Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

05-09-2014

Ze sutin mostu ve Vilémově byli vyproštěni čtyři mrtví dělníci

Ze sutin mostu, který se ve čtvrtek zřítil ve Vilémově, vyprostili záchranáři v noci na dnešek těla čtyř mrtvých dělníků. Podle mluvčí policie Dany Čírtkové by tak v sutinách už neměl být žádný člověk. V době neštěstí bylo pod mostem šest dělníků, všichni pracovali pro stavební firmu Bögl & Krýsl. Jeden dělník byl lehčeji zraněn úlomkem, dalšího částečně zavaleného muže záchranáři vyprostili po čtyřech hodinách, měl těžká poranění. Mezi mrtvými jsou podle policie tři Češi a jeden Slovák. Neštěstí zatím nemá žádnou právní kvalifikaci, mohlo by jít o trestný čin obecného ohrožení z nedbalosti. Zřícený most opravuje jako subdodavatel společnost Bögl & Krýsl, která figuruje i v případech tragických zřícení mostů ve Studénce a na východě Slovenska. Od postupu prací na rozebírání mostu ve Vilémově se ale firma distancuje. Oprava mostu byla součástí krajské investice 160 milionů korun do modernizace silnice mezi Chotěboří a Golčovým Jeníkovem. Podle kraje byl technický stav kamenného mostu z roku 1926 relativně dobrý.

Zeman: Česko nabídne 150 vojáků pro síly velmi rychlé reakce NATO

Severoatlantická aliance vytvoří síly velmi rychlé reakce. NATO se na tom dohodlo na svém summitu v Cardiffu ve Velké Británii. Tyty jednotky v síle několika tisíc mužů mohou být využity v případě východoevropského konfliktu, oznámil šéf aliance Anders Fogh Andersen. český prezident Miloš Zeman uvedl, že do těchto jednotek Česko vyšle 150 vojáků a vojenské vrtulníky. Plán NATO počítá také s vybudováním vojenských základen ve východní Evropě.

Zeman: Konflikt na Ukrajině je občanskou válkou, ne ruskou invazí

Konflikt na Ukrajině je podle prezidenta Miloše Zemana občanskou válkou, nikoliv ruskou invazí. Věří prý ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi, že na Ukrajině ruští vojáci nejsou. Prezident, jehož postoj je v rozporu s názorem většiny západních představitelů, to ve středu řekl Frekvenci 1. Jeho slova jsou v rozporu s vyjádřením vedení NATO, premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) nebo ministra obrany Martina Stropnického (ANO), podle jehož informací na východě Ukrajiny bojuje kolem 5000 ruských vojáků. Postoj Zemana, který se podobně vyjádřil i na summitu NATO ve Walesu, ve čtvrtek nepřímo kritizoval například švédský ministr zahraničí Carl Bildt. "Nevím, jestli existuje česká zpravodajská služba, máte ji? Mohl by se zeptat jich," navrhl Bildt před novináři na adresu českého prezidenta. Zeman také prohlásil, že bude žádat jasné důkazy o ruské přítomnosti na východě Ukrajiny. V rozhovoru na Frekvenci 1 český prezident poznamenal, že při okupaci Československa v roce 1968 zemi v prvním sledu obsadilo 150.000 ruských vojáků. To je podle něj invazní armáda. V rozhovoru prezident také vyjádřil lítost nad tím, že si Ukrajina sama ničí svůj průmyslový potenciál a vytváří hluboké příkopy mezi ruskojazyčným a ukrajinskojazyčným obyvatelstvem. Má také obavu, že se šrámy po konfliktu budou zahlazovat desítky let.

ČR podepsala dohodu, která by měla umožnit levnější nákup střel

Nižší ceny při nákupech přesně naváděné letecké munice by měla zajistit dohoda, kterou na okraj summitu NATO ve velšském Newportu podepsali ministři obrany několika států včetně České republiky. České ministerstvo obrany by chtělo společně s partnery z dalších zemí koupit téměř dvě stovky raket vzduch-země, které zatím chybí ve výzbroji stíhaček Jas-39 Gripen. "Je to typický příklad takzvané chytré obrany, kterou NATO prosazuje," řekl český ministr Martin Stropnický k dohodě, pod kterou se podepsal společně s partnery z Dánska, Norska, Španělska, Portugalska a Řecka. Poptávku po munici pro bojové letouny společně připraví ale až 16 členů aliance a plánuje ji vysoutěžit přes alianční logistickou agenturu NSPA.

