Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

28-09-2014

Ve Staré Boleslavi bylo korunováno Palladium země české

Na poutní mši ve Staré Boleslavi u Prahy, kde byl zavražděn patron země, kníže Václav, byl korunován kovový reliéf Madony s dítětem, zvaný Palladium země české. Několik tisíc lidí na Mariánském náměstí za slunečného počasí přihlíželo korunovaci reliéfu legendou svázaného se svatým Václavem, kterou provedl apoštolský nuncius v ČR Giuseppe Leanza. Podle pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky, který měl na mši kázání, kroniky hovoří o tom, že Palladium zavěsila na krk svatému Václavovi svatá Ludmila. Ta jej měla dostat od svatého Metoděje ke křtu. Korunky přinesly ke korunovaci Palladia politické vězenkyně, které takto odkázaly na etapu komunistického režimu. Originál Palladia byl totiž do roku 1968 uschován na StB. Při mši byla tradičně vystavena lebka svatého Václava, která je nejvýznamnější svatováclavskou relikvií.

Na památku korunovace vydala Česká mincovna zlaté a stříbrné mince v nízkém nákladu 200 a 500 kusů. Jejich zvláštností je velký průměr 50 milimetrů a reliéf madony s dítětem pokovený ryzím zlatem.

Ministr Zaorálek: Cílem je globální mír, lidská důstojnost a prosperita

Hlavním úkolem mezinárodního společenství je zajištění globální bezpečnosti, ale rovněž i lidské důstojnosti a prosperity. V projevu na Valném shromáždění OSN to řekl český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Podle ministra se Evropané nepoučili z následků dvou světových konfliktů, když v části starého kontinentu je opět válka. Upozornil tak na situaci na Ukrajině, kde i přes proklamované příměří je podle Zaorálka stále v kompetenci mezinárodního společenství hledat prostředky k uklidnění konfliktu. Ministr vyjádřil znepokojení nad zhoršováním bezpečnostní situace v severním Iráku. "Jak jsme v současné době svědky v Iráku, terorismus nabyl nového rozměru a my mu musíme čelit s maximální rozhodností. Proto vítáme strategii (amerického) prezidenta Baracka Obamy, stejně jako další významné mezinárodní aktivity v této oblasti," prohlásil Zaorálek.

Minimální mzda by od roku 2018 mohla být 11.200 Kč, řekla ministryně Marksová

Minimální mzda by se do začátku roku 2018 mohla vyšplhat na 11.200 korun. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová (ČSSD). Zatím se však podle ní jedná pouze o odhady založené na vládním cíli dostat ji na 40 procent průměrné mzdy v zemi. Vyplývalo by z toho, že by se minimální mzda musela každoročně zvyšovat o 500 až 700 korun. "Rádi bychom to udělali kvůli lidem. Také proto, aby se jim vyplatilo pracovat," uvedla Marksoová. Aktuálně je minimální mzda na 8500 korunách, přičemž vláda schválila její navýšení od ledna 2015 na 9200 korun.

Viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar nepovažuje za vyloučené, že by se minimální mzda mohla v příštích třech letech zvýšit o další dva tisíce korun. Byl by k tomu však nezbytný dvouprocentní růst ekonomiky.

Česko zvažuje stavbu závodu na výrobu jaderných palivových tyčí

Česko by mohlo vybudovat závod na výrobu palivových tyčí pro jaderné elektrárny, aby zvýšilo svou energetickou nezávislost. V současnosti zpracovává potřebné analýzy. V pořadu Otázky Václava Moravce to uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu (MPO) Pavel Šolc. "Ona to je jenom hi-tech montovna, která precizním způsobem naskládává tabletky do tyčí z kvalitního materiálu a mají to prakticky všechny země, které provozují jaderné elektrárny," uvedl Šolc. Zbývající část řetězce výroby jaderného paliva, kterou si Česko nebude zajišťovat samo, tedy zejména obohacovací práce, je pokryta mezinárodními smlouvami. Navíc většina kapacit je ve stabilních zemích jako USA nebo Austrálie, dodal.

