Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

14-11-2014

Premiér Sobotka se v USA setká s viceprezidentem Bidenem

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se během návštěvy USA setká s americkým viceprezidentem Joem Bidenem. Schůzku, o níž česká diplomacie usilovala měsíce, potvrdil úřad vlády. Setkání se uskuteční v úterý 18. listopadu v Bílém domě. Sobotka během čtyřdenní návštěvy Spojených států také odhalí bustu bývalého prezidenta Václava Havla v budově amerického Kongresu. Biden tak bude nejvyšším představitelem Spojených států, se kterým se český ministerský předseda setká.

Demokracii 25 let po listopadu hrozí vyprázdnění, varují politici

Sametová revoluce sice přinesla svobodu a demokracii, tu ale dnes ohrožuje vyprázdnění. V projevech na slavnostním shromáždění k 25. výročí listopadových událostí roku 1989 to uvedli čeští politici. Zástupci pravice také varovali před příchodem nových vůdců. Naději politici vidí v zapojení zejména mladých lidí do rozhodování o politice. Předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) označil za jeden z nejdůležitějších úspěchů revoluce prosazování lidských práv ve světě. "To je závazek, který jsme na sebe brali v průběhu sametové revoluce, takto nás vnímají v zahraničí, díky důrazu na lidská práva se Václav Havel stal ikonickou postavou demokratických revolucí ve střední a východní Evropě," řekl Hamáček, podle něhož by obhajoba lidských práv stejně jako další úspěchy neměla být zpochybňována. Sobotka za jeden z největších úspěchů 17. listopadu považuje obnovu parlamentarismu. "Riziko, které nám hrozí, se jmenuje vyprázdnění demokracie a eroze našeho parlamentarismu," uvedl s odkazem na stále klesající účast ve volbách a slabou důvěru občanů v politiky. Předsedové opozičních ODS Petr Fiala a TOP 09 Karel Schwarzenberg varovali před ohrožením demokracie novými vůdci. "Dnes už nás tolik neohrožují ti, kteří věří marxismu, i když potenciál této ideologie se bohužel ještě nevyčerpal, ale ohrožují nás především ti, kteří uvěřili autoritativním postupům nebo manažerské antipolitice," poznamenal Fiala.

Sněmovna podpořila platovou novelu, zkrátila lhůty výborům

Sněmovna dokončila úvodní kolo jednání o novele o platech ústavních činitelů. Podle vládního návrhu mají vzrůst od ledna o jedno procento. Poslanci souhlasili s tím, aby výbory měly na debatu o předloze 17 dnů místo obvyklých dvou měsíců. Zřejmě budou navrhovat změny. Plénum by mohlo o platové novele rozhodovat na řádné prosincové schůzi. Předloha počítá s růstem základny, od níž se platy ústavních činitelů odvíjejí, o 517 korun. V následujících čtyřech letech by činila 52.248 korun. Pokud by norma neplatila, platy by se vypočítávaly ze základny ve výši 65.103,50 Kč. Takové zvýšení by státní rozpočet vyšlo příští rok na 118,6 milionu korun navíc místo 4,6 milionu korun.

Členky skupiny Pussy Riot kritizovaly českého prezidenta Zemana

Členky ruské punkové skupiny Pussy Riot ostře zkritizovaly českého prezidenta Miloše Zemana, který je v rozhovoru pro Český rozhlas charakterizoval vulgárními slovy a označil je za "pornografickou skupinku". Naděžda Tolokonnikovová a Marija Aljochinová, které jsou nyní na návštěvě v Británii, reportérovi deníku Guardian řekly, že z jejich pohledu je Zeman dalším z evropských levicových lídrů, který naprosto nechápe, co se v Rusku skutečně děje.

Žalobci ve Sněmovně zkritizovali zákon o státním zastupitelství

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová či šéf Unie státních zástupců Zdeněk Matula na semináři ve Sněmovně ostře zkritizovali současnou podobu návrhu zákona o státním zastupitelství. Ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) jim přislíbila, že s nimi o jejich připomínkách bude diskutovat. Trvá však na některých sporných součástech návrhu, například na rozšíření práva ministra na informace ze soustavy státních zastupitelství či na vzniku speciálního úřadu pro ekonomickou kriminalitu.

