Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

14-10-2014

Výsledky víkendových komunálních voleb už jsou oficiální

Výsledky víkendových komunálních voleb už jsou oficiální. Státní volební komise je vyhlásila ve Sbírce zákonů ve formě celkových výsledků za ČR a rozdělení mandátů podle volebních stran. Volilo se v 6375 obcích, hlasovat přišlo 3,7 milionu z 8,4 milionu oprávněných voličů. Vybráno bylo 62.121 zastupitelů, uvádí se v oficiálních výsledcích. Po jejich zveřejnění bude možné výsledky voleb zpochybnit u krajských soudů. Lidé mohou podávat návrhy na neplatnost samotného hlasování, na neplatnost voleb v obci nebo na neplatnost volby kandidáta. Stížnosti lze předpokládat hlavně v severomoravských a severočeských obcích, kde se podobně jako při minulých volbách objevily případy kupčení s hlasy voličů.

Co do počtu mandátů i letos obecní volby tradičně vyhrála místní sdružení nezávislých kandidátů, neboť na rozdíl od stran kandidovala i v malých obcích. Celkem nezávislí kandidáti získali podle navrhujících stran přes 41.000 křesel, o tři tisícovky více než při minulých volbách. V počtu hlasů zvítězilo hnutí ANO, které také vyhrálo v řadě velkých měst. Celkem získalo 1610 zastupitelů. Ze stran na počet mandátů vyhráli lidovci, dokázali posílit stejně jako Starostové a nezávislí. Ostatním sněmovním stranám zastupitelé ubyli. Největší propad postihl občanské demokraty, kteří minulé volby ze stran vyhráli a nyní přišli o více než polovinu křesel.

Wolf: Trojkoalice se v Praze s ANO shoduje na většině bodů programu

Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) se v Praze ve většině bodů programu shoduje s vítěznou ANO. Po 2,5hodinovém jednání to ČTK za vyjednavače řekl Jan Wolf (KDU-ČSL). S TOP 09 zatím nejedná. Ctí totiž vítěze voleb, který má podle Wolfa právo na první pokus o vyjednání koalice. O nejednotnosti Trojkoalice, jejíž někteří členové se vymezili proti spolupráci s ANO, neví. ANO vyhrálo volby se ziskem 17 zastupitelů, za ním s 16 křesly skončila v metropoli dosud vládnoucí TOP 09. Po osmi mandátech má v 65členném zastupitelstvu Trojkoalice, ODS a ČSSD. KSČM získali stejně jako Piráti čtyři křesla. ANO kromě Trojkoalice oslovila i ČSSD. Společně by dali dohromady těsnou většinu. ANO se proto pokouší vyjednat i podporu pirátů.

Ministři financí jsou pro širší výměnu informací o účtech

Ministři financí zemí EU se v Lucemburku shodli na rozšíření automatické výměny informací například o bankovních účtech. Nebudou tak přicházet o daně ve chvíli, kdy mají jejich občané konto v jiné členské zemi EU. Pro většinu zemí unie by měla nová pravidla začít platit od roku 2017. Výjimku si vyjednalo Rakousko, které se připojí o rok později. "Česko to podporuje. My jsme aktivní v boji proti daňovým podvodům, takže ty informace jsou pro nás důležité," řekl ČTK a Českému rozhlasu český vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. Odhady, o kolik by mohl stát v důsledku takového opatření výběr daní vylepšit, podle něj ale v tuto chvíli nejsou.

Platební bilance v srpnu prohloubila schodek na 15,5 miliardy Kč

Běžný účet platební bilance, který shrnuje veškeré ekonomické transakce tuzemské ekonomiky se zahraničím, v srpnu prohloubil schodek na 15,5 miliardy korun. V červenci deficit dosáhl 14,3 miliardy korun. Uvedla to Česká národní banka. "Vývoj běžného účtu platební bilance stále považujeme za pozitivní, a to tím spíše, že za prvních osm měsíců je stále v černých číslech," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Ve zbytku roku se sice podle něj dostane do mínusu v důsledku pokračující repatriace zisků do zahraničí, avšak jeho celkový schodek bude zřejmě letos nejnižší v historii.

