Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

26-08-2014

Zeman: Úprava protiruských sankcí je úspěch české politiky

Prezident Miloš Zeman považuje za úspěch české zahraniční politiky, že se podařilo z protiruských sankcí vyjmout položky, které byly v českém národním zájmu. Úspěchem také je sjednocení zahraniční politiky Hradu, vlády a ministerstva zahraničí, řekl prezident v projevu k velvyslancům. Zároveň varoval v souvislosti s Irákem před nebezpečím islámského terorismu. NATO by podle něj mělo zasáhnout proti teroristickým základnám na jakémkoli území. Zeman k velvyslancům promluvil na jejich každoroční pražské poradě. V projevu nejprve vyzdvihl úspěchy české zahraniční politiky. Sjednocení postojů českých politických představitelů podle něj vedlo k posílení pozice Česka v Evropské unii. To ale podle něj nemá vést k tomu, že ČR bude kývat na všechno, co EU přikáže. Jako příklad uvedl snahu o povinný podíl obnovitelné energie. Jako úspěch označil i "nastoupení realistické a pragmatické politiky" vůči Číně. Podobně bychom se podle něj měli chovat vůči zemím Střední Asie. Podotkl, že české firmy mají například zájem o stavbu metra v Ázerbájdžánském Baku a česká diplomacie by jim v tom měla pomoct.

V souvislosti s Ukrajinou by podle Zemana mělo NATO podniknout preventivní akce, které by předešly ruské invazi na Ukrajinu. Jakou povahu by tyto preventivní kroky měly mít, Zeman nepřiblížil. Přivítal, že sankce proti Rusku jsou limitovány k polovině července příštího roku. NATO by podle něj mělo zvolit vyváženou strategii, protože kromě konfliktu na Ukrajině hrozí Evropě nebezpečí v Islámském státě, který nedávno vyhlásil v části Iráku a Sýrii chalífát. I když podle Zemana prohlášení islámských představitelů o tom, že se chalífát brzy rozšíří až do Evropy, může někdo vnímat jako prohlášení blázna, stejně prý lidé vnímali Mein Kampf od Adolfa Hitlera. Zdůraznil, že protivník je silný a odhodlaný. NATO by proto prý mělo bojovat aktivními selektivními operacemi proti teroristickým základnám, ať už jsou na jakémkoli území.

Praha přivítá obří česko-čínské fórum

Ve čtvrtek a v pátek bude Pražský hrad hostit Čínské investiční fórum, které pořádá Smíšená česko-čínská komora. Na dvoudenní setkání přiletí z Asie přes 500 hostů v čele s prvním čínským vicepremiérem Čang Kao-liem, představiteli více než desítky čínských provincií a šéfy předních čínských firem. S český partnery budou jednat o spolupráci v obchodu, dopravě, cestovním ruchu, průmyslu, energetice a dalších oblastech. Akci kritizuje česká odbočka organizace Amnesty International. Česko budou reprezentovat prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), řada ministrů a hejtmanů. Fóra se zúčastní také exprezident Václav Klaus, zástupci státních institucí a soukromých firem, které na perspektivním čínském trhu buď už působí, nebo by na něj rády pronikly.

Česko se v obchodu s Čínou potýká s obrovským deficitem, který je způsoben mimo jiné ztíženým přístupem českých firem na čínský trh. Loni toto saldo činilo 264,5 miliardy korun. "Česká podnikatelská sféra konečně pochopila, že je pro nás někdy zajímavější jednat přímo s oblastí, která je velikostí půl Evropy, než jednat s Čínou jakou s celkem," poznamenal editel zahraničního odboru Hradu Hynek Kmoníček. Jedním z konkrétních projektů, o kterém se v Praze bude mluvit, je zavedení přímého leteckého spojení mezi Českem a Čínou, které by do tuzemska přilákalo ještě více movitých čínských turistů.

