Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

20-10-2014

Zeman pozve na oslavy výročí 1989 účastníky studentského průvodu

Na oslavy 25. výročí pádu socialismu v bývalém Československu přijedou německý, slovenský, polský a maďarský prezident. Novinářům to oznámil mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Hlavy států se 17. listopadu zúčastní slavnostního shromáždění v budově Právnické fakulty Univerzity Karlovy. "Pan prezident plánuje na toto shromáždění pozvat ty, kteří se skutečně 17. listopadu 1989 zúčastnili demonstrace, která byla zahájena na Albertově a byla ukončena na pražské Národní třídě zásahem bezpečnostních složek," uvedl Ovčáček. Na přípravách oslav spolupracuje prezidentova kancelář s univerzitou.

Winton má dostat Řád Bílého lva při zvláštním ceremoniálu

Zachránce židovských dětí sira Nicholase Wintona chce prezident Miloš Zeman ocenit na zvláštním setkání. Uskutečnit by se mělo 28. října mimo hlavní každoroční oslavu ve Vladislavském sále. ČTK to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Při oslavách státního svátku 28. října by se tak měly konat dva ceremoniály. První by se týkal pouze Wintona. Důvodem podle Ovčáčka je, aby událost byla pro Wintona, kterému je 105 let, co nejpohodlnější. Při druhé slavnosti by pak byly oceněny další osobnosti. Winton zorganizoval před vypuknutím druhé světové války převoz 669 československých židovských dětí z tehdejšího nacistického protektorátu Čechy a Morava do Británie.

Vláda schválila zahraniční mise vojáků na roky 2015 a 2016

Vláda podle informací ČTK schválila plán zahraničních misí na roky 2015 a 2016. Čeští vojáci podle něj mají působit například v Afghánistánu, Mali nebo na Balkáně. Koaliční kabinet naopak nepočítá s tím, že by se česká armáda v příštím roce zúčastnila mise OSN na Golanských výšinách (UNDOF), i když si to přál prezident Miloš Zeman. Nedávno ČTK řekl, že by umístění jedné roty v počtu 150 mužů na Golanské výšiny bylo také příspěvkem v boji proti radikálnímu hnutí Islámský stát. Koaliční kabinet ale právě i kvůli nebezpečí islámských radikálů s českou účastí nepočítá. Podklady pro jednání vlády upozornily na to, že v oblasti operují teroristé z fronty An-Nusra a připomněly také únosy zahraničních příslušníků mise. Vláda také podpořila působení českých sil v operacích aliančních sil rychlé reakce (NRF) v počtu do 1500 osob v příštím roce a do 452 lidí v roce 2016.

Ministerstvo ví o všech 346 Češích v Nepálu, všichni jsou v pořádku

Na území Nepálu není žádný český občan v potížích či v ohrožení života, řekl novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ministerstvo zahraničí má nyní informace o všech 346 Češích v oblasti, jejíž část minulý týden zasáhla nebývale silná sněhová bouře a laviny. "V této chvíli mohu říci, že jsme měli kontakt, spojili jsme se s každým z nich," prohlásil ministr zahraničí, který se v Lucembursku účastní schůzky šéfů diplomacií evropských zemí. Spolehlivé zprávy o českých občanech podle něj přinesly úlevu. "Já bych chtěl ocenit, že se jak zaměstnanci na ministerstvu zahraničí v ČR, tak na zastupitelském úřadu v Dillí této práce ujali a že jsme ji dotáhli takto do konce," dodal ministr.

Nepálští záchranáři ukončili pátrání po lidech, kteří mohli přežít sněhové bouře a laviny z minulého týdne. Podle úřadů jsou podle všeho již všichni v bezpečí. Přírodní živel si vyžádal na 40 mrtvých, včetně mnoha zahraničních turistů.

Prezident Zeman je přesvědčen o tom, že se limity těžby uhlí prolomí

Prezident Miloš Zeman je přesvědčen o tom, že se v Česku "dříve či později" prolomí limity těžby uhlí. Podpořil by k této otázce konání referenda v Ústeckém kraji. Řekl to po své návštěvě tripartity. Ta by měla o energetické koncepci a surovinové politice státu jednat 1. prosince. Po prolomení limitů volají odbory. Podle prezidenta Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka je ale potřeba brát ohled na obyvatele oblasti. "Je velký rozdíl prolamovat limity tam, kde nikdo nebydlí, nebo v Jiřetíně," podotkl Hanák. Ve volbách v Horním Jiřetíně nyní zvítězila sdružení, která nechtějí prolomení limitů a budou usilovat o zachování obce.

Zeman podporuje růst minimální mzdy, míň se prý vyplatí načerno

Prezident Miloš Zeman podporuje zvýšení minimální mzdy. Argumentuje i tím, že někteří zaměstnavatelé vyplácejí lidem část odměny načerno, nyní budou muset víc zaplatit oficiálně. Mzdové náklady podle hlavy státu tak mnohým neporostou. Zeman to řekl po své návštěvě tripartity. Minimální mzda dosahuje 8500 korun, od ledna se zvýší na 9200 korun. Podle Zemana je potřeba dávat lidem práci, ne dávky. Prezident zmínil také rozdíl mezi výší dávek a minimální mzdou. Podotkl, že volných míst přibývá. Proti výraznějšímu růstu minimální mzdy se stavěli zaměstnavatelé. Podle nich se firmy v některých odvětvích teprve vzpamatovávají z krize, na růst výdělků nemají. Zástupcům firem vadilo také to, že se minimální mzda zvyšuje nad rámec dohodnuté částky.

