Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

02-09-2014

Premiér Sobotka: ČR bude mít připomínky k novým sankcím EU vůči Rusku

Česká republika bude mít podle premiéra Bohuslava Sobotky připomínky k návrhu nových sankcí Evropské unie vůči Rusku. Návrh opatření, která se mají týkat například finančního trhu či zbrojních dodávek, vláda od Evropské komise obdržela v úterý a o mandátu pro české vyjednavače bude hlasovat ve středu. Premiér si už na víkendovém summitu EU vyhradil pro Česko právo nesouhlasit s některými sankcemi, pokud by znamenaly třeba nepřiměřeně velké hospodářské škody. Nové sankce vůči Rusku se podle Sobotky mají vztahovat na finanční trhy, zbrojní zakázky, dodávky zboží dvojího určení a speciální technologie. Návrh EK ještě důkladně prostuduje především ministerstvo financí a ministerstvo průmyslu a obchodu. O konzultaci bude požádána i Česká národní banka. "Musíme postupovat tak, abychom co nejvíce zohlednili zájmy ČR a EU. Domnívám se, že by Evropa neměla těmito sankcemi sama sebe poškozovat. Eskalaci sankcí pokládám za velmi rizikovou věc," míní Sobotka. Pokud bude EU zavádět nové sankce, tak podle něj přijde reakce Ruska. "Pokud se dostaneme do rozsáhlé a vleklé války mezi EU a Ruskem, tak na to doplatí Evropa i Rusko," míní Sobotka.

Úspěšnost sankcí EU vůči Rusku v pondělí kromě Sobotky zpochybnil i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). Naopak pro jejich zavedení se jednoznačně vyslovil šéf koaličních lidovců Pavel Bělobrádek. Kvůli rezervovanému postoji premiéra vůči účinnosti sankcí chtějí opoziční TOP 09 a ODS mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny. ČSSD podle Sobotky svolání mimořádné schůze podpoří.

Zeman je pro tvrdší sankce, když se prokáže ruská invaze

Prezident Miloš Zeman je pro tvrdší sankce vůči Rusku, pokud se prokáže, že Moskva vyslala invazní jednotky na východní Ukrajinu. Řekl to novinářům po návštěvě Poslanecké sněmovny. Podle ministra obrany Martina Stropnického (ANO) jde o jasně prokázanou invazi, jíž se účastní kolem 5000 ruských vojáků. NATO minulý týden hovořilo o více než tisícovce ruských vojáků bojujících na východě Ukrajiny, podle ministra obrany je ale toto číslo již překonáno. "Už se otevřeně mluví o několika tisícovkách. To, co já mám jako poslední informace, tak je spíš kolem pěti tisíc," řekl novinářům. "Je to už otevřená agrese," poznamenal.

Prezident Zeman se hodlá kvůli politickým náměstkům obrátit na Ústavní soud

Prezident Miloš Zeman varoval Sněmovnu, že pokud přes jeho avizované veto prosadí novelu služebního zákona s politickými náměstky, obrátí se kvůli nim se stížností na Ústavní soud. Řekl to poslancům. Současný návrh novely podle něho nepovede k odpolitizování státní správy, ale k její zesílené politizaci. Prezident uvedl, že pokud v normě nebudou, neuplatní veto. Pokud by ale poslanci veto přehlasovali, obrátí se na Ústavní soud. Současný návrh uvádí, že každý ministr by mohl mít nejvýše dva politické náměstky. Jediným důvodem pro jejich existenci by byl podle Zemana boj proti nezaměstnanosti, vytvořilo by se tím 30 pracovních míst. Zeman kritizoval i způsob, jakým by měli být vybírání státní tajemníci a odborní náměstci. Budou podle něj pod politickým vlivem.

