Denní souhrn zpráv

Věra Jourová zdůraznila svou nezávislost i to, že je týmový hráč

Nová česká eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová v písemných odpovědích na dotazy europoslanců zdůraznila svou nezávislost, odhodlání vylepšit životy občanů EU i to, že je týmový hráč. Každý z eurokomisařů dostal několik dotazů od příslušných výborů EP, na které měl odpovědět ještě předtím, než se osobně zúčastní slyšení před výborem. Jourovou čeká dotazování ve středu odpoledne. Členové EP se jí zeptali i na kvalifikaci a zkušenosti, které jsou podle ní důležité v souvislosti s její novou funkcí. V této souvislosti se Jourová zmínila také o svém nezákonném umístění do vazby v roce 2006. "Má kariéra mi přinesla řadu pozitivních zkušeností, ale rovněž i ty nejobtížnější chvíle v mém osobním i profesním životě. Principy svobody a bezpečnosti jsou pro mě obzvláště důležité i vzhledem k tomu, že jsem byla v roce 2006 neoprávněně obviněna a držena měsíc ve vyšetřovací vazbě. Naštěstí jsem byla plně rehabilitována soudy," uvedla česká politička. "I když bych tuto zkušenost nedoporučovala, dala mi jedinečnou možnost nahlédnout do toho, jak důležitá je vláda práva v trestním řízení. Když si projdete touto zkušeností, začnete chápat, co to znamená být konfrontován s jasnou nespravedlností. I to je důvod, proč tak odhodlaně zdůrazňuji svobodu jednotlivce, kterou považuji za nejvyšší hodnotu, která by měla být podporována a chráněna," dodala Jourová.

Nevládní organizace Corporate Europe Observatory (CEO) před pár dny vznesla vážné pochybnosti v souvislosti s politickým spojením Věry Jourové s ministrem financí a významným podnikatelem Andrejem Babišem. Jourová podezření označila za spekulace, které ji mrzí, a zdůraznila svou nezávislost.

Vláda chce příští rok akcelerovat kroky k rychlejšímu růstu

Česká vláda chce od příštího roku zrychlit kroky, které povedou k ekonomickému růstu a zároveň zvýší zaměstnanost. Nyní dokončuje akční plán na podporu těchto cílů. Jde především o aktivity, které se mají projevit už příští rok, řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) na Sněmu svazu průmyslu a dopravy v Brně. Letos se podle Sobotky po dlouhé době poklesu a stagnace očekává růst ekonomiky o 2,6 procenta. "Konkrétními kroky chceme urychlit růstový potenciál," poznamenal Sobotka. Prioritou je podle něj maximální dočerpání stávajících evropských fondů a příprava na čerpání peněz z nových evropských programů. Druhou prioritou podle něj musí být rychlé uskutečnění projektů s multiplikačním efektem. "Je potřeba rychle postavit dopravní infrastrukturu, stavět startovací byty či školky," řekl Sobotka. Podpora stavebnictví má být v i tom, že se integruje do jednoho procesu územní řízení, stavební řízení a proces posuzování vlivů na životní prostředí EIA. "Chceme také zjednodušit zadávání veřejných zakázek, aby bylo transparentní a zároveň efektivní," řekl Sobotka. Zmínil také, že se chystá zákon, který sníží poplatek za vynětí půdy z půdního zemědělského fondu.

Zeman: Problémem průmyslu je nedostatečná ekonomická diplomacie

Nedostatečná výkonnost ekonomické diplomacie, malá podpora technického školství na všech úrovních a nedostatečná podpora vědecko-výzkumné základny jsou tři hlavní problémy českého průmyslu. Novinářům to řekl prezident Miloš Zeman při návštěvě 56. mezinárodního strojního veletrhu. Podle něj je nutné posílit roli českých obchodních zastupitelství na ambasádách. Dále je podle prezidenta potřeba odstranit byrokratické překážky, které mají například za následek horší navazování kontaktů v zahraničí. Zeman se na hlavních problémech shodl se zástupci Hospodářské komory České republiky. "Ekonomická diplomacie často ulpívá spíše na slovech a dělá poměrně málo činů. Musíme posílit míru ekonomické vzdělanosti našich velvyslanců," sdělil Zeman.

Hanák: Průmyslníkům vadí byrokracie a korupce

Průmyslníkům nadále vadí byrokracie a korupce v Česku. Vláda by měla také zlepšit výběr daní. Celkově se ale spolupráce vlády a průmyslu zlepšila. Příkladem je zejména jednání tripartity. Na sněmu Svazu průmyslu a dopravy v Brně to řekl prezident svazu Jaroslav Hanák. Čeští průmyslníci také chtějí, aby se v zemi změnilo vnímání průmyslu, který má podle Hanáka větší budoucnost než například humanitní obory.

