Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

22-10-2014

Jourová cítí radost i závazek, v Bruselu bude řešit i české Romy

Budoucí eurokomisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost pohlaví Věra Jourová po schválení Evropské komise Evropským parlamentem cítí radost, očekávání i závazek. V Bruselu bude muset z nové pozice řešit i romský problém v České republice. "Jean-Claude Juncker pro mě byl dlouhodobě opravdu evropský státník, který má nadhled a vizi, a pro mě je ctí, že mohu pracovat v jeho týmu," podotkla. Česká zástupkyně potvrdila, že už má prakticky kompletní tým spolupracovníků, jimiž se chce obklopit v Bruselu. Zatím tam ale teprve hledá bydlení.

Senát se v povolebním složení sejde poprvé 19. listopadu

Senát se v povolebním složení sejde poprvé 19. listopadu, aby zvolil své vedení na další dva roky. Rozhodl o tom organizační výbor horní komory. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Eva Davidová. Výbor podle ní stanovil termín schůze s ohledem na zákonné lhůty pro případné zpochybnění výsledků říjnových senátních voleb. Lidé budou moci napadnout výsledky voleb v nadcházejících deseti dnech u Nejvyššího správního soudu, který bude mít na své rozhodnutí nejvýše 20 dní.

Řada rektorů na Hrad nepřijde, většinou kvůli jinému programu

Řada rektorů českých vysokých škol, jejichž vyjádření se ČTK podařilo získat, se příští týden nezúčastní oslav 28. října na Pražském hradě. Většinou se omlouvají kvůli jiným povinnostem, nevnímají svou neúčast jako formu protestu proti nepozvání dvou svých kolegů. Stejně jako loni prezident Miloš Zeman na slavnostní akci nepozval Mikuláše Beka z brněnské Masarykovy univerzity (MU) a Libora Grubhoffera z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, s nimiž měl v minulosti spor. Česká konference rektorů to považuje za nedůstojné. Do Prahy nepřijede například rektor Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák. "Omlouvám se z důvodů pracovní vytíženosti, nejedná se však o formu protestu, ten je vyjádřen oficiálním stanoviskem České konference rektorů," řekl ČTK. Naopak rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller má sice rovněž jiný program, ale do Prahy by nepřijel, i kdyby měl volno. "Jsem pracovně v Americe, to znamená, že bych se musel na 28. října omluvit. Pokud by ovšem trvalo nepozvání pana prezidenta pro dva kolegy, omluvil bych se, i kdybych pobýval v ČR, a to ze solidarity. Myslím, že vzniklá situace je zbytečná a majestát pana prezidenta by nijak neutrpěl tím, že by pozval i reprezentanty institucí, s nimiž má spor," vzkázal ČTK z USA. Loni na Hradě chybělo 20 z 28 rektorů českých veřejných a státních vysokých škol.

Sněmovna v prvním čtení schválila základní parametry rozpočtu

Poslanecká sněmovna v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Schodek má proti letošnímu schválenému deficitu klesnout o 12 miliard korun na 100 miliard. Opoziční TOP 09 neúspěšně navrhovala vrátit vládě rozpočet k dopracování. Z opozičních řad zněla kritika, že rozpočet je málo prorůstový. První čtení je zatím počátečním krokem ve schvalování rozpočtu. Nyní dostanou rozpočet sněmovní výbory a budou projednávat jeho jednotlivé kapitoly. Závěrečné schvalování se má odehrát přibližně v polovině prosince.

Stejně jako v předchozích letech opozice návrh kritizovala a koalice ho hájila. Pravici se hlavně nelíbilo, že výdaje rozpočtu sice rostou, ale zvyšují se hlavně provozní a sociální výdaje, naproti tomu výdaje na investice klesají. Ministr financí Andrej Babiš i další zástupci koalice rozpočet hájili. V minulosti se podle něj sice investice plánovaly, ale nevyčerpaly. Tři čtvrtiny rozpočtu jsou dané prorůstovými opatřeními, uvedl. Odmítl také výtku exministra financí Miroslava Kalouska, že rozpočet je projídáním budoucnosti.

Bankovní asociace zachovala odhad letošního růstu HDP o 2,4 pct.

Česká bankovní asociace (ČBA) ve své aktualizované prognóze zachovala odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky o 2,4 procenta. V příštím roce by měl hrubý domácí produkt vzrůst o rovněž 2,4 procenta, v pololetí očekávala asociace růst o 2,7 procenta. Vyplývá to z prognózy, kterou ČBA zveřejnila. "Od minulé prognózy jsme zaznamenali smíšené signály. Na jedné straně byl dosavadní vývoj příznivější, než jsme očekávali, na straně druhé se objevily zprávy ze zahraničí tlumící optimismus jak pro poslední čtvrtletí tohoto roku, tak i pro rok 2015," komentoval aktuální pohled hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Aktuální prognóza vznikla na základě příspěvků analytiků ČSOB, České spořitelny, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Komerční banky, GE Money Bank, Citibank a ING Bank.

