Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

30-08-2014

Premiér Sobotka: Je potřeba revize strategie EU vůči ukrajinské krizi

Evropský summit by měl před případným rozhodováním o posílení protiruských sankcí diskutovat o tom, jak dál s diplomatickou iniciativou Evropské unie zaměřenou na zastavení bojů na Ukrajině. Novinářům to řekl český premiér Bohuslav Sobotka při příchodu do budovy, kde budou unijní lídři jednat. Žádný konkrétní návrh přitvrzení sankcí podle něj nyní na stole není. "Česká republika nepřichází na toto jednání s návrhem na sankce. My přicházíme s návrhem na to, abychom revidovali celkovou strategii EU, protože ta se zatím nezdá jako příliš úspěšná. Já jsem si nevšiml, že bychom čehokoliv dosáhli," podotkl předseda vlády.

Diskusi o sankcích český premiér ale předpokládá. Lídry unijních zemí osloví ukrajinský prezident Petro Porošenko, který po polední schůzce s šéfem Evropské komise José Barrosem prohlásil, že o přitvrzení evropského postoje nemá pochyby. Také Barroso novinářům řekl, že od summitu rozhodnutí v tomto směru očekává. Český premiér připomněl, že unie už několikrát přijala rozhodnutí o sankcích, které byly postupně posilovány. "Ale nevedly k zastavení bojů, přibývá lidských obětí v tom konfliktu mezi Ukrajinou a Ruskem, respektive mezi ukrajinskou vládou a povstalci. A já zatím nevidím na obzoru žádné uspokojivé řešení," poznamenal předseda vlády.

Prezident Zeman: Pokud se prokáže ruská invaze, sankce mohou být tvrdší

Prezident Miloš Zeman připustil, že by sankce proti Rusku kvůli bojům na Ukrajině mohly být tvrdší. Stalo by se tak v případě, pokud by se prokázalo, že Rusko skutečně posílá své vojáky na Ukrajinu. Kromě hospodářských sankcí by mohla Česká republika podle Zemana zvýšit i vojenskou přípravu. Již nyní se české stihací letouny podílí na ochraně vzdušného prostoru zemí v Pobaltí. ČR muže podle prezidenta zvýšit i svou účast na vojenských cvičeních spojenců.

Sobotka chce, aby Polák Tusk byl předsedou Evropské rady

Český premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by rád viděl ve funkci předsedy Evropské rady šéfa polské vlády Donalda Tuska. Sobotka o tom informoval i stávajícího předsedu Evropské rady Hermana Van Rompuye. Podle českého premiéra by měl vysokou funkci EU zastávat zástupce nových členských zemí. Sobotka to řekl novinářům na českobudějovické výstavě Země živitelka. Personální otázky ve vedení Evropské unie bude mimo jiné řešit summit v Bruselu.

Představitelé EU prý v říjnu plánují mimořádný summit o ekonomice

Představitelé Evropské unie by se měli 7. října na mimořádném summitu zabývat podporou hospodářského růstu a zaměstnanosti. Vyplývá to podle agentury Reuters z návrhu usnesení vrcholné schůzky EU. "Ekonomické údaje v posledních týdnech potvrdily, že (hospodářské) oživení je zejména v eurozóně slabé, inflace mimořádně nízká a nezaměstnanost nepřijatelně vysoká," píše se v návrhu.

Jižní Morava chce přilákat čínské výzkumníky, rýsuje se dohoda

Jihomoravský kraj chce přilákat čínské výzkumníky a firmy. Rýsuje se prý zajímavá spolupráce například ve strojírenství, v oblasti nových materiálů a nanotechnologií. "Máme zájem jak o vzájemné investice, tak o zakládání společných podniků," řekl novinářům hejtman Michal Hašek (ČSSD), který v Lednici na Břeclavsku jednal s guvernérem provincie Che-pej a předsedou čínské rady guvernérů Čang Čching-wejem. Krajský úřad původně avizoval, že Číňané oznámí záměr vybudovat na jižní Moravě nový vědeckotechnický park, což se nakonec nestalo. "Bude to předmětem nejbližšího jednání i s podnikatelskými delegacemi," uvedl Hašek. Dnešek podle něj sloužil spíše jako zahájení diskuse. Podle Číňanů má spolupráce s jižní Moravou velkou budoucnost.

