Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

02-12-2014

Ledovka ochromila železniční dopravu, kolabuje i MHD

Ledovka, která se od pondělka tvoří na většině území republiky, ochromila zejména železniční dopravu. V Praze a Olomouci nejezdí tramvaje, v Brně už je na rozdíl od pondělka většina tramvajových linek v provozu, stojí ale trolejbusy. Železniční doprava zkolabovala a dosud velmi vázne hlavně v okolí Prahy, středních Čechách a na střední Moravě. Stovky cestujících strávily noc ve vlacích, které kvůli namrzlému vedení uvízly na trati. České dráhy oznámily, že za zpoždění a zrušení vlaků své cestující odškodní, týkat se to má lidí, kteří cestovali v pondělí a v úterý. ČD odhadly, že událost tak či onak postihla více než 100.000 cestujících. "Nepostarali jsme se o všechny tak, jak jsme si to představovali a jak by si to zasloužili. Ale byla to skutečně krizová situace," řekla mluvčí ČD Radka Pistoriusová. Řada vlaků nepojede kvůli ledovce ještě ve středu ráno. Kvůli počasí zruší České dráhy mezistátní spoje na Slovensko. Nejhorší situace je v okolí Prahy a Olomouce. Podle Jakuba Ptačinského ze správy železnic se jedná o největší kolaps v dopravě za posledních 30 let. Na hlavním železničním koridoru spojujícím Prahu s Olomoucí a Ostravou se již postupně obnovuje provoz. Elektrické lokomotivy nahrazují dráhy dieselovými.

Také dopad na hromadnou dopravu v několika velkých městech je nebývalý. V Praze do dneška ještě nikdy nebyl kvůli počasí zcela zastaven provoz tramvají, řekla ČTK mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková. Magistrát si při informování občanů vypomáhal sirénami s tlampači, z nichž znělo hlášení o dopravní situaci. V Brně se situace zlepšila, ale MHD dále jezdí se značnými omezeními. Téměř všechny trolejbusy stojí, nahradily je autobusy. Na Přerovsku a Prostějovsku trvá kalamitní stav, který tam silničáři vyhlásili už v pondělí. Popadané stromy a větve obalené námrazou v těchto okresech uzavřely čtyři úseky silnic. Také na Vysočině jsou kvůli spadlým stromům uzavřeny některé silnice.

Námraza připravila tisíce domácností o dodávky proudu. Firma ČEZ dopoledne vyhlásila kalamitní stav v okresech Chrudim, Svitavy a Přerov, ale problémy jsou i jinde. Stovky domácností jsou bez proudu na jižní Moravě podle tamního dodavatele energie E.ON. Na některých místech se už ale energetikům podařilo vedení opravit. Přerušení energie způsobilo i lokální výpadky vysílačů mobilních operátorů. Ledovka se projevila i v nárůstu počtu zranění po pádu na chodníku a přibylo nehod. Meteorologové výstrahu před ledovkou prodloužili do středečního večera. Pak by se podle nich měla situace zlepšit. Hasiči kvůli ledovce zasahovali v pondělí sedmkrát častěji než obvykle, některá krajská střediska musela povolat posily, aby nápor zvládla. Výrazné nárůsty počtu zásahu zaznamenávají i zdravotničtí záchranáři.

Poslanci budou řešit přístup ČD k pasažérům během kalamity

Sněmovna si na návrh ODS vyžádala od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) informace o přístupu ČD k cestujícím, kteří uvázli ve vlacích a na nádražích kvůli nynější ledové kalamitě. Předseda vlády má také příští úterý vysvětlit, proč nedokázal odletět vojenský speciál s kbelského letiště do Afghánistánu, zatímco Letiště Václava Havla v Ruzyni se s ledovkou vypořádalo. Informaci požadoval předseda poslanců ODS a exministr dopravy Zbyněk Stanjura, podle něhož se ČD o své pasažéry na rušených spojích dostatečně nepostaraly. "Lidi nechaly bez pomoci a bez tepla, a to já považuji za velkou chybu," uvedl Stanjura. Podle něj museli mnozí cestující nocovat ve vlacích a v nevytopených nádražních halách. Exministr poukazoval také na nedostatek komunikace či chybné informace. Podle něj ČD vypravovaly vlaky do Kolína bez zajištění navazujících spojů. Vysvětlení si vyžádal Stanjura od premiéra vzhledem k tomu, že ministerstvo dopravy je nyní bez šéfa po rezignaci Antonína Prachaře (ANO).