MfD: Finanční úřady na zkoušku zavedou platbu daní kartou

Některé finanční úřady na zkoušku zavedou platbu daní kartou. Uvedla to Mladá fronta Dnes (MfD). Platební kartou bude možné uhradit daň přímo na úřadě i přes internet. Pilotní projekt odstartuje na začátku příštího roku. Stát zvažuje zavedení platby kartou zejména na frekventovaných finančních úřadech, řekla deníku náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Novinku budou zkoušet od 1. ledna 2015 nejvýše tři úřady. V červenci pak stát fungování systému vyhodnotí.

Rovněž od ledna příštího roku budou lidé moci zaplatit elektronické daňové přiznání kartou online, přes platební bránu podobně jako v e-shopech. Společnosti, které platební karty provozují, ale oproti běžným transakcím nebudou dostávat od finančních úřadů provizi z každé platby. Daň totiž musí stát dostat celou, takže poplatek za službu by firmy dostaly přímo od ministerstva financí, píše MfD. V hotovosti loni přišli lidé na finanční úřady zaplatit 5,8 miliardy korun.

Na český trh má zájem vstoupit 80 amerických značek

Zájem vstoupit na český trh prostřednictvím franšízové licence má v současnosti 80 amerických značek. Velká část z nich jsou sítě restaurací. Před začátkem konference Franchising forum 2014 to na dotaz ČTK uvedla Helen Peterson, obchodní rada na Velvyslanectví USA v Praze. Zájem o vstup na český trh mají také koncepty, které nabízejí služby pro děti, školicí systémy, úklidové služby, kadeřnictví, opravy automobilů, realitní služby a další.

Textilka Juta investuje miliardu korun, přijme 200 lidí

Největší česká textilní společnost Juta ze Dvora Králové nad Labem letos a příští rok proinvestuje nejméně jednu miliardu korun a vytvoří 200 pracovních míst. Nyní má podnik zhruba 2100 zaměstnanců, o 100 více než před rokem. Tržby Juty by se měly letos přiblížit k sedmi miliardám korun po loňských 5,8 miliardy korun. ČTK to řekl generální ředitel a majitel firmy Jiří Hlavatý. Nosným programem Juty je výroba technických textilií pro stavebnictví a zemědělství. Investice do nových výrob by měly umožnit získání trhů v zemích, kam ještě nevyváží. Aktuálně Juta exportuje do 64 zemí, objem exportu je kolem 85 procent. Největším odbytištěm jsou země západní Evropy.

ČSÚ: Sklizeň obilí bude třetí nejvyšší v historii, řepky rekordní

Letošní sklizeň obilovin bude zřejmě třetí nejvyšší v historii. Proti loňsku vzroste o 16,4 procenta, vyplývá z aktualizovaného odhadu k 15. září. Sklizeň řepky má být rekordní a meziročně o 6,2 procenta vyšší. Brambor se má proti loňsku sklidit víc téměř o čtvrtinu, cukrovky o 2,7 procenta. O dvě třetiny se zvýšila úroda máku. Čísla zveřejnil Český statistický úřad. Očekávaná úroda obilovin včetně kukuřice na zrno 8,73 milionu tun je dána rekordním hektarovým výnosem. Z hektaru letos podle odhadu statistiků zemědělci sklízeli 6,23 tuny, tedy o 16,7 procenta víc než loni a skoro o čtvrtinu víc, než je desetiletý průměr. Rekordní sklizeň řepky 1,53 milionu tun je o skoro 47 procent vyšší než desetiletý průměr.

Posilte demokracii, vyzývali řečníci na závěr letošního Fora 2000

K posílení demokratických hodnot zejména v Evropě vyzval na závěr pražské části konference Forum 2000 španělský expremiér José María Aznar. Jinak podle něj hrozí nástup populismu a nacionalismu. Demokracii na konferenci obhajovali také další řečníci.

Západ by se měl namísto uvalování sankcí vůči Rusku spíše rozhodnout, zda bude, či nebude obchodovat s určitými lidmi, kteří se chovají nevhodně. Měla by to být otázka morálního výběru. I když to zní podobně jako sankce, stejné to není, uvedl v Praze bývalý ruský oligarcha Michail Chodorkovskij v debatě, kterou pořádalo Forum 2000 společně s Knihovnou Václava Havla.

