Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

12-12-2014

Středoevropští prezidenti jsou pro diverzifikaci zdrojů energií

Prezidenti zemí visegrádské čtyřky, Rakouska a Slovinska se na summitu v Praze shodli na nutnosti diverzifikace energetických zdrojů a cest. Po dvoudenním jednání to uvedli ve společném prohlášení. Mělo by se podle nich urychlit plánování a výstavba hlavních projektů energetické infrastruktury včetně severojižního plynárenského propojení. Zabývali se také dopravním spojením, včetně možnosti výstavby kanálu Dunaj-Odra-Labe.

Poslanci pro zrušení Vojenského újezdu Brdy, spor míří do Senátu

Poslanci schválili zrušení vojenského újezdu Brdy. Zástupci obcí z Plzeňského kraje jsou z toho nadšeni a těší se, že až získají zpět část území, zatím patřícího pod Středočeský kraj, budou moci jeho rozvoj plnohodnotně ovlivňovat. Středočeští starostové ale varují před tím, že dosud mimořádně zachovalou přírodu poškodí developerské projekty. Doufají proto, že proti zrušení újezdu se postaví Senát. Ministerstvo obrany tvrdí, že armáda brdský újezd nepotřebuje.

Vláda by mohla předložit změny ohledně nakládání s municí na jaře

Kabinet by mohl předložit Parlamentu změny zákonů ohledně nakládání s municí na jaře. Poslancům to dnes při projednávání situace po výbuších v muničním skladu u Vlachovic na Zlínsku řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Posílit by se měla podle něho taky kontrola. Doporučení úprav má dát Bezpečnostní rada státu na zasedání 22. prosince. Poslanci debatu nedokončili, pokračovat by v ní měli v lednu.

Poslanci možná rozšíří seznam věcí, které exekutor nesmí zabavit

Sněmovna podpořila návrh skupiny poslanců ČSSD na rozšíření a zpřesnění seznamu věcí, které by exekutor nemohl dlužníkovi doma zabavit. Předkladatelé tvrdí, že nynější úprava vymezuje okruh věcí moc úzce, navíc přináší spory o výklad. Novela občanského soudního řádu míří k posouzení do ústavně-právního výboru. Exekutoři by mohli napříště podle autorů zabavovat jen věci, jejichž zpeněžení může skutečně posloužit k úhradě dluhu a jejichž zabavení nesníží důstojnost dlužníka. Z poslanců, kteří vystoupili v debatě při prvním čtení, novelu kritizoval jen Marek Benda z ODS, jenž ji označil za velmi spornou. Podotkl taky, že ve Sněmovně je několik poslaneckých novel upravujících exekuce, přičemž by očekával, že vláda předloží celkovou normu. "Myslím, že ministerstvo spravedlnosti hrubě zaspává," uvedl. Zatímco nyní exekutoři nesmějí zajistit například běžné oděvní součásti a obvyklé vybavení domácnosti, novela poslanců ČSSD by jasně stanovila, že za vybavení se pokládá postel, stůl, kuchyňská linka, kuchyňské nářadí a nádobí, lednička, sporák, vařič, pračka, vytápěcí těleso, palivo, peřiny a ložní prádlo. Exekutor by taky nově nesměl zabavit studijní a náboženskou literaturu, dětské hračky a jiné věcí, které nejsou zjevně dražší než 1000 korun. Ke snubním prstenům a podobným předmětům by norma výslovně přidala písemnosti osobní povahy a obrazové a zvukové záznamy, které se týkají dlužníka nebo jeho rodiny. V zákoně by jako nezabavitelné zůstaly zdravotnické potřeby důležité pro dlužníka nebo člena jeho domácnosti, peněžitá hotovost do výše dvojnásobku životního minima a zvířata, která nemají hospodářský význam a slouží jako společník.

Při kontrole muničních skladů byla zjištěna čtyři pochybení

Při kontrolách muničních skladů v Česku, které nařídilo ministerstvo vnitra po výbuchu skladu ve Vrběticích, byla zjištěna čtyři pochybení. Novinářům to řekl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Žádná z chyb ale podle něj není tak závažná, aby areály ohrožovaly své okolí. Policie také rozšířila vyšetřovací tým, který se případem zabývá, o Útvar pro odhalování organizovaného zločinu.

