Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

04-09-2014

Ve Vilémově na Havlíčkobrodsku spadl silniční most

Ve Vilémově na Havlíčkobrodsku spadl silniční most. V závalu pod ním zřejmě zemřel člověk, minimálně dalších 5 lidí je zraněno. Na místě zasahují hasiči, policisté a záchranáři. Ma záchranných pracích se podílejí i kynologové a speciální jednotka USAR s technikou pro vyhledávání lidí v sutinách. Zřícený most jako subdodavatel opravuje firma Bögl & Krýsl, která figuruje i v případech zřícených mostů ve Studénce a na Slovensku. Most se podle starosty Vilémova Jiřího Lebedy zlomil během rozebírání v polovině. Zavalení lidé jsou stavební dělníci. Neštěstí se stalo na silnici II/345, která je kvůli rekonstrukci uzavřena pro dopravu.

Názory Zemana a Sobotky na služební zákon se stále liší

Názory prezidenta Miloše Zemana a premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) na chystanou podobu služebního zákona se na jejich setkání nesblížily. Premiér si nemyslí, že by zákon doznal významných změn, připouští ale drobné úpravy. S prezidentem se o tom bude ještě snažit mluvit, řekl novinářům. Zeman požaduje vypuštění sporného paragrafu, který se týká takzvaných politických náměstků. V úterý varoval Sněmovnu, že pokud přes jeho avizované veto prosadí novelu zákona s politickými náměstky, obrátí se se stížností na Ústavní soud. Sobotka prezidenta upozornil, že bez tohoto paragrafu by mohli ministři jmenovat libovolný počet politických náměstků, a ne pouze dva, jak zákon uvádí. Připomněl také, že současná podoba státní správy a struktura náměstků kopíruje stav, který fungoval už v době, kdy byl Zeman předsedou vlády. Podle prezidenta ovšem novela nepovede k odpolitizování státní správy, ale k její zesílené politizaci. Schůzka trvala dvě hodiny, poté musel Zeman odjet na letiště kvůli cestě na summit NATO. Se Sobotkou se bavil také o zahraniční a bezpečnostní politice. Premiér ho informoval o svém zdrženlivém postoji k protiruským sankcím.

Jourová po schůzce se šéfem EK Junckerem vidí své šance dobře

Česká kandidátka na eurokomisařku Věra Jourová vidí své šance na získání některé z preferovaných oblastí dobře. Řekla to ČTK po schůzce se šéfem Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem. "Mám z toho dobrý pocit. Snažila jsem se pana Junckera přesvědčit, že jsem profesionálka, která bude tvrdě pracovat a bude nezávislou komisařkou, která zvládne svoje portfolio," řekla ČTK Jourová. "Vzhledem k tomu, že datum pro sdělení portfolií je až příští týden, tak mě ani nepřekvapilo, že jsem dnes tu informaci nedostala," dodala. Prioritou Jourové je vést regionální rozvoj, případně dopravu či průmysl. Jourová si zatím nevybrala šéfa kanceláře, kterým má být cizinec. ČTK dnes řekla, že se rozhodne až poté, co jí bude přiděleno portfolio.

EK uvolní 30 milionů eur na propagaci zemědělských výrobků

Evropská komise v reakci na ruské potravinové embargo uvolní dodatečných 30 milionů eur (téměř 830 milionů Kč) na propagaci evropských zemědělských výrobků. Uvedl to evropský komisař pro zemědělství Dacian Ciolos. Interní dokument předložený komisi vyčíslil roční ztrátu zemí EU z ruských sankcí na pět miliard eur (zhruba 138 miliard Kč). Podle polského serveru onet.pl mají peníze připravené Bruselem pomoci evropským zemědělcům proniknout na nové trhy. Jsou určeny na spolufinancování projektů, které začnou v příštím roce.