Kolínská automobilka TPCA letos plánuje růst, vyrobí 200.000 aut

Automobilka TPCA Toyota Peugeot Citroën z Ovčár u Kolína letos plánuje vyrobit kolem 200.000 aut. Znamená to růst o osm procent oproti loňskému roku, kdy vyrobila 185.000 aut. Vyplývá to z informací, které na konferenci Očekávaný vývoj automobilového průmyslu v ČR a střední Evropě v Brně řekl generální manažer výroby karoserií TPCA Pavel Hortlík. TPCA je nadále silně proexportní. Většina jejích aut směřuje do zemí západní a jižní Evropy, zhruba polovina do Velké Británie a Nizozemí. První generace vozů se v TPCA vyráběla od roku 2005. Nová miniauta jsou k dostání ve tří a pětidveřovém provedení a s odklápěcí střechou. Auta jsou o dva až čtyři centimetry delší než první generace, zavazadlový prostor se zvětšil zhruba o tři desítky litrů na až 196 litrů. Modely jsou podle firmy složitější a přinášejí nové technologie do výroby.

Nošovická automobilka Hyudai chce letos stejně jako v loňském roce vyrobit kolem 300.000 aut, což je kapacita nošovického závodu. "Výrobu nemáme možnost navyšovat," uvedl v Brně ředitel vnějších vztahů automobilky Petr Vaněk. Firma vozy exportuje zejména do Německa, Velké Británie nebo Ruska. ČR je v odbytu vozů značky na desátém místě. V minulosti závod díky odbytovým problémůn v Evropě dodával více do exotických zemí, mateřská korejská firma tam nošovickému podniku uvolnila odbytové kapacity. Lukáš Folbrecht ze Škody Auto dnes v Brně zopakoval, že automobilka chce do roku 2018 zdvojnásobit produkci oproti číslům z roku 2010. Má se dostat až na 1,5 milionů vozů ročně.

Stavaři letos od státu dostali zakázky za 88 miliard korun

Krize, která drtila české stavebnictví několik let, se zdá být stále více minulostí. Stát jako klíčový investor totiž opět začal výrazněji stavět. Z aktuálních údajů zveřejněných na konci září ve Věstníku veřejných zakázek vyplývá, že stavební firmy letos během prvních devíti měsíců od státní správy získaly zakázky za 88 miliard korun, což je meziročně o 22,7 procenta více. V průměru necelou čtvrtinu zakázek z celkového objemu zadala v období od začátku roku Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) společně s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD). U SŽDC šlo o zakázky za 13,2 miliardy korun, v loňském roce přitom byla tato částka o 28 procent nižší. To ŘSD si oproti prvním devíti měsícům minulého roku pohoršila o šest procent na 7,6 miliardy korun.

Nárůst veřejných zakázek na výstavbu a rekonstrukce je podle stavařů pozitivním faktem. "Tuto skutečnost ale bohužel negativně ovlivňuje několik faktorů. Jedním je enormně dlouhá prodleva mezi vypsáním zakázky a jejím zadáním, tím dalším je neustálé soutěžení na nejnižší cenu a v neposlední řadě pak letošní nešvar, že v průměru každá pátá vysoutěžená veřejná zakázka je nakonec zrušena. Tyto aspekty se velice negativně odráží v ekonomice společností ve stavebnictví, upozornil provozní ředitel společnosti Schindler pro Českou republiku Vladimír Steiner.

ČD za miliardu korun zmodernizují vagony pro dálkové vlaky

České dráhy (ČD) zmodernizují vagony pro vnitrostátní i mezinárodní vlaky EuroCity a InterCity. Celkem dopravce chystá rekonstrukci až 62 vagonů, které by nově měly získat klimatizaci, elektrické zásuvky pro dobíjení běžné elektroniky a nový interiér. Zakázku za více než miliardu korun získala společnost Pars nova patřící do skupiny tuzemského výrobce Škoda Transportation. V tiskové zprávě to uvedly ČD. Původní vagony Bp, které mají být modernizovány, vyráběla v letech 1991 až 1992 vagónka ve Studénce. Po modernizaci by měla být vozidla schopná jet až stošedesátikilometrovou rychlostí místo současných 120 kilometrů v hodině.

Od roku 2015 půjde zaplatit daň online na portálu finanční správy

Finanční správa umožní od příštího roku u elektronického daňového přiznání okamžité uhrazení daně online přes platební bránu. Na konferenci k platebním kartám to sdělila náměstkyně ministra financí Simona Hornochová. Zároveň uvedla, že na zhruba pěti finančních úřadech bude možné v rámci pilotního provozu od příštího roku zaplatit daň platební kartou. "Budeme tak testovat schopnost toho systému, zda platí, že 30 procent lidí chce zaplatit daň kartou," uvedla náměstkyně.