Stovky českých vojáků budou cvičit v Německu

Na 700 českých vojáků se od neděle zúčastní v Německu mezinárodního cvičení Saber Junction 2014. Konat se bude ve vojenském výcvikovém prostoru americké armády v německém Hohenfelsu. Potrvá až do 10. září, sdělila ČTK mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Čeští vojáci budou mít k dispozici 170 kusů techniky, včetně Pandurů. Cvičení se dále účastní jednotky americké armády, ozbrojených sil Bulharska, Chorvatska, Estonska, Itálie, Lotyška, Polska, Rumunska, Srbska, Slovinska a Švédska.

Ministr Němeček navrhuje prodloužení léčení v lázních na 28 dní

Do lázní na účet zdravotní pojišťovny by dospělí s těžkým chronickým onemocněním, po vážné operaci či úrazu měli opět jezdit na čtyři týdny. Pobyt dětí má trvat čtyři týdny u všech nemocí. Rozšířit se mají i možnosti opakovaných pobytů. Novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění má ve středu na programu vláda. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) navrhuje účinnost novely od ledna 2015. Změna má lázeňství vrátit půl miliardy Kč ročně, o něž přišlo omezující vyhláškou.

Češi jsou v týmu vědců, co poodhalil příčinu nádorů slinivky

Vědci jsou zase o krok blíže k tomu, aby odhalili příčinu zhoubných nádorů slinivky břišní. Objevili totiž další čtyři nové varianty genů, které se mohou na jeho vzniku podílet. Nádory slinivky se nedají účinně léčit a pacienti přežívají od diagnózy velmi krátce. Příčinu onemocnění zkoumá mezinárodní konsorcium, v němž je i tým genetika Pavla Vodičky z Akademie věd ČR. Přestože jde o významný posun v lékařské vědě, nechce ale v pacientech vzbuzovat předčasné naděje. Vodičkův tým z Ústavu experimentální medicíny AV ČR se podílel na celogenomové studii, která zkoumala vzorky od 7600 pacientů z celého světa nemocných rakovinou slinivky. V České republice ročně onemocní tímto typem rakoviny takřka 1000 osob, z toho 900 jich zemře.

Soud poslal do vazby muže, který v Praze polil ženu kyselinou

Obvodní soud pro Prahu 4 poslal do vazby muže, který poleptal svou expřítelkyni kyselinou. Milan Balamuta ženu podle policistů nejprve polil kyselinou chlorovodíkovou, pak louhem na čištění odpadů a nakonec kbelíkem vody. Poté ji ještě oloupil. Muže policisté zadrželi ve středu na Žižkově, do vězení může jít až na 12 let. Důvodem brutálního útoku byl prý rozchod páru, který muž těžce nesl. Žena leží na popáleninovém centru vinohradské nemocnice, nyní je již mimo ohrožení života. Pátrání po útočníkovi bylo poměrně složité, protože s přítelkyní žil pod falešným jménem.

Aktuálně: Čtyři obvinění kvůli solární elektrárně na jihu Čech

Policie obvinila čtyři lidi kvůli podvodu se sluneční elektrárnou na jihu Čech. Její majitel, zástupce stavební společnosti, revizní technik a úřednice stavebního úřadu podle policie fingovali dokumenty tak, aby vyrobená elektřina mohla být prodávána za výhodnější výkupní ceny. Vlastníci elektrárny tak mohli podvodem v budoucnu získat až 200 milionů korun. Napsal to dnes server Aktuálně.cz. Revizní technik podle policie vydal zprávu osvědčující bezpečnost dokončené elektrárny, přestože asi třetina nebyla vůbec osazena solárními panely.

Policie podvodů se solární energií v ČR vyšetřuje kolem dvou stovek. Počet licencovaných fotovoltaických elektráren se prudce zvýšil hlavně v roce 2010, kdy se proti předchozímu roku víc než zdvojnásobil na zhruba 12.900. Od ledna 2011 se garantovaná výkupní cena za solární elektřinu snížila na méně než polovinu, protože stát chtěl zastavit růst výdajů na podporu obnovitelných zdrojů.

Pro pěstitele obilovin měl být letošní rok podle Jurečky příznivý

Letošní rok by z pohledu obilovin mohl být pro české zemědělce relativně příznivý. Momentálně je sklizeno zhruba 90 procent všech ploch v zemi. Při slavnostním zahájení Národních dožínek na mezinárodní výstavě Země živitelka v Českých Budějovicích to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ten při zahájení Země živitelky řekl, že letošní rok bude patrně rekordní z pohledu výnosu. Výsledky podle něj mohou dávat naději, že zemědělství má vzestupnou tendenci. Malí, střední i velcí zemědělci a potravináři mají šanci dál se rozvíjet i díky dotacím. V letech 2014 až 2020 mají možnost získat celkem 84 miliard korun v rámci Programu obnovy venkova.