Odbory i zaměstnavatelé podporují elektronickou evidenci tržeb

Zástupci zaměstnavatelů, odborů a vlády se shodli na podpoře zavedení elektronické evidence tržeb, kterou chystá spustit od ledna 2016 ministerstvo financí. Cílem projektu je omezit daňové úniky. Na tiskové konferenci o tom informovali zástupci tripartity. Podle plánů MF by od roku 2016 pokladny obchodníků měly být napojeny na internet a informace o každé přijaté platbě by okamžitě dostávaly finanční úřady. Podle představ MF by tak měl podnikatel datovou zprávu o transakci zaslat finanční správě, která zašle podnikateli zpět potvrzení s unikátním kódem účtenky o přijetí transakce. Evidenci dané tržby si pak zákazník může ověřit prostřednictvím webové aplikace finanční správy. Výhodou podle MF je, že není nutné certifikovat zařízení ani programy a celý systém lze provozovat na běžných zařízeních.

Vyšlo nařízení k zavedení kontrol na letištích kvůli ebole

Hlavní hygienik ČR vydal nařízení k zavedení kontrol proti zavlečení eboly. Na letištích v Praze, Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně začnou od úterý 8:00 pasažéři z mezinárodních letů vyplňovat už na palubě letadla příletové karty. Na pražském Letišti Václava Havla budou také procházet zdravotnickou kontrolou ti, kdo v posledních 42 dnech pobývali v Guineji, Libérii či Sierra Leone, afrických zemích nejvíce zasažených epidemií. Na ostatních letištích se budou karty sbírat, lidi v riziku pak navštíví lékař. Karty jsou v české a anglické verzi, po vyplnění ji cestující odevzdá členovi leteckého personálu. Zpřísnění kontrol na letištích kvůli epidemii eboly schválila ve středu bezpečnostní rada státu. Rozhodla také o aktivaci armádního zdravotnického zařízení v Těchoníně na Orlickoústecku, které by mohlo sloužit jako záložní nemocnice s osmi lůžky pro pacienty s ebolou. V Česku bylo několik případů podezření na tuto nebezpečnou nákazu, žádné se však nepotvrdilo.

Ministři zahraničí EU zdůraznili potřebu koordinovat boj s ebolou

Co nejlepší koordinace postupu mezi členskými zeměmi a evropskými institucemi je potřeba při boji s nynější epidemií eboly. Na jednání v Lucemburku se na tom dohodli ministři zahraničí zemí EU. Ze zveřejněných závěrů jednání také plyne, že případná evakuace evropských zdravotníků, kteří jako dobrovolníci pracují v postižených afrických zemích, má být placena z evropského rozpočtu. Evropské státy i EU jako celek se krizi věnují se vzrůstající intenzitou. EU poskytla už přibližně půl miliardy eur. Ministři zahraničí také podpořili vznik společného postupu u případných národních kontrol pasažérů přilétajících z rizikových oblastí a při související výměně informací. Země EU by také měly umět plně využívat údajů z žádostí o víza a informací od leteckých společností, aby mohly lépe identifikovat případné přílety osob, které by mohly být nakaženy.

Kalousek: Vládní návrh rozpočtu je projídáním budoucností

Vládní návrh státního rozpočtu na příští rok je učebnicovým příkladem projídání budoucnosti a je bezkonkurenčně nejhorší za posledních pět let. Na tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl exministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek. TOP 09 bude v prvním sněmovním čtení prosazovat vrácení hospodářského plánu kabinetu k přepracování. Navrhovaný schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout o 12 miliard na 100 miliard korun. Nynější kabinet navzdory proklamacím o úsporném rozpočtu podle Kalouska zvyšuje výdaje, přičemž částky na investice proti době ekonomické recese klesají. TOP 09 proto podle něj bude navrhovat, aby vláda snížila celkové výdaje rozpočtu o 20 miliard a zvýšila investice alespoň na úroveň roku 2012.

Ministerstvo financí poukazuje na to, že investice byly sice v minulých rozpočtech vyšší, peníze se ale nikdy nevyužily všechny a nikdo nehleděl na efektivitu jejich vynakládání. Nynější vláda chce s nedůsledným čerpáním výdajů skončit a investovat do potřebných projektů, uvedlo v tiskové zprávě. Úřad předpokládá, že částku na investice příští rok bude zvyšovat o výdaje nespotřebované v minulých letech. Snížení výdajů o 20 miliard by podle ministerstva vedlo k nižším důchodům nebo platbám do zdravotnictví.

