Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

29-11-2014

Kmoníček v ČT: Propad důvěry u veřejnosti Zemanovi není lhostejný

Prezidentu Miloši Zemanovi není lhostejné, že podle průzkumu mínění ztrácí důvěru české veřejnosti. Bude se proto muset zamyslet nad svou komunikační strategii, aby přesně vysvětloval, co a proč dělá. V rozhovoru pro Českou televizi (ČT) to řekl ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček. Podle něj se občas stává, že prezident některým svým "silným výrokem" přebije jinou, důležitější agendu, které se věnuje a která by si pozornost zasloužila. Kmoníček rovněž řekl, že i směrem ke Spojeným státům bude třeba opravdu "výrazně zvýšit informovanost". Reagoval tak na dotaz moderátorky, jestli českého prezidenta zajímá, že o něm americký Washington Post píše, že je faktickým mluvčím Kremlu.

Podle listopadového průzkumu veřejného mínění Centra pro výzkum veřejného mínění se důvěra v prezidenta dramaticky snížila z říjnových 58 procent na 37 procent. Je to nejméně od Zemanova nástupu do funkce.

Česko chce dát téměř tři miliony Kč misi OBSE na Ukrajině

Česká republika plánuje poskytnout zvláštní monitorovací misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajině 2,8 milionu korun. V pondělí bude tento finanční dar schvalovat vláda. Mise OBSE má podle smluv z běloruské metropole monitorovat klid zbraní, ověřovat jeho dodržování, informovat o incidentech a kontrolovat bezpečnostní situaci. "Mise potřebuje zejména pancéřované vozy, dále vrtulník pro zajištění evakuace zraněných osob a dvě polní chirurgické jednotky s lékařským personálem. Činnost mise rovněž podporují bezpilotní letouny. Navýšit je rovněž třeba počty expertů v misi na celkové číslo 500 monitorů," vyjmenovala česká diplomacie.

Prouza z úřadu vlády kritizoval Cameronův plán proti imigraci

Státní tajemník pro evropské záležitosti při Úřadu vlády Tomáš Prouza vyvolal pozornost britských médií. Kritizoval totiž návrhy na omezení přistěhovalectví ze zemí Evropské unie, které přednesl britský premiér David Cameron. Přímo na Cameronově twitterovém účtu Prouza zpochybnil jeho plán, že by přistěhovalci z unijních zemí museli na některé sociální dávky čekat nejméně čtyři roky. Prouza na účtu umístil fotografii s československými piloty, kteří pomáhali bránit Británii za druhé světové války. Fotografii doplnil textem: "Tito Češi 'pracovali' ve Spojeném království méně než čtyři roky. Pro ně tedy žádné výhody?" Kritická byla rovněž odpověď například polské premiérky Ewy Kopaczové.

Ministerstvo spravedlnosti zamítlo už 450 žádostí o prezidentskou milost

Pouze tři žádosti o milost dosud poslalo ministerstvo spravedlnosti k posouzení přímo prezidentovi. Miloš Zeman ani jedné z nich nevyhověl. Dalších zhruba 450 žádostí odmítlo přímo ministerstvo. Je to přesně rok, co Miloš Zeman agendu na rezort převedl. Nejednalo se o již odsousené a nevyléčitelně nemocné lidi. A pouze u takových je prezident ochotný o milosti uvažovat. Podle náměstka ministryně spravedlnosti Petra Jägera z KDU-ČSL je milost určitým aktem milosrdenství, který má svůj význam. A jelikož je čistě v proavomoci prezidenta, měl by o ní prezident rozhodovat sám. Vyřizování agendy milostí by se mohlo na Hrad vrátit. Ministerstvo spravedlnosti totiž připravuje nový trestní řád, který by mohl platit od roku 2017. Komise, která normu připravuje, počítá s tím, že se možnost přenést tuto prezidentovu pravomoc na někoho jiného zruší.