V Brně vznikne chráněné bydlení pro lidi s autismem

V Brně vznikne chráněné bydlení pro autisty. Vytvoří ho obecně prospěšná společnost Ruka pro život, které na vybudování přispěje Jihomoravský kraj dvěma miliony korun. V objektu v Božetěchově ulici najde zázemí šest lidí s autismem v kombinaci s agresivní poruchou. Nastěhovat by se mohli na jaře následujícího roku, řekla ČTK ředitelka Ruky pro život Lenka Janištinová. Speciální zařízení pro dlouhodobý pobyt autistů v Jihomoravském kraji chybí. Existuje pouze jedno v České republice.

Před 100 lety vznikla ve Francii česká rota Nazdar

Již krátce po vypuknutí první světové války se v zahraničí začaly formovat vojenské jednotky Čechů a Slováků, které se postavily na stranu států Dohody proti habsburské monarchii, do níž oba národy doposud patřily. Krátce po vzniku prvního útvaru - České družiny v Rusku - se zformovala ve Francii rota Nazdar, která se jako první sbor dobrovolníků stala zárodkem čs. legií ve Francii. Tato česká národní jednotka vznikla 31. srpna 1914 v jihofrancouzském Bayonne v rámci cizinecké legie. Své jméno rota, která si během výcviku i později na frontě u francouzských velitelů vybudovala skvělé renomé, získala dle oblíbeného pozdravu "nazdar", který zaujal Francouze.

V soutěži vín v Lednici uspěla vína z Moravy i Kanady

Vinaři z Moravy, Kanady a Německa slavili úspěch při Světovém dni ledového vína v Lednici na Břeclavsku. Porota soutěže IceWine du Monde rozdělila devět velkých zlatých medailí. Nejvyšších bodových zisků dosáhly vzorky z kanadského vinařství Peller Estates Winery, Chateau Valtice a Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku. IceWine du Monde je soutěží ledových, slámových a dalších speciálních vín, například výběrů z bobulí a cibéb. Soutěž letos doplnil víkendový festival pro veřejnost v parku lednického zámku. Pro Českou centrálu cestovního ruchu je soutěž příležitostí k představení Lednicko-valtického areálu zařazeného na seznamu UNESCO, ale i ostatních turistických cílů jižní Moravy.

V Milovicích se shromáždilo nejvíc vícerčat na jednom místě

V Parku Mirakulum v Milovicích na Nymbursku padl rekord v co největším počtu dvojčat a vícerčat shromážděných na jednom místě. Komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den v amfiteátru zábavního centra napočítali 127 párů dvojčat a čtvery trojčata, tedy celkem 131 párů či trojic. Na akci se přišla podívat i rodina prvních českých paterčat. Do amfiteátru však dorazila až po sčítání, a tak ji komisaři do oficiálních čísel nemohli zahrnout. I tak si ale pořadatelé dosaženého počtu cení.

První česká paterčata Tereza, Alex, Martin, Michael a Deniel se narodila císařským řezem 2. června 2013 v podolské nemocnici v Praze. V současnosti podle matky Alexandry Kiňové začínají chodit. "Zatím nejvíc kroků udělal Míša - zvládl jich deset," řekla Kiňová ČTK.

Helfštýn obsadily stovky kovářů z celého světa, začal Hefaiston

Několik stovek uměleckých kovářů z celého světa obsadilo středověký hrad Helfštýn na Přerovsku. Mistři černého řemesla se sjeli na 33. ročník tradičního setkání Hefaiston, aby návštěvníkům hradu ukázali největší skvosty ze svých kovářských dílen a u rozpálených výhní předvedli práci s kovem. "Letos přijelo 512 kovářů z 18 zemí světa, což je ve srovnání s předchozími ročníky vyšší průměr," řekl kastelán hradu Jan Lauro, podle kterého tolik špičkových kovářů z různých koutů světa nelze na jednom místě jen tak spatřit. Kováři s sebou na Helfštýn přivezli rekordních 358 exponátů. Čtyři kováři z Milostovic u Opavy spolu s třemi belgickými kolegy už od minulé soboty pracovali na plastice padlého draka, která je zhruba půldruhého metru dlouhá a metr vysoká. Dílo zůstane na hradě.