Ázerbájdžán se stává naprosto totalitní zemí a celý postsovětský prostor začíná být globální bezpečnostní hrozbou číslo 1. Evropská veřejnost i politici jsou ale na tento nový vývoj naprosto nepřipraveni. V rozhovoru s ČTK to řekl ázerbájdžánský disident a spisovatel Emin Milli, který v Praze navštívil konferenci Forum 2000. Je smutné vidět, jak dědictví Václava Havla upadá nejen v České republice, ale i v Evropě a na celém světě, dodal. "V Ázerbájdžánu je velké množství ropy a plynu a to je z velké části důvod, proto politici z České republiky, Německa, Británie i mnoha dalších zemí často mlčí o tom, co se tam děje ohledně lidských práv a demokracie," myslí si Milli.

Ať má Česko dobré vztahy s Čínou, nemělo by ale prodávat své hodnoty. V rozhovoru pro ČTK to na konferenci Forum 2000 řekl tibetský exilový premiér Lozang Sanggjä. Velkou inspirací pro Tibeťany je podle něj bývalý český prezident Václav Havel, který byl blízkým přítelem tibetského duchovního vůdce dalajlamy. Nástupce Havla, který by se tak jako on angažoval v obhajobě lidských práv na mezinárodní scéně, tibetský předák v současnosti ve světě nevidí.

Kandidátem ČR na generálního advokáta soudu EU je Michal Bobek

Českým kandidátem na funkci generálního advokáta Soudního dvora EU je Michal Bobek. Profesora evropského práva na College of Europe v Bruggách a výzkumného pracovníka Institutu evropského a srovnávacího práva Právnické fakulty Univerzity v Oxfordu vybrala devítičlenná komise ze šesti kandidátů. Jeho nominaci musí ještě schválit vláda. ČR může svého kandidáta na tento post navrhnout vůbec poprvé. Generální advokáti jsou jmenováni dohodou členských států na šestileté funkční období. Každé tři roky dochází k jejich obměně.

Žena pobodala ve Žďáru studenty, jeden zemřel, tři ranění

Do jedné ze středních škol v Žďáru na Sázavou vtrhla šestadvacetiletá žena z Ostravska a pobodala několik studentů. Šestnáctiletý mladík zemřel, další dvě studentky jsou zraněné, pobodaný je i zasahující policista, řekla ČTK mluvčí policie Jana Kroutilová. Útočnici policisté zneškodnili elektrickým taserem. Důvěryhodný policejní zdroj ČTK potvrdil, že tatáž žena útočila už před dvěma lety ve škole v Havířově. Stíhání bylo v souvislosti s psychickou poruchou zastaveno. Žena do letošního února pobývala v opavské psychiatrické léčebně. "Okresní soud v Opavě 19. února rozhodl, že se ústavní forma léčby mění na ambulantní," řekl ČTK mluvčí soudu Tomáš Kamrádek. Útočnice neměla podle policie na školu v Žďáru nad Sázavou žádnou vazbu. Náhodně si prý vybrala i své oběti. Podle mluvčího novoměstské nemocnice Romana Kratochvíla byli do nemocnice převezeni čtyři lidé - policista a tři sedmnáctileté studentky. Jedna z nich s vážným bodným zraněním byla operována, je na jednotce intenzivní péče, její stav je stabilizovaný. Policista s řezným poraněním na hlavě, který podle informací ČTK zasahoval u případu jako vyjednavač, je na chirurgii.

Incident se stal na Střední škole obchodní a služeb Českomoravského svazu spotřebních družstev. "Žena se dostala do školy a napadla studentku. Studentce přispěchal na pomoc student, toho taky napadla. Bohužel utrpěl zranění, kterému podlehl. Pak napadla další studentku," uvedla mluvčí policie Dana Čírtková. Situaci ve škole od rána sledovali pracovníci České školní inspekce. Zatím prověřují dokumentaci týkající se nastavení bezpečnostních pravidel. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) chce vědět, proč lékaři navrhli pustit duševně nemocnou, která asi vraždila. Zapochyboval i o postupu soudu.

