Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

05-10-2014

MZV se v reakci na Zemanovu výtku postavilo za ambasádu v Kyjevě

Ministerstvo zahraničí se v reakci na prezidentovu kritiku postavilo za české velvyslanectví v Kyjevě. Mluvčí úřadu Johana Grohová uvedla, že ministerstvo nedisponuje žádnými hodnověrnými informacemi, které by jakkoli zpochybňovaly práci uvedeného zastupitelského úřadu. Prezident Miloš Zeman v sobotu řekl, že je v souvislosti s žádostmi volyňských Čechů o přesídlení z Ukrajiny do ČR hluboce nespokojen s prací českého velvyslanectví v Kyjevě. Podle něj tato ambasáda nemá k volyňským Čechům dobrý vztah. O problematice volyňských Čechů se v neděli hovořilo také v diskusním pořadu České televize. Vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek má za to, že by vláda měla vyjít vstříc volyňských Čechům, kteří žádají o přesídlení z Ukrajiny. Podobně se vyjádřil i šéf KSČM Vojtěch Filip.

Český velvyslanec v Kyjevě Ivan Počuch serveru iDNES.cz řekl, že o potřebě přesídlení volyňských Čechů z Ukrajiny do vlasti se dozvěděl až z médií a ze schůzek s českými představiteli. Do té doby jej prý krajanský spolek o záměrech na repatriaci nijak neinformoval. "Kritiku pana prezidenta zaznamenávám s lítostí, protože jsem se rozvoji vztahů a podpoře aktivit krajanských spolků na Ukrajině poctivě věnoval," cituje web velvyslance Počucha. Ministerstvo uvedlo, že pokud by se informace a pochybení českého zastupitelského úřadu objevily a potvrdily, pak by přijalo adekvátní kroky.

Komunisté pravděpodobně nepodpoří státní rozpočet na rok 2015

Komunisté pravděpodobně ve Sněmovně nepodpoří státní rozpočet na rok 2015. V Otázkách Václava Moravce to dnes řekl jejich předseda Vojtěch Filip, podle něhož kabinet nepřišel s dostatečnými změnami v sociální a daňové oblasti. Filip návrhu státního rozpočtu na příští rok, který nedávno schválila vláda, vyčetl především slabou podporu vědy a výzkumu a českého exportu. Kabinet měl podle něj prostor na výrazně větší změny, ale učinil jen půlkrok. Vláda plánuje rozpočet se schodkem 100 miliard korun, letošní schválený hospodářský plán předpokládá deficit 112 miliard korun.

Řehoř: Se snížením počtu propouštěných zaměstnanců ČSA nepočítá

Se snížením počtu propouštěných zaměstnanců Českých aerolinií se nepočítá. Je možné řešit způsob jejich odchodu, mohli by třeba na určitou dobu akceptovat částečné úvazky. V diskusním pořadu České televize to řekl předseda představenstva Českého Aeroholdingu Václav Řehoř. Odborová organizace posádek letadel kvůli plánu propouštění vyhlásila stávkovou pohotovost. Napětí v ČSA způsobil záměr propustit téměř třetinu pilotů a skoro polovinu letušek a stevardů.

Kurucz: Převod majetku z ČD do SŽDC může vynést až sedm mld. Kč

Převod nemovitého majetku z Českých drah do Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) by v první etapě mohl drahám vynést kolem pěti miliard Kč, celkem až sedm miliard Kč. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekl generální ředitel Českých drah Daniel Kurucz. ČD podle něj veškeré záležitosti nutné k převodu připravily, takže podle Kurucze nyní nic nebrání tomu, aby materiál šel z ministerstva dopravy na jednání vlády. Část peněz by mohly ČD získat už letos, dodal. První etapa převodu majetku se týká budov a pozemků pod nimi, druhá převodu pozemků pod kolejemi.

Armáda nakoupí vyprošťovací vozidla pro Pandury za 191 milionů

Armáda si plánuje pořídit vyprošťovací vozidla, která by pomáhala třeba při nehodách obrněnců Pandur. Zakázka, kterou ministerstvo obrany vypsalo na konci září, má předpokládanou hodnotu 191 milionů korun. Vyplývá to z informací zveřejněných ve věstníku veřejných zakázek a odpovědí ministerstva obrany. Rezort plánuje pořídit pět vozidel, zájemci o zakázku se do ní mohou přihlásit do 30. října.

Základním školám po listopadu 1989 ubyla třetina žáků

Českým základním školám po listopadu 1989 ubyla třetina žáků. Zatímco v roce sametové revoluce v nich do lavic zasedlo asi 1,24 milionu žáků, o třiadvacet let později to bylo necelých 808 tisíc dětí. Od roku 2008 však roste počet prvňáčků, takže se situace v poslední době postupně mění. Žáků ubývalo také na slovenských základních školách, kde to pokračovalo až do loňska. V mateřských školách se propad počtu dětí v ČR zastavil ve školním roce 2005/2006. Od té doby je v nich dětí čím dál více a na řadě míst navíc kapacita předškolních zařízení nedostačuje, například loni bylo odmítnuto asi 60.000 zájemců.

