuje těžbu hnědého uhlí v lokalitě Vršany v centrální části Severočeské hnědouhelné pánve. Má zásoby uhlí s nejdelší životností v ČR v rámci stávajících územních limitů.

ČT:Z ČEZ odtekly milióny za služby do firmy napojené na Rittiga

Sledování asi tří tisíc firemních vozů polostátní firmy ČEZ za 20 milionů korun ročně zajišťovala firma, která byla napojená na lobbistu Ivo Rittiga, uvedla Česká televize. Firma Radium Services, která měla jen tři zaměstnance a nulové vybavení získala zakázku v roce 2009. Ve skutečnosti ale službu podle ČT zajišťovala firma Radium. Ta svojí skoro spolujmenovkyni vlastní jen z poloviny. Druhá část fakticky patří kyperské společnosti Certonia, kterou ještě v roce 2007 ovládal Rittig. Jeho přetrvávající vazby s firmou však podle Transparency International (TI) dokazují mnohamilionové půjčky a také napojení na Rittigovi právníky z MSB Legal. Ti se k zakázce televizi vyjádřit nechtěli.

Exmanažeři MUS požadují veřejné projednání svého odvolání

Manažeři nepravomocně odsouzení v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) budou u švýcarského odvolacího soudu požadovat veřejné projednání své věci, které není obvyklé. ČTK to sdělila jejich advokátka Karolina Zelenková s tím, že vzhledem k vytíženosti Spolkového nejvyššího soudu v Lausanne i obsáhlosti napadeného rozsudku odhaduje dobu rozhodování až na jeden rok. Soud v Bellinzoně loni exmanažery potrestal za podvody a praní špinavých peněz nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Jiří Diviš, Antonín Koláček, Marek Čmejla, Petr Kraus a Oldřich Klimecký trvají na své nevině a po obdržení písemného odůvodnění verdiktu se minulý měsíc odvolali.

Zemědělci mají sklizeno 47 pct obilí a 89 pct řepky

Zemědělci v Česku sklidili již téměř polovinu ploch obilovin a bezmála 90 procent řepkových polí. Postup žní v uplynulém týdnu v řadě regionů zkomplikoval déšť a bouřky. Průměrné hektarové výnosy obilí jsou vysoké, u řepky rekordní. Kvalita obilí je dobrá, v důsledku dešťů lze však očekávat její zhoršování. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo zemědělství (MZe).

Pošta se privatizovat nebude, zůstane státu

Česká pošta by měla dostávat od státu na provoz ztrátových poboček ideálně okolo jedné miliardy korun ročně. Po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) to uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Připustil, že ve skutečnosti zřejmě pošta dostane méně. Podle premiéra by se na dotování ztrátové pobočkové sítě mohly podílet i kraje, stejně jako je to například v železniční osobní dopravě. "Cílem je zajistit zachování sítě poboček České pošty zejména ve venkovských oblastech," uvedl Sobotka. Dodal, že starostové menších obcí i hejtmani požadují po vládě zachování sítě a také vhodnou otevírací dobu poboček. Na podzim chce ministerstvo vnitra podniknout kroky k zastavení transformace pošty na akciovou společnost. Podle Sobotky nehodlá vláda poštu privatizovat a naopak jí chce umožnit nakládat s jejím majetkem, což transformační proces omezoval. Pošta by také měla zlepšit své hospodaření i pracovní podmínky pro zaměstnance.

MZ zveřejnilo na webu leták s informacemi o ebole

Ministerstvo zdravotnictví na webu zveřejnilo leták s informacemi o ebole, jíž v západní Africe podlehlo 826 lidí. Leták pro cestující s údaji o tom, jak se nemoc přenáší a jak se chránit před nákazou, bude na letištích v Praze a Brně a v cestovních kancelářích. Po jednání to řekli novinářům ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) a hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta. Ministr zdůraznil, že riziko závažné epidemie eboly pro občany ČR je minimální. Nemocní by byli v péči infekční kliniky pražské Nemocnice Na Bulovce. V současné době je hlášena epidemie krvácivé horečky v západoafrických zemích Guinea, Libérie a Sierra Leone. Po příjezdu z rizikových oblastí by každý měl sledovat svůj zdravotní stav. Pokud se do tří týdnů objeví horečka, nevysvětlitelná únava, bolesti svalů, hlavy, v krku, průjem, zvracení a krvácení, je nutné lékařské vyšetření.

