Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

31-08-2014

EU může přitvrdit sankce uvalené na Rusko

Evropská osmadvacítka může do týdne ještě více přitvrdit sankce, uvalené na Rusko. V pondělí mají členské země Unie dostat návrh Evropské komise. „Pokud situace na Ukrajině zůstane stejná jako teď, nebo bude dál eskalovat, budeme jednat o dalších sankcích v oborech, to znamená sankce ve finančním, ale také energetickém sektoru,“ oznámila po schůzce německá kancléřka Angela Merkelová. Není dosud jasné, o jaké sankce půjde. Primárně se jedná o rozšíření sankcí stávajících, například vývoz některých špičkových technologií nebo výrobků. Zákaz by se rozšířil na dovoz do Ruska zejména výrobků a technologií pro možné vojenské použití. Uvažuje se také o vyloučení Ruska z platebního systému Swift. Ruským podnikům by byl přerušen veškerý bankovní styk a zejména bezhotovostní platby - odchozí i příchozí.

Nelze očekávat, že přijetí sankčních opatření bude jednomyslné. Několik států si předem vyhradilo, že některé sankce nezavede či je přinejmenším pečlivě zváží. K nim patří Maďarsko, Slovensko, Rakousko i Česko. „Vyhradil jsem si právo s některými součástmi tohoto návrhu nesouhlasit. Pokud tam budeme předpokládat například tak velké hospodářské škody, které nebudeme jako Česká republika pokládat za přiměřené,“ říká premiér Bohuslav Sobotka.

Premiér Sobotka: Řešením ukrajinské krize je diplomacie, sankce bez efektu

Jediná cesta, jak se dostat z ukrajinské krize, je podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) realizovat mírový plán ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Sankce vůči Rusku podle Sobotky zatím přínos nemají a Česko si vyhradilo právo s částí unijního návrhu na jejich zpřísnění z ekonomických důvodů nesouhlasit, vláda je projedná příští týden. Předseda vlády to řekl v Otázkách Václava Moravce České televize. Premiéra za jeho rezervovaný postoj ke zpřísnění sankcí tvrdě kritizovala opozice, pro jejich zavedení se jednoznačně vyslovil i šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek.

Ruský postup na východě Ukrajiny je invazí, řekl Sobotka, který se dosud zdráhal takové označení použít. Vyjádřil zároveň zklamání z jednání minského summitu, protože podle něj vyvolal velké naděje, ale nepřinesl skutečné výsledky. "Bohužel na jedné straně probíhala jednání a současně pokračovala invaze ruské vojenské techniky a také ruských vojáků na východ Ukrajiny. To znamená, zdá se, že diplomatická jednání zatím nedosáhla očekávaného efektu," řekl ministerský předseda. Přesto podle něj neexistuje jiná než diplomatická cesta k řešení konfliktu, do něhož se podle Severoatlantické aliance zapojila více než tisícovka ruských vojáků. Další sankce, které Evropská unie připravuje, vláda posoudí na svém středečním zasedání.

Pro tvrdší sankce se vyslovil šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek. "Nemůžeme Ukrajině udělat to samé, co udělali nám v Mnichově. Sankce budou bolet i nás, ale nechceme-li válčit, což nechceme, zbývají jen tvrdé sankce. Přestože nás ekonomicky poškodí. Je to ale cena za hodnoty s principy," napsal ČTK. I z jeho vyjádření se dá usuzovat na to, že diskuze kabinetu o sankcích nebude úplně jednoduchá. Vystoupení premiéra k Ukrajině tvrdě kritizoval místopředseda ODS Martin Kupka, který jej označil za neslýchané. "Je to nesmírně krátkozraké, alibistické a zbabělé stanovisko," řekl ČTK zase místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Ukázat agresorovi slabost podle něj v důsledku přinese zemím EU větší náklady. Těžko podle něj můžeme chtít od našich západních sousedů, aby byli zásadovější, když země, které samy zažily okupaci a invazi, dají přednost vlastním nákladům před zásadovým postojem.

