Denní souhrn zpráv

ČT: Vláda chce zdražit mýtné pro nákladní auta až o desetinu

Vláda chystá od příštího roku zdražení mýtného pro nákladní auta. Ceny půjdou nahoru až o deset procent, uvedla Česká televize (ČT). Ministerstvo dopravy tím chce získat 600 milionů korun na další stavby, dodala ČT. Sdružení dopravců ČESMAD Bohemia se zdražením nesouhlasí. "My nevidíme důvod, aby se mýtné zvedalo téměř o deset procent. Rozhodně se za ty čtyři roky o deset procent nezlepšila infrastruktura," uvedl tajemník sdružení Martin Felix.

Elektronické mýtné se v Česku vybírá na zhruba 1300 kilometrech dálnic, rychlostních silnic a 180 kilometrech silnic první třídy. Loni se na mýtném vybralo zhruba 8,55 miliardy korun. Mýtné platí od roku 2007 vozidla nad 12 tun a od roku 2010 také vozy nad 3,5 tuny, v roce 2011 přibyla zvýhodněná kategorie pro autobusy.

Téměř polovina Čechů chce změnit práci, hlavně kvůli penězům

Téměř polovina Čechů chce změnit svou práci. Nejčastější příčinou jsou peníze, přičemž o něco častější je tento důvod u žen než u mužů. Zaječí úmysly mají hlavně mladí lidé, z hlediska vzdělání jsou to nejčastěji vysokoškoláci. Vyplývá to z průzkumu poskytovatele benefitů a motivačních systémů společnosti Sodexo mezi 500 respondenty. V práci nespokojených Čechů je v každé věkové kategorii zhruba polovina, nejvíce však o změně zaměstnání uvažují mladí lidé do 24 let (69 procent). Naopak práci nechtějí měnit lidé od 45 let výše (takových je 65 procent).

Málo peněz zmínilo jako důvod pro změnu zaměstnání 42 procent lidí. Druhým nejčastějším důvodem byl pocit respondenta, že se na současné pozici nerozvíjí. Takovou motivaci ke změně zaměstnání uvedlo téměř 20 procent dotázaných. Desetina chce změnit práci, protože je práce nebaví. "I z tohoto průzkumu je patrné, že řada českých zaměstnavatelů se se svými zaměstnanci moc často nebaví, protože procento nespokojených Čechů v práci je opravdu vysoké," upozornil marketingový ředitel Sodexa Tomáš Kopřiva.

Agrostroj letos přijme 70 strojařů a příští rok dalších až 300

Pelhřimovský Agrostroj letos přijme kvůli rozšiřování strojírenské výroby 60 až 70 nových pracovníků. Další dvě až tři stovky pracovníků by mohly do tohoto závodu nastoupit v příštím roce, řekl ČTK personální ředitel Zdeněk Pavlovský. Agrostroj je největším českým výrobcem zemědělské techniky, další významné zakázky dostává od výrobců nákladních aut, stavebních a užitkových strojů, má i nástrojářskou výrobu. Ve všech svých závodech teď zaměstnává 2000 pracovníků. Nabídka pracovních míst na Vysočině se v posledním roce podstatně zlepšila. Zatímco loni v červenci jich úřad práce evidoval 936, ve stejné době letos jich bylo 2430.

Na nádraží v Chebu se převrátil jeřáb, jeřábník se zranil

V prostoru nákladního železničního nádraží v Chebu se převrhl jeřáb. V kabině zůstal zaklíněný jeřábník, kterého museli vyprostit hasiči. Pro zraněného muže přiletěl vrtulník, nehoda neomezila provoz na železnici, sdělil ČTK mluvčí krajských hasičů Martin Kasal. Nehoda se stala po 8:00. Jeřáb na nákladním nádraží překládal části kolejových dílů, přitom se převrátil na bok.

České úřady evidují v zahraničí více než 2700 válečných hrobů

České úřady evidují v zahraničí více než 2700 válečných hrobů. Připomínají přes 30.500 obětí válečných konfliktů, především z období první a druhé světové války. Počítá se mezi ně i hrob českého krále Jana Lucemburského v Lucemburku nebo místa v oceánu a moři, kam byli pohřbeni legionáři při návratu z první světové války. ČTK to řekl Pavel Filipek z ministerstva obrany, který má péči o válečné hroby na starosti. Odbor pro válečné veterány, na kterém Filipek působí, dává ročně na údržbu válečných hrobů a pietních míst v Česku osm milionů korun, do zahraničí posílá čtyři miliony. V Česku má válečné hroby asi 484.000 vojáků na 33.600 místech. Jako nejstarší český válečný hrob ministerstvo eviduje hrobku českého krále Přemysla Otakara II., který je pohřben v Chrámu svatého Víta, poznamenal Filipek.

