Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

26-10-2014

Svátek 28. října přinese vyznamenání, piety i otevřené instituce

Předáním státních vyznamenání z rukou prezidenta Miloše Zemana v úterý vyvrcholí připomínky 96. výročí vzniku samostatného Československa v roce 1918. Státní svátek tradičně doprovodí pietní shromáždění, vojenské akce, koncerty a pro veřejnost se otevřou objekty vlády nebo Parlamentu. Kromě nejvyšších českých představitelů se oslav založení Československa zúčastní i slovenský premiér Robert Fico. Ceremoniál předávání státních vyznamenání se tento rok odehraje netypicky dvakrát. V úterý odpoledne převezme nejvyšší státní ocenění Řád Bílého lva zachránce stovek židovských dětí z někdejšího Československa, nyní 105letý sir Nicholas Winton. Večer se pak uskuteční slavnostní shromáždění ve Vladislavském sále na Pražském hradě. Kulturní program oslav nabídne například Koncert pro republiku v Obecním domě. Již tradiční součástí státního svátku 28. října je i den otevřených dveří ve významných institucích. Pro veřejnost se otevře rezidence premiérů Kramářova vila, Poslanecká sněmovna, Senát, ministerstvo průmyslu a obchodu, Obecní dům v Praze nebo rezidence primátora hlavního města.

Zeman: Tím, že jsem nepozval dva rektory na oslavy, hájím prestiž prezidentů

Tím, že nepozval dva rektory na oslavy státního svátku 28. říjn na Hradě, prezident Miloš Zeman podle svých slov hájí prestiž všech prezidentů. Řekl to během státní návštěvy Číny. Rektory nepozval na oslavy výročí vzniku Československa kvůli dřívějším osobním sporům. Pozvánku na Hrad na 28. října letos stejně jako loni nedostali rektoři Mikuláš Bek z Masarykovy univerzity a Libor Grubhoffer z Jihočeské univerzity. Zemanovo rozhodnutí kritizovala Česká konference rektorů, Rada vysokých škol i někteří politici. Podle předsednictva Rady vysokých škol je 28. říjen svátek České republiky, nikoliv Miloše Zemana. Uvedl to už dříve předseda rady Jakub Fischer. Česká konference rektorů sdělila, že nepozvat rektory kvůli dřívějším sporům považuje za nedůstojné.

Zeman v Číně zahájí česko-čínskou výstavu na české ambasádě

Prezident Miloš Zeman na české ambasádě v Číně zahájí výstavu k 65. výročí navázání diplomatických vztahů mezi tehdejším Československem a Čínou. Během třetího dne své oficiální cesty se zúčastní česko-čínského podnikatelského semináře. Následovat bude setkání s vedením společnosti Bank of China. Odpoledne bude Zeman diskutovat se studenty Čínské lidové univerzity. Den zakončí recepcí na české ambasádě. Zeman je v Číně od čtvrtečního podvečera. Jeho návštěva v Číně potrvá do pondělí, kdy se setká s předními představiteli země.

Zeman podpořil zrušení víz pro Číňany

Česko bude podle prezidenta Miloše Zemana v Evropské unii požadovat zjednodušení vízového styku pro Čínu. Řekl to na česko-čínském podnikatelském fóru v Pekingu. Česko podle něj uvažuje o tom, že by zrušilo víza pro držitele diplomatických pasů. Zároveň se vyslovil pro zrušení víz pro čínské občany úplně. "Jsme vázáni pravidly EU. Ale na druhé straně jako členský stát Evropské unie budeme nepochybně tuto vízovou facilitaci požadovat s finálním cílem zrušit víza úplně," řekl prezident. Při svém projevu na podnikatelském fóru řekl, že by přivítal vstup Bank of China na český trh. Pro čínskou banku by to podle něj byla možnost proniknout na trh Evropské unie.

Dohoda o přímém leteckém spojení s Čínou teď podepsána nebude

Dohoda o přímém leteckém spojení mezi Čínou a Prahou během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny podepsána nebude. Řeší se prý technické detaily dokumentu. Zeman očekává, že dohodu podepíše při své jarní návštěvě Číny premiér Bohuslav Sobotka. Souhlas se zřízením přímé linky podle Zemana vyslovily Česko i Čína. Letecká linka má být podle médií zřízena mezi Prahou a Šanghají. Do Česka by mohla přilákat tisíce čínských turistů. Zeman během své čínské cesty také podpořil přímé letecké spojení mezi Prahou a Čcheng-tu, hlavním městem čínské provincie S'-čchuan.