V Brně začal 56. ročník strojírenského veletrhu

V Brně začal 56. ročník Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV). Na výstavišti vystavuje 1627 firem z 31 zemí. Je to zhruba o 150 více než v loňském roce. Zhruba polovina společností přijela ze zahraničí. Například z Číny 72. Největší zájem o veletrh je tradičně z Německa, odkud do Brna přijelo 282 firem, což je více než třetina všech zahraničních vystavovatelů. Letošní ročník veletrhu nemá partnerskou zem. Speciálním hostem je Thajsko, které má rozvinutý elektrotechnický a automobilový průmysl.

Vývoz strojů z ČR v pololetí vzrostl o 4 procenta na 7,1 mld. Kč

Vývoz obráběcích a tvářecích strojů z České republiky letos v prvním pololetí meziročně vzrostl o čtyři procenta. Firmy exportovaly stroje za 7,1 miliardy korun. Vyplývá to z informací, které ČTK na Mezinárodním strojírenském veletrhu (MSV) v Brně poskytl Svaz strojírenské technologie. Podle ředitele svazu Oldřicha Paclíka je důvodem mírného nárůstu vývozu převážně exportní orientace českých firem. Hlavním exportním teritoriem jsou země Evropské unie, kde je růst ekonomiky zatím mírný a poptávka se zvedá pomalu. Asi třetina českého strojírenského exportu směřuje do Německa. Následuje Rusko s 21 procenty a Čína se Slovenskem, které tvoří shodně šest procent českého odbytu. Obor má aktivní obchodní bilanci, přestože dovoz v pololetí dramaticky vzrostl o 57 procent na 5,7 miliardy korun.

Nemocnice si stěžují na audit peněz z EU, budou se bránit

Ředitelé dvou desítek nemocnic si stěžují na audity, které se zaměřily na využití evropských peněz na nákup přístrojů a vybavení specializovaných center. Podle nich byly kontroly, při nichž padly sankce v desítkách milionů korun, netransparentní a nestandardní. Chtějí se případně bránit u soudu. Novinářům to po jednání se šéfy zdravotnických zařízení řekl místopředseda Asociace krajů Jiří Běhounek. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) ředitele podpořil. Náměstek ministra financí Lukáš Wagenknecht vnímá jejich postoj naopak jako nepřípustné ovlivňování auditu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ČTK sdělil, že se stížností bude v příštích dnech zabývat.

Sankci v desítkách milionů korun dostala královéhradecká nemocnice. Podle jejího ředitele Romana Prymuly audit trval tři dny a auditoři nenaznačovali, že by nastaly nějaké potíže. Dva nemocniční evropské projekty prošly několika audity a kontrolovala je i Evropská komise, která pochybení neshledala, řekl Prymula. Pokud by nemocnice měla sankci platit, musela by peníze vzít z prostředků na léčení pacientů, dodal ředitel. Podle šéfa jihlavské nemocnice Lukáše Veleva auditorky nechtěly vedení sdělit jméno odborníka, s nímž audit konzultovaly. Velev uvedl, že závěr kontroly byl takový, že zařízení sankci dostane, jen se musí stanovit její výše. Dodal, že audit nenapadal ceny, za které nemocnice vybavení pořídila, ale proces výběru. Pochybení ale už dřív prý nenašel antimonopolní úřad. "Audit byl netransparentní a nestandardní," uvedl Velev. Podobně se vyjádřili i šéfové třinecké či motolské fakultní nemocnice. Auditoři podle nich nechtěli uvést jména expertů, kteří nákup přístrojů posuzovali.

Odbory v ČSA chtějí prověřit smlouvu s Korean Air

Odbory v Českých aeroliniích chtějí po ministru financí Andreji Babišovi (ANO), aby prověřil podmínky smlouvy s Korean Air, na jejichž základě dopravce vloni získal 44procentní podíl v ČSA. Od vstupu strategického investora do ČSA si stát sliboval navýšení kapacit a rozvoj dálkové dopravy, což se však v současnosti neděje, řekl ČTK prezident Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Stanislav Fiala. Na zájem odborů o prověření akcionářské smlouvy upozornila Česká televize.