Evropská komise uzavřela s ČR dohodu o partnerství, umožní čerpání fondů

Evropská komise uzavřela s Českou republikou dohodu o partnerství. Dohoda umožní v nynějším víceletém finančním období do roku 2020 investovat celkem 22 miliard eur (asi 616 miliard korun) z evropských fondů politiky soudržnosti. Česko také získá dvě miliardy eur (asi 56 miliard korun) na rozvoj venkova a 31 milionů eur (asi 870 milionů korun) na rybolov. Dohoda je základním dokumentem, kde si komise a ČR určují využití evropských peněz v příštích letech. Vyjednávalo se o ní delší dobu, definitivní verzi česká vláda odsouhlasila na konci července. Podle evropského komisaře pro regionální politiku Johannes Hahn dohoda obsahuje také strategické směry pro programy, které by v budoucnu měly přispět k podpoře inovací, "přeměně českých malých a středních podniků v tahouny růstu" a potvrdit tak zlepšující se pověst ČR v odvětvích, jako jsou například energetika, strojírenství nebo nanotechnologie.

Ministerstvo chce seznam Čechů ze zemí zasažených ebolou

Ministerstvo zdravotnictví chce od příslušných resortů údaje o Češích, kteří pracují v afrických zemích zasažených ebolou a mohli by se vracet do vlasti. Získat chce i jména studentů z těchto států, kteří po prázdninách přijedou do českých škol. Chce se tak připravit na případné riziko přenosu nemoci do ČR. Po jednání ústřední epidemiologické komise to řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Dodal, že Česko by zatím vlastními silami nedokázalo případné české pacienty z ciziny domů přepravit. Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) má ČR pro své případné pacienty s ebolou v pražské nemocnici Na Bulovce dvě lůžka a dalších devět pro lidi na pozorování. Dalších osm lůžek může do tří dnů připravit armáda ve svém zařízení v Těchoníně na Orlickoústecku. Ministr vyloučil, že by Česko přijímalo nakažené cizince. "Komise konstatovala, že považuje za nevhodné eventuální úvahy o tom, že by se v Česku léčili pacienti z jiných zemí," dodal.

Mynář tvrdí, že Hasenkopf neměl se žalobou šanci; ten ale podá oznámení

Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf stáhl žalobu na prezidenta Miloše Zemana kvůli amnestii, protože neměl šanci na úspěch. Je o tom přesvědčen prezidentův kancléř Vratislav Mynář. Podle něj se Hasenkopf na přípravě amnestie podílel. Zeman proto nepochybil, když jej označil za hlavního autora kritizovaného aboličního článku. Hasenkopf v reakci na to ČTK řekl, že ještě tento týden podá na Mynáře trestní oznámení za pomluvu. Kancléřova slova považuje za výsměch a za popření pondělního smíru sporu o autorství amnestie. Smír s Hradem podle advokáta platí a už nejde zrušit. U pražského městského soudu se Hasenkopf shodl s Mynářem na textu, který "uvede na pravou míru", že Hasenkopf není autorem amnestie. Celý text byl podle dohody zveřejněn na internetových stránkách Hradu a prostřednictvím ČTK.

Jana Nečasová, dříve Nagyová, definitivně opustila ODS

Jana Nečasová (dříve Nagyová) definitivně opustila Občanskou demokratickou stranu. V otevřeném dopise předsedovi ODS Petru Fialovi totiž stáhla svou žádost celostátnímu smírčímu výboru, který mohl rozhodnout o tom, že ve straně zůstane. Již dříve ji vyloučila její stranická buňka. Fiala její rozhodnutí respektuje. Nečas považuje krok své manželky za pochopitelný a respektuje ho. Sám v ODS zůstává, jitření ran jí prý neprospívá. Státní zástupce viní Nečasovou ze zneužití vojenské rozvědky ke sledování někdejší Nečasovy manželky Radky a dvou zaměstnanců úřadu vlády. Soud za to Nečasové (Nagyové) koncem června uložil trestním příkazem roční podmínku s odkladem na čtyři roky. Proti nepravomocnému verdiktu podal právník Nečasové odpor. Spolu se svým manželem čelí Nečasová rovněž obvinění z podplácení tří exposlanců ODS. Zmínění zákonodárci nebo jim blízká osoba podle státního zástupce získali pozice ve statutárních orgánech podniků se státní účastí výměnou za to, že se na podzim 2012 vzdali mandátů a nehlasovali proti návrhu zákona, s nímž Nečasova koaliční vláda spojila otázku důvěry. Policie dále podezřívá Nečasovou z podílu na vynášení informací Bezpečnostní informační služby (BIS).

