Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Jourová skončí na ministerstvu 3. října, Zeman přijal její demisi

Věra Jourová (ANO) skončí ve funkci ministryně pro místní rozvoj v pátek 3. října. Prezident Miloš Zeman přijal její demisi. Novinářům to řekl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Zeman se s Jourovou ještě sejde, o termínu bude Hrad informovat. Jourová je kandidátkou na členku Evropské komise, ve středu ji čeká slyšení v Evropském parlamentu. Jméno jejího nástupce v čele ministerstva oznámí předseda ANO a vicepremiér Andrej Babiš premiérovi Bohuslavu Sobotkovi(ČSSD) ve středu.

Genscher a pamětníci si připomněli 25 let od útěku lidí z NDR

Za nejkrásnější a nejšťastnější den svého politického života označil bývalý německý ministr zahraničí Hans-Dietrich Genscher 30. září 1989, kdy z balkonu někdejšího západoněmeckého velvyslanectví v Praze oznámil čtyřem tisícovkám uprchlíkům z komunistické NDR, že jejich cesta na Západ je volná. Přesně po 25 letech se na tento balkon vrátil v doprovodu současného šéfa německé diplomacie Franka-Waltera Steinmeiera a českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD). Připomenout si tyto události přijelo také na 150 tehdejších utečenců. "Byl to nejkrásnější a nejšťastnější den v mém politickém životě," prohlásil Genscher při setkání s bývalými uprchlíky, kteří podle něj "psali dějiny". "Moci jim říct, vaše cesta je volná, je pro mě nezapomenutelné," dodal.

Kromě minulosti se Genscher vyjádřil i k aktuálnímu dění na Ukrajině. V letech 1989-1990 prý považoval studenou válku za skončenou a tím za skončené i rozdělení Evropy. "Dnes mám pocit, že i na Západě jsou lidé, kteří se nedomnívají, že toto rozdělení skončilo, ale jen se posunulo ze střední Evropy na východ. To jsou chybné úvahy," soudí německý politický veterán. Přivítal by, kdyby si klíčoví západní politici vzpomenuli na své závazky z minulosti a vytvořili bezpečnostně-politické podmínky v Evropě přijatelné pro všechny strany. Současný šéf německé diplomacie Steinmeier vyjádřil radost z toho, že si po 25 letech na ambasádu našla cestu více než stovka tehdejších uprchlíků i dobrovolníci, kteří jim na přeplněném velvyslanectví pomáhali. Zaorálek vyjádřil lítost nad tím, že tehdejší Československo neudělalo víc pro uprchlíky z NDR. "Ocenil bych proto některé občany, kteří tady individuálně pomáhali. To jsou příklady toho, že nám to nebylo jedno," připomněl český ministr zahraničí Pražany, kteří lidem na velvyslanectví nosili oblečení, přikrývky nebo jídlo.

Americký velvyslanec: Česko by mělo dále zvyšovat obranné výdaje

Česká republika by podle nového amerického velvyslance v Praze Andrewa Schapira měla pokračovat v navyšování rozpočtu na obranu. Řekl to novinářům poté, co na Pražském hradě předal své pověřovací listiny prezidentu Miloši Zemanovi. Vedle obranné spolupráce se s ním bavil o ekonomice nebo energetice. Právě v oblasti jaderné energetiky by podle něj Spojené státy mohly Česku pomoci. Pro Schapira, který v úřadu nahradil Normana Eisena, má působení v Praze velmi silný emotivní náboj. "Moje matka se zde narodila v roce 1934, byla donucena uprchnout v roce 1939 a našla útočiště ve Spojených státech. Takže je těžké si představit něco více naplňujícího, než se vrátit zpět jako velvyslanec a sedět právě v té ambasádě, jež ji poskytla vízum, které ji zachránilo život."

Společný projekt radaru pro V4 padl, obrana vypíše vlastní tendr

Česko si nepořídí mobilní radiolokátory ve společném projektu se zeměmi visegrádské čtyřky. České ministerstvo obrany vypíše vlastní otevřené výběrové řízení za asi 1,5 až 1,7 miliardy korun. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Petr Medek. Na zakázce se mají podílet české firmy. Zemím V4 se ale podařilo dohodnout na jednotné charakteristice systému. O společném projektu, na kterém by se podílely firmy Česka, Slovenska, Maďarska a Polska, se jednalo od letošního června. I přes určité pokroky se nakonec nepodařilo odstranit veškeré neshody, které se týkaly například legislativních postupů. Českou armádu ale podle informací ČTK tlačí čas, a proto se rozhodla pro vlastní nákup. Zemím V4 se ale podařilo domluvit specifikaci radarů, armády České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska by si tak měly pořídit podobná zařízení, což by mělo usnadnit jejich vzájemnou spolupráci.

