Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

13-10-2014

Sobotka: Koalice na konci roku zhodnotí, jak ministři plní úkoly

Na přelomu roku by měla koalice zhodnotit, jestli její ministři plní zadání, které dostali. Pokud některé úkoly nesplní, mělo by se to řešit na koaličním jednání. V rozhovoru s ČTK to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zopakoval, že ministry za ČSSD měnit nechce. Odmítl také, že by jeho jménem o možných změnách s koaličními partnery vyjednával jeho přítel, advokát Radek Pokorný, jak o tom někteří lidé z koalice mluví. Často se mluví o tom, že by ve vládě kvůli některým problémům mohl skončit ministr dopravy Antonín Prachař (za ANO). Podle Sobotky by měl dotáhnout do konce mimo jiné výběr nového dodavatele mýta a nového šéfa Ředitelství silnic a dálnic či ekonomickou stabilizaci Českých drah.

Rozjíždí se vyjednávání o radničních koalicích

Na mnoha místech po celé republice naplno začínají jednání o koalicích na magistrátech a radnicích. V některých městech začala vyjednávání o možné povolební spolupráci už v neděli, třeba v Praze, ve většině obcí se však bude naostro jednat až od počátku tohoto týdne. V řadě měst budou mít na výslednou podobu koalic vliv hnutí a spolky jen s několika málo zastupiteli. Premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka podporuje sestavování koalic na vládním půdorysu. V některých městech je pro takovou spolupráci i ANO, podle předsedy Andreje Babiše existují ale místa, kde to zřejmě odmítnou.

Týmy ANO, ČSSD a Trojkoalice se mají v Praze sejít na konci týdne

Potenciální partneři na pražské radnici ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) se poprvé sejdou společně na konci týdne. Nad svými programy se shodly ČSSD a ANO. "Vzájemně jsme si pročítali programy a zjistili jsme, že v tam nejsou neshody," řekl ČTK lídr ČSSD a ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. Pokud se ANO, ČSSD a Trojkoalice domluví, získali by v 65členném zastupitelstvu těsnou většinu 33 hlasů. Právě na "křehkost" této koalice v neděli upozornil předseda pražské KDU-ČSL Jan Wolf. Podle Ludvíka musí jistotu hlasů pro koalici zajistit vítěz voleb, tedy hnutí ANO. Komunální volby v Praze vyhrálo ANO se ziskem 17 zastupitelů, těsně za ní s 16 křesly skončila TOP 09. Po osmi mandátech má Trojkoalice, ODS a ČSSD. Piráti získali stejně jako KSČM po čtyřech křeslech. Zatím nejčastěji skloňovanou budoucí koalici na magistrátu je varianta ANO, ČSSD a Trojkoalice.

V Olomouci bude vládnout ČSSD s ODS,TOP 09 a lidovci, ANO mimo hru

Koalici v Olomouci vytvoří ČSSD s ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Primátorem krajského města by se podle podepsané dohody měl stát lídr ČSSD Antonín Staněk. V 45členném zastupitelstvu bude mít čtveřice těchto stran většinu 24 zastupitelů. Koaliční smlouva má být uzavřena do 17. října. Vítězné ANO poté zůstane v opozici. V předchozích čtyřech letech na radnici vládla koalice ODS, KDU-ČSL a TOP 09.

Sobotka: Slova Babiše o koalici v Brně a Ostravě jsou krátkozraká

Výroky ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše o tom, že jeho hnutí nebude vytvářet koalice se sociální demokracií v Brně nebo Ostravě, jsou krátkozraké. V rozhovoru s ČTK to řekl premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Babišovi také nepřímo vzkázal, aby nebrečel nad Olomoucí, kde sociální demokraté uzavřeli koalici bez ANO, a zeptal se svých vyjednávačů, proč nezvládli povolební jednání. Babiš reagoval slovy, že nepláče, reakce Olomoučanů se podle něj ukáže za dva roky u krajských voleb. Sobotka má za to, že ČSSD v Brně dosáhla velmi dobrého výsledku a pro stabilitu města by bylo nejlepší, kdyby se dvě ve volbách nejsilnější strany dohodly. Také v Ostravě má podle něj ČSSD v městských obvodech velmi silnou pozici. Ministerský předseda, kterého prý slova vicepremiéra mrzí, také zopakoval, že spolupráci ve městech na půdorysu vládní koalice pokládá za rozumnou.

