Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

07-08-2014

Ruské embargo zvýší dovoz do ČR a sníží ceny, bojí se mlékaři

Embargo na vývoz potravin včetně mléčných výrobků z EU do Ruska může způsobit přesycení tuzemského trhu kvůli zvýšení dovozů do Česka z ostatních unijních zemí. V důsledku toho lze poté očekávat pokles cen mléčných výrobků. Pro řadu českých mlékáren je navíc Rusko důležitým odběratelem, mlékaři by tak přišli o nemalou část tržeb. ČTK to řekl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček. Propadu cen se obávají také zpracovatelé masa, ovocnáři či zelináři. Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes oznámil, že Rusko zakázalo úplný dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z EU i USA. Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje i na Austrálii, Kanadu a Norsko. Už ve středu ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret zakazující či omezující dovoz zemědělské produkce ze zemí, které přijaly proti Rusku sankce kvůli ukrajinské krizi.

Opatření bude mít těžký dopad na jihočeskou Madetu, největšího tuzemského zpracovatele mléka, uvedl generální ředitel Milan Teplý. Největší dopad budou mít podle něj sankce na českokrumlovský závod, kde se vyrábí Niva, v Rusku velmi oblíbená. Měsíčně jí Madeta do Ruska vyváží 60 tun a její export rychle roste. Předseda Českého svazu zpracovatelů masa Jaromír Kloud ČTK řekl, že významněji do Ruska vyvážejí masné produkty zhruba jen dvě nebo tři domácí firmy. Nejde však o velký objem produkce. Určité obavy však má z toho, co udělá ztráta ruského odbytiště s unijním trhem. Je podle něj pravděpodobné, že povede k poklesu cen masa. V podobných případech v minulosti Evropská unie svým výrobcům pomáhala například intervenčními nákupy masa do zásob.

MZe je připraveno pomoci producentům ohroženým ruským embargem

Ministerstvo zemědělství je připraveno pomoci českým zemědělcům a potravinářům v případě, že je ohrozí embargo na vývoz do Ruska. Uvedl to ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zároveň vyzval české občany, aby tuzemské producenty potravin podpořili tím, že jejich výrobky budou více kupovat. Kromě ztráty odbytiště ohrožuje podle něj tuzemské producenty také nebezpečí propadu cen. Premiér Sobotka dnes řekl, že případné kompenzace zemědělcům kvůli ruským sankcím by se měly řešit hlavně na úrovni EU v rámci společné zemědělské politiky.

Dienstbier odmítá dál pracovat na služebním zákonu

Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) se nebude účastnit dalších prací na služebním zákonu. Kvůli dohodě mezi vládou a opozicí totiž podle něj nebude dostatečně odpolitizována státní správa. Koaliční návrh byl podle něj "zprzněn", za což není ochoten převzít odpovědnost. Ministr také požádá kabinet, aby ho zbavil pověření vyjednávat ve věci s Evropskou unií. Není schopen garantovat, že zákon splní podmínky EU pro čerpání evropských fondů. Zástupci vlády se ve středu s opozicí dohodli na tom, že nevznikne generální ředitelství státní služby. Jeho kompetence má převzít především ministerstvo vnitra, část ministerstvo financí. Dienstbierovi na dohodě nejvíce vadí, že koordinační orgán státní služby přijde o část pravomocí. "V tomto případě ztratil klíčovou kompetenci podílet se na výběru státních tajemníků, a tak garantovat to, že to budou osobnosti, které by zajišťovaly na resortech právě to odpolitizování personálních záležitostí, a to se naopak zcela zpolitizovalo," míní Dienstbier o dohodě, podle níž bude státní tajemníky jmenovat vláda na návrh příslušného ministra.

Jeho slova jsou v ostrém kontrastu s prohlášením premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), podle něhož je kompromis mezi vládou a opozicí vítězstvím pro Českou republiku a zdravý rozum. Byl to přitom Sobotka, který ještě tento týden hovořil o generálním ředitelství státní služby jako nezbytné součásti funkčního zákona o státní službě. Absenci nadresortního koordinačního centra pro státní službu tvrdě kritizovali odbory nebo zástupci Rekonstrukce státu.