Loni EU vyvezla do Ruska potraviny v hodnotě 11,8 miliardy eur. Z toho zboží, jehož se týká ruské embargo, představovalo 5,1 miliardy eur. Ministři zemědělství EU budou v pátek zasedat v Bruselu, aby jednali o odpovědi na ruské embargo. EU nyní chystá další zpřísnění protiruských sankcí a v pátek bude připravena jejich konkrétní podoba.

Tripartita se neshodla na růstu minimální mzdy o 700 Kč

Tripartita se neshodla na vyšším růstu minimální mzdy, a to o 700 Kč od ledna na 9200 korun. Zaměstnavatelé se postavili proti tomuto návrhu. S vládou a odbory se totiž už v červnu dohodli na přidání o 500 korun. Nynější postup považují za jasné porušení této dohody. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to však jako narušení sociálního dialogu nevidí. Podle něj o výši musí politicky rozhodnout vláda. Minimální mzda se zvedla naposledy loni v srpnu o 500 korun. Činí od té doby 8500 korun. Tripartita se s v létě shodla na tom, že by se v lednu příštího roku měla zvýšit o 500 korun. Ministryně práce Michaela Marksová Tominová (ČSSD) navrhla přidání o 700 korun. Zdůvodnila to tím, že minimální mzda se zvedne téměř po roce a půl a i tak zůstane pod hranicí příjmové chudoby, která je nyní na téměř 9700 korunách. "Všichni máme zprávy o tom, že zaměstnavatelé platí lidem minimální mzdu a zbytek jim dávají na černo, okrádají stát na odvodech, zaměstnanci jsou pak biti na výši důchodů," dodala Marksová. V první polovině příštího roku by měla tripartitě předložit záměr, jak vláda plánuje minimální mzdu zvyšovat v příštích letech. Podle zaměstnavatelů by vyšší růst minimální mzdy mohl mnoha podnikům způsobit potíže, teprve se vzpamatovávají z krize. Minimální mzdu pobírá 100.000 lidí. Zaměstnavatele by přidání o 700 korun v příštím roce mělo stát 1,3 miliardy navíc, stát pak asi 96 milionů.

Tripartita chce pozvat Zemana na jednání o hospodářském růstu

Tripartita chce pozvat prezidenta Miloše Zemana na své jednání o podpoře hospodářského růstu. Jednání se plánuje na 20. října. Uvedl to prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. Zeman na jednání tripartity přišel poprvé loni v červnu. Tehdy uvedl, že by se jí chtěl účastnit i v budoucnu. Zeman byl zřejmě vůbec první český prezident, který na jednání se zástupci kabinetu, odborových svazů a podniků zavítal. Tripartita měla tento čtvrtek projednávat návrh rozpočtu na příští rok, daňová opatření či surovinovou a energetickou koncepci. Diskusi odložila. O podobě státní pokladny pro příští rok by měla jednat 17. září. Rada hospodářské a sociální dohody plánuje také společné zasedání se slovenskou tripartitou. Letos v listopadu by se mohlo uskutečnit i zasedání zástupců vlády, odborů a zaměstnavatelů s přestaviteli tripartit krajských.

Míst v nabídce úřadu práce přibývá, bylo jich o 5500 víc než loni

Volných pracovních míst v evidenci úřadu práce začalo přibývat. Na konci června bylo v nabídce 49.500 pozic, tedy o 5500 víc než před rokem. Na jedno místo připadá zhruba 11 uchazečů, loni to bylo o jednoho víc. Vyplývá to z pololetní zprávy, kterou zveřejnil úřad práce. Nezaměstnaných meziročně ale přibylo. Na konci června jich bylo 592.500, před rokem 570.500. Podle zprávy mají větší šanci najít místo absolventi a mladiství. Loni pro ně bylo 7900 volných míst, letos pak 10.100. Absolventů bez zaměstnání meziročně ubylo o 4100. Na konci června jich úřady evidovaly 22.800. Mladí po škole tak tvořili 4,2 procenta nezaměstnaných.