Ministr Babiš: Pošta by neměla dostávat dotace ze státního rozpočtu

Česká pošta by neměla dostávat dotace ze státního rozpočtu. Ministerstvo financí bude hledat jiný způsob, jak podniku pomoci, aby jeho hospodaření zůstalo na nule nebo bylo v zisku. Novinářům to řekl ministr financí Andrej Babiš. O dotování ztrátových poboček pošty kvůli hrozbě jejich rušení mluví hlavně ministr vnitra Milan Chovanec, pod kterého pošta spadá. Podle dřívějších informací by mohlo jít až o jednu miliardu korun. Další 1,77 miliardy pošta žádá od ČTÚ jako úhradu poskytování základních služeb. Podle Hospodářských novin Babiš s Chovancem bojuje zejména o to, zda podnik bude i nadále státním podnikem, nebo akciovou společností. Transformaci na akciovou společnosti navrhl Chovanec zastavit, aby pošta mohla nakládat se svým majetkem. "Boj o poštu je nesmysl. Já jsem s panem Chovancem mluvil o tom, že bych rád dostal detailní informace o České poště," uvedl Babiš.

Jurečka chce posílit obchod i politické vztahy s Ukrajinou

Ministr zemědělství Marian Jurečka(KDU-ČSL)chce posílit obchodní i politické vztahy s Ukrajinou. Jurečka to uvedl po jednání s ukrajinským ministrem agrární politiky a potravinářského průmyslu Ihorem Švajkou v Kyjevě. Ukrajina by se podle českého ministra mohla stát alternativním trhem pro české potravináře a zemědělce namísto ruského trhu dočasně ztraceného v důsledku embarga. Jurečka hovořil se svým ukrajinským protějškem o exportních možnostech pro české firmy, možné obchodní spolupráci, o současném stavu ukrajinského zemědělství i o dopadech ruských sankcí.

Soud v kauze Oleo Chemical neuvalil vazbu na žádného z obviněných

Na žádného z obviněných v kauze Oleo Chemical liberecký okresní soud vazbu neuvalil. V případu ji pražské vrchní státní zastupitelství původně navrhlo pro pět obviněných, jeden z návrhů státní zástupce Adam Borgula stáhl. Rozhodnutí soudu o vazbě může ztížit vyšetřování, řekla v reakci ČTK pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Protikorupční policie v kauze stíhá deset lidí, obvinění údajně ze společnosti Oleo Chemical vyváděli peníze a dále je převáděli, aby zamaskovali jejich pravý původ. Mezi obviněnými je lobbista Ivo Rittig, pro něj ale žalobce vazbu nenavrhl. Policie většinu z obviněných zadržela v pátek, kdy také zasahovala na různých místech v Praze.

HN: Policie se zabývá odměnami poradců od majetkového úřadu státu

Policie vyšetřuje, proč si Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) jako poradce platil například bývalou nejvyšší státní zástupkyni Renatu Veseckou nebo někdejšího místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru. Měsíčně za právní služby pobírali desetitisíce korun, nejsou ale doklady o tom, co Vesecká s Kučerou pro úřad dělali. Napsaly to Hospodářské noviny (HN). Vesecká i Kučera začali pro úřad pracovat v roce 2011, kdy mu šéfoval Miloslav Vaněk. Ten funkci opustil na počátku letošního dubna. Kučera za dobu trvání služby do konce letošního ledna dostal od úřadu skoro 1,25 milionu korun, Vesecká necelý milion. Vaněk popírá, že by Vesecká s Kučerou brali peníze bezdůvodně. Žádné dokumenty o jejich práci pro ÚZSVM podle něj nejsou k dispozici proto, že právní konzultace například k miliardové arbitráži s Diag Human nebo v kauze Mostecké uhelné společnosti se kvůli utajení odehrávaly v úzkém kruhu vedení. Kučera uvedl, že peníze od ÚZSVM rozhodně nebyly zadarmo, Vesecká se nevyjádřila s poukazem na advokátskou mlčenlivost.

Němeček přijal rezignaci šéfa Nemocnice Na Homolce, má už náhradu

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) jmenoval nového ředitele pražské Nemocnice Na Homolce, a to od října. Stane se jím bývalý šéf Spolany či firmy Polymer Institute Brno Ivan Oliva (56). Vyhlášené výběrové řízení ministr zrušil. Němeček to řekl novinářům. Po novém šéfovi chce zrušení dceřiných firem nemocnice a zprůhlednění toku financí. Dosavadní ředitel Michal Šetlík podle ministra podal rezignaci z osobních důvodů. Šetlíkova předchůdce Vladimíra Dbalého i další lidi z nemocnice a dceřiných firem stíhá policie kvůli sporným projektům.