Okolí vybuchlého muničního areálu se musí na 2 dny evakuovat

Obce v okolí muničního areálu na Zlínsku, který před týdnem zničil výbuch, budou příští dva dny po částech evakuovány. Pyrotechnici při prozkoumávání areálu zjistili, že je nezbytně nutné, aby prozkoumali některé části pozemku vzdálenější od epicentra výbuchu směrem k domům. Bezprostřední nebezpečí nikomu nehrozí, ale někteří obyvatelé Vrbětic budou muset opustit své domy v určený den na dobu od 08:00 do 16:00, řekli ČTK mluvčí hasičů a policie.

Ekonomickou situací v ČSA se bude zabývat valná hromada

Ekonomickou situací v Českých aeroliniích se bude ve čtvrtek zabývat valná hromada národního dopravce. Stát jako dosavadní majoritní vlastník se na setkání bude snažit přesvědčit korejského investora - společnost Korean Air, aby se podílela na chystaném navýšení kapitálu ztrátových ČSA. Dopravce nedávno oznámil masové propouštění a citelné snížení mezd zaměstnanců, které následně vyvolalo protesty odborů. Korejský dopravce získal loni 44procentní podíl v ČSA za zhruba 70 milionů korun. Od vstupu silného zahraničního dopravce si odborníci slibovali mimo jiné možnost výhodnějších nákupů strojů a služeb nebo vzájemné propojení sítí destinací, které by bylo pro ČSA výhodné.

Kromě 44 procentního podílu korejský dopravce požádal o dalších 34 procent, které obratem přeprodal společnosti Travel Service vlastněné podnikateli Jiřím Šimáněm a Jaromírem Šmejkalem. Využil k tomu opci na zbylé akcie státního aeroholdingu, kterou mu zaručila loňská smlouva schválená Nečasovou vládou. Obchod ještě musí posvětit Evropská komise a antimonopolní úřady v Rusku, na Ukrajině a v Izraeli, kde zmíněné společnosti podnikají. Po jejím schválení by stát v dopravci o majoritní postavení přišel. ČSA v září oznámily záměr propustit 77 pilotů, 172 palubních průvodčích a 66 technicko-hospodářských pracovníků kvůli vyřazení letadel A320 z flotily společnosti. ČSA, které vloni prodělaly téměř miliardu korun, nyní zaměstnávají 230 pilotů, téměř 400 palubních průvodčích a téměř 270 pracovníků v administrativě.

Stovky záchranářů nacvičovaly zásah po útoku sarinem v metru

Stovky záchranářů, hasičů, vojáků a policistů nacvičovaly zásah po teroristickém útoku v pražském metru. "Teroristé" cvičně na nástupišti ve stanici Anděl rozbili skleněnou láhev s otravnou látkou sarin. Podle scénáře na následky otravy zemřelo deset lidí, další desítky byly zraněny. Útok, který se inspiroval událostmi z tokijského metra z počátku 90. let, začal několik minut po 01:00. Po rozbití nádoby byl aktivován poplašný systém, který by měl chemické látky, jako je sarin, rozpoznat. Jak systém funguje, nechtějí zástupci záchranných složek nebo dopravního podniku z bezpečnostních důvodů komentovat.

ANO obsadí ve vedení Prahy pět míst, ČSSD a Trojkoalice po třech

Hnutí ANO bude mít v jedenáctičlenné pražské radě pět míst a obsadí post primátora. ČSSD a Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) budou mít po třech radních. Resorty si strany zatím nerozdělily. Po společném jednání to novinářům řekli zástupci ANO, ČSSD a Trojkoalice. O programovém prohlášení budou ještě jednat zastupitelské kluby všech tří stran. Vyjednávací týmy se sejdou znovu ve čtvrtek. Volby v Praze vyhrálo hnutí ANO, druhá skončila TOP 09 a třetí Trojkoalice. Do zastupitelstva se dostaly ještě ČSSD, ODS, KSČM a Česká pirátská strana.

Senát podpořil postoj vlády ke klimaticko-energetickému plánu EU

Senát podpořil postoj české vlády, aby Evropská unie na svém nadcházejícím summitu stanovila jako závazný cíl pouze snížení emisí skleníkových plynů. Evropské cíle pro podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektrické energie a zvyšování energetické účinnosti mají být maximálně nezávazné. Summit šéfů evropských států a vlád, který se bude v Bruselu konat ve čtvrtek a v pátek, bude projednávat podobu evropské energetické a klimatické politiky do roku 2030. Návrh Evropské komise počítá s tím, že EU do roku 2030 sníží o 40 procent emise skleníkových plynů z hodnot roku 1990. Na celounijní úrovni by měl také existovat závazek, aby 27 procent energie pocházelo z obnovitelných zdrojů. EU by se rovněž měla zavázat dosáhnout do roku 2030 třicetiprocentních úspor energie. Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD), který dnes v Senátu postoj českého kabinetu představil, zdůraznil, že vláda podpoří pouze stanovení závazného čtyřicetiprocentního cíle pro snížení emisí skleníkových plynů. Zbývající dva cíle podporuje pouze v nezávazné podobě.