V nových silách velmi rychlé reakce NATO budou příští rok i Češi

Celkem 150 českých vojáků by mělo být příští rok součástí prozatímních aliančních sil velmi rychlé reakce, schopných případně pomoci s obranou ohrožené členské země NATO už v několika dnech. Novinářům to v Bruselu řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Česká republika pro příští rok podle plánu, který na konci října schválil parlament, vyčleňuje 1500 vojáků pro už existující síly rychlé reakce NATO (NATO Response Force - NRF). Zmiňovaných 150 vojáků patří do této skupiny. O případném vyslání jednotek do konkrétní operace bude rozhodovat vláda, která by neprodleně informovala obě komory parlamentu. Takto koncipované "hrotové" uskupení má vzniknout v roce 2016. Do té doby aliance plánuje zvýšit připravenost části už existujících sil NRF, celkem asi 4000 vojáků.

Na výročí Osvětimi by do ČR mohl přijet izraelský premiér

Na lednovou připomínku 70. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora v polské Osvětimi by mohl do Česka přijet izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Při nedávném společném zasedání české a izraelské vlády v Jeruzalémě ho na ni pozval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) a Netanjahu svoji účast nevyloučil. ČTK to sdělil mluvčí vlády Martin Ayrer. Příjezd Netanjahua se bude podle něj odvíjet od aktuální bezpečnostní situace v Izraeli. K výročí osvobození Osvětimi se v Praze a Terezíně uskuteční dvoudenní mezinárodní setkání. První den, 26. ledna, by se mělo na Pražském hradě konat fórum parlamentních předáků a význačných osobností, jež se bude mimo jiné věnovat problému antisemitismu a rasismu v Evropě. Druhý den, který připadne na Mezinárodní den památky obětí holokaustu, by je čelní politici měli uctít na Hradě a v Terezíně. Česko jako hostitel na připomínku osvobození Osvětimi pozvalo vysoké představitele vítězných mocností druhé světové války, tedy USA, Ruska, Francie a Velké Británie.

Prezident pokračuje v návštěvě jižní Moravy

Největší tuzemský výrobce slévárenských slitin hliníku REMET, spol. s r.o. z Modřic na Brněnsku letos plánuje růst tržeb o deset procent na 3,4 miliardy korun. Důvodem je rostoucí poptávka v automobilovém průmyslu. ČTK to řekl ředitel společnosti Zdeněk Čapek. Remet slitiny prodává slévárnám, které z nich vyrábějí odlitky a ty pak většinou končí u výrobců automobilů. Firmu navštívil prezident Miloš Zeman. Zajímal se zejména o kondici společnosti, její tržby a zisk.

Zeman na jižní Moravu přijel v pondělí, kdy navštívil krajský úřad a Univerzitu obrany v Brně, poté vyrazil do Blanska. Návštěva skončí ve středu.

Zeman: Blanenská ČKD by mohla získat zakázky v Tádžikistánu

Společnost ČKD Blansko Holding, která patří k předním výrobcům vodních elektráren, by mohla podle prezidenta Miloše Zemana získat zajímavé zakázky v Tádžikistánu. Zeman to vedení firmy i města řekl při návštěvě Blanska. Dodal, že jedním z hlavních cílů jeho nedávné cesty do Tádžikistánu bylo právě zlepšení obchodních vztahů mezi oběma zeměmi. Při příchodu prezidenta do blanenského kina většina občanů tleskala, asi 30 lidí ale prezidentovi vystavilo červenou kartu za jeho kontroverzní výroky a způsob, jímž vede zahraniční politiku. Prezident se při setkání s veřejností vyslovil proti zvýšení platů poslanců a senátorů, proti ekonomickým sankcím EU vůči Rusku a pro větší federalizaci Evropy. Zároveň odmítl příliv ekonomických přistěhovalců do České republiky.

Vláda schválila plán na podporu hospodářského růstu

Vláda schválila plán na podporu hospodářského růstu a zaměstnanosti, který počítá s vyššími investicemi do páteřní infrastruktury, bytového fondu, veřejných budov a projektů pro sladění rodinného a pracovního života. Novinářům to po jednání kabinetu řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Materiál, který zhruba před měsícem schválila tripartita, navrhuje i vyšší podporu exportu, pomoc dlouhodobě nezaměstnaným, snížení administrativní zátěže pro podnikatele a zjednodušení stavebního řízení.