Zeman poveze do Číny jako dary křišťálový lustr, jabloň a vína

Český prezident Miloš Zeman při cestě do Číny navštíví města Čcheng-tu, Tchien-ťin a Peking. V hlavním městě se setká s premiérem Li Kche-čchiangem a prezidentem Si Ťin-pchingem, který pro něj uspořádá státní večeři. Zeman do Číny přiveze jako dary křišťálový lustr, českou odrůdu jabloně a tuzemská vína. Novinářům to řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček a šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Návštěva se uskuteční od 24. do 27. října. Zeman dnes řekl, že má při cestě do Číny dvě priority. Jednou z nich prý je pomoc exportérům, a to hlavně v oblasti investičních celků. Druhou prioritou je přitáhnout čínské investice, turisty a studenty do Česka, s čímž podle něj do jisté míry souvisí i čínský zájem na dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Zeman poznamenal, že čím více účastníků tendru na dostavbu Temelínu bude, tím větší šance je snížit cenu.

Respekt: Nečas letí do Číny s projekty v energetice a lesnictví

Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) poletí příští týden do Číny v podnikatelské delegaci, která bude doprovázet návštěvu prezidenta Miloše Zemana, jako vyslanec firmy Delta Capital. Napsal to týdeník Respekt ve svém pondělním vydání. V Číně bude Nečas podle týdeníku nabízet projekty v oblasti energetiky, lesnictví a IT technologií. Číňanům bude podle listu nabízet například projekt na pěstování rychle rostoucích dřevin a stavby energetického komplexu, v němž by se produkt spaloval. Firmu Delta Capital podle Respektu vlastní Michael Broda, který je spolumajitelem společnosti Neograph, jejíž představitelé figurují v kauze předražených jízdenek pražské MHD. To, že bude Nečas součástí podnikatelské mise do Číny, řekl Zeman už tento týden v rozhovoru pro ČTK. Za jakou společnost tam pojede, ale přiblížit nechtěl.

Nedostatek řidičů kamionů začíná způsobovat zpoždění dodávek

Kritický nedostatek řidičů kamionů začíná způsobovat zpoždění dodávek zboží i surovin. Zejména dopravní firmy v příhraničí sousedícím s Německem by mohly přijmout stovky řidičů nákladních vozidel pro mezinárodní dopravu. V celé ČR jich nyní chybí kolem 5000. Česmad Bohemia, který sdružuje přes 2000 českých dopravců a spedičních firem s více než 25.000 vozidly, se proto prostřednictvím svého Institutu silniční dopravy snaží přilákat řidiče reklamní kampaní po celé ČR. Pomáhají jim také úřady práce, které jsou schopné "svým" nezaměstnaným zaplatit rekvalifikační kurzy na získání řidičského průkazu. Tato řidičská oprávnění přijdou na zhruba 30.000 korun. Za zhruba stejnou sumu si ale musí zájemce o práci u dopravce sehnat ještě profesní průkaz.

NKÚ našel milionové chyby v hospodaření ministerstva kultury

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) objevil řadu nesrovnalostí v hospodaření ministerstva kultury v letech 2011 až 2013. Podezření na porušení rozpočtové kázně za 2,9 milionu korun už oznámil finančnímu úřadu. Na ministerstvu se prý také při stěhování ztratilo několik věcí včetně obrazu Jana Zrzavého, jehož cena je odhadována až na 2,5 milionu Kč. ČTK o tom informovala mluvčí NKÚ Jana Málková. Ministerstvo závěry NKÚ nyní analyzuje, už během kontroly ale prý zavedlo některá nápravná opatření, sdělila ČTK jeho mluvčí Helena Markusová.

Na magistrátu se ANO, ČSSD a Trojkoalice domluvily na programu

Na pražském magistrátu se ANO, ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) domluvily na základních bodech programu možné koalice. Shodují se na stavbě metra D či snížení ceny ročního jízdného. Domluvily se i na nulové toleranci hazardu v Praze a na přísnější ochraně nezastavěných území. Novinářům to řekli zástupci stran. K dalšímu jednání se sejdou ve středu. Volby v Praze vyhrálo hnutí ANO, druhá skončila TOP 09 a třetí Trojkoalice. Do zastupitelstva se dostaly ještě ČSSD, ODS, KSČM a Česká pirátská strana.

Shoda mezi vyjednávacími týmy panuje například v oblasti dopravy. Strany se domluvily zklidnění severo-jižní magistrály i na zachování jízdného zdarma pro děti do 15 let a seniory nad 65 let. Lídr Trojkoalice Petr Štěpánek (SZ) uvedl, že se shodují i a na snížení ročního jízdného na deset korun denně. Roční kupon by tak stál 3650 Kč, nyní lidé platí 4750 korun. Jízdné by bylo sníženo dva roky, poté jej koalice vyhodnotí.

Se zavražděným studentem se ve Žďáru nad Sázavou rozloučily stovky lidí

Stovky lidí se ve Žďáru nad Sázavou rozloučily se zabitým šestnáctiletým studentem Petrem Vejvodou. Utrpěl smrtelná zranění, když šel na pomoc spolužačce napadené psychicky nemocnou ženou. Do smuteční síně na Zelené hoře přišli rodině vyjádřit účast Petrovi spolužáci z obchodní akademie, představitelé města i lidé z vesnice Nížkov, kde chlapec žil. Během křesťansky vedeného obřadu zavzpomínala na hocha také jeho teta, promluvil zástupce školy, žďárská starostka Dagmar Zvěřinová i starosta Nížkova Jan Mokrý. Na závěr přečetl kněz Tomáš Holý dopis rodičům od kardinála Dominika Duky. Emotivní náladu v obřadní síni řada mladých lidí nevydržela a některé museli ošetřit zdravotníci, kteří tam byli připraveni se sanitkou.

