Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

11-08-2014

Česko chystá zbraně pro Iráčany bojující s islamisty

Česká republika připravuje dodávku vojenského materiálu pro demokratické síly v Iráku, které bojují s radikály z hnutí Islámský stát. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí, podle něhož bude dodávka určena jednotkám bagdádské vlády nebo regionální vlády iráckého Kurdistánu, který v současnosti čelí ofenzivě islamistů. Podle mluvčího diplomacie Davida Frouse rozsah ani podoba dodávky zatím nebyly určeny. Momentálně se podle něj rozhoduje o tom, zda půjde o přímou pomoc, nebo o obchodní kontrakt. Česko bude v této věci koordinovaně postupovat s partnery v Evropské unii a NATO.

Průzkum: Skoro polovina Čechů se obává světového konfliktu

Skoro polovina Čechů se obává, že některý ze současných ozbrojených střetů ve světě přeroste do takových rozměrů, že ohrozí i Česko. Třetina lidí si myslí, že stát by měl obnovit povinnou základní vojenskou službu. Vyplývá to z průzkumu společnosti Median pro Český rozhlas. Obavu z konfliktu, který by se dotkl i České republiky, vyjádřilo v průzkumu 46 procent dotázaných, rovná polovina ale tento strach nesdílí. Jako nejrizikovější vidí Češi pro svou zemi boje na východní Ukrajině. S výrazným odstupem lidé svůj strach spojovali s Talibanem v Afghánistánu a radikálními islamisty v Iráku. Až pak následovaly obavy z konfliktu mezi Izraelem a Palestinou.

Dražba dresů Jágra nebo Růžičky pomůže příbuzným padlých vojáků

Na podporu rodin po vojácích padlých v Afghánistánu budou vydraženy dresy Jaromíra Jágra, Ivana Haška nebo boxerské rukavice Lukáše Konečného. Dražba se uskuteční v rámci středečního charitativního koncertu Andělská křídla v pražském divadle Broadway. ČTK to dnes řekl Ivo Zelinka z chrudimského 43. výsadkového praporu, který se na pořádání akce podílí. Peníze z dražby i ze vstupného na charitativní koncert, na kterém vystoupí například Helena Vondráčková nebo Monika Absolonová, chtějí organizátoři věnovat pozůstalým po vojácích, kteří padli na začátku července v Afghánistánu. Doplní tak finanční sbírku, která byla spuštěna přes měsícem ve spolupráci s Charitou ČR. V ní se dosud vybralo více než 3,8 milionu korun.

Vládě začínají prázdniny, znovu se sejde na konci srpna

Vládě dnes oficiálně začínají dvoutýdenní prázdniny. Znovu se kabinet sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců sejde ve středu 27. srpna. Na dovolenou mohli ministři vyrazit díky tomu, že se koalice s opozicí dohodla na úpravách zákonu o státní službě a na přerušení mimořádné schůze Sněmovny do konce srpna. Jinak hrozilo, že by i tento týden museli na jednání poslanců. Podobně dlouhé prázdniny nejsou u českých kabinetů neobvyklé. Výjimkou byl v tomto ohledu například loňský rok, kdy po pádu pravicové vlády Petra Nečase (ODS) prezident Miloš Zeman na začátku července jmenoval úřednický kabinet Jiřího Rusnoka. Ten pak během léta vyjednával o podpoře pro svou vládu, kterou ale na začátku srpna podle očekávání nezískal. Volna si tak loni příliš neužili ani poslanci, kteří si pak ve druhé polovině srpna schválili rozpuštění Sněmovny. Tradiční "pohotovost" bude o letošních vládních prázdninách držet sám premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který se oproti jiným ministrům nechystá na dovolenou do zahraničí, ale volno stráví v České republice.

Diplomacie varuje před cestami do částí Ruska a Zakavkazska

Ministerstvo zahraničí nedoporučuje českým občanům cestovat do ruských oblastí u hranic s Ukrajinou a do regionů okolo arménsko-ázerbájdžánské hranice. Důvodem jsou ozbrojené střety v těchto oblastech, uvedlo ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách. Na východě Ukrajině zuří konflikt mezi tamními proruskými separatisty a vládními silami. Před případnou cestou do Ruska ministerstrvo doporučuje zaregistrovat se na stránkách dobrovolné databáze cestovatelů DROZD.