Galerie ve Vysokém Mýtě vystaví Myslbekovy sochy

V nové městské galerii ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku bude první událostí od 19. září výstava soch Josefa Václava Myslbeka. Významný sochař přelomu 19. a 20. století, který je považován za zakladatele novodobého českého sochařství, nemá nikde v zemi stálou expozici. ČTK to řekl starosta Miloslav Soušek. V Mýtě mají návštěvníci možnost zhlédnout jeho dílo do 11. ledna.

Ve Vroutku začal za velkého zájmu festival Rock for Churchill

V severočeském Vroutku začal dvoudenní festival Rock for Churchill. Akce v přírodním areálu Myslivna nabídne žánrově rozmanité zástupce tuzemské i zahraniční hudební scény. Během dvou dnů zazní rock, taneční muzika, pop, reggae, ska i hip hop. Program otevřely kapely Doctor Victor a Hentai Corporation. O jeden z posledních festivalů je velký zájem. Festival konaný ve Vroutku, v místech na půli cesty z Prahy do Karlových Varů, z původní regionální přehlídky vyrostl v mezinárodní akci.

Nábřeží paromilů v Hradci přilákalo 8000 návštěvníků

Kolem 8000 lidí přilákalo na Smetanovo a Eliščino nábřeží v Hradci Králové 12. mezinárodní setkání paromilů, příznivců parních strojů. K vidění byly nejrůznější stroje poháněné párou, hasičské stříkačky, parní kola či modely, v provozu byly také historické automobily, motocykly nebo kolesové parníky. Počet vystavovatelů i exponátů se rok od roku zvyšuje, řekl ČTK jednatel pořádajícího Královéhradeckého klubu přátel parních strojů Jiří Stránský.

Chebské nebe zaplnily historické i moderní létající stroje

Nebe nad chebským letištěm zaplnila letadla. Dvoudenní letecký den letos nabízí vystoupení asi tří desítek letadel, od strojů z druhé světové války až po současné stíhačky, řekl ČTK za organizátory Luděk Matějíček. Kromě velkých letadel ale návštěvníci zhlédli i letecké modely, parašutisty, vybavení policie nebo hasičů.

Tankový den v Lešanech přilákal přes 20.000 lidí

Tradiční tankový den ve vojenském muzeu v Lešanech na Benešovsku přilákal tisíce lidí. Zájem byl hlavně o 70 let starý sovětský tank IS-122 z druhé světové války, který byl nedávno kompletně opraven, řekl ČTK ředitel Vojenského historického ústavu Praha Aleš Knížek. Hlavním tématem letošní akce bylo vylodění v Normandii a boje na Dukle.

Jeden z nejtěžších menhirů v Evropě doputoval do Holašovic

Jeden z nejtěžších menhirů v Evropě doputoval do Holašovic na Českobudějovicku. Kámen o přibližné váze 60 tun vezl na místo speciální kamion ze Studánek na Českokrumlovsku. Přibližně 70 kilometrů vzdálená cesta trvala čtyři hodiny. Monolit se stane v Holašovicích součástí komplexu, který je obdobou slavného Stonehenge. Jeho příjezd sledovaly stovky lidí. Před kamionem, který monolit vezl, šel z návsi na místo uložení průvod dobrovolníků převlečených za Kelty. Proces měl napodobovat starověký rituál. Holašovice jsou zapsány na seznamu UNESCO díky specifickému architektonickému stylu selské baroko.

Brněnská zoologická zahrada má nový průchozí výběh pro klokany

Brněnská zoologická zahrada se pyšní novým výběhem pro klokany. Je průchozí, takže se návštěvníci dostanou ke zvířatům takřka na dosah ruky. Krmení a hlazení však není žádoucí. Expozice, kterou si prohlédli první návštěvníci, stála 5,3 milionu korun, sdělila ČTK mluvčí zoo Monika Brindzáková. Členitý terén doplňuje umělá skála s kopiemi skalních maleb původních obyvatel Austrálie. Zatím mohou návštěvníci obdivovat čtyři klokany rudokrké, kteří pocházejí ze zoo v Lešné, a jednoho klokana parma z Olomouce. Brzy přibudou také skalní klokani. Přicestují do Brna přímo z Austrálie a budou jedinými zástupci svého druhu v Česku.