Od středy začne v Praze fungovat klientské centrum pro exportéry

Od středy bude tuzemským exportérům k dispozici nové klientské centrum, kde od státu získají informace i služby pro své exportní či investiční plány. Na zřízení centra se v červnu dohodli ministři zahraničí a průmyslu a obchodu. Kancelář klientského centra pro exportéry je v pražském sídle agentury CzechTrade. Prostřednictvím jednotné zahraniční sítě zastupitelských úřadů ČR a zahraničních kanceláří CzechTrade má za cíl zprostředkovat služby ve více než 90 zemích světa. Centrum nabízí exportérům bezplatně mimo jiné služby jako vstupní vývozní konzultace, přípravu na obchodní jednání či identifikaci obchodních příležitostí.

CzechTrade plánuje, že v Číně otevře čtvrtou kancelář

Státní agentura na podporu obchodu CzechTrade plánuje, že v Číně v budoucnu otevře svou čtvrtou kancelář. Měla by být v jihočínském Kantonu. ČTK to řekl na strojírenském veletrhu v Brně generální ředitel agentury Radomil Doležal. Podpora českého exportu do Číny je jednou z priorit státu, potvrdil dnes na veletrhu ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). "Čína je tradičně prioritou českého zahraničního obchodu," řekl Mládek. Zmínil, že Čína je druhou největší ekonomikou světa a je otázkou krátké doby, kdy bude tou první. Podle Mládka výraznější hospodářský rozmach v současnosti zaznamenávají západočínské a vnitročínské provincie.

Ázerbájdžán nabízí českým exportérům nové obchodní příležitosti

Ázerbájdžán má být pro české exportéry v budoucnu jednou ze zemí, kde mohou nalézt výrazné obchodní příležitosti. O to více, že nyní podnikatelé společně s českou vládou hledají v souvislosti s protiruskými sankcemi alternativní odbytiště. Podle ministra průmyslu Jana Mládka je Ázerbájdžán nejvýznamnějším partnerem z oblasti jižního Kavkazu. Řekl to na konferenci na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Mládek zdůraznil, že jde o rychle se rozvíjející ekonomiku. Velvyslanec prezentoval graf a uvedl, že i bez započtení příjmů z těžby ropy jde o druhý nejrychleji ekonomicky rostoucí stát v letech 2001 až 2010. Obory, v nichž mohou čeští exportéři uspět, jsou energetika, dobývací technologie a technika, technologie pro zpracovatelský průmysl, doprava a dopravní stroje, zdravotnictví a potravinářství.

Pěstitelé v EU dostanou novou pomoc v sumě 4,5 miliardy Kč

Evropská komise oznámila novou pomoc pěstitelům ovoce a zeleniny, zasaženým ruským zákazem dovozu. Balík má hodnotu 165 milionů eur (zhruba 4,5 miliardy Kč) a přichází poté, co Brusel pozastavil vyplácení kompenzací pěstitelům v Evropské unii za ušlé zisky podle srpnového plánu pomoci ve výši 125 milionů eur. Nynější opatření mají podobně jako srpnový plán snížit přebytek nahromaděné produkce na trhu a zmírnit pokles cen. Odškodní se jimi pěstitelé podle toho, kolik ze své produkce stáhnou z trhu. Proti srpnovému schématu jsou v novém seznamu navíc pomeranče, mandarinky a klementinky, vypadlo naopak zelí, květák, brokolice, houby a bobuloviny. První program pomoci komise před 20 dny pozastavila, podle neoficiálních zdrojů kvůli "vážným pochybnostem" o pravdivosti dat, které předložilo Polsko. Z něj údajně přišlo nepřiměřeně mnoho žádostí o podporu a objem požadavků tamních pěstitelů by prý vyčerpal 87 procent prostředků vyčleněných na pomoc tomuto sektoru v celé EU.