V pátek Petrovu památku u školy zapálením svíčky uctili prezident Miloš Zeman a předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman také potvrdil své rozhodnutí studenta v příštím roce vyznamenat. Petrovi byla rovněž věnována dubová alej, která byla v pátek za účasti prezidenta a s pomocí hejtmanů zasázena u rybníka v Novém Veselí nedaleko Žďáru. Škola už Petra navrhla na cenu Michala Velíška. Uděluje ji každoročně Nadace ADRA lidem, kteří prokázali statečnost v situacích, při nichž jde o záchranu lidského zdraví či života.

Pyrotechnici ve Vrběticích likvidovali nalezenou munici

Pyrotechnici pokračovali v kontrole areálu ve Vrběticích, části obce Vlachovice, kde ve čtvrtek vybuchl muniční sklad. V severní části prohlédli několik budov a narazili na mnoho munice rozházené podél nich. Výbušniny bylo potřeba zlikvidovat, případně zabezpečit a uložit k převozu, řekla ČTK zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Z areálu se tak opět ozývaly detonace. Původní plán dostat se k epicentru exploze na sto metrů pyrotechnikům kvůli množství nalezené munice nevyšel. Průzkum areálu ještě nějakou dobu potrvá. Policie upozorňuje obyvatele okolních obcí, aby se k areálu nepřibližovali. Desítky policistů hlídají nepřetržitě okolí ve vzdálenosti 1,2 kilometru od ohniska výbuchu.

Výbuch a následný požár zničily sklad munice, který má pronajatý ostravská firma Imex Group, ve čtvrtek dopoledne. Pohřešováni jsou stále dva její zaměstnanci, muži ve věku 56 a 59 let. Právní zástupce firmy uvedl, že škoda se bude pohybovat v desítkách milionů korun.

EK začala Česko šetřit kvůli novele telekomunikačního zákona

Evropská komise začala Česko neformálně šetřit kvůli navrhované novele zákona o elektronických komunikacích. Ta má být v rozporu se směrnicí EU a omezovat práva spotřebitele. Novelu má tento týden začít projednávat Senát a v případě jejího přijetí v aktuální podobě by Česku mohly hrozit milionové sankce. Vyplývá to z dokumentů, které má ČTK k dispozici. Česko má na vysvětlení deset týdnů. Do novely se prostřednictvím poslaneckého návrhu dostalo ustanovení, podle kterého mají operátoři povinnost přímým sdělením vyrozumět zákazníky jen o obsahu podstatných změn smlouvy, a nikoliv o jakékoliv smluvní změně, jako dosud. To se týká i informace o možnosti odstoupit od smlouvy bez sankce, kterou by nově dostávali jen klienti se smlouvou na dobu určitou, pokud by se zhoršovaly podmínky.

Soud vydal eurozatykač na "vora v zakoně" Soghojana

Pražský městský soud vydal evropské zatykače na odsouzeného "vora v zakoně" Andranika Soghojana i na čtveřici jeho spolupachatelů. Na dotaz ČTK to dnes uvedla mluvčí soudu Markéta Puci. Soghojan, kterému česká justice uložila 22 let odnětí svobody za objednávku vraždy arménského podnikatele, měl do vězení nastoupit do 1. září, což neudělal. Ostatní odsouzení se k výkonu trestu rovněž nedostavili. Podle policie je Soghojan "vorem v zakoně", tedy vysokou kriminální autoritou zločineckých skupin ze zemí bývalého Sovětského svazu. V roce 2007 si v Praze objednal vraždu arménského podnikatele. Při následném vražedném honu byl v metropoli omylem zavražděn jiný člověk a další byl pobodán. Definitivní trest dostal Soghojan loni v říjnu, v té době již však byl dávno v zahraničí, protože justice jej po původně zprošťujícím verdiktu propustila z vazby.

Výpadek proudu v Praze po půlnoci postihl 100.000 domácností

Zhruba 100.000 domácností ve třech městských částech Prahy postihl krátce po půlnoci výpadek proudu. Bez elektřiny se ocitla zhruba na půl hodiny celá Praha 4 a části Prahy 2 a 10. ČTK to sdělil mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Příčinou byl výpadek rozvodny v Chodově, která patří společnosti ČEPS. Podle informací na webu Pražského dopravního podniku výpadek postihl provoz metra C mezi stanicemi Pražského povstání a Háje. Zhruba půl hodiny nejezdily ani tramvaje v centrální a jižní části města. Bez elektřiny se podle serveru Echo24 ocitla také pražská Thomayerova nemocnice v Praze 4 - Krči.