Babiš: Schodek rozpočtu by mohl letos být 90 miliard korun

Schodek státního rozpočtu by letos měl být zhruba 90 miliard korun. Schválený rozpočet přitom počítá s deficitem 112 miliard korun. Na tiskové konferenci po setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou to řekl ministr financí Andrej Babiš. Ke konci července skončil rozpočet v přebytku 4,5 miliardy korun, k dnešnímu dni je ovšem podle Babiše již ve schodku zhruba 7,5 miliardy korun. "Podařilo se nám zatím letos vybrat o 25 miliard více na daních. Rozpočet byl přebytkový, ke středě je ale asi 7,5 miliardy deficit. Ten celkový deficit bude nižší, než bylo plánováno a může skončit na úrovni 90 miliard korun," uvedl Babiš. Ještě počátkem července Babiš řekl, že odhaduje schodek rozpočtu zhruba 100 miliard korun.

Věda dostane přidáno 900 milionů Kč, rada žádala 2,7 miliardy

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) počítá s tím, že věda a výzkum dostanou příští rok přidáno 900 milionů korun. Potvrdil to ČTK. Vládní Rada pro výzkum, vývoj a inovace navrhovala navýšení až o 3,3 miliardy, což posléze snížila na 2,7 miliardy korun. Nynější rozpočet na výzkum činí zhruba 26,5 miliardy. Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) sice nepovažuje 900 milionů Kč za dostatečné posílení rozpočtu pro vědce, jde ale podle něj o posun a se šéfem financí bude jednat dál. Aktuálním problémem, který se řešil ve středu na jednání vlády, jsou nově vybudovaná špičková vědecká centra. Některá mohou mít potíže s financováním po ukončení čerpání evropských dotací. "Centra si konkurují, mají obrovské provozní náklady a nikdo je de facto ani neřídí a má to mít dopad na rozpočet 24 miliard korun v čase. Budu chtít pochopit, kde vlastně ty peníze tečou a co z toho pro stát a rozpočet máme," řekl Babiš.

Ministerstvo vnitra odškodní příslušníky technických praporů

Ministerstvo vnitra chce odškodnit příslušníky vojenských táborů nucených prací, kteří dosud o finanční kompenzaci za újmy z doby komunismu nemohli žádat. Připravuje proto novelu příslušného zákona. O přípravách normy ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ve středu informoval vládu. Novela bude přiznávat jednorázový příspěvek bývalým příslušníkům vojenských táborů nucených prací, tedy příslušníkům technických praporů (PTP), i za dobu, kdy byli zařazeni v technických praporech. Příspěvek dostanou v případě, že v nich působili bezprostředně po zařazení ve vojenském táboře nucených prací. "Vláda usiluje o napravení léta neřešených křivd, které způsobil těmto lidem komunistický režim," uvedl Chovanec. Vládní koalice se podle něj snaží o urychlenou nápravu kvůli vysokému věku těch, kteří "zažili komunistický teror na vlastní kůži".

Vnitro kvůli možnému blackoutu v Praze připraví změny legislativy

Ministerstvo vnitra připraví rozsáhlé legislativní změny, které se budou týkat například rychlejšího nasazení policie nebo armády v případě, že by v Praze nastal blackout podobně jako tomu bylo při letošním cvičení. Resort také vyhodnotí informace týkající se dodávek elektrické energie pro metropoli. V polovině září se rozhodne, jestli se tím bude zabývat vláda nebo bezpečnostní rada státu. Novinářům to dnes řekli ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a pražský primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Pracovní skupina se bude zabývat i problematikou zdrojů elektrické energie pro metropoli. Praha totiž podle Hudečka potřebuje vlastní záložní zdroje, kterých teď má nedostatek.

HN: Z armádních aktivních záloh se má stát poloprofesionální sbor

Ze současných armádních aktivních záloh s necelými 1300 dobrovolníky se má stát poloprofesionální sbor o síle až 5000 mužů a žen. Armáda by je mohla nasadit v krizových situacích, například k hlídání elektráren nebo na stavbu bariér při povodních. Financování "paralelní" armády vyjde na 450 milionů korun ročně. Předpokládá to návrh zákona z dílny ministerstva obrany, který má do parlamentu zamířit na podzim, napsaly Hospodářské noviny (HN). Návrh dokonce počítá s možností, že by aktivní zálohy vyjížděly na zahraniční mise. Podle zástupce generálního štábu je v době míru držet 5000 vycvičených záložáků levnější, než platit stejné množství profesionálních vojáků. Podobný model již zavedly třeba Spojené státy, Velká Británie nebo Polsko, píše deník.

