Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Konečné ceny stavebních zakázek jsou o pětinu nižší než plánované

Stavební firmy v Česku stále bojují s tvrdou konkurencí ve výběrových řízeních, která výrazně sráží ceny veřejných zakázek. Konečné ceny tak jsou v průměru o více než pětinu nižší (22 procent) než ceny projektované, podle nichž mají veřejní investoři připraveny své rozpočty. Vyplývá to z analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research a Komorou administrátorů veřejných zakázek. Počet i objem veřejných zakázek na stavby letos stoupá. V prvních šesti měsících letošního roku státní investoři zahájili 1877 výběrových řízení na stavební zakázky, což je o 38 procent více než loni. Náměstek ministra průmyslu a obchodu pro stavebnictví Jiří Koliba se domnívá, že oživení ekonomiky, a s ním i stavebnictví, sice přichází, ale nebude nijak raketové ani přímočaré.

České stavebnictví výrazně zasáhla ekonomická krize, kdy od roku 2008 přišlo o 443 miliard korun, což je obrat za celý jeden rok. Podle analýzy statistických dat za tu dobu zkrachovalo 41 větších firem, o práci v sektoru přišlo až 50.000 lidí. Jedním z důsledků krize je také výrazný pokles cen ve veřejných stavebních tendrech.

Škoda Auto přijme v M. Boleslavi 800 nových zaměstnanců

Automobilka Škoda Auto chce kvůli výrobě třetí generace Fabie přijmout v následujících měsících do svého závodu v Mladé Boleslavi asi 800 zaměstnanců. Noví zaměstnanci budou pracovat v oblasti montáže, svařovny a logistiky, řekl ČTK mluvčí Škody Auto Jozef Baláž. Nová Fabia se v Mladé Boleslavi začne vyrábět už v příštích dnech, výstavní premiéru bude mít na pařížském autosalonu 2. října. Automobilka nyní v Mladé Boleslavi zaměstnává asi 19.500 lidí, průměrná hrubá mzda na dělnických pozicích je tam přibližně 34.000 korun.

Svaz: Ztráty průmyslníků kvůli sankcím mohou být v desítkách mld.

Celkové ztráty u českých průmyslových firem se v důsledku sankcí mezi Ruskem a EU mohou v krátkodobém horizontu pohybovat v řádech desítek miliard korun. V dlouhodobém horizontu pak až v řádech stovek miliard. Vyplývá to z výsledků ankety, kterou mezi českými firmami provedl Svaz průmyslu a dopravy. Jiné odhady dopadů jsou podstatně nižší. Podle údajů vládní pracovní skupiny pro monitorování dopadu sankcí byl loni objem českého vývozu sankcionovaných komodit v oblasti strojírenství loni 2,1 miliardy korun. Toto číslo ale představuje podle předsedy skupiny Tomáše Prouzy dopad sankcí v situaci, kdy by české strojírenské firmy nedokázaly najít žádné alternativní odbytiště pro své výrobky. "Reálný dopad bude nižší," dodal. Z výsledků ankety také vyplynulo, že jedna třetina firem souhlasí se sankcemi a dvě třetiny jsou proti zavedení sankcí EU proti Ruské federaci. Přitom velká část podniků, které souhlasí se sankcemi, je nebo bude těmito sankcemi přímo zasažena.

EGAP je připraven zvýšit pojistné limity do některých zemí

Státní Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP) je kvůli sankcím mezi EU a Ruskem připravena zvýšit pojistné limity do některých exportních teritorií. Mohlo by jít třeba o Ázerbájdžán a Bělorusko, kde je velká poptávka po českých výrobcích a technologiích. Na dotaz ČTK to uvedla mluvčí EGAP Hana Hikelová. Čeští exportéři, které postihly sankce mezi EU a Ruskem, nyní hledají nová odbytiště. Zaměřit by se podle ministerstva průmyslu mohli například na země Latinské Ameriky či státy postsovětského Společenství nezávislých států.