LN: Firmy, jež sídlí v Praze, a podnikají jinde, úřad přestěhuje

Generální finanční ředitelství letos nebo začátkem příštího roku nuceně změní tisícům firem oficiální pražské sídlo a vystěhuje je zpět do měst, ve kterých skutečně působí. Píšou to Lidové noviny (LN). V metropoli je podle deníku nyní vzhledem k vysokému počtu firem daňová kontrola méně pravděpodobná než v krajích, kde má sídlo oficiálně nahlášeno méně společností. Vystěhování firem, takzvanou delegaci, už roky umožňuje daňový zákon. Daňová správa navíc nabírá nové inspektory. Lidové noviny píšou, že Praha se stala "rájem podnikatelů", kteří chtějí pozornosti kontrolorů uniknout.

Chystané přestěhování tisíců firem z pražských sídel zpět do měst, ve kterých působí, bude mnohdy nezákonné. ČTK to řekl daňový poradce Petr Frisch ze společnosti Pro Factum Consulting. Proti rozhodnutí o tzv. delegaci se mohou firmy odvolat, případně požádat soud o přezkum. Frisch se obává, že se správa daní namísto plánovaného zefektivnění spíše ztíží. Neschopnost daňové správy provádět kontroly nesmí být podle Frische důvodem pro zásah do práv a svobod podnikajících subjektů. Na vystěhovaných společnostech navíc podle něj ulpí stigma možného daňového delikventa, přestože se plán netýká firem podezřelých z daňových deliktů.

Paliva státu z českých skladů Viktoriagruppe jsou už v Čepru

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) už přemístila pohonné hmoty z českých skladů německé společnosti Viktoriagruppe do nádrží státní společnosti Čepro. Německá firma má kvůli neplacení daní obstavené účty a může přijít o statut celního skladu. Palivo převezlo 160 železničních a 90 automobilových cisteren. V původních skladech zůstala jen tři procenta tvořená špatně technicky čerpatelnými zbytky, řekl novinářům ředitel SSHR Pavel Švagr po návštěvě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v areálu správy v Kostelci u Heřmanova Městce.

Vláda projedná národní dotační programy do zemědělství

Vláda v pondělí projedná národní dotační programy do zemědělství pro příští rok. Proti loni schválenému návrhu pro letošní rok by měly vzrůst o 40 milionů na 1,570 miliardy Kč. Národní dotační programy představují jen velmi malou část celkových agrárních podpor. V průběhu roku, k němuž se vztahují, v posledních letech zpravidla proti původnímu návrhu ještě rostou. Největší část národních dotací v posledních letech směřuje na takzvaný nákazový fond pro chovatele hospodářských zvířat. V rámci národních programů jsou podporování například i zpracovatelé, včelaři či ovocnáři. Národní dotace směřují také k rybníkářům či do státních hřebčínů.

Českému zemědělství se loni dařilo. Jeho zisk meziročně klesl zhruba o 80 milionů korun na 16,2 miliardy korun. Loňský výsledek je třetím nejlepším od roku 1998, odkdy tento ukazatel statistici sledují. Zejména díky evropským dotacím je odvětví od vstupu do Evropské unie ziskové. Někteří odborníci však v posledních letech upozorňují, že závislost tuzemských rolníků na dotacích z dlouhodobého hlediska roste, což není dobře.

V Dukovanech začala odstávka čtvrtého bloku, potrvá 32 dnů

V Jaderné elektrárně Dukovany byl během pátečního večera odstaven od rozvodné sítě čtvrtý výrobní blok kvůli výměně části jaderného paliva v jeho reaktoru a revizím zařízení. Jde o letošní poslední plánovanou odstávku v Dukovanech, která potrvá 32 dnů. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Petr Spilka. Zbývající tři bloky elektrárny fungují naplno. Elektrárna Dukovany pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektrického proudu.

Limit pro prach je překročen na většině moravskoslezských stanic

Imisní limit pro polétavý prach, který je 50 mikrogramů na metr krychlový, byl i v sobotu ráno překročen na většině měřicích stanic v Moravskoslezském kraji. Během dne se ale naměřené hodnoty na všech stanicích snížily. Vyplývá to z údajů Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší hodnotu vykazovala stanice Třinec-Kanada na Frýdecko-Místecku, jedinou měřicí stanici s výsledkem pod mezní hranicí byla Ostrava-Mariánské Hory.