Ještě před jednáním kabinetu nebyly vyjasněné tři záležitosti. Například ministerstvo financí nesouhlasilo se zavedením příspěvku na dojíždění a dalším posílením úřadů práce o 600 pracovníků v roce 2015. Příspěvky na dojíždění budou podle Sobotky vyzkoušeny v pilotním projektu v některém regionu. Pokud by se osvědčily, vláda by jejich využití rozšířila. Kvůli posílení úřadů práce zase vláda projedná samostatný materiál, ve kterém ministerstvo práce potřebu většího počtu pracovníků zdůvodní. Ministerstvu spravedlnosti se zase nelíbilo, že by mělo připravit další novelu insolvenčního zákona. Tento úkol ale podle Sobotky v dokumentu zůstal. "Pokládám za důležité, aby se ministerstvo spravedlnosti zamyslelo nad tím, jak u nás fungují konkurzy, zdali není prostor pro působení konkurzních mafií, na které velmi často upozorňují podnikatelé," poznamenal ministerský předseda.

Lidovci i ANO chtějí o rok prodloužit zmrazení platů

Lidovci navrhují, aby platy zákonodárců zůstaly ještě rok zmrazené. V příštím roce by pak měla nastat systémová změna s navázáním platů na docházku poslanců a platy soudců. ČTK to sdělil lidovecký předseda, vicepremiér Pavel Bělobrádek. "Už jsme rozladěni z neustálých schůzek a neustálých dohod, které potom padají," řekl novinářům lidovecký šéf, který dosavadní debaty označil za únavné a dehonestující. Kritikou narážel zejména na sociální demokraty, kteří nejprve spolu s ostatními stranami souhlasili s nárůstem platů ústavních činitelů o 14,4 procenta, ale posléze od dohody ustoupili.

Lidovecký návrh podpoří i ANO, řekl předseda poslaneckého klubu Jaroslav Faltýnek. Během roku 2015 se má najít systémové řešení. Výši platů zákonodárců by do budoucna mohla stanovovat vláda, je přesvědčen ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Současný stav, kdy si o platech rozhodují sami, je podle něj gigantickým střetem zájmů. Návrh podobný lidoveckému předložil také předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. Navrhuje zmrazení prodloužit o další čtyři roky zachováním současné platové základny 51.731 korun až do konce roku 2018. Jestli Sněmovnou do konce roku novela zákona o platech ústavních činitelů neprojde, stoupnou od ledna automaticky o 26 procent.

Sněmovna odmítla řešit nesoulad mezi politikou vlády a Zemana

Sněmovna odmítla hlasy ČSSD a ANO snahu ODS, aby poslanci řešili nesoulad mezi zahraniční politikou vlády a prezidenta Miloše Zemana kvůli jeho výrokům ve vztahu k Rusku a Ukrajině. Poslanci naopak vyhověli opětovné snaze poslankyně TOP 09 Jitky Chalánkové, aby získali od premiéra informace o přístupu ke kauze dvou českých chlapců, kteří byli norskými úřady odebrány jejich matce a nyní jim hrozí v Norsku adopce. Poslankyně ODS Jana Černochová doporučovala, aby matce, která se neúspěšně snažila rozhodnutí norských úřadů změnit, byla poskytnuta diplomatická ochrana a aby se z kauzy stal mezistátní spor.

Ředitel NG odvolal tři z pěti ředitelů sbírek

Ředitel Národní galerie (NG) v Praze Jiří Fajt odvolal z funkce tři z pěti ředitelů sbírek NG. Odvolaní šéfové nejvýznamnějších sbírek se ale brání, že je v tuto chvíli jejich odvolání bezdůvodné a děje se uprostřed úspěšných výstav a bez toho, že by měl za ně Fajt adekvátní náhradu. O svém odvolání ČTK informovali ředitelé Sbírky starého umění, Sbírky umění 19. století a Sbírky moderního a současného umění Vít Vlnas, Šárka Leubnerová a Helena Musilová. O sbírky pak má pečovat přibližně poloviční počet kurátorů, než kolik jich v NG působí dnes. Jejich místa chce Fajt obsadit v mezinárodním konkurzu. "Respektujeme, že si generální ředitel chce vybrat svůj nejbližší tým. Na pozice ředitelů sbírek významných galerií bývají obvykle vypisována výběrová řízení. Žádné takové řízení vypsáno není, proto nerozumíme, proč jsme odvoláváni nyní, bez důvodu, dva týdny před Vánoci, uprostřed běžících úspěšných výstav a projektů," uvedli ve společném stanovisku odvolaní ředitelé. Připomínají, že Musilová je garantem mezinárodního projektu František Kupka 2017 a Vlnas hlavním autorem nedávno zahájené výstavy o umění benediktinského řádu a všichni tři jsou garanty několika grantových projektů.