Piráti neuspěli s ústavní stížností kvůli sněmovním volbám

Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost České pirátské strany spojenou s návrhem na zrušení pětiprocentní uzavírací klauzule ve sněmovních volbách. Navázal tak na své starší nálezy a usnesení, podle nichž volební práh není protiústavní. Nový verdikt se však netýká podobné klauzule v evropských volbách, kterou nedávno zpochybnil Nejvyšší správní soud (NSS), a to právě na základě podnětu Pirátů a také Strany zelených. ČTK to zjistila z webu soudu. Piráti s uzavírací klauzulí i po rozhodnutí Ústavního soudu nadále nesouhlasí a znovu se pokusí o její odstranění.

Havlova cena letos poputuje na Maltu, do Izraele či Ázerbájdžánu

Cenu Václava Havla za lidská práva letos získá buď izraelská organizace Betselem bojující za lidská práva na palestinských územích, jezuitská pomoc uprchlíkům působící na Maltě, nebo ázerbájdžánský obhájce lidských práv Anar Mammadli. Oznámila to komise porotců, která v Praze trojici finalistů ocenění vybírala. Nositel ocenění bude vyhlášen za měsíc na zasedání Parlamentního shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku, které cenu uděluje. Jejím prvním laureátem se loni stal běloruský disident Ales Bjaljacki. Ocenění má ambici být v evropském měřítku srovnatelné se Sacharovovou cenou, kterou už více než 20 let uděluje Evropský parlament. Držitel Havlovy ceny získá kromě trofeje a diplomu odměnu 60.000 eur (zhruba 1,7 milionu korun).

Ústav pro studium totality má novou vědeckou radu

Hlavní rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) schválila všech jedenáct kandidátů do nové vědecké rady, které jako do svého poradního orgánu navrhl nový šéf ústavu Zdeněk Hazdra. Má tak šest českých a pět zahraničních odborníků. Jsou mezi nimi historici, politologové i další zástupci společensko-vědních disciplín, pět žen a šest mužů. Sedmičlenná rada schválila po téměř dvouhodinovém jednání všechny kandidáty jednomyslně. Poprvé se vědecká rada sejde zřejmě 16. září. Ve vědecké radě usedne historička umění Milena Bartlová, historik a profesor českých dějin Zdeněk Beneš či německý historik Detlef Brandes, uznávaný specialista na dějiny střední a východní Evropy a česko-německé vztahy ve 20. století. Dále zde bude americká historička a spisovatelka českého původu Paulina Brenová, která se zaměřuje na moderní dějiny střední a východní Evropy a dánský historik a bohemista Peter Bugge.

Novela zavede nový registr u spotřebních daní

Od příštího roku by mohl vzniknout v Česku registr osob nakládajících se zvláštními minerálními oleji, mezi které patří například antikorozní nebo textilní oleje. Tyto oleje nepodléhají zdanění, podvodníci je přimíchávají do pohonných hmot, a stát tak přichází o peníze na daních. Vyplývá to z návrhu novely zákona o spotřebních daních, kterou ve středu projedná vláda. Zároveň by se kvůli daňovým nedoplatkům měl zpřísnit proces, v rámci kterého je firmám povolováno nakládat s vybranými výrobky podléhajícími spotřební dani. Vznik registru si podle MF vyžádaly daňové podvody, které souvisí s nezákonným přimícháváním minerálních olejů do motorové nafty. "Povinnosti spojené s registrem se budou vztahovat pouze na osoby, které nabývají tyto oleje volně ložené nebo umístěné v baleních přesahujících 220 litrů," uvádí materiál. Návrh by podle MF měl co nejméně dopadnout na malé distributory a spotřebitele zvláštních minerálních olejů.