Registr administrativních budov je z 95 procent naplněn

Centrální registr administrativních budov (CRAB) je z 95 procent naplněn. Aktuálně je v něm 3681 budov v majetku státu a zkoumá se nyní 176 objektů. Na tiskové konferenci o tom informovali zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Podle vládního nařízení měly úřady data do systému doplnit do konce června. V dubnu bylo v registru zhruba 3000 budov a ministerstvo financí systém považovalo za neefektivní. CRAB má optimalizovat obsazenost budov ve vlastnictví ministerstev, porovnávat náklady na jednotlivé objekty a na umístění úředníků mezi institucemi. Registr může přinést značné úspory, například sestěhováním úřadů nebo využíváním státních budov úřady. Stát nyní v průměru inkasuje za pronájem svých budov 1071 korun za metr čtvereční. Zároveň ale státní úřady v soukromých pronajatých budovách platí v průměru 1437 korun za metr.

Pojišťovny: Češi na dovolení více sportují, přibývá vážných úrazů

Letos výrazně stoupl počet pojistných událostí, které se přihodily Čechům na dovolené v zahraniční následkem sportování nebo různé adrenalinové zábavy. Typické jsou úrazy na kolech, čtyřkolkách nebo i vodních skútrech. Úrazy bývají vážné, náklady jdou do statisíců korun. Vyplývá to z ankety mezi tuzemskými pojistiteli. Klienti podle nich často neví, že se jejich pojistky na tyto případy nemusí vztahovat.

Cena Václava Havla za lidská práva letos putuje do Ázerbájdžánu

Cenu Václava Havla za lidská práva pro rok 2014 získal ázerbájdžánský obhájce lidských práv Anar Mammadli. Cenu převzal jeho otec, Anar byl totiž letos v květnu za své aktivity odsouzen na pět a půl roku do vězení. Vítěze vyhlásili na Parlamentním shromáždění Rady Evropy ve Štrasburku. Anar Mammadli je zakladatelem a předsedou organizace zaměřené na pozorování voleb v Ázerbájdžánu. Od roku 2001 jeho Centrum pro monitorování voleb a demokracii (EMDS) provádělo nezávislé monitorování voleb. Loni v prosinci byl Anar zatčen. Obvinili ho z údajného krácení daní, nelegálních obchodních aktivit a zneužití své monitorovací organizace k falšování výsledků voleb. Podle pozorovatelů byl proces vykonstruovaný.

Víkend bude patřit architektuře a jejím tvůrcům

Bezprostřední setkání s architekturou, jejími tvůrci, teoretiky, fanoušky i kritiky nabídne Den architektury, který se v sobotu a v neděli uskuteční v pěti desítkách českých měst a obcí. "Cílem akce, která se koná u příležitosti Mezinárodního dne architektury, je hlavně podnítit zájem občanů o místo, kde žijí," řekla Marcela Steinbachová, zakladatelka festivalu. Letošní program nabízí procházky, vyjížďky, výpravy, diskuse, workshopy a filmové projekce. V Praze, Plzni a Brně a Lomnici nad Popelkou organizátoři připravili exkurze do jindy nepřístupných interiérů - s názvem Hurá dovnitř. Část programu zamíří také po stopách průmyslového dědictví, například v Bystřici pod Hostýnem, Jeseníku či Ústí nad Labem. Program festivalu je na http://www.denarchitektury.cz www.denarchitektury.cz .

Národní divadlo připravuje řadu akcí k výročí listopadu 1989

Přehlídka dokumentárního divadla Paralelní životy - 20. století očima tajné policie, diskuse na téma Státní bezpečnosti, fotografická výstava Přísně tajné, projekce instruktážních filmů StB, premiéra hry režiséra Jiřího Adámka Po sametu a výstava Listopad 89 budou projekty, které Národní divadlo v Praze připravuje k 25. výročí sametové revoluce. Hovořilo se o tom na tiskové konferenci v Praze. "Po Nitře, Bratislavě a Drážďanech přijde přehlídka Paralelní životy do Prahy. Národní divadlo se zapojilo do projektu šesti souborů z Německa, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a České republiky už loni na podzim premiérou inscenace komorní opery Aleše Březiny Toufar. Od 5. do 9. října dostane pražské publikum možnost vidět ostatních pět inscenací a být součástí doprovodného programu zahrnujícího diskuse s jejich tvůrci," uvedl mluvčí opery Juraj Gerbery.

