Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

19-11-2014

Zeman se opět vyslovil pro vyslání českých vojáků na Golany

Prezident Miloš Zeman opět vyjádřil přání, aby se česká armáda zúčastnila mise na Golanských výšinách. Má tak pomoct "tradičnímu spojenci", státu Izrael, a bojovat proti "největšímu nepříteli" současné doby, islamistům. Zeman to řekl na velitelském setkání české armády. S účastí české armády na Golanech v příštích dvou letech schválený plán misí nepočítá. Podle ministra obrany Martina Stropnického bude případné nasazení záležet na vývoji tamní situace. Zeman také opět podpořil nákup zbraní nové generace, jako jsou bezpilotní letouny, a vyslovil se pro zvyšování armádního rozpočtu. Prezident v projevu kritizoval důstojníky, kteří se podle něj "připravují na minulou válku". Téměř neustále prý dostává návrhy na návrat k překonaným systémům armády. Protože je ale armáda členem NATO, nemusí tříštit své síly a může se uplatňovat v oblastech, kde je lepší než ostatní, uvedl Zeman. V tomto smyslu zmínil polní nemocnici, protichemickou jednotku a skupinu speciálních sil z Prostějova.

Zeman i Stropnický pochválili vojáky v misích, především v Afghánistánu. Ministr řekl, že rezort bude v příštím roce hodně investovat do náboru a výcviku vojáků. Některé útvary totiž mají kvůli úsporám z minulých let i z dalších důvodů podstav až 60 procent. Podle Stropnického chybí téměř všechny profese, od specialistů až po řadové vojáky. Náčelník generálního štábu Petr Pavel dodal, že nábor bude nejdřív zaměřen na doplňování jednotek, které jsou určeny pro český příspěvek pro kolektivní obranu NATO. Za nejvíce nedostatkové označil odborníky z kombinace oborů informatiky a kybernetické obrany.

Prezident Miloš Zeman nevyloučil, že nástupcem končícího náčelníka generálního štábu Petra Pavla jmenuje jeho dosavadního prvního zástupce Josefa Bečváře. Ten patří k favoritům na funkci, která se příští rok uvolní odchodem Pavla do čela Vojenského výboru NATO.

Štěch byl podle předpokladů znovu zvolen předsedou Senátu

Předsedou Senátu byl podle předpokladů opětovně zvolen Milan Štěch (ČSSD). V souladu s dohodami senátorských klubů byl jediným kandidátem. V čele horní komory stanul už potřetí. Štěch v tajných volbách získal 70 ze 78 odevzdaných hlasů, oznámil předseda volební komise Luděk Jeništa (za STAN). Jednašedesátiletý Štěch patří ke třem nejdéle sloužícím senátorům, členem horní komory je od jejího ustavení v roce 1996. V letech 2002 až 2010 vedl Českomoravskou konfederaci odborových svazů. Je senátorem za Pelhřimovsko, letos mandát obhájil také už potřetí.

Nově zvolení senátoři při ustavující schůzi Senátu složili ústavou předepsaný slib a ujali se mandátu. Výjimkou je Miroslav Antl (za ČSSD), který se bude moci stát plnohodnotným senátorem nejdříve v pátek, až Nejvyšší správní soud rozhodne o stížnosti na způsob voleb v jeho rychnovském obvodu.

Na vnitro přišla obálka s jedem, podle Chovance může jít o kyanid

Na ministerstvo vnitra dorazila v úterý obálka s jedem. Ministr Milan Chovanec to řekl České televizi a serveru novinky.cz. Zásilka přišla na jeho jméno ze země na severu Evropy a byla adresována jemu. Podle prvních okamžitých výsledků by mohlo jít o látku na bázi kyanidu. Zásilka byla prozkoumána na výbušniny a nyní ji prověřuje laboratoř. Ministerstvo vnitra v tiskové zprávě uvedlo, že podá trestní oznámení na neznámého pachatele. Zásilky s bílým práškem obdržely některé úřady včetně Hradu už v září. Podle prezidenta Miloše Zemana byl tehdy dopis napsán ve jménu Islámského státu a protestoval proti české zbrojní pomoci iráckým Kurdům. Podle vyjádření ministra Chovance není pravděpodobné, že by šlo o stejného pachatele jako tehdy. "Látka je naprosto jiná, v obálce nebyl průvodní dopis," řekl ministr. "Musím nicméně vzít v potaz, že jsme na ministerstvu vnitra udělali mnoho důležitých rozhodnutí a začali zločincům šlapat na paty.

