Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

02-10-2014

Prezident v pátek přijme Karlu Šlechtovou, kandidátku na ministryni místního rozvoje

Prezident Miloš Zeman v pátek přijme kandidátku na ministryni místního rozvoje Karlu Šlechtovou (za ANO) Není jasné, jestli prezident Šlechtovou zároveň jmenuje ministryní. Její předchůdkyně Věra Jourová, která se má stát eurokomisařkou, své funkci skončí. Doufá, že její nástupkyně ve funkci obstojí. Uvedla to po setkání s prezidentem. Zároveň ocenila dřívější práci Šlechtové na přípravě strategie evropských fondů. Se svou nástupkyní se Jourová chce brzy sejít a předat jí agendu.

Europoslanci chtějí po Jourové písemně desítky odpovědí

Odpovědi na desítky doplňujících dotazů chtějí europoslanci po české kandidátce na eurokomisařku Věře Jourové před tím, než padne definitivní stanovisko k výsledku jejího středečního slyšení. Plyne to z návrhu textu dopisu, kterým europoslanci žádají předsedu Evropského parlamentu Martina Schulze, aby jejich otázky předal předsedovi příští Evropské komise Jeanu-Claudeovi Junckerovi. Jourová, která by se měla v Junckerově týmu stát eurokomisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví kvůli rozsahu své odborné náplně musela ve středu oslovit poslance hned ze čtyř výborů. Přestože ona sama měla po tříhodinovém slyšení dobrý pocit, europoslanci se ve středu večer na hodnocení jejího vystoupení shodnout nedokázali. Vadila jim například přílišná obecnost odpovědí. Před definitivním verdiktem si tedy výbory vyžádaly ještě písemné odpovědi na doplňující otázky. Další setkání koordinátorů je naplánované na úterý, až tehdy by se tedy zřejmě mělo o Jourové rozhodnout.

Zeman slaví večeří s ústavními činiteli 70. narozeniny

Na Pražském hradě prezident Miloš Zeman slaví s ústavními činiteli své 70. narozeniny. Na večeři pozval bývalého prezidenta Václava Klause, představitele vlády a Parlamentu nebo předsedu Ústavního soudu. Podává se čtyřchodové menu, mimo jiné zauzená pražská šunka, telecí medailonky nebo skořicové želé s jedlým zlatem. Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš prezidentovi přinesl vzácný 70 let starý koňak. Zeman se 70 let dožil v neděli. Kulaté výročí zatím oslavil pouze v kruhu svých blízkých a spolupracovníků na zámku v Lánech před dvěma týdny, kde si opekli kuřata a špekáčky.

Premiér Sobotka: Vedení Aeroholdingu musí o záchraně ČSA jednat s odbory

Vedení Českého Aeroholdingu musí o záchraně ČSA jednat s odbory. Řada připomínek zaměstnanců k tomu, jak v současnosti České aerolinie fungují, je oprávněná. Na setkání s novináři po jednání zástupců Aeroholdingu, odborů a členů vlády to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Na nedostatek komunikace ze strany vedení státní společnosti si odbory dlouhodobě stěžují. Restrukturalizační plán současného managementu Aeroholdingu na ozdravení ČSA je podle Sobotky jedna věc, druhou podmínkou úspěšné záchrany společnosti je o tomto plánu jednat se zástupci zaměstnanců.

Problémy v ČSA způsobil záměr společnosti propustit téměř třetinu pilotů a bezmála polovinu letušek a stevardů. Odborová organizace posádek letadel kvůli tomu vyhlásila stávkovou pohotovost. Odborům se rovněž nelíbí přístup Korean Air, které v loňském roce do tuzemského dopravce majetkově vstoupily a od kterého se očekávaly investice a následné zlepšení hospodářské situace v ČSA.

Sobotka podpořil vstup Makedonie do EU i NATO, jemuž brání Řecko

Česká republika podporuje vstup Makedonie do Evropské unie i NATO a je připravena jí pomoci na cestě do obou uskupení. Po jednání s makedonským premiérem Nikolou Gruevským to řekl jeho český protějšek Bohuslav Sobotka (ČSSD). Přistoupení Makedonie však doposud brání spor Řecka a Skopje o oficiální název bývalé jugoslávské republiky. Podle Gruevského je Makedonie na členství v EU i NATO připravena, Řekové ale podle něj nechtějí letitý spor řešit. Makedonie získala status kandidátské země EU už v roce 2005, přístupové rozhovory ale stále nebyly zahájeny hlavně kvůli sporu s Aténami o název země. Řekům vadí, že by se stát měl jmenovat stejně jako severořecký region, který má podle nich na toto označení větší nárok.