Česko dá téměř tři miliony korun misi OBSE na Ukrajině

Česká republika poskytne zvláštní monitorovací misi Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na Ukrajině 2,8 milionu korun. Finanční dar schválila vláda. Peníze mají misi pomoci pokrýt náklady vzniklé v souvislosti s jejími novými úkoly, které pozorovatelé plní po podpisu Minského protokolu z počátku září. Obě strany konfliktu se v něm dohodly na příměří, které se však nedodržuje.

Veřejné zdravotní pojištění se asi pro některé cizince neotevře

Cizinci, kteří jsou dnes závislí na komerčních pojistkách, zřejmě nebudou zapojeni do systému veřejného zdravotního pojištění, jak chtěl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda totiž schválila analýzu, podle které už komerční pojišťovny nebudou moci odmítat zdravotní pojistku cizinci, jenž pobývá v Česku a nespadá do systému veřejného zdravotního pojištění, a který ani nemůže čerpat péči podle předpisů EU. Smlouvy by musely krýt zhruba stejný rozsah zdravotních služeb jako veřejné zdravotní pojištění, což zatím není. Do českého systému veřejného pojištění mohou cizinci vstoupit, pokud tu mají trvalý pobyt, nebo tu jejich zaměstnavatel má trvalé sídlo či pobyt.

O zahrnutí legálních migrantů s dlouhodobým pobytem do veřejného systému usiluje Konsorcium nevládních organizací. Kritizuje, že komerční pojistky pokryjí jen malou část péče. Nehradí třeba léčbu cukrovky či epilepsie.

Lékař Barták má ve vězení strávit 30 let, dostal dalších 18 let

Za plánování tří vražd a vydírání dalších tří lidí potrestal Krajský soud v Liberci lékaře Jaroslava Bartáka 18 lety vězení. Z 12letého trestu za znásilňování a vydírání svých asistentek si už odpykal tři roky, ve vězení by tak měl být ještě 27 let. Barták se na místě odvolal, státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou. Soud uznal Bartáka vinným, že loni na podzim ve Vazební věznici v Liberci plánoval násilnou smrt bývalého šéfa vojenské tajné služby Andora Šándora, advokáta Oldřicha Choděry a kněze Eugena Freimanna. Vraždy měl zařídit recidivista, který si v Liberci odpykává trest za ozbrojenou loupež.

Policie obvinila z kupčení s hlasy dva muže z Teplicka a Mostecka

Policie obvinila další dva lidi z maření přípravy a průběhu voleb a referenda. Obviněnými jsou dvaadvacetiletý muž z Teplicka a muž středního věku z Mostecka. ČTK to řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Případ dvaadvacetiletého muže souvisí s ovlivňováním voleb v Litvínově. Je podezřelý z toho, že společně s již dříve obviněným čtyřiadvacetiletým mužem z Teplicka nabízel desítkám sociálně slabých na sídlišti Janov 200 korun a večerní zábavu s občerstvením zdarma za hlas pro určitou stranu. Druhý muž je obviněn za pokus o ovlivnění voleb v Malém Březně na Mostecku. "V předvolební kampani měl několika lidem nabízet obálky s penězi a alkoholický nápoj za volbu určité politické strany," uvedla Bartošová. Oslovení lidé podle ní nabídku nepřijali.

Při nehodě na Karlovarsku se zranilo 18 lidí

18 lidí se zranilo při nehodě na silnici I/6 mezi Karlovými Vary a Prahou u Žalmanova. Na namrzající silnici se tam srazil autobus, osobní a nákladní auto. Zraněné převezly sanitky do nemocnic, rychlostní silnice je v místě zcela neprůjezdná a policie odklání dopravu, řekla ČTK krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová a mluvčí krajské záchranné služby Petra Bakurová. "Na místo nehody vyjelo šest sanitek, dva vozy s lékařem a jeden vůz hromadného neštěstí, do hasičského autobusu přestoupilo 34 dětí, které byly bez zranění, a pod zdravotním dohledem odjely," řekla Bakurová. "Řidič osobního automobilu jedoucí ve směru od Karlových Varů na Prahu dostal při předjíždění na kluzké vozovce smyk a narazil do protijedoucího kamionu. Vzápětí do toho narazil ještě autobus z Karlových Varů do Prahy, ve kterém cestovalo přes 40 lidí," uvedla Týřová.