Demonstrace k 17. listopadu byla podle Zemana ostudou ČR

Demonstrace k 17. listopadu byla podle prezidenta Miloše Zemana ostudou České republiky. Za rok si organizátory další demonstrace pozve na Hrad, aby vyslechl jejich argumenty pro dialog. Prezident to řekl na tiskové konferenci. Demonstrace vnímá jako pokračování prezidentské kampaně. Protesty proti Zemanovi dominovaly pondělním vzpomínkovým akcím na události 17. listopadu 1989 zejména v Praze. Zeman se také vrátil k zákroku policejních složek na Národní třídě v listopadu 1989. Zásah byl podle něj velice brutální, ale nebyl to masakr. "Masakr jsou hory mrtvol. Masakr jsou potoky krve," prohlásil. Už v sobotu Zeman zpochybnil význam demonstrace na Národní třídě pro pád režimu. V debatě k výročí revoluce tehdy uvedl, že protest byl jednou z x demonstrací a zákrok Sboru národní bezpečnosti nebyla žádná "krvavá řež". Proti jeho vyjádření se ohradil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i další politici a účastníci protestu 17. listopadu 1989.

Proti Zemanovi opět protestují lidé, sešla se jich více než stovka před Hradem. Podepisují petici s cílem projednat odvolání prezidenta v Senátu.

Prosazování lidských práv je podle Sobotky pro ČR povinností

Prosazovat demokracii a dodržování lidských práv je pro Českou republiku vzhledem k jejím historickým zkušenostem povinností. Prohlásil to při setkání se členy americké nevládní Rady pro zahraniční vztahy český premiér Bohuslav Sobotka. Kromě připomínky 25. výročí listopadové revoluce v někdejším Československu a odkazu Václava Havla byla tématem debaty hlavně česká zahraniční politika. Premiér, který v úvodu vyzdvihl dobré vztahy Česka se Spojenými státy, čelil zejména dotazům na téma ukrajinské krize a Ruska. Vývoj na Ukrajině označil Sobotka za největší bezpečnostní výzvu pro Evropu od balkánských válek. Protiruské sankce se podle premiéra ukázaly být efektivní. Zároveň se ale Sobotka vyslovil pro udržení dialogu s Ruskem. I když se prý názory Západu a Ruska rozcházejí v otázce krize na Ukrajině, Moskva stále zůstává důležitým spojencem v mnoha jiných oblastech, například v boji proti terorismu. Tlak na dodržování lidských práv zůstává součástí české zahraniční politiky i vůči Číně, poznamenal Sobotka.

Během návštěvy USA se český premiér sešel s americkým viceprezidentem Joe Bidenem. Ten ocenil aktivitu České republiky v oblasti prosazování lidských práv. Hovořili spolu také o spolupráci v obraně a energetice.

V americkém Kongresu byla odhalena busta Václava Havla

V budově amerického Kongresu byla k 25. výročí pádu železné opony odhalena busta bývalého československého a českého prezidenta Václava Havla. Slavnostní události, před kterou zazněly státní hymny obou zemí, se za českou stranu zúčastnil mimo jiné premiér Bohuslav Sobotka a za americkou předseda Sněmovny reprezentantů John Boehner. Roušku z busty, kterou vytvořil českoamerický sochař Lubomír Janečka, pomohla sejmout vdova po exprezidentovi Dagmar Havlová. Přítomni byli mimo jiné šéf české Poslanecké sněmovny Jan Hamáček, exministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová nebo šéfka demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová. Havel je po Winstonu Churchillovi, Raoulu Wallenbergovi a Lájosi Kossuthovi čtvrtým Evropanem, jehož busta se ocitla v americkém Kongresu.

Senátor McCain: Jsem velmi znepokojen postojem Zemana k Rusku

Vlivný americký senátor John McCain je velmi znepokojen postojem českého prezidenta Miloše Zemana vůči Rusku a jeho prezidentovi Vladimiru Putinovi. Výroky a akce českého prezidenta označil McCain za pozoruhodné. Západ by měl podle republikánského senátora na ruskou agresi na Ukrajině reagovat mnohem razantněji, měl by Kyjevu dodávat zbraně a postavit se ruské propagandě. "Jsem velmi znepokojen trendem v některých zemích východní Evropy, včetně České republiky. Některé věci, které zazněly o Rusku, názorové změny, které se udály," řekl McCain v debatě o odkazu Václava Havla, která se uskutečnila v knihovně amerického Kongresu. Konkrétně se přitom zmínil o maďarského premiérovi Viktoru Orbánovi a o Miloši Zemanovi.