Dělníci v Bulharech u Břeclavi vyhloubí nové koryto pro řeku Dyji

Dělníci do konce tohoto roku vyhloubí v Bulharech na Břeclavsku nové koryto řeky Dyje, které bude 300 metrů dlouhé. Odtěží tak zhruba 70.000 metrů krychlových zeminy a následně zruší staré koryto řeky. Dyje teče v obci pod kopcem, na kterém stojí 14 rodinných domů. Jeho stabilita je narušena a bude nutné jej zpevnit, přičemž odklonění řeky Dyje je nejdůležitější částí tohoto projektu. Záchranné práce přijdou na 84 milionů korun. Větší část z nich uhradí EU z dotací, zhruba deset milionů korun pak uhradí obec z úvěru, který si kvůli tomto projektu vzala.

ČR poskytne darem Středoafrické republice most

Česká republika zřejmě poskytne jako humanitární dar Středoafrické republice most, který ponese jméno světice Anežky České. O poskytnutí daru bude v pondělí jednat vláda. Pokud návrh schválí, mostová souprava bude do Středoafrické republiky přepravena v polovině prosince. Provizorní most by měl stát ve středoafrické metropoli Bangui a měl by zajistit pohyb obyvatel a přepravu nákladů mezi jednotlivými městskými obvody. Přemostění je důležité i pro přísun humanitární pomoci do této oblasti.

Konsorcium nevládních organizací žádá, aby migranti měli veřejné zdravotní pojištění

Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty nesouhlasí s doporučeními ministerstva zdravotnictví, aby si přistěhovalci dál platili komerční zdravotní pojištění. Žádá vládu, aby návrhy resortu odmítla a aby také cizinci mohli mít veřejné zdravotní pojištění, když v Česku dlouhodobě žijí. Kabinet by měl analýzu s doporučeními projednávat v pondělí. Na stole ji měl poprvé v září a podruhé v polovině listopadu, pokaždé ji ale odložil.

Migranti mohou mít nyní veřejné zdravotní pojištění tehdy, pokud v Česku mají trvalý pobyt či zaměstnání a jejich firma v ČR sídlí. Mít ho nemohou třeba podnikatelé, manželé, manželky a potomci migrantů. Ti musejí uzavírat komerční pojištění. Podle zástupců neziskových organizací, úřadu ombudsmanky a některých akademiků je jediným řešením zapojení migrantů do veřejného zdravotního pojištění. Podle expertů by se to mohlo týkat asi 80.000 lidí. Odborníci navíc míní, že cizinci by do systému spíš přispívali, než by z něj peníze čerpali. Navrhují například, aby se do veřejného pojištění mohli zapojit migranti třeba až po ročním pobytu v ČR. Za děti by platili pak jejich rodiče, ne stát. Zástupci organizací i vědeckých institucí varují, že pokud se podmínky nezlepší, mohli by si cizí pracovníci místo Česka zvolit jiné země.

Nové vybavení zlepší péči o pacienty s nemocemi trávicí trubice

Přesnější a rychlejší vyšetření a také větší pohodlí umožní pacientům nové vybavení pro diagnostiku a léčbu nemocí trávicí trubice v klinickém centru Iscare. ČTK to řekl přednosta centra profesor Milan Lukáš. Podobně vybavené pracoviště má podle něj jen pět nemocnic v Evropě. Místnost je vybavena velkoplošnou obrazovkou a dvěma menšími monitory, na kterých lékař ukáže pacientovi výsledek vyšetření a vysvětlí možnosti léčby. V zákrokovém sále pak odstraní menší nádory z trávicí trubice, rozšíří v ní zúžené úseky či zastaví krvácení. Sál je interaktivní, lékaři na kongresech mohou sledovat přímé přenosy operací a ze sálu on-line konzultovat postup s odborníky na celém světě. Iscare poskytne novou technologii pro školení lékařů po celé ČR.