O vypuštění paragrafu služebního zákona, který umožňuje ministrům mít až dva takzvané politické náměstky, koalice neuvažuje. S kritikou prezidenta Miloše Zemana nesouhlasí. Zemanovu kritiku politických náměstků politologové nechápou. "Jeho (Zemanova) vláda schválila zákon, který obsahuje velmi podobné teze," uvedl v České televizi Kamil Švec z Univerzity Karlovy. Pod zmíněným zákonem Zemanova kabinetu je podle něj podepsaný i tehdejší vicepremiér Pavel Rychetský, současný ústavní soudce. "Což bude zajímavé, pokud by to šlo k Ústavnímu soudu," uvedl.

Poslanci budou hlasovat i o návrhu na zrušení náměstků ministrů

Při schvalování novely služebního zákona budou poslanci příští týden ve středu hlasovat i o návrzích na zrušení politických náměstků a na omezení jejich počtu z nejvýše dvou na jednoho. Pozměňovací návrhy padly v druhém čtení předlohy, při němž politické náměstky kritizoval prezident Miloš Zeman a pohrozil kvůli nim i ústavní stížností. Sněmovna jej ale asi nevyslyší a normu schválí ve znění, jak se na něm dohodla koalice s pravicovou opozicí. Vypuštění politických náměstků, kteří by mohli zastupovat ministra na jednáních parlamentních výborů a komisí, navrhl šéf poslanců hnutí Úsvit Radim Fiala. Pozměňovacích návrhů zazněla celá řada. Občanští demokraté chtějí některá vedoucí místa otevřít pro lidi ze soukromé a akademické sféry ještě víc, než jak se pravice dohodla s koalicí.

Armáda chce koupit letištní radary za 666 milionů korun

Česká armáda chce koupit letištní radary za 666 milionů korun, současné jsou prý zastaralé. Ministerstvo obrany proto připravuje vypsání zakázky na dodání čtyř kompletů radiolokátorů, které budou umístěny na vojenských letištích. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek. Zakázku bude ve středu schvalovat vláda. Letištní radiolokátory slouží k zabezpečení přehledu o leteckém provozu ve vzdušném prostoru vojenského letiště. Armáda také potřebuje koupit pět nových mobilních radarů, tedy takzvaných 3D radiolokátorů MADR. Obrana zvažuje, jestli si radary nepořídí společně se zeměmi Visegrádské čtyřky. Vyrobit by je mohly české, slovenské, polské a maďarské firmy.

Zásobníky zemního plynu v Česku jsou téměř plné

Zásobníky zemního plynu jsou v Česku plné z 97 procent. Zcela zaplněné by měly být během několika příštích dní. Vyplývá to z dnešní tiskové zprávy Českého plynárenského svazu (ČPS). Plyn se v ČR uskladňuje v osmi podzemních zásobnících, které stačí na pokrytí minimálně třetiny běžné roční spotřeby celé republiky. Ta v Česku přesahuje osm miliard metrů krychlových. Plné zásobníky, které v tuzemsku téměř výlučně patří firmám RWE Gas Storage a MND Gas Storage, mají podle plynařů pomoci mimo jiné v případě politických konfliktů, kdy by dodavatel plynu omezil nebo zcela zastavil dodávky. To nyní nejvíce hrozí kvůli rusko-ukrajinské krizi. Energetický regulační úřad v srpnu informoval, že chce zásoby obchodníků s plynem kontrolovat.

MPSV zvažuje zavedení kvót pro agenturní zaměstnance ve firmách

Firmy v Česku možná v budoucnu budou muset dodržovat kvóty pro využívání agenturních zaměstnanců. V podnicích by tyto vypůjčené síly mohly tvořit jen určité procento pracovníků. To by se podle odvětví a podmínek mohlo pohybovat maximálně od pěti do 15 procent. Zvažuje to ministerstvo práce. K letošnímu 18. srpnu fungovalo v Česku 1645 agentur. Na nekalé praktiky v agenturním zaměstnávání upozorňovaly odbory i neziskové organizace. Některé se zmiňovaly až o vykořisťování.