Nevládní organizace: Kupčení s hlasy voličů je v ČR běžným jevem

Nakupování voličských hlasů se podle nevládních organizací stalo v Česku běžným jevem, týká se především sociálně vyloučených lokalit. Při letošních komunálních volbách se kromě již známých případů uskutečnilo třeba v Praze 10, v Brně či v Kadani, uvedli zástupci Nadačního fondu proti korupci, Oživení, Transparency International a sdružení Naši politici, kteří monitorovali možné manipulace s voličskými hlasy. Žádají kvůli tomu zpřísnění volebního i trestního zákona. "Nakupování hlasů je v sociálně vyloučených lokalitách naprosto běžným jevem," uvedl Lukáš Landa ze sdružení Oživení. Podle něj o tom svědčí informace z Ústí na Labem, Bíliny, Českého Těšína, Ostravy nebo z Opavy.

Čeští krajané na Ukrajině nejsou podle Sobotky ohroženi na životě

Čeští krajané na Ukrajině nejsou podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) ohroženi na životě nebo bezpečnosti. Pokud by byli, měla by se vláda v jejich věci velmi rychle angažovat. Ministerský předseda to dnes řekl v rozhovoru s ČTK. O přesídlení do Česka nedávno požádalo 232 krajanů z Ukrajiny. Prezident Miloš Zeman jejich žádost podpořil.

Ministerský předseda má za to, že nyní je nutné zjistit, co se na Ukrajině skutečně děje, případně, co krajanům hrozí. "Pokud by našim krajanům hrozilo nebezpečí života nebo ohrožení zdraví, pak přirozeně by se česká vláda měla velmi rychle v této věci angažovat. Pokud je to otázka jenom, řekněme, sociální, nebo otázka nějaké snahy žít někde jinde mimo Ukrajinu, tak si myslím, že máme dostatek času, abychom ty věci zanalyzovali," uvedl Sobotka.

V Evropě je únava z demokracie, řekl Schwarzenberg na Foru 2000

V Evropě panuje únava z demokracie. Na konferenci Forum 2000 to uvedl bývalý český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Předseda TOP 09 doufá, že ji probudí ruský prezident Vladimir Putin a Evropané si vzpomenou na to, co demokracie je a že je ji třeba bránit. Bývalá slovenská premiérka Iveta Radičová za největší riziko pro Evropu považuje volání lidí po silnějším státu, kterému jsou ochotni přenechat své svobody. "Demokracie v současné době stojí na poměrně nudných politicích, kteří se dají prakticky kdykoli zaměnit jeden za druhého, alespoň pro mnoho lidí," soudí Schwarzenberg, který spolu s Radičovou vystoupil na úvodním panelu konference, jejíž 18. ročník začal v neděli.

Českou armádu zkontrolují pozorovatelé OBSE

Českou armádu zkontrolují pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). V úterý a ve středu navštíví ženisty v Bechyni a leteckou základnu v Čáslavi. ČTK to sdělila mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Podobné kontroly OBSE se konají jednou za pět let. Jejich hlavními úkoly je třeba ověřování informací o počtu vojáků a konvenční výzbroje. Pozorovatelé navštěvují letecké a pozemní základny a účastní se ukázek výcviku nebo zaváděné techniky. Naposledy takto OBSE dohlížela například na zavedení transportérů Pandur do české armády v roce 2009.

Sobotka: Setkání vlád ČR a Izraele se má odehrát na přelomu roku

Setkání vlád České republiky a Izraele by se podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) mělo uskutečnit na přelomu roku v Izraeli. Hlavním bodem společného jednání má být spolupráce v oblasti vědy a výzkumu, řekl v rozhovoru s ČTK Sobotka, který se do konce roku chystá také na návštěvu Spojených států.

