Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

21-10-2014

KDU možná nebude hlasovat pro vetovaný zákon o dětské skupině

Lidovci možná nebudou hlasovat pro zákon o dětské skupině, který nedávno vetoval prezident Miloš Zeman. Chtějí od ministerstev záruky, že zákon nepoškodí alternativní vzdělávací zařízení, jako jsou lesní školky. Novinářům to řekl předseda klubu KDU-ČSL Jiří Mihola. Naopak poslanci ANO chtějí veto prezidenta přehlasovat. Sněmovna by o zákonu mohla hlasovat v pátek. Zemanovi se nelíbilo, že poslanci nepřijali senátní verzi zákona o dětské skupině, která by umožnila pokračování lesních školek. Senátní návrh předpokládal dobrovolnou registraci zařízení pro děti, nemusely by tedy splňovat různé podmínky. Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová tvrdí, že zákon lesní školky nelikviduje a jejich registrace už začala, premiér Bohuslav Sobotka (oba ČSSD) slibuje novelu. Asociace těchto školek vyzývá poslance k tomu, aby Zemanovo veto nepřehlasovali. Ministerstvo práce by pak mohlo normu upravit a předložit znovu.

Budoucí eurokomisařka Jourová složila poslanecký mandát

Budoucí česká eurokomisařka Věra Jourová (ANO) ve Sněmovně složila poslanecký mandát. Do Sněmovny by za ní měla nastoupit náhradnice z kandidátní listiny, podnikatelka Zuzana Šánová (ANO). Poslanecký slib bude moci složit až potom, co změnu projedná mandátový a imunitní výbor. Měl by se sejít ve středu. Jourová se už dříve vzdala funkce ministryně pro místní rozvoj a odešla také z pozice místopředsedkyně hnutí ANO. V Evropské komisi povede oblast spravedlnosti, ochrany spotřebitele a rovnosti pohlaví. Plénum Evropského parlamentu bude schvalovat složení nové Evropské komise ve středu. Komise by měla začít pracovat v listopadu.

Schwarzenberg: Můj odchod z čela TOP 09 není na pořadu dne

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg neplánuje v souvislosti se špatným výsledkem komunálních a senátních voleb odejít z čela strany. Podle něj TOP 09 nyní musí analyzovat a napravit chyby, kterých se dopustila. Strana se v kampani příliš soustředila na celostátní problémy, řekl Schwarzenberg v rozhovoru s ČTK. Přemýšlet o vlastních chybách by měl podle něho i dosluhující pražský primátor Tomáš Hudeček, který kvůli sporům s bývalým šéfem pražské buňky Jiřím Vávrou odešel z TOP 09. Stranu opustil i Vávra.

TOP 09 v nedávných volbách výrazně propadla. Na komunální úrovni ztratila přes 700 mandátů ze zhruba 1600 a v senátních volbách nezískala ani jedno křeslo. Už po vyhlášení výsledků senátních voleb Schwarzenberg uznal porážku a řekl, že se strana musí reformovat. Skončit ve vedení strany ale šestasedmdesátiletý předseda nechce. Zůstat chce minimálně do příštího sněmu, který by se měl konat na konci příštího roku.

Na českých letištích začaly kontroly pasažérů kvůli ebole

Na pražském Letišti Václava Havla začaly v úterý po 08:00 kontroly pasažérů mezistátních letů kvůli ebole. Cestující, kteří pobývali v posledních 42 dnech v Guineji, Libérii či Sieře Leone, musejí v Praze po příletu podstoupit zdravotní pohovor s měřením teploty. Chod letiště a průchod cestujících by neměl být kontrolami narušen. Na méně vytížených letištích v Karlových Varech, Pardubicích, Ostravě a Brně v případě potřeby prověří zdravotní stav pasažéra příslušná hygienická stanice. Pokud cestující letící do Prahy ve formuláři vyplní, že v uvedené době některou z afrických zemí navštívili, budou muset podstoupit vyšetření v protiepidemickém centru přímo na letišti. Praha je rovněž jediným místem v ČR, kam by letadlo zamířilo, pokud by se podezření na ebolu či jinou nebezpečnou infekční chorobu objevilo už během letu. V takovémto případě, kdy příznaky nemoci zjistí posádka přímo na palubě, zamíří letadlo do Ruzyně i tehdy, když letí na jiné letiště v ČR. V akutních případech se to může týkat i strojů, které přes Česko pouze přelétávají, uvedla mluvčí pražského letiště Eva Krejčí.