ÚS odmítl vrátit do hry vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě

Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh na zrušení novely, jež vyškrtla z horního zákona možnost vyvlastnění nemovitostí kvůli těžbě nerostných surovin. Návrh loni podala skupina 19 senátorů, podle nichž bez možnosti vyvlastnění nelze v některých případech šetrně využít přírodní zdroje. Senátorům ale podle ústavních soudců nic nebrání v tom, aby podali návrh na zrušení celého horního zákona, případně jeho novelizované části, a to třeba s argumentem, že bez institutu vyvlastnění zůstává norma protiústavní. Vyvlastňování nemovitostí kvůli těžbě vypadlo ze zákona v roce 2012. Sněmovna tehdy přehlasovala veto tehdejšího prezidenta Václava Klause, podle něhož vláda Petra Nečase novelou připravila stát o významný nástroj energetické politiky a otevřela cestu ke spekulacím s pozemky. Zákon tehdy podpořilo 120 poslanců.

Pošta bude u černých pasažérů vymáhat pokuty za 700 milionů

Česká pošta bude vymáhat pokuty u více než 100.000 černých pasažérů pražského dopravního podniku. Celková částka je téměř 700 milionů Kč. ČTK to řekl mluvčí pošty Ivo Mravinac. Finanční závazky z let 2012 a 2013 odkoupila od dopravního podniku inkasní společnost Fidentia. Ta se dohodla s poštou, která chce dlužníky oslovit v několika vlnách prostřednictvím své služby DINO. Pokud dlužníci přistoupí na nabídku služby DINO, vyhnou se možné exekuci, protože věřitel soudní řízení zastaví.

Úrokové sazby hypoték klesly na rekordní minimum 2,72 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v červenci dále klesla na 2,72 procenta, a dostala se tak opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování ukazatele. Předchozí minimum bylo v červnu, kdy průměrná sazba činila 2,76 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Ve srovnání s červnem je menší zájem o hypotéky. I když jsou úrokové sazby letos nižší než minulý rok, klientů ubývá. Může za to hlavně nižší počet refinancovaných hypoték.

Digitalizace zabíjí bankovní pobočky

Digitalizace zabíjí bankovní pobočky. Vyplývá to ze zprávy mezinárodní konzultační společnosti Bain & Company. Do roku 2020 bude 95 procent všech kontaktů mezi klientem a bankou digitálních a banky v Evropě zruší 40 procent svých poboček. Proměna je iniciována samotnými zákazníky, kteří ji už teď vyžadují. Touto cestou budou podle zprávy využívány nejen základní bankovní produkty, ale i strategické firemní bankovnictví a poradenství. Fyzické pobočky ale zcela nevymizí, jen se dramaticky zredukuje jejich počet, funkce, velikost a vzhled. Podle agentury Reuters jen v minulém roce zavřely banky v Evropě přes 3500 svých poboček. Češi jsou novým technologiím nakloněni. Už současný vývoj směřuje k dominanci bezkontaktních plateb a mobilního bankovnictví, zároveň se podle expertů snižuje objem plateb v hotovosti.

Na Trojský most v Praze najedou "náklaďáky" a tramvaje

Na nový Trojský most přes Vltavu, který je součástí tunelového komplexu Blanka najede 24 plně naložených nákladních aut a čtyři tramvaje. Zahájí tak zatěžkávací zkoušky, které potrvají ve dne i v noci do soboty. Novinářům to na místě řekli zástupci Prahy a stavební firmy Metrostav. Most by se měl pro auta i tramvaje otevřít 6. října. Záležet ale bude na rozhodčím soudu, který by měl v září rozhodnout o tom, kolik Praha Metrostavu za most zaplatí.

Před 25 lety čelila pražská ambasáda SRN náporu emigrantů

Velvyslanectví Spolkové republiky Německo v Praze se v létě a na podzim roku 1989 stalo přechodným domovem tisíců východních Němců. Nápor zájemců o emigraci do západního Německa zvládali zaměstnanci ambasády jen s vypětím všech sil. Na pokyn z Bonnu byl proto Lobkovický palác 23. srpna 1989 dočasně uzavřen. Až do pádu Berlínské zdi vycestovalo přes Prahu na 15.000 obyvatel NDR. Podle vzpomínek tehdejšího západoněmeckého velvyslance v Československu Hermanna Hubera se 19. srpna 1989 nacházelo v budově pražské ambasády 123 uprchlíků, a jejich počet se každý den zvyšoval o desítky osob. Zpočátku byli ubytováni přímo v Lobkovickém paláci a v přilehlé oranžerii. Kapacita těchto budov se ale zanedlouho vyčerpala, a tak koncem srpna začalo na zahradě velvyslanectví vyrůstat stanové městečko, v němž nechyběla ani improvizovaná škola. Ačkoliv byl zastupitelský úřad v Praze na pokyn z Bonnu 23. srpna uzavřen pro veřejnost, přes plot ambasády přelézali stále noví uprchlíci.