Polévkáren v poslední době přibývá, nacházejí nové zákazníky

Kombinaci rychlého občerstvení a klasické kuchyně nabízejí v posledních letech v Česku takzvané polévkárny. První se objevily před čtyřmi roky, ale teprve v posledních dvou letech jich pomalu přibývá. Zákazníkům ušetří čas při stolování a zároveň poskytnou nabídku kvalitního pokrmu. Majitel pražského bistra Plavecká polévka Robert Friede věří, že i proto takové provozovny mají budoucnost. Polévkárny nabízí zpravidla i sladkosti a další pečivo včetně baget a některé z nich i omezenou nabídku hlavních jídel. K nejčastějším hostům patří spíš mladší lidé a studenti - ti rádi ochutnávají netradiční a exotické chutě, ženy mají zase většinou nejradši krémové polévky. Českou klasiku, zelňačku, kulajdu či gulášovku, nejčastěji kupují lidé nad 45 let.

Pěvci Velkého divadla v Moskvě zakončili festival v Č. Krumlově

Galakoncertem hvězd Velkého divadla v Moskvě vyvrcholil 23. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov 2014. Pět sólistů souboru návštěvníkům areálu v pivovarské zahradě nabídli například fragmenty z oper Boris Godunov, Sedlák kavalír nebo Evžen Oněgin. Festival v Českém Krumlově trval čtyři týdny a ve svém programu měl 16 koncertů. Při závěrečném večeru, který sledoval i exprezident Václav Klaus, se na pódiu představili sopranistky Makvala Kasrashvili a Anna Aglatova, mezzosopranistka Julia Mazurova, tenorista Oleg Kulko a basista Michail Kazakov.

Galakoncertem v Boskovicích skončil festival Ibérica

Galakoncertem v Boskovicích na Blanensku dnes skončil festival španělské kultury Ibérica. Na týden koncertů, dílen a dalších doprovodných akcí přišlo podobně jako v minulých letech kolem 3500 osob. Festival uzavřel galavečer, jehož hlavními hvězdami byl manželský pár - tanečníci Jesús Carmona a Lucía Campillo.

První ročník přehlídky filmů s romskou tematikou bude v Praze

Do pražského kina Světozor zavítá první ročník festivalu filmů s romskou tematikou Čačikano. Od 26. do 27. září představí české premiéry, osvědčenou klasiku a zejména Romy v jiném světle. Cílem bylo vybrat filmy, které nebudou prvoplánově stavět do popředí romské problémy související s rasovou nesnášenlivostí a sociální integrací. Což se ukázalo téměř jako nadlidský výkon. "Chceme ukázat Romy v každodenních situacích. Téma romské problematiky je ale téměř vždy nějakým způsobem v pozadí. Náš výběr filmů tak není čistým odstřihnutím se od těchto problematických otázek," řekl programový ředitel Ondřej Moravec.

V Praze dnes začíná přehlídka nového cirkusu Letní Letná

V Praze dnes večer začne mezinárodní festival nového cirkusu a divadla Letní Letná. Potrvá do 2. září a nabídne premiéry představení zahraničních i domácích souborů nového cirkusu. Hlavní hvězdou je kolektiv Cirque Trottola, jehož členové přijeli do Prahy už potřetí. Světovou premiéru bude mít společný projekt zpěvačky a houslistky Ivy Bittové a kanadsko-francouzsko-belgického souboru La Compagnie du Poivre Rose.