ČRo: Vládní koalice rozdala na odměnách víc než Rusnokův kabinet

Vládní koalice rozdala na konci roku na odměnách mezi své úředníky víc než 229 milionů korun. Odměny na ministerstvech jsou tak o 35 milionů větší než loni za vlády tehdejšího premiéra Jiřího Rusnoka. Ministři odměny obhajují. Poukazují na pracovní vytíženost svých podřízených nebo tvrdí, že zaměstnanci ušetřili státu víc, než teď dostali na odměnách. Uvedl to Český rozhlas Radiožurnál.

"Mé rozhodování je vedeno uvážlivým přístupem podle množství práce, která je vykonána, její kvality a míry odpovědnosti, kterou ti lidé nesou," řekl třeba ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Svému týmu Herman na bonusech rozdal na konci roku víc než 9,3 milionu korun, tedy podle Radiožurnálu dvojnásobek ve srovnání se svými předchůdci v úřadu, Alenou Hanákovou za TOP 09 nebo Jiřím Balvínem.

Počet obyvatel ČR za tři čtvrtletí stoupl,hlavně přílivem cizinců

Obyvatel České republiky za tři čtvrtletí letošního roku po loňském úbytku přibylo o zhruba 16.100 na 10,529 milionu. Pomohl opět hlavně nárůst počtu přistěhovalců z ciziny, ale také dále stoupající množství narozených. Informoval o tom Český statistický úřad. Příbytek obyvatel navíc od začátku roku sílí, když za první čtvrtletí činilo navýšení oproti loňsku 5000 lidí.

ČR kvůli ebole nabízí Guineji zřízení epidemiologického centra

Česká republika nabízí v rámci pomoci v boji s epidemií eboly zřízení epidemiologického centra v africké Guineji. ČTK a Českému rozhlasu to v Bruselu řekl náměstek ministra zahraničí Martin Tlapa. Česko je podle něj toho názoru, že rozvojové země by měly mít šanci získávat potřebné vakcíny za dostupné ceny. "I když se zdá, že nejakutnější část (epidemie) je za námi, myslíme si, že bychom si z této katastrofy měli dvě věci vzít," poznamenal Tlapa. Prvním poučením je podle něj právě potřeba úzké spolupráce s postiženými zeměmi, druhým pak nutnost diskuze s rozvojovými státy o možnostech jejich přístupu k očkování populace v podobných případech.

Mistrovská zkouška by měla být naplno spuštěna v roce 2019

Mistrovská zkouška by měla být naplno spuštěna v roce 2019. V harmonogramu příprav zkoušky, která by měla u absolventů učňovských oborů nahradit maturitu, s tím počítá ministerstvo školství. Jednání o legislativních úpravách, které zavedení této novinky vyžaduje, začnou už v únoru 2016. První pilotní testování by se mělo uskutečnit v prosinci 2016. ČTK o tom informovalo ministerstvo. Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) se zavedením mistrovské zkoušky pro vyučené počítá od nástupu do funkce. Jeho úřad dříve uvedl, že by vyučení měli skládat tuto zkoušku po třech letech praxe. V rámci zákonných předpisů, jako jsou například podmínky pro získání živnostenského oprávnění nebo koncese, by pak měla mistrovská zkouška stejnou váhu jako maturita.

Do babyboxu v Praze někdo odložil novorozenou holčičku

Do babyboxu u městského úřadu v Praze 6 v pátek před 9:00 někdo odložil novorozenou holčičku. Dítě je podle prvních informací v pořádku. Odvezla jej záchranná služba. ČTK to řekl starosta městské části Ondřej Kolář (TOP 09). Je to 112. takto odložené dítě v Česku. Minulý týden našli pracovníci ostrahy na stejném místě novorozeného chlapce. Holčičku někdo odložil zabalenou v dece. Podle starosty u sebe neměla žádný vzkaz ani dopis. Zakladatel babyboxů Ludvík Hess dal dítěti jméno Jitka po Jitce Köcherové ze sociálního odboru Prahy 6. "I mně přijde zvláštní, když do bedýnky, která čtyři roky jen čekala, jsou odložená dvě děťátka během devíti dnů," sdělil ČTK Hess a doplnil, že malá Jitka je současně letošním dvanáctým dítětem odloženým do babyboxu v Česku.