V rozpočtu výdaje rostou ministerstvu pro místní rozvoj a klesají ministerstvu životního prostředí

Největší meziroční nárůst výdajů podle návrhu státního rozpočtu na příští rok má mít ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), a to o téměř 26 procent na 14,7 miliardy korun. Největší pokles příjmů ministerstvo financí navrhuje pro ministerstvo životního prostředí, a to téměř o 28 procent na 9,4 miliardy korun. Vyplývá to z návrhu státního rozpočtu na rok 2015, který ve středu projedná vláda. Ministerstvo financí upozornilo, že se návrh ještě může při jednání vlády změnit. Schodek rozpočtu by měl být 100 miliard korun.

Věda má přislíbeno navýšení jen o 167,5 milionu korun

Souhrnné prostředky na výzkum, vývoj a inovace by se měly podle aktuální verze návrhu státního rozpočtu na rok 2015 zvýšit oproti letošku jen o 0,6 procenta na 26,8 miliardy korun. Úřad vicepremiéra pro vědu Pavla Bělobrádka (KDU-ČSL) však počítá s tím, že konečná částka bude výrazně vyšší. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) v srpnu řekl, že celé vědě plánuje přidat 900 milionů korun. Aktuální navýšení je přitom pouze 167,5 milionu korun. Další peníze by se do rozpočtu na vědu měly dostat v průběhu jeho projednávání v kabinetu, kam zamíří ve středu. Největší výdaje na vědu a výzkum má ministerstvo školství, z jehož rozpočtu půjde na tyto účely 11,26 miliardy korun. Dalších bezmála šest miliard by navíc měla věda dostat z evropských programů spravovaných tímto úřadem. Pod ministerstvo školství spadají mimo jiné vědecká centra excelence, špičkové výzkumné instituce vybudované díky prostředkům z evropských fondů.

Fiala: ODS už by se neměla zabývat svou minulostí

Šéf ODS Petr Fiala vyzval členy, aby se přestali zabývat špatnou minulostí strany, kterou nemohou změnit, a začali pracovat na zlepšení situace v ODS. Soustředit se na budoucnost je podle Fialy jediné řešení pro ODS, jejíž preference se zhruba rok pohybují v jednociferných číslech. Strana musí bojovat, řekl ve svém úvodním projevu na 25. kongresu strany v pražském Karlíně. Za tři priority pro sebe a ODS Fiala označil sjednocení volebních a jednacích řádů ve straně, posílení možnosti vedení strany zasáhnout tam, kde dochází k evidentnímu poškozování zájmů ODS, nebo posílit podíl členů na rozhodování. Schválit by je měl kongres v příštím roce.

ODS slibuje snížení daní a opět jednotnou DPH 15 procent

ODS slibuje ve svém staronovém programu zjednodušení a snížení daní, jednotnou DPH 15 procent či snížení odvodů zaměstnavatelů na sociální pojištění. Občanští demokraté svůj program představili na mimořádném kongresu strany. V některých bodech oprášili priority, které měli v programu už v minulosti. ODS chce podporovat živnostníky, pro které chce zachovat a neomezovat výdajové paušály. Pro začínající podnikatele chce strana prosadit roční daňové prázdniny. Znovu se také hlásí ke zdravotnickým poplatkům, které současná vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL ruší. Podle bývalé poslankyně Lenky Kohoutové budou ve zdravotnictví bez poplatků chybět miliardy korun. Vysokým školám chce ODS umožnit výběr školného. Podporuje rovněž částečnou privatizaci Českých drah a zvýšení maximální povolené rychlosti na některých úsecích dálnic až na 150 kilometrů v hodině. Zmiňuje i možné uvolnění podmínek pro povolenou hranici alkoholu v krvi. Vězni by měli podle ODS povinně pracovat. Strana by zrušila ministerstvo pro místní rozvoj a chtěla by si v unii vyjednat trvalou výjimku z přijetí jednotné evropské měny.