Soudy zamítly skoro všechny žaloby na komunální volby

Krajské soudy zamítly téměř všechny z více než dvou set žalob, které zpochybňovaly výsledky či průběh říjnových komunálních voleb. Opakovat se volby musejí v městské části Brno-sever, kde hlasování nebylo podle soudu platné kvůli kupčení s hlasy. Žaloby kvůli údajnému kupčení s hlasy se objevily i jinde, soudy je ale zamítly. V Hodoníně se rozhodnutím soudu změnilo rozložení mandátů v zastupitelstvu. ČTK to řekli mluvčí krajských soudů.

Metrostav: Termínem otevření Blanky byl vždy duben 2015

S termínem otevření tunelu Blanka letos v prosinci se při stavbě nikdy neoperovalo, vždy se počítalo s dubnem roku 2015. ČTK to dnes řekl mluvčí stavební společnosti Metrostav Pavel Polák. Reagoval tak na vyjádření Adriany Krnáčové (ANO), kandidátky na pražskou primátorku, která rádiu Impuls řekla, že by tunel Blanka ráda otevřela v březnu příštího roku. Letošní prosincový termín se kvůli bezpečnostním prověrkám podle ní nestihne. Pravděpodobný posun termínu otevření tunelu naznačují i dokumenty z kontrol v tunelu, které má ČTK k dispozici. Končící vedení Prahy před letošními komunálními volbami přitom oznámilo termín otevření tunelu na 2. prosince, právě na svátek Blanky. Končící náměstek primátora Jiří Nouza (TOP 09) na dotaz ČTK sdělil, že se tohoto ohlášeného termínu nevzdává a že se práce prý dají stihnout.

Otřes v Dole Karviná nepřežili tři horníci, devět utrpělo zranění

Důl Karviná zasáhl v pátek před polednem silný otřes, tři lidé na místě neštěstí zemřeli. Dalších devět horníků bylo zraněno, jsou v péči lékařů a mimo ohrožení života. Pohřešován nikdo není. ČTK to řekl mluvčí těžební společnosti OKD Marek Síbrt. Horníci pracovali v hloubce 550 metrů v lokalitě ČSA, otřes vznikl v hloubce kolem 900 metrů.

Nová nádraží vznikají na české železnici pouze výjimečně

Stavba nového nádraží je v Česku v posledních letech výjimečná, v minulosti vznikly nové prostory pro odbavení v Chocni nebo v Přerově, o novostavbu celého nádraží ale nešlo. ČTK to řekl mluvčí Správy železniční dopravních cesty (SŽDC) Marek Illiaš. Příkladem zcela nové budovy je nádraží v Bylnici na Valašsku, kde nepoužívanou původní budovu nahradila nová, doplnil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský. Budova nového nádraží v Ústí nad Orlicí, která se otevře v neděli, je tak jednou z mála výjimek.

Lobbista Janoušek požádal soud o odklad nástupu do vězení

Lobbista Roman Janoušek, který byl odsouzen na 4,5 roku do vězení za sražení ženy autem, požádal soud o odklad nástupu trestu. Předseda soudního senátu o jeho žádosti rozhodne v nejbližších dnech. ČTK to sdělila mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Lobbistův advokát Vít Široký už dříve uváděl, že jeho klient má zdravotní problémy po operaci hlavy a že se možná bude muset podrobit novému operačnímu zákroku. V týdnu se pak objevila informace o tom, že Janoušek má z nemocnice ve Vrchlabí lékařskou zprávu, která doporučuje, aby před nástupem do vězení operaci podstoupil. Doporučení dal bývalý senátor Vladimír Dryml, který vrchlabskou nemocnici vede.

Česko-německý zásah omezí dostupnost drog v Česku

Česko-německý zásah proti výrobcům pervitinu, při němž byly zabaveny téměř tři tuny chlorefedrinu, by měl výrazně omezit dostupnost látek pro výrobu drogy v Česku. Zabránilo se tím prodeji pervitinu v Česku za 1,6 miliardy korun, což je asi jedna třetina spotřeby. Novinářům to řekl šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych. Česká policie při zásahu zatkla sedm lidí, kterým hrozí deset až 18 let vězení. Všichni skončili ve vazbě.