Dosluhující vedení Prahy chce nový systém, který nahradí opencard

Dosluhující vedení Prahy plánuje zavést systém, který má během dvou let zcela nahradit kritizovanou kartu opencard. Systém vyjde zhruba na 40 milionů korun. Pokud se pro něj radní rozhodnou v úterý, první karty by si mohli cestující vyzvednout na začátku příštího roku. V rozhovoru s ČTK to řekl končící primátor Tomáš Hudeček. Praha se tak vzdá kritizovaného projektu opencard, za který v minulosti zaplatila 1,35 miliardy korun. Oba systémy budou fungovat souběžně s tím, že uživatelů původní opencard bude ubývat.Kartu opencard, která slouží především jako tramvajenka, si dosud vyzvedlo asi 1,2 milionu cestujících. V kauze opencard už bylo odsouzeno pět úředníků. Občanské iniciativy i některá média upozorňují, že skuteční strůjci projektu zůstávají nepotrestáni.

Obce jsou pro zákaz výkupu kovů od lidí, předaly vládě petici

Města a obce jsou pro úplný zákaz výkupu kovů od fyzických osob. Podle předsedy Svazu měst a obcí Dana Jiránka (ODS) totiž obce zároveň musí od ledna zajistit bezplatný sběr kovů od svých občanů. Řekl to po jednání s vládou Bohuslava Sobotky (ČSSD). Jiránek dnes vládě předal petici se zhruba 11.000 podpisy, která žádá mimo jiné zpřísnění podmínek pro výkup kovů. Legislativa ale počítá jen se zákazem hotovostních plateb za výkup kovů. Sobotka řekl, že vláda je připravena i nadále se svazem spolupracovat.

Pečovatelské centrum Město Touškov dostalo nejvyšší cenu v ČR

Národní cenu kvality, nejvyšší ocenění sociálních služeb v ČR, získalo letos Centrum pečovatelských a ošetřovatelských služeb Město Touškov z Plzeňska (CPOS). V úterý převezmou jeho zástupci cenu v Senátu, řekla ČTK ředitelka centra Lenka Šeflová. Jedna z pečovatelek navíc dostala cenu sympatie. Centrum se 70 zaměstnanci funguje od roku 2007 a má 900 klientů. "Máme smlouvu s 33 obcemi ze severu a jihu Plzeňska. Každé ze sedmi středisek má vedoucí, sociálního pracovníka a svůj tým," řekla. Organizace vznikla v roce 2005 v Plzni a dva roky spadala pod Plzeňský kraj, který ji převedl na Město Touškov. Šeflová vede centrum od ledna 2011, kdy byla odvolána bývalá ředitelka. "Organizace, která za minulého vedení ani neprošla inspekcí kvality, byla v zásadním nepořádku. Začínali jsme úplně od nuly," uvedla Šeflová. Podle ní komise ocenila to, za jak krátkou dobu se novému vedení podařilo organizaci stabilizovat a vrátit jí požadovanou kvalitu. CPOS nabízí veškeré terénní pečovatelské služby.

Česko má ve světovém transplantačním žebříčku dárců dobré místo

Česko je ve světovém transplantačním žebříčku deváté v počtu zemřelých dárců orgánů a sedmnácté v počtu dárců žijících, přičemž v posledních letech počty dárců stále rostou. ČTK to řekl dřívější ředitel Koordinačního střediska transplantací Pavel Březovský s odkazem na nejnovější světovou zprávu, do níž poskytlo data sedm desítek zemí. Zlepšení podle Březovského přinesl nový transplantační zákon, podpora programů žijících dárců i intenzivnější práce s lékaři na JIP v dárcovských nemocnicích.

Podle Mezinárodního registru dárcovství a transplantace orgánů (IRODaT) bylo v ČR loni na milion obyvatel 20,5 zemřelých dárců. Žebříček dlouhodobě vede Španělsko, loni s 35,1 zemřelými dárci. Následuje Chorvatsko, třetí Malta. V žebříčku žijících dárců vede Turecko s loňskými 46,6. Česko si meziročně polepšilo na 7,9 v roce 2013 žijících dárců na milion obyvatel. Přispěl k tomu Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) rozvojem programu transplantace ledvin od žijících dárců i programu transplantace části jater. V Česku také přibývá orgánů od dárců s mozkovou smrtí, každý rok o pět až sedm procent. Nemocnice totiž víc myslí na to, že orgány od nich lze nabídnout k transplantaci. Pokud pro některý z nabídnutých orgánů není v Česku vhodný příjemce, třeba nevyhovuje krevní skupina či je orgán pro pacienta příliš velký, nabídne ho koordinační středisko jiné zemi EU.

Festival Signal navštívilo podle odhadů 350.000 lidí

Festival světla Signal navštívilo v Praze podle odhadu pořadatelů 350.000 lidí. ČTK to za pořadatele řekla Nikola Lörinzová. Přesnější čísla podle ní budou známa přibližně za měsíc, kdy se vyhodnotí data od mobilních operátorů. Ti stejně jako loni určí počet lidí, kteří se v dané době pohybovali v lokalitách, kde se festival konal. Festival je zdarma, proto nelze počet návštěvníků určit podle prodaných vstupenek. Čtyřdenní festival, který nabídl videomapping a dvě desítky světelných instalací, přilákal přibližně o sto tisíc lidí víc než při loňské premiéře. Některá místa v hlavním městě, kde je festival odehrával, byla po všechny dny návštěvníky zaplněna a chvílemi davy lidí působily problémy v dopravě. Během uplynulých čtyř dnů audiovizuálním uměním ožilo Staroměstské náměstí, Střelecký ostrov, park Kampa, Mariánské náměstí, kostel sv. Ludmily na náměstí Míru a mnoho dalších míst. Světelné instalace byly v ulicích, na náměstích, v městských parcích i na hladině Vltavy, videomappingy ukázaly v jiné podobě významné pražské budovy a památky.