Prezident bude za určitých podmínek dál jmenovat profesory VŠ

Prezident Miloš Zeman bude nadále za určitých podmínek jmenovat profesory vysokých škol a osobně jim i předá dekrety, pokud si to rektoři budou přát. Zeman to řekl na tiskové konferenci v Praze. Jednou z podmínek je, aby před samotným jmenováním dostal seznam navržených kandidátů, a pokud vyjádří o některém z nich pochybnosti, aby byla jeho kandidatura ještě prozkoumána. Zeman se kvůli jmenování profesorů dostal loni do konfliktu s rektory a jeho vztahy s nimi jsou stále napjaté. Prezident ocenil, že díky úsilí ministra školství Marcela Chládka (ČSSD) se podařilo dosáhnout rozumného řešení, že bude jmenovat vysokoškolské profesory, pokud se k nim bude moci vyjádřit včetně případných pochybností o některých z nich.

STEM: ANO posiluje, volby by nyní vyhrálo s 32 procenty hlasů

Volby do Sněmovny by nyní vyhrálo hnutí ANO s 32 procenty hlasů, v preferencích si tak opět polepšilo. Druhá ČSSD by získala 20 procent hlasů. Vyplývá to z aktuálního modelu agentury STEM. Třetí by v listopadu ve volbách do Sněmovny skončili komunisté s 13,8 procenta hlasů. TOP 09 by měla 6,9 procenta, ODS 7,1 a KDU-ČSL šest procent. Hnutí Úsvit, které je ve Sněmovně nyní zastoupeno, by se do ní znovu nedostalo. Podle STEM byl získalo 2,6 procenta, pro zisk poslaneckých mandátů je nutné překonat pětiprocentní hranici. Znovu si polepšili Piráti, ani oni by ale s 4,1 procenta do Sněmovny nepronikli. Výzkum provedl STEM od 31. října do 9. listopadu. Zúčastnilo se ho přes 1000 plnoletých. Statistická chyba je kolem dvou procentních bodů u menších stran, u větších stran kolem tří.

Zeman: Zákon o pravomocích NKÚ v Senátu blokuje lobby starostů

Zákon o změně pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který by umožnil kontroly úřadu i v obcích a krajích, podle prezidenta Miloše Zemana v Senátu blokuje lobby starostů. Část z nich se podle něj bojí, že by NKÚ nalezl pochybení v hospodaření obcí či krajů. Zeman to řekl novinářům po návštěvě NKÚ. Podle šéfa úřadu Miroslava Kaly Zeman slíbil s prosazením zákona podporu. Návrh zákona, který rozšiřuje pravomoci NKÚ provádět kontroly i na krajské a komunální úrovni, je již delší čas v Senátu. Po jeho případném přijetí by byla potřeba i změna ústavy.

Stavební firmy plánují po letech propouštění nabírat zaměstnance

České stavební firmy plánují po několika letech masivního propouštění v příštím roce nábor nových zaměstnanců. Nejvíce práce mají firmy se zakázkami na železnici. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q4/2014 zpracované společnostmi CEEC Research a KPMG Česká republika. Za deset měsíců letošního roku se zvýšil počet i objem veřejných výběrových řízení na stavbu a rekonstrukce až o 27 procent, což je největší růst za poslední tři roky. Stavebnictví patří k oborům, které nejvíce zasáhla nedávná ekonomická krize. Stavaři od roku 2008 přišli o 443 miliard korun, což je obrat za jeden rok.

ČEZ chce koupit podíl Enelu ve Slovenských elektrárnách

Energetická společnost ČEZ chce koupit dvoutřetinový podíl ve Slovenských elektrárnách, který prodává italská společnost Enel. ČTK to potvrdila mluvčí ČEZ Barbora Půlpánová. ČEZ, v němž český stát drží majoritní podíl, odeslal Enelu dopis, ve kterém vyjadřuje zájem o Slovenské elektrárne. ČEZ zároveň chce detailní analýzu a řešení otevřených otázek spojených zejména s výstavbou jaderné elektrárny Mochovce. Kvůli problémům okolo plánovaného rozšíření této elektrárny ČEZ zájem Slovenské elektrárne dlouho zvažoval.

Sazby hypoték klesly opět na rekordní minimum 2,51 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték v ČR v říjnu klesla na 2,51 procenta, a dostala se tak opět na nejnižší hodnotu za dobu sledování. Předchozí minimum bylo v září, kdy průměrná sazba činila 2,54 procenta, vyplývá z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. Průměrné sazby hypoték podle vedoucího analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla přitom pravděpodobně ještě nedosáhly dna. "V situaci, kdy se průměrný roční výnos desetiletého českého státního dluhopisu pohybuje okolo 0,8 procenta, se průměrné sazby hypotečních úvěrů zdají být stále relativně vysoko," upozornil.