Novela umožní dotace na nová pracovní místa ve více okresech

Novela zákona o investičních pobídkách, kterou ve středu projedná vláda, zvýší počet okresů s dotacemi na nová pracovní místa a může díky tomu pomoci přilákat nové investory do Olomouckého kraje. Zatímco dosud žádný z pěti okresů Olomouckého kraje podmínky pro tento typ dotace nesplňoval, tak po přijetí novely by podpora mohla být vyplácena investorům na Jesenicku, Šumpersku a Přerovsku, které sužuje vysoká nezaměstnanost. Novinářům to řekl pověřený ředitel vládní agentury CzechInvest Ondřej Votruba.

Zemědělci mají sklizeno 93 pct obilí, úroda bude vyšší než loni

Zemědělci mají sklizeno 93,4 procenta ploch základních obilovin a celková produkce činí 7,511 milionu tun. Už teď je tak na úrovni celkové loňské úrody, navíc na rozdíl od výsledků roku 2013 čísla zatím nezohledňují úrodu kukuřice a ostatních obilovin. V úplném závěru jsou žně u řepky, kterou mají pěstitelé pod střechou z 99,9 procenta polí. Úroda 1,56 milionu tun je nejvyšší v dějinách českého zemědělství.

Podpora Ovoce do škol letos díky dotacím EU vzroste na 171 mil Kč

Finanční podpora programu Ovoce a zelenina do škol v Česku v aktuálním školním roce vzroste z loňských 145 milionů na 171 milionů Kč. Dotace na ovoce, zeleninu a výrobky z nich zdarma pro školáky prvního stupně základních škol vzrostou díky navýšení příspěvku ze strany Evropské unie, stát svůj příspěvek proti loňsku naopak omezí. Uvedlo to dnes ministerstvo zemědělství (MZe). Do projektu se letos budou moci zapojit také někteří předškoláci a žáci druhého stupně.

ČEZ získá asi 210 milionů korun z arbitráže v Bosně

Energetická skupina ČEZ získá asi 210 milionů Kč (7,5 milionu euro) z projektu Gacko v Bosně. Společnost vyhrála arbitráž, kterou vyvolala v roce 2009 kvůli nedodržení smluvních podmínek v projektu rekonstrukce staré a výstavby nové elektrárny Gacko v Bosně a Hercegovině. Projekt byl tehdy zastaven ještě před zahájením investiční fáze.

Praha dostane do roku 2020 z fondů EU zhruba 550 milionů eur

Praha dá na vědu a výzkum nebo projekty v sociální oblasti v příštích šesti letech více než 14 miliard korun. Hlavní město totiž dostane z evropských fondů mezi lety 2014 až 2020 zhruba 546 milionů eur, tedy v přepočtu asi 14,7 miliardy korun. Původně měla Praha dostat asi 200 milionů eur, na navýšení se nakonec dohodlo vedení města s ministerstvem pro místní rozvoj, které v rámci ČR peníze přerozděluje. ČTK to řekla radní Eva Vorlíčková (TOP 09). Hlavní město získá více peněz z unie na základě možnosti ministerstva pro místní rozvoj přerozdělit tři procenta z částky určené pro celou Českou republiku Praze, která dostává jako bohatý region z unijních fondů méně peněz. "Nicméně Praha v některých ohledech totiž plní funkce pro celou ČR," uvedla radní. Celkem je pro Česko určeno 15,2 miliardy eur.

Soud poslal ženu za vraždu dvou novorozenců na 20 let do vězení

Jednadvacetiletá žena, která v letech 2012 a 2013 na Vysočině zavraždila své dvě novorozené děti, má strávit ve vězení 20 let. Rozhodl o tom Krajský soud v Hradci Králové. Žena se hájila tím, že se styděla, že má jako mladá děti, a bála se svého přítele. Verdikt soudu dosud není pravomocný, státní zástupkyně i obžalovaná si ponechali lhůtu na odvolání. Podle obžaloby žena v březnu 2012 v kabince autobusového nádraží v Jihlavě po utajovaném těhotenství porodila živé a životaschopné dítě, které odnesla do keřů u silnice. Druhý den se pro tělo vrátila a ukryla ho pod schodištěm v domě v Havlíčkově Brodě. V roce 2013 porodila dítě v koupelně. Poté podle spisu neposkytla dítěti potřebnou péči a vložila ho do několika plastových tašek. Následně ho odvezla k rybníku na Havlíčkobrodsku. Těhotenství žena před okolím tajila a k lékaři nechodila. Předseda senátu Jiří Vacek také upozornil na to, že žena nevyužila šance odložit dítě například do babyboxu.