Nová léčba cukrovky míří na ledviny, od srpna je dostupná i v ČR

Nová léčba cukrovky míří na ledviny, od srpna je dostupná i v Česku. Tzv. glifloziny se od jiných antidiabetik liší tím, že místem, kde působí, jsou ledviny. Uvedla to ambulantní diabetoložka Marcela Szabó. Lék působí nezávisle na hladině inzulínu v těle - nadbytečná glukóza se vyloučí močí. Spolu s ní se ztrácí i energie a některé minerály. Pacienti, kteří většinou mají nadbytečné kilogramy, díky tomu mohou zhubnout a snížit svůj krevní tlak.

V Česku se léčí přes 800.000 diabetiků, dalších 250.000 o své cukrovce neví. Každý den zjistí lékaři cukrovku u 150 nových pacientů. Nový lék mohou dostat jen diabetici, kteří mají ledviny v pořádku. Nežádoucím účinkem může být nárůst genitálních a močových infekcí. Proto při užívání léku je důležité přibližně o půl litru denně navýšit příjem neslazených tekutin.

V Plzni se 25 lidí nadýchalo oxidem uhelnatým, přijelo 6 sanitek

Pětadvacet lidí včetně dětí z několika domácností se v Plzni nadýchalo oxidu uhelnatého. Důvodem bylo využívání zemního plynu v malých nevětraných koupelnách a kuchyních, kde se oxid uhelnatý uvolnil, řekla ČTK mluvčí Plzeňského kraje Alena Marešová. Na místě zasahovalo šest sanitních vozů. Poškození včetně dětí byli do nemocnice předáni ve stabilizovaném stavu. "Všichni už jsou doma. U většiny z nich se nepotvrdila ani otrava," řekl administrátor Fakultní nemocnice v Plzni Petr Kozák.

Stát podpoří v krajích technické a přírodovědné vzdělání

Stát podpoří příští rok v krajích technické a přírodovědné vzdělávání. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) přišel na jednání Asociace krajů ve Zbirohu na Rokycansku s návrhem, že do každého kraje pošle ministerstvo tři miliony korun na podporu technického a přírodovědného vzdělávání, stejnou částku pak v každém regionu přidá kraj a místní podnikatelé, řekl Chládek novinářům. Vznikne tím devítimilionový fond, který může být použit například na vybavení škol pro přírodovědné a technické předměty. Peníze se budou moci využívat i například na vstupné pro děti do technických a vědeckých center či na vznik technických školek.

Podle předsedy Asociace krajů Michala Haška (ČSSD) mají všechny kraje svoje vlastní programy na podporu technického a učňovského školství z krajských či evropských peněz. Například Jihomoravský kraj má podle něj projekt, do kterého zapojil základní a mateřské školy a například seniory ze strojírenských podniků, kteří chodí dětem poutavou formou vyprávět o různých technických zařízeních a konstrukcích. Kraje také vypisují stipendia pro nadané studenty technických oborů a podporují vznikající centra inteligence.

Pád opony přinesl do česko-německého pohraničí svobodu i problémy

Svobodný pohyb, navázání obchodních i osobních kontaktů, nové ekonomické podněty i společné projekty přineslo česko-německému pohraničí uplynulých 25 let, tedy období po pádu železné opony. Důkazem může být Bavorská Železná Ruda, kde dnes deset procent obyvatel tvoří Češi - Čech je tam zastupitelem a mnoho nemovitostí má v městečku českého majitele. Mimo jiné právě toto zaznělo na vrcholu nejvyšší šumavské hory, bavorském Velkém Javoru, kde si na 150 politiků z pohraničních regionů Čech a Bavorska připomnělo čtvrt století od pádu železné opony.

Podle starosty Železné Rudy Michala Šnebergra rok 1989 znamenal obrovský skok a spolupráce s přeshraničím přinesla velké možnosti. Připustil ale, že otevření hranic na sebe váže i problémy, nyní konkrétně přistěhovalectví do Evropy. Do Čech z Německa podle Šnebergra poslední týdny přejíždí azylanti ze Sýrie a z dalších oblastí třetího světa. Českým problémem, který podle starosty vrhl špatné světlo na německé straně, byla aféra s pančovaným alkoholem.