Ministerstvo průmyslu dokončilo aktualizaci státní energetické koncepce, která mimo jiné počítá s výstavbou dvou nových jaderných bloků. Jeden by měl vyrůst v Temelíně a jeden v Dukovanech. Jaderná energetika je podle Šolce jediný zdroj, u kterého je možné si opatřit zásoby na několik let dopředu.

NDR útěku svých lidí přes Prahu zabránit nemohla, tvrdí vyjednávač

Komunistická NDR nemohla na podzim 1989 i ve vlastním zájmu dlouho vzdorovat požadavku tisíců východoněmeckých uprchlíků na západoněmeckém velvyslanectví v Praze na vycestování na Západ, zatímco československá vláda dělala, že se jí to netýká. Takto v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas vzpomínal na 25 let staré události v Praze tehdejší šéf kancléřského úřadu Rudolf Seiters, který se podílel na jednáních s představiteli NDR a SSSR o otevření cesty utečencům na Západ. Jejich odjezd podle Seiterse vylomil první kámen z Berlínské zdi a Praha se i díky tomu stala synonymem pro svobodu v Evropě.

Československá vláda tehdy nejprve zvažovala pomoc soudruhům z NDR. Jednou z variant bylo postavit okolo zahrady velvyslanectví zeď, aby se přes plot nemohli dostávat další uprchlíci. "Nakonec zaujala postoj, že to není její věc, ale že to musí vyřešit NDR s NSR," tvrdí Seiters. Vybavuje si naopak, jak uprchlíkům pomáhali někteří Pražané. "Skrz plot jim dávali oblečení pro děti nebo si od lidí brali klíče od schránek na nádraží, kam si předtím uložili kufry, a ty jim pak donesli na velvyslanectví," popsal jeden z aktérů diplomatického dramatu z podzimu 1989, který v úterý přijede s Genscherem a dalšími pamětníky na německou ambasádu oslavit 25. výročí tehdejších událostí.

Před 25 lety přednesl Genscher v Praze svůj nejemotivnější projev

V průběhu srpna a září roku 1989 čelila pražská ambasáda Spolkové republiky Německo náporu uprchlíků z východního Německa, kteří chtěli odejít na Západ. Na základě dohody mezi Berlínem a Bonnem jim to nakonec bylo umožněno, což 29. září 1989 přijel do Prahy oznámit sám ministr zahraničí SRN Hans-Dietrich Genscher. Letos v srpnu Genscher prozradil týdeníku Bunte, že když v září 1989 vstupoval na balkon západoněmeckého velvyslanectví, potýkal se s vážnými srdečními problémy. "Byl jsem rád, že jsem se během proslovu k uprchlíkům z NDR mohl přidržovat kamenného zábradlí," řekl redaktorovi magazínu penzionovaný diplomat. V podvečerní tmě však jeho zdravotní indispozici nikdo nezpozoroval, a tak mohl učinit krátký projev, který později označil za nejemocionálnější zážitek své kariéry.

Na česko-rakouské hranici si lidé připomněli pád železné opony

Několik tisíc Rakušanů a Čechů si na společném turistickém výletu po části Linecké stezky mezi Bad Leonfeldenem a Vyšším Brodem připomnělo čtvrt století od pádu železné opony. Organizátoři jim nabídli několik tras a z několika míst i autobusovou dopravu. Podle organizátorů se akce zúčastnilo až

Klaus nesouhlasí s nepřátelstvím západních elit vůči Rusku

Bývalý prezident Václav Klaus nesouhlasí s nynějším nepřátelstvím západních elit vůči Rusku. Toto nepřátelství je podle něj založeno na chybném a zastaralém pohledu na tuto zemi. Řekl to v rozhovoru, který pod titulkem 'Václav Klaus: lži západních zemí o Rusku jsou obludné' o víkendu zveřejnil britský týdeník The Spectator. Klaus v rozhovoru také znovu kritizoval Evropskou unii. "Svým americkým a britským přátelům vždy říkám, že i když politický systém v Rusku je jiný než ten v našich zemích a že bychom v takovém systému žili neradi, srovnávat současné Rusko s (bývalým sovětským lídrem) Leonidem Brežněvem je hloupé. Propaganda USA/EU proti Rusku je skutečně směšná a já s ní nemohu souhlasit," zdůraznil Klaus. Také usoudil, že Evropskou unii již nelze reformovat a že je nutné ji nahradit nějakou "organizací evropských států", která by byla pouhým sdružením volného trhu a neusilovala o politickou integraci.