HN: Agrofert se dohodl na stavbě továrny na čpavek za 8,3 mld.Kč

Skupina Agrofert patřící místopředsedovi vlády Andreji Babišovi (ANO) podepsala v minulých dnech dohody o investici 8,3 miliardy korun do nové výroby čpavku ve slovenské chemičce Duslo Šaľa. Informují o tom Hospodářské noviny (HN). Jde o vůbec nejvyšší akvizici Agrofertu. Dohodu ještě musí kvůli případným daňovým úlevám pro chemičku schválit Evropská komise. Závod by měl být otevřen v roce 2017. Slovenská vláda Agrofertu poskytne desetiletou úlevu na dani, která může dosáhnout až 56 milionů eur (zhruba 1,5 miliardy korun). Šéf divize hnojiv a paliv Agrofertu Petr Cingr doplnil, že skupina bude mít na úlevu nárok jen v případě, když bude mít daňový základ vyšší než v referenčních letech 2013 a 2014. Skupina Agrofert, jejímž jediným majitelem je Babiš, zastřešuje přes 200 firem a řadí se k největším ekonomických subjektům v ČR.

Olomoučtí vědci přišli na způsob, který pomůže odhalit nemoci

Olomoučtí vědci objevili zcela nový způsob, kterým dokážou izolovat látky důležité pro odhalení některých závažných nemocí, včetně Parkinsonovy choroby. Postup využívá unikátní vlastnosti nanočástic. Metoda by mohla najít v budoucnu uplatnění nejen při diagnostice vybraných nádorových onemocnění, ale i v průmyslu. O technologii již projevily zájem dvě významné společnosti na biochemickém a medicínském trhu. ČTK o tom informoval mluvčí Univerzity Palackého Radek Palaščák. Studie olomouckých odborníků se nedávno objevila na titulní straně prestižního časopisu Americké chemické společnosti Analytical Chemistry. Podle autorů nová metoda přináší hned několik výhod. "Vlastní stanovení trvá jen několik minut a potřebné technické vybavení je přibližně o řád levnější v porovnání s nákladnými stávajícími metodami," uvedl ředitel centra a spoluautor projektu Radek Zbořil.

Janouškův trest nelze odložit, přerušení může navrhnout věznice

Odklad trestu lobbisty Romana Janouška podle pražského městského soudu nepřichází v úvahu, protože lobbista už nastoupil do vězení. Přerušení výkonu trestu může navrhnout věznice, v níž si Janoušek trest odpykává. ČTK to sdělila mluvčí soudu Markéta Puci. Janoušek, kterému soudy uložily 4,5 roku odnětí svobody za sražení ženy autem, nastoupil v úterý podle informací ČTK do brněnské věznice, v jejímž areálu je nemocnice. Předtím v pátek požádal pražský městský soud o odklad výkonu trestu ze zdravotních důvodů. Lobbistův advokát Vít Široký už dříve uváděl, že klient má zdravotní problémy po operaci hlavy a že se možná bude muset podrobit novému operačnímu zákroku. Soud se žádostí o odklad zabýval dnes. Soudce Tomáš Kubovec došel k závěru, že o odkladu výkonu trestu už rozhodovat nemůže. Možné je pouze přerušení trestu.

Opilý lobbista porazil v roce 2012 v pražské Michli řidičku, která s ním chtěla řešit jejich předchozí dopravní nehodu, a z místa srážky ujel. Pražský městský soud mu původně uložil tříleté vězení, odvolací vrchní soud trest o 1,5 roku zpřísnil. Janoušek navíc po propuštění na svobodu nebude smět sedm let řídit.

Inspekce obvinila dvojici policistů, kteří údajně zbili motorkáře

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zahájila trestní stíhání dvojice pražských policistů, kteří pronásledovali a údajně zbili ujíždějícího motorkáře. Informaci České televize potvrdila ČTK mluvčí inspekce Radka Sandorová s tím, že první z policistů čelí obvinění z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti, druhý pak ze zneužití pravomoci úřední osoby. Incident se stal počátkem letošního srpna. Policisté chtěli v Praze na Chodově zkontrolovat technický stav motorky, jeho řidič ale před hlídkou na svém stroji ujel - zřejmě proto, že neměl oprávnění pro řízení motocyklů. Honička skončila na nedalekém parkovišti, když unikající motorkář i policejní vůz narazili do pouličního světla. Podle záznamu bezpečnostní kamery poté jeden z policistů zraněného ležícího motocyklistu kopl a dvakrát udeřil do hlavy.