Česko dokončilo tříleté jednání o způsobu čerpání peněz z EU

Česko po třech letech ukončilo vyjednávání s Evropskou komisí o oblastech rozvoje, na které půjdou v příštích letech peníze z evropských fondů. Dohoda o partnerství bude schválena v srpnu, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Finální verzi dohody, která je základním podkladovým dokumentem pro poskytování dotací z evropských fondů do ČR v následujícím programovém období 2014-2020, schválili úředníci Evropské komise v podobě předložené českou stranou, uvedlo MMR.

MZe zaslalo EU návrh rozdělování agrárních dotací od roku 2015

Ministerstvo zemědělství (MZe) odeslalo Evropské komisi návrh podle něhož by se měly rozdělovat v resortu dotace v letech 2015 až 2020. Česko chce mimo jiné ročně v průměru částkou okolo 3,5 miliardy korun podporovat takzvané citlivé sektory. V maximální možné míře chce dotovat také mladé zemědělce. Mezi podporovaná odvětví mají kromě škrobárenských brambor nově patřit konzumní brambory, chmel, ovoce, zelenina, cukrovka, bílkovinné plodiny, krávy chované na maso i mléko, ovce a kozy. Výplata přímých plateb, které jsou hlavní skupinou agrárních dotací, má i nadále v Česku pokračovat prostřednictvím takzvané jednotné platby na hektar (SAPS). Velkým podnikům s nárokem nad 150.000 eur ročně, které v českém zemědělství hrají důležitou roli, bude částka nad tuto hranici krácena o pět procent. Tyto peníze budou následně přesunuty do takzvaného druhého pilíře, což je Program rozvoje venkova (PRV).

PK: Kvůli ruskému embargu by mohly potraviny zlevnit až o 15 pct

Přetlak na evropském trhu s potravinami v důsledku ruského embarga na dovoz potravin by mohl způsobit pokles cen potravin v průměru o deset až 15 procent. ČTK to řekla mluvčí Potravinářské komory (PK) Dana Večeřová. Sankce se v cenách některých potravin na českém trhu mohou promítnout podle obchodních řetězců v dalších týdnech. Zemědělci v EU se obávají, že kvůli ruskému embargu vzniknou na domácím trhu přebytky, klesnou ceny a tržby a zvýší se nezaměstnanost. Někteří pěstitelé v této souvislosti mluví například o jablečné válce, kterou mezi sebou svedou členské státy EU ve snaze zbavit se ovoce určeného původně pro ruský trh.

Spotřebitelské ceny v červenci rostly více než se čekalo

Spotřebitelské ceny v Česku se v červenci vrátily k růstu. Meziročně se zvýšily o půl procenta, hlavně kvůli zdražení potravin, alkoholu a tabáku. Proti červnu ceny stouply o 0,2 procenta. Údaje o inflaci zveřejnil Český statistický úřad. Čísla jsou vyšší, než odhadovali analytici. V červnu byla meziroční i meziměsíční inflace na nule.

NKÚ: Stát neověřil přínos 1,5 mld vydaných na propagaci potravin

Ministerstvo zemědělství, Státní zemědělský a intervenční fond (SZIF) a Vinařský fond vydaly na kampaně podporující potraviny a víno za šest let 1,5 miliardy korun, přínos kampaní se přitom nezjišťoval. V některých tendrech na kampaně byl porušen zákon o veřejných zakázkách. Vyplývá to z prověrky Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), o jejíchž výsledcích ČTK informovala mluvčí úřadu Olga Málková. Zjištění NKÚ se podle ministerstva zemědělství vztahují k předchozím vedením resortu, nová pravidla by měla chybám zabránit.

ArcelorMittal a Tauron založí energetický podnik pro Polsko a ČR

Největší světový výrobce oceli ArcelorMittal a polská energetická společnost Tauron založí společný podnik pro výrobu elektřiny a tepla v Polsku a České republice. Jeho součástí bude i jeden energetický závod ArcelorMittalu v Ostravě, uvedla polská firma. ArcelorMittal je jedním z předních zákazníků Tauronu a dohoda by měla podle polské firmy posílit vzájemnou spolupráci. ArcelorMittal Ostrava je předním českým výrobcem oceli. Roční kapacita jeho výroby je tři miliony tun oceli a zhruba polovinu produkce podnik vyváží do více než 40 zemí světa.