Policie zadržela ve střešovické nemocnici muže se zbraní

Policie zadržela muže, který v budově urgentního příjmu střešovické nemocnice ohrožoval přítomné zbraní. Podle mluvčí nemocnice Jitky Zinke chtěl spáchat sebevraždu a tělo věnovat na orgány. Policisté jej paralyzovali pomocí taseru, sdělil ČTK mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Při události nebyl nikdo zraněn, muž je nyní v péči psychiatrů. Je podezřelý z trestného činu nebezpečné vyhrožování. Zřejmě opilý sedmačtyřicetiletý muž podle Hulana chvílemi zbraní ohrožoval sestry a lékaře. Zbraň si přiložil i ke své hlavě. Při policejním zákroku ještě dvakrát promáčkl spoušť revolveru. "Naštěstí neúspěšně, neboť právě ve dvou komorách bubínku neměl náboje," uvedl mluvčí.

V Brně přinesla žena na policejní stanici čtvrt kilogramu semtexu

Na policejní stanici v centru Brna přinesla žena téměř čtvrt kilogramu plastické trhaviny semtex, které se chtěla zbavit při současné zbraňové amnestii. Našla ji při vyklízení sklepa, kam si ji patrně uložil její nyní už zesnulý manžel. Pracoval jako střelmistr. Trhavinu odvezli k likvidaci pyrotechnici, řekla ČTK policejní mluvčí Petra Vedrová. Žena si podle ní neuvědomila, jak nebezpečná by mohla být červená plastická hmota, kterou ve sklepě při úklidu objevila. Napadlo ji, že by mohlo jít o semtex, ale protože si tím nebyla jistá, šla se na to zeptat na policejní stanici. Svůj nález si vzala s sebou. Zbraňová amnestie byla vyhlášena od 1. července a platí do konce roku. Lidé mohou policii odevzdat nedovoleně držené zbraně či střelivo.

Národní muzeum získalo 700.000 dokumentů a předmětů dělnického hnutí

Národní muzeum v Praze (NM) převzalo do sbírek na 700.000 dokumentů a předmětů Muzea dělnického hnutí. Dokumenty mapují české a československé politické, sociální i kulturní dějiny od poloviny 19. století až do konce 20. století. Jako unikátní doklad nedávné historie budou využívány v badatelnách a místo naleznou při budování nových expozic v historické budově, jejíž otevření se plánuje na rok 2018. Na tiskové konferenci to řekl generální ředitel NM Michal Lukeš. Mezi předměty je například pero, kterým byla podepsána kapitulace německých vojsk v Praze 8. května 1945, originál rukopisu Julia Fučíka Reportáž psaná na oprátce. Zástupci muzea novinářům ukázali figurku tuláka, kterou z chlebové střídy vytvořil ve vězení pozdější prezident Antonín Zápotocký.

Podle Lukeše je posláním NM dokumentovat současnost tak, aby budoucím generacím zanechalo pokud možno nejucelenější svědectví o naší době. "I proto je získání sbírky dokumentující počátky levicového hnutí u nás i v evropském měřítku tak významný. Mnozí by rádi na některé okamžiky historie zapomněli a zničili důkazy. Naší povinností je však uchovat i doklady o době a činech, na které nemůžeme být příliš hrdí," shrnul ředitel NM.

