Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

13-08-2014

Zeman podepsal zákon zvyšující výkupní ceny půdy pro dálnice

Stát bude moci nabízet vyšší výkupní ceny za zemědělskou a lesní půdu pro stavbu silnic a dálnic. Odhadní cenu bude moci zvýšit až šestnáctinásobně. Vyplývá to z novely zákona o urychlení výstavby dopravní, vodní a energetické infrastruktury, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Novela předpokládá, že pokud se vlastníci pozemků rozhodnou prodat státu požadované pozemky dobrovolně, budou moci získat za čtvereční metr zemědělské půdy až 525 korun jako bonus k ceně stanovené znaleckým posudkem. Bonus ale bude klesat v čase, při dalších nabídkách už bude nižší.

Vnitro: Žádosti Ukrajinců o azyl v ČR rostou v řádu desítek

Nárůst počtu žádostí ukrajinských občanů o azyl v Česku se v posledních měsících v souvislosti s děním na Ukrajině pohybuje řádově v desítkách. Od počátku roku požádalo o azyl v tuzemsku zhruba kolem 250 Ukrajinců. Na jednání senátního výboru pro evropské záležitosti o tom informovala zástupkyně ředitele odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavla Novotná. Uvedla také, že ministerstvo vnitra ve spolupráci se státy visegrádské čtyřky a takzavaného Salcburského fóra monitoruje situaci, aby bylo připraveno na případnou vlnu uprchlíků.

Ústavním soudcům se výrazně zvedne plat, novelu podepsal Zeman

Ústavním soudcům se výrazně zvedne plat. Prezident Miloš Zeman podepsal novelu zákona o soudech a soudcích, podle níž se bude plat ústavních soudců určovat ze stejného základu jako u ostatních soudců. Doposud se jejich plat odvíjel z nižšího základu jako u poslanců či ministrů, a proto ústavní soudci dostávali méně peněz než mnozí soudci nižších instancí. Hrubý měsíční plat předsedy Ústavního soudu i s náhradami se po novele zvýší ze 169.300 na 211.000 korun.

Nejvyšší státní zástupce Zeman se ohradil proti úvahám exekutivy o kontrolování žalobců

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se v tiskovém prohlášení ostře ohradil proti úvahám ministerstva spravedlnosti, podle nichž by měli být žalobci více kontrolováni exekutivou. Reagoval tak na vyjádření legislativního náměstka ministerstva Roberta Pelikána, který v Lidových novinách představil nový pohled vedení resortu na připravovaný zákon o státním zastupitelství. Šéf žalobců zkritizoval také to, že se o těchto úvahách dověděl z tisku.

Do afrického Mali se chystá v září další jednotka české armády

Do afrického Mali se chystá v první polovině září další jednotka české armády. V zemi vystřídá současný kontingent, který se v rámci mise Evropské unie podílí na výcviku tamních vojáků a na ochraně velitelství operace. Do mise se zapojí v pořadí již čtvrtá česká jednotka. V Mali může být podle platného mandátu až 50 českých vojáků.

Důchody se budou od ledna zvyšovat jako před úspornými škrty

Důchody se od příštího roku znovu začnou zvyšovat stejně rychle jako před úspornými škrty vlády Petra Nečase (ODS). Od ledna by se penze navíc měly zvednout ještě o něco víc, než stanovuje zákon. Průměrně by měly růst o 205 Kč. Vyšší valorizaci zavede novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman.

Dráhy nebudou muset vyplácet náhrady při delším zpoždění vlaku

Železniční dopravci dalších pět let nebudou muset vyplácet náhrady při zpoždění vlaku delším než hodinu. Novelu zákona o drahách, která prodlužuje výjimku z evropského nařízení až do roku 2019, podepsal prezident Miloš Zeman. Informoval o tom jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Výjimka z unijního nařízení měla skončit letos v prosinci. Prodloužení výjimky je dáno tím, že dopravci nemají šanci ovlivnit vznik zpoždění zejména kvůli stavební činnosti na tuzemských tratích. Nařízení Evropského parlamentu z roku 2007 ukládá dopravcům na železnici mimo jiné to, aby v případě zpoždění nad 60 minut vraceli cestujícím 25 až 50 procent jízdného. Při zpoždění nad 60 minut už by dopravce musel zdarma zajistit občerstvení, ubytování a náhradní dopravu. I toto opatření návrh o pět let odsunul, i když v praxi už mnohdy tato výjimka není využívána.