Cenu Havlovy nadace převzal americký antropolog Andrew Lass

Cenu VIZE 97 v Praze z rukou Dagmar Havlové převzal americký profesor kulturní a sociální antropologie Andrew Lass. Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, která cenu uděluje, ho vyznamenala mimo jiné za to, že po revoluci pomohl návratu Československa do světa civilizovaných společností. Profesor americké Mount Holyoke College je šestnáctým laureátem ceny, která se uděluje v den narozenin bývalého českého a československého prezidenta.

Andrew Lass se narodil roku 1947 v New Yorku, vyrůstal však v pražských Dejvicích, kde se jeho rodiče jako novináři usadili. Po ukončení střední školy vystudoval poblíž Stuttgartu vědeckou fotografii a film. Později v Praze studoval na FAMU a Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Na podzim roku 1968 se stal členem Pražské surrealistické skupiny. O pět let později byl se svými rodiči Husákovým normalizačním režimem z Československa vyhoštěn. Doktorát v oboru kulturně-sociální antropologie získal roku 1981 na Massachusettské univerzitě v Amherstu. V roce 1999 byl jmenován profesorem antropologie, kterou vyučuje na Mount Holyoke College v Massachusetts. Po politické rehabilitaci v roce 1993 mu Univerzita Karlova udělila titul magistra. Ve vědecké práci na sebe upozornil originálním přístupem k různým pojetím času a paměti. Témata jeho studií odrážejí jeho trvalý zájem o českou společnost - od národního obrození přes současnou Prahu turistickou až po uměleckou avantgardu. Česká akademie věd mu v roce 1995 udělila cenu Jana Evangelisty Purkyně.

Ostravské divadlo připravilo speciální operní program pro žáky

Ostravské Národní divadlo moravskoslezské (NDM) připravilo speciální program pro žáky základních a studenty středních škol, na kterém zazní slavné operní árie. Například duet Znám jednu dívku z Prodané nevěsty. Projekt chce dětem a mladým lidem přiblížit operní umění. Koncerty se konají jako součást programu Roku české hudby. ČTK to řekla mluvčí divadla Marcela Bednaříková. Na koncertech účinkují hudebníci, sboristé i operní sólisté NDM.

Ve Vřesovicích mají nové muzeum s památníkem odbojáře

Na historii a současnost Podchřibí se zaměří nově založené muzeum ve Vřesovicích na Hodonínsku. Vzniklo spolu s komunitním centrem v nevyužité obecní budově a v neděli se poprvé otevřelo veřejnosti. Investici 600.000 korun pokryla ze dvou třetin dotace z evropských fondů. "Stálou expozici chceme postupně rozšiřovat," řekl ČTK odborný garant Milan Řepa z Historického ústavu Akademie věd ČR. Mikroregion Podchřibí tvoří obce Ježov, Kelčany, Labuty, Skalka, Žádovice a Vřesovice. V muzeu zatím návštěvníci najdou panely s informacemi a fotografiemi, trojrozměrné artefakty přibudou až později. Provozovatelé chtějí organizovat přednášky, do muzea pozvou školy z okolí.

Muzeum je zároveň památníkem Oldřicha Pechala, československého vojáka a velitele paradesantní skupiny Zinc, popraveného nacisty v roce 1942. Narodil se v Osvětimanech, vyrůstal ve Vřesovicích, do jejichž blízkosti také směřoval výsadek skupiny Zinc. Omylem je ale vysadili na Slovensku, odkud museli do Chřibů přejít. Pechal na hranicích padl do rukou německých celníků, využil však jejich neopatrnosti, jednoho zastřelil a druhého smrtelně zranil. Podařilo se mu uprchnout, gestapo ale brzy zjistilo jeho totožnost. Pechal se proto musel se svými dvěma spolubojovníky rozejít, poté se ukrýval v Chřibech. Gestapo jej nakonec dopadlo s pomocí svých konfidentů. Mučili jej, avšak nabídky ke spolupráci Pechal odmítl. Nacisté popravili nejen jeho samotného, ale také jeho rodiče a příbuzné, o život přišlo dalších téměř 20 lidí na Kyjovsku.

Sport

Čeští tenisté Petra Kvitová ani Tomáš Berdych ve finále turnaje v Pekingu neuspěli. Dvojnásobná wimbledonská vítězka prohrála v přímém duelu o post druhé hráčky žebříčku WTA s Ruskou Marií Šarapovovou 4:6, 6:2 a 3:6 a klesne ze třetího místa na čtvrté. Berdych získal v duelu se světovou jedničkou Novakem Djokovičem jen dva gamy a finále prohrál 0:6, 2:6.

Počasí v pondělí

Jasno až polojasno, zpočátku místy,postupně jen ojediněle zataženo nízkou oblačností. Teploty 14 až 18 stupňů Celsia.

05-10-2014