Most v Ostravě v testu neobstál, rychlost se sníží na 30 km/h

Povolenou rychlost na poškozených mostech v Ostravě - Přívoze bude nutné snížit na 30 kilometrů v hodině a auta je budou moci projíždět pouze v jednom pruhu. Most, na kterém koncem minulého týdne uskutečnilo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) zátěžové testy, totiž ve zkoušce neobstál. ČTK to řekl mluvčí státní organizace Jan Rýdl. Omezená rychlost bude i na patnáctikilometrovém úseku dálnice u Ostravy, který je nejvíce zvlněný. Zřícení oběma mostům podle ŘSD nehrozí, může ale nastat situace, kdy bude nutné na ně zakázat vjezd úplně. Záviset to bude především na počasí, nízké teploty totiž mohou stav mostů zhoršit.

Na mostech se během letošního léta objevily trhliny způsobené pnutím stavby, mostní podpěry se podle ŘSD pohybují nerovnoměrně a ložiska jsou vysunutá mimo přípustné meze. Po provedení zátěžových testů je podle Rýdla jasné, že oba mosty jsou na tom stejně špatně. Konstrukce by měla unést vozidlo vážící 32 tun, ve skutečnosti ale představuje pro mosty riziko průjezd vozidel těžších než 3,6 tuny. Na závažnosti problémů s mosty a důvody jejich vzniku se stát dlouhodobě neshodne s jejich zhotovitelem, stavební společností Eurovia. Podle Eurovie je důvodem pohybu mostních opěr a praskání konstrukce navezení nevhodného materiálu do okolních násypů.

Aktuálně.cz: Škoda Auto zdražila většinu vozů

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto zdražila většinu svých modelů. Reaguje na vývoj kurzu koruny a nárůst vstupních nákladů. Uvedl to server Aktuálně.cz. Zákazníkům už nebudou k finální ceně vozu účtovány žádné další náklady, například příprava vozu nebo náklady na dopravu k dealerovi.

Automobilka Hyundai měla kvůli ledu výpadek, nahradí ho soboty

Automobilka Hyundai v Nošovicích na Frýdecko-Místecku nemohla kvůli ledovce v pondělí odpoledne a v noci na dnešek vyrábět. Do továrny nedorazily kamiony s materiálem, které uvízly na zledovatělých silnicích. ČTK o tom informoval mluvčí automobilky Petr Vaněk. Zaměstnanci tak místo toho půjdou do práce na dvě ranní směny v soboty 6. a 13. prosince. "Pracovníci dostanou zaplacenu nejen svou mzdu, ale i příplatky za práci přesčas a o víkendu ve výši 40 procent mzdy, jednorázový bonus ve výši 500 korun, autobusovou dopravu zdarma a oběd za symbolickou jednu korunu," uvedl mluvčí. V automobilce se o dvou sobotách mimořádně pracovalo i v listopadu. Tehdy ale bylo důvodem to, že firma potřebovala kvůli zvýšené poptávce vyrobit zhruba 1750 aut nad plán. Na každé směně pracuje 1000 lidí.

Kvůli ledové kalamitě se poště zpozdí dodání 30.000 balíků

Česká pošta kvůli ledové kalamitě nedodá včas zhruba 30.000 balíků, které měly putovat po hlavním železničním koridoru mezi Prahou a Ostravou. ČTK to řekla mluvčí Marta Selicharová. Jde o zásilky podané v Praze, středních Čechách, na Liberecku a Táborsku, které se nedostanou ke sběrným přepravním uzlům pro dodání do Pardubic, Olomouce a Ostravy a v opačném směru.

MŽP chce rozšířit dotace na výměnu kotlů, pilotní má být Ostrava

Stát chce Čechy motivovat k masivní výměně zastaralých kotlů. Příští rok by si obyvatelé nejvíce znečištěných regionů mohli vybrat mezi moderními kotli nejen na uhlí, ale i na biomasu či plyn nebo jejich kombinaci. Dotované z fondů EU by mohly být všechny druhy a nově by si tak na evropské peníze mohli "sáhnout" i přímo občané. Jedinou podmínkou budou vyšší emisní třídy, co minimálně zatěžují ovzduší, a současně snížení emisí oxidu uhličitého o 30 procent. ČTK to řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Jeho resort se změnu snaží prosadit v Bruselu v rámci nového Operačního programu Životní prostředí (OPŽP). Pilotním projektem by se mohla stát Ostrava. MŽP chce získat z fondů až devět miliard korun.