Štěch: Zelenou naftu Senát přičlení k tabákové dani

Senát zamítne novelu o pohonných hmotách. Zachování zelené nafty pro zemědělce, kterou měla novela přinést, ale vloží do návrhu na zvýšení tabákové daně. Novinářům to řekl předseda horní komory Milan Štěch (ČSSD). Senátní postup, který by ještě musela potvrdit Sněmovna, tak pomůže zabránit předložení ústavní stížnosti, kterou kvůli spornému dvojímu schvalování novely o pohonných hmotách chtěla předložit opozice. Sněmovna nejprve zachování zelené nafty schválila společně se snížením spotřební daně z benzinu a nafty. Toto snížení by však připravilo státní rozpočet až o 14 miliard korun ročně. Proti tomu se postavil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Po dvou dnech proto sněmovna své rozhodnutí změnila a snížení spotřební daně na pohonné hmoty odmítla.

Dálniční spojení mezi Českem a Rakouskem bude hotové do roku 2021

Spojení české dálnice D3 a rakouské S10 bude dokončeno do roku 2021. Po setkání s ministrem dopravy Antonínem Prachařem to řekl hornorakouský hejtman Josef Pühringer. Kromě chybějícího dálničního spojení oba politici probírali aktuální harmonogram modernizace koridorové trati vedoucí do Českých Budějovic a dále do Rakouska. Dálnice D3 má spojit Prahu, Tábor a České Budějovice a z Horního Třebonína pokračovat jako rychlostní silnice k rakouským hranicím. Předpokládané náklady na stavbu jsou zhruba 80 miliard korun.

Pojišťovny zdražily povinné ručení letos průměrně o deset procent

Tuzemské pojišťovny zdražily povinné ručení v letošním roce v průměru o více než deset procent. Důvodem byla vyšší plnění v souvislosti s novým občanským zákoníkem a povinné poplatky hasičům. Dopady legislativy nyní pojišťovny vyhodnocují a nevylučují další zdražení pojistek v letošním i příštím roce. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Povinné ručení poskytuje 14 pojišťoven.

Indie pokutovala 14 automobilek včetně Škody Auto

Indický antimonopolní úřad kvůli narušování hospodářské soutěže vyměřil 14 domácím a zahraničním automobilkám pokuty v celkové výši 25,5 miliardy rupií (8,9 miliardy Kč). Mezi pokutovanými je také indická divize české automobilky Škoda Auto. Ta má podle serveru India.com zaplatit 464 milionů rupií (přes 160 milionů Kč). Úřad tvrdí, že automobilky omezovaly nabídku náhradních dílů, což vedlo k růstu jejich cen. Největší pokutu dostala domácí automobilka Tata Motors, která musí zaplatit 13,5 miliardy rupií (téměř pět miliard Kč).

V Ostravě se otevřela budova Národního superpočítačového centra

V areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava se otevřela budova Národního superpočítačového centra IT4Innovations. V budově za zhruba 200 milionů korun bude od příštího roku fungovat superpočítač, jenž má být jedním ze sta nejvýkonnějších na světě. Náklady na celý projekt Národního superpočítačového centra, které bude kompletně dokončeno v roce 2015, dosáhnou více než 2,4 miliardy korun. V první etapě instalování superpočítače začal loni v květnu fungovat takzvaný malý klastr pojmenovaný Anselm. Jeho výkon je srovnatelný s 3900 běžnými notebooky. Výkon druhého superpočítače, velkého klastru, bude desetinásobný. Zprovozněn má být příští rok. Už nyní superpočítač zaměstnává přes 150 lidí, včetně odborníků z ciziny. Místopředseda vláky Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) řekl, že vytvoření Národního superpočítačového centra má význam pro celou republiku.