Čtyři firmy zaměstnají do konce roku na Tachovsku stovky lidí

Čtyři velké firmy zaměstnají do konce roku na Tachovsku stovky lidí. Okres s dlouhodobě nejvyšší nezaměstnaností v Plzeňském kraji tak letos nabízí nejvíce pracovních míst v regionu a za prací tam dojíždějí i lidé z Plzeňska i Domažlicka. Novou halu až pro 400 lidí nyní otevřel v Ostrově německý výrobce vnitřních výplní automobilů Ideal Automotive, který shání desítky pracovníků. ČTK to řekli šéf představenstva industriální skupiny Accolade Milan Kratina a Eduard Šimůnek z tachovského úřadu práce. Tachovsko nyní nabízí nejvíce práce od roku 1990. Až tisíc lidí má zaměstnat americký Steelcase, který v Panattoni Parku v Ostrově otevře do konce roku továrnu na kovový nábytek, která bude mít v první fázi 300 lidí. Rakouská firma RSF Elektronik má dokončit v říjnu v bývalých kasárnách ve Stříbře závod na výrobu kabelových systémů pro strojírenský průmysl a přesných obrobků a pojme až 600 zaměstnanců.

Red Hat v Brně rozšířila prostory v Brně, může nabrat až 350 lidí

Americká softwarová společnost Red Hat, která patří mezi přední poskytovatele řešení založených na open source technologiích, v Brně rozšířila svoje prostory. Může díky nim v příštích letech nabrat až 350 lidí. Pobočka je už dnes největším vývojovým centrem firmy na světě. Dosud firma v ČR zaměstnala 600 lidí, k tomu pro ni pracuje ještě 90 stážistů. Red Hat v ČR působí deset let, aktuální rozšíření představuje její největší brněnskou investici do nemovitostí. Pro Red Hat v Brně pracují zejména Češi. Dvacet procent lidí je ze Slovenska a dalších 15 procent z více než desítky dalších zemí, jako jsou USA, Španělsko, Maďarsko nebo Chorvatsko.

Ministr Jurečka vyzval státní správu k nákupu českých potravin do jídelen

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyzval ministerstva, krajské úřady a další státní instituce, aby do svých jídelen nakupovaly české potraviny a podpořily tím české zemědělce a potravináře. Měly by se podle Jurečky zaměřit především na potraviny, jejichž odbyt je ohrožen sankcemi na vývoz do Ruska. Zemědělci v EU se obávají, že kvůli ruskému embargu vzniknou na domácím trhu přebytky, klesnou ceny a tržby a zvýší se nezaměstnanost.

ČSÚ: Sklizeň obilí letos vzroste o 3,4 pct. na 7,06 milionu tun

Letošní sklizeň základních obilovin v Česku by podle druhého letošního odhadu provedenému k 15. červenci měla meziročně vzrůst o 3,4 procenta na 7,056 milionu tun. Úroda řepky by měla vzrůst o 0,6 procenta procenta na 1,452 milionu tun. Čísla dnes zveřejnil Český statistický úřad. Proti prvnímu odhadu zveřejněnému před měsícem je nová predikce výrazně optimističtější. Očekává se také téměř o polovinu vyšší úroda máku než před rokem. Raných brambor, které se v důsledku špatného počasí loni neurodily, by letos mělo být téměř o 170 procent více.

Zákon o úrazovém pojištění se znovu odkládá

Účinnost nového zákona o úrazovém pojištění se znovu odkládá, a to o další dva roky. Novelu, která termín odsouvá na rok 2017, podepsal prezident Miloš Zeman. Sporný zákon začal platit už v roce 2006, nyní se odkládá počtvrté. Podle normy by úrazové pojištění zajišťovala Česká správa sociálního zabezpečení. Pojistné by vybírala jako odvody ze mzdy. Lidem po pracovním úrazu či s nemocí z povolání by pak hradila rentu. Dosud se pojišťují zaměstnavatelé u dvou komerčních pojišťoven, odškodnění se platí z tohoto pojištění. Shoda na této změně ale nepanuje. Zavedení nových pravidel do praxe by podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) znamenalo velký nárok na státní rozpočet.