E-shopy: Zájem o slevy na Černý pátek byl velký

Zájem zákazníků o slevové akce na Černý pátek byl podle českých internetových obchodů velký. Některé položky byly vyprodány již ráno. V řadě e-shopů slevy neskončí a budou pokračovat i o víkendu. Kamenné prodejny se v Česku akce většinou neúčastní. Nákupní svátek Black Friday je v USA synonymem rekordních slev a startem vánoční nákupní horečky.

Snímky a exponáty z Atom muzea v Brdech uvidí ve Vídni OSN a MAAE

Nadace Železná opona, která od loňského srpna provozuje Atom muzeum v Brdech, bude mít v lednu výstavu ve Vídni. V sídle Organizace spojených národů (OSN) a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ji denně uvidí 4000 klíčových evropských lidí, kteří se zajímají o atomové zbrojení a mírové aplikace jaderné energie, řekl ČTK Václav Vítovec z nadace. V Atom muzeu už byli bývalí zpravodajští důstojníci z Velké Británie, autobus z Bundeswehru, Robert Kelley - exšéf losalamoských laboratoří, který znal Edwarda Tellera, otce americké vodíkové bomby. Mexická televize tam podle Vítovce natočila nejúspěšnější reportáž v východního bloku, kterou vidělo 200 milionů lidí z amerického kontinentu.

Sklad jaderných hlavic byl v objektu od prosince 1968, kdy ho převzali Sověti; od té doby se tam nikdo z Československa nedostal. Odvezeny byly v březnu 1990. Oba objekty Javor 51 v Míšově mají rozměry 40 krát 40 metrů a jsou zapuštěné asi deset metrů pod úroveň země. Jako zabezpečení proti seismickým vlivům je pod nimi ještě až dvacetimetrová vrstva betonu.

Poslední rozloučení s Petrem Hapkou bude 4. prosince na Vyšehradě

Poslední rozloučení se zesnulým skladatelem a zpěvákem Petrem Hapkou se pro veřejnost uskuteční 4. prosince od 10:00 na Vyšehradském hřbitově v Praze. Následný pohřeb skladatele v Okoři se uskuteční už pouze v rodinném kruhu. ČTK o tom za pozůstalé informoval Hapkův spolupracovník Michal Horáček, který na pietním aktu pronese smuteční řeč. Zazní i jejich společné písně. Uznávaný hudební skladatel Hapka zemřel 25. listopadu. Bylo mu 70 let. Hapka se potýkal s vážnou nemocí, žil doma v Okoři u Prahy, kde se o něj starala rodina. Loni v březnu se Hapka podrobil operaci kyčelního kloubu, pak se u něj projevila Alzheimerova choroba.

Na závěr janáčkovského festivalu v Brně zazní Glagolská mše

Glagolská mše v původní, premiérové verzi dnes završí mezinárodní festival Janáček Brno. K jejímu uvedení si pořadatelé vybrali sál Stadion v Kounicově ulici, kde skladba v roce 1927 poprvé veřejně zazněla. Stejně jako tehdy i dnes zazpívá sbor Beseda brněnská a zahraje divadelní orchestr. Mezi sólisty se objeví i světoznámá pěvkyně Magdalena Kožená. Festivalové bienále letos připomnělo 160. výročí narození Leoše Janáčka, který s Brnem spojil život a dodnes patří k jeho kulturním ikonám.

Fillovo Zátiší se sokolem bylo na aukci vydraženo za 9 milionů Kč

Obraz Emila Filly Zátiší se sokolem se na aukci v Praze prodal za devět milionů korun. Jeho vyvolávací cena byla 5,6 milionu korun. ČTK to před ukončením aukce řekl jednatel Galerie Art Praha Vladimír Neubert. Nejdráže prodaným dílem Emila Filly na tuzemských aukcích zůstává obraz Malíř prodaný loni za 17,5 milionu korun.