Kapli smíření chtějí v Liberci začít stavět už v příštím roce

Už v příštím roce by mohla v Liberci začít výstavba ojedinělého památníku. Má vzniknout na místě jednoho z největších zajateckých táborů první světové války na českém území, který se nacházel na okraji Liberce a žilo v něm až 55.000 lidí. Památník se bude stavět po etapách. Jako první by měla přijít na řadu Kaple smíření, jejíž postavení si odhadem vyžádá do deseti milionů korun. ČTK to řekl Petr Brestovanský z obecně prospěšné společnosti Archa 13, která ambiciózní projekt připravuje. Podobu památníku navrhl architekt a herec David Vávra. Kaple smíření bude kruhového tvaru se čtyřmi kříži, po jednom na každé světové straně. Východ má symbolizovat ruské zajatce, jih italské, západ rakouské věznitele a sever má patřit Čechům, na jejichž území tábor byl. Kaple by měla být zároveň rozhlednou a postavy stoupající nahoru by se tak nevědomky měly stát součástí vzpomínky na padlé. "Vytvoří obrys člověka, který tady zmizel nebo se mihl. Svým pohybem mu dávají život," nastínil při besedě v Liberci svoji vizi Vávra.

Česká mincovna nechala udělat 12 platinových medailí

Česká mincovna vyrobila 12 platinových medailí s motivem brněnské katedrály svatého Petra a Pavla. Medaile váží půl kilogramu a je jednou z největších ražených platinových medailí na světě. Medailí je jen 12, polovina už zná svého majitele. "Jsou to především tuzemští zákazníci," uvedl marketingový manažer České mincovny Lukáš Jokl. Většinou jde podle něj o stálé zákazníky. Jeden kus stojí 735.000 korun. Průměr medaile je 85 milimetrů.

Táborská nemocnice vytvořila CT snímky lebky Jana Žižky

Táborská nemocnice vytvořila pomocí počítačové tomografie prostorový snímek ostatků lebky Jana Žižky z Trocnova. Získaná digitální data by mohla vést k novému antropologickému výzkumu legendárního husitského bojovníka. Horní část lebky, takzvanou kalvu, přivezli do nemocnice zástupci táborského husitského muzea, kterému ji zapůjčilo čáslavské muzeum. Jde o pravděpodobný pozůstatek po Janu Žižkovi, ale s definitivní platností prý nikdo nemůže prohlásit, že jde skutečně o lebku slavné historické postavy. "Antropolog Emanuel Vlček, který se Janem Žižkou velmi zabýval, to podkládal statistickým důkazem dvou zranění na lebce," řekl dnes novinářům ředitel husitského muzea Jakub Smrčka. Myslel tím zranění obou očí, kdy na jedno Žižka neviděl vůbec a na druhé pravděpodobně velmi špatně.

Odborníci identifikovali přes 400 let starý dvůr novokřtěnců

Odborníci na jižní Moravě identifikovali přes 400 let starý dvůr novokřtěnců. Nachází se v údolí říčky Rokytné v katastru Horních Kounic na Znojemsku. Památkáři chtějí, aby stát unikátní soubor staveb vyhlásil kulturní památkou. ČTK to řekl archeolog Jiří Pajer. Dvůr zvaný Alinkov tvoří soubor staveb, ve kterém žilo zhruba v letech 1595 až 1622 kolem 150 příslušníků novokřtěnecké komunity. "Po architektonické stránce areál nemá analogie v jiných dochovaných pozdně renesančních stavbách u nás," uvedl Pajer. Na místě identifikoval mlýn, pekárnu, stáje nebo společenskou místnost pro komunitu. Areál dvora má soukromého vlastníka a je ve zchátralém stavu.

Novokřtěnci byli náboženská komunita, která v českých zemích žila v 16. a 17. století. Roku 1622 musela z regionu odejít. Historici její dějiny zaznamenali i v Mikulově na Břeclavsku, kde vzniká naučná stezka. Novokřtěnci neboli habáni byli proslulí například výrobou keramiky.

Struny podzimu ozdobil v Rudolfinu jazzový pianista Ahmad Jamal

Program 19. ročníku festivalu Struny podzimu koncertem ve vyprodaném pražském Rudolfinu ozdobil legendární jazzový pianista Ahmad Jamal. Umělec, který bez problémů zvládl ve svých 84 letech devadesátiminutové vystoupení bez přestávky, zahrál především skladby ze svého posledního alba Saturday Morning. Publikum, které často už pasáže jednotlivých skladeb odměňovalo potleskem, ocenilo na závěr umělce velkým aplausem. Vystoupení se nenechala ujít řada osobností tuzemské hudby, mimo jiné dorazil například Martin Kratochvíl, vedoucí uznávaného souboru Jazz Q.