Premiér Sobotka očekává letos schodek rozpočtu 90 mld. Kč, plánuje revizi

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) očekává, že schodek rozpočtu bude v letošním roce kolem 90 miliard Kč, tedy výrazně nižší než plánovaných 112 miliard korun. Plánuje proto revizi rozpočtu, která by podpořila hospodářský růst. Sobotka to řekl v pořadu Otávky Václava Moravce s tím, že pro příští rok nadále počítá s plánovaným schodkem 100 miliard Kč. Sobotka předpokládá, že tuzemská ekonomika poroste v letošním i příštím roce o 2,5 procenta. Vládu čeká jednání o státním rozpočtu na příští rok během září. Ministerstvo financí počítá se schodkem rozpočtu 100 miliard korun, přičemž již během srpna si vyjednali ministři proti původnímu plánu o více než 16 miliard korun více na výdajích. Vyšší příjmy mají obstarat lepší výběr daní a peníze ze státních firem.

Ministr Chládek nepovažuje nošení muslimských šátků do škol za problém

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) nepovažuje za problém nošení muslimských šátků do škol. Nesmějí ale zakrývat celý obličej. Žádné centrální doporučení v této věci ministerstvo nechystá, řek Chládek v pořadu Partie televize Prima. Vyjádřil se tak k postoji veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, která se postavila na stranu studentky ze Somálska, jíž střední zdravotnická škola v Praze zakázala nosit šátek. Takzvaný hidžáb muslimky používají k zahalení vlasů a krku a podle Šabatové je diskriminační jim to na půdě školy zakazovat.

Sobotka: S kompenzacemi za zrušení 2. pilíře nepočítáme

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nepočítá s kompenzacemi pro penzijní společnosti v souvislosti se zrušením druhého pilíře penzijní reformy. Řekl to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Prezident Asociace penzijních společností Vladimír Bezděk vyčíslil prokazatelné odhady nákladů na zavedení a zrušení druhého pilíře na téměř 250 milionů Kč. "Druhý pilíř omezili na Slovensku, znárodnili v Maďarsku a takřka celý znárodnili v Polsku, ale nezaznamenal jsem, že by slovenská, maďarská nebo polská vláda poskytovala nějaké finanční podobné finanční kompenzace těm, kteří provozovali tyto fondy. A ve všech těchto zemích to byly také zcela soukromé společnosti," uvedl Sobotka. Navíc ČSSD ještě v opozici podle něj postupovala velmi transparentně, když veřejně oznámila, že v případě úspěchu ve volbách druhý pilíř zruší.

Z rušeného druhého důchodového pilíře by střadatelé měli dostat zpět aspoň takovou částku, jakou do něj vložili. Pokud by vyplácená suma měla být kvůli slabým výnosům nižší než vklad, měl by lidem rozdíl dorovnat stát.

O prázdninách zemřelo na silnicích 130 lidí, méně než loni

O letošních prázdninách dosud zemřelo podle předběžných policejních statistik na českých silnicích 130 lidí. Je to o tři oběti méně než loni. Tragičtější byl červenec, kdy si nehody vyžádaly 74 mrtvých, v srpnu jich bylo 56. Na poslední prázdninový víkend policisté kvůli návratům lidí z dovolených přichystali zvýšený počet bezpečnostních akcí. Nejtragičtějším dnem prázdnin a zároveň celého letošního roku je 31. červenec, v jehož průběhu zemřelo na silnicích devět lidí.

Autu na D1 se odpojil karavan, narazilo do něj pět aut

Na dálnici D1 na Benešovsku se odpojil karavan tažený osobním autem. Narazilo do něj pět dalších vozidel. Nehoda se obešla bez zranění, dálnice musela být zhruba na 1,5 hodiny uzavřena, řekla ČTK policejní mluvčí Jana Dětská. Dálnice byla neprůjezdná mezi Loktem a Hořicemi, v úseku se vytvořila kolona.