V centru Prahy se rozzáří vánoční strom, začínají vánoční trhy

Atmosféru blížících se Vánoc si budou moci dnes užít lidé na několika místech Prahy. Na Staroměstském náměstí se odpoledne rozzáří vánoční strom. V metropoli i jinde po republice začnou vánoční trhy. Advent začíná v neděli. Na Staroměstském náměstí stojí letos smrk z Nespek na Benešovsku. Rostl 72 let a dřevaři ho pokáceli v neděli. V 17:00 ho rozsvítí herečka Hana Maciuchová, asistovat jí bude režisér Jakub Kohák. Světelná animace potrvá přes dvě minuty, doprovodí ji hudba Antonína Dvořáka. Strom ozáří na 100.000 žárovek a tři stovky blesků. Vánoční strom se o víkendu rozzáří také na Hradě. O první adventní neděli ho v 16:00 rozsvítí manželka prezidenta Ivana Zemanová. Současně zahájí tradiční sbírku na pomoc dětem z SOS dětských vesniček.

Brněnské centrální náměstí Svobody rozzářila 16 metrů vysoká vánoční jedle už v pátek. Strom zdobí bíle svítící řetězy a takzvané padající světlo, které vytváří iluzi sněhových vloček, řekl ČTK mluvčí magistrátu Pavel Žára. Součástí vánoční výzdoby pod stromem je dřevěný betlém, kolem jsou četné stánky. Oslava Vánoc je na brněnském náměstí Svobody vždy spojena s četnými hudebními vystoupeními. Strom má 26 let a vyrostl v polesí v Bílovicích na Svitavou. Městu jej věnoval Školní lesní podnik Mendelovy univerzity ve Křtinách, který na bílovickém polesí hospodaří.

Na seznam památek se dostala druhá Gartnerova vila z Olomouce

Na seznam kulturních památek se dostala druhá vila ze souboru pěti unikátních vil ve Vídeňské ulici v Olomouci, které navrhl přední rakouský architekt Jakob Gartner. Podle odborníků patří tyto vily ke špičce nejen ve městě, ale i v celostátním měřítku. Seznam se po vile postavené pro úspěšného podnikatele Eduarda Hamburgera nyní rozšířil o vilu Wilhelma Briesse, který podnikal ve sladovnictví. ČTK o tom informoval Vlastimil Staněk z olomoucké pobočky Národního památkového ústavu.

Přední rakouský architekt, přerovský rodák židovského původu Jakob Gartner (1861 až 1921) domy vyprojektoval v různých historizujících stylech od gotiky přes renesanci až po rokoko pro nejvýznamnější olomoucké průmyslníky. Postaveny byly v letech 1895 až 1898, vily se podle odborníků dochovaly v téměř autentické podobě, včetně interiérů.

Na vintage veletrhu byly k vidění lodičky a róba Adiny Mandlové

Luxusní krajkovou róbu i lodičky z hadinky, které patřívaly prvorepublikové hvězdě stříbrného plátna Adině Mandlové, byly k vidění na veletrhu Prague Vintage Fair na Novoměstské radnici. Prodejní akce pro milovnice a milovníky starých časů se letos konala už podruhé. Nabídla šaty i doplňky vyrobené před několika desetiletími. Nejvzácnějším vystaveným kouskem se stala večerní krajková róba herečky Adiny Mandlové z roku 1936, kterou léta ukrýval fundus vinohradského divadla. Tomu je hvězda podle jeho zápisů prodala jako svatební šaty i se závojem. V roce 1943 je měla pak mít údajně na sobě ve hře Šest postav hledá autora. Šaty by dnes mohly padnout ženám, které mají velikost XS a neměří víc než 160 centimetrů.

Také elegantní boty na štíhlém podpatku z hadinky si mohli příchozí prohlédnout. Mandlové je v roce 1936 ušil malostranský švec Adolf Bauer. Hvězda měla velikost 37,5. Na svou dobu měla tedy větší nohu, nejobvyklejší byla podle Obendraufa pětatřicítka. Luxusní lodičky doplnila kabelka typu Grand Coeur neboli velké srdce, které tehdy letěly v Paříži. Mandlová si ji ale příliš neužila. Po roce a půl ji ztratila, když se vracela z barrandovského večírku.