Odsoudil vpád do ČSSR, skončil v blázinci, přesto Gruzín nelituje

Vpád sovětské armády do Československa v srpnu 1968 byl sprostý a ničím neodůvodněný a představoval barbarské a bezprecedentní vměšování. Těmito slovy odsoudil v roce 1970 invazi vojsk Varšavské smlouvy Gruzínec Revaz Cincadze, za což ho komunistický režim poslal na téměř dva roky do psychiatrické léčebny a i po propuštění se až do rozpadu SSSR musel pravidelně hlásit na psychiatrii a podstupovat vyšetření. Svého protestu přesto nelituje a za svým názorem si stále stojí, řekl Cincadze v rozhovoru pro ČTK. Nyní osmasedmdesátiletý důchodce z Batumi patřil k nemnoha občanům Sovětského svazu, kteří se veřejně postavili proti vpádu "bratrských vojsk" v noci z 20. na 21. srpna 1968. V Gruzii byl podle dochovaných záznamů jediný.

Pomník jako omluvu za okupaci 1968 zaplatil ukrajinský podnikatel

Ukrajinský podnikatel zaplatil vybudování pomníku československým vojákům z 2. světové války v ukrajinské obci Čerňachiv. Vladimir Vladimirovič Borodenko tak chtěl odčinit účast svého otce na okupaci Československa v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy. Otec ho o to požádal před svou smrtí. ČTK to řekl Pavel Filipek z ministerstva obrany, který má na starosti válečné hroby českých a československých vojáků po celém světě. U Čerňachivu, obce asi 50 kilometrů od Kyjeva, podle Filipka 9. listopadu 1943 padlo v boji 11 československých vojáků z tankové jednotky. V obci byli pohřbeni, dosud ale jejich smrt žádný pomník nepřipomínal. Pomník se jmény padlých byl odhalen za účasti českého velvyslance v Kyjevě Ivana Počucha letos 23. května.

Letní škola má přilákat dívky na fakultu informačních technologií

Technicky zaměřené vysoké školy se dlouhodobě snaží přilákat do poslucháren více dívek. Fakulta informačních technologií Vysokého učení technického v Brně kvůli tomu zřídila letní školu, která potenciálním uchazečkám o studium přibližuje svět počítačů. Setkají se také se ženami, které si vybudovaly v informačních technologiích úspěšné kariéry. ČTK to řekla mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková. Letní počítačová škola má dlouholetou tradici, letos poprvé se však posunula z prázdninového termínu do prvního týdne v září. Na brněnské fakultě studuje asi šest procent dívek, v prvním ročníku jich tak bývají přibližně čtyři desítky. Na jiných technických fakultách v celé zemi je poměr podobný. Přestože dívek postupně přibývá, univerzity i potenciální zaměstnavatelé hledají další adeptky, jimž slibují jistotu uplatnění v praxi. A navíc, ženský pohled na věc je prý v technických oborech velmi užitečný.

Šéfka pedagogické poradny: Problémy s učením má čtvrtina dětí

Zhruba čtvrtina školáků má nějaký problém s učením. Každé padesáté dítě pak má vážné potíže se zvládnutím čtení, psaní či počítání, a to i přes svou nadprůměrnou či průměrnou inteligenci. Novinářům to řekla šéfka jedné z pedagogicko-psychologických poraden Silvie Janovcová. Podle ní údaje vycházejí z poradenské praxe. Odborníci jsou přesvědčeni o tom, že budoucí školní problémy dětí se dají odhalit a řešit už ve školkách. Podle manažerky evropských projektů Lenky Červenkové učitelé i rodiče dlouho vyčkávají, než dítě pošlou k odborníkům.