V Česku je přes 300.000 nevyužívaných plynových přípojek

V Česku je přes 300.000 nevyužívaných plynových přípojek z 90. let, kdy byl plyn zaveden do řady obcí. ČTK to řekl předseda Rady Českého plynárenského svazu Miloslav Zaur. Ze šetření ČTK mezi distributory vyplynulo, že konečné číslo může být ještě asi o 50.000 přípojek vyšší. Plynaři se snaží najít způsob, jak zajistit, aby lidi vybudované přípojky využívali. Rádi by při tom získali pomoc ministerstva životního prostředí (MŽP) nebo Energetického regulačního úřadu (ERÚ). "V 90. letech byla realizována rozsáhlá plynofikace a bohužel ty investice vycházejí vniveč," řekl Zaur. Masivní plynofikaci na konci tisíciletí podporovaly dotace Státního fondu životního prostředí. Někteří lidé ale poté od plynu odešli kvůli zdražování. Zaur v této souvislosti připomněl, že na dotace si mohly "sáhnout" pouze obce, které plynofikovaly minimálně 90 procent území.

MMR podpoří bezbariérové úpravy veřejných budov 15 miliony korun

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) podpoří bezbariérové úpravy veřejných budov a projekt Euroklíč 2015 v příštím roce 15 miliony korun. Žádosti o dotace mohou obce a města posílat do 16. února 2015. "Státní podpora je poskytována jako systémová investiční nebo neinvestiční dotace až do výše 50 procent skutečně vynaložených nákladů akce v daném roce," upřesnila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. Dotaci obce kromě odstraňování bariér mohou získat i na bezbariérové úpravy toalet či pořízení zdvižných a transportních systémů.

Stovka nadací rozdělila loni 851 mil Kč, lidé darovali 1,6 mld Kč

Kolem 851 milionů korun rozdělila loni na prospěšné projekty v Česku více než stovka nadací. To je zhruba o 50 milionů méně než v roce 2012. Dárci si od základu daně za loňský rok odečetli své dary na dobročinnost ve výši 1,6 miliardy korun. Průměrně člověk ročně daruje kolem 11.000 korun, řekla na dárcovském summitu výkonná ředitelka Fóra dárců Klára Šplíchalová. "V ochotě darovat jsou Češi velmi otevření. Výše průměrného ročního daru je srovnatelná se slušným evropským průměrem. Když se ale podíváme na pravidelnost dárcovství nebo propojenost s vybranou neziskovkou, tam máme rozhodně svoje rezervy," uvedla. Podle zástupců neziskových organizací lidé nejraději posílají peníze na charitu dárcovskými textovými zprávami DMS či po internetu na účty jednotlivých organizací. V Česku funguje podle Šplíchalové na 500 nadací a 1500 nadačních fondů.

Jurečka: Nahlašovací povinnost pro dovozce potravin se zmírní

Nahlašovací povinnost pro dovozce rostlinných potravinářských produktů vůči dozorovým orgánům se od 1. ledna 2015 zkrátí ze dvou dnů na 24 hodin. Na tiskové konferenci to uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Výjimkou bude import zelí, na které se tato povinnost nebude vztahovat. Dovozci živočišných i vybraných rostlinných produktů musí od 3. října informovat o dovozu zásilky dva dny předem místo 24 hodin, jak tomu bylo od května 2011. Do formuláře musí uvádět i informaci o předpokládané prodejní ceně výrobku. Zpřísnění mělo zabránit možnému zavalení českého trhu potravinami za dumpingové ceny v důsledku ruského embarga na jejich dovoz ze zemí EU. "Já jsem si vědom toho, že v praxi to nese určité nepříjemnosti pro dovozce do ČR. Jsme ve fázi, kdy si vyhodnocujeme, co to přináší. V případě rostlinných komodit máme připraveno, že od 1. ledna dojde ke změně a ta lhůta se zkrátí ze 48 na 24 hodin," uvedl Jurečka. U živočišných komodit se o případné úpravě diskutuje.

Zástupci světových náboženství podepsali deklaraci proti otroctví

Více než desítka vrcholných představitelů křesťanských církví a světových náboženství ve Vatikánu podepsala deklaraci proti otroctví. Na pozvání papeže se události účastnili i experti na náboženství, včetně českého kněze a teologa Tomáše Halíka. Deklarace odsuzuje "moderní otroctví", které se týká například žen a dívek nucených k prostituci, domácího služebnictva, které pracuje za nepatrnou nebo nulovou mzdu, či dělníků, kteří pracují v nelidských podmínkách. Celkem je prý na světě takových novodobých otroků kolem 36 milionů.

