Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

18-11-2014

Zeman pozval do ČR Putina k výročí osvobození Osvětimi

Prezident Miloš Zeman pozval na leden do České republiky představitele čtyř vítězných mocností druhé světové války, mezi nimi i ruského prezidenta Vladimira Putina. Uvedl to Český rozhlas a ČTK to potvrdil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Zeman podle něj státníky pozval na připomínku 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi, které připadá na 27. leden. Zda se hlavy USA, Ruska, Velké Británie a Francie akce zúčastní, nemá Hrad podle Ovčáčka zatím potvrzeno. "Jde o mezinárodní připomínku holokaustu. V České republice budou tuto připomínku organizovat významné židovské organizace, které jsou pořadateli. Je ale logické, že hlavy vítězných mocností druhé světové války musí pozvat prezident republiky," uvedl Ovčáček.

Sobotka: Pozvání Putina do ČR nelze vytrhávat z kontextu

Pozvání ruského prezidenta Vladimira Putina do České republiky nelze podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vytrhávat z kontextu. Na podílu Rudé armády na osvobození východní Evropy během druhé světové války současná krize na Ukrajině nic nemění, míní. Vláda podle něj lednovou akci na připomínku 70. výročí osvobození nacistického koncentračního tábora v polské Osvětimi, na kterou prezident Miloš Zeman pozval představitele čtyř vítězných mocností druhé světové války, podpoří.

Zeman Ťoka jmenuje ministrem dopravy 4. prosince

Prezident Miloš Zeman jmenuje Dana Ťoka novým ministrem dopravy ve čtvrtek 4. prosince v 11:00. Po setkání s prezidentem to sdělil novinářům Ťok a následně i Hrad. Při více než hodinové schůzce se prý bavili o koncepci v dopravě, o střetu zájmů se naopak nemluvilo. Prezident budoucího ministra, bývalého šéfa stavební společnosti Skanska, pozval na jednání expertního týmu a setkání zástupců visegrádské čtyřky rozšířené o Slovinsko a Rakousko v prosinci v Praze. Podle Ťoka se Zeman ptal třeba na železniční a vodní dopravu, zajímaly ho také jeho manažerské schopnosti. Budoucí ministr dopravy také novinářům řekl, že jméno nového šéfa Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) chce znát co nejdříve, nejpozději však do konce roku. Jasno má už v případě některých spolupracovníků. Do odborných pozic ale nebude jmenovat nikoho, kdo by přicházel ze Skansky a zavdával tím spekulacím o možném střetu zájmu. Konkrétní jména na posty v resortu ale Ťok zatím jmenovat nechtěl.

Havel se podle Albrightové zasloužil o úspěch listopadu 1989

Sametová revoluce umožnila příchod demokracie, ale nemohla zaručit její úspěch. Ten záležel na statisících občanů celého politického spektra, z nichž nejvýraznější byl Václav Havel. Na zahájení koncertu k 25. výročí 17. listopadu 1989 to ve washingtonské Národní katedrále řekla bývalá ministryně zahraničí Spojených států Madeleine Albrightová. "Od začátku byl mezi davy jeden výrazný a vedoucí hlas," nechala se v pondělí večer místního času slyšet česká rodačka Albrightová. Havel podle ní vždy lidi inspiroval, aby si zvolili čestnou cestu. Připomněla přitom těžká rozhodnutí, která musel učinit jako disident za komunismu, nebo jeho jasnou podporu lidských práv v době, kdy byl prezidentem. Proto je podle ní dobře, že bude ve středu v budově amerického Kongresu odhalena Havlova busta. Stane se tak teprve čtvrtou osobností nenarozenou ve Spojených státech, které se dostane podobné cti.