Na Lounsku vyjelo auto mimo silnici, tři mladí lidé zemřeli

Při nehodě mezi obcemi Peruc a Hřivčice na Lounsku zemřeli tři lidé, jednadvacetiletý řidič a dva spolujezdci - dívka a chlapec narození v roce 1997. Další dva mladí lidé ve věku 17 a 20 let jsou těžce zraněni. ČTK to řekla mluvčí policie Veronika Hyšplerová. Škoda Superb s pětičlennou posádkou vyjela na silnici druhé třídy ve velké rychlosti mimo komunikaci a skončila v příkopě.

Linka bezpečí přijala už deset milionů hovorů, funguje 20 let

Deset milionů hovorů stihla dosud přijmout dětská krizová telefonní Linka bezpečí, která 1. září slaví 20 let vzniku. Milion volání se týkal konkrétních problémů chlapců a děvčat, a to se školou, v rodině, se šikanou, týráním, ale i s láskou a sexem. Po dvou desetiletích existence se zavedená služba potýká s nedostatkem financí. Pro letošek jí chybí 2,5 milionu korun. ČTK to řekli představitelé linky a sdružení, které ji provozuje. Podle vedoucího linky Petera Porubského Linka bezpečí zachránila život či pomohla vyřešit velmi vážné situace více než tisícovce dětí. Letos linka vyřídila zhruba 106.200 volání. Denně je to kolem 600 telefonátů.

České hosty vystřídali v Teplicích Rusové a Arabové

Teplickým lázním, které slaví 860 let od vzniku, se podařilo výpadek české klientely nahradit hosty ze zahraničí. Příjezd klientů z Ruska nyní omezují restrikce. ČTK to řekla obchodní ředitelka Yveta Slišková. Novela indikačního seznamu v loňském roce způsobila pokles návštěvnosti českých pojištěnců o 45 procent. Takzvanou lázeňskou vyhlášku z roku 2012, která zkrátila pobyty v lázních na tři týdny a omezila opakované pobyty, zrušil Ústavní soud s tím, že platí do konce letošního roku.

Přes odliv tuzemských návštěvníků nedopadl loňský rok podle Sliškové nejhůře. "Byli jsme aktivní ve světě, podařilo se nám přivézt hodně Rusů, jejich počet sice už letos kvůli restrikcím neroste, ale daří se nám zase na arabském trhu," popsala situaci ředitelka. Lidé z centra Teplic si však v poslední době na Araby stěžují. Podle nich někteří návštěvníci z arabských států narušují při svých piknicích noční klid, nechávají po sobě v parcích odpadky a ohrožují v autech z půjčovny bezpečnost.

Ruské turisty v Praze nahrazují hosté z Dálného východu či Indie

Během letní sezóny přijelo do Prahy více turistů ze zemí Dálného východu či Indie. Pokles počtu ruských, ukrajinských nebo izraelských turistů se podařilo hotelům a cestovním kancelářím nahradit. Celkový počet návštěvníků hlavního města se v létě mírně zvýšil. Vyplývá to z údajů analytické společnosti Mag Consulting a vyjádření pražských hotelů. Do zemí Dálného východu patří například Čína, Japonsko a Korea.

Do půlky srpna bylo 181 případů nakažení klíšťovou encefalitidou

Letos bylo v Česku do poloviny srpna 181 případů nakažení klíšťovou encefalitidou. Další mohou přibývat, protože klíšťata jsou obvykle aktivní i celý podzim. Jejich sezóna končí až v půli listopadu. Garant očkovacích center lékař Rastislav Maďar radí nechat se očkovat. Klíště obecné se vyskytuje na celém území ČR a je přenašečem několika nemocí. Mezi nejzávažnější se řadí právě klíšťová encefalitida. Jde o virové onemocnění, které se projevuje zprvu jako obyčejná chřipka a v nejvážnějších případech může skončit smrtí. V celé populaci je očkováno do 20 procent lidí, hlavně děti, naopak seniorů minimum. V Rakousku se osvětovými kampaněmi podařilo přiblížit očkovanost 90 procentům.