Euro: Stát chce prodávat zabavené věci ve vlastním obchodě

Vlastní "hobbymarket" se zabavenými a propadlými věcmi by chtěl zřídit státní majetkový úřad. V pondělním vydání to uvádí týdeník Euro. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) skladuje třeba vrtačky nebo kola, ale i pěstírny konopí. Spravuje také nemovitosti a cenné papíry, dohromady se k březnu staral o majetek za 16,5 miliardy korun. Nový obchod by prý přinesl úspory, zmíněná agenda by pak totiž podle úřadu zaměstnávala místo 25 pracovníků jen tři. Úřad má za úkol, postarat se o věci zabavené kvůli trestné činnosti, ale také o majetek zemřelých bez dědiců. Doposud se snažil věci zpeněžit většinou prostřednictvím dražeb. Šéf ÚZSVM a náměstek ministra financí Ondřej Závodský Euru řekl, že takový způsob prodeje úřad zatěžuje finančně i administrativně. Závodský by proto chtěl, aby vznikla kamenná prodejna. Nynější šéf ÚZSVM uvažuje rovněž o zřízení státního útulku pro zvířata. Ve správě úřadu totiž končí také kočky, psi, nebo i koně a dobytek.

ČR má firemní daň jako okolní země, plyne z průzkumu

Česko má daň z příjmu právnických osob v podobné výši jako okolní země. Vyplývá to z aktuálního přehledu firemních daní ve více než 150 zemích světa, který zveřejnila poradenská firma PwC na internetu. Podle PwC si tak Česko zachovává konkurenceschopnost a nemělo by daň zvyšovat. V Česku je daň z příjmu firem 19 procent, stejně jako v Polsku nebo Maďarsku. Vyšší daně mají firmy na Slovensku, nižší v Německu.

Vysokoškolských studentů od roku 2010 ubývá

Vysokoškolských studentů vzhledem k demografickému vývoji ubývá. Od roku 2010, kdy skončil boom, do loňska se jejich počet snížil o více než 27,5 tisíce na 368.304. Vyplývá to ze statistik zveřejněných na internetových stránkách ministerstva školství. Přesná čísla pro nadcházející akademický rok zatím nejsou známa, ale podle předsedy Rady vysokých škol Jakuba Fischera bude pokles pokračovat. Před čtyřmi lety skončil bouřlivý rozvoj tuzemského vysokého školství, kdy se od roku 2000 počet studentů více než zdvojnásobil. Mohutný rozvoj tehdy zaznamenávaly i soukromé vysoké školy. Zatímco v roce 2000 na nich studovaly zhruba dvě tisícovky studentů, o deset let později to už bylo přes 57.000. V České republice jsou dvě státní (Policejní akademie ČR v Praze a Univerzita obrany), šestadvacet veřejných a 44 soukromých vysokých škol.

Míst na kolejích pro vysokoškoláky je většinou dostatek

Pokud přespolní vysokoškolští studenti mají zájem bydlet na kolejích, zpravidla nemají problém najít lůžko. Kapacita těchto ubytovacích zařízení je většinou dostatečná, vyplývá z ankety ČTK. Přes stovku neuspokojených žádostí mají pouze na České zemědělské univerzitě (ČZU) v Praze, Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích a Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Někteří studenti místo kolejí volí společný pronájem bytu, který je cenově srovnatelný.