Průměrná mzda v ČR ve 2. čtvrtletí vzrostla o 583 Kč na 25.500 Kč

Průměrná mzda v Česku se v letošním 2. čtvrtletí meziročně zvýšila o 583 Kč na 25.500 korun. Nominální růst tak činil 2,3 procenta. Reálně, po odečtení inflace, mzda vzrostla o 2,1 procenta. Oznámil to Český statistický úřad. Výsledek tak předčil odhady analytiků, kteří očekávali reálný růst mezd zhruba o dvě procenta. Ekonomické oživení je podle ekonomů evidentní, a tak si některé firmy mohou dovolit postupně zvyšovat platy. Stále ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou. Spotřebitelské ceny ve druhém čtvrtletí stouply o 0,2 procenta, objem mezd se zvýšil o tři procenta a počet zaměstnanců o 0,6 procenta.

Pražané si v letošním 2. čtvrtletí dál udrželi nejvyšší průměrný výdělek z českých krajů, platy jim ale stejně jako v prvním čtvrtletí rostly nejméně. Průměrná mzda v hlavním městě se meziročně zvýšila o 1,4 procenta, tedy o 467 korun na 33.122 Kč. Po odečtení inflace stoupla o 1,2 procenta.

LN: Firmy kvůli sankcím přijdou podle EGAP nejméně o 19 miliard

Podle odhadu státní Exportní a garanční pojišťovací společnosti (EGAP) bude kvůli sankcím výpadek jen v pojištěném vývozu během následujících dvanácti měsíců 19 miliard korun. Od letošního února pak EGAP zaznamenal výpadek ve vývozu na Ukrajinu ve výši více než deseti miliard korun. Informují o tom Lidové noviny (LN). Jde o obchody, které nebude možné uskutečnit kvůli evropským sankcím vůči Rusku, odvetným opatřením a následnému zhoršení hospodářských vztahů. Podle vládního materiálu, který kabinet Bohuslava Sobotky (ČSSD) předložil ve čtvrtek jako podklad na sněmovního evropského výboru, by se přímý dopad sankcí mohl týkat zejména takzvaného zboží dvojího užití, tedy výrobků použitelných v civilním i vojenském sektoru. Vláda letos zatím vydala povolení vyvézt tohoto zboží do Ruska v objemu 1,7 miliardy korun, za celý rok by to mohlo být až o miliardu více. Vládní materiál také tvrdí, že je ohroženo 750 pracovních míst v českém průmyslu.

HN: Subterra ve Švédsku získala zakázku za 480 milionů korun

Stavební společnost Subterra získala ve Švédsku zakázku za 480 milionů korun. Spolu se slovenskou firmou STI bude razit dva přístupové tunely pro následnou výstavbu dálničního obchvatu Stockholmu. Hospodářským novinám (HN) to řekl generální ředitel Subterry Ondřej Fuchs. Firma uspěla v konkurenci devíti dalších společností, zakázka by měla být hotová do konce roku. Češi se budou na stavbě podílet především v dělnických pozicích. "V řídícím týmu by jich mělo být zhruba pět," sdělil deníku Fuchs. Subterra se uchází i o budování kolektorového systému ve Stockholmu, hodnota zakázky je asi 200 milionů korun. Příležitost vidí také v připravované stavbě úložiště jaderného odpadu u jaderné elektrárny Forsmark.

Zelináři: Kvůli embargu šly ceny dolů, část hektarů byla zaorána

O 30 až 50 procent klesly podle českých zelinářů nákupní ceny zeleniny po vyhlášení ruského embarga na dovoz zeleniny z Evropské unie. Na tuzemský trh se podle nich tlačí zelenina, která měla směřovat do Ruska. Zelináři přetlak začali pociťovat i při sklizni. Podle předsedy Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslava Zemana se muselo část úrody zaorat. Zatím jde podle něj o 15 hektarů, číslo se však může zvýšit. Cenová politika podle něj místy nepokryje náklady, které pěstitelé se zeleninou mají. Mezi plodiny, o které není zájem, podle něj patří například květák, zelí či okurky. Na stamiliony korun odhadují ztráty také ovocnáři, kteří se rovněž potýkají s dovozem nadbytečných plodin, jde především o jablka z Polska. Nadbytek lze už nyní podle předsedy Ovocnářské unie ČR Martina Ludvíka na trhu pocítit.