Výzkumné instituce zatím nedostaly příslib o navýšení rozpočtů

Klíčové výzkumné instituce nedostaly definitivní příslib od ministerstva financí na posílení svých rozpočtů. Představitelé Technologické agentury ČR, Grantové agentury ČR a Akademie věd ČR na jednání za účasti ministra financí Andreje Babiše (ANO) požadovali stovky milionů Kč navíc pro příští rok, žádný konkrétní slib však nedostali. O jejich požadavcích se bude dále mluvit v rámci celého rozpočtu pro vědu, výzkum a vývoj a konečné rozhodnutí padne až po jednání ministra financí Babiše (ANO) a vicepremiéra Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL). Ministr financí Babiš už v úterý ale řekl, že celé vědě plánuje přidat jen 900 milionů korun. Celkové požadavky klíčových výzkumných organizací jsou však mnohem větší.

ČLK: Odchodů lékařů do ciziny letos znepokojivě přibývá

Odchodů lékařů do ciziny letos podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka znepokojivě přibývá. Loni si vyžádalo od komory potvrzení pro práci v zahraničí 330 lékařů, letos v prvním pololetí už 239, řekl Kubek ČTK. Celkový počet odchodů ještě navyšují mladí doktoři, kteří odejdou ihned po promoci a v Česku vůbec nenastoupí. Loni jich bylo 193. Hlavním důvodem odchodu lékařů do ciziny jsou lepší finanční, ale i pracovní podmínky. Propad zčásti vyrovnávají cizinci, v ČR jich pracují 3000. Celkem je v ČR činných 38.000 lékařů.

Za vraždu dívky a jejího dědečka jde učitel do vězení na 24 let

Výjimečný trest 24 let vězení uložil ostravský krajský soud jednatřicetiletému učiteli angličtiny Ondřeji Dlouhému, který podle rozsudku loni zastřelil v Raškovicích na Frýdecko-Místecku svou studentku a jejího dědečka. Babičku dívky vážně zranil. Motivem byla neopětovaná láska.

Povodí začalo budovat první stavby pro přehradu v Heřminovech

Povodí Odry zahájilo první stavby související s výstavbou plánované přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Proti výstavbě přehrady protestují někteří obyvatelé Nových Heřminov. Nelíbí se jim, že voda má zaplavit část obce. Vodohospodáři dosud prováděli výkup pozemků a nemovitostí. Stavba samotné přehrady nezačne dříve než v roce 2018. Stavba přehrady včetně dodatečných protipovodňových opatření a přeložky komunikací by měla stát zhruba šest miliard korun. Výstavba nádrže v Nových Heřminovech se řeší už několik desítek let. Aktuální se stala po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997.

Na Zemi živitelce se letos představí přes 600 vystavovatelů

Na 41. ročníku agrosalonu Země živitelka se letos představí 602 vystavovatelů, spoluvystavovatelů a obchodníků ze 17 zemí. Tradiční akce se uskuteční od 28. srpna do 2. září na českobudějovickém výstavišti. Na tiskové konferenci to uvedli organizátoři. Slavnostního zahájení by se měli zúčastnit prezident Miloš Zeman a ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL), Národních dožínek v sobotu 30. srpna pak premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Loni akci navštívilo 101.000 lidí.

Česko začalo stavět pavilon pro výstavu Expo 2015 v Miláně

Česko zahájilo stavbu svého pavilonu pro světovou výstavu Expo 2015 v Miláně. Na začátku příštího roku by měla začít instalace expozic, které představí Českou republiku, její kraje a české úspěchy na poli vědy a moderních technologií. Milánské Expo otevře své brány 1. května 2015 a potrvá půl roku. Jeho hlavním tématem budou Potraviny pro planetu, energie pro život. Český pavilon bude stát hned u hlavního vchodu do výstavního areálu v blízkosti budovy EXPOcentre, kudy by podle pořadatelů měly projít dvě třetiny z očekávaných 20 milionů návštěvníků. Rozpočet české účasti na Expu 2015 má podle rozhodnutí vlády dosahovat 180 až 260 milionů korun.