Začalo střídání českých vojáků v Afghánistánu, vymění se jich 150

V noci na dnešek začalo střídání vojáků české strážní roty na vojenské základně Bagrám v Afghánistánu. Vojenský speciál s prvními 45 vojáky odletěl z vojenského letiště v Praze-Kbelích. Do konce října se na základně Bagrám vymění 150 vojáků. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Základ nové jednotky tvoří vojáci ze 72. mechanizovaného praporu z Přáslavic. Vystřídají kolegy ze 4. brigády rychlého nasazení ze Žatce a Chrudimi, kteří v afghánské provincii Parván působili od letošního dubna. "Pro více jak polovinu vojáků nové jednotky bude mise na Bagrámu jejich vůbec prvním nasazením v zahraniční operaci," uvedla Růžičková. Ostatní už působili ve vojenských misích v Iráku, Kosovu i Afghánistánu. Velitel roty, kapitán Petr Liška, má za sebou zatím dvě zahraniční mise, mimo jiné i v Afghánistánu.

Prezident Zeman dostal další žádost krajanů z Ukrajiny o pomoc s repatriací

Přes 70 rodin krajanů z Ukrajiny znovu žádá prezidenta Miloše Zemana o pomoc s přesídlením do České republiky. ČTK to řekla Věra Doušová, která jmenný seznam asi 250 osob minulý týden prezidentské kanceláři předala. Na seznamu jsou podle ní jak volyňští Češi ze západu Ukrajiny, kteří už v březnu dvakrát české úřady o pomoc žádali, tak krajané z válčícího východu země i z Krymu, který na jaře anektovalo Rusko.

Sobotka: Stát by měl poště na udržení sítě poboček přispívat

Stát by měl přispívat České poště na udržení sítě poboček. Je proto potřeba najít politický koncenzus, jak poště za tyto služby platit, míní premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Předseda vlády zároveň uvedl, že kabinet se tento státní podnik nechystá privatizovat, a není proto podle něj výhodné jej převádět na akciovou společnost. Proti dotování pošty se ale v týdnu postavil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Hlavní prioritou ČR je boj proti daňovým únikům u pohonných hmot

Boj proti daňovým únikům u pohonných hmot je nyní hlavní prioritou České republiky, naopak ČR již neusiluje v rámci EU o plošné zavedení takzvaného režimu přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. Vyplývá to z vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) po setkání s ministry financí zemí střední Evropy. Schůzky se zúčastnili ministři financí ČR, Německa, Maďarska, Polska, Rakouska a Slovenska. Shodli se na prohloubení spolupráce v boji proti daňovým únikům, například uvažují o výměně informací o nespolehlivých plátcích daně z přidané hodnoty.

Babiš již dříve uvedl, že by chtěl jednat o možnosti plošného zavedení režimu přenesení daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty v celé EU, což je jedním z opatření v boji proti daňovým únikům. Evropská komise ovšem návrh odmítla. Německý ministr financí Wolfgang Shäuble k tomu nyní uvedl, že není možné takové opatření v EU rychle zavést. U přenesené daňové povinnosti, známé jako reverse charge, by výši DPH doplnil a přiznal odběratel, zatímco při standardním prodeji přiznává DPH prodejce. Mělo by to bránit podvodům. Opatření se přitom netýká koncových drobných spotřebitelů, ale je to opatření na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů. Babiš schůzku označil za přelomovou v tom smyslu, že Česko se ukázalo jako země, která přichází na úrovni EU s novými myšlenkami a ne jako odpůrce evropských iniciativ.