NKÚ: Nestandardní převod ovlivnil schodky rozpočtů 2012 a 2013

Ministerstvo dopravy nestandardním převodem pěti miliard korun na žádost ministerstva financí ovlivnilo schodek státního rozpočtu v letech 2012 a 2013, tvrdí Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Převod snížil schodek rozpočtu v roce 2013, který měl být předvolební. Podle bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) byl takový převod běžný, NKÚ ale uvedl, že na obdobnou operaci jeho kontroly dosud nenarazily. Peníze pravděpodobně posloužily jako rezerva pro Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI), uvedlo ministerstvo dopravy. O výsledcích prověrky účetní závěrky ministerstva dopravy dnes ČTK informovala mluvčí NKÚ Olga Málková. Pět miliard korun bylo v poslední den roku 2012 převedeno z operačního programu Doprava na účet SFDI a v únoru následujícího roku zpět na účet ministerstva dopravy. "Celý proces převodu prostředků - včetně žádostí a finanční kontroly - trval pouhé dva pracovní dny," upozornil NKÚ.

Kalousek ČTK řekl, že převod nepovažuje za nic nestandardního, což lze ověřit na státních závěrečných účtech posledních 20 let. Jde podle něj většinou o převod peněz v závěru roku, kdy dopravní fond potřebuje peníze na kofinancování, které ale nestihne vyčerpat, proto je v novém kalendářním roce vrátí. "Účetně se schodek v roce 2012 zvýšil, v roce 2013 snížil, nikdo nic neukradl," uvedl Kalousek. Dodal, že si neumí představit, že by šlo o záměr. V obou letech byl konečný deficit nižší, než se plánovalo. Také bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS), který se ministrem stal jen dva týdny předtím, řekl ČTK, že převod považuje za standardní účetní operaci. Podotkl, že se uskutečnila na žádost ministerstva financí.

Těžební společnost OKD propustí ke konci roku 300 lidí

Těžební společnost OKD propustí ke konci roku 300 lidí. Při odchodu dostanou šest měsíčních platů. Jde hlavně o pracovníky kanceláří a povrchových pracovišť, především v důchodovém nebo předdůchodovém věku. ČTK to řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. OKD má nyní přes 11.000 vlastních zaměstnanců. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík potvrdil, že z organizačních důvodů by mělo odejít 297 lidí. "Cíl je, aby to bylo sociálně nejpřijatelnější, to znamená u lidí, kteří jsou nějakým způsobem zabezpečeni," řekl odborový předák. Je podle něj jasné, že pokles těžby se ve stavech zaměstnanců musí projevit.

Antimonopolní úřad: Abris může převzít skupinu autobazarů AAA Auto

Britská investiční skupina Abris může převzít skupinu autobazarů AAA Auto. Transakci povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Rozhodnutí zatím není pravomocné. ČTK to řekl předseda úřadu Petr Rafaj. Podle dřívějších informací se ale prodej zatím neuskutečnil. Schválení fúze antimonopolním úřadem je ale podmínkou dokončení případného prodeje. AAA Auto provozuje 34 poboček v ČR, na Slovensku, v Rusku a Maďarsku. Majoritním vlastníkem firmy je její zakladatel Anthony Denny, který nyní jedná o prodeji akcií. Menší část stále drží drobní akcionáři, kteří získali akcie v rámci úpisu na burzách v Praze a Budapešti.

Navýšení platů od listopadu by ve zdravotnictví mohl být problém

Navýšení tarifních platů od listopadu o 3,5 procenta, jež schválila vláda pro státní zaměstnance, by ve zdravotnictví mohl být problém. Připouští to ministerstvo práce a sociálních věcí v důvodové zprávě k návrhu nových platových tabulek, který má ve středu na programu vláda. Jednak miliarda korun vyčleněná letos na platy nebude stačit i pro zdravotníky, jednak se peníze zdravotnictví dostanou do nemocnic pouze skrze úhradovou vyhlášku. A ta se právě mění vždy až k 1. lednu, novelizovat ji v průběhu roku není možné. "Nechceme zabrzdit přidání ostatním zaměstnancům, proto na vládě budeme hledat možnosti, jak to udělat i bez úhradové vyhlášky," řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Silničním dopravcům v současnosti chybí 5000 řidičů

Tuzemským dopravním firmám v současnosti chybí zhruba 5000 řidičů velkých nákladních aut a autobusů. Sdružení Česmad Bohemia bude uchazeče o povolání řidiče lákat billboardovou kampaní. Celkově je v současnosti aktivních asi čtvrt milionu profesionálních řidičů všech kategorií silničních vozidel. Nedostatek řidičů se v současné době podle mluvčího Česmadu Martina Felixe projevuje natolik, že některé dopravní firmy by rády přikoupily nová vozidla, ale protože je nemá kdo řídit, vozidla nekoupí a nabídky přeprav odřeknou.