Šest zemí považuje plány EU ohledně klimatu za příliš ambiciózní

Šest členských států EU ze střední a jihovýchodní Evropy včetně Česka a Slovenska považuje navrhované cíle EU ohledně ochrany klimatu za příliš ambiciózní. Požadují zmírnění záměrů a zohlednění hospodářské situace jednotlivých zemí. Na schůzce v Bratislavě se na tom shodli ministři životního prostředí nebo jejich zástupci ze zemí visegrádské čtyřky (V4) a také z Bulharska a Rumunska. O podobě evropské energetické a klimatické politiky do roku 2030 by měli státníci Evropské unie rozhodnout na summitu v říjnu. Evropská komise například navrhla dosáhnout do roku 2030 v EU třicetiprocentních úspor energie. Zároveň by se měly snížit o 40 procent emise skleníkových plynů z hodnot roku 1990.

Vláda projedná zprávu o církevních restitucích

Vláda ve středu projedná zprávu o průběhu vydávání majetku v rámci církevních restitucí, která upozorňuje mimo jiné na to, že se státním úřadům ne vždy daří dodržovat zákonné lhůty k vyřizování církevních výzev k navrácení majetku. Mezi hlavní důvody zpoždění podle zprávy, kterou má ČTK k dispozici, patří nutnost pečlivého ověřování žádostí v archivech nebo místy problematická komunikace s katastrálními úřady. Například Státní pozemkový úřad podle zprávy ke 30. červnu letošního roku obdržel 3408 výzev týkajících se 67.205 nemovitostí. Z nich stačil projednat jen 594 výzev k navrácení 8597 nemovitých věcí. Ještě menší je pak množství schválených a uzavřených dohod. O něco lepší je situace v Lesích České republiky, na něž také směřuje velká část žádostí.

Protikorupční policie zasahovala na několika místech po celé zemi

Protikorupční policie dnes od rána kvůli evropským dotací a zakázkám na informační systémy zasahovala na několika místech po celé zemi. Policisté byli například na radnicích v Olomouci, Přerově a ve Zlíně. Policejní akce se týkala také hejtmanství ve Zlíně a Olomouci. Policisté zasahovali i v sídle olomoucké firmy Tesco SW, kterou spoluvlastní podnikatel Josef Tesařík, bratr senátora Martina Tesaříka (ČSSD). Podle žalobce Petra Šeredy bylo provedeno 40 prohlídek. Na radnicích a úřadech se policisté zajímali hlavně o data z počítačů. Řada úředníků i vedení se k nim dnes nedostala. Mluvčí olomouckého magistrátu Radka Štědrá ČTK řekla, že policie si vyžádala dokumentaci k projektům dotovaným z integrovaného operačního programu. Mluvčí společnost Tesco SW Tomáš Jelínek ČTK řekl, že policisté přišli do sídla firmy brzy ráno a zároveň provedli domovní prohlídku u spolumajitelů společnosti. Firma SW se specializuje na vývoj, výrobu a implementaci software a poskytování služeb v oblasti informačních technologií. Firma loni vyhrála tendr ministerstva pro místní rozvoj na provoz monitorovacího systému, který zajišťuje čerpání peněz z evropských fondů. Společnost za to inkasuje 636 milionů korun.

Ministerstvo chce vypsat soutěž na údržbu silnic za 1,3 miliardy

Podmínky výběrového řízení na zimní údržbu a nutné opravy silnic prvních tříd za 1,3 miliardy korun představí na středečním zasedání vlády ministr dopravy Antonín Prachař. Celkem chce ministerstvo vypsat tendry na čtyřletou údržbu 21 oblastí v v Libereckém, Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském kraji a na Vysočině, což představuje zhruba třetinu sítě silnic první třídy v ČR. Vítězové jednotlivých soutěží by se o silnice měli starat od května příštího roku, vyplývá z materiálu ministerstva. V současnosti část zimní údržby zajišťují krajské Správy a údržby silnic (SÚS) na základě smlouvy s ministerstvem dopravy. Část oblastí vysoutěžila státní příspěvková organizace Ředitelství silnic a dálnic a pět oblastí vloni v rámci pilotního projektu soutěžilo samo ministerstvo dopravy.