Odbory doporučují zaměstnancům vyjednávat o růstu platů o 5 pct

Odbory doporučují pro příští rok vyjednávat se zaměstnavateli o růstu mezd o pět procent. Podle předáků ekonomika oživuje a firmy přidání zvládnou. Novináře o tom informovalo vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Zaměstnanci státu a veřejného sektoru by si již od letošního listopadu měli polepšit o 3,5 procenta. Zástupci zaměstnavatelů pětiprocentní plošný růst mezd odmítají. Podle výsledků červencového šetření svazu mezi jeho 1600 členy tuzemské firmy předpokládají průměrný nárůst mezd v příštím roce o jedno, maximálně dvě procenta. Kolektivní smlouvy či takzvané smlouvy vyššího stupně chrání v Česku 46 procent zaměstnanců. Podle loňské analýzy ČMKOS byla ve firmách a institucích, kde se tyto dohody uzavřely, téměř o 2900 korun vyšší průměrná mzda než celorepublikový průměr. Průměrný výdělek tam dosahoval téměř 27.400 korun. Podle analýzy se ale vždy nepodařilo v krizi dřívější standard udržet, klíčové bylo hlavně zachování pracovních míst.

Do plzeňského Panasoniku se přesune výroba i lidi ze Slovenska

Plzeňský Panasonic AVC Networks Czech, největší výrobce televizorů v ČR s 1300 zaměstnanci, převezme příští rok část výroby i pracovníků z rušené továrny v Krompachách na východním Slovensku. Ze všech 656 zaměstnanců, kteří přijdou o práci, bude 215 nabídnuto místo v Plzni. Záleží ale na nich, jestli ho přijmou, řekla ČTK Andrea Maršáková z české pobočky japonského koncernu Panasonic. Definitivní zastavení produkce na Slovensku se plánuje v květnu 2015. V zemi tak půjde o jedno z největších propouštění jedné firmy za poslední roky. Východní Slovensko se potýká s nadprůměrnou nezaměstnaností, v Krompachách je bez práce každý pátý obyvatel. V Česku Panasonic na konci roku 2012 ukončil výrobu v žatecké továrně, kde montoval LCD obrazovky. O práci přišlo kolem 600 lidí. Kromě Plzně má japonská firma v ČR závod v Pardubicích.

Koncern ZKL plánuje růst tržeb o 12 procent na 1,577 miliardy Kč

Strojírenský koncern ZKL, který se zabývá výrobou ložisek, letos plánuje růst tržeb o 12 procent na 1,577 miliardy korun. Důvodem je zejména oživení v západní Evropě a Indii. Firma získala několik nových projektů například v Německu a Španělsku, řekl ČTK na strojírenském veletrhu v Brně generální ředitel ZKL Jiří Prášil. ZKL s českým partnerem Wikov nově vyvinula převodovku, která se používá pro pohony vrtných plošin pro těžbu ropy. Firmy ji dodávají výrobcům plošin například v Rusku a Číně. "Letos je objem dodávek ložisek na tento projekt mezi 40-45 miliony korun," uvedl Prášil. ZKL vyváží přes 80 procent své produkce. Působí v 74 zemích světa.

ZČU má patent na unikátní technologii výroby hřídele

Český a už i americký patent na unikátní technologii výroby duté hřídele z ultra-vysokopevné oceli získala Západočeská univerzita v Plzni. Výrobek, který je zatím novinkou a využit by mohl být mimo jiné v oblasti pohonných systémů v automobilovém průmyslu, dostal tento týden také zlatou medaili na 56. mezinárodním strojírenském veletrhu, který se koná v Brně, a to jako nejlepší inovační exponát vzniklý ve smluvní spolupráci firem s výzkumnou organizací.

Aktuálně.cz: Firma, u níž ČR skladuje část zásob nafty, dluží

Česká pobočka německé firmy Viktoriagruppe, u které Česko skladuje zhruba sedminu nouzových zásob paliva, dluží státní pokladně 350 milionů korun na daních. Uvedl to server Aktuálně.cz, podle kterého má společnost i manko vůči státu na zásobách nafty a benzinu, které se pravidelně obměňují. Generální finanční ředitelství kvůli tomu údajně podalo trestní oznámení pro podezření z daňového podvodu a možného vytunelování firmy. Mluvčí Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Jakub Linka ČTK sdělil, že správa hmotných rezerv eviduje neproplacené faktury ze strany společnosti a že předseda správy Pavel Švagr už informoval o situaci vládu. Vzhledem k jednáním se zástupci Viktoriagruppe nebude správa podle mluvčího situaci ale více komentovat. Úředníci finančního ředitelství na potíže firmy podle serveru přišli před měsícem, kdy chtěli nechat zmrazit její dlužené peníze v bance a při tom zjistili, že konta firmy jsou prázdná. Podle aktualně.cz finanční a celní správa upozornila i na riziko, že může hrozit další ztráta svěřeného českého paliva, které firma skladuje v sídle centrály v bavorském Kraillingu. Požádaly údajně proto německé celníky, aby tyto sklady hlídali.