Senát schválil zrušení většiny zdravotnických poplatků

Senát podle očekávání schválil zrušení třicetikorunových poplatků za návštěvu lékaře a za recept v lékárnách. Změna má platit od začátku příštího roku. Zachovány zůstanou jen devadesátikorunové platby za návštěvu pohotovosti. Počítá s tím novela o veřejném zdravotním pojištění, kterou nyní dostane k podpisu prezident. Kritizované poplatky zavedla před šesti lety tehdejší vláda Mirka Topolánka (ODS) s cílem regulovat návštěvy pacientů s banálními chorobami. Odpůrci poplatků, například senátor ČSSD Jan Žaloudík, během více než hodinové debaty argumentovali tím, že tato platba připravila pacienty o zhruba šest miliard korun z jejich peněženek a žádnou regulaci ani snížení výdajů na zdravotnictví nepřinesla. Zrušení poplatků přinese výpadek příjmů ambulancí a lékáren ve výši zhruba 3,27 miliardy korun. Lékaři mají dostat kompenzace prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše vybraných poplatků za loňský rok. V případě farmaceutů chce ministerstvo zdravotnictví zavést zvláštní výkon vydání léčebného přípravku na recept, který by byl hrazen z pojištění.

Senát schválil zavedení porodného i na druhé dítě

Senát schválil zavedení porodného i na druhé dítě, a to ve výši 10.000 korun. Běžná rodina dosáhne na dávku, pokud její měsíční příjmy nepřesáhnou 20.817 korun čistého. Předloha, kterou musí ještě podepsat prezident Miloš Zeman, tak od příštího roku rozšíří okruh rodin s nárokem na tuto dávku. Porodné na první dítě zůstane 13.000 korun, při narození vícerčat činí 19.500 korun.

Do konce roku 2010 se porodné v Česku vyplácelo na každé narozené dítě. Od roku 2011 se pravidla kvůli škrtům v rozpočtu zpřísnila. Porodné se začalo dávat jen na první narozené dítě rodině, jejíž příjem nepřesáhuje 2,4násobek životního minima. Nyní se koeficient, od něhož se nárok odvíjí, zvýší na 2,7násobek životního minima. Senátor Radko Martínek (ČSSD) novelu označil za krok správným směrem, neboť omezení porodného jen na první dítě bylo podle něj "zcela asociální až protinárodní".

Český lékař z týmu špičkových vědců zakládá v Plzni laboratoř

Laboratoř experimentální neurofyziologie zakládá pod Lékařskou fakultou UK v Plzni lékař Karel Ježek. Bude se zabývat výzkumem mozku, především paměti. Jedenačtyřicetiletý Ježek se do Plzně vrátil z Kavliho institutu systémové neurovědy, jenž je součástí univerzity v norském Trondheimu. Sedm let tam patřil do týmu špičkových vědců věnujících se výzkumu mozku pod vedením manželů Moserových. Právě May-Britt a Edvard Moserovi získali letos Nobelovu cenu za lékařství, Ježek s nimi dál spolupracuje a v Plzni nyní dává dohromady svůj vlastní tým. Podle Ježka potřebuje vědec pro založení laboratoře startovací rozpočet od instituce, v níž ji buduje. Na Západě je toto běžné, v Česku ale v minulosti takové možnosti nebyly. Situace se začala měnit až v posledních letech. Ježkův tým se budě věnovat především organizování paměti v mozku.

V Českých hlavičkách uspěly práce o technice, přírodě i zdraví

Práce věnované hybridnímu pohonu aut, trojrozměrnému tisku, léčivům, včelímu moru i vzácným motýlům uspěly v osmém ročníku soutěže talentovaných středoškoláků České hlavičky. Devět laureátů si rozdělí 180.000 korun. Soutěž je mladší obdobou prestižní ceny Česká hlava pro špičkové vědce. Cílem je popularizace vědy a podpora nadějných studentů. Někteří dřívější laureáti už působí ve výzkumu, řadu angažovaly velké firmy. Část laureátů z minula ovšem musela kvůli nedostatku uplatnění odejít do ciziny, což je podle pořadatelů soutěže škoda.

Nahrazení papírových receptů elektronickými bude až v roce 2018

Zavedení povinnosti předepisovat lékařské recepty výhradně elektronicky se odkládá na rok 2018. Papírové recepty by tak měly být zachovány ještě nejméně tři roky. Počítá s tím novela zákona o léčivech, kterou schválil Senát. Vyhověl tak doporučení svých výborů. Po dobu vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD) by tedy měl zůstat současný stav, kdy může být recept po dohodě s pacientem buď v listinné, nebo v elektronické podobě. Kritici upozorňovali na to, že ani za tři roky nebudou někteří starší praktičtí lékaři v regionech, kteří nepoužívají výpočetní techniku, připraveni vydávat elektronické recepty a budou muset svou praxi ukončit. Drtivá většina receptů je nyní podle ministra v papírové formě. Papírových je zhruba 70 milionů ročně, zatímco elektronických jen asi jeden milion.

