Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

14-09-2014

ČT: Peníze lékárnám za zrušené poplatky budou posílat pojišťovny

Peníze za zrušené třicetikorunové poplatky by měly lékárnám posílat pojišťovny. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) České televizi řekl, že to bude maximálně 700 milionů korun ročně. Za jeden recept by to mělo být 12 korun. Ministerstvo se na tom dohodlo s lékárníky. Lékárny podle televize chtěly víc, ale i tak pomoc vítají. O návrhu by měli příští týden jednat poslanci.

Sazby mýtného by měly příští rok stoupnout o 10 až 30 procent

Mýtné pro nákladní auta by mělo od příštího roku podle návrhu ministerstva dopravy (MD) stoupnout o 9,7 procenta až 30 procent podle kategorie vozu. Do Státního fondu dopravní infrastruktury by to mělo přinést ročně 1,5 až dvě miliardy Kč. V České televizi Otázky Václava Moravce to řekl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO). Dvojnásobné sazby mýtného v pátek navrhuje ministerstvo naopak zrušit. Návrh MD je nyní podle Prachaře připraven pro jednání vlády.

ERÚ připraví přísnější vyhlášku o dodávkách plynu

Energetický regulační úřad (ERÚ) chce do konce letošního října připravit přísnější vyhlášku o dodávkách plynu do ČR. Nyní musejí mít plynaři zásoby pouze na jeden měsíc, nově by to bylo na celou zimu. Vyhláška by mohla platit od příští zimní sezóny, záležet ale bude na tom, jak rychle projde legislativním procesem. Zásoby navíc budou muset být umístěné v dosahu české distribuční sítě. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedla šéfka ERÚ Alena Vitásková.

Pěstitelé zatím požádali o kompenzace za 21 milionů kvůli Rusku

Čeští pěstitelé ovoce a zeleniny zatím podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) podali 23 žádostí o kompenzace ve výši 21 milionů korun za ruské embargo na dovoz potravin kvůli sankcím EU. Přímé dopady embarga by se ale letos mohly pro české producenty vyšplhat až na 300 milionů korun na nevyvezeném zboží, nepřímé dopady kvůli dovozu přebytků z ostatních zemí až na půldruhé miliardy korun. Jurečka to uvedl v pořadu Partie televize Prima. Ministr připomněl, že bude Evropskou komisi žádat o navýšení celkové částky na pomoc zemědělcům. EK na ni původně vyčlenila 125 milionů eur (téměř 3,5 miliardy Kč), ani opatření za 200 milionů eur ale podle Jurečky nemohou stačit.

Ministr Chládek vládu seznámí se novými kandidáty na profesuru

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) na pondělním jednání vlády seznámí členy kabinetu se seznamem 64 nových kandidátů na profesuru. Tentýž seznam doplněný o životopisy všech kandidátů ve čtvrtek přinesl na Hrad prezidentu Miloši Zemanovi, který bude jmenovací dekrety podepisovat. Po schůzce Chládek řekl, že nepředpokládá se jmenováním žádný problém. Mezi návrhy je deset žen. S devatenácti má nejvíce kandidátů na profesuru Univerzita Karlova v Praze. Po sedmi kandidátech mají pražské České vysoké učení technické a brněnská Masarykova univerzita, šest kandidátů prošlo řízením na Vysokém učení technickém v Brně. Nejvíce jsou zastoupeny obory z oblasti lékařství, historie, fyziky a techniky.

Vadným mostům v Ostravě zatím zavření nehrozí, zima to může změnit

V současnosti nehrozí, že by Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) muselo kvůli špatnému technickému stavu plně zavřít provoz na dvou mostech na dálnici D1 (dříve D47) v Ostravě-Přívozu. Pokud se ovšem jejich stav nebude řešit, tak riziko, že mosty budou uzavřeny v průběhu zimních měsíců, hrozí. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to uvedl ministr dopravy Antonín Prachař (ANO).

Znojemsko se potýká se stoletou vodou, u Věstonic se utrhl svah

Vytrvalý déšť o víkendu sužoval jih Moravy. Řekou Jevišovkou protéká stoletá voda. V Jevišovicích na Znojemsku se řeka vylila z koryta a zaplavila zhruba desítku rodinných domů. Mezi Pavlovem a Dolními Věstonicemi na Břeclavsku se dopoledne kvůli dešťům sesunul svah na kemp. Podle meteorologů navíc vysoký stupeň nebezpečí v kraji přetrvá až do pondělního poledne.

Zájem o smlouvy o stavebním spoření roste, o úvěry klesá

Stavební spořitelny uzavřely letos do konce srpna přes 426.000 nových smluv, když ve stejném období loni to bylo o 71.000 smluv méně. Zájem o úvěry naopak stále klesá. Ke konci srpna stavební spořitelny poskytly úvěry za 26,4 miliardy korun, meziročně o 13 procent méně. Nižší objem úvěrů zaznamenalo všech pět stavebních spořitelen na tuzemském trhu. Vyplývá to z jejich údajů, které má ČTK k dispozici.