Deset dní po volbách má dohodnutou koalici většina krajských měst

Deset dní po komunálních volbách je dohoda o koalici ve většině krajských i dalších statutárních měst. Z krajských měst se o povolební spolupráci ještě vyjednává v Praze, Ostravě, Liberci, Českých Budějovicích a Pardubicích. Shoda na primátorovi je v 15 z 26 statutárních měst. V dalších dvou je jasné, z které strany primátor vzejde. Nejvíc primátorských křesel zatím obsadí ČSSD a místní politická hnutí, budou mít po pěti primátorech. ANO 2011 bude mít čtyři a po jednom Starostové a nezávislí (STAN), ODS a KSČM. Z trojice největších měst je zatím o složení nové rady jasno pouze v Brně, zatímco v Praze a Ostravě strany úspěšné ve volbách ještě k dohodě nedospěly.

Komise sepsala 6 opatření, aby systém penzí ocenil výchovu dětí

Důchodová komise sestavila seznam opatření, díky nimž by se do penzijního systému mohly promítnout zásluhy rodičů za výchovu dětí. Mezi šest základních bodů patří třeba to, že by bezdětní mohli mít vyšší odvody či že by se důchod mohl za každé dítě o něco zvýšit. Vyplývá to z materiálu, který komise zveřejnila na svém webu. Důchodová komise zástupců parlamentních stran a expertů dostala za úkol navrhnout "podobu transferů", tedy odvodů důchodového pojištění a vyplácení penzí tak, aby odrážely i počet vychovaných dětí. Měly by se narovnat, být spravedlivé, přiměřené a efektivní, stojí v zadání. Výsledkem je šest možných opatření v důchodovém systému. Rodičům by se například mohla zvýšit procentní výměra důchodu, která se počítá podle odpracovaných let a výše odváděných částek. Za každé vychované dítě by se násobila určitým koeficientem. Dospělí potomci by také část odvodů mohli rovnou přesměrovat do penze svých rodičů.

Mládek: Otázka prolomení limitů by měla být vyřešena v roce 2015

Otázka prolomení limitů těžby uhlí by měla být vyřešena v roce 2015. Po jednání s odbory to řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Zaměstnanecké svazy podporují úplné zrušení limitů, stanovených usnesením vlády v roce 1991. O tom, že se v Česku limity těžby uhlí "dříve či později" prolomí, je přesvědčen i prezident Miloš Zeman. Ten po pondělním jednání tripartity uvedl, že by podpořil referendum v Ústeckém kraji, které by otázku platnosti limitů řešilo.

Ministerstvo chystá změnu výběru mýta, rozdělí se na dvě části

Ministerstvo dopravy chystá plán na rozdělení mýtného systému na dvě části. Oddělení distribuce a servisu palubních jednotek pro kamiony souvisí se zavedením systému společné jednotky pro všechny země EU, kterou požaduje Evropská unie. Nový systém, ve kterém by služby spojené se servisem těchto palubních jednotek mohla zajišťovat řada soukromých společností, by mohl fungovat do roka. ČTK to řekl ministr dopravy Antonín Prachař. Puštění dalších firem na mýtný trh usnadní podle ministerstva přechod na nový systém po roce 2016. S tím by mohly být problémy, pokud by v připravovaném tendru na provoz mýtného nezvítězil současný dodavatel - společnost Kapsch. S Kapschem už úřad o ocenění přípravných prací na rozdělení současného systému jednal. Podle předběžných odhadů si přepracování softwaru vyžádá do 300 milionů korun.