Požár napáchal v areálu ve Valašském Meziříčí škodu zhruba 10 mil. Kč

Hasiči v noci na dnešek lokalizovali rozsáhlý požár areálu bývalé pily ve Valašském Meziříčí. Škoda byla předběžně odhadnuta na deset milionů korun, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Libor Netopil. Na místě původně zasahovalo 20 jednotek hasičů. "Na základě dosavadního vyšetřování příčiny vzniku požáru bylo vyloučeno úmyslné jednání a také verze vzniku požáru v důsledku technické závady. Vyšetřovatelé nadále prověřují okolnosti vzniku požáru v souvislosti s prováděnými pracemi na osobním vozidle, které bylo umístěno v dílně objektu," uvedl Netopil. Město kvůli velkému dýmu vydalo upozornění, aby lidé nevětrali a nevycházeli z domu.

Výbuch v Paskově zavinila porucha plynového potrubí

Úterní výbuch v Paskově na Frýdecko-Místecku zavinil únik plynu z nedalekého plynového potrubí vedoucího pod zemí. ČTK to potvrdil mluvčí frýdecko-místecké policie Vlastimil Starzyk. Technici proto pokračují v tlakových zkouškách. Hledají konkrétní místo, odkud plyn unikl. Při výbuchu a následném požáru se zranilo celkem devět lidí. Šest z nich je v péči lékařů popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice. "Čtyři pacienti jsou stále na jednotce intenzivní péče. Udržujeme je v umělém spánku," řekl dnes ČTK mluvčí nemocnice Tomáš Oborný. Stav tří z těchto zraněných lékaři označili za vážný. Čtvrtá pacientka je v kritickém stavu. Utrpěla popáleniny na 75 procentech těla.

Dělníci zahájili odstraňování závalu na stavbě dálnice D8

Dělníci zahájili odstraňování závalu rozestavěné dálnice D8 v Ústeckém kraji. Hlavní práce by měly být hotové do konce roku, řekl ČTK Jan Rýdl, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Hlína a kamení zavalily dálnici vloni v červenci a podle odborníků je jeho okolí stále nestabilní. Zával nedaleko obce Dobkovičky na Litoměřicku odstraní za 72 milionů korun sdružení firem Eurovia CS, Metrostav, Stavby mostů Praha a Berger Bohemia. Místo navštíví ministr financí Andrej Babiš společně s bývalý ministr dopravy Antonínem Prachařem a kandidátem ANO na ministra dopravy Danem Ťokem. Zakázku získaly uvedené stavební společnosti bez řádného výběrového řízení. Ministerstvo dopravy tento postup, který si nechalo schválit vládou, odůvodňuje nedostatkem času na vypsání řádné soutěže v situaci, kdy mohou v místě hrozit další sesuvy půdy.

Ministerstvo evidovalo loni 7527 případů týraných a zneužívaných dětí

Sociální pracovníci a pracovnice každoročně řeší tisíce případů týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí. Loni se věnovali 7527 kauzám. Proti roku 2012 se počet nezměnil, v předchozích letech ale rostl. Ve srovnání s rokem 2006 je téměř pětinásobný. Vyplývá to z výkazů ministerstva práce o sociálně právní ochraně dětí. Bití a jiné fyzické výpady zažilo 859 dětí. Z nich 103 nemělo ještě ani tři roky. Obětí psychického týrání se stalo 1076 dětí. Terčem sexuálního zneužívání bylo 157 chlapců a 731 dívek. Prostituci muselo provozovat 17 dětí. Zanedbávání se týkalo 4663 chlapců a děvčat. Devět dětí kruté zacházení loni nepřežilo. Za přibýváním počtu ohrožených dětí je podle odborníků na problematiku nejen zhoršování situace rodin, ale také větší citlivost a všímavost okolí.

ČD vypraví o 64 vlaků denně více, cena jízdenek vzroste

České dráhy v novém jízdním řádu, který začne platit 14. prosince, vypraví denně v průměru 6789 vlaků. Proti loňsku je to růst o 64 spojů. Cena jízdenek se zvýší zhruba o procento, na trasách do 50 kilometrů zůstane stejná. Na setkání s novináři to řekl člen představenstva ČD odpovědný za osobní dopravu Michal Štěpán. Státnímu dopravci podle něj v poslední době přibývají cestující, a to zejména v dálkové a příměstské dopravě. Od ledna do září dráhy zaznamenaly meziroční růst počtu cestujících o 672 tisíc. Dopravce do konce roku čeká překročení hranice 170 milionů přepravených cestujících. Mezi hlavními novinkami jízdního řádu je prodloužení linky z Prahy do Ostravy o úsek do slovenských Košic. Na dvouhodinový interval by se měly zahustit spoje vedené railjety mezi Prahou a Vídní, nově by měly být tyto vlaky prodloužené do Štýrského Hradce.