Nadšenci omotali vrchol hory Praděd devítikilometrovou šálou

Vrchol nejvyšší moravskoslezské hory Praděd nadšenci několikrát omotali více než devět kilometrů dlouhou šálou, kterou upletli lidé z celé republiky i zahraničí. Organizátoři netradiční akce na Pradědu tak vytvořili nový nový český rekord. Prvenství dosud patřilo recesistům z Liberecka, kteří v roce 2006 omotali horu Ještěd šálou dlouhou tři kilometry. "Naše šála měří přesně devět kilometrů, 33 metrů a 44 centimetry. Nový rekord na místě potvrdili zástupci pelhřimovské agentury Dobrý den," řekla ČTK organizátorka akce Martina Brachtlová. Šála byla složena do 500 metrů dlouhého smotku a na ramenou ji na vrchol sluncem zalité hory Praděd vyneslo 106 lidí, kteří poté pestrobarevnou šálou několikrát omotali prostranství pod známým vysílačem. V čele netradičního průvodu šel jesenický vládce děd Praděd.

Sport

Lukáš Krpálek vybojoval historicky první titul mistra světa pro české judo. Na šampionátu v Čeljabinsku vyhrál v kategorii do 100 kilogramů všech pět zápasů včetně semifinále s domácím favoritem a mistrem světa z roku 2011 Tagirem Chajbulajevem a finále s Kubáncem Josém Armenterosem. Ke dvěma titulům mistra Evropy a dvěma bronzům ze světových šampionátů přidal i kov nejcennější a stal se definitivně nejúspěšnějším českým judistou všech dob, i když mu je teprve 23 let.

Tenista Tomáš Berdych zvládl složité utkání se Slovákem Martinem Kližanem a postoupil na US Open do 3. kola. Šestý nasazený zvítězil v pěti setech 6:3, 4:6, 6:2, 3:6 a 6:3. I svůj druhý zápas na turnaji absolvoval Berdych na centrkurtu ve Flushing Meadows a s Kližanem hrál skoro čtyři hodiny. Oba hráči dobře podávali a Kližan dokázal s tvrdě hrajícím Berdychem, který se opíral o přesný forhend, držet krok. "Po prohraném druhém setu jsem se musel povzbudit a jít do toho. Musel jsem makat," řekl Berdych. K zisku rozhodující páté sady stačil Berdychovi jeden brejk ve čtvrté hře a duel vyhrál i za pomoci 57 vítězných míčů.

Česká tenistka Lucie Šafářová poprvé postoupila na grandslamovém US Open do osmifinále. Čtrnáctá nasazená v New Yorku vydřela výhru nad Francouzkou Alizé Cornetovou 6:3, 6:7 a 6:4. V prvním i druhém setu vedla Šafářová na začátku 2:0, ale ani jednou brejk neudržela. V dlouhých výměnách od základní čáry se bojovalo o každý fiftýn, o každý game. První set nakonec Češka získala po skoro hodině.

Judista Michal Horák podle očekávání nestačil ve 2. kole mistrovství světa v Čeljabinsku na hvězdného Francouze Teddyho Rinera. S šestinásobným světovým šampionem, který neprohrál od roku 2010, vydržel na tatami 37 vteřin. Splnil si alespoň sen utkat se jako první Čech s jedním z nejlepších judistů všech dob. Pětadvacetiletý Francouz za posledních šest let prohrál jediný zápas a váhové kategorie nad 100 kilogramů zcela dominuje.

Handicapovaný cyklista Jiří Bouška se stal potřetí mistrem světa na silnici. Na šampionátu v americkém Greenville v pátek triumfoval v časovce. Šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek obsadil ve stejné kategorii C4 páté místo se ztrátou 1:23 minuty. Čtyřiatřicetiletý Bouška, jenž prodělal dětskou mozkovou obrnu, vyhrál na trati dlouhé 24,9 km o šest sekund před Slovákem Jozefem Metelkou.

Počasí

Oblačno až zataženo, na východě zpočátku polojasno a ráno místy mlhy. Na Moravě a ve Slezsku později večer déšť trvalý a místy i vydatný. Nejvyšší teploty 15 až 19 °C, na Moravě a ve Slezsku 19 až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 10°C. Teploty v září by se měly pohybovat spíše nad dlouhodobým průměrem, maxima budou okolo 23 stupňů. Začátek příštího týdne ale bude chladný.

30-08-2014