Zlínská galerie vystavuje kresby sklářského výtvarníka Libenského

Kresby legendárního sklářského výtvarníka Stanislava Libenského vystavuje zlínská Galerie Václava Chada. Výstava tohoto světově proslulého autora plastik z taveného skla umožní nahlédnout zlínským příznivcům umění do méně známé části jeho tvorby, řekla ČTK mluvčí galerie Kateřina Martykánová. Kromě kreseb jsou v galerii ve zlínském zámku vystaveny také tři Libenského plastiky. Libenský (1921 až 2002) vytvořil partnerskou i tvůrčí dvojici s Jaroslavou Brychtovou, vystavovali na řadě domácích i zahraničních výstav. Vytvořili například okna ve středověké kapli v chrámu svatého Víta, skleněnou plastiku na televizním vysílači Ještěd, jsou autory pláště budovy Nové scény Národního divadla v Praze. Na světové výstavě Expo v roce 1958 v Bruselu získali prestižní ocenění Grand Prix.

Novinkou Noci divadel budou 15. listopadu cyklojízdy

Na 117 souborů z 29 českých a moravských měst je přihlášeno do druhého ročníku Noci divadel 15. listopadu. Jejich členové se inspirovali loňským úspěchem a zájemcům opět připraví divadelní produkce, soutěže, workshopy, přednášky či výstavy. Noc divadel proto nabídne pět tras cyklojízd, jejichž součástí bude návštěva významných pražských scén, které připraví komentované prohlídky, workshopy, improvizované inscenace nebo scénická čtení. Vzhledem k úmrtí Pavla Landovského se organizátoři Noci divadel rozhodli namísto plánované výstavy věnované režiséru Petru Léblovi uspořádat v Institutu umění - Divadelním ústavu expozici k uctění památky tohoto významného herce a dramatika.

Petr Václav natáčí podle vlastního scénáře film Nikdy nejsme sami

Po úspěšném uvedení svého posledního hraného filmu Cesta ven na letošním festivalu v Cannes se režisér a scenárista Petr Václav pustil do natáčení dalšího titulu. Má název Nikdy nejsme sami a v těchto týdnech vzniká v Senicích ve Středočeském kraji a okolí. "Do hlavních rolí režisér obsadil Karla Rodena, Lenku Vlasákovou, Miroslava Hanuše, Klaudii Dudovou a Zdeňka Godlu," řekla ČTK mluvčí tohoto projektu Kateřina Bílková. Podle režiséra většina lidí nemůže žít bez lásky. Každý hledá smysl života a bojí se o sebe, téměř každý má tíseň z chaosu, touží po harmonii a naplnění života. "Film Nikdy nejsme sami popisuje tuto touhu i neschopnost mnohých ji realizovat. V životě se nám často nepoštěstí setkat se s lidmi, kteří nás zásadním způsobem inspirují, vyvedou nás ze samoty, pomohou nám jít kupředu. Náš film popisuje touhu po těchto setkáních," uvedl Petr Václav.

Hlavní cenu festivalu v Písku obdržel jihoafrický snímek

Hlavní cenu píseckého Mezinárodního festivalu studentských filmů získal jihoafrický snímek Kanye Kanye režiséra Miklase Mannekeho. Porota vedená Jurajem Jakubiskem ocenila v různých kategoriích dalších sedm děl. ČTK o tom za festival informoval Jakub Charvát. Svá díla na přehlídku poslalo na 300 autorů z 39 zemí. Čtyři desítky z nich komise vybrala do finále. Vítězný film přináší podobenství odvěkého tématu Romea a Julie. Děj se odehrává v jednom jihoafrickém městě, které je rozděleno na dva tábory a ty vedou spor o tom, zda je lepší jablko červené nebo zelené. A chlapec, jehož strana podporuje zelenou barvu, se zamiluje do dívky z druhé strany. Mezinárodní festival studentských filmů je spojen se vznikem Soukromé vyšší odborné školy filmové v Písku. Její zakladatelé - manželé Vladana a Miloň Terčovi zorganizovali první ročník v roce 1997.

Letošní Famufest bude v Praze od 26. do 30. listopadu ve Světozoru

V pořadí už 31. ročník Famufestu se uskuteční mezi 26. a 30. listopadem. Tradiční festival studentských filmů pražské Filmové a televizní fakulty Akademie múzických umění pozve diváky do kina Světozor. Podle mluvčí přehlídky Kateřiny Traburové je jejím mottem výraz "Zprava Zleva". "Film útočí v podstatě na každý náš smysl a pokaždé odjinud. Někdy zprava, někdy zleva, protože každý tvůrce má na věc svůj pohled a jeho úhel se může často měnit. To, co někdy vidíme zprava, můžeme stejně tak dobře vidět i zleva. A tak pravicově-levicové politické spektrum bude zdrojem nekonečných debat, řešení, problémů, ale i názorů a vizí," popsal koncepci kreativní ředitel festivalu Šimon Holý, který je studentem 2. ročníku Katedry režie.