ČR se Slovenskem stáhly návrh na zápis hradiště Valy do UNESCO

Ministerstva kultury ČR a Slovenska stáhla nominaci na zápis velkomoravského hradiště Valy v Mikulčicích na Hodonínsku a nedalekého kostela v Kopčanech na seznam památek UNESCO. ČTK to řekla mluvčí ministerstva kultury Helena Markusová. Před další nominací je potřebný další výzkum obou lokalit, uvedla mluvčí. Valy patřily k největším centrům Velké Moravy. Podle vědců by toto hradiště mohlo být bájným hlavním městem Velkomoravské říše - Veligradem, které se dosud nepodařilo najít. V sobotu tomu bude 60 let, co začal archeologický výzkum hradiště. Jeho výsledky přibližuje přímo u hradiště moderní muzejní expozice.

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko se rozšíří o Máchův kraj

Chráněná krajinná oblast Kokořínsko se od září rozšíří o Máchův kraj v okolí Doks. Oficiální vznik oblasti s názvem Kokořínsko - Máchův kraj přinese vládní novela zákona o ochraně přírody a krajiny, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Rozšíření má umožnit lepší ochranu přírody a krajinného rázu oblasti včetně bývalého vojenského výcvikového prostoru Ralsko. Ministerstvo životního prostředí pokládá tuto lokalitu za jedinečnou. Její výjimečnost dokládá i návrat vlka po 100 letech, který potvrdily fotopasti.

V ČR začala fungovat aplikace Uber zprostředkovávající taxislužby

V Česku začala fungovat mobilní aplikace Uber, která zprostředkovává alternativní taxislužbu. Dostupná je pouze v Praze, počet zapojených řidičů americká společnost nezveřejnila. Aplikace umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči. Ti je odvezou na určené místo, aplikace přitom slouží jako taxametr. Mobilní aplikace, která nyní funguje už ve více než 150 městech ve 42 zemích světa, v některých zemích způsobila rozruch. V první polovině června proti ní protestovali taxikáři v řadě evropských měst, mimo Hamburku ve Francii či Británii. Taxikáři tvrdili, že služba pro ně představuje nelegální konkurenci. Podobné protesty v Česku společnost neočekává.

Do Šumperka přijely na festival folklorní soubory z celého světa

Šumperk se od středy stal baštou folklorních souborů z celého světa. Na letošní ročník Mezinárodního folklorního festivalu jich dorazilo 25 z deseti zemí; lidem se v ulicích města představí do konce týdne na 580 účastníků. Mnohé lidové kroje spatří návštěvníci v ulicích města poprvé. Pestrobarevná přehlídka vyvrcholí v sobotu akcí Roztančená ulice. V šumperských ulicích budou moci lidé spatřit zástupce Německa, Slovenska, ale i Gruzie, Mexika, Tchaj-wanu či Koreje, Izraele a Ruska. První dny akce jsou věnovány cimbálu, dožínkám a soutěži ve vaření kotlíkového guláše.

Český dokument divoČINY získal prestižní ocenění v Číně

Dokumentární film režiséra Jana Svatoše s názvem divoČINY získal na mezinárodním filmovém festivalu World Mountain Documentary Festival prestižní ocenění. Ve finále porazil i horkého favorita soutěže, francouzský snímek o znečištění Himálají A dark cloud on the top of the world společnosti Le Mirroir. Festival se koná každé dva roky od roku 2008. Letos o ocenění bojovalo celkem 551 dokumentárních filmů z 36 zemí včetně Francie, Belgie, Finska, Číny, Brazílie, Rakouska a Jižní Koreje. Filmy soutěžily ve třech tematických kategoriích - společnost, antropologie a příroda.

Klatovy otevřou v pátek unikátní expozici šumavského skla Lötz

V Klatovech se v pátek otevře údajně nejvýznamnější a nejreprezentativnější veřejně vystavená kolekce výrobků šumavské sklárny Lötz. Ve zrekonstruovaném výstavním pavilonu z 60. let 20. století na zahradě muzea vznikla expozice se šesti stovkami kusů historického skla ze sklárny, která patřila na přelomu 19. a 20. století ke světové špičce. Ucelenou sbírku toho nejlepšího, co sklárna za dob největšího rozmachu vyrobila, zapůjčil městu dlouhodobě soukromý sběratel z Rakouska.