Čeští podnikatelé doufají, že v Číně získají investice za miliardy korun

Čeští podnikatelé, kteří se účastní cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny, věří v uzavření smluv na zakázky a investice za miliardy korun. V nejlidnatější zemi světa domlouvají smlouvy na dodávky technologických zařízení, strojů, ale i českých patentů. Součástí české delegace je asi pět desítek podnikatelů včetně expremiéra Petra Nečase, další se k výpravě připojili až v Číně. Podnikatelé se shodují, že na rozvíjejícím se čínském trhu je mnoho šancí a příležitostí pro uplatnění českých firem. Výhodou českých firem při dojednávání obchodu v Číně je dobré jméno Československa, které zde prý stále přetrvává. Zeman při páteční návštěvě veletrhu ve městě Čcheng-tu podnikatelům řekl, že se jim politici snaží pomoct například zřízením konzulátu. Zároveň podnikatele vyzval, aby mu při zpáteční cestě nahlásili informace o podepsaných kontraktech.

Rychetský: Rozhodnutí o služebním zákoně asi nepadne letos

Ústavní soud (ÚS) podle svého předsedy Pavla Rychetského jen těžko stihne posoudit služební zákon do konce letošního roku. Důvodem jsou například zákonné lhůty, které musí soud respektovat. Návrh na přezkoumání normy, která má platit od ledna, podá prezident Miloš Zeman. Nesouhlasí například s funkcemi tzv. politických náměstků. Rychetský v pořadu České televize také uvedl, že pravděpodobně nechá plénum rozhodnout, zda není v případě služebního zákona podjatý. Působil totiž v Zemanově vládě, která připravovala původní verzi důležité normy. Novelu služebního zákona 24. října potvrdila Sněmovna, a přehlasovala tak veto prezidenta Miloše Zemana. Zákon upravuje práva a povinnosti úředníků. Měl by zajistit odpolitizování, profesionalizaci a stabilizaci státní správy.

ČRo: Klaus nebude v přípravném výboru Národní rady pro vzdělávání

Exprezident Václav Klaus nebude v přípravném výboru nové Národní rady pro vzdělávání. Českému rozhlasu to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Klause ministr z výboru stáhl po řadě nesouhlasných reakcí, hlavně ze strany neziskových organizací. Původně kritiku vyvolala informace Deníku, podle níž měl být bývalý prezident přímo šéfem rady. Chládek pak v rozhovoru pro ČTK řekl, že Klaus získal angažmá jen ve výboru pro přípravu podkladů k ukotvení rady v zákoně. Přípravný výbor rady by měl do půl roku vytvořit konkrétní návrh, jak by měla Národní rada pro vzdělávání vypadat. Mělo by jít o nadstranický orgán, který zaručí jednolitost vzdělávací politiky bez ohledu na to, kdo bude zrovna v čele ministerstva školství.

Průzkum: Češi stále více šetří na životních nákladech

Češi se snaží šetřit na životních nákladech stále s větší intenzitou, přesto jim před výplatou moc peněz nezbývá. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cofidis mezi 500 respondenty. Polovina lidí podle průzkumu šetří sice neustále, ale jenom na vybraných produktech, třetina šetří úplně na všem. Téměř 40 procent respondentů uvedlo, že omezují svoji spotřebu ještě více než v minulosti. Pokud Čechům před výplatou v peněžence zbudou nějaké peníze, pak je to nejčastěji částka do 1000 Kč, dvě desítky procent jich hospodaří s částkou do 2000 Kč. S částkou do sto korun měsíčně musí do výplaty vyjít 15 procent Čechů.

Ve Znojmě hlasovali pro zákaz hazardu

Lidé v sobotu ve Znojmě hlasovali pro zákaz hazardu, výsledky místního referenda ale nejsou závazné. Zúčastnilo se pouze 11 procent voličů. Zákon pro závaznost plebiscitu vyžaduje alespoň 35 procent. Z těch, kteří k urnám přišli, se 96 procent vyjádřilo pro úplný zákaz. Ve Znojmě je 27.637 oprávněných voličů. Iniciátoři referenda od počátku usilovali o spojení termínu s komunálními volbami před dvěma týdny. Vedení města ale nesvolalo mimořádné zasedání zastupitelstva, a tak se termíny spojit nepodařilo. Malý zájem hlasujících provázel ale i další referenda o hazardu, která proběhla spolu s volbami. Výsledky nejsou závazné v Praze 8, Ústí nad Labem, Ústí nad Orlicí ani ve Štětí a Lovosicích na Litoměřicku. Naopak v Pasohlávkách na Břeclavsku přišlo k urnám 64 procent lidí, vyjádřili se pro zákaz hazardu.