Potravinovou sbírku podpoří třikrát více obchodů než loni

Do druhého ročníku Národní potravinové sbírky se o nadcházejícím víkendu zapojí přes 380 obchodů, více než třikrát větší množství než před rokem. Novinářům to řekla Pavlína Kalousová z organizátorské platformy Byznys pro společnost. Lidé budou v rámci sbírky moci nakoupit a následně darovat trvanlivé potraviny potřebným. Organizátoři očekávají, že by se letos mohlo vybrat přes 100 tun potravin. Při loňské premiéře lidé darovali 66 tun jídla. Darovat jídlo podle obdrženého seznamu budou moci zákazníci v téměř 90 velkých i menších městech České republiky. Své výrobky věnuje také sedm velkých potravinářských firem. Sbírka se podle Kalousové snaží reagovat na skutečnost, že v Česku je 15 procent obyvatel ohroženo chudobou nebo sociálním vyloučením. Darované potraviny poputují k lidem v nouzi, jako jsou matky s dětmi, klienti azylových domů či postižení.

Z potravin darovaných na charitu nebudou muset firmy platit DPH

Darovat potraviny potřebným by mělo být pro jejich výrobce a obchodníky v Česku výrazně jednodušší. Generální finanční ředitelství připravuje metodickou změnu, která má umožnit, aby základ daně z přidané hodnoty v případě potravin darovaných potravinové bance mohl být blízký nule či zcela nulový. Informaci organizátorů sbírek ČTK potvrdila mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová.

Podle iniciativy Potraviny pomáhají bez DPH je v současné době darování potravin pro firmy finančně i organizačně nevýhodné. Společnosti musejí odvádět 15procentní DPH z původní prodejní ceny výrobků. Každou darovanou položku musí navíc uvést v darovací smlouvě. Stát dosud argumentoval právem Evropské unie, řada zemí EU však pro podobné případy uplatňuje výjimku a darované potraviny jsou od daně osvobozeny.

V ČR rekordně přibývá pacientů s HIV, do konce října jich je 208

V Česku rekordně přibývá nových pacientů s virem HIV. Za prvních deset měsíců testy odhalily nákazu u 208 lidí. Je také o 20 nemocných s AIDS víc. Devět lidí na nemoc selhání imunity v tomto roce zemřelo. Aktuální údaje zveřejnil vedoucí národní referenční laboratoře pro HIV/AIDS Státního zdravotního ústavu Vratislav Němeček. "Česká republika stále patří mezi země s velmi nízkým výskytem nákazy virem HIV, i když jsme se v roce 2012 přesunuli do horší skupiny. Trend vývoje je ale dramatický a varující. Letos určitě překonáme čísla z loňského roku," uvedl Němeček. Podle něj speciální model ukázal, že skutečný počet nakažených v Česku by mohl být proti evidovaným případům zhruba dvojnásobný.

Spisovatel Němec převzal letošní Cenu EU za literaturu

Pondělní výročí listopadu 1989 a památku Václava Havla připomněl ve své děkovné řeči český spisovatel Jan Němec poté, co v Bruselu převzal letošní Cenu Evropské unie za literaturu. Ocenění spojené s odměnou 5000 eur (cca 140.000 korun) je určeno mladým evropským autorům a má jim pomoci prosadit se na mezinárodní scéně. Němec cenu dostal za román Dějiny světla o fotografovi Františku Drtikolovi. Kromě Němce získalo ocenění dalších 12 evropských spisovatelů.

Cena Evropské unie za literaturu se uděluje od roku 2009. Jejím cílem je vyhledávat talentované autory a zajistit vydání jejich děl v zahraničí, aby se dostala k širšímu publiku. Zatím bylo přeloženo 56 z 59 vítězných knih, každá v průměru do tří až čtyř jazyků.

Před domem ostravských chartistů je pamětní deska

Před domem manželů Šavrdových ve Výškovické ulici v Ostravě-Zábřehu, kde se před rokem 1989 scházeli chartisté, položili členové a sympatizanti okrašlovacího spolku Za krásnou Ostravu a dalších sdružení pamětní desku. Destičku o velikosti 30 krát 30 centimetrů, jejíž autorkou je sochařka Šárka Mikesková, položili do trávy. Manžele Šavrdovi patřili mezi nejvýznamnější ostravské osobnosti protikomunistického odboje. Básník, spisovatel a signatář Charty 77 Jaromír Šavrda byl kvůli svému přesvědčení několikrát vězněn. V roce 1988 v 55 letech na následky věznění zemřel. Jeho manželka Dolores rovněž podepsala Chartu 77. Po manželově smrti pečovala o jeho odkaz a ve svém bytě pravidelně hostila disidenty. Právě tam podepsala Chartu 77 většina ostravských chartistů.