ŘSD zrušilo zakázku na rozšíření dálnice D1 u Brna

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zrušilo zakázku na rozšíření dálnice D1 v úseku mezi Velkou Bíteší a Devíti kříži poblíž Brna. Tendr vypíše znovu. ČTK to řekl mluvčí ŘSD Jan Studecký. Původní zakázku s předpokládanou hodnotou 637 milionů korun více než rok zkoumal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), v polovině září zrušil výběr vítěze. Podle antimonopolního úřadu ŘSD chybovalo v původním tendru při posouzení vítězné nabídky. "Mimořádně nízká nabídková cena nebyla zdůvodněna objektivními příčinami," uvedl ÚOHS v rozhodnutí. Postup ŘSD mohl ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, proto ÚOHS hodnocení nabídek zrušil.

Sir Winton přiletí do Prahy jen na několik hodin

Sir Nicholas Winton, zachránce stovek židovských dětí, stráví v Praze 28. října pouze několik hodin. Z Velké Británie ho přiveze armádní speciál, na Hradě pak pro něj bude připraven zvláštní ceremoniál. Prezident Miloš Zeman mu při něm předá Řád Bílého lva. ČTK to řekli mluvčí ministerstva obrany Petr Medek, prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček a režisér Matej Mináč. Podle Ovčáčka se Hrad snaží pro Wintona, kterému je 105 let, zajistit nejen co nejkomfortnější podmínky během udělení vyznamenání, ale i co nejpohodlnější podmínky během přepravy.

Novela vysokoškolského zákona míří do vlády, má podporu akademiků

Ministerstvo školství podle informací ČTK po zpracování připomínek připravilo kompromisní verzi novely vysokoškolského zákona. Návrh normy, který nyní míří do vlády, má podporu akademiků. Kladný postoj k němu má předseda Rady vysokých škol Jakub Fischer, v obdobném duchu se vyjádřil také předseda České konference rektorů Tomáš Zima. Ve srovnání s návrhem, který ministerstvo předložilo do připomínkového řízení, bylo upraveno například ustanovení o způsobu jmenování předsedy Národního akreditačního úřadu. Bylo doplněno, že ho ministr před předložením vládě projedná s orgány reprezentace vysokých škol. "Navíc se nám podařilo prosadit, že v radě Národního akreditačního úřadu bude i zástupce studentů vybraný Radou vysokých škol. To považujeme za úspěch," doplnil Fischer.

Církev chce dávat ročně stovky milionů do sociálního bydlení

Desítky až stovky milionů korun ročně plánuje katolická církev investovat do sociálního bydlení, pokud pro vznik takové instituce vláda připraví zákon. Novinářům to řekl generální sekretář České biskupské konference (ČBK) Tomáš Holub. Investice do sociálního bydlení by podle něj měly být jednou z možností, jak využívat finanční náhrady v rámci církevních restitucí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ČTK sdělil, že tento krok vítá a požádal ministerstvo práce o zapojení církví do přípravy zákona o sociálním bydlení. Podle plánů vlády by měl platit od roku 2017.

MŽP: Průzkum pro úložiště se může provést v pěti lokalitách

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) povolilo v pěti lokalitách České republiky průzkum pro úložiště radioaktivního odpadu. Správa úložišť tam může provést první etapu geologických průzkumných prací a posoudit, zda jsou lokality pro hlubinné úložiště vhodné. ČTK o tom informovala Tereza Bečvaříková ze Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO). Aktivisté se ale dlouhodobě snaží celý proces zastavit, také občané s úložišti nesouhlasí a odmítali je i v referendu. Pro hlubinná úložiště na použité palivo z jaderných elektráren bylo v Česku vytipováno sedm lokalit. Z nich pět získala povolení k průzkumu. Na zbylá dvě rozhodnutí správa úložišť ještě čeká. Povolení dosud dostala lokalita Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdalena na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku a Kraví hora na Žďársku. Správa úložišť čeká na stanovisko o Hrádku na Jihlavsku a o lokalitě Horka pod Velkým Meziříčím.