Škoda Auto otevřela v M. Boleslavi nové motorové centrum

Automobilka Škoda Auto v Mladé Boleslavi otevřela nové centrum pro vývoj a testování agregátů za 45 milionů eur (zhruba 1,2 miliardy korun). V centru vzniklo 21 nových zkušebních stanic pro testování motorů a komponentů, výstavba trvala téměř dva roky. Škoda Auto je jedinou automobilkou, která v Česku automobily nejen vyrábí, ale také vyvíjí. Od roku 1991 investovala v zemi více než 280 miliard korun. Všechny vozy vyvíjí v Mladé Boleslavi, tedy jak vozy pro tuzemskou výrobu, tak auta, která sjíždí z linek v zahraničních závodech. Nyní se česká automobilka v rámci koncernu podílí na vývoji brzd, převodovek, motorů a komponent.

Temelín by vydržel bez dodávek ruského paliva rok v provozu

Případné přerušení dodávky ruského jaderného paliva kvůli konfliktu na Ukrajině by nemělo ohrozit elektrárnu Temelín. Má zásoby na rok provozu. V Temelíně to řekl generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš, který elektrárnu navštívil společně s místopředsedou vlády Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL). Ten se zastupiteli společnosti ČEZ v Temelíně hovořil především o propojení vědy a výzkumu s energetikou.

HN: EPH má zájem o získání podílu ve Slovenských elektrárnách

Energetický a průmyslový holding (EPH) Daniela Křetínského chce získat dvoutřetinový podíl v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE), který prodává italská energetická skupina Enel. Hospodářským novinám (HN) to řekl zdroj blízký vedení holdingu. Zájem o převzetí podílu už minulý týden oznámila i energetická společnost ČEZ. Třetinový podíl v SE vlastní stát, zbytek patří skupině Enel, která je nejzadluženější energetickou společností v Evropě. Enel ovládl slovenského výrobce elektřiny v roce 2006, kdy v soutěži o dvě třetiny akcií podniku zvítězil právě před ČEZ a ruským podnikem RAO UES.

Češi dlužili v pololetí o 127 miliard Kč více než před rokem

Češi dlužili na půjčkách bankám a finančním institucím v polovině roku 1,5 bilionu korun, což bylo o 127 miliard více než koncem června 2013. Počet lidí s úvěry na bydlení se významně zvýšil, berou si ale v průměru menší částky. Problémy se splácením se nezhoršují. Vyplývá to ze statistik Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Počet lidí, kteří mají nějakou formu půjčky, se v polovině letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loni zvýšil o 149.000. Z toho o 133.000 více osob si vzalo úvěr na bydlení a o 16.000 lidí více si vzalo krátkodobý úvěr. Problémy se splácením měla čtyři procenta z celkového počtu klientů s dlouhodobým dluhem a 11 procent lidí s krátkodobým dluhem. Na úvěrovém trhu je také zřejmý trend, kdy finanční instituce častěji prověřují úvěrovou historii žadatelů o půjčky, než tomu bylo dříve.

ČSÚ: Tržby v maloobchodu v červenci meziročně stouply o 6,2 pct

Maloobchodní tržby v červenci meziročně stouply bez očištění o 6,2 procenta. Nejvyšší růst v červenci zaznamenal prodej počítačových a komunikačních zařízení ve specializovaných prodejnách. Zvýšily se i tržby za internetový prodej a prodej prostřednictvím zásilkových služeb, za výrobky pro kulturu sport a rekreaci, za oděvy a obuv nebo výrobky pro domácnost. Naopak méně spotřebitelé nakupovali potraviny ve specializovaných prodejnách a farmaceutické a zdravotnické zboží. Útraty Čechů v první polovině letních prázdnin předčily očekávání analytiků. Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka se domácnosti přestaly bát budoucnosti a jejich spotřebitelské chování se vrátilo do normálu. "Domácí poptávka se letos stala klíčovým faktorem růstu ekonomiky. Růst maloobchodních tržeb bude v dalších měsících pokračovat, i když silný impulz, který poskytly devizové intervence, patrně zeslábne. Do hry by však měl vstoupit růst mezd, který by měl zvolna zrychlovat," uvedl Marek.