Rittig obviněný v kauze Oleo Chemical byl propuštěn na svobodu

Lobbista Ivo Rittig obviněný v kauze tunelování firmy Oleo Chemical byl propuštěn na svobodu. Celkem má jít na svobodu pět z deseti obviněných, ale u jednoho žádá státní zástupce odebrání pasu. Pro zbylých pět lidí navrhlo pražské vrchní státní zastupitelství vazbu. Rittigova advokátka Katarína Kožiaková Oboňová potvrdila ČTK, že pro lobbistu žalobce vazbu nežádá. Sám Rittig nechtěl cokoli komentovat. Skupina, která podle vyšetřovatelů kromě vyvádění peněz prala špinavé peníze a krátila daně, byla zadržena v pátek. Aktuální případ týká dodávek pro společnost Čepro, státního distributora paliv, řekla serveru Lidovky.cz Rittigova právnička.

Na rallycrosu u Sedlčan byl vážně zraněn 14-letý chlapec

Na rallycrosovém závodě v Sedlčanech na Příbramsku byl vážně zraněn čtrnáctiletý chlapec. Trefilo ho kolo, které se uvolnilo z jednoho ze soutěžních aut. Po pětiminutové laické resuscitaci se chlapce podařilo oživit a záchranáři jej s poraněním hrudníku přepravili do nemocnice v pražském Motole.

V Rakousku se zranila pětice českých horolezců, jeden vážně

V rakouských Alpách se u Randkluftsteigu zřítilo a přitom zranilo pět českých horolezců, jeden vážně. Informovala o tom agentura APA s odvoláním na sdělení Rakouského automotoklubu ÖAMTC. neštěstí došlo ve výšce 2800 metrů v oblasti přístupu k Randkluftsteigu v horském masivu Dachstein. Dva muži uvázaní na laně se tam zřítili a strhli s sebou dolů své druhy.

Libinu na Šumperku znovu obsadili motorkáři, loni se tu střílelo

Na šest desítek členů motorkářského gangu Outlaws MC z několika evropských států se sjelo tento víkend do Libiny na Šumperku. Obec obsadila až stovka policistů včetně těžkooděnců. Jejich přítomnost zabránila možnému střetu Outlaws MC s jejich protivníky ze znepřátelené skupiny Hells Angels. Do Libiny jich dorazila zhruba stovka, na výzvu policie své stroje nakonec obrátili a sraz se tak obešel bez incidentu. Loni při jejich střetu byl v Libině jeden člověk zastřelen a několik dalších zraněno.

Dálnice D3 je po noční uzavírce na Táborsku opět průjezdná

Dálnice D3 je po uzavírce mezi Meznem a Táborem opět průjezdná. Přibližně osmikilometrový úsek tam byl uzavřen kvůli stavebním pracím. Podle policie nevznikaly žádné dopravní problémy. D3 bude ve stejném úseku opět uzavřena v noci z úterý na středu. Stavbaři nad dálnicí instalují železniční most dlouhý 124 metrů. Stavba je součástí modernizace IV. železničního koridoru.

Růst počtu cestujících na železnici se v pololetí zastavil

Postupný růst počtu cestujících na železnici se v prvním pololetí zastavil. Lidé ale vlaky cestují na delší vzdálenosti. Mírný meziroční pokles zaznamenala i linková autobusová doprava. Vyplývá to ze statistik zveřejněných ministerstvem dopravy. Zatímco počet přepravených lidí na železnici se v pololetí snížil o zhruba 200 tisíc na 88,1 milionu, ukazatel zohledňující vzdálenost přepravy vzrostl téměř dvouprocentním tempem na 3,75 miliardy osobokilometrů. Autobusy v pololetí cestovalo proti železnici téměř dvakrát víc lidí. Celkem linkové autobusy přepravily 162 milionů cestujících, což meziročně představuje pokles o 600 tisíc.

Průzkum: Pětina lidí si myslí, že má pošta málo poboček

Většina lidí je spokojena se současným rozsahem pobočkové sítě České pošty a pětina si myslí, že je poboček málo. Více než tři čtvrtiny lidí by přivítaly poskytování doplňkových služeb. Za vhodné považují bankovní služby či sázkovou kancelář, naopak nesouhlasí s doplňkovým prodejem alkoholických nápojů či potravin. Vyplývá to ze zářijového průzkumu STEM/MARK. Pošta nyní provozuje téměř 3300 poboček. Vláda chce jejich počet zachovat a počítá s tím, že bude ztrátové provozovny dotovat.