Patti Smith ozdobila festival Trutnoff

Vystoupením americké zpěvačky Patti Smith vyvrcholil večerní program hudebního festivalu Trutnoff Open Air, který se od čtvrtka koná v trutnovském amfiteátru Na Bojišti. Tisíce lidí aplaudovaly vystoupení sedmašedesátileté punkerky, básnířky a skladatelky, která se zapsala do hudební historie již debutovým albem Horses z roku 1975. Zaplněný amfiteátr velkým potleskem ocenil také vystoupení zpěváka, textaře a divadelníka Jiřího Suchého a jeho hity jako Pramínek vlasů nebo Jó, to jsem ještě žil. Suchý do Trutnova přivezl celý orchestr z divadla Semafor, na rockovém festivalu vystoupil poprvé ve své mnohaleté kariéře. Jako host v rámci jeho pásma vystoupila Eva Pilarová, s níž si zazpíval duet Ach, ta láska nebeská. Festival Trutnoff končí dnes kolem půlnoci koncertem Davida Kollera kolem půlnoci koncertem Davida Kollera.

Hrad Helfštýn obsadí kováři, tvořit budou draka

Sedm kovářských umělců rozezvoní od příští soboty kovárnu na hradě Helfštýně na Přerovsku. Mistři černého řemesla z Česka a Belgie zde budou po celý následující týden tvořit plastiku padlého draka. Kovářské fórum je předzvěstí blížícího se setkání kovářů z celého světa s názvem Hefaiston. Plastika draka by měla být zhruba půldruhého metru dlouhá a metr vysoká. Dílo poté zůstane na hradě.

Stavba Bezručovy chaty na vrcholu Lysé hory se blíží ke konci

Stavba nové Bezručovy chaty na vrcholu Lysé hory, nejvyšší hory Beskyd, se blíží ke konci. Dodělávají se interiéry. Nová turistická útulna bude otevřena v příštím roce. Nabídne 100 míst v restauraci, až 15 lůžek a výchovné a vzdělávací ekologické centrum. ČTK to řekl Radek Parma, který má na starost veřejnou sbírku. Právě z těchto prostředků se nová chata staví.

Abraham a Kornfeil byli v Brně 14., Márquezova série skončila

Motocykloví závodníci Karel Abraham a Jakub Kornfeil obsadili ve Velké ceně České republiky čtrnáctá místa. V Brně bodoval také nováček v mistrovství světa Karel Hanika, jenž dojel patnáctý. V královské MotoGP skončila série deseti úvodních vítězství šampiona Marca Márqueze, jenž dojel čtvrtý. Závod nejsilnějších strojů vyhrál po roční přestávce jeho španělský krajan a týmový kolega Dani Pedrosa na hondě. Lídra MS Márqueze předstihli ještě rivalové ze stáje Yamaha: druhý skončil Španěl Jorge Lorenzo a třetí Ital Valentino Rossi. Ve stejném pořadí oba dojeli před týdnem v americkém Indianapolis.

Abraham tak dokázal potřetí v kariéře v Brně bodovat, v MS přitom startuje už od roku 2005. "I proto jsem se závodem relativně spokojený. Získali jsme dva body, což není úplně perfektní, ale tady v Brně si toho musíme považovat. Pro mě je to super výsledek a jsem rád, že to mám za sebou," uvedl brněnský jezdec, který na domácím okruhu v minulosti často padal. Nepodařilo se mu ale porazit Japonce Hirošiho Aojamu, což bylo jedním z jeho cílů.

Většina fanoušků odjela z motocyklové Velké ceny bez potíží

Odjezd tisíců diváků z Velké ceny ČR silničních motocyklů v Brně se obešel bez větších problémů. Většina návštěvníků Masarykova okruhu vyjela na dálnici, kde se jen nárazově tvořily kolony. V okolí závodiště dnes parkovalo 12.948 osobních aut, 3661 motorek, 53 autobusů a 184 karavanů. Velkou cenu ČR silničních motocyklů navštívilo během víkendu 240.695 diváků, což je vyšší počet než loni.

Oštěpař Veselý získal na ME stříbro, přehodil ho Ruuskanen

Oštěpař Vítězslav Veselý získal na mistrovství Evropy v Curychu stříbrnou medaili. Úřadující mistr světa a obhájce evropského titulu hodil ve finále 84,79 metru. Výkonem 88,01 vyhrál Fin Antti Ruuskanen, třetí byl jeho krajan Tero Pitkämäki. Veselý se ve finále dlouho držel na třetí příčce. Pátým pokusem ho sice z medailových pozic sesadil další finský oštěpař Lassi Etelätalo, ale světový šampion ihned odpověděl zlepšením o více než dva metry, kterým předčil i Pitkämäkiho.