Učitelka ze Seče jela na stáž do kosmického centra v USA

Žáci základní školy v Seči na Chrudimsku se budou učit fyziku ještě víc zábavně. Jejich učitelka Rita Chalupníková absolvovala trénink kosmonautů v kosmickém a raketovém centru v USA. Dětem teď může přiblížit vesmírnou stanici, lunární misi a připraví pro ně vesmírné pokusy. "Kosmická výuka u nás není tak známá. Přestože jsme měli Remka, byl to náš první a poslední kosmonaut," řekla Chalupníková. Stážisté si vyzkoušeli trénink a výcvik kosmonautů, simulované mise do vesmíru, práci v kosmické laboratoři, opravu družice, připojení modulu k Mezinárodní kosmické stanici ISS. Simulovali chůzi po Měsíci nebo přistání v oceánu. "Velmi krušné pocity jsme prožívali v rouře hozené do vody, která se jako přistávací modul postupně naplňovala vodou," řekla učitelka. Během pětidenního pobytu se učitelka setkala s průkopníkem raketových letů v USA Homerem Hickamem nebo s kosmonautem Andrewem Feustelem, který díky českým předkům své manželky vyvezl do vesmíru figurku pohádkového krtečka. Na stáže vybírá centrum v Huntsville v Alabamě zhruba 200 učitelů přírodních věd z celého světa.

iDNES.cz: Protonová léčba by mohla být hrazena pojišťovnami

Protonová léčba rakoviny by mohla být v budoucnu hrazena z veřejného zdravotního pojištění. Ministerstvo zdravotnictví totiž plánuje její zařazení do sazebníku výkonů. Serveru iDNES.cz to řekla legislativní náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová. Konkrétní termín však neuvedla, plánuje se to podle ní výhledově. Léčbu protonem zatím v tuzemsku nabízí jen Protonové centrum Praha, které bylo otevřeno koncem roku 2012. Jeho maximální roční kapacita má být dva tisíce pacientů. Podle smlouvy o smlouvě budoucí z roku 2006 mělo 1650 z nich být od Všeobecké zdravotní pojišťovny (VZP), která by tak centru měla patnáct let vyplácet miliardu korun ročně. VZP však platnost této smlouvy odmítá a rozhodčí soud jí počátkem července dal za pravdu. Definitivní slovo vynese Obvodní soud Praha 6.

Obliba fair trade výrobků v Česku rekordně vzrostla

Češi si loni koupili fair trade výrobky za rekordních 174 milionů korun. V roce 2005 lidé za "spravedlivé" produkty v Česku utratili jen tři miliony. Nejprodávanějším výrobkem v této oblasti je v ČR káva. Na tiskové konferenci to uvedla společnost Fairtrade Česko a Slovensko. Kávy se loni prodalo 142 tun v hodnotě 100 milionů korun, což odpovídá 14 milionům vypitých šálků fairtradové kávy. K dalším nejoblíbenějším fairtradovým produktům patří výrobky z bavlny, kakao, čokoláda a čaj. S pojmem fair trade (spravedlivý obchod) se podle průzkumu Institutu evaluací a sociálních analýz (INESAN) z letošního roku setkalo již 52 procent lidí v ČR. Je to o 13 procentních bodů víc než před třemi lety. Tři pětiny dotázaných jsou přesvědčeny o tom, že svými nákupy mohou pomoci výrobcům z rozvojových zemí.

Šabatová je proti zákazu muslimského šátku ve škole

Veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová se postavila na stranu studentky ze Somálska, které Střední zdravotnická škola v Praze zakázala nosit na hlavě šátek. Takzvaný hidžád muslimky používají k zahalení vlasů a krku a podle Šabatové je diskriminační jim to na půdě školy zakazovat. S odkazem na interní dokument o řešení kauzy, který se podařilo získat Lidovým novinám, to uvedl server Lidovky.cz. Škola odůvodnila zákaz tím, že ve školním řádu jsou zapovězeny všechny pokrývky hlavy. Dívka ze Somálska a další muslimská studentka této školy původem z Afghánistánu údajně právě kvůli tomu studium předčasně ukončily a případ loni na podzim zveřejnily. První jmenovaná se obrátila na veřejnou ochránkyni práv. Ta podle serveru dospěla k závěru, že Střední zdravotnická škola dívku nepřímo diskriminovala, protože muslimský šátek je projevem jejího náboženství navenek. Oficiálně se však Šabatová nechtěla vyjádřit s tím, že případ není uzavřen.