Formuláře k ebole zatím nevytipovaly žádné potenciálně nakažené

Během prvního dne kontrol na pražském ruzyňském letišti odevzdaly dotazníky k ebole zhruba čtyři tisíce cestujících. Nikdo z nich v rizikových zemích západní Afriky v uplynulých 42 dnech nebyl. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová. Pohovor a měření teploty musí od úterního rána podstoupit všichni cestující, kteří v uvedené době navštívili Guineji, Libérii nebo Sieru Leone. Ministerstvo zdravotnictví považuje začátek akce za úspěch. Zdravotníkům se prý podařilo potvrdit, že jsou schopni obratem dohledat jakéhokoliv cestujícího.

Ministerstvo navrhne povinnou maturitu z matematiky od roku 2019

Ministerstvo školství navrhne do další novely školského zákona, aby se z matematiky povinně maturovalo od roku 2019, řekl šéf resortu Marcel Chládek (ČSSD). Novinka by se tak poprvé dotkla současných žáků devátých tříd. Dosud se přitom počítalo s povinnou maturitou z tohoto předmětu od roku 2020. Ministerstvo se pro dřívější termín rozhodlo po debatě na tripartitě, kde zaměstnavatelé i odbory žádali, aby se zařazení matematiky mezi povinné maturitní předměty urychlilo. Dříve než od roku 2019 to podle Chládka možné není. Matematika tradičně bývá nejméně úspěšným předmětem při státní maturitě, letos na jaře z ní didaktický test nezvládla bezmála čtvrtina středoškoláků. Z matematiky by se i nadále nematurovalo na školách, kde se tento předmět prakticky nevyučuje, tedy především uměleckých, upřesnil ministr.

Mobilní operátoři nebudou muset informovat o všech změnách smluv

Mobilní operátoři nebudou muset informovat klienty o smluvních změnách, které označí za nepodstatné. Senát to schválil navzdory obavám, že tím zhorší postavení majitelů mobilních telefonů a že Česko by za to mohlo být sankcionováno ze strany EU. Obhájci změny v zákoně o elektronických komunikacích argumentovali tím, že tato praxe platí v jiných zemích EU a že sníží administrativu. Před přijetím změny varoval Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Zhoršila by postavení zákazníků mobilních operátorů a je v naprostém rozporu s právem EU, uvedl v pondělí předseda ČTÚ Jaromír Novák.

Nábytkáři žádají Zemana, aby se zajímal o lidská práva v Číně

Asociace českých nábytkářů vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby v souvislosti se svou návštěvou Číny kladl patřičnou důležitost na dodržování lidských práv v této zemi. Souvisí to totiž s ochranou tuzemských pracovních míst, uvedl v otevřeném dopise adresovaném Zemanovi prezident asociace Martin Čudka. Současně vyjádřil Zemanově návštěvě Číny, která se uskuteční od 24. do 27. října, podporu. Žádost nábytkářů Čudka vysvětlil tím, že čínští výrobci konkurují českým nižšími cenami, kterých dosahují mimo jiné také proto, že nemusí dodržovat lidská práva. V čínských továrnách na výrobu nábytku jsou podle něj "často nedůstojné až hrozivé pracovní podmínky a tím je samozřejmě dosahována nižší cena výsledného produktu". To představuje podle asociace nábytkářů pro české a evropské výrobce nefér podmínky.

Zeman během cesty do Číny navštíví města Čcheng-tu, Tchien-ťin a Peking. V hlavním městě se setká s premiérem Li Kche-čchiangem a prezidentem Si Ťin-pchingem. Zeman má při cestě do Číny dvě priority. Jednou z nich je pomoc exportérům hlavně v oblasti investičních celků. Druhou prioritou je přitáhnout čínské investice, turisty a studenty do Česka, s čímž podle něj do jisté míry souvisí čínský zájem na dostavbě jaderné elektrárny Temelín. Podle Zemana čím více bude účastníků tendru na dostavbu Temelínu, tím je větší šance snížit cenu.

Z Číny by do ČR mohlo létat 1000 lidí týdně, bude-li přímá linka

Pokud vznikne přímá letecká linka mezi Prahou a Šanghají, mělo by podle čínských představ týdně do Česka létat kolem 1000 lidí. Novinářům to řekla vrchní ředitelka konzulární sekce na ministerstvu zahraničí Jana Reinišová. Jednání o spuštění této dlouho diskutované linky podle ní vypadají nadějně. Podle neoficiálních informací by memorandum o zřízení přímého leteckého spojení mezi oběma zeměmi mohl podepsat prezident Miloš Zeman při své nadcházející návštěvě Číny. Do Česka loni přiletělo okolo 165.000 turistů z Číny. Tento počet každý rok stoupá.