Slovenský lobbista Výboh zpochybnil úplatky v kauze Pandur

Slovenský zbrojní lobbista Miroslav Výboh se dnes u pražského městského soudu zastal lobbisty Marka Dalíka, který podle obžaloby požadoval téměř půlmiliardový úplatek při vyjednávání o nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu. Podle Výboha žádost nebo nabídka úplatku nepadla ani ze strany Dalíka ani zbrojařů. Uvedl to při výpovědi před soudem. Policisté Dalíka vyšetřovali na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse, který v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů. Předstíral přitom blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Dalík vinu odmítá. Výboh dnes působí jako slovenský honorární konzul v Monaku a svoji firmu, která se zabývala obchody ve zbrojním průmyslu, prodal.

Policie obvinila zdravotní sestru ze smrti těhotné ženy v Orlové

Policie obvinila z usmrcení z nedbalosti zdravotní sestru z Orlové na Karvinsku. Údajně zavinila smrt těhotné ženy, které dala místo glukózy vypít jedovatou dezinfekci. Dvaatřicetiletá žena později zemřela. ČTK to potvrdila mluvčí moravskoslezské policie Gabriela Holčáková. Kriminalisté zjistili, že sestra při testu na těhotenskou cukrovku ženě podala místo roztoku glukózy roztok směsi fenolu s kafrem. Lahvička s roztokem byla přitom označena a zdravotní sestra měla dostatečnou zdravotní praxi a odborné znalosti. Personál na záměnu později přišel a kontaktoval policii. Hlídka mladou ženu našla v jejím bytě v bezvědomí. Přivolaní záchranáři jí už nemohli pomoci. K záměně roztoků došlo v orlovské diabetologické ambulanci 18. června. Obviněná by mohla ve vězení strávit až šest let.

Kutnohorská policie viní 15 lidí z výroby a prodeje pervitinu

Kutnohorští policisté zatkli 15 lidí, které viní z výroby a prodeje pervitinu. Šlo zřejmě o největší případ tohoto druhu v okrese. Kriminalisté při domovních prohlídkách odhalili tři varny na výrobu drog. Zasahovali nejen na Kutnohorsku, ale i na území Pardubického kraje, kam se skupina během sledování přesunula. Zadrženým hrozí až deset let vězení, řekl vedoucí okresní kriminální policie Miroslav Chramosta. Policisté na případu dál pracují, konečný počet obviněných může být ještě vyšší. Podezřelí byli ozbrojeni, zbraně ale při zatýkání nestačili použít. Až na jednoho jsou všichni stíháni vazebně. Podle Chramosty jde o Čechy, většinou s trvalým bydlištěm v Kutné Hoře. Drogových deliktů se dopouštěli už v minulosti.

Výstavu o nucených pracích doplní přednášky a debaty

Série přednášek a debat doplní mezinárodní výstavu o nucených pracích za druhé světové války, kterou od začátku července do konce října hostí Královský letohrádek v Praze. Doprovodný program potrvá do druhé poloviny října. Už dnes se v jeho rámci uskuteční diskuse o odškodňování nuceně nasazených, na kterou v následujících dnech a týdnech navážou přednášky o systému nucených prací v protektorátu Čechy a Morava, o českých vězních v nacistických koncentračních táborech nebo o romském holokaustu. Na nucené práce bylo v éře nacistického Německa zavlečeno více než 20 milionů mužů, žen a dětí.