Policie v Praze zatkla bosse ukrajinské mafie, vyhýbal se vězení

Policie v Praze minulý pátek zatkla jednoho z nejvýše postavených členů ukrajinské mafie působící na českém území. V tuzemsku byl před více než čtyřmi lety odsouzen k pětiletému vězení. Ze země ale uprchl na východ Evropy, policisté ho nyní zadrželi v jedné z pražských nemocnic, kam doprovázel svou přítelkyni na lékařský zákrok, informovala ČTK policejní mluvčí. Muž je podle ní členem tzv. luhanské brigády. Odsouzen byl za padělání peněz, podvody, nedovolené ozbrojování a nedovolenou výrobu a držení návykových látek.

Průzkum: Většina Čechů už má dárky pod stromeček koupené

Více než polovina Čechů už má nakoupenou většinu dárků pod stromeček. Na posledních chvíli nechává nákupy jen desetina z nich. Na Slovensku má nakoupeno 39 procent lidí, v Polsku každý čtvrtý. Vyplývá to z mezinárodního průzkumu agentury Ipsos pro Profi Credit, kterého se zúčastnilo přes 4000 respondentů. Češi jsou, co se týče vánočních dárků, nejpřipravenější. Češky jsou v tomto ohledu svědomitější než muži, chtějí se tak vyhnout vánočnímu šílenství.

Oslavy sametové revoluce pohlídají v Praze stovky policistů

Pražské oslavy 25. výročí sametové revoluce pohlídají 17. listopadu stovky policistů z různých složek včetně antikonfliktního týmu. V metropoli je nahlášených přes dvacet shromáždění nebo demonstrací. Na webu o tom informovala mluvčí policie Jana Rösslerová. V centru budou dopravní uzavírky a průvody. Podle magistrátu jsou největší akce nahlášené na Václavském náměstí a Národní třídě. Pořadatelé očekávají až 30.000 lidí. Další shromáždění se mají konat například na Jungmannově a Betlémském náměstí nebo na piazzetě Národního divadla.

Deset staveb poslali experti do soutěže o cenu Miese van der Rohe

Deset českých staveb vzniklých za poslední dva roky nominovali tuzemští odborníci na mezinárodní cenu Miese van der Rohe. Po dvou nominacích mají ateliér Josefa Pleskota a Hájek architekti - jejich Krkonošské centrum environmentální výchovy ve Vrchlabí je jedinou stavbou, na níž se nezávisle na sobě shodli všichni nominující. Výsledky této prestižní ceny by měly být známy v dubnu příštího roku, sdělila ČTK mluvčí České komory architektů (ČKA) Zuzana Hošková.

Sametové Rádio Retro odvysílá dosud neznámé nahrávky z r. 1989

Český rozhlas v sobotu spustí tematický internetový stream k 25. výročí pádu totality. http://www.znovu89.cz Sametové Rádio Retro nabídne výběr 44 hodin archivních nahrávek. Součástí budou dosud nezveřejněné záznamy z demonstrací na Václavském náměstí. Dosud nezveřejněné a neznámé nahrávky protestů na Václavském náměstí z 23., 24., 27. listopadu a 4. prosince dal rozhlasu k dispozici Jaroslav Zelinger, který tehdy pomáhal při demonstracích jako zvukař. "Zhruba osmihodinový záznam, ze kterého vybereme ty nejzajímavější pasáže, je unikátní svou kvalitou. Žádný podobný dokument z této doby v rozhlasovém archívu neexistuje. Nahrávky obsahují kromě jiného společně zpívanou hymnu v podání Karla Kryla s Karlem Gottem či Hany Zagorové s Martou Kubišovou," uvedl ředitel programového centra Ondřej Nováček.Téměř dvoudenní smyčka Sametového Rádia Retro mapuje dění v Československu po 17. listopadu 1989, a to až do konce roku 1990. Program je řazen chronologicky a je tedy jakousi kronikou prvních týdnů a měsíců polistopadového vývoje. Připomene generální stávku, volbu Václava Havla prezidentem republiky, návštěvu papeže Jana Pavla II. v Československu nebo první svobodné volby. Součástí vysílání bude nejen zpravodajství pražského rozhlasu, ale i Svobodné Evropy, Hlasu Ameriky a BBC.