Do vojenského prostoru Libavá vyrazily stovky cyklistů a turistů

Několik stovek cyklistů šláplo do pedálů a vyrazilo na některou z tras po vojenském výcvikovém prostoru Libavá, který se otevřel vyznavačům jízdy na kole i pěším turistům. Účastníci letní etapy tradiční cykloturistické akce Bílý kámen si letos kromě zážitků z projížďky odváželi z Libavé také batohy a cyklistické nosiče plné hub, které nasbírali podél cest. Cyklistům letos na Libavé přálo počasí. "Teplota se pohybovala od ranních deseti stupňů po odpoledních 22 stupňů, bylo polojasno a ani nekáplo. I na náhorní planině evropského rozvodí panovalo téměř bezvětří, což je úkaz naprosto ojedinělý," podotkl organizátor akce Bílý kámen Jaroslav Koš. Letní etapa akce Bílý kámen nabídla cyklistům 140 kilometrů běžně nepřístupných tras nedotčenou přírodou.

Hrady a zámky se o poslední prázdninové sobotě otevřely i v noci

Desítky hradů, zámků a dalších památkových objektů se o posledním prázdninovém víkendu otevřely návštěvníkům i v noci. Lidé si pátý ročník Hradozámecké noci nenechali ujít a na řadě míst se tvořily fronty. Kromě možnosti zavítat na místa prodchnutá historií v noci byl dalším lákadlem netradiční program, který organizátoři často připravili. Mimořádný zájem veřejnosti zaznamenali například na zámcích v Třeboni a Litomyšli, v Lázních Kyselka nebo na hradě Bečov, stovky lidí čekaly také před Valdštějnským palácem v Praze. Po celé zemi se otevřelo na 80 hradů a zámků. V Třeboni si návštěvníci mohli projít na zámku trasu s Petrem Vokem a Bílou paní z Rožmberků, nebo vyrazit na prohlídku s názvem Tajemným zámkem za Schwarzenbergy. Akci pořádá Národní památkový ústav (NPÚ), letos je jejím centrem zámek Kunštát, sídlo letošního Roku pánů z Kunštátu.

Televizní kanál ČT art uvede přímý přenos inscenace Velvet Havel

Kulturní kanál České televize ČT art uvede v pondělí večer u příležitosti ročního výročí svého fungování přímý přenos provokativní hudební inscenace pražského Divadla Na zábradlí Velvet Havel. Diváci tak dostanou možnost nahlédnout na bývalého prezidenta Václava Havla a jeho dobu pohledem mladé generace. Hudebně divadelní projekt Miloše Orsona Štědroně originálním a vtipným způsobem nabourává pomník největšího Čecha novodobé historie. Autor vyšel z autentických dobových materiálů a nejnovější faktografické literatury.

Pocta pěvkyni Novotné v Liteni nabídla koncert operních hvězd

Zaplněné nádvoří středočeského zámku Liteň aplaudovalo galakoncertu na počest zpěvačky, filmové herečky a operní pěvkyně Jarmily Novotné. Poprvé na jednom pódiu se zde sešli sólisté světových operních domů Martina Janková, Dagmar Pecková, Adam Plachetka a Štefan Margita. Orchestr PKF - Prague Philharmonia řídil dirigent Jiří Bělohlávek. Zámek v Litni patřil českému šlechtickému rodu Daubků a Novotná tam žila od své svatby s Jiřím Daubkem až do roku 1938. Večer, kterým provázel Jiří Vejvoda, uctil 20. výročí úmrtí fenomenální sopranistky.

Brněnský festival pouličního nabídl i šneky po burgundsku

Stovky Brňanů vyměnily tradiční nedělní oběd za exotické chutě, které servíroval festival pouličního jídla v kulturním centru Industra. Zatažená obloha návštěvníky neodradila, průmyslový areál v Masné ulici byl plný brzy po svém otevření v 10:00. Ve vzduchu se mísily vůně masitých i vegetariánských, slaných i sladkých pokrmů. Nechyběly ani gurmánské pokrmy jako šneci po burgundsku. Fronta se tvořila třeba u stánků s autentickými asijskými pokrmy, představila se však i rakouská nebo polská kuchyně, kterou reprezentovala polévka z kvašených okurek ochucená koprem.