Zahrady Černínského paláce se znovu otevřely veřejnosti

Zahrady Černínského paláce, kde sídlí ministerstvo zahraničí, se ve středu znovu otevřely veřejnosti, a to mnohem více než doposud. Nově budou mimo zimní období zpřístupněny Pražanům a turistům každý den od 10:00 do 17:00. Znovuotevření barokních zahrad se ujal ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který by si přál, aby se černínské zahrady staly místem pro setkávání lidí. „V posledních týdnech mám dojem, že zahraniční politika dělí českou společnost víc, než jsem si to dovedl představit. Konkrétní události kolem nás vedou k tomu, že se i naše společnost kvůli nim štěpí,“ říkal Zaorálek ve svém projevu. Otevření zahrady nese podle něho i určitou symboliku: „Potřebujeme klidný rozhovor a ministerstvo zahraničí by tomu mělo pomáhat.“

Česká filharmonie představila časosběrný dokument o Dvořákovi

Netradiční pohled na nejznámější tuzemský orchestr Českou filharmonii (ČF) a jeho nahrávání kompletních symfonií Antonína Dvořáka nabízí časosběrný dokument nazvaný Objevování Dvořáka. Pro filharmonii ho natočila mezinárodně uznávaná režisérka Barbara Willis Sweeteová. Osmdesátiminutový snímek zachycuje nejen nahrávání, ale i nedávný návrat šéfdirigenta Jiřího Bělolávka k filharmonikům a jejich společnou práci. Přináší zároveň méně známá fakta o slavném českém skladateli, od jehož úmrtí letos uplynulo 110 let. V dokumentu se představuje také skladatelův vnuk Antonín Dvořák třetí, který vypráví o méně známých skutečnostech ze skladatelova života.

Jubileum Medy Mládkové připomene Den otevřených dveří

U příležitosti 95. narozenin zakladatelky Muzea Kampa Medy Mládkové, které připadají na 8. září, se v muzeu tento den bude konat Den otevřených dveří. Od 10:00 do 16:00 budou moci lidé navštívit stálou expozici děl Františka Kupky a Otto Gutrfreunda. O týden později se v muzeu uskuteční večer na počest Medy Mládkové, na němž bude představena kniha o jejím životě, řekla ČTK Jana Pelouchová z Muzea Kampa. Knihu Můj báječný život sestavil novinář Ondřej Kundra. Meda Mládková od roku 1948 žila v emigraci. Po celou dobu života v zahraničí, nejdříve ve Švýcarsku, později ve Francii a nakonec ve Spojených státech, pomáhala krajanům - přispívala k šíření děl českých spisovatelů a novinářů, později se rozhodla sbírat díla českých umělců.

Festival spisovatelů ukáže Maroko

Festival spisovatelů Praha se bude za měsíc věnovat především marocké literatuře, představí ale i tamní malířství. Zástupci současné marocké kultury do Prahy přijedou pár týdnů předtím, než Českou republiku navštíví na pozvání českého prezidenta Miloše Zemana marocký král Muhammad VI. Motto festivalu zní Láska a nenávist a uskuteční se 2. a 3. října v Senátu. Pokračovat bude 7. listopadu, kdy přijede ukrajinsko-běloruská spisovatelka Světlana Aleksijevičová. Již loni se o ní mluvilo jako o možné kandidátce na Nobelovu cenu, letos jí sázkové kanceláře staví na čtvrté místo možných laureátů.

Muzeum v Brně vystavilo Věstonickou venuši

Tři klenoty českých archeologických sbírek spatří na jednom místě návštěvníci Moravského zemského muzea. Do vitrín v Dietrichsteinském paláci kurátoři za doprovodu policejního komanda uložili Věstonickou venuši, hlavu Kelta ze Mšeckých Žehrovic a železné meteority z paleolitického sídliště v Opavě-Kylešovích. Zůstanou tam do konce září. Putovní výstava Unikáty zemských muzeí je součástí projektu Strážci paměti, který připomíná 200. výročí založení sbírek v Praze, Opavě a Brně. Dietrichsteinský palác je poslední zastávkou expozice, kterou si například v Opavě za tři týdny prohlédlo 11.000 lidí. Slezské zemské muzeum, Moravské zemské muzeum a Národní muzeum oslaví kulaté výročí během pěti let. ejstarší je muzeum v Opavě, které si jubileum připomíná letos. Moravské zemské muzeum čekají oslavy v roce 2017. Národní muzeum vzniklo o rok později.