Panama vydala prvního odsouzeného do ČR, je jím Pavel Torma

Panama počátkem týdne vydala do České republiky devětačtyřicetiletého Pavla Tormu, který se v zemi skrýval před nástupem do vězení za rozsáhlé podvody. Je současně prvním odsouzeným, kterého Panama vydala do Česka. ČTK to sdělilo ministerstvo spravedlnosti. "Jelikož mezi Českou republikou a Panamou není uzavřena žádná mezinárodní smlouva o vydávání, povolily panamské orgány vydání Pavla Tormy na základě ujištění o vzájemnosti," uvedlo ministerstvo v tiskové zprávě.

Údajně 60 až 70 procent lidí odmítá práci kvůli předluženosti

Předlužení je často důvodem, proč řada nezaměstnaných odmítá pracovat. Podle odhadů zaměstnání odmítá s těchto důvodů 60 až 70 procent lidí, protože kvůli splátkám jim zbudou stejné peníze, ať do práce chodí nebo ne. Na konferenci o zaměstnanosti v Chebu to uvedl náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil (ČSSD). "Oddlužení je první podmínkou, aby se lidem vyplatilo vůbec jít do práce," míní Navrátil. "Řada lidí si myslí, že by k lepší motivaci pomohla změna v systému sociálních dávek, ale podle mě je to až dalším krokem. Nejprve je třeba řešit předlužení lidí," uvedl Navrátil. Zatím podle něj neexistuje statistika, která by srovnala počet lidí, kteří jsou předlužení, s evidencí uchazečů o práci.

Zelináři: Do ČR se začala dovážet zelenina za dumpingové ceny

Na tuzemský trh míří ze zahraničí první zásilky zeleniny za dumpingové ceny, pomocí kterých se pěstitelé z okolních zemí snaží zbavit části úrody původně určené na export do Ruska. Podnákladové ceny dva měsíce po zavedení embarga na dovoz potravin do Ruska zjistili čeští zelináři například u některých dodávek polského zelí. ČTK to v Olomouci na zahájení mezinárodní zahradnické výstavy a veletrhu Flora řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman. Zelím za podnákladové ceny začali polští pěstitelé podle Zemana zásobovat odběratele na Ostravsku. Cena zeleniny se v Česku po zavedení embarga podle Zemana snížila o pětinu. Zelináři se obávají, že ceny většiny druhů zeleniny kvůli značným přebytkům dál klesnou a počet dumpingových dovozů může vrůst.

Hlášení dovozů potravin bude od pátku přísnější

Dovozci potravin živočišného původu a vybraných rostlinných produktů budou od pátku muset nahlašovat příchod zásilek zboží dva dny před jejich přijetím. Do formuláře budou muset uvádět také informaci o ceně výrobku. Nařízení vlády zpřísňující nahlašovací povinnost bylo zveřejněno ve Sbírce zákonů a v pátek nabudou účinnosti. Podle dřívějšího vyjádření ministra zemědělství Mariana Jurečky má zpřísnění zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz.

Potravinová banka Plzeň má pomoci stovkám rodin v kraji

Desítka subjektů působících v Plzeňském kraji v sociální oblasti založila Potravinovou banku Plzeň. Jejím cílem je zdarma shromažďovat, skladovat a přidělovat potraviny, v regionu jsou stovky rodin, k nimž by měla pomoc směřovat. Centrální sklad vznikl na Borech, nyní startují vyjednávání s velkými řetězci a výrobci potravin. První potraviny by měl sklad přijmout 22. listopadu, kdy se koná Národní potravinová sbírka, řekl novinářům Daniel Svoboda, šéf potravinové banky. "Máme zájem o potraviny s delší trvanlivostí, ale chceme i určené k likvidaci, tedy u nichž je krátká doba před expirací," uvedl. Snahou bude získat i drobné spotřební zboží důležité pro domácnost.