Ohlášení výbuchu v budovách Univerzity Pardubice bylo plané

Anonymní ohlášení výbuchu v budovách Univerzity Pardubice bylo plané. Policie hlídané a prohledávané objekty kolem 14:30 otevřela. ČTK to řekla policejní mluvčí Jitka Vavřinová. Opatření se týkala všech objektů univerzity nejen v Pardubicích, ale také v České Třebové, Litomyšli a Praze. Policie nechce podrobnosti o anonymním ohlášení sdělovat. Pardubický deník v pondělí uvedl, že má v některé z vysokoškolských budov explodovat dvoukilogramová nálož plastické trhaviny Semtex. Popis nástražného výbušného systému byl údajně hodně podrobný, hrozba je proto reálná, napsal list. Desítky policistů prohledaly všechny objekty. Univerzitní kampus byl uzavřený a ohraničený policejní páskou. V centru města a v Černé za Bory se nevyučovalo také ve školách, které sídlí blízko univerzitních objektů nebo přímo v nich.

Na lékaře Bartáka byla podána obžaloba pro přípravu vraždy

Státní zástupce podal obžalobu na lékaře Jaroslava Bartáka. Ve Vazební věznici v Liberci loni od října do listopadu plánoval vraždu tři lidí a vydírání dalších tří lidí. Barták si již odpykává 12letý trest za znásilňování a vydírání svých asistentek. Za přípravu zločinů vraždy a vydírání hrozí šestapadesátiletému muži 15 až 20 let, řekl ČTK státní zástupce Radim Kadlček. Vraždy a vydírání údajně plánoval proto, aby se pomstil za své uvěznění. Barták prý měl ve věznici zpočátku problém přijmout režim, neposlouchal vězeňskou službu, ničil zařízení, verbálně útočil. Postupně se údajně uklidnil, ubylo nadměrných požadavků i korespondence adresované různým institucím a osobnostem. Podle loňských informací Práva plánoval Barták vraždu bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a pravoslavného kněze z Teplic Eugena Freimanna.

V obchodech se každoročně ztratí zboží za zhruba 13 miliard Kč

Z českých obchodů se každoročně ztratí zboží odpovídající 1,5 procentu maloobchodních tržeb, což představuje zhruba 13 miliard korun. Tento podíl se dlouhodobě příliš nemění. Po loňské amnestii se ale počet krádeží zvýšil nárazově o 30 procent. Zloději se na ztrátách podílejí zhruba ze 45 procent, téměř 30 procent zboží rozkradou sami zaměstnanci, zbývajících 25 procent jde na vrub krádežím dodavatelů a chybám v účetní evidenci. Vzrůstá také agresivita zlodějů. Vyplývá to z údajů bezpečnostní agentury Abas IPS Management a odpovědí obchodníků. Podle prezidenta Asociace soukromých bezpečnostních služeb Jiřího Kameníka největší škody zloději způsobují obchodům s oděvy, nejvíc krádeží je v obchodech s potravinami. Některé řetězce s elektronikou v poslední době zavedly nové způsoby zabezpečení zboží.

Tunel Blanka se otevře 2. prosince, kdy začne zkušební provoz

Tunelový komplex Blanka se otevře 2. prosince, tedy na svátek Blanky. Na termínu zahájení zkušebního provozu se Praha dohodla s dodavatelem technologií, firmou ČKD Praha DIZ, která dosud trvala na dubnu 2015. Na dotaz ČTK to řekl náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09). Klíčová dopravní stavba měla původně řidičům v Praze sloužit v roce 2011. Politici termín několikrát odložili. První se příští týden otevře Trojský most, který je součástí komplexu. Nejdelší tunel v Česku bude stát 36,9 miliardy Kč. Proti plánu se prodražil o šest miliard. Blanka měří přes šest kilometrů. Navazuje na Strahovský tunel a končí mostem v Troji.

Ministerstvo poptává meteorologické předpovědi za 17 milionů Kč

Meteorologické předpovědi pro potřeby plánování zimní údržby na silnicích a dálnicích plánuje nakoupit ministerstvo dopravy od Českého hydrometeorologického ústavu ČHMÚ za 17 milionů korun. Návrh na uzavření smlouvy s předem vybraným zájemcem předloží na středečním zasedání vlády ministr dopravy Antonín Prachař. ČHMÚ tyto informace dopravnímu resortu poskytuje dlouhodobě. Součástí požadovaných služeb jsou podle ministerstva předpovědi stavu a teploty povrchu vozovky, sběr výkonových dat o provedené údržbě, kontrola efektivity uskutečněné zimní údržby a kontrola následné fakturace firmám, které odklízení sněhu a další činnosti spojené s údržbou provádí.