Země živitelka skončila, navštívilo ji méně lidí něž loni

V Českých Budějovicích skončil šestidenní agrosalon Země živitelka. Tradiční akci letos navštívilo asi 90.000 lidí, což je zhruba o 10.000 méně než loni. Na agrosalonu se představilo na ploše přes 36.000 metrů čtverečních více než 600 vystavovatelů a prodejců. Země živitelka nabízí prostor všem odvětvím týkajícím se zemědělské výroby, od rostlinné a živočišné přes techniku a potravinářství až po myslivost a rybářství. Letošní 41. ročník Země živitelky potvrdil trend z minulých let. Kdysi široká nabídka zemědělské techniky a přehlídka hospodářských zvířat od drůbeže po skot se mění spíš v zábavnou akci. Nejčastěji návštěvníci mohou narazit na obchůdky s potravinami, sladkostmi nebo nápoji. Přesto Země živitelka stále zůstává největším tuzemským agrosalonem.

Výstava v sídle AV přibližuje částicovou fyziku a historii CERN

Do světa elementárních částic a nejvýznamnějších objevů Evropské organizace pro jaderný výzkum známé pod zkratkou CERN zavede zájemce výstava otevřená od úterý do 25. září v sídle Akademie věd na pražské Národní třídě. V unikátním multimediálním prostoru bude moci každý na vlastní kůži prožít srážky protonů, v mlžné komoře si v reálném čase prohlédnout stopy kosmického záření, informoval ČTK Jan Martinek z kanceláře AV ČR.

Císařovského dokudrama oživuje deníky ženy Josefa Čapka

Deníky ženy Josefa Čapka Jarmily rekonstruuje ve svém dokumentárním filmu s hranými prvky režisér a scenárista Josef Císařovský. Do kin ho uvede 11. září. Film s názvem Ztracen 45 vrhá na konec života bratra Karla Čapka nové světlo. Zatímco dramatik a spisovatel Karel Čapek zemřel koncem roku 1938 předtím, než si pro něj přišlo gestapo, jeho bratr Josef strávil šest let v koncentračních táborech. V půlce dubna 1945 při epidemii tyfu zemřel v Bergen-Belsenu. Zápisky jeho ženy z toho roku ale obsahují informaci, že ho tam český tlumočník britské armády spatřil ještě tři dny po skončení války. Údajným zdrojem byl Emil František Burian a tento fakt upadl ve víru poválečných událostí v zapomnění. Deníky Jarmily Čapkové z let 1932-1938 a 1945-1947 svědčí podle Císařovského o její pozoruhodné niterné proměně. Začínají obyčejným zklamáním z vychladlého manželství a končí zoufalým hledáním ztraceného muže v troskách nacistického Německa.

Film tento příběh vzkříšené lásky na pozadí válkou zničené Evropy rekonstruuje. Když selhalo veškeré úsilí získat oficiální potvrzení Čapkovy smrti, vydala se Jarmila v říjnu 1947 do Německa hledat svého muže sama. V nemocnicích a ústavech našla množství stop, konkrétních i neurčitých, Josefa však nikdy nenašla. Až do své smrti v roce 1962 žila nadějí, že se jednoho dne vrátí. Pozoruhodný příběh je proložen scénami, kdy Jarmila v kotli známé vinohradské vily spálila tři stovky jeho obrazů. Splnila tím jeho přání, aby se tato díla nikdy nedostala do jeho umělecké pozůstalosti. A spolu s nimi zničila svůj román, tajné celoživotní dílo, poslední jiskřičku naděje ve chvílích nejhlubšího zoufalství. Z plátna promlouvá i zeť Josefa Čapka Jaroslav Dostál, který se však dokončení snímku nedožil - zemřel letos v květnu ve svých 90 letech.

