Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

01-09-2014

Nový návrh sankcí projedná vláda ve středu

Návrh Evropské komise na zavedení nových sankcí vůči Rusku projedná vláda na středečním zasedání. Oznámil to v tiskové zprávě Úřad vlády. Kvůli rezervovanému postoji premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vůči účinnosti sankcí chce opoziční TOP 09 a ODS mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. Premiér Sobotka v reakci na rozhodnutí Evropské komise o víkendu sdělil, že sankce vůči Rusku zatím účel nesplnily a Česko si vyhradilo právo s částí unijního návrhu na jejich zpřísnění z ekonomických důvodů nesouhlasit. Úspěšnost sankcí zpochybnil i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Naopak pro jejich zavedení se jednoznačně vyslovil šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek.

Ministr Jurečka: ČR může zakázat dovoz potravin v případě dumpingových cen

Pokud Evropská komise dostatečně nepomůže potravinářům a farmářům z členských zemí EU, jež poškodí sankce Ruska, tak by Česko podle ministra zemědělství Mariana Jurečky mohlo zakázat dovoz potravin, které by měly dumpingové ceny. Tuzemští zemědělci a potravináři se obávají toho, že hlavně farmáři z okolních zemí se kvůli výpadku prodeje do Ruska budou nyní snažit prodat zboží i za cenu, která je pod výrobními náklady. "Budeme muset použít bezprecedentní krok, který se na jednotném trhu EU ještě nikdy nepoužil, že budeme asi nuceni pro některé komodity náš trh zavřít. Je to až ten nejzazší krok a byl bych nerad, kdybychom k němu došli," upozornil Jurečka (KDU-ČSL). Pravidla EU podobné omezení v případě dumpingového dovozu připouští, procedura prokázání podnákladových cen je ale podle Jurečky značně složitá a zdlouhavá.

Do Mali odletěli čeští vojáci, v misi vystřídají kolegy

Česká armáda zahájila střídání v misi v africkém Mali. Do hlavního města země Bamaka odletělo 20 vojáků, zbylých 18 členů mise je bude následovat v polovině září. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. V Mali může být podle platného mandátu až 50 českých vojáků, v zemi jich ale působí méně. Většina z nich hlídá velitelství celé operace. Další čtyři vojáci na výcvikové základně trénují místní ozbrojené síly, aby byly samostatně schopné boje proti islamistům na severu země.

Hasenkopf podal na kancléře Mynáře trestní oznámení pro pomluvu

Bývalý hradní právník Pavel Hasenkopf podal trestní oznámení pro pomluvu na prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Sdělil to ČTK. Vadí mu Mynářovo opakované tvrzení, že je Hasenkopf spoluautorem amnestie exprezidenta Václava Klause. Trestní oznámení zároveň podal i na Mynářova advokáta Marka Nespalu a na neznámého pachatele, který prý vědomě nepravdivě informoval kancléře o Hasenkopfově spoluautorství. Mynář s Nespalou se podle Hasenkopfa dopustili pomluvy prostřednictvím médií, za kterou trestní zákoník ukládá zákaz činnosti nebo až dva roky vězení.

Někdejší právní poradce exprezidenta Václava Klause autorství kritizované amnestie dlouhodobě popírá. Za spolutvůrce jejího textu jej loni označil jak Mynář, tak prezident Zeman. Ten navíc Hasenkopfa výslovně nazval hlavním autorem kontroverzního aboličního článku, který zastavil trestní stíhání přesahující dobu osmi let. Hasenkopf se bránil žalobou na ochranu osobnosti, kterou podal na Zemana, Mynáře i prezidentskou kancelář. Spor minulý týden skončil smírem, podle nějž Hasenkopf "neměl možnost ovlivnit vyhlášené znění amnestie". Mynář však vzápětí veřejně prohlásil, že Hasenkopf žalobu stáhl, protože s ní neměl šanci uspět. Kancléř i nadále trvá na tom, že se právník na přípravě textu podílel.