Češi získali cenu za přínos v diagnostice vzácné nemoci krve

Lékaři z Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) přispěli k lepší diagnostice v oblasti vzácných onemocnění krvetvorby. V mezinárodní studii přesně popsali, jak odhalit chorobu, která ročně postihne nanejvýš pět lidí z milionu, tzv. paroxysmální noční hemoglobinurii (PNH). Jejich práce se stala v mezinárodně uznávaném časopise Clinical Cytometry nejlepší publikací roku 2013/2014, sdělila mluvčí ústavu Michaela Mužíková. "Neléčená PNH má špatnou prognózu. U nemocných dochází k rozpadu červených krvinek, a to má za následek bolesti břicha, únavu, dušnost, vznik krevních sraženin a nakonec i selhání jater, ledvin či dalších orgánů," popsal vedoucí oceněného týmu Iuri Marinov.

iDnes: VZP uhradí potratovou pilulku, jen když nelze operovat

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) oznámila, že potratovou pilulku uhradí jen těm ženám, které musejí potrat podstoupit, ale nelze ho u nich provést chirurgicky. VZP tak korigovala své dřívější vyjádření, že úhrada potratové pilulky bude možná, pokud ženě potrat předepíše lékař, napsal server iDnes.cz. Pojišťovna tím podle serveru zaskočila lékaře. Operovat lze totiž vždy, ale s vyššími riziky, řekl porodník Marek Ľubušký. "Úhrada léčiv Mifegyne nebo Mispregnol by teoreticky i prakticky připadala v úvahu, jen pokud by chirurgické ukončení těhotenství ze zdravotních důvodů nebylo možné provést," cituje server VZP. Podle pojišťovny nemohou být tablety hrazené ze zdravotního pojištění, protože Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nestanovil jejich úhradu.

Oběti trestných činů častěji žádají stát o peněžitou pomoc

Oběti trestných činů častěji žádají stát o vyplacení peněžité pomoci. Za letošní první pololetí podaly k ministerstvu spravedlnosti 264 žádostí, což je o deset více než za celý loňský rok. Stát jim letos vyplatil 5,6 milionu korun, loni to bylo celkem 7,9 milionu. Zákon o obětech trestných činů, který od 1. srpna 2013 posílil jejich ochranu, výslovně stanoví, že mají vedle práva na citlivé zacházení a odborné právní rady také právo na vyšší peněžitou pomoc než dosud. Ministerstvo jim nyní může přiznat částku až do 50.000 korun, což je dvojnásobek toho, co dřív. O peníze navíc nově mohou žádat i oběti sexuálních trestných činů a týrané děti. Například znásilněná žena tak získá nárok na proplacení kvalitní terapie. Dříve bylo možné dostat peněžitou pomoc jen tehdy, pokud pachatel způsobil oběti újmu na zdraví nebo smrt.

Vrchním pražským rabínem se po Sidonovi stal David Peter

Vrchním pražským rabínem se stal po Karolu Sidonovi osmatřicetiletý David Peter. V pondělí ho zvolila pražská židovská obec, informoval ČTK předseda obce Jan Munk. Sidon (71) funkci pražského vrchního rabína zastával od roku 1992 a k 1. červenci na ni rezignoval. Zemským rabínem ale zůstává. Peter byl v posledních třech letech pražským rabínem společně se Sidonem. V letech 1998 až 2011 studoval v Izraeli na několika náboženských školách. V roce 2011 získal mimo jiné rabínský titul na škole Amiel - Straus, která připravuje rabíny na působení mimo Izrael.

Na festivalu v Českém Krumlově budou hostovat pianistky Önderovy

Mezinárodní hudební festival v Českém Krumlově vstoupil do druhé poloviny. Ve čtvrtém týdnu na něm budou od čtvrtka do soboty hostovat harfenistka Jana Boušková s flétnistkou Ju Če-a, pianistky Ferhan a Ferzan Önderovy a violoncellistka Natalie Gutmanová. Sobotní večer bude v Pivovarské zahradě patřit českým muzikálům, neděle dětem. Mezinárodní hudební festival Český Krumlov začal 18. července galakoncertem Jonase Kaufmanna a na jeho závěr 16. srpna zazpívají hvězdy Velkého divadla v Moskvě.