V ČR by mohl do pár let být dětský ombudsman, řekl Dienstbier

V Česku by mohl začít působit ombudsman pro děti. Ochránce dětských práv by mohl začít pracovat ještě do konce volebního období vlády, tedy do roku 2017. Novinářům to řekl ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD). Podle něj jsou ve hře dvě možné varianty - vzniknout by mohl buď nový samostatný úřad, nebo nový post zástupce či zástupkyně nynější ombudsmanky. Podle vládní zprávy o stavu lidských práv za loňský rok je Česko jednou z posledních čtyř zemí EU, která ještě takzvaného dětského ombudsmana nemá. Chybí tak instituce, která by na ochranu a prosazování práv dětí dohlížela. Zřízení postu dětského ochránce doporučoval ČR také Výbor OSN pro práva dítěte (UNCRC). Kritizoval i to, že péče o děti je roztříštěná a spadá pod několik ministerstev.

Hejtman Karlovarského kraje Novotný se chce vzdát funkce

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) se asi vzdá funkce. Ztratil prý podporu většiny členů ČSSD v kraji. V tiskovém prohlášení ČTK sdělil, že dá přednost práci poslance a chce být neuvolněným členem krajské rady. Kdo by měl být jeho nástupcem, neuvedl. Jméno kandidáta nenavrhla ani okresní konference ČSSD Karlovarska, která Novotného vyzvala, aby si vybral jednu z funkcí.

Policie podezřívá libereckého hejtmana Půtu z přijetí úplatku

Policie obvinila předsedu hnutí Starostové a nezávislí (STAN) a hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu pro podezření z přijetí úplatku a ze zneužití pravomoci. Půta to oznámil v Praze novinářům. Uvedl, že do vyšetření případu nebude stát v čele STAN. Hnutí povede jeho první místopředseda a místopředseda Sněmovny Petr Gazdík. Obvinění souvisí podle Půty s projektem rekonstrukce kostela Máří Magdalény v Liberci. Projekt byl podle něho schválen předtím, než se stal hejtmanem a předsedou regionální rady ROP Severovýchod. Nový výbor jej zařadil na seznam rizikových s vícestupňovou kontrolou.

Šlechtová: Čerpání peněz z fondů EU začne až v březnu 2015

Čerpání peněz z evropských fondů z nového programového období začne nejdřív v březnu 2015. Uvedla to na odborné konferenci ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Původně se očekávalo vyhlášení prvních výzev k předkládání projektů financovaných z fondů EU do konce letošního roku. Ministerstva, pod která spadají jednotlivé operační programy, nyní vyjednávají s EK o jejich konkrétní podobě. Původní odhady mluvily o tom, že se dohody o dokumentech určujících způsob čerpání dotací uzavřou na přelomu letošního a příštího roku. Nyní prý EK uvažuje jako o reálnějším datu konec jara 2015.

Pětina českých obcí nevyužila peníze z evropských fondů

Pětina (přesně 1191) českých obcí v končícím programovém období vůbec nevyužila peníze z fondů EU, protože nepřipravila ani jeden projekt financovaný z evropských zdrojů. Na odborné konferenci to řekl místopředseda pro evropské záležitosti Svazu měst a obcí ČR Oldřich Vlasák. Svaz eviduje kolem 6250 obcí, evropské dotace tak nevyužívá více než 19 procent z nich. K dispozici přitom od roku 2007 měly desítky miliard korun. "Některé obce jsou vyloženě malé a mají neuvolněného starostu. O evropské dotace tak nemají zájem, protože administrativa s nimi spojená je obrovská. Spousta starostů a zastupitelstev se rozhodla, že žádost nepodají. Od kolegů vědí, že je to složité, bojí se následných kontrol a dalších souvisejících věcí," upřesnil později ČTK Vlasák. Svaz přitom na místní samosprávy opakovaně apeloval, aby možnosti evropského financování využívaly.

Filmové pobídky přilákaly do ČR investice za šest miliard korun

O 800 milionů korun na filmové pobídky, tedy o stejnou částku jako letos, usilují čeští filmaři i pro rok 2015. Filmové pobídky letos do Česka přilákaly zahraniční investice za šest miliard Kč, informovali na semináři v parlamentu, určeném pro poslance, zástupci Asociace producentů v audiovizi (APA) a České filmové komise. Ta propaguje Česko jako atraktivní místo pro natáčení filmů. Na pobídky měl letos Státní fond kinematografie 800 milionů korun, což odpovídalo poptávce.