Stavba nejdelšího železničního tunelu u Plzně začíná se zpožděním

S ročním zpožděním hlavně kvůli archeologickému průzkumu začíná stavba nejdelšího železničního tunelu v zemi u Kyšic na Plzeňsku. Půjde o hlavní součást nové dvojkolejné tratě z Rokycan do Plzně, jejíž budování začalo loni v listopadu. Jeden z posledních úseků na III. železničním koridoru Praha - Plzeň - Cheb přijde na 3,9 miliardy korun, polovinu má stát tunel. Celá trať bude hotová do poloviny roku 2017, řekl ČTK náměstek generálního ředitele Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Mojmír Nejezchleb. U Kyšic už by se měl tento týden objevit speciální razicí stroj německé firmy Herrenknecht TBM, který se vyráběl sedm měsíců na míru pro plzeňskou stavbu.

Vznikne databáze sociální pomoci pro přeživší holokaustu

Na spuštění databáze odškodnění pro přeživší holokaustu a databáze sociální péče pro ně se v Praze shodli zmocněnci pro záležitosti holokaustu. Pro sbírkové instituce jako muzea by také měla platit povinnost zkoumat původ uměleckých děl, která jsou v jejich sbírkách. I když Česko spolu s Rakouskem a Německem patří k zemím, které v restitucích a odškodnění za uloupený majetek postoupily nejdále, snahy prosazovat účinné restituční zákony se v dalších zemích setkávají s obtížemi, řekli novinářům účastníci setkání. Konalo se u příležitosti pátého výročí Terezínské deklarace. O rok dříve se zástupci více než čtyř desítek zemí v Praze shodli na doporučeních, kterými by se měly řídit restituce majetku zabaveného v letech 1933 až 1945 obětem holokaustu.

Scio: Před nástupem na střední školu se neví, kdo zvládne maturitu

Analýzy ukazují, že před nástupem do 1. ročníku středních škol není možné určit, kdo bude schopen úspěšně zvládnout maturitu, a kdo nikoliv. Tvrdí to ředitel společnosti Scio Ondřej Šteffl, který vystupuje proti ministerskému projektu jednotných přijímacích zkoušek na všechny maturitní obory. Vzhledem k záměru ministra Marcela Chládka (ČSSD) stanovit minimální hranici pro možnost pokračovat na maturitním oboru je Šteffl označil za restriktivní. Z dotazníkového šetření provedené Scio letos v září na 83 středních školách vyplynulo, že výsledky těch nejslabších studentů z přijímacího řízení byly u maturity srovnatelné s celkovou úspěšností maturantů. Hlavním cílem jednotných přijímacích zkoušek podle ministra Chládka je, aby se na střední školy s maturitou nedostávaly děti bez studijních předpokladů.

Tablety se staly v liberecké škole součástí výuky, děti to baví

Tablety se od září staly součástí výuky pro jednu třídu Základní školy Husova v Liberci. Vyučování děti více baví a jsou aktivnější, řekla ČTK třídní učitelka 5.B Anna Jassová. Vybavení třídy s 30 tablety, interaktivní tabulí a dalším potřebným technologickým vybavením stálo zhruba milion korun, hradilo se z projektu Škola dotykem neziskové organizace EDULAB. Podobně vybavenou digitální učebnu získalo dalších 11 základních škol a gymnázií po celé zemi. Podle učitelky děti s tablety pracují jen část hodiny, využívají je pro většinu předmětů. "Jsou třeba 15 až 20 minut na tabletu, pak pracujeme s učebnicí nebo pracovním sešitem," nastínila Jassová. Třeba při slohu děti s jejich pomocí vytvářely fotopříběh s mimikou, když probíraly neverbální komunikace.

Zubní kaz má v ČR polovina pětiletých dětí, prevence se zanedbává

Zubní kaz má v Česku polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých dětí. Příčinou je zanedbaná prevence, na správně čištěném chrupu se zubní kaz nevytvoří. Uvedli to zástupci nedávno vzniklé Aliance pro budoucnost bez zubních kazů, která si klade za cíl, aby všechny děti narozené po roce 2026 prožily život už bez větších zubních kazů, a tedy ani nepoznaly zubní vrtačku. "Zubní kaz je onemocnění jako každé jiné. Přesto ho rodiče často přehlížejí. Na vině je nedostatečná informovanost a chybějící preventivní prohlídky," řekla docentka Romana Koberová Ivančaková z královéhradecké stomatologické kliniky. Správná technika čištění zubů, důsledná pravidelnost a preventivní prohlídky mohou podle Koberové Ivančakové uchránit děti před mnoha komplikacemi. Potvrzují to podle ní zkušenosti z Dánska, Švýcarska či Nizozemska, kde až 75 procent pětiletých dětí má zcela zdravé zuby. V Česku má v tomto věku zcela zdravé zuby 51,8 procenta dětí.