Šéf izraelské opozice: Vztahy mezi Izraelem a ČR jsou nadále silné

Vztahy mezi Izraelem a Českou republikou jsou velmi silné, Česko má ale právo vyjadřovat i odlišný názor, než má židovský stát. ČTK to po jednání s předsedou Sněmovny Janem Hamáčkem (ČSSD) řekl lídr izraelské levicové opozice Jicchak Herzog. Nedomnívá se, že by podpora současné české vlády Izraeli byla slabší než v minulosti. Hamáček někdejšího izraelského ministra sociálních věcí ujistil, že Česko má nadále zájem o nadstandardní vztahy se židovským státem. "Na druhou stranu jsem ale řekl, že ona blízkovýchodní rovnice má dva elementy. Je potřeba přistupovat vyváženě i k arabským státům," uvedl předseda Sněmovny. "Na rozdíl od minulé vlády nebudeme nekriticky souhlasit se všemi kroky středo-pravicové vlády Benjamina Netanjahua," poznamenal Hamáček s tím, že Herzog s tímto postojem souhlasil.

Více než čtvrtina hlasů v referendu ČSSD byla neplatných

Více než čtvrtina hlasů odevzdaných ve vnitrostranickém referendu sociální demokracie byla neplatných, sdělilo ČTK tiskové oddělení strany. Předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka má za to, že nejde o protestní hlasy. Systém hlasování prý nebyl úplně jednoduchý. Sociální demokraté v referendu odevzdali celkem 11.783 hlasů, 3052 přitom bylo neplatných, především kvůli chybějícímu verifikačnímu lístku. Sociální demokraté v referendu rozhodli o tom, že se na výběru kandidátů do voleb napříště mají podílet všichni straníci, nikoliv jen špičky partaje. Vyslovili se také pro to, aby na kandidátkách pro krajské a sněmovní volby bylo nejméně 40 procent žen a pro omezení kumulace funkcí. Referendum je závazné a strana podle něj v příštím roce změní své stanovy. Navrhne také změnu zákona týkající se kumulace funkcí.

Na český trh vstupuje nový potravinářský řetězec Delmart

Na český trh vstupuje potravinářský řetězec Delmart, společnost plánuje vybudovat v Česku síť 20 supermarketů. V rozhovoru s ČTK to uvedl majitel společnosti Dušan Mrozek. První prodejna s bistrem a pekárnou o prodejní ploše 500 metrů čtverečních se tento týden otevírá v Praze na Zlatém Andělu. Delmart nabízí pětinu sortimentu pod vlastní privátní značkou. Na silně konkurenčním českém maloobchodním trhu se chce zaměřit na prodej kvalitních potravin. Nabídne mimo jiné pečivo z vlastní pekárny a od malých specializovaných pekařů, či maso a uzeniny podle vlastních receptur a bez přídatných látek. "Tuzemští dodavatelé představují přibližně 80 procent celkového počtu dodávek," uvedl Mrozek. Počet obchodníků, kteří se začínají specializovat na tuzemské regionální potraviny, v poslední době rychle roste.

Do ČR přijelo méně turistů z Ruska, celkově je návštěvníků víc

Do České republiky ve druhém čtvrtletí přijelo více turistů. Nejvíc jich bylo tradičně z Německa, naopak výrazně ubylo Rusů, zvláště v Praze. Hlavní město jich navštívilo zhruba o 23.000 méně než ve stejném období před rokem. Celkově přijelo do Česka o 14,1 procenta méně občanů Ruské federace než loni ve druhém čtvrtletí. Uvedl to Český statistický úřad (ČSÚ). Důvody snížení počtu ruských turistů nekomentoval, média ale v posledních dnech informují o problémech ruského cestovního ruchu, které přinejmenším zčásti souvisejí s ukrajinskou krizí.

Za ošizení bezdomovce o 30 milionů zvýšil soud trest na šest let

Jana Černá a Miroslav Šoška si odpykají šest let ve vězení za to, že ošidili bezdomovce o 30 milionů korun, které vyhrál v loterii. Rozhodl o tom odvolací Vrchní soud v Praze, který páru o rok zpřísnil původně uložený trest. Dvojice také musí muži bez domova vrátit většinu peněz z výhry. Podle verdiktu podal vítěznou sázenku před čtyřmi lety důvěřivý a lehce mentálně retardovaný bezdomovec František Václavek. Když se dověděl, že vyhrál miliony, pochlubil se Černé se Šoškou, kterým vypomáhal v cukrárně. Václavek nakonec souhlasil s tím, aby žena vyzvedla výhru. Černá se pak v loterijní společnosti prohlásila za výherkyni a nechala si peníze poslat na své konto. Se Šoškou si následně koupili luxusní vilu v Klánovicích a auta. Václavka v domě nechali nějakou dobu bydlet a tvrdili mu, že je jeho majitelem. V květnu 2011 však bezdomovec po hádce opět skončil na ulici.