Pohřeb Petra Skoumala bude 6. října ve Strašnicích

Poslední rozloučení s klavíristou, skladatelem a příležitostným textařem Petrem Skoumalem, který zemřel 28. září ve věku 76 let, bude v pondělí 6. října od 12:00 hodin ve Velké obřadní síni strašnického krematoria v Praze. ČTK to řekl zpěvák Michal Prokop. Petr Skoumal získal hudební vzdělání nejprve na pražské konzervatoři. Učil se dirigování a později na brněnské JAMU přidal řízení sboru. Po studiích se věnoval scénické hudbě, pracoval například v Činoherním klubu v Praze, kde byl režisérem a hudebním dramaturgem. Tam se potkal se spisovatelem a písničkářem Janem Vodňanským, který se stal jeho dlouholetým spolupracovníkem. Hudební publicista Jiří Černý označil Skoumala za nejoriginálnějšího českého skladatele populární hudby posledních 30 let. Tvořil i filmovou hudbu, databáze Ochranného svazu autorského eviduje 779 jeho skladeb.

Prahou po 25 letech znovu duněly východoněmecké trabanty

Staré trabanty, wartburgy a žigulíky v pondělí odpoledne znovu burácely pražskou Malou Stranou, aby připomněly exodus tisíců obyvatel komunistické NDR na Západ přes tehdejší západoněmecké velvyslanectví v Praze před 25 lety. Zatímco v roce 1989 metropoli Československa zaplavily stovky trabantů a staly se jedním ze symbolů tehdejších událostí, na ambasádu dorazily jen čtyři. Mezi nimi i v nich však nechyběli pamětníci čtvrtstoletí starých obrázků.

Výstava na Novoměstské radnici bude věnována Soně Červené

Příběhem operní pěvkyně a herečky Soni Červené provede zájemce od 2. října v Galerii Novoměstské radnice v Praze multimediální výstava. Připomene její osobní i profesní pouť od první poloviny 20. století a představí více než stovku velkoformátových fotografií. K expozici nazvané Tím vším jsem žila, kterou doplní videoukázky, hudební dokumenty z operních i činoherních vystoupení, jevištní kostýmy a osobní předměty této devětaosmdesátileté umělkyně, vyjde katalog. Nad výstavou převzali záštitu náměstek primátora hlavního města Prahy Václav Novotný a Karel Schwarzenberg. Na Novoměstské radnici potrvá do konce října.

Dvojnásobná držitelka titulu Komorní pěvkyně uzavřela svou operní dráhu, ale s divadlem je nadále spojena. Za mimořádný přínos divadelnímu umění převzala zvláštní cenu Thálie, Radokovu cenu získala za ztvárnění ústřední role v Nekvasilově a Březinově opeře Zítra se bude... Červenou zavedlo účinkování v operách z Německa do milánské Scaly, do pařížské Velké opery, do Barcelony, na festivaly v Glyndebournu, Wexfordu, Edinburghu i na řadu amerických pódií. Jedenáct sezon zpívala v opeře v San Francisku, sedmkrát se objevila v Bayreuthu. Učila sólisty v San Francisku Její pastorkyňu česky, pak i ve Wexfordu, v Kolíně nad Rýnem a v Brémách Káťu Kabanovou a Věc Makropulos. Všechna tato Janáčkova díla přeložila do němčiny a francouzštiny, aby pěvci, kteří je zpívají foneticky v češtině, věděli, o čem je řeč.

Soutěž Pohár vědy chce u školáků vzbudit zájem o přírodní vědy

Vzbudit zájem o fyziku a jiné přírodní vědy mezi nejmenšími dětmi i středoškoláky chce soutěž Pohár vědy. Akce se navrací ke Komenského Škole hrou a do vzdělávání se snaží přivést více dialogu a interakce. Týmy dětí se můžou hlásit do 10. ledna příštího roku. Následující měsíce pak budou plnit tři úkoly. ČTK to oznámila Monika Vondráková z nadačního fondu na podporu vědy a výzkumu Neuron, který nad ročníkem převzal záštitu. Oproti jiným znalostním akcím se na soutěž děti připravují ve svém volném čase. Jejich první úkol je o kreativitě, druhý o teoretických znalostech a třetí tvoří samotný praktický projekt. "Děti mají konkrétní úkol vyrobit například most z nějakého jednoduchého materiálu," řekl ČTK pořadatel akce, pedagog Petr Zapletal, který začátkem 90. let v České republice založil pobočku debrujárů. Pohár vědy je de facto pokračovatelem debrujárských soutěží. Klub sdružuje děvčata a chlapce, kteří mají zájem o vědu, techniku a ekologii.

Počasí v úterý

Oblačno až zataženo, na Moravě a ve Slezsku zpočátku místy polojasno. Teploty 18 až 22 stupňů Celsia.