ČR bude mít s Ruskem zas smlouvu o sociálním zabezpečení

Česko bude mít s Ruskem téměř po šesti letech znovu smlouvu o sociálním zabezpečení. Dokument, který stanovuje nová pravidla vzájemného vyplácení důchodů, mateřské, nemocenské, dávek v nemoci z povolání, přídavků na děti a pohřebného, začne platit od listopadu. Původní dohodu z roku 1959 česká strana od roku 2009 vypověděla poté, co se léta neúspěšně snažila s ruskými partnery dohodnout na změnách. Dohodu o zabezpečení uzavřelo před 55 lety tehdejší Československo se Sovětským svazem. Podle ní Rusům v Česku k získání české penze stačilo to, že tu trvale žili. Odvody platit nemuseli. Penze se jim stanovila podle aktuálního příjmu. Stejně měli důchod v Rusku získávat Češi, kteří tam trvale pobývali. Nová smlouva má zabránit placení odvodů v obou státech. Zaručí vyplácení důchodů do druhé země i započítání tamní doby pojištění.

Specializovaná nemocnice v Těchoníně je připravena i na ebolu

Pokud by se v Česku objevil vyšší počet lidí s nebezpečným infekčním onemocněním, například nakažených virem ebola, byli by umístěni v Centru biologické ochrany ministerstva obrany v Těchoníně na Orlickoústecku. Nemocnice Na Bulovce totiž může přijmout jen několik takových pacientů. Zařízení v Těchoníně bylo k těmto účelům nákladně modernizováno v letech 2002 až 2006 a je připraveno na nejrůznější choroby, řekl novinářům ředitel Odboru biologické ochrany Michal Kroča. Centrum má pro pacienty s vážnými onemocněními 28 lůžek, kapacitu může v případě potřeby až zdvojnásobit, a dalších 100 karanténních lůžek.

Pardubická nemocnice má online tlumočníka pro neslyšící

Neslyšící pacienti Krajské nemocnice Pardubice budou mít při komunikaci s lékařem k dispozici tlumočníka, který umí znakovou řeč. Tlumočení se uskuteční pomocí online přenosu na tabletu a služba bude přístupná nonstop. ČTK to řekl mluvčí nemocnice Dušan Korel. Zkušební provoz online tlumočnické služby funguje v České republice od října 2008 a od prosince 2011 je tato služba nonstop. V republice ji využívá více než 800 neslyšících klientů. Vloni se uskutečnilo přes 25.000 tlumočených hovorů, řekla Marie Horáková, ředitelka neziskové organizace APPN - Agentura pro neslyšící.

Skupina lidí v neděli napadla primátora Č. Budějovic Thomu

Skupina lidí v neděli zaútočila na českobudějovického primátora Juraje Thomu (Občané pro Budějovice). Po verbálních útocích ho zbila, tak že Thoma skončil na ošetření v nemocnici. Píše to server idnes.cz. Thoma zpravodajskému webu incident potvrdil. Českobudějovický primátor je nyní v pracovní neschopnosti. Incident se stal v neděli ráno v centru města v Biskupské ulici. Policie následně zadržela dva muže ve věku 22 let.

Policie zasahovala na pražském magistrátu, důvod není znám

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zasahovali v několika budovách pražského magistrátu. ČTK to řekla mluvčí Iva Knolová. Primátor hlavního města Tomáš Hudeček (TOP 09) ČTK ráno potvrdil přítomnost policistů na magistrátu. "Víc nemohu říci, podepsali jsme mlčenlivost," uvedl. ČTK během pondělního dopoledne oslovila několik radních, nikdo z nich o přítomnosti policie nevěděl. Není tedy jasné, kvůli jaké kauze policie přišla. Podle médií údajně zásah na magistrátu souvisí s činností lobbisty Romana Janouška, který byl v éře primátora Pavla Béma na magistrátu důležitým zákulisním hráčem.Zároveň prý policisty zajímá, jak v předmětných zakázkách zastupitelé hlasovali a jak se případně sami ve prospěch zakázek angažovali.