Myslivec střelil na Zlínsku omylem ženu, utrpěla vážné zranění

Myslivec střelil o víkendu v Lukovečku na Zlínsku omylem místo zvěře ženu, která v lese natírala stromky, aby je zvířata neokusovala. Utrpěla těžké zranění břicha, se kterým skončila v nemocnici. Myslivce policie podezírá z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, za což mu u soudu v případě uznání viny hrozí až čtyři roky vězení.

Výbuch plynu v bytě v Plzni zranil pět lidí

V jednom z bytů v Plzni vybouchl plyn, zraněno bylo pět lidí - nájemník bytu, dva hasiči, policista a plynař. Z domu muselo být evakuováno více než 30 lidí, první se pomalu začínají vracet do svých bytů. ČTK o tom informovali hasiči, policisté a starosta městského obvodu Doubravka. Událost se stala v třípatrovém domě v Jateční ulici, kde žijí sociálně slabí. Případem se zabývá policie i pro možné podezření z trestného činu obecného ohrožení. Tlaková vlna poničila část budovy. Byt, v němž plyn vybouchl, obýval zraněný nájemník, který je nyní v nemocnici. Podle informací od dalších obyvatel domu už muž v minulosti výbuchem vyhrožoval. Mluvčí policie Martina Kohoutová uvedla, že muž minulý týden oznámil na linku 158, že chce spáchat sebevraždu.

Policie dopadla gang lupičů aut, čeká pokles krádeží o třetinu

Po nedávném dopadení desetičlenného gangu údajných zlodějů klesne v Praze možná až o třetinu míra krádeží aut. Na policejním webu to oznámil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Skupina totiž podle policistů zvládala ukrást až čtyři vozy denně. Kriminalisté skupinu dlouho sledovali, několik kradených aut zlodějům dokonce ještě před chycením gangu potají sebrali a vrátili majitelům. Velké množství odcizených aut vyšetřovala pražská policie od srpna. Kriminalisté zjistili, že krádeže má na svědomí dobře organizovaná skupina s nacvičeným postupem.

Pražský dopravní podnik dostal od ÚOHS pokutu 600.000 korun

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil pokutu 600.000 korun pro Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPHMP). Ten bez soutěže zadal zakázku na řídicí dopravní systémy. Dopravní podnik se hájil tím, že řídicí systémy jsou duševním vlastnictvím společnosti Xanthus a.s., a z těchto důvodů nebylo možné zadat zakázku jiné firmě. Dopravní podnik ale antimonopolnímu úřadu nepředložil licenční smlouvy, které by prokazovaly existenci autorských práv společnosti Xanthus k řídicím systémům. Neprokázal také, že by zakázku nemohla udělat jiná firma.

ČR čelí nové arbitráži kvůli pomůckám pro zrakově postižené

Česká republika čelí arbitráži ze strany britské společnosti A11Y LTD., která se zabývá komplexním řešením pomoci pro nevidomé a těžce slabozraké. Společnost doručila 10. října na ministerstvo financí oznámení o zahájení arbitráže. Firma požaduje po České republice náhradu ušlého zisku. Tvrdí, že proti ní stát uplatňoval diskriminační postupy, vyzrazoval její know-how konkurenci a poškodil její dobré jméno. Společnost o tom informovala v tiskové zprávě.

Soud zprostil manažera fotbalové Příbrami obvinění z korupce

Okresní soud v Příbrami zprostil manažera příbramského fotbalového klubu Romana Rogoze obvinění z korupce. Nebylo prokázáno, že se pokusil podplatit hráče Českých Budějovic, a ovlivnit tak zápas obou prvoligových týmů. Rogozovi hrozily až dva roky vězení, žalobce pro něj navrhoval podmínku a peněžitý trest. V případu jde o údajnou nabídku úplatku 50.000 korun za ovlivnění utkání mezi týmy Českých Budějovic a Příbrami loni v dubnu ve prospěch hostů. Příbram zápas vyhrála 1:0 a šéf poraženého Dynama Karel Poborský tehdy uvedl, že se fotbalistu jeho klubu pokusil někdo ovlivnit. Rogoz u soudu svou vinu popřel. "Ten hráč nebyl ani v základní sestavě," namítl.

