Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

08-08-2014

Mládek: Zastavení plynu Kyjevem se ČR nedotkne, u ropy je to horší

Případné zastavení dodávek ruské ropy přes Ukrajinu do Česka by podle ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) bylo pro ČR složitější než možné zastavení tranzitu plynu. Česká republika totiž ruskou ropu potřebuje kvůli struktuře svých rafinerií. Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) a dalšími ministry Mládek také odhadl dopad oboustranných sankcí na 2,5 miliardy korun v tržbách českých firem.Premiér Sobotka proto vytvořil speciální tým, který bude případné dopady ruských sankcí na českou ekonomiku monitorovat. K vytvoření krizového štábu složeného z premiéra, ministrů i zástupců podniků, který by monitoroval aktuální situaci kolem sankcí vůči Rusku a jeho odvetných opatření, vyzvali vládu v pátek představitelé podnikatelské sféry. Vyzvali také k pomoci při hledání náhradních trhů a lepší státní podpoře exportu. Asociace samostatných odborů chce, aby vláda zvýšila deficit rozpočtu a peníze dala na podporu vývozu potravin, které postihne ruské embargo.

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) informoval, že dopisem požádal svého italského kolegu, který tento půlrok předsedá Evropské radě pro zemědělství a rybolov, aby co nejdříve svolal jednání ministrů zemědělství EU. "Já se budu pokoušet spojit i s ostatními kolegy a nějakým způsobem navrhovat společný postup na Evropské radě. Jsem přesvědčen, že bychom měli řešení hledat společně," uvedl Jurečka. Potřebu svolání schůzky unijních ministrů zemědělství zdůraznil také premiér Sobotka.

Sněmovna přerušila jednání o služebním zákonu, sejde se 27. srpna

Sněmovna podle očekávání přerušila svoji schůzi, na níž projednává novelu služebního zákona. Poslanci se sejdou opět 27. srpna, kdy jim má koalice předložit kompromisní pozměňovací návrh k projednávané předloze. Vznikne na základě dohody s ODS a TOP 09. Jednání Sněmovny trvalo asi minutu. V jednacím sále bylo přihlášeno asi 50 z 200 poslanců, někteří ani nestačili do jednacího sálu dojít.

Projednávaná novela služebního zákona předtím dlouhou dobu čelila kritice opozice a hlavně ODS spolu s TOP 09 kritizovaly především navrhovaný vznik generálního ředitelství státní služby. Hrozily, že pokud v zákoně zůstane, pak prostřednictvím obstrukcí neumožní schválení zákona. Koalice proto na středečním jednání všech sněmovních stran předložila návrh, který generální ředitelství ze zákona vypouští a přináší i další změny. Premiér Bohuslav Sobotka i další ministři již dříve zdůrazňovali, že Česko musí mít funkční a účinný služební zákon od 1. ledna příštího roku. Podle Sobotky je to jedna z podmínek pro hladké čerpání evropských peněz.

Dienstbier: Můj úřad na služebním zákonu plně spolupracuje

Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD) na odpolední tiskové konferenci odmítl, že by jeho úřad nespolupracoval na služebním zákonu. Již od čtvrtečního rána prý převádí agendu na ministerstvo vnitra. Zároveň dal ale znovu najevo nevoli s dojednaným kompromisem mezi vládou a částí opozice. Povede podle něj k odkladům v řádu přinejmenším týdnů a může mít dopad i na čerpání evropských fondů. Dienstbier, který se kvůli spolupráci na služebním zákonu dostal do rozporu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) i koaličními lidovci, uvedl, že jeho lidé se již od čtvrtka věnovali přípravě veškerých podkladů k zákonu o státní službě, které mají k dispozici. Vnitru pak úřad vlády také poslal informace o dalších úkolech, které je třeba v souvislosti se zákonem splnit. Ministr také zopakoval své výhrady k dojednanému kompromisu a varoval, že změny přinesou výrazné zdržení.

Jourová se s Junckerem sejde koncem srpna, své šance vidí dobře

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO), kterou česká vláda navrhla na post eurokomisařky, se s novým šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem sejde na konci srpna. Ve čtvrtek v Bruselu absolvovala první schůzku s ředitelem Junckerova kabinetu Martinem Selmayrem. Po tomto setkání věří, že má velkou šanci vést v příští Evropské komisi resort regionálního rozvoje, o který Česká republika primárně usiluje.