V Paříži se konala připomínka 100. výročí založení čs. legií

Váleční veteráni, zástupci Československé obce legionářské, parlamentu a velvyslanectví ČR si v Paříži připomněli sté výročí založení československých dobrovolnických jednotek ve Francii za první světové války. ČTK o tom telefonicky informoval první místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík. Vzpomínkové oslavy začaly pietním aktem u pomníku československých legionářů na hřbitově Pére Lachaise. Dalším zastavením byl Palais Royal, kde se krajané tehdy scházeli a odkud vyšel 22.8.1914 pochod několika stovek legionářů k odvodu v pařížské Invalidovně. Účastníci šli v jejich stopách v průvodu v čele se státní vlajkou a historickými zástavami. Oslav se zúčastnilo mimo jiné asi 60 legionářů v dobových uniformách.

Festival v Olomouci ozdobí varhaník katedrály Notre Dame v Paříži

Jedním z hostů mezinárodního varhanního festivalu v Olomouci bude letos varhaník katedrály Notre Dame v Paříži Philippe Lefebvre. Návštěvníkům se představí na koncertu v chrámu svatého Mořice. Za tamní slavné Englerovy varhany usednou během přehlídky také přední světoví varhaníci z Nizozemska či Německa. Festival začíná ve čtvrtek, řekla ČTK mluvčí Moravské filharmonie Olomouc Markéta Kvapilová. První koncert v chrámu svatého Mořice je věnován českým autorům.

Miroslava Zikmunda doprovodí na premiéru filmu "jeho" Tatra

Celovečerní dokument režiséra Petra Horkého nazvaný Století Miroslava Zikmunda se objeví v kinech už 4. září, den předtím bude mít slavnostní premiéru v pražském kině Lucerna. Už ráno bude v této pasáži instalován originální vůz Tatra 87, s nímž cestovatelé Zikmund a Hanzelka podnikli v roce 1947 první cestu do Afriky a Jižní Ameriky; trvala tři roky. Automobil nevyčíslitelné hodnoty zapůjčí Národní technické muzeum (NTM). Miroslav Zikmund, který v únoru oslavil pětadevadesátiny, před premiérou svou "tatřičku" pozdraví. Životopisný film, věnovaný legendární cestovatelské dvojici Zikmund a Hanzelka, přináší osobitý pohled na bouřlivé dějiny dvacátého století očima muže, který poznal celý svět.

Africká asociace vyšetřuje zoo v JAR kvůli antilopám z Prahy

Zoo v Johannesburgu, kam z Prahy mířily nakonec utracené antilopy sitatunga, má od 25. srpna pozastavené členství v Africké asociaci zoologických zahrad a akvárií (PAAZAB), která mimo jiné organizuje chovné a výměnné programy. Osm antilop bylo utraceno údajně kvůli chybějícímu veterinárnímu vyšetření. Do Jihoafrické republiky se dostaly v pátek 1. srpna letecky přes Frankfurt nad Mohanem, úřady jejich dovoz zakázaly. Měly být vráceny zpět, nebo utraceny, načež o dva dny později byly usmrceny. Ředitel pražské zoo Miroslav Bobek byl případem rozhořčen. Zvířata podle něj měla všechna vyšetření, která jihoafrická strana požadovala. Poukázal rovněž na laxní přístup jihoafrické zoo, která navíc plánovala darovaná zvířata obratem prodat soukromníkovi. Okamžitě na tyto skutečnosti dopisem upozornil výkonného ředitele světové asociace WAZA Geralda Dicka.

Nová vyhlídka v Otovicích nabízí pohled na Krušné hory

Pohled na Krušné hory nabízí Nová vyhlídka, která vyrostla na rozmezí obce Otovice a Karlových Varů - Sedlece. Vznikla jako součást developerského projektu společnosti Moyo holding, ale sloužit bude veřejnosti. Podle architekta Richarda Sideje byla zakázka zajímavá právě z toho důvodu, že developer, který v okolí nabízí pozemky pro stavbu rodinných domů, chtěl investovat do veřejného prostoru. "To je v mé praxi naprostá výjimka," řekl ČTK. Vyhlídka je z kovové konstrukce a má tvar připomínající lidské ucho. Je dlouhá 33 metrů a v nejvyšší bodě je 2,5 metru vysoká a nabízí výhled na vrcholy Krušných hor včetně Klínovce.