Čtvrtníček a Potměšil dostali za klip v uniformách podmínku

Herci Petr Čtvrtníček a Jan Potměšil dostali osmiměsíční podmíněné tresty za natáčení klipu v policejních uniformách, při kterém jednoho ze zastavených řidičů postihla srdeční příhoda. Zkušební dobu Obvodní soud pro Prahu 6 určil na 1,5 roku. Režisér klipu Tomáš Svoboda a producent Jiří Kounický byli osvobozeni. Klip herci natáčeli pro Konto Bariéry, které pomáhá handicapovaným. Rozsudek není pravomocný. Čtvrtníček se na místě odvolal, a tak případ bude muset řešit nadřízený soud. Herci litovali toho, co se stalo. Prý ale postupovali v souladu se scénářem a netušili, že někdo nepozná, že jde o recesi. Podle obžalovaných šlo rozpoznat, že policejní uniformy byly pouze rekvizity a neodpovídaly skutečným policejním oděvům. Hájili se také tím, že měli k dispozici všechna potřebná povolení.

Většina bezdomovkyň je na ulici kvůli nedostupnému bydlení

Většina bezdomovkyň se ocitla na ulici, protože nebyla schopna hradit náklady spojené s bydlením. V průzkumu, který mezi 147 svými klientkami v létě provedla Armáda spásy, tak odpovědělo 57 procent dotázaných. Nejvíce rizikovou skupinou jsou vícenásobné matky s nízkým vzděláním. Pravidelné příjmy respondentek se pohybovaly průměrně mezi třemi a šesti tisíci korunami měsíčně, uvedla na tiskové konferenci tajemnice národního velitele Armády spásy Pavla Vopeláková. Průměrná žena bez domova je rozvedená, má ukončené pouze základní vzdělání a je jí 42 let. Má také dvě až čtyři děti ve vlastní péči, celkem bylo s dotazovanými ženami spojeno 280 dětí. Navzdory tíživé sociální situaci dvě třetiny těchto dětí žily se svými matkami. Podle Armády spásy to dokazuje, že Azylové domy plní svou roli, takže umožňují ženám vychovávat děti ve vlastní péči.

Špidla: Společnost musí vnímat chudobu jako absolutní zlo

Pro úspěch boje s chudobou je zásadní, aby ji společnost vnímala jako absolutní zlo, které je třeba vymýtit. Na tiskové konferenci Armády spásy to řekl Vladimír Špidla, šéf poradců premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a bývalý eurokomisař pro sociální věci. Jednotlivé nástroje je podle něj třeba kombinovat, aby bylo možné dosáhnout viditelných výsledků. V České republice podle statistik žije pod hranicí chudoby devět až deset procent lidí. "V mezinárodním srovnání je to relativně málo, ale jedná se o milion lidí," komentoval to Špidla. Sociální dávky i minimální mzda by podle něj měly být nastaveny tak, aby lidi držely nad hranicí chudoby. Zásadní je především přístup dětí ze sociálně slabých rodin ke vzdělání. V tuzemsku je navíc potřeba nastavit fungující systém sociálního bydlení. Systematicky a dlouhodobě podle Špidly selhává psychiatrická péče. "Až třicet procent bezdomovců má psychickou chorobu, která je příčinou, nikoliv důsledkem jejich situace," dodal.

Ministerstvo dopravy chce vytlačit vozítka Segway z chodníků

Ministerstvo dopravy plánuje vytlačit vozítka Segway z chodníků. Pro tato vozítka, která dosud legislativa považuje za chodce, by měla vzniknout nová samostatná kategorie. Vyplývá to z návrhu novely zákona o provozu na pozemních komunikacích, který do meziresortního připomínkového řízení poslalo ministerstvo dopravy. Podle něj by segwaye mohly jezdit po cyklostezkách, nebo místech, která pro ně vyhradí místní radnice. Kromě vozítek budou do nově připravované kategorie, kterou chce úřad přestat označovat za chodce, zařazeny různé skákací boty. Důvodem pro omezení vozítek je podle úřadu především zvyšující se množství kolizí s chodci. Vozítka si zpravidla půjčují turisté, tedy osoby bez předchozí zkušenosti s jejich ovládáním.