Válková slíbila, že funkcionáři soudů nebudou jmenováni opakovaně

Ministryně Helena Válková (ANO) ujistila Soudcovskou unii, že soudní funkcionáři nebudou jmenováni opakovaně. Odporovalo by to nálezu Ústavního soudu. Řekla to novinářům po jednání s viceprezidentem unie Tomášem Novosadem. Soudci předtím kritizovali, že zákaz opakovaného jmenování z nové instrukce ministryně vypadl.

Nezaměstnanost v červenci zůstala 7,4 pct, přibylo volných míst

Nezaměstnanost v Česku v červenci zůstala na 7,4 procenta. Bez práce bylo 541.364 lidí, uvedl Úřad práce. Analytici odhadovali nárůst nezaměstnanosti na 7,5 procenta. Podle úřadu situaci dál ovlivňují sezonní práce a oživování české ekonomiky. Několik měsíců v řadě tak roste počet volných míst, meziročně jich je téměř o 11.000 víc. V příštích měsících by podle úřadu mohla nezaměstnanost s příchodem absolventů škol stagnovat nebo maximálně mírně růst. Nezaměstnanost klesá od ledna, kdy dosáhla 8,6 procenta a bez práce bylo 629.274 lidí, nejvíc v historii Česka. Nejvyšší míra nezaměstnanosti zůstává dlouhodobě v Ústeckém kraji, aktuálně činí 10,8 procenta, tedy stejně jako v červnu. Druhá nejvyšší nezaměstnanost je v Moravskoslezském kraji, 9,9 procenta, to je o 0,1 procentního bodu víc než o měsíc dřív. Nejnižší podíl nezaměstnaných mezi kraji je tradičně v Praze, nyní 5,4 procenta. Řada lidí bez práce se rozrostla na 46.397 osob, ubylo volných míst.

ČNB zlepšila odhad vývoje deficitu veřejných financí

Česká národní banka zlepšila pro letošní i příští rok odhad vývoje deficitu veřejných financí. Ten by měl letos činit 1,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP), v květnu jej ČNB odhadovala na 1,4 procenta HDP. Vyplývá to ze Zprávy o inflaci publikované ČNB. V roce 2015 centrální banka očekává deficit 1,5 procenta, v květnu to byla dvě procenta. Pro rok 2016 počítá banka s deficitem jedno procento HDP. S lepším vývojem počítá ČNB i v případě celkového vládního dluhu, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Nově by podle odhadů ČNB měl podíl dluhu dále klesat, a to na 44,9 procenta HDP příští rok a o rok později na 43,9 procenta HDP. Podle kritérii pro přijetí eura by deficit veřejných financí neměl překročit tříprocentní hranici a vládní dluh 60procentní hranici.

Ředitelství silnic vypsalo tendry na opravu dalších úseků D1

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vypsalo veřejné zakázky na opravu dalších tří úseků brněnské dálnice D1. Hodnota tří staveb mezi Měřínem a Velkým Meziříčím, Hvězdonicemi a Otředkem a mezi Ostrovačicemi a Kývalkou vyjde podle předpokládané ceny projektů na dvě miliardy korun. Kvůli zpožděním s vypsáním tendru způsobeným mimo jiné i námitkou ekologického hnutí Děti Země začnou stavební práce nejdříve příští rok na jaře.

Dostavba úseku D1 u Jihlavy se odkládá na příští rok

Dostavba dálnice D1 v úseku mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou se odkládá z letoška na příští rok. Podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) by se odstranění starého a položení nového povrchu ve směru z Brna do Prahy do zimy nestihlo. Informaci Českého rozhlasu ČTK potvrdil mluvčí ŘSD Jan Rýdl. Podle něj by se s dalšími pracemi mělo začít až příští rok po zimní stavební přestávce.

Pěstitelé chmele počítají s úrodou 5500 tun

Pěstitelé chmele letos počítají s úrodou 5500 tun, což je o 170 tun více, než vyprodukovali v roce 2013. Výměra chmelnic meziročně vzrostla o 153 hektarů na 4472 hektarů. ČTK to řekl tajemník Svazu pěstitelů chmele ČR Michal Kovařík. Český chmel je opět na vzestupu, zájem o něj roste. "Oproti době před dvěma či třemi lety, kdy byl přetlak na světovém trhu a pivovary spekulovaly s cenou, se poptávka zvyšuje. Mírně vzrostla i cena chmele, ale pořád jsme pod úrovní 90. let," uvedl Kovařík. Nižší oproti době před deseti lety je i produkce chmele v Česku. Letos však poprvé za poslední dekádu výměra chmelnic vzrostla. Česko patří mezi největší pěstitele chmele na světě, v kategorii jemně aromatického chmele je podle údajů Svazu pěstitelů chmele ČR dokonce první.