Dluhy českých domácností v srpnu stouply o dalších 4,1 mld. Kč

Dluhy českých domácností v druhé polovině prázdnin stouply o dalších 4,1 miliardy korun. Bankám a finančním institucím tak ke konci srpna dlužily 1,231 bilionu Kč. Naopak podniky své dluhy proti červenci snížily o 5,2 miliardy na 998,2 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila Česká národní banka. V porovnání s loňským srpnem jsou dluhy domácností vyšší o 42,5 miliardy a dluhy podniků o 27,5 miliardy korun. "Sazby hypoték zatím stále nenašly své dno a ani poslední zprávy ze zasedání centrálních bankéřů nenaznačují, že by se úroky v Česku měly v nejbližší budoucnosti výrazněji zvedat. Ceny nemovitostí zůstávají také nízké, byť již výrazněji neklesají. Obojí tak nahrává dalšímu zadlužování Čechů, neboť největší podíl jejich dluhu tvoří právě úvěry na bydlení," uvedl partner PwC Audit Petr Kříž. Jde tak podle něj o poměrně bezpečné zadlužení, kde si banky pečlivě prověřují své potenciální dlužníky.

Moody's zlepšila odhad letošního schodku rozpočtu ČR na 1,7 pct

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service zlepšila odhad letošního rozpočtového deficitu České republiky na 1,7 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z dosavadní předpovědi 2,3 procenta HDP. Učinila tak na základě letošního příznivého vývoje státních financí a nejnovějších vládních odhadů. Příští rok stoupne deficit na 2,3 procenta, bude to ale pod dosavadním odhadem 2,7 procenta, předpověděla Moody's na základě schváleného návrhu státního rozpočtu. Loni klesl deficit veřejných financí na 1,4 procenta HDP. Státní dluh v poměru k HDP klesne podle Moody's v tomto roce na 44,8 procenta z úrovně 46 procent na konci roku 2013. Vláda minulý týden schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá se schodkem 100 miliard korun.

ČNB: Bez oslabení koruny by byla letos inflace výrazně záporná

Bez zahájení devizových intervencí loni v listopadu, tedy bez oslabení kurzu koruny, by byla inflace v prvních dvou čtvrtletích výrazně záporná, a to dokonce hlouběji a dlouhodoběji, než naznačovaly analýzy ČNB v listopadu 2013. Uvádí to studie k devizovým intervencím, kterou zveřejnila ČNB na internetu. Minulý týden bankovní rada ČNB uvedla, že neukončí režim devizových intervencí dříve než v roce 2016. Devizové intervence banka zahájila loni v listopadu s cílem zabránit deflaci. Centrální banka se tehdy zavázala udržet kurz poblíž 27 Kč/EUR.

CVVM: Češi hodnotí ekonomickou situaci nejlépe od roku 2009

Češi hodnotí ekonomickou situaci země nejlépe od začátku roku 2009, stále ale převažují negativní hodnocení. Podle 44 procent lidí je ekonomická situace špatná, dvě pětiny dotázaných ji považují za "ani dobrou, ani špatnou" a jen 16 procent Čechů ji označilo za dobrou. Zbývající lidé zvolili odpověď "nevím". Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Optimismus narůstá se životní úrovní, příjmem a subjektivní spokojeností s osobním životem. Vyšší podíl kritického hodnocení zaznamenalo CVVM mezi muži a staršími lidmi. Průzkum se uskutečnil od 8. do 15. září a zúčastnilo se ho 1017 lidí.