Odbory: Peníze na růst platů o 5 pct dostanou všechny nemocnice

Všechny nemocnice mohou příští rok na základě úhradové vyhlášky zvýšit tarifní platy lékařům, sestrám i ostatním zaměstnancům o pět procent. Přidáno dostanou za akutní péči, vzrůst tak mohou tarifní platy ve státních nemocnicích i mzdy v soukromých zařízeních. Po jednání zástupců krizového štábu nemocnic, odborů a pacientů se zástupci ministerstva zdravotnictví to řekla předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Zástupci krizového štábu jsou podle ní spokojeni. Nadále ale jednají se zdravotními pojišťovnami o následné péči, což jsou například léčebny dlouhodobě nemocných.

VFN má unikátní přístroj pro kompletní analýzu krevního obrazu

Kompletní analýzu krevního obrazu z půl hodiny na 30 sekund zkrátí a řadu zcela nových krevních vyšetření umožní automatická linka, již má jako první ve střední Evropě Všeobecná fakultní nemocnice (VFN). Výsledky jsou hned dostupné lékařům v nemocniční informační síti, což urychlí rozhodování o léčbě, řekl novinářům primář centrálních hematologických laboratoří Jan Kvasnička. "Analyzátor bude pracovat 24 hodin denně. Nemocnice si na přístroj ušetřila z výnosu vědecké činnosti, dala za něj 6,5 milionu korun," uvedl. Součástí hematologické analýzy je určení počtu červených a bílých krvinek či krevních destiček, celkem se sleduje 27 parametrů. Lze tak zjistit různé typy anémie, leukémie či vážný zánět v těle. Než měla VFN automatickou linku, musely laborantky v mikroskopech ověřovat další hodnoty. Hodnocení 100 a více buněk v mikroskopu trvá půl hodiny, laborantka byla schopna denně bez únavy zraku správně vyhodnotit 20 až 30 vzorků, analyzátor jich vyhodnotí 120 až 150.

Zemřela Lenka Zogatová, ředitelka Českého centra v Bratislavě

Zemřela Lenka Zogatová, ředitelka Českého centra v Bratislavě a významná osobnost brněnské kulturní scény. Zejména v 80. letech minulého století proslula jako organizátorka koncertů alternativních kapel. Uspořádala také několik ilegálních koncertů zahraničních skupin, například zpěvačky Nico. Informaci o jejím úmrtí dnes potvrdila ČTK Petra Jungwirthová, tisková mluvčí Českých center. Před rokem 1989 působila Zogatová v brněnském klubu Musilka, kde díky ní koncertovaly i skupiny, které jinde narážely na zákazy. Zogatová vystudovala divadelní teorii. Objevila se také v současných českých filmech Protektor a Alois Nebel. Po rozpadu Československa nastoupila v pozici dramaturga do vznikajícího Českého centra v Bratislavě, kam se v roce 2012 vrátila jako ředitelka. Těžké nemoci podlehla v 58 letech.

Historik Petr Zídek vydal první knižní životopis Hany Benešové

Ke 40. výročí úmrtí Hany Benešové vychází její první knižní životopis od historika Petra Zídka. Autor se věnoval biografii manželky druhého československého prezidenta více než tři roky - zpracoval velké množství dosud nevyužitých dokumentů z dvou desítek archivů a mluvil s lidmi, kteří měli k Haně Benešové blízko. Jeho kniha podle nakladatele přináší nová fakta a souvislosti a také vyvrací doposud tradované omyly. Text doplňuje velké množství fotografií z veřejných i soukromých zdrojů, z nichž velká část nebyla publikována. Hana Benešová (1885 až 1974) se narodila jako dcera chudého železničáře, ale díky podpoře nevlastní tety odjela na studia do Paříže, kde potkala muže svého života. Za první světové války byla dlouhé měsíce vězněna za to, že pomáhala svému muži v odbojové činnosti. Po vzniku republiky trpěla tím, že nemohla mít dítě. Po Mnichovu 1938 byla nucena žít s manželem šest a půl roku v exilu. S úmrtím svého muže v září 1948 se nemohla dlouhá léta vyrovnat. Žila v ústraní jako symbol minulých dob, sledována tajnou policií. Lidé ji však stále zdravili, veřejně se k ní hlásili a projevovali jí úctu. Když počátkem prosince roku 1974 zemřela, bylo sice úmrtní oznámení na příkaz úřadů brzy staženo z vývěsní skříňky pohřebního ústavu, ale zpráva o pohřbu se rozšířila po celé Praze.