Během října by mohly začít fungovat recepty na léčebné konopí

Státní ústav pro kontrolu léčiv by měl během října zprovoznit úložiště elektronických receptů, takže by lékaři mohli začít předepisovat pacientům léčebné konopí. ČTK to řekla mluvčí ústavu Lucie Šustková. Reagovala tak na informaci serveru idnes.cz, že v říjnu vyprší lhůta pro použití konopí, které pro české pacienty dovezla firma Elkoplast. Část konopí odkoupil ústav pro laboratorní analýzy a zbylé konopí, pokud nezačne úložiště v říjnu fungovat, bude zničeno ve spalovně. Celkové množství dovezené marihuany ústav ani ministerstvo zdravotnictví nezveřejnily. Léčbu konopím povolil zákon od loňského dubna, a to na zmírnění obtíží u dospělých s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Zatím se jím nikdo legálně neléčil, pacienti jsou odkázáni na černý trh a vlastní výpěstky.

Účastníci šumavské blokády podali trestní oznámení na policisty

Čtyři účastníci šumavské blokády kácení stromů u Modravy v roce 2011 podali trestní oznámení na konkrétní policisty, kteří na místě zasahovali. Domáhají se toho, aby se policisté zasahující tehdy proti ekologům zpovídali za způsobená zranění a porušení zákona. Trestní oznámení už předali na pražské Vrchní státní zastupitelství, řekl ČTK mluvčí blokády Vratislav Vozník. Trestní oznámení podávali účastníci blokády podle služebních čísel policistů, nikoli podle jmen. Krajský soud v Plzni, na který se účastníci blokády obrátili, jim dal opakovaně za pravdu a blokádu označil za legální a legitimní. "Požádali jsme kompetentní lidi, funkcionáře policie, aby se účastníkům za svůj zásah omluvili. Nic víc jsme nechtěli, nicméně policie to odmítla, nikomu se neomluvila. Z toho důvodu jsme museli přistoupit k tomu trestnímu oznámení," řekl Vozník.

Cena nové Fabie bude začínat na 234.900 Kč

Základní cena třetí generace Škody Fabia bude začínat na 234.900 Kč, což je stejně jako startovací ceníková cena předchozí verze. Tu lze ale v rámci akce pořídit až o 15.000 Kč levněji. Škoda u nové Fabie čeká největší zájem o verzi Active s lepší výbavou v balíčku Plus, která vyjde minimálně na 239.900 Kč. Uvedli to zástupci automobilky před zahájením pařížského autosalonu. Fabia je druhým nejúspěšnějším modelem Škody za Octavií. Od roku 1999 se prodalo přes 3,5 milionu vozů, z toho 450.000 v Česku.

Návštěvníci autosalonu Paříž mohou hlasovat o novém voze z Kolína

Návštěvníci pařížského autosalonu mohou "hlasovat", zda se bude v Kolíně vyrábět další verze malého Citroënu C1. Koncept C1 Urban Ride je vyšší než běžná C1 a obalený plasty. Vyplývá to z informací automobilky na autosalonu. U vystaveného vozu na stánku Citroënu je sloupek s dotykovým panelem, kde může každý návštěvník přidat svůj hlas "ano" nebo "ne" na otázku, zda chce, aby se vůz vyráběl komerčně. Výsledek dotazování zřejmě není nijak závazný, nicméně k němu vedení automobilky bude přihlížet.

MMR podpoří cestovní ruch 150 miliony korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podpoří cestovní ruch 150 miliony korun. Zatím schválilo 16 projektů, jde například o ucelenou prezentaci a propagaci hradů a zámků, památek lidové architektury, folklóru či lidových tradic, informovala mluvčí resortu Radka Burketová. Peníze půjdou z Integrovaného operačního programu. Cílem výzvy, kterou MMR vyhlásilo letos 25. června, je podpora prezentace a propagace kulturního a přírodního dědictví, kulturního průmyslu a služeb s využitím pro cestovní ruch na národní úrovni.