Soud vrátil případ Kovandy, Páleníka a Pohůnka k novému jednání

Městský soud v Praze vrátil k novému projednání případ exšéfů Vojenského zpravodajství (VZ) Milana Kovandy, Ondreje Páleníka a zpravodajce Jana Pohůnka obviněných v kauze Jany Nečasové, dříve Nagyové. Podle žalobců čtveřice zneužila vojenskou tajnou službu. O rozhodnutí informovala ČTK mluvčí soudu Markéta Puci. Obvodní soud pro Prahu 1 v červnu zastavil u Pohůnka trestní stíhání a případ zbylých dvou předal k posouzení ministerstvu obrany. Nečasová dostala roční podmínku, proti které podala odpor, její případ proto projedná soud v hlavním líčení.

Podle žalobců zneužila v roce 2012 Nagyová zpravodajce ke sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky. Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády. Nečas se později s Nagyovou oženil. Zpravodajci odmítají tvrzení o sledování. Podle nich dostali úkol "z nejvyšších míst", aby provedli tzv. kontrasledování, tedy prověřili podezřelý pohyb kolem tehdejší manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

O prázdninách zemřelo na silnicích nejméně lidí od roku 1990

O letních prázdninách zemřelo na českých silnicích 133 lidí, což je nejméně od roku 1990. Za prvních osm měsíců letošního roku zemřelo 397 lidí. Uvedl to šéf tuzemské dopravní policie Tomáš Lerch. Policisté po celém Česku o prázdninách udělali 267 dopravních akcí, do nichž bylo nasazeno 23.000 policistů. Ti zkontrolovali přes 225.000 aut a zjistili 44.600 přestupků. Policisté také provedli kontrolu na 363 letních hudebních festivalech, kde hlídalo 9000 policistů. Na hudebních akcích zaznamenali 4000 deliktů, což je o 1400 více než před rokem.

V 92 letech zemřel filmový architekt Černý, držitel Oscara

Ve věku 92 let dnes zemřel filmový architekt Karel Černý, držitel Oscara za film Amadeus. Zemřel doma, v Táboře. ČTK to sdělil jeho zeť Lubomír Nezbeda. Černý stojí za výpravami filmů Cesta do pravěku či Hoří, má panenko, podílel se také na seriálu Hříšní lidé města pražského. V roce 2013 obdržel Českého lva za celoživotní dílo. Karel Černý pracoval na téměř stovce filmů, stovce televizních inscenací, 15 seriálech a šesti desítkách krátkých snímků a reklam. S Karlem Kachyňou se setkal u pěti filmů, v roce 1953 se s Karlem Zemanem podílel na mezinárodně ceněné trikové Cestě do pravěku. O deset let později se poznal s Milošem Formanem a počínaje Černým Petrem spolupracoval na všech jeho filmech, natočených v tehdejším Československu.

Dokument Fenomén Underground mapuje neoficiální kulturu

Česká televize (ČT) začne od 12. září vysílat čtyřicetidílný dokumentární cyklus Fenomén Underground. Projekt mapuje neoficiální kulturní proud, žánry i významné osobnosti od 40. let minulého století do současnosti. Spoluautory cyklu jsou dokumentaristé Břetislav Rychlík a Jiří Fiedor a vydavatel undergroundového časopisu VOKNO František Čuňas Stárek. Na natáčení se podíleli čtyři režiséři - Jana Chytilová, Jiří Fiedor, Václav Křístek a Břetislav Rychlík.

Filip Renč chce na jaře začít s natáčením filmu o Baarové

Režisér Filip Renč chce v březnu 2015 po dlouhých přípravách začít s natáčením filmu o hvězdě prvorepublikové kinematografie Lídě Baarové. Po třinácti letech čekání si tak splní sen, když převede na plátno scénář Ivana Hubače. Snímek s pracovním názvem Hodina pokušení - Lída Baarová, by se měl v kinech objevit v roce 2016. Zatím intenzivně pokračujeme v hledání hlavních představitelů, tedy českých i německých herců. S architektem Zdeňkem Flemingem pátráme po vhodných lokacích a lokalitách - film se totiž odehrává především v Berlíně 30. let minulého století, řekl Renč ČTK. Favoritku na titulní roli má, její jméno ale neprozradil.