MPO: Počet podnikatelů letos stoupl o 20.000 na 2,364 milionu

Počet podnikatelů v Česku vzrostl v letošním 1. pololetí roku o téměř 20.000 na 2,364 milionu. Za šest měsíců tak přibylo téměř stejné množství podnikatelů jako za celý loňský rok 2013. Vyplývá to z údajů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), které zveřejnil server Podnikatel.cz. "Zdá se, že nárůst počtu podnikatelů se postupně navrací k letům 2007 až 2011, kdy přibývalo každoročně okolo 60.000 nových podnikatelů," dodává server. Zjednodušení a zrychlení založení společností měly přinést změny, které platí od letošního roku. Zákon o obchodních korporacích umožnil založit společnost s ručením omezeným se základním kapitálem jedna koruna. Podle odborníků ale nejde o žádnou revoluci. Náklady na vznik společnosti s ručením omezeným totiž zdaleka nejsou jen prostředky na základní kapitál.

Za první pololetí rekordně přibylo nakažených HIV, bylo jich 129

Lékaři v Česku evidovali letos za prvních šest měsíců 129 nových pacientů s virem HIV. Je to nejvyšší počet za první pololetí od roku 1985, kdy se nákaza v zemi začala sledovat. ČTK údaje poskytla národní referenční laboratoř pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu. Od ledna do konce června přibylo deset pacientů s AIDS. Sedm nemocných zemřelo. HIV pozitivním matkám se narodily čtyři děti. Vir HIV napadá lymfocyty v krvi a ve střevě, které jsou nezbytné pro imunitu. Jejich množství po nakažení do zhruba šesti týdnů prudce klesne. Pak se propad zastaví a situace se zlepší. Postupně ale znovu ubývají, což může trvat i osm let. Po nich obvykle nemoc AIDS propuká. Bez léčby nemocní do několika let umírají.

ČR zatím nezavede plošné kontroly na letištích kvůli ebole

Česko zatím nezavede kontroly všech cestujících na letištích kvůli ebole. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) to mají udělat jen africké země zasažené epidemií krvácivé horečky. V zemích EU stačí informovanost obyvatelstva a příprava zdravotníků i systému pro včasné odhalení nakaženého člověka. Novinářům to řekl hlavní hygienik ČR Vladimír Valenta s tím, že evropský komisař pro zdraví hodnotí nadále riziko šíření nemoci v zemích EU jako "extrémně nízké".

Soud poslal do vazby řidiče kvůli smrtelné nehodě v Praze

Soud poslal do vazby čtyřiadvacetiletého řidiče, který je podezřelý, že v úterý nad ránem v Praze autem srazil a zabil jednadvacetiletou dívku. Soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 se obává ovlivnění svědků. Podle vyšetřovatelů slavil v noci před tragédií narozeniny a policie potřebuje vyslechnout všechny účastníky akce. Policie muže obvinila z nedbalostního usmrcení, neposkytnutí pomoci a ohrožení pod vlivem návykové látky. Hrozí mu až osm let vězení. Mladík podle soudce projevil lítost a chce se s pozůstalými vyrovnat. Vzdal se práva na stížnost a vazba je nyní pravomocná. O propuštění může žádat nejdříve po třech měsících.

Nový pražský rabín Peter neplánuje v komunitě radikální kroky

Změna na pozici vrchního pražského rabína by neměla být velkou změnou ve zdejší židovské obci. Rabín David Peter, který se funkce ujal počátkem týdne po nedávné rezignaci Karola Sidona, neplánuje radikální kroky ani v komunitě, ani ve svém životě. Definovat, co rabín pro jednotlivé členy obce znamená, je podle něj těžké. "Co člověk, to jiný vztah k rabínovi. Je mi 38 let, nemohu být pro ně nějakým moudrým starcem. Někdo má rabína jako učitele, někdo jako rádce, někdo jako duchovního otce, někteří ho mají jako pána, někteří jako krále, všechno tam je a záleží na každé obci i na každém člověku," uvedl. Peter, který je ortodoxním rabínem, studia absolvoval v Izraeli. Židovská obec v Praze je málo početná a generačně nesourodá, zejména kvůli pohnutým osudům Židů ve 20. století.