Kudlička moc nejásal, toužil po stříbru a měl ho nadosah

Medailisté z vrcholných atletických akcí se obvykle radují po úspěchu, na tak Jan Kudlička po zisku bronzu z ME v Curychu. S jídlem totiž roste chuť a skokan o tyči po letošním třetím místě na halovém MS v Sopotech toužil tentokrát po cennější medaili. Nakonec se ale po chvíli přeci jen usmál. Když je v soutěži světový rekordman Francouz Renaud Lavillenie, bojuje se vždy jen o dvě medaile. A Kudlička toužil po té hodnotnější.

Akvabely byly na ME sedmé, Bernardová v sólu osmá

Čtrnáct let po sedmém místě v Seville se nejlepší česká akvabela Soňa Bernardová opět prosadila do elitní osmičky na mistrovství Evropy. Čtyřnásobná olympionička a profesí právnička skončila v sólu na šampionátu v Berlíně osmá. V duetu s Alžbětou Dufkovou byly ještě o jednu pozici lepší. "Prali jsme se v Berlíně s Francií, Rakouskem, Nizozemím o kvalitní střed za medailistkami. Jsem ráda, že to vyšlo," uvedla v tiskové zprávě Bernardová, pro niž právě sedmá pozice z ME 1997 ve Španělsku zůstává evropským maximem.

Čtvrtkařská štafeta doběhla ve finále ME poslední

Česká štafeta na 4x400 metrů Jan Tesař, Daniel Němeček, Michal Desenský a Patrik Šorm doběhla ve finále mistrovství Evropy v Curychu na posledním osmém místě. Zvítězilo britské kvarteto s dvěma nejrychlejšími muži z individuálního závodu Martynem Rooneym a Matthewem Hudsonem-Smithem.

Holuša finále na 1500 metrů na ME nepoběží, je nemocný

Český běžec Jakub Holuša nenastoupí do finále závodu na 1500 metrů na atletickém mistrovství Evropy v Curychu. Připravila ho o něj chřipka. Šestadvacetiletý svěřenec Jiřího Sequenta se už po rozběhu necítil dobře, byl vysílený a sotva mluvil. V pátek večer dostal teplotu a začali se o něj starat lékaři. Holušovi se v letošní sezoně dařilo, dokonce atakoval letitý český rekord na patnáctistovce a dělal si medailové naděje.

Obhájkyně zlata Erbenová byla na MS v terénním triatlonu třetí

Helena Erbenová obsadila na mistrovství světa v terénním triatlonu v německé Žitavě při obhajobě loňského zlata bronzovou pozici. Bývalá běžkyně na lyžích se před rokem v Haagu stala první českou mistryní světa v tomto sportu. V Žitavě nedaleko českých hranic bojovali muži a ženy na na tratích 1,5 km plavání, 36 km na horském kole a 9 km běhu. Závod vyhrála Katrin Müllerová z Německa, jež letos ovládla i mistrovství Evropy a před týdnem závod SP v Prachaticích. Druhá skončila Flora Duffyová z Bermud.

Kajakářka Hilgerová byla ve finále SP druhá, Galušková třetí

Kajakářka Štěpánka Hilgertová obsadila ve finále Světového poháru ve vodním slalomu v Augsburgu druhé místo. Třetí skončila další česká reprezentantka Karolína Galušková. Vyhrála domácí Němka Ricarda Funková. Šestačtyřicetiletá Hilgertová předvedla ve finále jako jediná bezchybnou jízdu, na Funkovou přesto ztratila 1,97 sekundy. Dvojnásobná olympijská šampionka Hilgertová si tak v konečném pořadí seriálu polepšila na páté místo.

Autokrosař Kubíček obhájil loňské vítězství v závodu ME v Přerově

Sedmnáctiletý Jakub Kubíček vyhrál stejně jako loni královskou kategorii SuperBuggy v závodu mistrovství Evropy v autokrosu v Přerově. Celkem se v domácím prostředí prosadili na stupně vítězů ve třech hlavních kategoriích čtyři čeští jezdci. Kubíček si loni v Přerovské rokli připsal v šestnácti letech první vítězství v kontinentálním šampionátu a teď přidal druhé.

Počasí

Zpočátku skoro jasno až polojasno, během dne přibývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, na jihovýchodě až 26 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C, na Šumavě kolem 17 °C.