Konto Bariéry vybralo během jednoho večera na charitu 14,5 mil.Kč

Více než 14,5 milionu korun během jednoho večera vybralo na pomoc handicapovaným Konto Bariéry. Peníze poslaly desítky tisíc lidí a firem v rámci živě vysílaného sobotního pořadu Možná přijde i charita na České televizi (ČT). ČTK to dnes sdělila mluvčí konta Kristina Jakubcová. Konto Bariéry, stěžejní projekt Nadace Charty 77, je dlouhodobá sbírka, z níž byly za 21 let rozděleny stovky miliónů korun.

U koně se hovořilo o spojení dobra a zla na Václavském náměstí

Václavské náměstí je symbolem toho, že dobro bývá provázeno zlem, zaznělo z několika úst při Svatováclavském duchovním zastavení. Vystoupila na něm řada duchovních v čele s pražským arcibiskupem Dominikem Dukou i několik osobností z politické sféry. Duchovní zastavení se posedmé konalo v předvečer svátku svatého Václava s cílem připomenout odkaz tohoto patrona českého národa a ukázat jeho význam pro současnost. Václavské náměstí, kterému dominuje socha svatého Václava na koni, bylo dějištěm řady významných okamžiků české historie. "Bojovalo se zde o hodnoty dobra a zla, o spravedlnost," připomněl Duka.

Svatováclavské duchovní zastavení zahájili moravští poutníci, kteří putovali Prahou. Přinesli kopii Palladia země české, kovového reliéfu Panny Marie, který svatý Metoděj údajně při křtu věnoval svaté Ludmile. Její vnuk Václav tento obraz zdědil po její smrti. Čeští katolíci mu připisují ochrannou moc.

Děti se kreslenou formou mohou seznámit se státními symboly

Především žákům 1. stupně základních škol je určena výstava Můj stát, putování s českým lvem za 7 státními symboly. Děti se na ní kreslenou formou budou moci seznámit s původem, významem i možnostmi využití českých státních symbolů. Pro veřejnost se výstava v Hrzánském paláci otevře ve středu 1. října. Výstavu ve spolupráci s úřadem vlády pořádá obecně prospěšná společnost Dny české státnosti. Její základem je kreslený komiks, kdy se dvě dětské postavy setkávají s českým lvem, který se stává jejich průvodcem.

Ve věku 76 let zemřel hudebník Petr Skoumal

Ve věku 76 let zemřel v nemocnici v pražských Střešovicích po těžké nemoci hudebník Petr Skoumal. ČTK to řekl jeho dlouholetý spolupracovník, zpěvák Michal Prokop. Skoumal například napsal hudbu pro jednu z nejznámějších Prokopových písní Kolej Yesterday. Byl ale známý nejenom psaním písniček pro dospělé i děti, ale také například tvorbou filmové hudby.

Petr Skoumal je pražským rodákem. Po studiích se věnoval scénické hudbě, pracoval například v Činoherním klubu, kde byl režisérem a hudebním dramaturgem. Tam se také potkal se spisovatelem a písničkářem Janem Vodňanským, který se stal rovněž dlouholetým Skoumalovým spolupracovníkem. Skoumal tvořil i filmovou hudbu. Diváci ji mohli slyšet třeba v několika snímcích Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka, jako byly Jára Cimrman ležící spící nebo Rozpuštěný a vypuštěný. A řada lidí všech věkových kategorií určitě nezapomene například na znělku večerníčku Maxipes Fík.

V Liberci po pěti letech dokončili budhisté výstavbu stúpy

Po pěti letech dokončili budhisté v Liberci výstavbu stúpy, která je symbolem soucitu, moudrosti a míru a reprezentuje osvícenou mysl Buddhy. Sakrální věžovitou stavbu vysokou 6,4 metru budhisté v parku míru Rabten Šidelingka v Kubelíkově ulici vysvětili. Plně zdobená Vítězná stúpa bude přístupná i veřejnosti. ČTK to řekl administrátor libereckého buddhistického centra Jan Brázda. Nejprve podle něj bylo potřeba vykoupit půdu pod stavbou, proto je v zemi zakopána váza s různými substancemi spojených se zemí, je tam například zrní, minerály, ale i zlato či perly. Další předměty jsou uvnitř duté betonové stavby vysoké přes šest metrů. V České republice jde teprve o druhou takovou stavbu, první před 14 dny odhalili budhisté v Těnovicích na Plzeňsku.