Dagmar Pecková vystoupí na světlových pódiích a chystá nové album

Držitelka ceny Thálie, světoznámá mezzosopranistka Dagmar Pecková dokončuje v Bratislavě nahrávku se Slovenskou filharmonií, která vyjde u Supraphonu na jaře 2015. Připravuje se na vystoupení s Vídeňskými filharmoniky i s Českou filharmonií, čeká ji publikum v Polsku, na Slovensku, v Rakousku a USA. Její supraphonské album Sny, obsahující výběr nahrávek především Mahlerových písní, se drží pět měsíců v TOP 10 nejprodávanějších alb klasiky, řekl ČTK mluvčí Supraphonu Vladan Drvota.

Film Život podle Václava Havla ukáže poprvé všechny jeho osudy

Život Václava Havla přiblížila v celovečerním dokumentu režisérka Andrea Sedláčková. Zaměřila se na jeho rodinu, dětství, lásky, dramatickou tvorbu i politickou činnost a představila ho jako intelektuálního rebela, milovníka žen a života či obdivovatele undergroundu a rockerů. Portrét, který vznikl v koprodukci České televize a francouzsko-německé televize ARTE, se do kin dostane od 20. listopadu, oznámila ČTK jeho mluvčí Martina Chvojka Reková. Vystavět film z šesti set hodin archivních materiálů a nahrávek, stovek fotografií a osobních dokumentů pomáhali rešeršisté v Praze i v Paříži. Cenné dokumenty poskytl jeho bratr Ivan Havel a exprezidentova druhá žena Dagmar. Velkým pomocníkem při hledání materiálů byla Knihovna Václava Havla. Režisérka čerpala i ze zahraničních zdrojů.

V Ostravě začal festival Ekofilm, letos je zaměřený na vodu

V Ostravě začal 40. ročník filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví Ekofilm 2014. Jeho ústředním tématem je letos voda, řekla ČTK ředitelka festivalu Marcela Mrózková Heříková. Podle ní sice výběr promítaných filmů nebyl cíleně tématu festivalu přizpůsoben, ale přesto byla přihlášena řada filmů, které vodu představují v mnoha podobách. Letos bylo na festival přihlášeno 222 filmů ze 34 států, promítat se bude stovka vybraných snímků, z nichž 54 bylo zařazeno do festivalové soutěže.

Ostrava patří Kubištovi, začala jeho velká výstava

V Ostravě je k vidění velká retrospektivní výstava děl Bohumila Kubišty a řady jeho následovníků. Cena vystavených děl přesahuje podle organizátorů miliardu korun. Na přípravě expozice se podílela Galerie výtvarného umění Ostrava (GVUO) a Národní galerie v Praze. V Ostravě jsou vystaveny všechny slavné umělcovy obrazy. Podle představitelů ostravské galerie jde o letošní nejvýznamnější výstavní počin nejen na území Moravskoslezského kraje, ale i v celé zemi. Prestižní projekt bude v Ostravě k vidění do 5. ledna. Expozice zmapuje život, dílo a kontext tvorby slavného malíře a jeho inspirační odkaz, jak se zrcadlí v dílech jeho souputníků i pokračovatelů. Prezentováno je 223 uměleckých prací 46 umělců. Ve dvou výstavních sálech návštěvníci navíc uslyší záznam četby dopisů, které psal Kubišta svým blízkým a příteli Janu Zrzavému.

Chrám v Panenském Týnci je oficiálně nejmystičtějším místem v ČR

Nedostavěný gotický chrám v Panenském Týnci na Lounsku se oficiálně stal nejmagičtějším místem v Česku. Zvítězil v soutěži DestinaCze, kterou letos podruhé vyhlásila agentura CzechTourism. Bodoval i Chrám chmele a piva v Žatci, jenž vyhrál v kategorii Fénix, kam patří památky vzkříšené z popela. Výsledky zveřejnila agentura CzechTourism. Mnozí věří, že chrám v Panenském Týnci je nabitý pozitivní energií a dokáže léčit. Psychotronici tvrdí, že místní pozitivní energie má schopnost odstraňovat depresivní stavy, přinášet optimismus, dobrou náladu, elán a radost ze života. Kromě lidí, kteří věří v léčivé účinky chrámu, jde i o oblíbené místo svateb. Ročně tam oddají osm desítek párů, což je na městys, který má 408 obyvatel, velmi vysoké číslo.