Na dálnici D1 se postupně otevřou uzavírky

Na D1 se postupně otevřou uzavírky spojené s modernizací dálnice. V úterý 14. října zmizí omezení u Jihlavy ve směru na Brno a ve středu 15. října se omezení začne odstraňovat mezi Šternovem a Psáři. V tiskové zprávě to uvedlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Odstraňování uzavírek souvisí s přípravou komunikace na nadcházející zimní období a zimní údržbu. Nejvytíženější tuzemská dálnice je zhruba deset let za svou životností. Celá oprava mezi Mirošovicemi na 21. kilometru a Kývalkou na 182. kilometru by podle odhadů ministerstva mohla stát asi 14 miliard korun. Stavba je kvůli ulehčení uzavírek rozdělená na 21 úseků, které se mají modernizovat postupně.

Šabatová s Křečkem chtějí po rozporech dále spolupracovat

Ombudsmanka Anna Šabatová a její zástupce Stanislav Křeček chtějí i přes některé názorové rozdíly z minulosti spolupracovat. Rozcházejí se v pohledu na komentování mediálně známých kauz. Šabatová si přeje, aby v nich vystupovali za úřad veřejného ochránce práv jednotně. Křeček ale upozorňuje, že ve světě právníků je běžné vyslovovat i názorově odlišná stanoviska. ČTK sdělili, že si chtějí vyříkat názory. Nejvíce rozdělila kancelář veřejného ochránce práv tzv. šátková kauza. Týká se dvou dívek - studentek pražské střední zdravotnické školy, které ji musely opustit, protože v ní nemohly chodit coby muslimky v hidžábu, jenž zahaluje vlasy a krk. Šabatová se razantně postavila na stranu dívek a žádala úpravu školního řádu, který by nošení hidžábu povolil. Křeček má ale na věc odlišný názor, s kterým se netajil. Ombudsmanka to vnímala tak, že vstoupil do té části agendy, kterou se zabývá ona.

Kvůli ebole by se měla připravit i armádní nemocnice v Těchoníně

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) plánuje ve spolupráci s ministerstvem obrany kvůli hrozbě eboly připravit také armádní zařízení v Těchoníně. Tato záložní nemocnice s osmi lůžky vhodnými pro tyto pacienty by měla sloužit v případě, že by dvě lůžka vyčleněná v Nemocnici Na Bulovce byla obsazena. Němeček na tiskové konferenci řekl, že nedávná podezření na výskyt této infekční nemoci v Česku prověřila připravenost Bulovky. V úterý se sejde pracovní skupina, která bude vedle přípravy Těchonína řešit také možnost screeningu na Letišti Václava Havla, i když přímé lety z rizikových oblastí do Česka nesměřují.

Marksová: Systém sociálního pojištění bude za 25 let obdobný

Systém sociálního pojištění bude za dalších pětadvacet let fungovat na stejných základních principech jako v současné době, myslí si ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová. Žádné dramatické změny neočekává ani Vilém Kahoun, ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ), která příští rok oslaví pětadvacet let existence. Marksová na tiskové konferenci poukázala na to, že systém sociálního pojištění stojí na základech vytvořených před 90 lety první legislativní úpravou této oblasti. Cílem je, aby údaje o důchodovém pojištění nebo kalkulačky výše důchodu byly snadno přístupné občanům.