Na Novojičínsku se sešli milovníci střelby z historických zbraní

V Sedlnici na Novojičínsku se sešli milovníci střelby z historických zbraní. Sešli se zde vojáci z doby Třicetileté války či Rakouska-Uherska. Sedlnické Svatováclavské střelby v historických kostýmech se konaly po devatenácté. ČTK to řekl jejich pořadatel a zároveň ředitel soutěžní části Jan Langer. Dříve střelci používali původní originální zbraně, dnes se na střelnici objevují pouze repliky. "Originály nejsou vhodné. Jsou staré i 200 let a materiál stárne. Střelba je pak hodně nebezpečná, například hlaveň nemusí vydržet tlaky," řekl.

Sport

České basketbalistky vyhrály i druhé utkání na mistrovství světa, když porazily Japonsko 71:57. Zajistily si tak minimálně postup do osmifinále, v úterý si navíc zahrají se Španělskem o vítězství ve skupině A a přímý postup do čtvrtfinále. Klíčovou roli sehrála pivotka Petra Kulichová, která se vrátila do hry po zranění kotníku a nastřílela 19 bodů.

Fotbalisté Sparty v 9. kole první ligy porazili Slavii 2:0 a vyhráli čtvrté derby pražských "S" za sebou. Obě branky na vyprodaném stadionu v Edenu vstřelil ve druhém poločase David Lafata. Kapitán obhájců titulu navíc neproměnil penaltu.

Český jezdec Jakub Kornfeil dojel pátý v motocyklové Velké ceně Aragonie ve třídě Moto3 a vyrovnal tak své maximum v šampionátu. Karel Hanika ve Španělsku nebodoval, dojel na 23. místě. Karel Abraham v MotoGP hned v druhém kole odstoupil kvůli problémům se svou hondou.

Václav Milík se stal juniorským mistrem Evropy na ploché dráze. V sobotním finálovém závodu v polském Rybniku neztratil v pěti jízdách ani bod a po čtrnácti letech navázal na triumf Lukáše Drymla.

Běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová vyhrála v traťovém rekordu 118. ročník tradičního závodu z Běchovic do Prahy a vybojovala svůj první titul mistryně České republiky v silničním běhu na deset kilometrů. Pátá žena ze závodu na 30 km volnou technikou na olympijských hrách v Soči porazila o více než dvě minuty loňskou vítězku Petru Kamínkovou, s níž loni prohrála. Absolutními vítězi se stali Keňané Hillary Maiyo v čase 29:14 a Nancy Wambuaová (33:18).

Skokan na lyžích Roman Koudelka vyhrál závod na středním můstku v rakouském Hinzenbachu a poprvé v kariéře ovládl podnik letní Grand Prix.

Český cyklista Petr Vakoč dojel v silničním závodu s hromadným startem na mistrovství světa ve španělské Ponferradě na 29. místě. Novým překvapivým mistrem světa je Polák Michal Kwiatkowski, jenž závod dlouhý téměř 255 kilometrů rozhodl v závěrečném stoupání. Zdeněk Štybar skončil na 83. příčce.

Český automobilový jezdec Petr Fulín obhájil titul mistra Evropy v závodech cestovních vozů. Za volantem BMW 320si vyhrál plzeňský jezdec v závěrečném dílu seriálu v Perguse na Sicílii oba závody, celkově jich v sezoně ovládl sedm z deseti a pokaždé stál na stupních vítězů.

Počasí

Jasno až polojasno, ráno a dopoledne místy zataženo nízkou oblačností nebo mlhy. Nejvyšší teploty 19 až 23 °C, při déletrvající nízké oblačnosti kolem 17 °C, v 1000 m na horách kolem 16 °C, na Šumavě a v Krušných horách až 19 °C.

28-09-2014