Česko dostatečně nevyužívá pracovní schopnosti starších lidí

Česko dostatečně nevyužívá pracovní schopnosti lidí ve vyšším věku. Demografické údaje přitom naznačují, že během 20 let bude polovina populace v důsledku stárnutí závislá na práci lidí v produktivním věku. Řešením je zvýšit zaměstnanost těch starších, což se v Česku ve srovnání se zahraničím příliš nedaří. Odborníci v Brně zveřejnili dosavadní výsledky svého bádání. Další, rozsáhlejší výzkum pracovních schopností je nyní v plném proudu. Zdravotní stav Čechů je srovnatelný s jejich vrstevníky v Nizozemsku a Finsku. Ještě v 65 letech mají muži i ženy šanci na osm až devět let života bez omezení běžných činností ze zdravotních důvodů. "Při srovnání míry zaměstnanosti ve věkové skupině 50 až 64 let ovšem ČR na Nizozemsko a Finsko viditelně ztrácí. V míře zaměstnanosti u skupiny 60 až 64 let se Česko propadá až na 17. místo v EU," uvedl vedoucí expertního týmu Petr Novotný z Ústavu pedagogických věd Filozofické fakulty Masarykovy univerzity.

V září na silnicích dosud zahynulo 72 lidí, o 17 víc než loni

Na českých silnicích v září dosud zahynulo 72 lidí, což je o 17 více než ve stejném období loňského roku. Vyplývá to z předběžných policejních statistik. Loňská bilance byla nejnižší od roku 1990. Nejtragičtější zářijová statistika je stará 17 let, nehody si tehdy v devátém měsíci roku 1997 vyžádaly 149 obětí. Nejvíc smrtelných nehod letos přinesl první a poslední zářijový víkend. Nejhorší bilanci má pátek 26. září s osmi mrtvými, v neděli 7. září skončil na silnicích život sedmi lidí. Mezi nejhorší zářijové nehody patří karambol vozu s pěti mladými lidmi, který se odehrál v sobotu 27. září u Drnku na Kladensku. Po nárazu auta do stromu zemřeli tři z nich ve věku ve věku 17 a 18 let.

Pečující osoby by se o své blízké mohly starat i v nemocnici

Zástupci postižených jednají o právní úpravě, která by umožnila pečujícím osobám, aby se o své blízké staraly i při jejich hospitalizaci. Zvýšila by se tak kvalita péče v nemocnici a v případě dlouhodobé hospitalizace zdravotně postiženého nebo nemocného by nepřestal být vyplácen příspěvek na péči. Na tiskové konferenci to řekl předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása, který kvůli tomu už absolvoval první jednání na ministerstvu zdravotnictví. Pečující osoby by v nemocnici poskytovaly svému blízkému osobní asistenci. "Fungovalo by to podobně jako při hospitalizaci dětí do šesti let, které mají nárok na doprovod zpravidla z řad rodičů," řekl Krása. Díky přítomnosti pečující osoby by o handicapovaného nebo nemocného bylo postaráno lépe, než je v silách nemocničního personálu. Na pobyt zdravotně postižených navíc často nemocnice nejsou připraveny, poznamenal Krása.

Ve třech čtvrtinách případů péči podle Krásy poskytují ženy. Nejčastěji je jim mezi 51 a 60 lety a starají se o svého rodiče. Většina z nich musí opustit zaměstnání, a když se pak chtějí vrátit na pracovní trh, je pro ně velmi obtížné najít zaměstnání. Podobně jsou na tom i zpravidla matky, které dlouhodobě pečují o své handicapované děti.

Zeman oslaví 70. narozeniny večeří s ústavními činiteli

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek oslaví s ústavními představiteli na Pražském hradě své 70. narozeniny. Na společnou večeři pozval svého předchůdce Václava Klause nebo představitele vlády a Parlamentu. Novinářům to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Zemanovi bylo 70 let v neděli. Mezi pozvanými jsou kromě Klause také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), místopředsedové vlády Andrej Babiš (ANO) a Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL), předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček (ČSSD), šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD), předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský a člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok.

Zeman již své narozeniny s nejbližšími oslavil předminulý pátek na zámku v Lánech. S manželkou, hradním kancléřem Vratislavem Mynářem nebo šéfem hradního protokolu Jindřichem Forejtem si opekli kuřata a špekáčky, k tomu podle Ovčáčka pili bílé víno a nealkoholické nápoje. Prezident dostal jako dárek černý čaj, vína nebo olomoucké tvarůžky. Nejvíce ho prý potěšil videopozdrav od jeho dcery Kateřiny, která si vydělává na studia na brigádě v zahraničí.