LN: Zeman udělí vyznamenání Sedláčkovi, který o něm natočil film

Mezi osobnostmi, které příští úterý ocení státním vyznamenáním prezident Miloš Zeman u příležitosti oslav vzniku Československa, bude režisér Robert Sedláček, autor dokumentu z roku 2007 o nynější hlavě státu. Lidovým novinám to potvrdil Sedláček. "Ano, ta informace se ke mně také donesla," uvedl podle deníku. Při natáčení dokumentu "Miloš Zeman: nekrolog politika a oslava Vysočiny" se před lety podle Lidových novin Sedláček s někdejším předsedou ČSSD sblížil. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček odmítl jména možných kandidátů na ocenění komentovat. Zemanova kancelář pouze odtajnila, že speciální ceremoniál připraví pro zachránce židovských dětí sira Nicholase Wintona. Uskutečnit by se měl 28. října mimo hlavní každoroční oslavu ve Vladislavském sále. Důvodem je, aby událost byla pro Wintona, kterému je 105 let, co nejpohodlnější.

Ceny ministerstva dostanou Štědroň, Kolíbal či architekt Lábus

Státní cenu za literaturu pro rok 2014 dostane Patrik Ouředník a za překlad Jiří Pechar. Oba ocenění získávají za celou svou dosavadní tvorbu. Cenu ministerstva kultury za přínos v oblasti divadla dostane teatrolog Adolf Scherl, v oblasti hudby ministerstvo ocení muzikologa a skladatele Miloše Štědroně. Za výtvarné umění porota vybrala sochaře Stanislava Kolíbala, porota pro architekturu vybrala Ladislava Lábuse. Laureáty oznámilo ministerstvo kultury.

Až 29. října se pak budou v kině Ponrepo samostatně předávat ceny za přínos v oblasti kinematografie a audiovize, protože součástí večera je i projekce. Ceny dostaly dokumentaristka Kristina Vlachová a in memoriam režisérka Věra Chytilová. "Porota cítila velký dluh, že Věra Chytilová nebyla oceněna již dříve, získala tedy cenu in memoriam," řekl předseda poroty Ivan Biel.

Praha zakáže průvodcům lákat turisty před Staroměstskou radnicí

Praha zakáže průvodcům lákat turisty pod orlojem na Staroměstském náměstí. Změnou tržního řádu jim vyčlení několik jiných míst, chce nabídku rozptýlit po městě. Novela by měla začít platit asi od 5. listopadu, řekl novinářům na tiskové konferenci po radě hlavního města náměstek primátora Václav Novotný (TOP 09). Hana Fuková ze Sdružení průvodců ČR sdělila ČTK, že rozhodnutí vítá, ale je také třeba pořadatele výletů kontrolovat. Teď není k provádění po Praze třeba osvědčení, kvalita je proto různá. Množí se i stížnosti, že průvodci si upravují historii, či úplně fabulují.

Soud v Rychnově povolil obnovu řízení v kauze zámku Opočno

Okresní soud v Rychnově nad Kněžnou povolil obnovu řízení v dlouholetém sporu o zámek Opočno, o který usiluje dědička původních majitelů Kristina Colloredo-Mansfeldová. Soudy v Rychnově, Hradci Králové i Nejvyšší soud obnovu řízení dříve zamítly, ale Ústavní soud letos v březnu Colloredo-Mansfeldovou podané stížnosti vyhověl. Dědička se obnovy řízení domáhala na základě údajně nového důkazu, který nemohla uplatnit v původním řízení. Výpis z Almanachu židovské šlechty z roku 1913 podle ní dokazoval, že její babička byla židovského původu a že konfiskace majetku nacisty v roce 1942 měla nejen politické, ale také rasové pozadí. Opočenský zámek patří i přes dlouholeté spory mezi nejvíce navštěvované památky v Královéhradeckém kraji, pokračující soudy však komplikují některé plány na opravy této památky.

Zámek zabavený nacisty převzal po skončení války stát na základě Benešových dekretů. Rodina po roce 1948 emigrovala. Colloredo-Mansfeldová se vydání zámku domáhá od roku 1991 a celý areál se dokonce na čas dostal do jejího vlastnictví. Ústavní soud ale poté vrátil spor na začátek a soudy nakonec přiřkly zámek opět státu.