Ombudsman v minulých letech uspěl jen s pár návrhy na změnu norem

Úřad ombudsmana uspěl v minulých letech jen s částí svých podnětů poslancům a vládě na úpravu zákonů. V roce 2012 zákonodárci vyslyšeli jen jeden z desítky návrhů. Z pěti doporučení z roku 2011 se do legislativy promítla dvě. Vyplývá to ze zprávy o činnosti veřejného ochránce práv za loňský rok. Vláda by měla ve středu projednávat zprávu o tom, jak sama podněty ombudsmana k právním úpravám využívá.

Začal školní rok, premiéru v lavicích zažilo 115 tisíc prvňáčků

Žákův a studentům základních a středních škol a konzervatoří začal nový školní rok. Premiérově do lavic usedlo 115 tisíc prvňáčků, což je oproti loňsku nárůst o více než čtyři tisíce. Základní školy bude navštěvovat 853.400 dětí, na středních se bude vzdělávat celkově asi 405.400 studentů a na konzervatořích kolem 3400 žáků. Za přibližně dva měsíce budou mít školáci první volno. Učitelé by měli ve škole více sahat k inovativním formám výuky, jako jsou například individualizující přístupy k žákům, různé projekty nebo skupinové práce. Doporučila jim to Česká školní inspekce na základě analýzy výsledků průzkumu TALIS, podle něhož právě v těchto oblastech čeští pedagogové v porovnání se zahraničím zaostávají. Mělo by to vést také ke zvýšení motivace žáků, o níž v souvislosti s výsledky výběrového testování ve 4. a 8. třídách základních škol a u středoškoláků hovořil ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Ministr Chládek chce víc propojit školství se sportem

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek (ČSSD) chce letošní školní rok více propojit české školství se sportem. Nový školní rok tak zahájil na Sportovní soukromé základní škole v Litvínově, která ho navíc s pozváním na prvního září oslovila jako první, řekl novinářům. Sportovní soukromá základní škola v Litvínově slaví dvacáté výročí svého fungování. Do základních škol v Česku letos nastoupilo 115.000 prvňáků. Jejich počet v posledních letech pravidelně stoupá. Chládek připomněl některé změny, které ministerstvo chystá. Měl by se například sjednotit systém zápisu do základních škol. "Některé školy dělaly výběrová řízení, jiné ani nezjišťovaly, zda je dítě dostatečně zralé," uvedl Chládek. Ministerstvo proto školám v deseti bodech doporučuje, jak při zápisu prvňáků postupovat. Stejně tak chce ministerstvo zavést jednotné přijímací zkoušky na střední školy.

Prezident Zeman zahájil školní rok v lánské základní škole

Prezident Miloš Zeman zahájil školní rok v Základní škole Charlotty Garrigue Masarykové v Lánech. Prvňáčkům spolu s manželkou Ivanou předali dva hlavolamy. Zeman dětem přál, aby jim rodiče koupili tablety. Nemusely by pak nosit těžké učebnice a vše potřebné by našly v tabletu, uvedl. Před školáky vzpomínal na to, jak musel ve škole vždy sedět s rukama za zády. Při návštěvě první třídy to názorně předvedl. Prezident připomněl, že ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) by chtěl, aby škola začínala až v devět hodin. Minulý školní rok prezident zahajoval školní rok na soukromém pražském gymnáziu Amazon. Studovala tam i jeho dcera Kateřina, která letos odmaturovala a měla by začít studovat na univerzitě ve švédském Lundu.

Ve věznici Jiřice poprvé nastoupilo do školy 42 vězňů

Na Střední odborné učiliště ve věznici Jiřice nastoupilo dalších 42 vězňů. V rámci výkonu trestu zde mohou získat výuční list v oboru malíř-natěrač. Celkem zde tříletý obor studuje přes 90 lidí, první absolventi už se začínají uplatňovat na trhu práce, řekl u příležitosti zahájení školního roku ředitel učiliště Jan Beer. "Máme například žáky, kteří pracují v jedné v malířské firmě, jeden tam dělá předáka. Jiný studuje nástavbové studium, pracuje v zahradnické firmě a dodělává si maturitu. Jeho cílem je absolvovat vysokou školku a dělat tady učitele odborného výcviku," řekl. Někteří absolventi se ale také zpět do vězení vracejí. "Zatím je to asi půl na půl, což je velký úspěch. Běžně když člověk opustí věznici, tak recidivita je daleko vyšší," dodal. Zahájení školního roku ve věznici Jiřice se zúčastnila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