Jízdy nočních vlaků připomenou na Šumavě pád železné opony

Jízdy nočních vlaků připomenou na Šumavě 25. výročí pádu železné opony. Zvláštní spoj nazvaný Večernice zamíří v neděli 10. srpna z Horní Plané do Nového Údolí. Přímo na hranici s Bavorskem pojedou ještě další zvláštní vlaky s otevřenými vyhlídkovými vozy v rámci jihočeské akce Památky za úplňku. V Novém Údolí bude pro účastníky po celý den připraven zábavný program. ČTK to řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Festival Prague Pride nabízí na 100 akcí, záštitu dal člen vlády

Více než stovku koncertů, diskusí, výstav, sportovních akcí, večírků i modlitebních setkání nabídne od 11. do 17. srpna letošní festival Prague Pride. Přehlídka o komunitě gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů (LGBT), která se koná v Praze už počtvrté, teď poprvé získala i záštitu člena vlády. Poskytl ji ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Letošní program má upozornit hlavně na nesvobodu homosexuálů v zemích Východu. Týdenní maraton vyvrcholí v sobotu 16.srpna karnevalovým pochodem hrdosti centrem metropole. Letošní festival má podpořit hlavně lesby a gaye z Ruska a ostatních postsovětských států. Upozornit chce ale i na situaci v Ugandě či ve Vietnamu. Festival a průvod provázely v minulých letech protesty konzervativců. Postupně ale slábly. Letos se zatím žádné neobjevily.

Luhačovický festival jídla představí historické recepty a pokrmy

Podnikatelé sdružení pod značkou Resort Luhačovice chtějí přilákat turisty do lázeňského města vybranou gastronomií. Festival jídla představí v sobotu 16. srpna historické recepty a pokrmy, ale chuťové pohárky návštěvníků potěší i moderními kuchařskými postupy. Informace nabízejí úřední spisy luhačovického panství, které pojednávají i o některých povinnostech poddaných, jako byl například sběr šneků pro vrchnost. Kromě historických receptů a pokrmů nebo výstavy historických kuchařských knih však návštěvníky čeká také gastronomie moderní, kterou se budou prezentovat kuchyně hotelových domů. Připravená jsou i kuchařská show, na nichž lidé uvidí netradiční úpravu mořských plodů, křepelek nebo sladkovodních ryb. Návštěvníci si mohou opočinout na piknikové louce, speciálně pro festival budou nachystány lázeňské oplatky s novou příchutí. Food Festival se koná 16. srpna od 10:00 do 19:00 v areálu Luhaparku.

Cyklista Kreuziger: Ze současné situace jsem hluboce frustrovaný

Hodně frustrovaný je ze současné situace český cyklista Roman Kreuziger, jemuž Mezinárodní cyklistická unie (UCI) provizorně zastavila činnost kvůli podezření z dopingu. Osmadvacetiletý jezdec vinu odmítá a připomíná, že data v jeho biologickém pasu, kvůli nimž podezření čelí, nikdy nepřekročila nastavené limity. Jeho právník Jan Šťovíček již stihl připravit odvolání proti suspendaci, které obdrží mezinárodní sportovní arbitráž CAS v Lausanne. "Nejsem podvodník a proti antidopingovým pravidlům jsem se nijak neprovinil," hájí se Kreuziger, pátý muž loňské Tour de France, na které letos kvůli současné kauze chyběl. Údajné nesrovnalosti v biologickém pasu českého jezdce stáje Tinkoff-Saxo pocházejí z let 2011 a 2012, kdy působil v týmu Astana. Data z krevního profilu údajně ale ani jednou nepřekročila limity nastavené UCI. Pouze jedinkrát se k nim přiblížila, což bylo podle Kreuzigera způsobeno velkou dehydratací při horské etapě Gira d'Italia 2012, která mu nevyšla. "Experti potvrdili, že v mém případě neexistuje žádný důkaz o porušení antidopingových pravidel. Toto vše se děje už od června 2013, ale proti mně nebyl dosud formální případ vůbec otevřen. I přesto jsem teď dočasně suspendován," uvedl Kreuziger, jenž stále věří, že by se po absenci na Tour mohl objevit alespoň na přelomu srpna a září na Vueltě.

Veselý končí v NBA, bude hrát za Fenerbahce Istanbul

Český basketbalista Jan Veselý po třech sezonách opouští zámořskou NBA a vrací se zpět do Evropy. Od nové sezony bude hrát za Fenerbahce Istanbul. Turecký šampion a účastník Evropské ligy oznámil, že s ostravským rodákem podepsal dvouletou smlouvu.

Počasí

Bude oblačno, ojediněle, na horách místy přeháňky, ojediněle i bouřky, zejména v Čechách. Ráno ojediněle mlhy. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C.

05-08-2014