Většina rodičů dá za školní vybavení na začátku roku do 2000 Kč

Tři čtvrtiny rodičů letos vydají za školní vybavení na začátku školního roku do 2000 korun. Za školní výlety a školy v přírodě pak rodiny zaplatí nejčastěji 2000 až 4000 korun. Pro tři čtvrtiny rodičů je také důležité, aby jejich dítě nezaostávalo za ostatními dětmi ve vybavení mobilním telefonem, počítačem či tabletem. Vyplývá to z průzkumu, který pro společnost Cetelem provedla agentura STEM/MARK. Zdražování školních pomůcek a vybavení vnímá 87 procent rodičů žáků základních škol. Náklady spojené se školním rokem považuje podle průzkumu za vysoké 63 procent rodičů, což je o pět procentních bodů více než loni.

V Liberci představili bundu, která svítí a ukazuje změnu směru

Technická univerzita v Liberci dnes představila finální verzi bundy, která má zajistit bezpečnost cyklistů na silnicích. Svítí a signalizuje změnu směru jízdy. Vývoj technologie trval dva roky a oděv je unikátní i ve světovém měřítku. Cyklista je s ní vidět v noci až na vzdálenost 500 metrů a velmi dobře na 250 metrů. Běžně používané reflexní prvky upozorní řidiče na cyklistu ve vzdálenosti 200 metrů. Novinářům to řekl vedoucí katedry oděvnictví Antonín Havelka. V prodeji bude oděv od září. Údržba bundy je snadná, dá se běžně prát jako jiné funkční oděvy, jen se z ní musí vyjmout elektronická jednotka.

NS nařídil znovu projednat rozsah amnestie v Berkově kauze

Justice musí opět řešit rozsah amnestie v kauze údajných konkurzních podvodů kolem ústeckého soudce Jiřího Berky. Nejvyšší soud (NS) vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jenž nesouhlasil s částečným zastavením stíhání Berky a bývalých konkurzních správců Daniela Thonata a Lubora Kindla. Nové rozhodnutí musí vynést táborská pobočka Krajského soudu v Českých Budějovicích. ČTK to dnes řekla Oldřiška Maršálková ze sekretariátu předsedkyně NS. Podle původní obžaloby gang způsobil deseti firmám, které Berka na základě údajně zfalšovaných dokumentů poslal do konkurzu, škodu 264 milionů. Dalších 202 milionů se prý pachatelé z firem pokusili odčerpat.

Amnestii oznámil loni na Nový rok tehdejší prezident Václav Klaus. Zastavil stíhání trvající déle než osm let u trestných činů se sazbou do deseti let vězení. Rozhodnutí dopadlo také na řadu případů hospodářské trestné činnosti s vysokou škodou. Nejvyšší soud už na základě série dovolání nejvyššího státního zástupce zrušil zastavení stíhání v nejméně sedmi případech. Důvodem bylo většinou to, že se obžalovaní nějakou dobu skrývali v zahraničí.

Soud v Plzni vzal do vazby muže podezřelého z útoku kyselinou

Okresní soud Plzeň-sever po více než dvouhodinovém jednání poslal do vazby muže, kterého policie začátkem týdne zadržela a obvinila z loňského útoku kyselinou na pětadvacetiletou ženu v Plzni. Jednání bylo neveřejné, podle soudce Radka Vydry byly důvody vazby útěkové. K budově soudu přišla kromě zástupců médií také skupina známých a přátel muže, kteří nevěří, že čin spáchal, a svou přítomností ho tak chtěli podpořit. Obviněný ke skutku odmítl vypovídat, řekl ČTK soudce. Událost se stala loni 18. listopadu, pachatel polil ženu žíravinou, když nasedala do vozu před domem, látka jí poleptala obličej včetně očí a nohy i paže, údajně kyselinu také částečně polkla. Žena se stále léčí a má bolesti. Policisté zadrželi muže v pondělí, podle informací médií jde o bývalého přítele mladé ženy.

Policie objasnila vraždu ženy, jejíž tělo bylo v odpadcích

Kriminalisté zatkli a obvinili čtyřiatřicetiletého muže z vraždy o rok starší Ukrajinky, jejíž tělo tělo se v červenci našlo rozřezané v třídírnách odpadu v Praze. Muž se podle policie k činu přiznal. Ženu ubodal při hádce. Policisté podali návrh na jeho vzetí do vazby. Hrozí mu až 18 let vězení. Novinářům to řekl vedoucí oddělení vražd pražských kriminalistů Josef Mareš. Poměrně složité bylo vypátrat totožnost zavražděné ženy, totožnost cizinky potvrdila až německá policie. Žena se podle Mareše živila prostitucí, policisté našli její inzeráty v tisku i na internetu. Tento případ podle Mareše pravděpodobně nesouvisí s ostatními nálezy částí těl, které pražští kriminalisté vyšetřují.