Vinaři mají sklizeno 90 procent úrody, výnos z hektaru bude nižší

Vinaři už mají sklizeno 90 procent úrody. To, co zbývá na vinicích, jsou hrozny v dobrém zdravotním stavu ponechané pro vyšší kategorie přívlastkových vín. Výnos bude asi o 30 procent nižší než loni, kolem 4,5 tuny z hektaru. Poklesne také produkce. Svaz vinařů ji nyní odhaduje na 450.000 až 500.000 hektolitrů, ve srovnání s loňskem je to pokles o 30 procent. Novinářům to v Brně řekl výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček. Důvodem poklesu sklizně byly zejména výrazné deště v srpnu a září. Hrozny následně napadla hniloba, v některých případech byla extrémně rychlá. Hrozny shnily i za tři dny.

Svatomartinských vín bude letos znovu přes 2 miliony lahví

Letos budou na trhu stejně jako v minulých dvou letech podle prvních odhadů znovu více než dva miliony lahví Svatomartinského vína. O mladá vína je mezi vinaři zájem i přesto, že letos očekávají propad sklizně. Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Zatímco v roce 2005 bylo na trhu 125.000 lahví, před dvěma lety to už byly více než dva miliony. Nad touto hranicí se má produkce pohybovat i letos.

Čeští vědci vyřešili záhadu bolidu Benešov a našli nové meteority

Českým astronomům se podařilo rozluštit záhadu bolidu Benešov, který byl zaznamenám před více než 20 lety. Spočítali znovu jeho dráhu v atmosféře a díky tomuto novému výpočtu se linie dopadu bolidu posunula o 330 metrů. Vědcům se poté podařilo najít čtyři malé zvětralé meteority přesně podle předpokládaného scénáře. Jsou také první na světě, kteří našli meteority tak dlouho po pozorovaném pádu bolidu. ČTK to sdělil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Srážky meteoroidů (vesmírných těles) metrových velikostí se zemskou atmosférou jsou podle Suchana relativně vzácné, dochází k nim asi čtyřicetkrát za rok. Vyvolávají působivé jevy zvané superbolidy (světelné úkazy v ovzduší). Bolid Benešov byl zaznamenán nad územím České republiky 7. května 1991 ve 23:03:46 světového času.

Libereckou iQLandii za půl roku navštívilo skoro 300.000 lidí

Půl roku od otevření navštívilo zábavní vědecké centrum iQLandia v Liberci bezmála 300.000 lidí. Tolik návštěvníků centrum očekávalo za celý rok. Pokud zájem veřejnosti v dalších měsících neopadne, půjde o nejnavštěvovanější turistický cíl kraje. Podle ředitele centra Pavla Coufala se mohou dokonce začlenit k takovým turistickým veličinám, jako je Pražský hrad nebo Petřínská rozhledna. Science centrum iQLandia je postavené s evropskou dotací za 400 milionů korun. Stojí na místě zchátralé továrny Desta. Na výstavní ploše o rozloze jednoho hektaru nabízí na 350 většinou interaktivních exponátů. Návštěvníky vítá například vodní svět, ve sklepích je expozice věnovaná geologii s ukázkami hornin i jeskyní s krápníky. V části věnované vesmíru je simulátor velkého třesku i trenažér pro kosmonauty.

Britská autorka v knize vzpomíná, jak coby dítě utekla před válkou z Československa

Britská televizní producentka a scenáristka Ruth Boswelllová v Praze podepisovala svoji knížku Nějaká vzdálená země. Po více než sedmi desítkách let se v ní vrátila do svého dětství v Československu, kdy ji v roce 1939 rodiče poslali ve věku devíti let samotnou do Anglie, a tím jí vzhledem k jejímu židovskému původu zachránili život. Dramatický děj zachycuje příběhy rodiny zmítané ve víru historických událostí v předvečer druhé světové války, od zářijové mobilizace v roce 1938 do německé okupace 15. března 1939, a zejména zážitky dětské protagonistky Anny jsou díky autenticitě mimořádně emocionálně působivé.

Festival francouzského filmu začne 19. listopadu v Praze

Od 19. do 26. listopadu v Praze a pak v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Ostravě se uskuteční 17. ročník Festivalu francouzského filmu. Letos představí divákům ve spolupráci s českými distributory především osm nových titulů v předpremiéře. Podle mluvčí přehlídky Gabriely Zajícové budou mezi nimi snímky uvedené v hlavní soutěži festivalu v Cannes. "Například film bratří Dardennů Dva dny, jedna noc, ve kterém exceluje Marion Cotillardová, či nové zpracování životního příběhu slavného módního návrháře režiséra Bertranda Bonella nazvané Saint-Laurent s Gaspardem Ullielem v titulní roli," řekla ČTK.