Za nákup školních potřeb letos Češi utratí celkem 4 miliardy Kč

Za nákup školních potřeb letos Češi utratí čtyři miliardy korun. Rodiče dají v průměru za vybavení pro jednoho školáka se začátkem školního roku 3500 korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Provident Financial. Nejdražší položkou na nákupním seznamu rodičů školáků jsou sešity a učebnice, sportovní vybavení a školní batohy. Do kroužků investuje 39 procent oslovených rodičů do 2000 korun ročně, dalších 39 procent 6000 korun ročně. Desetina matek a otců za mimoškolní aktivity svých potomků utratí každoročně více než 10.000 korun. Průzkum také ukázal, že většina rodičů (71 procent) se snaží ušetřit hlavně díky akčním nabídkám supermarketů nebo tím, že nekupují drahé značkové zboží (31 pct.). Rodiče v průzkumu uvedli, že se snaží hlídat zejména kvalitu a cenu školních pomůcek. Děti vyhledávají značkové zboží s oblíbenými postavičkami a seriálovými hrdiny. Dvě třetiny rodičů se přiznávají ke kompromisu, kdy v některých případech dětem ustoupí a koupí dražší pomůcky s licenčním motivem. Pouze čtvrtina dotázaných odpověděla, že dokáže dětským přáním odolat a kupuje výhradně obyčejné školní potřeby.

Státní rozpočet v srpnu spadl do schodku skoro 15 miliard korun

Státní rozpočet skončil ke konci srpna ve schodku 14,8 miliardy korun, zatímco v červenci byl v přebytku 4,5 miliardy korun. Loni ke konci srpna byl deficit 36,2 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Státní pokladna byla letos v minusu zatím jen ke konci května. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 112 miliard korun. Premiér Bohuslav Sobotka i ministr financí Andrej Babiš již ale uvedli, že schodek bude zhruba 90 miliard korun.

NKÚ: Kvůli nelegálnímu sázení na webu stát ročně tratí 600 mil.Kč

Kvůli nelegálnímu sázení na internetu veřejné rozpočty ročně přicházejí asi o 600 milionů korun, spočítal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Státní dozor nad loteriemi je podle něj neúčinný a neefektivní. Úřad také podal trestní oznámení kvůli výdajům ministerstva financí za informační systém pro státní dozor. O výsledcích kontroly správy příjmů státního rozpočtu z loterií a jiných her v letech 2011 až 2013 ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. MF si podle svého vyjádření nevyhovující stav uvědomuje. Problémem je podle úřadu 24 let starý zákon, nový MF připravuje. Celkové roční příjmy z odvodů za loterie se v letech 2010 až 2013 pohybovaly od 5,4 do 8,3 miliardy korun, uvedl NKÚ. Sázení na internetu podle něj nelegálně provozuje řada společností, které ze svých zisků nedělají odvody. "Ministerstvo financí ani finanční úřady dosud ani jednou toto nelegální podnikání nepostihly," upozornil NKÚ.

O křesla v čele obcí a měst letos usiluje 165 stran a hnutí

Adepty na zastupitele měst a obcí letos přihlásilo rekordních 165 stran a hnutí. Jejich počet se od minulých komunálních voleb zvýšil téměř o třetinu. V roce 2010 kandidáty postavilo 111 uskupení. Podobně se zvýšil počet stran, které nominovaly uchazeče o místa v zastupitelstvech městských částí či obvodů, a to z 56 na 85. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Do senátních voleb navrhlo kandidáty 47 stran, jejich počet se zvýšil o 14 v porovnání s předchozími volbami před šesti lety.