Antimonopolní úřad postavil záměr na svoz odpadu v Praze vozy TSK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pozastavil záměr Pražských služeb (PSAS), aby v Praze od listopadu svážela odpad Technická správa komunikací (TSK). Úřad vydal předběžné opatření. ČTK to potvrdil mluvčí úřadu Martin Švanda. Opatření fakticky znamená, že od listopadu mohou v metropoli nastat problémy se svozem odpadu. Představenstvo a dozorčí rada Pražských služeb, v nichž Praha drží majoritu, v pátek schválilo pronájem majetku městem vlastněné společnosti TSK. Zároveň rozhodly o zrušení smluv se subdodavateli. Tento krok měla v úterý potvrdit valná hromada společnosti. Praha má se svozem komunálního odpadu, který ročně vyjde na zhruba miliardu, dlouhodobé potíže.

Mládek: Česku chybí více absolventů technických oborů

V Česku chybí více absolventů vysokých škol s technickými obory. Řekl to ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který slavnostně otevřel první technický obor na Jihočeské univerzitě (JČU). Tím se stala mechatronika, kterou JČU akreditovala ve spolupráci s pražským ČVUT. Podle Mládka trh práce má nedostatek odborníků v tomto směru, protože maturanti často dávají přednost studiu humanitních oborů. Podle Mládka má mechatronika mimo jiné výhodu v tom, že je na průsečíku několika oborů. Dodal, že absolventi se pak mohou prosadit například ve strojírenském průmyslu nebo se věnovat jaderné energii. Mechatronika nabízí interdisciplinární vzdělání spojující elektroniku s elektrotechnikou, výpočetní techniku s informatikou a strojírenstvím.

CVVM: Proti školnému na vysokých školách jsou tři čtvrtiny Čechů

Proti zavedení školného na vysokých školách jsou tři čtvrtiny Čechů. Vyplývá to ze zářijového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění Akademie věd ČR (CVVM). Pro školné se vyslovila jen pětina dotázaných. Odpůrců školného v posledních letech na úkor jeho příznivců vytrvale přibývá. Proti školnému se staví 74 procent účastníků průzkumu, kdežto pro placení za studium na vysokých školách je pouze 21 procent. Zbytek lidí nemá k otázce jasné stanovisko. CVVM provádělo průzkum v období od 8. do 15. září. Zúčastnilo se ho 1017 obyvatel České republiky ve věku od 15 let.

ČSÚ: Do Česka přijelo v létě o šest procent více cizinců

Do Česka přijelo o letních prázdninách o šest procent více zahraničních turistů. Počet hostů ubytovaných v hotelech a penzionech v červenci a srpnu se celkem zvýšil také o šest procent na 2,3 milionu. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Nejrychleji rostl zájem o ubytování ve čtyřhvězdičkových hotelech, který se meziročně zvýšil o osm procent. V pětihvězdičkových hotelech počet hostů vzrostl o pět procent, stejně jako počet přenocování. Negativní trend zkracování pobytů se letos zastavil. Do Česka přijelo loni rekordních 7,3 milionu zahraničních turistů, meziročně o dvě procenta víc.

CzechTourism: Počet ruských turistů v ČR letos klesne až o pětinu

Počet ruských turistů přijíždějících do ČR letos klesne o 15 až 20 procent, odhaduje agentura CzechTourism. Počet víz, které vydaly ruským turistům české zastupitelské úřady, ve třetím čtvrtletí klesl v průměru o 19 procent. Generální konzulát v Petrohradě zaznamenal pokles o pětinu, v Jekatěrinburgu o 12 procent. Zastupitelský úřad v Moskvě, který vydává nejvíce víz, hlásí pokles o 19 procent. V tiskové zprávě o tom informovala agentura CzechTourism. Podle ředitele agentury CzechTourism Rostislava Vondrušky by situaci pomohlo řešit především zjednodušení a urychlení právě vydávání víz na zastupitelských úřadech ČR v Rusku. Pokles zájmu Rusů o evropské destinace souvisí i s neuspokojivou situací na trhu cestovního ruchu v Rusku. Ruské turisty v Česku nahrazují Němci a Číňané.