Ve věku 79 let zemřel doyen loutkové režie a herec Karel Brožek

Ve věku 79 let zemřel 21. října doyen loutkové režie a občasný herec Karel Brožek. Od roku 1991 se v Národním divadle marionet v Praze hraje Brožkova loutková verze Mozartovy opery Don Giovanni. Dodnes přesáhla 5000 repríz a zhlédlo ji přes milion diváků. Jeho poslední režijní prací byla inscenace divadelní úpravy sbírky Karla Jaromíra Erbena Kytice. Na hlavní scéně Klicperova divadla v Hradci Králové měla premiéru letos 11. října. Brožek byl jedním ze zakládajících členů pražského Divadla Semafor, kde se objevil například ve slavných inscenacích Člověk z půdy a Ukradený měsíc. Pracoval například v Montrealu, Ósace, Záhřebu, Berlíně, Brémách a Poznani. Brožek se objevil i v několika filmech. Hrál například ve Vláčilově Hadím jedu, filmech Víta Olmera Antonyho šance nebo Co je vám, doktore? a ve Vávrově snímku Co chytneš v žitě. Zřejmě poslední rolí byl šéf ve Švankmajerově snímku Přežít svůj život.

V Nizozemsku odlévají poslední zvon pro katedrálu v Plzni

Poslední ze čtyř nových zvonů pro věž plzeňské katedrály svatého Bartoloměje odlévá v nizozemské dílně pražský zvonař Petr Rudolf Manoušek. První tři zvony jsou už hotové a vystavené na plzeňském náměstí. Poslední, asi pětiapůltunový Bartoloměj, bude po odlití několik dní chladnout, do Plzně má přijet přibližně za tři týdny, řekl ČTK Manoušek. V listopadu bude s ostatními novými zvony vyzvednut do zvonice nejvyšší kostelní věže v Česku. Poprvé nový akord zvonů zazní v Plzni v lednu na oslavu zahájení roku Evropského hlavního města kultury. Zvon se odlévá ze slitiny složené z 22 procent cínu a 78 procent mědi. Zvon Bartoloměj by měl do Plzně dorazit zřejmě 14. listopadu, na státní svátek 17. listopadu budou všechny zvony posvěceny a poté se začnou vyzvedávat do věže.

V Praze začíná 12. ročník Festivalu bollywoodského filmu

V pražském kině Lucerna začíná 12. ročník Festivalu bollywoodského filmu. Pod názvem Děti z Bollywoodu představí do 26. října současnou indickou filmovou tvorbu, především snímky s dětskou tematikou. Zahájení obstará nejproslulejší, nejcitovanější a podle mnohých i nejlepší bollywoodský film všech dob - restaurovaná verze filmu Sholay, doplněného o digitální efekty, která vznikla 39 let po premiéře. Poprvé se na festivalu objeví zajímavá kombinace - Lollywood v Bollywoodu, to znamená výběr pákistánských filmů včetně snímku Zinda Bhaag, který je prvním filmem za posledních 50 let, který Pákistán poslal jako oficiální film na Oscary. Diváci se mohou těšit na originální workshopy, indické pokrmy, orientální ingredience a vůně.

Čeští dobrodruzi chtějí jako první přeplavat na voru Atlantik

Skupina českých dobrodruhů chce jako první přeplout Atlantický oceán na voru. Mělo by se tak stát příští rok na podzim. Vor, na němž se na cestu z Evropy na americký kontinent vydá, staví v Lipně nad Vltavou na Českokrumlovsku. Příští rok v létě tam chtějí plavidlo vyzkoušet i na vodě. ČTK to řekl jeden z členů expedice Josef Boháč. Expedice, která bude pravděpodobně čítat čtyři členy, chce vyplout z Portugalska. Bude je čekat přibližně 9000 kilometrů dlouhá cesta po vodě. Jejich anabáze však nezačne na oceánu. "Chceme vyplout z řeky a po ní se dostat do moře," řekl. Expedice by si tím podle Boháče připsala další unikát. Byla by první, která by vyplula na oceán svépomocí. "Zatím všechny vory, které se po něm plavily, někdo na Atlantik přivezl nebo dotáhl," uvedl Boháč.

Ostravské studio ČT dotočilo historickou reality show

Ostravské studio České televize v těchto dnech dotočilo historickou reality show Dovolená ve starých časech. Zážitky sedmičlenné rodiny z doby protektorátu diváci uvidí na jaře příštího roku. Pořad se natáčel dva měsíce ve Starých Hamrech v Beskydech. ČTK to řekla mluvčí studia Jolanda Pilařová. Tři generace jedné rodiny dva měsíce žily izolovaně na horské samotě. Dopředu nevěděly, do jaké doby se dostanou. Období druhé světové války si nejméně přála babička Jarmila. Rodina ažila návštěvy proněmeckého starosty a partyzánů i násilnou kontrolu gestapa, které hledalo právě partyzány. Rodina se navíc sama starala o svou obživu. "Pěstovali si plodiny, starali se o zvířata," popsala Pilařová. Dodala, že v hereckých rolích se do děje zapojily další figury, které posouvaly linii příběhu, rozvíjely dějové zápletky a přinášely potřebné informace. Projekt Dovolená ve starých časech je volně inspirován obdobnými zahraničními formáty. Divákům nabízí originální pohled na dnešní životy v porovnání s životní realitou předků. Vznikal za spolupráce s historiky a architektem, kteří dbali na dějinnou věrohodnost. S tvůrčím týmem spolupracoval i psycholog. Autorkou projektu a zároveň režisérkou byla Zora Cejnková.