Lída Baarová zemřela zbavená svéprávnosti 27. října 2000 v Salcburku ve věku 86 let, pochována je v Praze-Strašnicích. Rodačka z pražských Nuslí stanula před kamerou poprvé v roce 1931 a účinkovala ve třech desítkách českých filmů. Život i kariéru okouzlující tmavovlásky krutě poznamenal blízký vztah k nacistickému ministru propagandy Josefu Goebbelsovi, jehož úmysl se kvůli ní rozvést zastavil až Adolf Hitler. Po válce byla obviněna z kolaborace a strávila přes rok ve vězení. Po únoru 1948 emigrovala, v 50. letech hrála v italských a španělských filmech, mimo jiné ve Felliniho Darmošlapech. "Bude to silný příběh o takovém pokušení a lásce nad propastí. Uvidíme, co se nám podaří do toho dostat," dodal režisér.

Stavbou roku může být lanovka, pivovar, dálnice či cyklostezka

Titul Stavba roku může v letošním 22. ročníku získat například Středoevropský technologický institut CEITEC, rekonstrukce lanové dráhy na Sněžku, Centrum pivovar Děčín nebo cyklistická stezka přes Labe v Čelákovicích. Celkem se do finále probojovalo 15 staveb. Finální nominaci oznámila ABF - Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství, která soutěž organizuje. Letošní novinkou je Cena Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování za veřejný prostor, kterou získala Rekonstrukce Vršovického zámečku v Praze. Do letošního ročníku soutěže Stavba roku se přihlásilo 58 českých projektů a pět zahraničních. Titul nakonec získá pět staveb bez rozlišení pořadí. Vyhlášení výsledků se uskuteční 9. října v Senátu při osmém ročníku Dnů stavitelství a architektury.

Sport

Fotbalisté Liberce ve třetím kole Poháru České pošty vyhráli na hřišti druholigového Ústí nad Labem 3:0 a postoupili do osmifinále.

Fotbalisté pražské Slavie si v týdnu předehráli 3. kolo Poháru České pošty na Žižkově a reprezentační přestávku využijí k sobotnímu zápasu se spřáteleným Hajdukem Split. Duel v Edenu naváže na více tři roky staré utkání v Chorvatsku a zároveň bude vrcholem oslav 50 let od založení fanouškovské organizace Odbor přátel.

Český tenista Tomáš Berdych vypadl na grandslamovém US Open ve čtvrtfinále. Šestý nasazený hráč, jenž v New Yorku usiloval o zopakování semifinálové účasti z roku 2012, podlehl Chorvatovi Marinu Čiličovi 2:6, 4:6 a 6:7. Zápas potvrdil, že Čilič není v poslední době Berdychovým oblíbeným soupeřem. S aktuálně šestnáctým hráčem žebříčku prohrál nejlepší český tenista třetí ze čtyř posledních zápasů. Pětadvacetiletý Chorvat ho vyřadil ve třech setech i na minulém grandslamu ve Wimbledonu.

Tenistka Barbora Záhlavová-Strýcová se do finále ženské čtyřhry na US Open neprobojovala. Při prvním startu v grandslamovém semifinále s Japonkou Kimiko Dateovou-Krummovou prohrály se čtvrtým nasazeným ruským párem Jekatěrina Makarovová a Jelena Vesninová 5:7 a 3:6.

Hokejisté Liberce porazili v utkání 3. kola Ligy mistrů ve skupině A slovenského mistra Košice 3:2 a připsali si druhou výhru za sebou. Naopak Vítkovice podlehly ve skupině H na ledě SaiPy Lappeenranty 3:4 po samostatných nájezdech a mají na kontě čtyři body.

Česká reprezentantka Olga Ertlová získala stříbrnou medaili na akademickém mistrovství světa ve squashi. Ve finále šampionátu v indickém Čennaí prohrála s Britkou Camillou Tomlinsonovou 0:3 na sety. Úřadující mistryně republiky letos už vybojovala bronz v soutěži družstev na mistrovství Evropy spolu s Lucií Fialovou a Annou Klimundovou.

Počasí

Polojasno až oblačno. Nejvyšší teploty 23 až 27 °C.

05-09-2014