Výstava Listopady přiblíží studentské události let 1939 i 1989

Výstava Listopady v pražském Karolinu přiblíží listopadové události let 1939 a 1989 i studentské aktivity v době druhé světové války a komunistického režimu. Expozice Univerzity Karlovy bude slavnostně zahájena v pondělí 17. listopadu za účasti pěti prezidentů včetně české hlavy státu Miloše Zemana. Zájem veřejnosti letos přitahuje především 25. výročí listopadových událostí v roce 1989, ale výstava chce připomenout i události o 50 let starší. Tehdy nacisté po pohřbu studenta Jana Opletala a protiněmeckých demonstracích uzavřeli vysoké školy, popravili devět studentských vůdců a více než tisícovku studentů poslali do koncentračního tábora.

Adámkova inscenace Po sametu bude mít premiéru 17. listopadu

Na Nové scéně Národního divadla v Praze bude mít 17. listopadu premiéru autorská inscenace režiséra Jiřího Adámka Po sametu. Připravil ji k 25. výročí pádu komunistického režimu v Československu jako jakési ohlédnutí za vývojem politiky a společnosti od roku 1989 a jejími nejvýraznějšími momenty. Na jevišti se objeví Saša Rašilov, Filip Kaňkovský, Taťjana Medvecká, Pavla Beretová a hostující Pavol Smolárik a Petr Vančura. K textu se Adámek inspiroval jednou z rubrik časopisu Respekt, která každý týden reflektuje nejdůležitější domácí události i epizody v životě naší země. Na jevišti nabízí panoramatický, někdy až závratný pohled na vzestupy a pády našeho veřejného, kulturního a společenského života.

Wabi Daněk s Nohavicou a Radůzou oživili staré tradicionály

Wabi Daněk a kapela Ďáblovo stádo s hostujícími Jarkem Nohavicou a Radůzou na albu Příběhy písní oživují staré tradicionály. Originální úpravy by mohly přiblížit klasické trampské písně mladé generaci, řekl ČTK producent alba David Landštof. Album je inspirováno stejnojmennými publikacemi Michala Bystrova Příběhy písní, odhalujícími historické pozadí hudebních tradicionálů.

Do Plzně přijel poslední z nových zvonů pro katedrálu

Poslední z nových zvonů pro plzeňskou gotickou katedrálu svatého Bartoloměje dorazil do Plzně. Dominanta plzeňského náměstí s nejvyšší kostelní věží v Česku bude mít čtyři nové zvony a jeden původní z roku 1835. V pondělí jim požehná biskup František Radkovský, v úterý celou zvonovou sestavu vyzvedne jeřáb do zvonice ve výšce asi 65 metrů. Poprvé se zvony společně rozezní 17. ledna, řekl ČTK zvonař Petr Rudolf Manoušek, který zvony vyrobil a odlil v nizozemské dílně Royal Eijsbouts. Zvon Bartoloměj, který sám váží 4,8 tuny a včetně srdce a závěsu přes 5,8 tuny, odlil Manoušek v říjnu. Na plášti zlatavě zbaveného Bartoloměje je kromě podobizny světce také asi 150 jmen a log významných dárců, kteří přispěli ve sbírce.

Vinaři z ČR získali 18 medailí v Hong Kongu

Vinaři z české republiky získali na Hong Kong International Wine & Spirit Competition dvě stříbrné a 16 bronzových medailí. Z toho Vinařství Bábíček Vacenovský získalo devět medailí včetně obou stříbrných. V tiskové zprávě to uvedl Vinařský fond. Letošní ročník Hong Kong International Wine & Spirit Competition navštívilo více než 10.000 návštěvníků. Jde tak o jednu z největších světových soutěží.

Sport

Tenista Tomáš Berdych prohrál na Turnaji mistrů se Srbem Novakem Djokovičem dvakrát 2:6 a do semifinále nepostoupí. Djokovič díky výhře nad Berdychem potřetí v kariéře ukončí rok jako světová jednička.

Počasí v sobotu

Zataženo nízkou oblačnosti, ojediněle mrholení a mlhy. Nejvyšší teploty 9 až 13 stupňů Celsia.

14-11-2014