Česká mincovna razí repliky stříbrného českobudějovického tolaru

Česká mincovna v Jablonci nad Nisou razí repliky stříbrného českobudějovického tolaru. Jde o předposlední minci z tříleté série Hold historickým mincovnám. Připravena je do konce roku ještě ražba těšínského tolaru, která sérii uzavře, celkem jich bude 14, řekl ČTK marketingový manažer České Mincovny Lukáš Jokl. Repliky jsou podle něj velmi oblíbené, proto už mincovna připravuje novou sérii. "Předlohou této repliky byl vzácný tolar z roku 1575, který pochází ze sbírek Národního muzea. Akademický sochař Jan Lukáš vytvořil modely pro výrobu razidel na základě otisku této historické sbírkové mince. Výsledkem je mimořádně věrná replika, která si v ničem nezadá s originálem," vysvětlil Jokl. Mincovna razí 1000 kusů této mince, každou z troyské unce ryzího stříbra (31,1 gramu). Investoři je mohou koupit za 1450 korun.

Výstavu betlémů v Třešti letos oživují loutky z pohádek

Desítky pohádkových loutek oživují vánoční výstavu betlémů, která začala v Schumpeterově domě v Třešti na Jihlavsku. Výstava potrvá do 2. února. Od 26. prosince výstavu obohatí takzvaná Betlémská cesta, která je třešťskou specialitou. Místní betlémáři při ní zpřístupňují až do začátku února velké betlémy ve svých domácnostech. ČTK to řekl Pavel Brychta z třešťského Spolku přátel betlémů. Přípravy na přestavbu betlémů začaly v Třešti už koncem října. Všechny domečky, hrady i postavičky lidí a zvířat museli betlémáři nejdříve vyčistit a zbavit prachu. Teprve pak začali betlémy sestavovat a doplňovat čerstvými přírodninami a vánoční výzdobou.

Největší třešťské betlémy z 20. let minulého století zabírají více než 30 metrů čtverečních. Stále se rozrůstající součástí expozice je betlém, do něhož vyrábějí figurky účastníci tradičního letního třešťského festivalu Dřevořezání. Vedle stromů a domů obsahuje už téměř tisícovku dřevěných postaviček vysokých mezi 12 a 14 centimetry. Betlémářská tradice v Třešti trvá přes 200 let. Tamní spolek přátel betlémů má nyní kolem 70 členů.

Na holešovickém Výstavišti hostují projekty nového cirkusu

Na Výstavišti v pražských Holešovicích začne dnes v režii mezinárodního festivalu nového cirkusu Letní Letná obdobně laděná přehlídka. Ve vyhřívaném šapitu vystoupí například divadlo Vosto5, Cirkus Mlejn, Vanda Hybnerová a Lucie Kašiarová, uskuteční se show Na stojáka. Akce tu potrvá do 12. ledna. Cirkusový stan zájemci naleznou před Průmyslovým palácem za vstupní branou na Výstaviště. "Chceme přenést cirkusovou a přátelskou atmosféru Letní Letné i do vánočního času, který je naplněn setkáváním přátel, rodin a dětí," řekl ředitel festivalu Jiří Turek.

V pražské zoo se začne stavět nový pavilon exotických ptáků

V pražské zoologické zahradě v nejbližších dnech začnou sanací svahu práce na novém pavilonu exotických ptáků. Stavba ponese jméno po mecenáši a významném chovateli ptactva Stanislavu Rákosovi, jehož dar umožnil její vybudování. Rákosův pavilon by měl být otevřen v roce 2016 a náklady včetně interiéru a zabezpečení svahu jsou odhadovány na 34,5 milionu korun včetně DPH. Sedm milionů přitom bude zaplaceno z evropských dotací. Mecenáš Rákos v roce 2012 daroval pražské zoo deset milionů korun právě za účelem vybudování expozice pro velké papoušky. Po jeho smrti na podzim téhož roku pak zoo z dědictví získala podíly na jeho nemovitostech.

Počasí

Zataženo, místy slabé sněžení, které bude během dne od východu přecházet v déšť. Zpočátku místy, postupně jen ojediněle mrznoucí déšť s tvorbou ledovky. Nejvyšší denní teploty -1 až +3 °C, na jihovýchodě až +5 °C. Ledovka se bude při mrznoucím dešti tvořit na většině území České republiky až do středečních 18:00. Poté by se mělo oteplit a led by měl tát. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) tak o den prodloužil své předchozí varování.

02-12-2014