Čerství absolventi hledají práci úspěšněji než v minulosti

Čerství absolventi učilišť a středních a vyšších odborných škol hledají uplatnění na trhu práce lépe než v minulosti. Míra nezaměstnanosti v této skupině klesla napříč všemi kategoriemi vzdělání, uvedl v tiskové zprávě Národní ústav pro vzdělávání (NÚV). K letošnímu 30. dubnu bylo nezaměstnaných 11.260 čerstvých absolventů středoškolského studia, což je meziroční pokles o více než pět tisíc lidí. U vyšších odborných škol to bylo 493 absolventů, zhruba o stovku méně než o rok dříve. V učebních oborech hledají uplatnění nejlépe absolventi elektrotechnických a strojírenských oborů, u kterých míra nezaměstnanosti je 11,0 respektive 13,1 procenta. Nejhůře jsou na tom obory zaměřené na gastronomii, hotelnictví a turismus a zpracování dřeva, kde se blíží ke 20 procentům.

Aktuálně: Stát chce zpřísnit pravidla pro vracení zboží z e-shopů

Ministerstvo spravedlnosti chce zpřísnit pravidla pro vracení zboží v internetových obchodech. Někteří uživatelé totiž možnost vrátit zboží ve lhůtě 14 dnů bez udání důvodu zneužívají. Uvedl to server Aktuálně.cz. Návrh je součástí prvního balíčku změn nového občanského zákoníku, jejichž pracovní verzi ministerstvo právě dokončilo. Dosud platilo, že zákazník od e-shopu získal za vrácené zboží plnou cenu, pokud nebylo viditelně poškozené. Produkt si tak mohl v podstatě půjčit ke 14dennímu užívání jen za cenu poštovného. Možnost odstoupení tedy zůstane, ne vždy by se ale vracela plná cena. "Stává se, že ve fotoaparátech nalézáme nejrůznější fotografie nebo dokonce písek z pláže," uvedla ředitelka Kasa.cz Andrea Čižmářová. "Nyní řešíme také vrácení velkého nafukovacího člunu, který zákazník vrátil plný soli. Je tedy vidět, že byl evidentně použit na dovolené u moře," dodala.

Průzkum: Uznání alternativní medicíny by uvítalo 85 pct lidí

Pětaosmdesát procent Čechů by uvítalo, kdyby některé metody alternativní medicíny byly uznány jako oficiální doplněk klasické léčby a proplácely by je pojišťovny. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK. Z alternativních metod mají lidé největší povědomí o bylinkářství, s nímž má zkušenost 80 procent oslovených. Akupunkturu a akupresuru znají a uznávají tři pětiny lidí. Dvě pětiny stejně mluví o chiropraxi, tedy léčbě kloubů, a homeopatii. S aromaterapií se osobně setkala třetina dotázaných a psychotroniku na "vlastní kůži" poznala čtvrtina lidí. Podle zjištění agentury alternativní metody neuznává třetina lidí, podle kterých jde o placebo efekt.

Ženu v Praze polil neznámý muž zřejmě kyselinou

Padesátiletou ženu v Praze 4 v úterý ráno polil neznámý muž zatím nespecifikovanou kapalinou, s velkou pravděpodobností kyselinou. Podle prvních informací má žena poleptaný obličej a záchranná služba ji odvezla do nemocnice. Událost se stala krátce před 08:00 v panelovém domě v ulici Na Zákonech, kde pachatel na ženu zaútočil u výtahu. Poté utekl. Policie po útočníkovi pátrá.