Stromem roku je opatovická borovice, připomíná pětihlavou saň

Titul Strom roku 2014 získala borovice stojící u zámku ve Velkých Opatovicích na Blanensku. Připomíná pětihlavou saň. Podle legend ji kdysi na tomto místě přemohl svatý Jiří, jemuž je zasvěcen i tamní kostel. Borovice dostala 24.834 hlasů, což je druhý nejvyšší zisk ve třináctileté historii ankety, v níž lidé vybírají nejsympatičtější dřevinu v Česku. ČTK to řekla Adéla Mráčková z Nadace Partnerství. Soutěž pořádá ve snaze vzbudit v lidech zájem o veřejnou zeleň.

Vánoční strom na Staroměstské náměstí dorazí v noci 25. listopadu

Vánoční strom pro Staroměstské náměstí dorazí do Prahy v noci ze 24. na 25. listopadu a rozsvítí se o čtyři dny později v sobotu 29. listopadu. Šestadvacetimetrový smrk roste v okolí Nespek na Benešovsku, odborníci prověřili, že je zdravý. Letošní Vánoční trhy začnou na Staroměstském a Václavském náměstí v sobotu 29. listopadu a potrvají do 1. ledna. Od stejného dne bude v pražských ulicích svítit také vánoční osvětlení.

Ze soboty na neděli končí letní čas, o hodinu déle se bude spát

Evropané si v neděli o hodinu déle přispí. Ve 03:00 středoevropského letního času se ručičky hodin vrátí o 60 minut zpět na 02:00. Evropa se tak opět bude řídit podle astronomického času. Přizpůsobí se tomu například noční linky pražské dopravy. S koncem října zároveň končí sezona na některých pražských přívozech a na zvláštním výletním vlaku Cyklohráček. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Pražské integrované dopravy Filip Drápal. Přechody na letní a zimní čas každoročně vyvolávají diskuze o tom, zda jsou vhodné a vůbec k něčemu dobré.

Obří hrací kostka je novým exponátem Muzea rekordů v Pelhřimově

Novým exponátem Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově se dnes stala obří dřevěná hrací kostka o váze 164 kilogramů. Její hrana měří 80 centimetrů, každá strana je vyrobena z jiného druhu dřeva. Kostka, při jejíž instalaci musela pomáhat vysokozdvižná plošina, byla zapsána do České knihy rekordů jako největší a nejtěžší dřevěná hrací kostka. Novinářům to řekl Miroslav Marek z agentury Dobrý den spravující české rekordy. Kostka patří firmě Podzimek z Třeště na Jihlavsku. Tamní pracovníci ji už před léty vyrobili jako netradiční vzorník dřev. Každá strana kostky je z jiného druhu, dělníci použili borovici, ořech, buk, dub, jasan a smrk.

Sport

Česká tenistka Petra Kvitová nevstoupila dobře do Turnaje mistryň. Ve svém úvodním utkání v Bílé skupině v Singapuru hodně chybovala a Polce Agnieszce Radwaňské podlehla 2:6 a 3:6. Kvitová s Radwaňskou se dostaly na kurt až hodinu před půlnocí singapurského času. Kvitová se nemohla dostat do tempa a příliš kupila chyby. "Tohle opravdu nebyl můj den. Udělala jsem hodně lehkých chyb a Aga se dobře držela své taktiky. Přinutila mě hrát delší výměny, než jsem chtěla," řekla Kvitová serveru iDnes a Radiožurnálu po zápase, který skončil čtvrt hodiny před jednou v noci. "Není snadné hrát v tuhle noční dobu tenis. Obyčejně už spím. Chyběla mi energie, ale bylo to stejné pro nás obě," řekla světová trojka. Znovu se Kvitová postaví na kurt ve čtvrtek a pak v pátek, a nad Šarapovovou i Wozniackou by měla vyhrát, aby mohla myslet na postup.

Automobilový jezdec Aleš Loprais se na blížící se Rallye Dakar představí za volantem kamionu MAN. Původně sice plánoval, že pojede jako tradičně s tatrou, upravený speciál, se kterým jel letos, však podle pořadatelů legendární soutěže nesplňuje pravidla homologace a proto mu s ním nepovolili start. Rallye Dakar odstartuje v Buenos Aires 4. ledna, cíl je v argentinské metropoli 17. ledna.

Počasí

Zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť, na horách místy srážky vydatnější. Nejvyšší teploty 7 až 11 °C, v 1000 m na horách kolem 4 °C. Na vrcholech Krušných hor se už objevily sněhové srážky. Vrchol Klínovce nad Božím Darem je už bílý. Poprašek sněhu pokryl i nejvyšší hřebenové partie Krkonoš. Se studenou frontou přijde vítr a vydatný déšť. Pršet má zejména v Krkonoších a Jeseníkácha hrozí zde vzestupy hladin toků.

22-10-2014