Vyhlídková věž na hradě Orlík se pro turisty otevře během října

Vyhlídková věž na zřícenině hradu Orlík v Humpolci se pro návštěvníky otevře pravděpodobně během října. Stavba měla být předána už koncem září, prodloužení způsobily drobné technické problémy. ČTK to dnes řekl starosta Jiří Kučera (ODS). Vyhlídka podle něj zvýší turistickou atraktivitu Humpolce i jeho okolí. Turisté z vrcholu věže obsáhnou téměř celých 360 stupňů. Lidé uvidí například hrad Lipnici, horu Blaník, nejvyšší vrchol Pacovské pahorkatiny Strážiště, vrchy Křemešník a Čeřínek a navíc budou mít celý Humpolec jako na dlani.

Muzeum Českého ráje v Turnově připravuje expozici o horolezectví

Muzeum Českého ráje v Turnově připravuje novou expozici věnovanou historii horolezectví. Podobná zatím v Česku chybí. Muzeum Českého ráje patří k nejstarším muzeím regionálního typu v zemi, založeno bylo v roce 1886. Má expozice zaměřené na mineralogii, historii turnovského kamenářství a národopisu a také novou klenotnici, která umožňuje vystavovat i ty nejcennější sbírkové předměty, jako jsou zlaté šperky. Součástí areálu je také Kamenářský dům - replika nejstaršího roubeného stavení v Turnově. "Muzeum dlouhodobě usiluje o to, aby vznikla stálá expozice věnovaná historii horolezectví, zejména horolezectví v Českém ráji a na Maloskalsku. Je to fenomén, kterým se region může pyšnit a může na to nalákat i řadu turistů," řekla ČTK ředitelka muzea Vladimíra Jakouběová.

Hub mírně ubylo, houbařská sezona ale ještě nekončí

Růst hub v Česku v uplynulých dnech mírně zpomalil, méně jich je zejména na Moravě a také ve středních Čechách. Na většině míst jich ale stále roste dost, optimistický je i výhled do dalších dní. Ve větší míře se začínají objevovat podzimní druhy, řekl ČTK předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Zatímco pomaluju ustupují letní druhy jako hřiby, holubinky nebo rysce, více se objevují podzimní houby, ovšem včetně těch jedovatých. Rostou například pavučince, čirůvky, strmělky nebo penízovky. "Druhů lze stále najít dost, zůstávají i bedly nebo žampióny," podotkl Landa.

Velká pardubická má novou trofej, je ze skla

Vítěz letošní Velké pardubické nebude nad hlavu zvedat velký pohár jako doposud, ale poměrně subtilní skleněnou desku se siluetou jezdce na koni. Novou trofej nechalo vyrobit město Pardubice, autorem návrhu je architekt a radní Milan Košař. Prozradil, že si někdy skicoval koně při zdlouhavých jednáních zastupitelstva. Cenu z tabulového skla vyrobila společnost Preciosa. Na desce je gravírovaná silueta žokeje s koněm, podstavec je vyroben z černé žuly a nese datum dostihu. Velká pardubická se běží v neděli 12. října, start je stanoven na 16:35. Přihlášeno je zatím 22 koní včetně Tiumena, v jehož sedle bude osminásobný vítěz dostihu Josef Váňa.

Sport

Tenistka Petra Kvitová postoupila bez boje do čtvrtfinále v Pekingu. Turnajová trojka se měla v osmifinále utkat s Američankou Venus Williamsovou, ale bývalá světová jednička k zápasu kvůli viróze nenastoupila. Mladší ze sester Williamsových a současná první hráčka světa Serena na kurt nastoupila a Lucii Šafářovou porazila 6:1, 1:6 a 6:2. Do čtvrtfinále prošel ve dvouhře mužů Tomáš Berdych po výhře ve 2. kole nad Srbem Viktorem Troickým 6:3 a 6:4.

Počasí

Jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 16 až 20 °C, na severovýchodě kolem 14 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C.

02-10-2014