České studentky vyhrály mezinárodní olympiádu v němčině

České studentky Jelizaveta Laškevičová a Kateřina Martincová ve svých kategoriích vyhrály mezinárodní olympiádu v němčině, která proběhla od 3. do 16. srpna ve Frankfurtu nad Mohanem. Zúčastnila se jí zhruba stovka soutěžících z padesáti zemí celého světa, kteří vedle jazykových znalostí museli prokázat také mezikulturní porozumění a schopnost pracovat v mezinárodním týmu. O úspěchu českých gymnazistek informoval Goethův institut, který společně s Mezinárodním svazem učitelů němčiny (IDV) soutěž vyhlašuje. Úspěšné studentky se do mezinárodního kola kvalifikovaly obsazením prvních dvou míst v dubnovém národním kole Soutěže v jazyce německém, kterou vyhlašuje ministerstvo školství a garantuje Národní institut pro další vzdělávání.

Zpěvačka Helena Vondráčková si vyrazila medaili se svým portrétem

Zpěvačka Helena Vondráčková si v mincovně v Jablonci nad Nisou vyrazila první zlaťák s vlastním portrétem a také ho pokřtila. Podobné pocty se dostalo i jiným osobnostem, Vondráčková je ale první dámou české pop music vyobrazenou na pamětní medaili. Část kolekce bude k dostání ve speciálním balení se dvěma CD, na kterých budou největší hity zpěvačky. Něco takového mincovna nabízí poprvé. Autorem předlohy medaile je designér Jaroslav Bejvl. Motiv si vybrala zpěvačka sama. Na medaili jsou dva její portréty - na lícní straně je civilní portrét, rubovou zdobí podobizna z pohádky Šíleně smutná princezna.

Sport

Tenistka Karolína Plíšková se poprvé dostala do 2. kola US Open. Dvaadvacetiletá česká hráčka ve Flushing Meadows porazila Rakušanku Yvonne Meusburgerovou hladce dvakrát 6:2.

Trenér fotbalové reprezentace Pavel Vrba povolal na přípravný zápas s USA a úvodní duel kvalifikace mistrovství Evropy s Nizozemskem dva nováčky obránce Radima Řezníka a brankáře Davida Bičíka. Po dvou letech se do národního celku vrací záložník Václav Pilař, poprvé pod Vrbou je v týmu Petr Jiráček. Ve dvacetičlenné nominaci, kterou kouč oznámil na dnešní tiskové konferenci v Praze, nechybějí hlavní opory kapitán Tomáš Rosický a gólman Petr Čech.

Neděle 14. září bude v Plzni patřit hokeji. Extraligové Indiány čeká v podvečer první domácí zápas v nové sezoně, ještě předtím ale ikony klubu Martin Straka a Jaroslav Špaček oficiálně ukončí kariéru. A při té příležitosti sehrají rozlučkový zápas s podtitulem 'Exhibiční utkání dvou ptáků'.

Tomáš Slavík se stal celkovým vítězem světové fourcrossové série 4X Pro Tour. V letošní sezoně tak sedmadvacetiletý český biker přidal další úspěch k druhému titulu mistra světa v této disciplíně, který v červnu vybojoval v Leogangu v Rakousku.

Rozhodčí komise Českého olympijského výboru projedná případ suspendovaného cyklisty Romana Kreuzigera 11. září a verdikt vynese do 22. září. ČOV o tom informoval na twitteru. Kreuzigerovi zastavila činnost mezinárodní cyklistická unie UCI kvůli nesrovnalostem v biologickém pasu, sportovní arbitrážní soud následně zamítl cyklistovo odvolání. Podle UCI má Kreuziger v biologickém pasu nesrovnalosti z let 2011 a 2012, kdy působil v týmu Astana. Nynější jezdec stáje Tinkoff-Saxo však dopingové podezření odmítá.

Počasí:

Bude zataženo, na většině území déšť. Během dne od severozápadu ubývání oblačnosti. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C, v 1000 m na horách kolem 13 °C.

26-08-2014