Tři čtvrtiny lidí míní, že v Česku existuje diskriminace v práci

Téměř tři čtvrtiny (73 procent) Čechů se domnívají, že diskriminace v práci existuje. Podíl lidí s tímto názorem se za poslední dva roky ale výrazně snížil a je nejnižší za posledních deset let. Nejčastěji jsou lidé znevýhodněni kvůli věku, častým důvodem je i zdravotní postižení nebo těhotenství či mateřství. Vyplývá to z výsledků aktuálního průzkumu agentury STEM. Podle 85 procent dotázaných jsou lidé diskriminováni kvůli věku, tři čtvrtiny lidí se domnívají, že diskriminujícím faktorem je zdravotní stav či postižení. Dvě třetiny občanů mají za to, že důvodem nerovného přístupu v zaměstnání je těhotenství nebo mateřství. Nadpoloviční většina (53 procent) se domnívá, že diskriminace existuje také kvůli rasovému nebo etnickému původu. Mezi další důvody znevýhodňování patří i rodinný stav, pohlaví, povinnosti k rodině, národnost nebo státní občanství. Velmi nízký podíl lidí připouští diskriminaci na základě politického smýšlení, víry, sociálního původu, majetku nebo odlišné sexuální orientace.

Sedm lidí bylo zraněno při výbuchu celního úřadu v Paskově

Při výbuchu v budově celního úřadu v Paskově na Frýdecko-Místecku bylo zraněno sedm lidí, pět žen a dva muži. Šest lidí bylo s popáleninami různého rozsahu transportováno do Fakultní nemocnice v Ostravě, mladík s lehčím zraněním skončil v Městské nemocnici Ostrava. Nejhůře dopadla žena středního věku, která byla v kritickém stavu a měla popáleniny na 80 procentech těla. ČTK to řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Příčina výbuchu se nyní vyšetřuje.

Ze sněmovní komise k opencard vzejdou trestní oznámení

Ze sněmovní komise pro pražskou kartu opencard vzejdou dvě trestní oznámení. Komise uložila předsedovi Bronislavu Schwarzovi (ANO), aby je podal na policii a dozorovou státní zástupkyni Dagmar Máchovou z Městského státního zastupitelství v Praze pro podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Schwarz to řekl novinářům, závěry nejprve projedná Sněmovna. Státní zastupitelství se k věci nechce vyjadřovat, dokud se neseznámí s textem trestního oznámení.

Odsouzený lobbista Janoušek nastoupil do věznice

Odsouzený lobbista Roman Janoušek nastoupil v souladu s výzvou soudu do věznice. Informaci přinesl server idnes.cz, ČTK ji bez dalších podrobností potvrdila mluvčí Vězeňské služby Hana Löffelmannová i Janouškův advokát Vít Široký. Lobbista si má odpykat 4,5 roku za sražení ženy autem. V pátek požádal o odklad nástupu do výkonu trestu, pražský městský soud se bude žádostí zabývat ve středu.

Limit pro prach je překročen na většině moravskoslezských stanic

Na většině měřicích stanicích v Moravskoslezském kraji byl opět překročen imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový. Vyplývá to z informací, které zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Až do nedělního rána platila ve velké části regionu smogová situace, pak se kvalita ovzduší zlepšila.

Olomoučané se mohou vcítit do kůže bezdomovců, spát budou venku

Olomoučané se budou moci tento týden vcítit do pocitů bezdomovců. Umožní jim to akce s názvem Noc venku, jejíž součástí je také přespání pod širým nebem. V krajském městě se uskuteční podruhé, loni usnulo ve spacácích na kartonech od krabic při teplotě čtyř stupňů 25 lidí. Vstupným na charitativní akci, kterou provázejí koncerty i divadelní představení, jsou trvanlivé potraviny. Symbolicky se vkládají do popelnic, řekl ČTK Martin Rejšek z olomoucké charity. "Projekt Noc venku je inspirován obdobnou akcí, která probíhá v Anglii již několik let. Začaly s ní skupinky studentů, kterým nebyl lhostejný osud lidí bez domova. Cílem akce je seznámit veřejnost s problematikou bezdomovectví, umožnit jim poznat zážitkovou formou, jaké to je spát venku, a zároveň získat prostředky, které budou použity na podporu lidí bez domova," uvedl Rejšek.