Sport

V nejsilnější sestavě se pokusí čeští tenisté přiblížit daviscupovému hattricku. Kapitán Jaroslav Navrátil povolal na semifinále Davisova poháru ve Francii kvarteto Tomáš Berdych, Lukáš Rosol, Radek Štěpánek a Jiří Veselý. Hrát se bude v Paříži na antuce centrkurtu v areálu Roland Garros od 12. do 14. září. "Nominace byla velice jednoduchá. Všichni čtyři jsou ve stovce (v žebříčku) a ve druhé stovce nikoho nemáme. Jsem ale hlavně velice rád, že do týmu se vrací naše jednička Tomáš Berdych. S ním máme šanci uspět," řekl Navrátil na tiskové konferenci v Praze. Sedmý hráč světa Berdych chyběl v týmu v dubnovém čtvrtfinále v Japonsku, ale už v květnu oznámil, že do Paříže pojede. Spolu s ním tvoří osu týmu pětatřicetiletý Štěpánek (39. v žebříčku ATP) a výběr doplňují Rosol (27.) s mladíkem Veselým (75.).

Brněnský skialpinista Jiří Švihálek chce být první člověkem, který sjede na lyžích jednu z himalájských osmitisícovek Dhaulágirí. I přes několik pokusů se to zatím nikomu nepovedlo. Na expedici vyráží ve středu, návrat si plánuje přesně za dva měsíce. Švihálkovi je 25 let, což je podle něj na expedici do Himalájí docela málo. "Fyziologicky nejlepší výkony podávají podle výzkumů ve velehorách lidé okolo 35 let," uvedl na tiskové konferenci. Zkušeností však má plno. Je jediným profesionálním skialpinistou v Česku a polovinu roku tráví s lyžemi v horách. Kromě mnoha sjezdů v Alpách či v Tatrách loni absolvoval sjezd z peruánské hory Ranrapalca, která měří 6162 metrů nad mořem.

Po dvouletém účinkování Lva Praha startuje ve středu Kontinentální hokejová liga bez účasti českého klubu. Lev, který se do ročníku 2014/15 kvůli nedostatku financí nepřihlásil, přitom měl po jarní cestě až do finále Gagarinova poháru sezonu zahajovat. Na ledě mistrovského Magnitogorsku, kde působí produktivní centr Jan Kovář, se v souboji o Otevírací pohár představí místo Pražanů vítěz základní části Dynamo Moskva s bekem Filipem Novákem. V KHL nepokračuje rovněž z finančních důvodů Spartak Moskva a kvůli dění na Ukrajině nebude startovat Doněck, který se změnil ve válečnou zónu.

Handicapovaný cyklista Jiří Ježek už byl po operaci, které se podrobil po těžkém pádu na mistrovství světa v americkém Greenville, probuzen z umělého spánku. Podle serveru iDnes je šestinásobný paralympijský vítěz mimo ohrožení života. Ježek spadl v hromadném spurtu nedělního silničního závodu zhruba 200 metrů před cílem, kdy bojoval o cenný kov. "Ten incident jsem neviděl, protože se odehrál za mnou, byl jsem ve skupině více vpředu," uvedl po příletu Jiří Bouška, jenž ve stejném závodu vybojoval bronz. Ježek si vážně poranil hlavně hrudní koš, lékaři mu museli odstranit dvě rozdrcená žebra a nahradit je implantáty a přišít amputovaný prsní sval. Navíc má zlomenou pažní kost, s kterou půjde na operaci, až pominou obavy z možné infekce. Devětatřicetiletý Ježek, který má od jedenácti let amputovanou nohu pod kolenem, je nejúspěšnějším cyklistou paralympijské historie. Na kontě má také šest titulů mistra světa a letos už počtvrté vyhrál Světový pohár.

Počasí

Oblačno až polojasno. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, v 1000 m na horách kolem 15 °C.

02-09-2014