Stávka v Air France prý ochromí polovinu letů, dotkne se i Prahy

Avizovaná stávka pilotů Air France ochromí v pondělí francouzskou leteckou společnost zhruba z poloviny, pokud nedojde k posunu v jednáních. Oznámila to podle agentury AFP firma. Aerolinky v sobotu informovaly, že kvůli stávce, která má být týdenní, počítají v pondělí se zrušením 60 procent letů. Stávka se dotkne i pražského letiště. Podle jeho mluvčí Evy Krejčí je zrušen pondělní večerní let do Paříže a z Paříže.

Na Baťu přijede do Zlína vzpomínat jeho rodina, budou i konference

Sté výroční narození Tomáše Bati juniora, syna zakladatele baťovského obuvnického impéria, přijede do Zlína připomenout také jeho rodina. Měla by dorazit jeho manželka Sonja a všechny čtyři děti, řekl ČTK ředitel Nadace Tomáše Bati Pavel Velev. Přesně 17. září, kdy se Baťa před sto lety narodil, se rodina sejde s hosty ve vile Tomáše Bati v centru města. "Je to výjimečné. Možná to je poprvé po mnoha letech, co se tady rodina má objevit celá. Všichni tady byli snad jen při otevírání vily v roce 1998, považuji to za vzácnou příležitost je tady potkat," podotkl Velev.

Tři německé země si připomínají poválečné vysídlence

Bavorsko, Sasko a Hesensko si poprvé připomínají památný den, který má být vzpomínkou na osud Němců vysídlených po druhé světové válce z území dnešního Česka a Polska. Saský a hesenský zemský parlament uspořádaly slavnostní shromáždění s proslovy připomínajícími vysídlence. Naproti tomu Bavorsko oficiální slavnost nezorganizovalo, v mnoha obcích si ale rodiny poválečných vysídlenců připomínají svůj někdejší domov.

Spisovatelé čtou ve vlacích ze svých děl

V Praze v neděli začal festival Čtení ve vlaku, který si klade za cíl netradičním způsobem zpříjemnit cestujícím čas strávený v příměstských spojích hlavního města. Ze svých textů budou osobně předčítat Emil Hakl, Petra Hůlová, Jáchym Topol, Tomáš Zmeškal, Michal Viewegh, Martin Reiner, Josef Formánek, Halina Pawlowská a další autoři. Akce potrvá do 16. září, kdy ji odpoledne ve Fantově kavárně na Hlavním nádraží ukončí literární jarmark spojený s autogramiádou a večerním koncertem. Podle organizátorů má tento výjimečný projekt připomenout, že jízda vlakem i čtení jsou "trendy", že zkrátka patří k modernímu životnímu stylu.

Na koncert Kabátu dorazilo podle neoficiálních údajů 75.000 lidí

Na sobotní koncert rockové kapely Kabát v Praze na Vypichu dorazilo podle neoficiálních informací ČTK a odhadu účastníků 75.000 lidí. To je o 15.000 víc než před pěti lety, kdy skupina hrála na stejném místě. Účast se vyrovná například koncertu kapely Elán v roce 2003 na Letenské pláni či U2 v roce 1997 na Strahově. Management skupiny počet návštěvníků zveřejňovat nebude. Dosud se uvádělo přes 60.000 lidí, což zmínil frontman kapely Josef Vojtek během vystoupení. Policisté v souvislosti s koncertem řešili hlavně ztíženou dopravní situaci na pražském Vypichu. Zasahovali ale také u muže, který zkolaboval na tramvajové zastávce, a řešili několik konfliktů.

Pálavské vinobraní navštívilo v Mikulově kolem 40.000 lidí

Kolem 40.000 lidí zavítalo na 67. ročník Pálavského vinobraní, které se od pátku do neděle konalo v Mikulově na Břeclavsku. ČTK to za pořadatele řekla Lenka Křivánková ze společnosti Mikulovská rozvojová. Kromě vína a burčáku si příchozí užili koncerty Lucie Bílé, Anety Langerové a dalších interpretů. Loni mělo vinobraní rekordních 52.000 návštěvníků, o rok dříve 45.000.

Špotáková vyhrála oštěp v Marrákeši, hodila 65,52 metru

Oštěpařka Barbora Špotáková vyhrála výkonem 65,52 metru na atletickém Kontinentálním poháru v Marrákeši a týmu Evropy pomohla plným bodovým ziskem. Druhé místo obsadila Sunette Viljoenová z Jihoafrické republiky, která hodila 63,76 metru, třetí byla Kanaďanka Elizabeth Gleadleová (61,38). Špotáková nastoupila do osmého závodu sezony, posedmé vyhrála a poražena odešla pouze z mítinku v Birminghamu 24. srpna, krátce po zisku titulu mistryně Evropy v Curychu.

Tenistka Karolína Plíšková na trofej v Hongkongu nedosáhla

Tenistka Karolína Plíšková prohrála i třetí letošní finále na okruhu WTA. Na turnaji v Hongkongu podlehla nejvýše nasazené Němce Sabine Lisické 5:7 a 3:6.

ČHMÚ zmírnil výstrahu před záplavami a prodloužil ji do pondělí

ČHMÚ zmírnil výstrahu před záplavami a prodloužil ji do pondělí. Pohotovost platí jen v Jihomoravském kraji a Vysočině, bdělost v Pardubickém.

Počasí v pondělí

Oblačno, přechodně i polojasno, ojediněle přeháňky nebo bouřky. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

14-09-2014