Učitelka, kněz či převaděč dostali Ceny Paměti národa

Česká učitelka, slovenský kněz, maďarský intelektuál, polský disident a německý převaděč obdrželi v Praze Ceny Paměti národa. Nominováno bylo 20 odpůrců komunistické totality z pěti zemí. Česká nezisková organizace Post Bellum ceny uděluje od roku 2010. Letos poprvé ocenění dostali i lidé ze zahraničí. "Ceny Paměti národa nejsou olympiádou v odvaze, ocenění si bezpochyby zaslouží všichni nominovaní, nejenom pětice laureátů," uvedl ředitel Post Bellum Mikuláš Kroupa. "Naším cílem je cenami především inspirovat dnešní společnost a mladou generaci k odvaze," doplnil.

Česká učitelka Dana Vargová dokázala v 80. letech spojit protirežimní aktivity s péčí o postiženého syna. Němec Manfred Matthies zase převáděl tajnými tunely východní Němce do Západního Berlína. Anton Strholec ze Slovenska byl za totality uvězněn kvůli pokusu o ilegální přechod hranic. Po legálním pobytu na studiích v Římě a vysvěcení na kněze od samotného papeže se vrátil do Československa ovládaného komunisty, aby pomáhal věřícím. Polák Kornel Morawiecki založil Bojující solidaritu, šest let byl na útěku před policií a v roce 1987 byl zatčen a deportován do USA. Poslední vyznamenaný, János Kenedi byl klíčovou postavou maďarského undergroundu a organizátorem slavných opozičních bytových seminářů.

Wall is over, hlásí nápis na přebílené Lennonově zdi v Praze

K přebílení takzvané Lennonovy zdi na pražském Velkopřevorském náměstí se na facebooku přihlásila umělecká skupina Pražská služba. Na bílé zdi, která patří k zahradě Řádu maltézských rytířů, se objevil pouze nápis Wall Is Over (Zeď skončila). Záhy se tam začaly objevovat nové nápisy. Trestní oznámení kvůli vandalismu majitel zdi po komunikaci se studenty stáhl. Nápis parafrázuje název skladby Happy Xmas (War Is Over), tedy Šťastné Vánoce (Válka skončila), kterou nahráli John Lennon s Yoko Ono v roce 1971. "Nechtěli jsme přetírat něčí nápisy, ale dát prostor pro nové. Zeď už sloužila jen jako turistická atrakce a staré nápisy už byly vyprázdněné. Je to v duchu myšlení Johna Lennona. Dali jsme prostor pro svobodné vyjádření dalším lidem," řekl ČTK Jan Dotřel u umělecké skupiny. Na místě prý byli několik hodin a dokonce i diskutovali s kolemjdoucími.

Sport

Ostrava uspořádá v roce 2018 atletický Kontinentální pohár, elitní týmovou soutěž, v níž proti sobě nastupují výběry jednotlivých světadílů. Ostravská kandidatura dostala ve volbě v Monaku od mezinárodní federace IAAF přednost před polskou Bydhoští.

Brankář Dominik Hašek byl jako první český hokejista slavnostně uveden do Síně slávy v Torontu. Devětačtyřicetiletý pardubický odchovanec vstoupil při pondělním ceremoniálu mezi legendy spolu s obráncem Robem Blakem a útočníky Peterem Forsbergem a Mikem Modanem. In memoriam byl oceněn bývalý trenér Pat Burns a do vybrané společnosti se dostal také rozhodčí Bill McCreary.

Počasí ve středu

Zataženo až oblačno, místy občasný déšť, nad 1000 m déšť se sněhem. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.

18-11-2014