Do Prahy se vrátí divácky nejúspěšnější tuzemský muzikál Dracula

Po dvaceti letech se do Prahy vrátí divácky nejúspěšnější tuzemský muzikál Dracula. V Hudebním divadle Karlín (HDK) bude mít novou premiéru na přelomu února a března příštího roku. Novinkou mimo jiné bude využití živého orchestru. V titulní roli se v režii Filipa Renče představí Daniel Hůlka v alternaci s Josefem Vojtkem. Uvedeno bude 28 představení z dílny Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese. Muzikál Dracula měl premiéru 13. října 1995. Vznikl na námět Stokerova románu Drákula, jejž se však drží jen velmi volně. Dracula se prosadil také na zahraničních scénách, vidět ho mohli například diváci v Německu, Koreji nebo Belgii.

Ornitologové objevili v Přerově černobílého kosa, jde o raritu

Ornitologové objevili v těchto dnech v ulicích Přerova černobílého kosa. Podle nich jde o barevnou anomálii. Podobného černobílého kosa objevili odborníci ve městě už před lety, výjimečně jej mohou podle nich sledovat lidé i v ostatních městech. Ornitologové proto žádají veřejnost, aby v případě výskytu takového ptáka odborníky informovali. ČTK to řekl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří Šafránek. Leucismus je barevná odchylka, která se může vzácně vyskytnout i u dalších druhů ptáků, savců nebo u plazů. "Na rozdíl od albínů nemají červené oči, ale světlejší nebo modře zbarvené. Zvířata s touto poruchou si mohou částečně zachovat na části těla i původní zbarvení, a proto jsou strakatá a velmi nápadná," dodal místopředseda spolku.

Do oblasti Podyjí se po zhruba půl století vrátili syslové obecní

Do Podyjí na Znojemsku se letos vrátili po bezmála půl století kriticky ohrožení syslové obecní. Zhruba 35 jejich nor našli zoologové nedaleko Hnanic v těsném sousedství Národního parku Podyjí. Nyní syslové zimují pod zemí a pozorovat je bude možné až příští rok na jaře, řekl ČTK zoolog Jihomoravského muzea ve Znojmě Antonín Reiter. Podle něj je otázkou, zda se tato kolonie udrží i do budoucna. Syslové se asi do Podyjí rozšířili z Rakouska. V ČR jsou jejich kolonie vzácností.

Sport

Tenista Tomáš Berdych získal jubilejní desátý titul v kariéře. Počet svých triumfů zaokrouhlil ve Stockholmu, kde splnil roli turnajové jedničky a ve finále porazil Bulhara Grigora Dimitrova po boji 5:7, 6:4 a 6:4. Zároveň se znovu přiblížil páté účasti na Turnaji mistrů za sebou. S deseti triumfy se Berdych vyrovnal Petru Kordovi. Lepší jsou z českých rodáků už jen Karel Nováček (13) a Ivan Lendl, který se radoval z 94 vavřínů.

Počtvrté hraje tenistka Petra Kvitová Turnaj mistryň a počtvrté narazí ve skupině na Agnieszku Radwaňskou. S polskou soupeřkou loni i předloni boje mezi osmičkou nejlepších zahájila a stejně tomu bude v úterý v Singapuru, kam se turnaj přesunul z Istanbulu. Světová trojka Kvitová má s šestkou Radwaňskou pozitivní bilanci - v šesti dosavadních vzájemných duelech prohrála jen jednou, a to předloni právě na Turnaji mistryň.

Čeští skifaři Ondřej Synek a Miroslava Knapková byli součástí vítězných posádek osmiveslic na jubilejním 50. ročníku regaty Head of the Charles v Bostonu. Oba usedli do speciálně složených osem, které tvořili elitní světoví veslaři. Společně se Synkem tak závodil například olympijský vítěz z Londýna a pětinásobný mistr světa Mahé Drysdale z Nového Zélandu, dvojnásobný olympijský šampion Nor Olaf Tufte nebo chorvatští bratři Valent a Martin Sinkovičové, medailisté z MS i olympiády. S Knapkovou závodila například Australanka Kim Crowová, která za ní dojela na OH v Londýně druhá.

Ve věku 64 let zemřela olympijská vítězka ve skoku do výšky Miloslava Rezková-Hübnerová. Český atletický svaz na svém webu oznámil, že šampionka z Mexika 1968 podlehla těžké nemoci. Rezková-Hübnerová vyhrála olympijský závod už v 18 letech, tehdy jako jediná překonala laťku ve výšce 182 centimetrů. O rok později se v Aténách stala také evropskou šampionkou výkonem o centimetr lepším. Osobní a československé maximum pak postupně vylepšila až na 187 centimetrů z roku 1972. Po skončení kariéry působila jako organizátorka soutěží a závodů v klubu Olymp Praha.

Počasí

Oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 13 až 17 °C. Meteorologové varují před velmi silným větrem, který by do Česka měl dorazit v úterý večer. V nárazech může dosahovat rychlosti vyšší než 100 km/h. Na Moravě by měly být poryvy větru mírnější. Silné větrné poryvy mohou komplikovat ovladatelnost auta. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií.

20-10-2014