Nova: Egyptské úřady Kramnému nic nedokázaly a kauzu odložily

Případ Petra Kramného, který v České republice čelí obvinění z vraždy manželky a dcery, egyptské úřady odložily. Tamní vyšetřovatelé mu nic mu nedokázali, uvedla televize Nova s odvoláním na jeho advokáta v Egyptě. Šestatřicetiletá žena s nezletilou dcerou zemřely před rokem v létě v Egyptě při rodinné dovolené. Média původně spekulovala o tom, že ženy byly otráveny, posléze se objevily informace, že je mohl zabít elektrický proud. Kramný, který se z Egypta do Česka mohl vrátit až loni v říjnu, vinu od počátku popírá. Z vraždy ho moravskoslezští policisté obvinili koncem února. Kramný je v Česku ve vazbě.

Krachy cestovek: Portálu Travelsun.cz zřejmě naletělo tisíc lidí

Nabídkám levných dovolených portálu Travelsun.cz zřejmě naletěla téměř tisícovka lidí, kteří zaplatili více než šest milionů korun. Uvedl to portál Krachycestovek.cz. Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) na základě stížností klientů již na činnost portálu upozornila Českou obchodní inspekci (ČOI) a ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Stránky Travelsun.cz, které nabízely zájezdy zlevněné až o 70 procent, jsou od pátku nefunkční. Provozovatelem slevového portálu Travelsun.cz je tuzemská firma Am Basten Ankauf, která byla zapsána do obchodního rejstříku letošního 5. června. Základní jmění této společnosti je jedna koruna.

Na horolezeckém filmovém festivalu v Teplicích se utká 41 snímků

Na letošním ročníku Mezinárodního horolezeckého filmového festivalu se na konci srpna v Teplicích nad Metují utká 41 snímků od autorů ze 12 zemí. Na účastníky čekají další doprovodné akce, například soutěže, koncerty či besedy s horolezci. Součástí festivalu budou letos nově i minikurzy vaření arabské a indické kuchyně, v neděli 31. srpna se uskuteční bohoslužba za zemřelé horolezce. Filmovou přehlídku v Teplicích založil v roce 1981 horolezec a fotograf Miroslav Šmíd, který v roce 1993 tragicky zahynul při výstupu na Lost Arrow v Yosemitském národním parku v Kalifornii. Festival začne ve čtvrtek 28. srpna, kdy se uskuteční výstava snímku Josefa Rakoncaje.

Památky z Kouřimi se možná představí v dalších zemích

Středočeský kraj připravuje mezinárodní projekt, který by měl představit v Česku i v dalších zemích významné archeologické nálezy z Kouřimi na Kolínsku. Pokud projekt schválí Evropská unie, byla by to zajímavá a možná i kulturní událost roku, řekl ČTK středočeský radní Karel Horčička (ČSSD). Připravovaný projekt má zatím pracovní název Tady mohla být Praha, náklady se mají pohybovat v řádech několika milionů korun. Úspěšnost žádostí o dotaci z evropských fondů je podle Horčičky v podobných případech asi padesátiprocentní.

Při oslavách Dne Brna budou moci zájemci přespat v kasematech

Oslavy, při nichž si Brno o tomto víkendu připomene 369. výročí od uhájení města před početným švédským vojskem, zpestří novinka; skupina 25 odvážlivců bude moci přespat na tvrdých pryčnách v kasematech hradu Špilberku. Novinářům to řekla ředitelka Turistického informačního centra města Brna Petra Kačírková. Kasematy byly nejobávanějším vězením Rakouska-Uherska. Naposledy v nich spali v 19. století vězni. K nejslavnějším patřil v 18. století baron Trenck. Přespání v kasematech přijde každého ze zájemců na 250 korun. Pořadatelé pro ně připravili dvě cely. Budou na ně dohlížet dva ochotníci v historických vojenských kostýmech. Vrcholem oslav nazvaných Den Brna bude sobotní bitevní ukázka pod Špilberkem, v níž se střetnou milovníci vojenské historie v dobových kostýmech.

Slovácké muzeum vystavuje originál první slovanské tištěné bible

Slovácké muzeum v Uherském Hradišti vystavuje originál první slovanské tištěné bible, Bible české nazývané také pražská. Kniha pochází z roku 1488 a je jedním ze 72 dochovaných exemplářů. Slovácké muzeum ji nechalo v roce 2009 zrestaurovat, nyní ji až do konce srpna mohou vidět lidé, kteří v muzeu navštíví expozici Jsme tu s vámi 100 let.