První rok života paterčat ukáže dokumentární televizní seriál

První nádech a křik i další osud prvních paterčat v Česku, která se narodila loni v červnu, ukazuje nový dokumentární seriál České televize Paterčata. Filmaři sledovali děti a jejich rodiče Sašu Kiňovou a Antonína Kroščena po celý rok. Ve třinácti dílech zachytili nejen jejich radost, chvíle štěstí, únavu či potíže, ale také reakce okolí. Režisérka dokumentu Alena Derzsiová se scenáristkou byly zvědavé, zda otec nápor pěti kojenců a malého syna ustojí a rodinu neopustí. "Říkaly jsme si, že za půl roku bude pryč. Stala se z něj ale druhá máma," řekla Derzsiová. Původně chtěli tvůrci točit časosběrný dokument a záběry postupně pořizovat po roce, dvou či pěti. Nakonec zachytili první rok života paterčat. Další pokračování ale nevylučují, a to podle reakcí diváků.

Video klavíristy z letiště v Praze se stalo hitem internetu

Video s cizincem hrajícím na pražském letišti na klavír se stalo v posledním týdnu hitem internetu. Na serveru youtube.com si příspěvek vysloužil 4,5 milionu zhlédnutí. Lidé z celého světa v komentářích pod videem kvitují hlavně přátelské prostředí Prahy a sbližování lidí různých kultur a národností. Klavír na letiště umítil v rámci akce Piána na ulici kavárník Ondřej Kobza.

Záruku za MS silničních motocyklů v Brně 2015 převezme kraj

Závod mistrovství světa silničních motocyklů se v Brně podle všeho pojede i v příštím roce. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek oznámil, že kraj převezme záruky za uhrazení takzvaného zalistovacího poplatku promotérovi šampionátu a stane se garantem pro konání Grand Prix České republiky v roce 2015. Pořadatelé musí promotérovi MS, společnosti Dorna, platit přibližně 70 milionů korun. Důvodem, proč se kraj angažuje v záchraně závod MS v Brně, je jeho přínos pro region. "Je to velký byznys. V průběhu závodu se zde utratí 750 milionů až miliarda korun a 200 milionů pak míří jako daně přímo do státní pokladny," podotkl Hašek.

V prvním finále atletického ME skončil koulař Marcell šestý

Koulař Jan Marcell obsadil na mistrovství Evropy v Curychu šesté místo. Ve finále poslal kouli do vzdálenosti 20,48 metru a za medailovými pozicemi zaostal o 35 centimetrů. První zlato na šampionátu v Curychu získal německý favorit David Storl, dvojnásobný mistr světa, který obhájil předloňský titul z Helsinek.

Výškař Bába a kladivářka Šafránková jsou ve finále ME

Výškař Jaroslav Bába díky dělenému vítězství v kvalifikaci postoupil do finále mistrovství Evropy v Curychu. Do finále se z 11. místa probojovala také kladivářka Kateřina Šafránková. Svůj rozběh na 400 m překážek hladce vyhrála Denisa Rosolová a je v semifinále, které ji čeká ve čtvrtek. O finále bude ve čtvrtek bojovat také navrátilec po dlouhodobém zranění Petr Svoboda, jenž na 110 m překážek prošel z rozběhu do semifinále. Osmistovkařka Lenka Masná poběží semifinále osmistovky, kam sice se svého rychlého běhu nepostoupila přímo, ale nejrychlejším časem 2:01,73 minuty.

Štybar v časovce ztratil vedení v Eneco Tour, klesl na páté místo

Český cyklista Zdeněk Štybar neudržel v časovce na 9,6 kilometru vedení v etapovém závodu Eneco Tour, v němž obhajuje loňské prvenství. V ulicích nizozemského města Breda skončil trojnásobný mistr světa v cyklokrosu čtyřiadvacátý a klesl na páté místo, novým lídrem je Nizozemec Lars Boom. Štybar se po vítězství v úterní druhé etapě dostal do čela průběžného pořadí, předem ale tušil, že ho nejspíš neudrží.

Počasí

Oblačno až polojasno, na východě až zataženo. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C.

13-08-2014