Zaměstnavatelům chybějí kvalitní prodavači, hlavně specializovaní

Zaměstnavatelé si stěžují, že školy neprodukují kvalifikované prodavače především pro obchody specializované na oděvy, elektrospotřebiče nebo kutilské potřeby. Kvalitu absolventů na setkání s novináři kritizovala prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Marta Nováková. Poukázala také na to, že reforma učňovského školství připravovaná ministerstvem se zatím vůbec nezaměřuje na oblast takzvaných službových oborů včetně obchodu. Zástupce ředitele Střední průmyslové školy a Střední odborné školy gastronomie a služeb v Mostě Jiří Kuneš se svěřil se zkušeností s klesajícím zájmem o učební obor prodavač. "Došlo k velkému propadu žáků, kteří se na něj hlásí. Nejen v pohledu množství, kdy jsme měli pět tříd a nyní sotva naplníme jednu, ale také v jejich kvalitě. Vychovat z nich kvalitní prodavače je velký problém," poznamenal. Pro absolventy základních škol není tento obor atraktivní, protože nabízí perspektivu nízkého finančního ohodnocení, nízké společenské prestiže a nepřívětivé pracovní doby, doplnil. Podle Novákové problematická situace souvisí rovněž s tím, že obchod jako takový je společností vnímán velmi negativně.

Za vraždu expolicisty Tofla dostali Sobotka a Trkan 19 let vězení

Brněnský krajský soud poslal na 19 let do vězení Radka Sobotku a Tomáše Trkana za to, že v červnu 2010 zavraždili v Brně Michala Tofla. Bývalý policista Tofl údajně vedl na jihu Moravy policejní gang, který vydíral podnikatele. Vraždu si podle soudu objednal podnikatel Petr Pavel Bezděkovský, s nímž měl Tofl údajně finanční spory. Bezděkovský spáchal ve vazbě sebevraždu. Rozsudek není pravomocný. Žalobkyně i odsouzení si ponechali lhůtu na rozmyšlenou. Mohou se odvolat k Vrchnímu soudu v Olomouci.

Pyrotechnici se ve Vrběticích dostali k epicentru výbuchu

Pyrotechnici se v pondělí ve Vrběticích, části obce Vlachovice na Zlínsku, při průzkumu dostali až k epicentru výbuchu, který v areálu ve čtvrtek zničil muniční sklad. Termokamerou změřili teplotu, která v několika doutnajících ohniscích byla stále až 140 stupňů Celsia. V úterý dopoledne se z areálu ozvaly další dva výbuchy, řekla ČTK zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. V pondělí u trosek zničeného skladu kromě měření teploty také zjišťovali, zda do ovzduší neunikají nebezpečné radioaktivní látky. Výsledek byl negativní. Průzkum areálu muničních skladů začal v sobotu. Pyrotechnici za pomocí bezpilotního stroje, takzvaného dronu, obrněného vozu policie a požárního tanku již prohlédli větší část areálu. Tvoří ho zhruba 40 objektů, v desítce z nich je uskladněná munice. Pyrotechnici nacházejí také munici, kterou výbuch rozházel po okolí. Některou na místě zneškodnili. Co není potřeba hned odpálit, pyrotechnici skladují a potom tuto munici naráz odvezou.