Na Pražském okruhu zahynul při nehodě čtyř aut člověk

U tunelu na Pražském okruhu nedaleko Radotínského mostu při nehodě čtyř aut zahynul jeden člověk a tři další utrpěli zranění. Rozsáhlá nehoda dvou kamionů a dvou osobních vozidel na zhruba dvě hodiny zastavila provoz na pražském okruhu v obou směrech. Před místem nehody se i odpoledne tvořily několikakilometrové kolony. Smrtelným zraněním podlehl podle policie polský řidič jednoho z kamionů, zbylí tři účastníci nehody byly odvezeni s lehkými zraněními do nemocnice.

Letecké nehody si v Česku v pololetí vyžádaly šest mrtvých

Při leteckých nehodách zemřelo v Česku během letošního 1. pololetí šest lidí. Největší počet smrtelných úrazů se odehrál v červnu. Vyplývá to ze statistik Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod (ÚZPLN). Proti loňsku se rovněž zvýšil celkový počet nehod pilotů letounů a dalších zařízení včetně paraglidistů a parašutistů. Celkem se na území ČR odehrálo 53 nehod. Nejhorší letecké neštěstí se odehrálo letos 26. června u obce Kondrač, kde se zřítilo ultralehké letadlo se dvěma osobami na palubě. Letoun směřoval z Českých Budějovic do chorvatské Puly a u obce nedaleko Trhových Svinů se ze zatím neznámé příčiny zřítil a oba cestující zahynuli.

V Praze začíná 19. ročník varhanního festivalu

Zajímavé interprety nabídne letošní 19. ročník Mezinárodního varhanního festivalu, který se koná do 25. září v Bazilice sv. Jakuba v Praze. Za největší pražské varhany usedne mimo jiné titulární varhaník z Notre-Dame Jean-Pierre Leguay. Osm čtvrtečních večerů publiku přiblíží varhanní hudbu různých stylů a období.

Výstava na Hradě ukazuje dva bojovníky z čínské terakotové armády

Dva hliněné válečníky slavné čínské terakotové armády a desítky dalších cenných předmětů si mohou zájemci od pátku prohlédnout v Císařské konírně Pražského hradu. Výstava vznikla přímo pro Česko. Exponáty ze tří čínských muzeí odrážejí pět tisíc let čínských dějin od neolitu až po vládu poslední císařské dynastie. Čínská strana originály terakotových bojovníků do ciziny půjčuje jen zřídka. Nález čínské terakotové armády patří k nejvýznamnějším světovým archeologickým objevům. Odborníci dvě tisíciletí staré hliněné vojáky našli v roce 1974.

Zámek v Libochovicích otevře cestovatelskou výstavu

Zámek v Libochovicích na Litoměřicku připravil výstavu unikátní sbírky cestovatelských artefaktů hraběte Jana Josefa Herbersteina, kterému zámek patřil. Mezi exponáty jsou i staroegyptské mumie, které si hrabě přivezl z cest po Africe, řekla ČTK správkyně depozitáře Michaela Prokopová. Výstava bude veřejnosti přístupná od soboty. Hrabě Herberstein byl vášnivým cestovatelem, v 19. a na začátku 20. století navštívil mimo jiné Indii, Súdán a opakovaně Egypt. Výstava je věnována právě jeho africkým cestám. Zvířecí kůže, preparovaná zvířata, nebo doplňky na cesty byly desítky let uloženy v zámeckém depozitáři. Na dlouhé cesty si hrabě Herberstein vozil například jídelní soupravy, přenosnou sprchu i mobilní toaletu a na odpočinek houpací síť.

Chodské slavnosti zvyšují na Domažlicku zájem o lidové kroje

Plné ruce práce má v týdnech před domažlickými Chodskými slavnostmi Marie Langová z Postřekova na Domažlicku, která jako jedna z mála žen v okolí stále šije lidové kroje. Chodské slavnosti, které se letos konají pošedesáté a patří k nejstarším a největším folklorním slavnostem v zemi, zájem lidí o kroje výrazně zvyšují. Zatímco Chodové mají ještě často kroje vlastní, jejichž jednotlivé části mnohdy uchovávají po generace, o kroje stojí lidé z okolí i třeba z Prahy. Před slavnostmi tak Langová nejen šije kroje a jejich části, ale také půjčuje zájemcům chodské kroje.

Počasí

Polojasno až oblačno, v Čechách od západu přibývání další oblačnosti, místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 24 až 28 °C, na západě Čech kolem 22 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C.

07-08-2014