První Street Food Festival letos v květnu přilákal do pražských Holešovic až 5000 lidí. Pořadatelé akci původně plánovali jako grilování pro přátele, zájem kuchařů i strávníků však překonal očekávání a vznikla regulérní gastronomická přehlídka zaměřená hlavně na street food, tedy jídlo připravované a servírované na ulici. Nyní se přesunula do Brna.

Cestovatelé z Krásné Lípy chtějí za dva roky objet svět

Navštívit šest desítek zemí a projet pět obydlených světadílů plánují během dvou let na cestě kolem světa Ladislav Bezděk s přítelkyní Kateřinou Dvořákovou. Během svého putování chtějí posílit český patriotismus. Plánují proto svým vozem projet místa, která jsou spojena se slavnými Čechy a svá dobrodružství chtějí prožít i za pomocí českých výrobků jako jsou botasky, nůž "rybička" a škodovka. Na cestu vyrazí z Krásné Lípy ve Šluknovském výběžku v pondělí. Nejprve zamíří do Turecka a Egypta, poté projedou Afriku až na její nejjižnější místo. "Chtěli bychom dobýt všechny nejjižnější body všech pevnin, na kterých budeme," řekl ČTK Bezděk. Na každém se chtějí vyfotit s vlajkou Krásné Lípy. Z Afriky přeplují Atlantický oceán do Jižní Ameriky, kde navštíví všechny tamní země. Poté přes Střední Ameriku a Mexiko projedou Spojené státy americké a z Kanady přeplují do Austrálie a posléze Afriky.

Nejlepší horolezecký film je britský snímek Horolezec pastevcem

Hlavní cenu 31. ročníku Mezinárodního horolezeckého festivalu v Teplicích nad Metují získal britský snímek Horolezec pastevcem (Defaid a Dringo) režiséra Aluna Hughese. Nejlepším horolezeckým filmem byl vyhlášen film Ostré děvče (Spice girl), který natočil americký režisér Peter Mortimer, ocenění za nejlepší dokument porota přiřkla polskému snímku Dva na K2 Dariusze Załuského. ČTK o tom informovala ředitelka přehlídky Marie Jirmannová. Cenu diváků dostal film český Hvězdy a pruhy Jana Šimánka.

Do letošního ročníku organizátoři z 59 zaslaných filmů vybrali 41 snímků od autorů ze 12 zemí. Součástí festivalu byly nově i minikurzy vaření arabské a indické kuchyně, tradičně bohoslužba za zemřelé horolezce a 21. ročník Běhu Teplickými skalami.

Sport

Skifař Ondřej Synek se potřetí v kariéře stal mistrem světa. V Amsterodamu český veslař porazil v dramatickém souboji Mahého Drysdala z Nového Zélandu a obhájil loňský titul. Poprvé Synek vyhrál světový šampionát v roce 2010.

Remízou 7:7 za aplausu vyprodaného stadionu v Jihlavě skončilo Zlaté utkání mezi Týmem olympijských vítězů z Nagana z roku 1998 a výběrem Zlatého hattricku v letech 1999 až 2001. Utkání se hrálo jako pocta legendárnímu trenérovi této éry Ivanu Hlinkovi, který před deseti lety zahynul při autonehodě. Z kádru z Nagana chyběl jen střelec vítězné branky z finále proti Rusku Petr Svoboda a také útočník Robert Lang, který se měl exhibice zúčastnit, ale nakonec z rodinných důvodů odjel do zámoří. Jen střídačce zůstali kapitán týmu Vladimír Růžička a další forvard Jiří Dopita. "Kdyby ten zápas přišel dřív, tak bych asi nastoupil, ale přeci jen už je to čtrnáct let, co jsem skončil. Je ale příjemné se tady se všemi potkat," prohlásil současný trenér české reprezentace Růžička. Unikátní bylo představení gólmana Haška na ledě. Ukázal, že přestože neměl brankářskou výstroj od konce kariéry v roce 2011 na sobě, tak ze svého umění neztratil.