V Řeznické uvedou hru o filmařce Leni Riefenstahlové

Novinkou pražského Divadla v Řeznické je původní slovenská hra Leni autorů Valerie Schulczové a Romana Olekšáka. Fiktivní setkání dvou skutečných osobností, moderátora Johnnyho Carsona, jehož talkshow patřila třicet let k nejsledovanějším pořadům Ameriky, a Hitlerovy dvorní režisérky Leni Riefenstahlové, se tu objeví 23. října. Režisér Viktor Polesný do inscenace o jedné z nejlepších filmařek světa, která zazářila díky filmům na objednávku Třetí říše, obsadil Vilmu Cibulkovou, Danu Syslovou, Ondřeje Kavana a Daniela Krejčíka.

Zlínské muzeum připravilo Ševcovskou pouť, rozjede se stará linka

Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně připravilo na pátek Ševcovskou pouť. U příležitosti svátku ševců, koželuhů a rukavičkářů se bude předvádět tradiční výroba obuvi. Speciálně v tento den se rozjedou obuvnické stroje a výrobní linka z bývalých baťových závodů, řekla ČTK Michaela Mitáčková, mluvčí Baťova institutu, ve kterém muzeum sídlí. Ve stálé expozici muzea lidé uvidí práci na historických obuvnických strojích a v průmyslové dílně. "Původní stroje a linky na výrobu obuvi obslouží pracovníci každou půlhodinu. Nebudou chybět ani interaktivní programy pro děti, například skládání svršku na kopyto, sešívání a zdobení svršku obuvi," uvedla Mitáčková.

Část Světelského oltáře z Adamova zamíří do Německa a Rakouska

Část Světelského oltáře, 500 let starého řezbářského díla zdobícího kostel svaté Barbory v Adamově na Blanensku, bude od listopadu k vidění ve Städelově muzeu ve Frankfurtu nad Mohanem a následně v Uměleckohistorickém muzeu ve Vídni. Budou se tam prezentovat tři bloky z oltáře zachycující 12 apoštolů, řekl ČTK adamovský farář Jiří Kaňa. Oltář tak poprvé po 160 letech opustí Moravu. S nápadem zařadit část oltáře na výstavu přišel před časem ředitel Národní galerie v Praze Jiří Fajt. Vyvezení díla do ciziny muselo schválit Biskupství brněnské, památkáři a také ministerstvo kultury. Při demontáži oltáře, restaurovaného před osmi lety, si jej odborníci důkladně prohlédli a potvrdili, že řezbářské dílo, vyrobené z lipového dřeva, je v dobrém stavu. Ve Frankfurtu nad Mohanem bude k vidění od počátku letošního listopadu do února příštího roku a ve Vídni pak od února do poloviny června. Oltář je příkladem podunajské řezbářské školy, kterou bude na výstavě, věnované řezbářství, reprezentovat. Světelský oltář vytvořilo v letech 1515 až 1526 šest řezbářů. V Adamově je umístěna 157 let jeho hlavní část zachycující 59 postav, které ztvárňují nanebevzetí Panny Marie. Podle některých odborníků je oltář natolik mimořádný, že by měl být zapsán mezi světové památky UNESCO. Oltář byl vytvořen pro cisterciácké opatství v rakouském Zwettlu (Světlá). Zachovala se jen jeho centrální část, kterou pro kostel v Adamově kdysi získal majitel tohoto panství kníže Alois Lichtenštejn.

Vzácný nosorožec patřící ZOO Dvůr uhynul v Keni stářím

Samec vzácného nosorožce severního bílého, který patřil ZOO Dvůr Králové nad Labem, uhynul v pátek v keňské rezervaci Ol Pejeta přirozeně stářím. Projekt rozmnožení nosorožců v Africe bude pokračovat, k převozu zbylých tří nosorožců zpět do Dvora Králové není důvod, řekl ČTK místopředseda správní rady ZOO a náměstek hejtmana Otakar Ruml (KSČM). Uhynulý samec Suni byl jedním z posledních sedmi známých nosorožců severních bílých na světě. Věk dožití nosorožců v přírodě je 35 roků a Sunimu bylo 34 let.

Počasí ve středu

Zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Teploty teploty 6 až 10 stupňů Celsia.

21-10-2014