Fotografie praporů připomínají osudy vojáků první světové války

Fotografie praporů, pod kterými českoslovenští vojáci bojovali na frontách první světové války, připomínají výročí vzniku "velké války". Výstava byla otevřena na pražské Kampě před Lichtenštejnským palácem. Prostřednictvím historických praporů, které se dochovaly ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha, jsou představeny osudy československých vojáků a jednotek. "Jedná se o zcela unikátní sbírkové předměty, které symbolizují více než cokoliv jiného jednotlivé přelomové historické okamžiky prvního celosvětového konfliktu," poznamenala Alena Buštová z tiskového oddělení Úřadu vlády. Část výstavy je věnována vzniku Československé republiky, bojům o její hranice i návratu československých legií.

Mezinárodní festival pantomimy bude mít dozvuky v Praze

Mezinárodní festival pantomimy Mime Fest, jehož třetí ročník se konal v září v Poličce, se poprvé uskuteční od 17. do 22. října také v Praze. Přiveze mistry tohoto oboru jako Michaela Trautmana, Reda Bastarda a dvojici Bodecker & Neander. "Do hlavního města festival rozšiřujeme kvůli velké poptávce a také proto, že pro mnohé umělce je to pocta hrát v Praze," řekl o tom umělecký šéf a dramaturg Mime Festu Radim Vizváry. V Paláci Akropolis se vůbec poprvé před českým publikem představí tři zahraniční hvězdy současné pantomimy a klaunerie. Michael Trautman s představením založeným na neuvěřitelném žonglování s pingpongovými míčky, německo-francouzská dvojice Bodecker & Neander s vizuálním a vtipným představením Deja-vu? a nakonec syrový a provokativní americký klaun Red Bastard. Od 17. do 19. října budou zahraniční části předcházet tři večery s českou pantomimou ve Studiu Alta - se soubory Mime Prague, Mime Fatale a s mistrem české pantomimy Borisem Hybnerem.

Sport

Čeští fotbalisté prodloužili skvělý start do bojů o postup na mistrovství Evropy v roce 2016. Výběr trenéra Pavla Vrby porazil Kazachstán 4:2 a vyhrál i třetí zápas v kvalifikaci. Výhru na umělém povrchu v Astaně zařídili v prvním poločase svými góly Bořek Dočkal s Davidem Lafatou, po přestávce se trefili další sparťan Ladislav Krejčí a střídající Tomáš Necid. Za domácí v závěru snížil dvěma góly po rohových kopech Jurij Logviněnko. Češi nastoupili oproti zápasu s Tureckem s jedinou, avšak výraznou změnou v sestavě, když zraněného kapitána Rosického nahradil v záloze Kolář.

Tenista Tomáš Berdych se nedohodl na spolupráci s Ivanem Lendlem a bývalý první hráč světa se jeho trenérem nestane. Nejlepší český hráč současnosti to oznámil po schůzce s Lendlem na kurtech pražské Sparty ve Stromovce. "Dnes jsem se potkal s Ivanem Lendlem a řešili jsme spolupráci. Ivan by rád pomohl, ale chlapsky odmítl, protože je časově strašně vytíženej," napsal Berdych na sociálních sítích. S Berdychem Lendl mluvil o současném tenise, o jeho hře a probírali možnosti spolupráce. Strávili také hodinu na kurtu při společném tréninku. "Mrzí mě, že nemohu věnovat Tomášovi dostatečné množství času tak, abych efektivně pomohl jeho kariéře," uvedl Lendl v tiskové zprávě.

Tomáš Plekanec byl vyhlášen největší hvězdou úvodního neúplného týdne hokejového NHL. Útočník Montrealu nastřílel ve třech zápasech čtyři góly a jednou asistoval. Canadiens i díky příspěvku svého elitního centra vstoupili do ročníku třemi výhrami ve venkovních zápasech, což se jim naposledy podařilo před devíti lety.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, v Čechách místy déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C.

14-10-2014