Český turista přišel v Rakousku o život při horské túře

Na horském výletě na středozápadě Rakouska přišel o život český turista, který uklouzl a zřítil se asi 200 metrů z prudkého svahu. Agentura APA napsala, že jakýkoli pokus o záchranu už byl marný. Přítelkyně českého turisty z Prahy a jeho dva další kamarádi vyvázli bez zranění.Neštěstí se stalo v masivu Drachenwand (Dračí stěna) v oblasti Solné komory. Turisticky dobře vybavená skupina podle APA sestupovala dolů, když Čech z nevysvětlitelných důvodů uklouzl. K neštěstí údajně došlo v jednodušší části jinak náročného sestupu.

Rozloučení s Pavlem Landovským bude 17. října v kostele sv. Ignáce

Poslední rozloučení s hercem, dramatikem a signatářem Charty 77 Pavlem Landovským se uskuteční v pátek 17. října v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí v Praze. Chrám bude přístupný od 11:00 do 12:30 hodin. Rodina žádá veřejnost, aby se zdržela vhledem k pietnímu charakteru situace fotografování. Následný obřad bude určen pro uzavřenou společnost - rodinné příslušníky a přátele zesnulého. Landovský zemřel 10. října ve věku 78 let. Byl jedním z nejoblíbenějších herců 60. let. Po neúspěšných pokusech o přijetí na DAMU začínal jako elév v mimopražských souborech. Od poloviny 60. let byl 11 let členem pražského Činoherního klubu. Zahrál si mimo jiné ve snímcích Ostře sledované vlaky, Marketa Lazarová, Svatba jako řemen a Utrpení mladého Boháčka. Nucený ústup ze slávy mu přinesla 70. léta. Přitížilo mu i jeho přátelství s Václavem Havlem. Poté, co jako jeden z prvních podepsal Chartu 77, už mohl hrát jen neveřejně, například v bytovém divadle Vlasty Chramostové. S Havlem také natočil záznam jeho Audience. V roce 1978 jej komunistický režim donutil opustit republiku. Žil v Rakousku, kde se stal členem vídeňského Burgtheateru.

Zemřel neurolog Karel Lewit, zakladatel manipulační léčby

Ve věku 98 let zemřel neurolog a účastník zahraničního odboje za druhé světové války Karel Lewit. ČTK to sdělil Karel Huněk ze společnosti Za pozitivní přístup k životu, jíž byl Lewit členem. Lewit je považován za zakladatele manipulační léčby, při které se opakováním jemných pohybů uvolňuje napětí svalů a podporuje kloubní pohyblivost. Senát ho v roce 2009 navrhl na ocenění medailí Za zásluhy. Lewit se narodil 25. dubna 1916 ve slovinské Lublani, rodina se pak přestěhovala do Prahy. Studium medicíny přerušil před německou okupací českých zemí a odešel do Francie, kde nastoupil do zahraničních československých jednotek jako zdravotník. S nimi se dostal do Anglie a v září 1944 zpět do Normandie jako příslušník Čs. obrněné brigády. Za odbojovou činnost získal prestižní vojenské vyznamenání Zlatý kříž ČSR.

Mikroby i zelené technologie nabízí filmový festival o vědě

Mikroby v lidském těle i přírodě, pěstování masa ze zárodečných buněk nebo využití vlastností hub v různých oborech se věnuje letošní ročník festivalu vědeckých filmů. Čtvrtý ročník Life Sciences Film Festival začal na České zemědělské univerzitě v univerzitním kampusu v pražském Suchdole a potrvá do pátku. Letos se přihlásilo rekordních 169 snímků z 31 zemí, informoval ČTK programový ředitel festivalu Štěpán Alexander. Zdarma mají vstup studenti i veřejnost.

Czech Press Photo má snímek z počátku ukrajinského konfliktu

Hlavní cenu v jubilejním dvacátém ročníku soutěže žurnalistické fotografie Czech Press Photo získal Filip Singer z European Pressphoto Agency (EPA) za snímek z počátku demonstrací na kyjevském náměstí Majdan. Na fotografii s názvem Začátek je zachycen muž se zkrvaveným obličejem a skloněnou hlavou procházející kolem zdi, na které jsou namalovány zástupy andělů. Ukrajinský konflikt byl tématem, který se v letošní soutěži opakoval nejčastěji.