Český turista nepřežil 100 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách

Dvaaosmdesátiletý český turista nepřežil asi 100 metrů dlouhý pád ve Vysokých Tatrách. Muž se zřítil do údolí při sestupu z Chaty pod Rysy, informovala horská záchranná služba. K tragédii došlo v náročném terénu, kde je turistická stezka zajištěna řetězy. Čech byl po pádu v bezvědomí. Kvůli silnému větru se přivolanému vrtulníku nepodařilo na místo neštěstí dopravit lékaře. K turistovi proto pěšky vyrazila devítičlenná skupina záchranářů, kteří už ale muži nedokázali pomoci.

V Rakousku zahynul Čech, zřítil se do elektrárenské šachty

V Rakousku v pondělí večer zahynul Čech, který se při práci ve vodní elektrárně zřítil do odtokového kanálu. Na webu to oznámila rakouská policie. Neštěstí se stalo v dolnorakouském Wurmbrandu, který leží asi deset kilometrů od českých hranic. Čech pracoval na demontáži jednoho ze zařízení tamní malé elektrárny, když se zřítil do asi čtyři metry hluboké odtokové šachty.

Čechům zraněným v cizině proplatí pojišťovny ročně miliardu

Tuzemské pojišťovny proplatí ročně až jednu miliardu korun Čechům, kteří se zraní v cizině. Pojistnou událost související s léčebnými výlohami a úrazem v zahraničí hlásí ročně bezmála 70.000 českých turistů. Vyplývá to ze statistiky České asociace pojišťoven, kterou zveřejnila ČSOB Pojišťovna. Průměrné náklady na jednu pojistnou událost přitom loni činily 12.000 korun. Nejvyšší výskyt pojistných událostí českých turistů bývá v zemích jako Chorvatsko, Turecko, Bulharsko, Itálie, Rakousko, Slovensko, Egypt, Řecko, USA, či Kanada.

Na Pálavském vinobraní se budou promítat starší filmy o vinařství

Novinkou letošního ročníku Pálavského vinobraní, které se uskuteční od 12. do 14. září v Mikulově, budou projekce starých filmů o vinařství ze sbírek Regionálního muzea v Mikulově. Diváci se mohou těšit na promítání na horním nádvoří zámku. ČTK to sdělila za organizátory Lenka Křivánková z Mikulovské rozvojové. Půjde o krátké dokumentární snímky, které přibližují historii vinařství. Loni se vypilo rekordních 9000 litrů burčáku a pořadatelé očekávají, že letos by to mohlo být ještě více. Své výrobky představí přes 60 vinařů. Součástí slavností vína budou i vystoupení zpěváků a kapel, předvádění lisování vína, ochutnávky a soutěže.

Na jižní Moravě se začal prodávat burčák, litr stojí 100 korun

Na jižní Moravě se začal prodávat první burčák. Například v Brně stojí litr 100 korun. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) už začala s kontrolami prodejců, řekl ČTK její mluvčí Pavel Kopřiva. Burčák se smí prodávat od 1. srpna, inspekce už před tímto datem ale monitoruje, jestli někdo nařízení neporušuje. Pod názvem burčák se může prodávat jen v případě, že hrozny pochází z území České republiky. Podle předsedy Svazu vinařů Tibora Nyitraye se prodejci už naučili burčák a částečně zkvašený hroznový mošt z ciziny na stáncích rozlišovat.

Letní shakespearovské slavnosti zakončí hra Mnoho povyku pro nic

Na přelomu srpna a září vyvrcholí v Praze tři letní divadelní přehlídky pod širou oblohou. Například finále Letních shakespearovských slavností bude patřit letošní novince - sváteční komedii Mnoho povyku pro nic v režii Jiřího Menzela. V hlavních rolích příběhu odehrávajícího se v 16. století v sicilské Messině excelují Václav Jílek v roli Benedicka, Petra Horváthová jako Beatrice, Lenka Zahradnická v roli Héró a Petr Čtvrtníček s Leošem Nohou jako dva popletení strážníci Puškvorec a Šťovíček.