Prodej e-knih se loni zdvojnásobil,často se ale stahují nelegálně

Počet prodaných elektronických knih v Česku stále roste. V loňském roce se jich na českém trhu prodalo asi 450.000 kusů oproti 200.000 o rok dřív. Uvádí to zpráva o českém knižním trhu 2013/2014, kterou zveřejnil Svaz českých knihkupců a nakladatelů (SČKN). Lidé si ale podle svazu zřejmě významnou část e-knih pořizují nelegálně. Podle odhadů uvedených ve zprávě svazu se letos prodá v Česku až milion elektronických knih. Přesto jejich podíl na celkovém knižním trhu činí asi jen 1,67 procenta. V Británii podíl elektronických knih činí 25 procent trhu, v Německu deset procent, v USA téměř pět procent a v Polsku jedno až dvě procenta, uvádí zpráva. Počet prodaných e-knih je podle svazu v příkrém rozporu s počtem čtecích zařízení, která Češi mají. V ČR je v současnosti asi půl milionu čteček elektronických knih a více než milion tabletů.

Kniha Hvězdou z vlastní vůle přibližuje Jiřinu Jiráskovou

Hvězdou z vlastní vůle je název knihy o oblíbené herečce Jiřině Jiráskové (1931-2013), jejíž autorkou je Renáta Novotná. Kmotry knihy se stali Jiří Menzel, Václav Vydra a Gabriela Vránová. Autorka publikace je absolventkou divadelní vědy na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Hereckému portrétu Jiřiny Jiráskové věnovala svou diplomovou práci, kterou pak rozšířila na zasvěcenou monografii. Když se herečka stala ředitelkou Divadla na Vinohradech, stala se její asistentkou. Novotná prožila v hereččině blízkosti dvacet let, během té doby se její obdiv změnil v úctu a hlubokou náklonnost. Knihu doplnila o řadu rozhovorů a kromě herecké tvorby přiblížila i osobnost Jiřiny Jiráskové.

Autor hudby k večerníčkům Vadim Petrov se dočkal ovací Obecního domu

V zaplněné Smetanově síni Obecního domu v Praze zazněl výběr z nejlepších děl skladatele Vadima Petrova, který je znám především jako autor hudby k českým filmům a pohádkám. Koncert s názvem Hudební balady v podání FILMHarmonic Orchestra Prague pod vedením dirigenta Adama Klemense zorganizovala skladatelova vnučka Linda Vojtová, světová topmodelka. Dvaaosmdesátiletý Petrov se v závěru večera dočkal ovací vestoje. "Dědovu hudbu zná každý z vás, jen o tom, že je napsal, prozatím možná nevíte," uvedla Vojtová. Koncert zahájila skladba Beskydská epizoda a následovala Chvíle pro píseň trubky ze stejnojmenného filmu, který získal v roce 1981 hlavní cenu na filmovém festivalu v Monte Carlu. Poté se posluchači dočkali nejznámější skladby skladatele pocházejícího ze starého ruského rodu, hudby z dětského seriálu Krakonošská pohádka, ve které se uplatnil sbor Martinů Voices.

Jeřáb zvedl na věž kostela v Plzni čtyři nové a jeden starý zvon

Mohutný jeřáb stěhoval v Plzni celý den do nejvyšší kostelní věže v Česku zvony - čtyři nové a jeden historický. I přes chlad a stálý déšť sledovaly návrat celé sady zvonů do věže po víc než 70 letech desítky lidí. Zejména u největšího zvonu Bartoloměje musel jeřábník prokázat značnou dovednost - téměř pětitunového obra s dvoumetrovým spodním průměrem musel do otvoru zvonice ve víc než šedesátimetrové výšce nasměrovat jen o pár centimetrů širším otvorem. Kompletní sada zvonů v Plzni chybí od druhé světové války. Díky sbírce se za dva roky podařilo vybrat peníze na čtyři zvony, které postupně v nizozemské dílně odlil pražský zvonař Petr Rudolf Manoušek. Poprvé se hlas všech pěti zvonů rozezní nad městem 17. ledna při oficiálním zahájení projektu Evropské hlavní město kultury.

R. Jelínek stočil dvacetiletou slivovici ke 120 letům firmy

Slivovici, která 20 let zrála v dubových sudech, začala stáčet vizovická likérka Rudolf Jelínek. Speciální série vznikla u příležitosti 120 let existence firmy. Destilát byl založen při stém výročí likérky. Tak starou slivovici dosud likérka nestáčela, řekl ČTK obchodní a marketingový ředitel Miroslav Motyčka. Série nazvaná Family Reserve bude obsahovat jen asi tisíc lahví.