Socha v Praze 6 připomíná odkaz Nikoly Tesly

V Praze 6 byl tento čtvrtek odhalen pomník vědce Nikoly Tesly. Socha, jejímž autorem je akademický sochař Stefan Milkov, je stylizovaná do podoby elektrického výboje. Plastika vyšla na více než čtyři miliony korun, část z toho dali sponzoři. Bronzový odlitek s nápisem Nikola Tesla 1856 - 1943 stojí v parku pojmenovaném po tomto významném vynálezci. Základní kámen pomníku byl položen v listopadu 2006 u příležitosti 150. výročí jeho narození. Tesla pobýval v letech 1936 až 1937 v tehdejším Československu. Prezident Edvard Beneš mu udělil Řád bílého lva 1. třídy. Získal také čestný doktorát věd na Českém vysokém učení technickém.

Hrad Helfštýn poskytne kulisy baletu, tančit se zde bude Macbeth

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku poskytne příští sobotu své kulisy pro inscenaci Macbeth Williama Shakespeara v baletním provedení Moravského divadla Olomouc. Taneční adaptace dramatu o statečném skotském generálovi se uskuteční pod širým nebem v režii Roberta Balogha. Představení zahájí letošní první ročník Shakespearovského festivalu baletu.

Vynálezce fotografování na sklo představí technické muzeum

Slovinského vynálezce Janeze Puhara, který mimo jiné objevil přenos fotografie na skleněné desky, představí výstava, která bude dnes vpodvečer zahájena v Národním technickém muzeu v Praze. Veřejnosti bude přístupna od pátku a potrvá do 17. listopadu. Janez Puhar, od jehož narození uplynulo 26. srpna 200 let, jako první na světě vytvořil fotografii na skle. Tento kněz a nedoceněný vynálezce byl mimořádně vzdělaným umělcem a vědcem.

V září začíná vrchol houbařské sezony, rostou už i na severu

S příchodem září, které je vrcholem houbařské sezony, začaly růst houby i na severu republiky. O prázdninách z tamních lesů houbaři odcházeli spíše s poloprázdnými košíky. Podle předsedy České mykologické společnosti Jaroslava Landy ke zlepšení podmínek přispěly deště a pokročilé datum. Stále ale platí, že více hub lze najít na jihu. Se začátkem září přestávají růst hřibovité houby. Hřibů, klouzků, či kozáků je stále v lesích hodně, houbaři však musí počítat s jejich postupným úbytkem. Daří se ale ryzcům, růžovkám, bedlám a kotrčům.

Sport

Čeští fotbaloví reprezentanti vstřebávají středeční porážku 0:1 od USA v generálce na úterní vstup do kvalifikace mistrovství Evropy proti Nizozemsku. Čtvrtečního tréninku na Strahově se už zúčastnil už i uzdravený útočník David Lafata.

Trenér nizozemských fotbalistů Guus Hiddink připustil, že se v úterním utkání kvalifikace mistrovství Evropy v Praze proti České republice bude zřejmě muset obejít bez zraněné hvězdy Arjena Robbena. Útočníka Bayernu Mnichov trápí poraněný kotník.

Česká tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová postoupila na US Open poprvé v kariéře do semifinále čtyřhry grandslamového turnaje. S Japonkou Kimiko Dateovou-Krummovou vyřadila krajanku Andreu Hlaváčkovou a Čeng Ťie 3:6, 6:4, 3:6.

Cyklista Zdeněk Štybar se po nepříjemném karambolu z poloviny srpna vrátí o nadcházejícím víkendu k závodění. V sobotu se představí na startu 94. ročníku klasiky v Bruselu. Osmadvacetiletý závodník stáje Omega Pharma-Quick Step upadl 14. srpna ve finiši čtvrté etapy Eneco Tour. Obličejem dopadl na asfalt a vyrazil si zuby. Byl převezen do nemocnice a musel se podrobit operaci.

Počasí

Polojasno až oblačno. Nejvyšší teploty 22 až 26 °C, v 1000 m na horách kolem 18 °C.

04-09-2014