ČT: Na Vyšehradě našli základy pravděpodobně byzantského kostela

Na pražském Vyšehradě objevili archeologové základy jednoho z největších kostelů střední Evropy. Uvedla to Česká televize (ČT). Jedná se rovněž asi o nejstarší známý vyšehradský kostel. Pozůstatky kostela byly nalezeny zhruba 150 metrů od hlavní baziliky na Vyšehradě. "Unikátnost této stavby spočívá ve dvou věcech. Zaprvé v jejím půdorysném tvaru, který odkazuje na prostředí pravděpodobně byzantské říše, a zadruhé v její velikosti, protože asi o 40 procent překonává plochu Rotundy svatého Víta na Pražském hradě," řekl ČT Ladislav Varadzin z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.

Muzikál Fantom opery bude mít v Praze premiéru 13. září

Premiéra světoznámého muzikálu Fantom opery se uskuteční 13. září v divadle GoJa Music Hall na pražském Výstavišti. Producent František Janeček získal licenci na první uvedení díla Andrewa Lloyda Webbera v Česku po deseti letech jednání s majiteli autorských práv. Muzikál je příběhem tajemného, hudebně nadaného, avšak fyzicky znetvořeného muže, který žije v podzemí pařížské Opery. Jediným člověkem, s nímž se díky hudbě sblíží, je krásná sopranistka Christina Daaé. V hlavních rolích se české verzi představí Marian Vojtko v alternaci s Radimem Schwabem (Fantom). Dále vystoupí Michaela Gemrotová a Monika Sommerová (Christine Daaé), Bohuš Matuš a Tomáš Vaněk (Raoul, Vikomt de Chagny) nebo Tereza Mátlová a Lucie Silkenová (Carlotta Giudicelliová).

V roce 2016 má vzniknout Centrální matrika sportovců

Ministerstvo školství společně s Českým olympijským výborem plánuje spustit Centrální matriku sportovců s cílem výrazně zprůhlednit financování sportu. Zástupci obou organizací podepsali memorandum o jednotném registru, databáze by měla být spuštěna 1. ledna 2016. "Centrální matrika sportovců bude ukazovat, jaký sport má jasný počet členů. Více se chceme zaměřit na podporu aktivních sportovců, ne bafuňářů. Více se chceme zaměřit na podporu mládeže a chceme to ještě víc rozvinout do oblasti i školního sportu," řekl v Praze ministr školství Marcel Chládek. Dosavadní evidence sportovců byla problematická. Před dvěma lety například ministerstvo financí napočítalo z údajů, které předložily jednotlivé sportovní organizace, že v Česku by mělo být o 850 tisíc sportovců více než obyvatel. Ministerstvo financí eviduje sportovce kvůli rozdělování výtěžku z loterií.

Veslaři Jech s Helešicem získali pro ČR první medaili v Nankingu

Veslaři Miroslav Jech s Lukášem Helešicem získali pro českou výpravu první medaili na olympijských hrách mládeže v čínském Nankingu. Čerství juniorští mistři světa na dvojce bez kormidelníka vybojovali stříbrné medaile. Ještě v polovině kilometrové trati čeští reprezentanti vedli, ale v závěru je předjela rumunská posádka Robert Dedu, Ciprian Tudosa. Skifařka Anna Žabová skončila v B-finále na čtvrtém místě a celkově tak obsadila 10. pozici.

Cyklista Kreuziger neuspěl s odvoláním u CAS, dál nesmí závodit

Cyklista Roman Kreuziger dál nesmí závodit. Sportovní arbitrážní soud (CAS) zamítl jeho odvolání proti zastavení činnosti, které nařídila mezinárodní cyklistická federace UCI kvůli nedořešenému případu s jeho biologickým pasem. CAS to oznámil na svém webu. Kreuziger tak po Tour de France přijde i o zamýšlený start na Vueltě, která začne v sobotu. Podle UCI má Kreuziger v pase nesrovnalosti z let 2011 a 2012, kdy ještě působil v týmu Astana. Nynější jezdec stáje Tinkoff-Saxo to však odmítá.

Počasí

Oblačno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 17 až 21 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C.