V Praze krátce po sobě vystoupí čtyři zahraniční hudební hvězdy

V Praze příští týden krátce po sobě vystoupí čtyři zahraniční hudební hvězdy. Hody pro fanoušky především rockové muziky zahájí v pondělí koncert americké kapely Queens of the Stone Age, 12. srpna následuje jejich krajan Marilyn Manson, o den později do metropole zavítá britské elekctro-popové duo Pet Shop Boys a 15. srpna americké trio Blink-182. ČTK o tom informovali pořadatelé koncertů.

V Domažlicích začaly Chodské slavnosti, trvají do neděle

V Domažlicích začaly Chodské slavnosti. Až do neděle nabídne 60. ročník jedné z nejstarších národopisných slavností v Česku na několika scénách desítky hodin programu, do něhož se každoročně zapojuje na 600 účinkujících z ČR i zahraničí. Náměstí zaplní řemeslný jarmark, město provoní tisíce zdobených tradičních chodských koláčů, rozezní dudy a rozzáří barevné místní kroje či pestrá chodská keramika. Letošní 60. jubileum festivalu oslaví několik pořadů, řekl ČTK ředitel městského kulturního střediska Kamil Jindřich. Například v sobotu večer je na programu původní hudebně-scénické chodské oratorium O Markétě od autorky libreta Marty Skarlandtové a hudebníka Josefa Kuneše. Na pravidelném sobotním nočním pořadu Dudácké štandrle letos netradičně vystoupí najednou všechny chodské soubory. "Nejvýznamnějším pořadem, který vzpomene důstojně na historii této významné události, bude závěrečný pořad Tenkrát poprvé... v neděli v letním kině," řekl Jindřich.

V plzeňské zoo se v červenci narodilo mládě stromového dikobraza

Už podruhé se v červenci narodilo v plzeňské zoologické zahradě mládě vzácného jihoamerického stromového dikobraza kuandu. První mládě kuandu se narodilo loni, sameček pojmenovaný Horatio už odcestoval do ústecké zoologické zahrady, řekl ČTK mluvčí zoo Martin Vobruba. Plzeňská zoo je druhá v ČR, kde se podařilo tento druh odchovat. Kuandu žijí v tropickém pavilonu Z ve společné jihoamerické expozici s nočními opicemi mirikinami a pásovci štětinatými. V evropských zoologických zahradách nejsou kuandu příliš častí - chová je kolem 15 zahrad, v USA a v Kanadě žijí ve více než 50 zoologických zahradách. Kuandu je lesní, býložravý, převážně samotářský živočich. Žije solitérně, převážně jen na stromech. Usnadňuje jim to dlouhý chápavý ocas, na což odkazuje i jejich starší české jméno bodlinatec chápavý.

Černý týden českého fotbalu

Fotbalisté Liberce na tažení z minulé sezony až do jarních vyřazovacích bojů Evropské ligy nenavážou. Slovan v odvetě 3. předkola podlehl doma Giurgiu 2:3 a po porážce 0:3 z prvního duelu ze soutěže vypadl. Po Dinamu Bukurešť a Kluži tak neuspěl ani s třetím rumunským soupeřem.

Fotbalisté Mladé Boleslavi v odvetě třetího předkola Evropské ligy podlehli Lyonu na jeho hřišti 1:2 a po úvodní domácí porážce 1:4 v soutěži podle očekávání končí. Svěřenci Karla Jarolíma skončili ve stejné fázi soutěže po dvou letech, v létě 2012 nestačili na Twente Enschede.

Fotbalisté Plzně budou poprvé od roku 2010 chybět v hlavní fázi soutěže v pohárové Evropě. Ve 3. předkole Evropské ligy po úvodní remíze 1:1 prohráli v domácí odvetě 1:4 s Petrolulem Ploješť a v pohárech končí. Viktoria potvrdila černý týden českého fotbalu. "Je to obrovské zklamání a obrovská rána. Ta sezona bude smutná," řekl plzeňský obránce David Limberský. Ploješť už před zápasem slibovala útočnou smršť a na hřišti to naplnila. Vyřazení Plzně ještě zvýší tlak na trenéra Uhrina, o jehož možném odvolání se spekulovalo už po nevydařeném vstupu do sezony.

Počasí v sobotu

Polojasno až skoro jasno, během dne od západu oblačno, v Čechách místy, jinde jen ojediněle přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 28 až 32 °C.

08-08-2014