Plzeň kvůli vyřazení z EL odvolala trenéra Uhrina

Od fotbalistů Plzně byl odvolán trenér Dušan Uhrin mladší. Důvodem je vyřazení Viktorie ve třetím předkole Evropské ligy. Šestačtyřicetiletý kouč skončil u týmu s okamžitou platností, pondělní trénink už podle klubového webu vedli asistenti. Jméno jeho nástupce klub oznámí v nejbližších dnech. Vyřazení z pohárů po výsledcích 1:1 a 1:4 s Petrolulem Ploješť prý Plzeň finančně nezasáhne, přijde však o možnost měřit se s evropskými kluby. Uhrin vedl Viktorii od prosince, kdy nahradil Pavla Vrbu, který zamířil k české reprezentaci. Na úspěchy svého předchůdce, jenž za pět let udělal z průměrného celku dvojnásobného ligového mistra a dvojnásobného účastníka Ligy mistrů, však nenavázal. "Beru to jako fakt. Nesplnili jsme cíle, nedostali se do Evropské ligy, vypadli jsme s Ploještí. To se stalo a to mě mrzí. Na druhou stranu jsem třeba v lize za celou dobru prohrál jen jedinkrát, nula jedna se Spartou. Mužstvo je velmi dobře připravené a natrénované, to můžu garantovat," dodal Uhrin.

Čeští atleti jsou na ME oslabení, přesto myslí na medaile

Citelně oslabení budou čeští atleti na mistrovství Evropy v Curychu, přesto pomýšlejí na cenné kovy. Obhajovat titul nebude zraněný čtyřstovkař Pavel Maslák, útočit na medaili nebude kvůli bolavé patě ani mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová. Přesto šéftrenér reprezentace Tomáš Dvořák věří, že na stupně vítězů má šanci se dostat hned několik reprezentantů. Česká výprava má v týmu dvanáct závodníků, kteří jsou v redukovaných evropských tabulkách do osmého místa. "Věřím, že přesně takový počet finále budeme mít," prohlásil Dvořák. "Neskrývám, že máme medailové ambice, chceme se přiblížit úspěchu z Helsinek a dopadnout lépe než v Barceloně," plánoval. Před dvěma lety přivezla výprava z Finska tři tituly, jedno stříbro a jeden bronz, v Barceloně 2010 byla na stupních pouze třetí oštěpařka Barbora Špotáková. "Adeptů na medaile je šest až deset. Ale radši nic předvídat nebudu, v Barceloně jsem také sliboval houf medailí," připomněl Dvořák chudší šampionát. Mezi přihlášenými má nejlepší postavení oštěpař Vítězslav Veselý, který ze všech Evropanů hodil letos nejdál. Výkonnost obhájce titulu ale není stabilní a v posledních týdnech se navíc potýkal s drobnými zdravotními problémy.

Biatlonistka Soukalová navrhla medaile pro orientační běžce

Dvojnásobná stříbrná medailistka z olympijských her v Soči Gabriela Soukalová se stala poprvé autorkou medailí. V sobotu její dílo ponesou na krku akademičtí orientační běžci z celého světa, kteří po celý tento týden poměří své síly v okolí Olomouce, Prostějova a Kroměříže. Biatlonistka, která je absolventkou oboru ražené medaile a mince, pro sportovce zvolila motiv střelky z kompasu a na rubu nechybějí dominanty Olomouce. Medaile vytvořená českou olympioničkou a medailérkou nese řadu zvláštností. "Zajímavostí je unikátní upevnění stuhy, které si Gabriela prosadila. Medaile nemá žádné očko ani poutko, stuha je přímo vřezána do medaile. I ve firmě, kde byla medaile vyráběna, to dělali poprvé. Je to zvláštnost pro vytváření nového postupu při vytváření medailí pro sportovní soutěže," řekl novinářům ředitel akademického mistrovství světa v orientačním běhu Dušan Vystavěl.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy občasný déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 18 až 22 °C, v 1000 m na horách kolem 14 °C.

11-08-2014