V Paříži se tento týden představí přes 100 novinek včetně Fabie

Na pařížském autosalonu se na začátku října představí více než 100 světových premiér. Tuzemská Škoda Auto poprvé ukáže třetí generaci Fabie včetně provedení kombi. Vyplývá to z informací organizátorů. Autosalon začíná ve čtvrtek novinářským dnem, pro veřejnost se brány Porte de Versailles otevřou v sobotu. Akce potrvá až do 19. října. Domácí Citroen přichystal jako koncept nejmenší model C1 vyráběný v českém Kolíně v městské verzi Urban Ride. O tom, zda se crossover dostane do sériové výroby, rozhodnou sami návštěvníci autosalonu. Mezi sportovními lahůdkami bude největší pozornost zřejmě budit tradičně Ferrari a Lamborghini.

Kvůli opravě hráze začne vypouštění Máchova jezera na Českolipsku

Máchovo jezero v Doksech na Českolipsku se ve středu začne vypouštět. V optimálním případě by to mělo trvat asi šest týdnů, řekl ČTK Libor Pitro z Rybářství Doksy, které má vypouštění na starost. Důvodem je oprava hráze ve Starých Splavech. Stejně jako před šesti lety i letos je vypouštění spojeno také s výlovem ryb, který by se měl uskutečnit v polovině listopadu.

Konference o památkách doplní festival Architecture Week

Za účasti zástupců UNESCO, architektů i odborníků na ochranu památek a architektonického dědictví se dnes v rezidenci pražského primátora uskuteční konference Současná architektura v historických souvislostech. Koná se v rámci festivalu Architecture Week, který v Praze trvá až do 12. října. Přednášející na konferenci s podtitulem Správa historické městské krajiny se budou podle pořadatelů věnovat včleňování současné architektury do historického prostředí ve městech, analýzám nových koncepcí kulturního dědictví a jejich adaptability na historická města nebo vztahu městské krajiny a času. Za UNESCO vystoupí Marie Noel Tournouxová, koordinátorka programu pro města, a Michal Turner, předseda Studií oboru urbanismu a památkové péče.

Zemřela hudební historička Přibáňová, znalkyně Janáčka

Hudební historička Svatava Přibáňová, přední znalkyně díla Leoše Janáčka, v sobotu zemřela. Bylo jí 80 let, oznámila ČTK náměstkyně ředitele Moravského zemského muzea Eva Pánková. Právě s muzejním oddělením dějin hudby spojila Přibáňová svou profesní dráhu, působila tam v letech 1961 až 2004. Kromě mnoha studií publikovaných v odborném tisku vydala Přibáňová monografie Leoš Janáček (1984) a Svět Janáčkových oper (1998). S Jiřím Zahrádkou publikovala před šesti lety další publikaci Leoš Janáček ve fotografiích.

Sport

České basketbalistky v závěrečném utkání základní skupiny mistrovství světa v Ankaře prohrály se Španělskem 43:67 a přišly tak o šanci na přímý postup do čtvrtfinále. Ve středu je tak čeká osmifinále s poraženým z večerního duelu mezi Kanadou a Francií. Proti mistryním Evropy vyhořely Češky zejména v útoku, když v první půli nedaly deset minut ani koš ze hry.

Tenista Tomáš Berdych vstoupil úspěšně do turnaje v Pekingu. Třetí nasazený hráč v prvním utkání od semifinále Davisova poháru porazil v Číně neoblíbeného soupeře Španěla Feliciana Lópeze hladce 6:1 a 6:2. V ženském pavouku postoupila Lucie Šafářová už do osmifinále. Třináctá nasazená tenistka zdolala Němku Monu Barthelovou 6:3, 6:3.

Český cyklista Leopold König bude od nové sezony jezdit v barvách britské stáje Sky. Sedmý muž letošní Tour de France podle očekávání opouští druhodivizní tým NetApp-Endura, přednímu týmu World Tour se upsal na dva roky. Šestadvacetiletý König chtěl mít jasno brzy po slavném etapovém závodu, kde zazářil při své premiéře. Zájem o něj měly údajně tři týmy z nejvyšší ligy. König byl na angažmá dohodnutý delší dobu, s oficiálním potvrzením nového působiště ale čekal až dodnes, kdy ho oznámil prostřednictvím svého facebookového profilu.

Počasí

Zataženo až oblačno, místy přeháňky. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C.