O prázdninách na českých silnicích zemřelo 136 lidí

O letošních prázdninách dosud zemřelo podle předběžných policejních statistik na českých silnicích 136 lidí, což je o tři více než loni. Tragičtější byl červenec, kdy si nehody vyžádaly 74 obětí, v srpnu bylo 61 mrtvých. Na poslední prázdninový víkend policisté kvůli návratům lidí z dovolených přichystali zvýšený počet bezpečnostních akcí. Jedna z nejvážnějších srpnových nehod se stala mezi obcemi Peruc a Hřivčice na Lounsku. Zemřeli při ní tři lidé, jednadvacetiletý řidič a dva spolujezdci - dívka a chlapec narození v roce 1997. Nejtragičtějším dnem prázdnin a zároveň celého letošního roku je 31. červenec, v jehož průběhu zemřelo na silnicích devět lidí.

Sbírka na padlé vojáky v Afghánistánu vynesla přes pět milionů Kč

Výsadkáři z Chrudimi ukončili sbírku na pozůstalé rodiny pěti vojáků, kteří se na začátku července stali oběťmi sebevražedného atentátníka v Afghánistánu. Účet zřídili dva dny po neštěstí, od 10. července vybrali od soukromých dárců i firem 5,23 milionu korun. ČTK to řekl zástupce velitele 43. výsadkového praporu Ivo Zelinka.

Národní divadlo v Praze zahájilo sezonu netradičně na piazzetě

Třiadvacet premiér a desítky repertoárových titulů uvede v sezoně 2014/2015 v historické budově, Státní opeře, Stavovském divadle a na Nové scéně Národní divadlo v Praze (ND). Zahájilo ji netradičně za účasti veřejnosti, když v pondělí odpoledne na piazzetě, vnitřním otevřeném prostoru mezi budovami divadla, uspořádalo přehlídku kostýmů svých inscenací. Zájemci viděli ukázky z operních, baletních a činoherních projektů, které jim živě představili pěvci, tanečníci a herci.

Máchův kraj se oficiálně stal součástí CHKO Kokořínsko

Máchův kraj se oficiálně stal součástí Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko, vznikla tak nová chráněná krajinná oblast Kokořínsko - Máchův kraj. Vláda rozhodla na jaře, že oblast kolem Doksů bude do CHKO nově zahrnuta. Mělo by to zaručit zachování unikátní přírody. Pro správu oblasti to bude znamenat zvýšení nákladů na udržování, ale i rozvoj cestovního ruchu, řekl vedoucí Správy CHKO Kokořínsko - Máchův kraj Ladislav Pořízek. V nově fungující oblasti je potvrzen i výskyt vlka, který se tam vrátil po sto letech. Do lokality patří i bývalý vojenský výcvikový prostor Ralsko. V Máchově kraji jsou místa, která nemají daleko od prapůvodní české divočiny - slatiny a rašeliniště, hluboké bučiny a podmáčené lesy, ale důležitou součástí chystané CHKO jsou také místa, která vytvořili lidé, například louky, Máchovo jezero, Novozámecký a Břehyňský rybník nebo Hradčanské rybníky.

Zlínské muzeum chystá výstavu ke 120. výročí založení firmy Baťa

Výstavu zaměřenou na obchodní aktivity firmy Baťa, především na styk se zákazníky a filozofii prodeje, připravuje zlínské Muzeum jihovýchodní Moravy. Výstava nazvaná "K štěstí klíček je střevíček - Baťa" je jednou z akcí, které muzeum u příležitosti letošního 120. výročí založení obuvnické firmy chystá, sdělila ČTK Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém muzeum sídlí.

U Dolních Věstonic vznikne archeopark; přiblíží dobu lovců mamutů

Mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem na Břeclavsku se začne stavět archeopark, který představí dobu lovců mamutů. Příchozí najdou v nové budově archeologické vykopávky a také nejcennější předměty, které se v této oblasti podařilo vědcům najít, řekl ČTK ředitel mikulovského regionálního muzea Petr Kubín. Vybudování expozice přijde na 96,5 milionu korun. Zhruba 75 procent nákladů uhradí na dotacích EU, zbytek zaplatí stát. S otevřením stálé výstavy se počítá v říjnu 2015. Připomene, že oblast Dolních Věstonic patří k nejvýznamnějším archeologickým nalezištím na světě pro období starší doby kamenné.

Počasí v úterý

Zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky. Teploty 15 až 17 stupňů Celsia.

01-09-2014