Kriminalita v ČR klesá

Zlomový rok 1989 přinesl vedle změny režimu i výraznou změnu skladby trestných činů na českém území. Především kvůli skokovému nárůstu majetkové kriminality vzrostl počátkem 90. let počet evidovaných trestných činů téměř čtyřnásobně. Vůbec nejvíce trestných činů zaznamenala policie v roce 1999, od té doby kriminalita podle statistik setrvale klesá, stejně jako ve zbytku Evropy. V rozhovoru pro ČTK to uvedl ředitel Institutu pro kriminologii a sociální prevenci Miroslav Scheinost. Aktuálním problematickým jevem je podle něj nyní recidiva pachatelů. V roce 2000 tvořili recidivisté 29,7 procenta ze všech obviněných, loni už to bylo 52,63 procenta.

Policie objevila v lázeňské části Karlových Varů pěstírnu konopí

Přímo v lázeňské části Karlových Varů objevili policisté o víkendu pěstírnu konopí se zhruba tisícovkou rostlin. Řekla to policejní mluvčí Kateřina Krejčí. Zadržen byl šestačtyřicetiletý Vietnamec, kterého soud poslal do vazby. Muži hrozí za výrobu drog až deset let vězení. Při domovní prohlídce rodinného domu zajistili policisté kromě rostlin konopí i chemikálie a příslušenství k pěstování. Podle Krejčí zesilují kriminalisté v Karlovarském kraji boj proti drogám. Ve čtvrtek odhalili varnu pervitinu v Lubech na Chebsku a zadrželi tam dva vietnamské občany.

Kvůli sebevrahovi střeží urgentní příjem v Olomouci policisté

Kvůli několika e-mailům neznámého pisatele hrozícího sebevraždou zamířili v sobotu večer do olomoucké fakultní nemocnice policisté. Autora, který se prý chtěl zabít, aby daroval své orgány, se však zadržet nepodařilo. Podle serveru Novinky.cz byla do nemocnice vyslána zásahová jednotka. Mluvčí nemocnice Egon Havrlant řekl, že urgentní příjem je nadále hlídán policisty. Přístup do prostor urgentního příjmu mají nyní pouze zaměstnanci oddělení a také akutní pacienti. Všechna další pracoviště nemocnice fungují v běžném režimu a nejsou bezpečnostními opatřeními dotčena. Podle policie se pisatele dosud odhalit nepodařilo, opatření tak na místě přetrvávají.

Sport

Jaromír Jágr zařídil gólem v prodloužení výhru New Jersey na ledě Ottawy 3:2. Jednou trefou přispěl k vítězství Devils i obránce Židlický.

Fotbalová liga: Sparta - Mladá Boleslav 1:0 (60. Dočkal). Sparta ztrácí jediný bod na vedoucí Plzeň, proti které hraje příští týden.

Prvními držitelkami trofeje nesoucí jméno Martiny Navrátilové pro vítězky Turnaje mistryň ve čtyřhře jsou Indka Sania Mirzaová a Cara Blacková ze Zimbabwe. Třetí nasazený pár porazil v dnešním finále v Singapuru překvapivě hladce 6:1, 6:0 obhájkyně titulu Hsieh Su-Wei z Tchaj-wanu a Pcheng Šuaj z Číny.

Český pilot Martin Šonka se poprvé v kariéře dostal na stupně vítězů v šampionátu v letecké akrobacii Red Bull Air Race. V závěrečném závodu sezony v Rakousku obsadil třetí místo, na které ho navíc odsunula až penalizace za špatný průlet branky v závěru. Celkově Šonka ve své druhé sezoně obsadil osmé místo ziskem 18 bodů, mistrem světa se stal Brit Nigel Lamb.

Olympijská vítězka z Londýna Miroslava Knapková obsadila druhé místo v exhibičním závodě Gold Cup ve Filadelfii. V doprovodném závodě regaty Head of the Schuylkill se představil i úřadující mistr světa Ondřej Synek, který obsadil ve sprintu na 750 metrů třetí místo.

Po třech letech se český basketbalista Jan Veselý rozhodl v létě opustit NBA a vrátit se ze zámoří do Evropy. Zlákala ho především šance pravidelně hrát ve Fenerbahce Istanbul a také spolupráce s jedním z nejlepších evropských trenérů Željkem Obradovičem. Svou kariéru v NBA však nebere jako uzavřenou a nebrání se tomu jednou se do nejlepší světové soutěže vrátit. Nejdříve však za dva roky.