Pro hvězdného útočníka Jaromíra Jágra bylo exhibiční utkání v Jihlavě příjemným setkáním hráčů 'zlaté generace' a dvaačtyřicetiletý hráč New Jersey věří, že se v budoucnu znovu zopakuje. Jágr jako jediný z účastníků exhibice ještě hraje v NHL a dres českého týmu oblékl i na květnovém mistrovství světa v Minsku. Utkání si ale podle něj všichni včetně něj vychutnali. "Nesmíme zapomenout, že spousta hráčů už skončila s aktivní činností a ti ostatní jsou těsně před jejím koncem. I tak to byl skvělý zážitek nejen pro fanoušky, ale i pro nás hokejisty. Bylo to po dlouhé době, co jsme se tak sešli na ledě a doufám, že to nebylo naposledy," řekl novinářům Jágr.

Barbora Záhlavová-Strýcová prohrála ve 3. kole tenisového US Open se sedmou nasazenou Kanaďankou Eugenií Bouchardovou 2:6, 7:6 a 4:6. Poslední českou zástupkyní ve dvouhře žen zůstává Lucie Šafářová.

Wimbledonská vítězka Petra Kvitová skončila na grandslamovém US Open již ve 3. kole. Turnajová trojka v New Yorku nečekaně prohrála se srbskou kvalifikantkou Aleksandrou Kruničovou 4:6, 4:6. Čtyřiadvacetiletá Kvitová tak potvrdila, že se jí ve Flushing Meadows tradičně nedaří. Při své sedmé účasti vypadla potřetí ve třetím kole a jejím maximem je účast v osmifinále.

Tenistka Karolína Plíšková svůj první zápas ve 3. kole na grandslamu nevyhrála. Češka na US Open bojovala, ale s Australankou Casey Dellacquaovou prohrála skoro po dvou hodinách 3:6, 6:3 a 4:6.

Dvojnásobná grandslamová semifinalistka Nicole Vaidišová se vrací k tenisu. Její agent Olivier van Lindonk deníku Sport během US Open řekl, že přijala divokou kartu do zářijového turnaje ITF v americkém Albuquerque. Potvrdily se tak spekulace z posledních měsíců, že se znovu připravuje pod vedením svého nevlastního otce Aleše Kodata. Ten ji v letech 2006 a 2007 dovedl do semifinále Roland Garros a Australian Open.

Dva týdny po neúspěchu v Brně se mistr světa MotoGP Marc Márquez vrátil na vítěznou vlnu. Španělský motocyklový závodník na hondě vyhrál Velkou cenu Británie a připsal si ve dvanáctém závodu sezony jedenáctý triumf. Český jezdec Karel Abraham bodoval na třinácté pozici. Jakub Kornfeil obsadil v motocyklové Velké ceně Británie pátou pozici a vyrovnal svůj nejlepší výsledek v sezoně i kariéře. Druhý český jezdec ve třídě Moto3 Karel Hanika byl dvanáctý.

Václav Pech vyhrál podruhé v kariéře Barum rallye a symbolicky stvrdil zisk sedmého titulu českého mistra. Plzeňský rodák s vozem Mini John Cooper Works S2000 získal definitivu dalšího triumfu v domácím šampionátu už v sobotu, když z rallye odstoupil jeho jediný teoretický soupeř v průběžném pořadí seriálu Miroslav Jakeš.

Pilot Martin Šonka vyhrál na mistrovství Evropy v maďarském Kecskemétu freestyle. Jediný český účastník seriálu Red Bull Air Race navázal v této disciplíně na stříbro a bronz z mistrovství světa. V klasické akrobacii skončil Šonka jako nejlepší z Čechů na 12. místě, v soutěži týmů se čeští piloti umístili na čtvrté příčce.

Počasí

Zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť nebo přeháňky. Ve východní polovině území místy déšť trvalejší a vydatnější, na východě ojediněle bouřky. Na západě Čech postupně srážky jen místy. Nejvyšší teploty 15 až 19 °C, na východě až 21 °C, při trvalejším dešti kolem 13 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C.

31-08-2014