Největší cestovatelský portál TripAdvisor spustil českou verzi

Největší cestovatelský portál na světě TripAdvisor spustil svoji českou verzi. V ČR bude společnost spolupracovat s cestovní kanceláří Fischer. Weby sítě Tripadvisor tvoří největší cestovní komunitu na světě. Měsíčně je navštíví téměř 315 milionů unikátních návštěvníků. Portál nabízí přes 190 milionů recenzí, které pokrývají přes 4,4 milionu hotelů, restaurací a dalších turistických atrakcí. Tripadvisor působí ve 45 zemích světa.

Mincí s Masopustem začíná série Československé fotbalové legendy

Uvedením pamětní mince s Josefem Masopustem byla slavnostně zahájena nová sběratelská série Československé fotbalové legendy. Peníz s podobiznou držitele Zlatého míče za rok 1962 bude k dispozici ve zlaté a stříbrné variantě a v následujících třech letech edici zkompletuje dalších deset fotbalových osobností. "My jsme tu sérii pojali jako připomínku tří generací, které za Českou republiku, respektive za Československo vybojovaly cenné kovy na třech mistrovstvích. Zvolili jsme generaci, která vybojovala stříbro v Chile v roce 1962, zlato v Bělehradu v roce 1976 a stříbro v Anglii v roce 1996," řekl Lukáš Jokl z České mincovny. Jedenáct fotbalových osobností vytvoří imaginární hvězdnou jedenáctku. Po Josefu Masopustovi dostanou vlastní minci Josef Kadraba, Jan Lála, Ivo Viktor, Karol Dobiaš, Antonín Panenka, Zdeněk Nehoda, Miroslav Kadlec, Karel Poborský, Pavel Nedvěd a Jan Koller. Ten sice na MS ani na ME medaili nezískal, ale byl do série zařazen za mimořádné výkony v národním týmu.

Sport

Čeští fotbalisté do 21 let remizovali v přípravném utkání s favorizovaným Německem 1:1. Výběr trenéra Jakuba Dovalila, který se chystá na letní mistrovství Evropy na domácí půdě, vedl díky brance Michaela Krmenčíka, hosté ale po přestávce vyrovnali zásluhou Moritze Leitnera. Češi nastoupili k zápasu čtyři dny po remíze 2:2 s Dánskem, jež bude v létě stejně jako Německo jedním z jejich soupeřů v základní skupině šampionátu, se změnami v sestavě. Útočníka Kadlece vyřadila teplota a kvůli potížím se svalem nehrál záložník Petrák.

Ostrava uspořádá v roce 2018 atletický Kontinentální pohár, elitní týmovou soutěž mezinárodní atletické federace IAAF, v níž proti sobě nastupují výběry jednotlivých světadílů. Ostravská kandidatura dostala ve volbě v Monaku od IAAF přednost před polskou Bydhoští. Ostrava má v atletickém světě zvuk díky každoročnímu mítinku Zlatá tretra. Už byla také v nedávné době dějištěm mistrovství Evropy atletů do 22 let a světového šampionátu kategorie do 17 let.

Alpští lyžaři budou moci od Nového roku jezdit na závodech Světového poháru a následně i při mistrovství světa s airbagem. Povolila jim to federace FIS na zasedání ve švýcarském Oberhofenu. Lyžařská federace představila první model airbagu v lednu 2012, v minulé sezoně s ním někteří závodníci absolvovali tréninky na sjezdy Světového poháru. Vzduchové polštáře se nafouknou během několika milisekund a mohou lyžařům v případě pádu ochránit nejcitlivější části těla jako hlavu, krk a záda.

Komise rozhodčích Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) uznala stížnosti Sparty a částečně i Litvínova a Liberce na výkony arbitrů v extraligových zápasech v minulém týdnu. Zároveň rozhodla, že bude dočasně snížen počet rozhodčích, kteří budou řídit nejvyšší soutěž. Vyřazeni byli čtyři hlavní a šest čárových.

Pět českých motocyklových jezdců a čtyři piloti kamionů se představí na Rallye Dakar 2015. Slavná soutěž bude zahájena 4. ledna v Buenos Aires. Tradičně nejpočetnější zastoupení budou mít Češi mezi kamiony, kde se jako piloti představí Aleš Loprais, Martin Kolomý, Tomáš Vrátný a Martin Macík. Češi však usednou i do posádek Kazacha Artura Ardavičuse a Poláka Jana Szustkowského, kteří pojedou s tatrami připravovanými týmem Bonver Dakar Project. Oproti minulosti se rozrostla česká účast mezi motocyklisty. Davida Pabišku a Jana Veselého, kteří jeli i v minulých letech, doplní zkušení enduroví jezdci Zdeněk Gottvald a Milan Engel. Nováčkem na Dakaru bude i Ondřej Klymčiw.

Počasí

Zataženo až oblačno, ojediněle, na horách a na severovýchodě místy déšť nebo mrholení. Nad 900 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem kolem 0 °C.

19-11-2014