Fotbalisté Jablonce přestříleli ve 12. kole první ligy Teplice 4:2, pošesté za sebou bodovali a pojistili si třetí místo v tabulce. Domácí vedli po gólech Pospíšila s Kopicem 2:0, pak během necelých pěti minut v druhé půli o náskok přišli, když se trefili Nivaldo a Mahmutovič. V 78. minutě ale dal vítěznou branku Mingazov a skóre uzavřel Kubista. Jablonec vyhrál v lize doma nad Teplicemi poprvé po šesti duelech.

Házenkáři mistrovské Plzně porazili ve šlágru 8. extraligového kola Duklu Praha 30:22 a v tabulce jsou druzí o skóre za Zubřím. Dukla klesla po druhé prohře v sezoně na páté místo. Na třetí příčku se před reprezentační přestávkou posunula Karviná, která ve druhém dnešním utkání zdolala KP Brno 31:28.

Fotbalisté Žižkova ve 12. kole druhé ligy porazili předposlední Ústí nad Labem 1:0 a ukončili sérii tři utkání bez vítězství. Viktoria se v neúplné tabulce posunula na čtvrté místo. Severočeši zůstávají nejhorším venkovním celkem soutěže s jediným bodem na kontě.

V závěrečném osmém turnaji Světového poháru v kolové v rakouském Höchstu zvítězili Petr Skoták s Pavlem Šmídem z Favoritu Brno. Ve finále porazili domácí úřadující mistry světa Patricka Schnetzera s Markusem Bröllem 7:5. Turnaj byl současně poslední prověrkou před mistrovstvím světa v sálové cyklistice, které se uskuteční od 21. do 23. listopadu v Brně.

Spojení tenistek Lucie Hradecké s Andreou Hlaváčkovou znovu funguje. Stříbrné medailistky z londýnské olympiády se daly dohromady kvůli blížícímu se finále Fed Cupu po více než roce a bez ztráty setu ovládly turnaj kategorie ITF ve francouzském Poitiers. Ve finále dnes pár "H+H" porazil Polku Katarzynu Piterovou s Marynou Zaněvskou z Ukrajiny 6:1 a 7:5.

Fotbalisté Příbrami prodloužili vítěznou sérii pod trenérem Pavlem Tobiášem už na čtyři utkání. Ve 12. kole první ligy doma porazili Baník Ostrava 3:1. Skóre otevřel Martin Zeman, dvě branky přidal Jakub Řezníček. Dvakrát se Příbram prosadila ze standardních situací, které po celý zápas rozehrávala hodně netradičně. Baník snížil až v závěru, když chybu domácích potrestal Kukec a po 355 minutách ukončil příbramskou sérii bez obdržené branky.

Fotbalisté Hradce Králové prohráli ve 12. kole první ligy 2:4 s Duklou a připsali si šestou porážku za sebou. Domácí poslal do vedení Halilovič a ve druhé půli vyrovnával Dvořák, za hosty se dvakrát trefil Beauguel, po brance přidali Čajič s Považancem. Východočechům tak nepomohla ani trojice nových trenérů, který nahradila Luboše Prokopce, jenž před týdnem ve stínu špatných výsledků odstoupil z funkce.

Fotbalisté Táborska zvítězili ve 12. kole druhé ligy v Pardubicích 3:0 a nejméně do neděle se ujali vedení v tabulce. Jediný neporažený tým ve FNL naplno bodoval počtvrté za sebou, přičemž už potřetí v sérii hrál na hřišti soupeře. Tým trenéra Petra Frňky opět prokázal velkou střeleckou potenci a už v sedmém druholigovém utkání v řadě skóroval nejméně třikrát.

Basketbalistky vicemistrovského IMOSu Brno prohrály ve druhém kole ligy doma s Hradcem Králové po velmi vyrovnaném průběhu 57:59. V dalších utkáních už domácí týmy nezaváhaly. Nymburk zdolal Trutnov 77:60 a má stejně jako Hradec Králové na kontě dvě vítězství, v pražském derby Slavia porazila VŠ 87:74 a Valosun Brno přehrál nováčka z Ostravy 91:61.

Volejbalistky Prostějova porazily v extralize v hanáckém derby Přerov hladce 3:0. Mistrovský tým z posledních šesti sezon zatím ve třech zápasech nového ročníku neztratil ani set a vede tabulku před KP Brno. Brňanky, které rovněž mají na svém kontě tři výhry, dnes v městském derby porazily hráčky SG Brno rovněž 3:0.

V Rakousku se vážně zranil český horolezec, zřítil se z hory Mahdlgupf v hornorakouském pohoří Höllengebirge. Záchrana trvala několik hodin.

Počasí

Bude většinou zataženo nízkou oblačností, ojediněle mlhy a mrholení. Teploty 6 až 9 °C, při zmenšené oblačnosti naměříme až 12 °C, na horách kolem 5 °C.

26-10-2014