Vondruška chce představit husitství z pohledu prostých lidí

Spisovatel Vlastimil Vondruška, který v loňském roce uzavřel poslední knihou čtyřdílnou historickou fresku o Přemyslovcích, vydává v těchto dnech první díl historické ságy o husitech. V chystaných šesti až sedmi dílech se snaží demytologizovat husitství, které se podle něj stalo "ideologickým otloukánkem". Řekl to v rozhovoru s ČTK. "Baroko si ho vzalo jako odstrašující příklad, aby zdůraznilo ideály katolictví. Národní obrození ho mělo za klín českého boje proti německé rozpínavosti. Za Masaryka se husitství stalo frází všech tehdejších politických tlučhubů, kteří jeho prostřednictvím neustále připomínali odvahu českého národa, až se sami vzdali Hitlerovi. A pro komunisty byli husité prvními bojovníky za práva chudých a dokonce středověkými ateisty," uvedl Vondruška. Podle něj svým způsobem měly tehdy pravdu obě strany konfliktu, ale obě také páchaly bezpráví. "V téhle knize neříkám žádné soudy, pouze píšu příběh a ať si čtenář udělá obrázek sám," řekl. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví osud proti sobě. Vystudovaný historik Vondruška byl loni již třetím rokem po sobě vyhlášen nepůjčovanějším autorem všech veřejných knihoven v Česku.

Bratři Ebenové po letech vydávají nové album Čas holin

Kapela Bratři Ebenové po šesti letech vydává nové album Čas holin, Skupina je známá mnoholetými pauzami mezi vydáváním svých desek. Například jejich druhá nahrávka s názvem Tichá domácnost vznikla až jedenáct let po debutu Malé písně do tmy z roku 1984. Následovaly nahrávky Já na tom dělám (2002), koncertní DVD Ebeni v zahradě (2004) a v roce 2008 zatím poslední album Chlebíčky. ČTK o tom informoval Šimon Kotek z vydavatelské společnosti 100PROmotion.

Sport

Čeští fotbalisté dnes mohou potvrdit vynikající vstup do kvalifikace o mistrovství Evropy ve Francii v roce 2016. Po výhrách 2:1 nad největšími soupeři v boji o postup Nizozemskem a Tureckem se tentokrát představí na hřišti jednoho z outsiderů skupiny A Kazachstánu. I ten však už ukázal svou sílu a v pátek až do 82. minuty držel remízu v Nizozemsku. Na svěřence trenéra Pavla Vrby navíc v Astaně čeká nástraha v podobě umělého trávníku.

Jednu očekávanou premiéru a překvapení přichystal kapitán českých tenistek Petr Pála na finále Fed Cupu. V širší nominaci k osvědčeným oporám Petře Kvitové a Lucii Šafářové oznámil ve formě hrající Karolínu Plíškovou a nečekaně stříbrné deblistky z londýnské olympiády Andreu Hlaváčkovou s Lucií Hradeckou. Zápas o titul proti Německu se uskuteční 8. a 9. listopadu v pražské O2 areně.

Tenistka Karolína Plíšková si po triumfu v Linci znovu vylepšila žebříčkové maximum, v pořadí WTA jí patří 27. místo. Petra Kvitová je dál čtvrtá.

Akrobatický pilot Martin Šonka obsadil v předposledním závodu seriálu Red Bull Air Race v Las Vegas osmé místo. Kvůli silnému větru bylo finálové kolo zrušeno a platily výsledky ze sobotní kvalifikace, kterou vyhrál Kanaďan Pete McLeod. Šonka měl přitom namířeno k mnohem lepšímu umístění. V přímém souboji v prvním kole porazil jednoho z kandidátů na celkový titul Rakušana Hannese Archa a z 11 pilotů, kteří ve finále odstartovali, měl nejrychlejší čas. Pak ale kvůli nebezpečným podmínkám odmítl letět McLeod a maršálové následně závod zrušili.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, v Čechách a na severu Moravy déšť nebo přeháňky. Během dne od jihozápadu ustávání srážek a postupně oblačno až polojasno. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, na východě území až 21 °C, v 1000 m na horách kolem 12 °C.

13-10-2014