Do Tvarožné se na slavkovskou bitvu přišlo podívat asi 8500 lidí

Bezmála dvouhodinovou scénu připomínající bitvu francouzského císaře Napoleona s rakouskými a ruskými vojsky u Slavkova v Tvarožné na Brněnsku sledovalo asi 8500 lidí. Vzhledem k poměrně chladnému počasí to je velký úspěch, řekl ČTK za pořadatele Miroslav Jandora. Do scény se podle něj zapojilo 900 účastníků v dobových kostýmech a 60 koní a nad bojištěm pod vrchem Santonem hřměly výstřely z 15 děl. Za rok bude bitevní ukázka ještě větší, protože si pořadatelé připomenou 210. výročí slavkovské bitvy.

U zoo vznikne nová zastávka MHD a cyklostezka

Na severním okraji pražské zoologické zahrady vznikne nová zastávka městské hromadné dopravy. Celkovou opravou projde v druhé polovině příštího roku k areálu přiléhající ulice. Vybudována bude nová cyklostezka a chodník. Změny by měly stát asi 43 milionů korun. Investice navazuje na plány zoo rozvíjet především horní část areálu, která není ohrožena povodněmi. V dolní části zahrady bylo letos otevřeno Velemlokárium za 23,6 milionu korun. V případě velké vody chce zoo velemloky přesunout do horní části areálu a nechat pavilon řízeně zatopit vodou, která by protekla otevřenými dveřmi zaplněnými pytli s pískem. Byla by tak čistší, což by pak zjednodušilo likvidaci škod. Ze záplavové zóny už se loni přestěhovali sloni a hroši.

Sport

Skokan Roman Koudelka obsadil v druhém závodu Světového poháru ve finském středisku Ruka šesté místo. Stejně jako v pátek vyhrál Švýcar Simon Ammann, jenž se podělil o vítězství s japonským veteránem Noriakim Kasaiem. Pětadvacetiletý Koudelka se tak i v třetím závodu v sezoně SP umístil v elitní desítce, poté co před týdnem v Klingenthalu poprvé v kariéře vyhrál a v pátek byl desátý. V průběžném pořadí seriálu mu patří třetí místo. Z českého kvarteta dosáhl na body ještě dvacátý Jan Matura. Pro Antonína Hájka skončil závod 34. místem v prvním kole a Jakub Janda neprošel kvalifikací.

České basketbalistky se na mistrovství Evropy 2015 utkají ve skupině A s Francií, Ukrajinou, Černou Horou a Rumunskem. Rozhodl o tom los.

Cyklista Roman Kreuziger zveřejnil na internetu údaje ze svého biologického pasu. Český jezdec, který se snaží očistit své jméno od podezření z dopingu, dokládá, že hodnoty v jeho biologickém pasu nepřekročily vymezené hranice. Mezinárodní cyklistická unie (UCI) však tvrdí, že v letech 2011 a 2012 během jeho působení ve stáji Astana vykazovaly Kreuzigerovy údaje velmi vážné anomálie. Kreuzinger zveřejnil i další dokumenty týkající se případu - korespondenci s UCI, znalecké posudky, svou lékařskou zprávu ke snížené funkci štítné žlázy, na kterou také ve sporu poukazoval, a nález Rozhodčí komise ČOV.

Počasí

Zataženo nízkou oblačností, na jižní Moravě a Českomoravské vrchovině ojediněle mlhy a mrholení, i mrznoucí s tvorbou ledovky. Nejvyšší teploty 0 až 4 °C. Na Vánoce se teploty přes den udrží těsně pod nulou a sněžit bude minimálně. Nejvíce srážek spadne začátkem prosince, vzhledem k teplotě, která dosáhne maximálně tří stupňů Celsia, půjde spíš o déšť. Vyplývá to z měsíční předpovědi počasí, kterou zveřejnil Český hydrometeorologický ústav.

29-11-2014