Kroupa má jako první Čech polskou novinářskou cenu Grand Press

Reportér Českého rozhlasu (ČRo) Janek Kroupa získal jako první Čech polskou novinářskou cenu Grand Press. Uvedla to stanice ČRo Radiožurnál. Kroupa byl oceněn spolu s polskými kolegy v kategorii investigativní žurnalistika za reportáž o nelegálním obchodu se zbraněmi. Český novinář je podle ČRo zřejmě i vůbec prvním cizincem, který v osmnáctileté historii Grand Press cenu dostal. Do soutěže bylo přihlášeno celkem 703 reportáží a článků, z toho v kategorii investigativních několik desítek. Vítěze vybírala porota ze sedmi finalistů. Kroupa dostal cenu s novináři Bertoldem Kittelem a Jaroslawem Jabrzykem z polské televize TVN, pro jejíž pořad Supervizjer společně připravili reportáž zaměřenou na polského podnikatele Andrzeje Izdebského, který podle rozhlasu prodává po celém světě zbraně. Kroupa se v pořadu vydával za představitele mafie z východní Ukrajiny. S Izdebským se sešel v hotelu, kde domluvili podrobnosti dodávky zbraní z Česka na východní Ukrajinu, včetně falešných dokumentů, podle kterých by náklad letěl do jiné země. Kauzou se má zabývat i Evropský parlament, uvedl ČRo. Pořad Supervizjer obdržel od roku 2000, kdy se začal vysílat, už několik titulů Grand Press.

V Terezíně byly objeveny další cenné artefakty z doby ghetta

V Terezíně byly objeveny další cenné artefakty z doby židovského ghetta. Při opravě střechy domu v Dlouhé ulici našli majitelé objektu osobní věci bývalých vězňů, například boty, fotografie nebo jmenovku od kufru a také vzácný pergamenový svitek. ČTK to řekla Uta Fischerová z německého Spolku přátel a podporovatelů Terezína, který mapuje stopy války v tomto městě. Potvrdil to i náměstek ředitele Památníku Terezín Vojtěch Blodig. Unikátní je podle badatelů nález čelního tefilinu, což je ručně psaný pergamenový svitek srolovaný do malé černé krabičky. Obsahuje biblický verš z Páté knihy Mojžíšovy. Tefiliny si podle ní připevňují zbožní Židé pomocí řemínků na čelo a na paži při ranních modlitbách ve všední dny.

Knihu roku vyhrál Martin Reiner s románem o Ivanu Blatném

Vítězem tradiční ankety Lidových novin Kniha roku se letos stala publikace Martina Reinera Básník s podtitulem Román o Ivanu Blatném, kterou vydal Torst. Letošní vítěz získal nejvíce hlasů v celé čtyřiadvacetileté historii obnovené ankety. Druhé místo získal titul Havel diplomata a spisovatele Michaela Žantovského, který vydalo Argo, a třetí životopis Suzanne Renaudové Petrkov 13 autorky Lucie Tučkové vydaný v Pasece.

Národní divadlo pečením perníčku podpořilo děti z dětských domovů

Prostranství u Národního divadla v Praze v pátek vonělo skořicí, badyánem, hřebíčkem a dalším cizokrajným kořením. Členové české první scény se tu za zvuků vánočních koled totiž aktivně zapojili do přípravy, pečení a zdobení vánočního cukroví. To bylo na místě prodáváno za symbolickou cenu a peněžní výtěžek podpořil děti z dětských domovů. Akce se zúčastnili například Igor Bareš s Antonií Talackovou a dcerou Toničkou, Filip Kaňkovský, Jana Pidrmanová, Eva Salzmannová, sólisté baletu Národního divadla i tanečníci z Laterny magiky. Vystoupili členové Dětské opery Praha pod vedením Jiřiny Markové. Akce se uskutečnila ve spolupráci s organizací Dejme dětem šanci. "Dalším charitativním projektem bude 29. prosince večer povánoční Barování Sandry Novákové a Filipa Rajmonta na Nové scéně. Tento originální projekt slaví úspěchy už několik let," řekl ČTK mluvčí Národního divadla Tomáš Staněk. Unikátní pořad, během nějž hosté sedí u stolků a užívají si večer s osobnostmi z herecké a hudební branže, získal za dobu své existence mnoho příznivců právě díky své neopakovatelné atmosféře.

Sport

Fotbalisté Sparty si play off Evropské ligy nezahrají. Český mistr nezvládl bez zraněného kapitána Davida Lafaty přímý souboj o postup na hřišti Young Boys Bern, po penaltě Guillauma Hoaraua a brance Renata Steffena v nastavení prohrál 0:2. Švýcarský celek tak Pražany v tabulce o dva body přeskočil a do vyřazovací části doprovodí vítěze skupiny Neapol. Poprvé od roku 2010 tak český fotbal nebude mít zastoupení v jarních bojích evropských pohárů.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála na Světovém poháru v Heerenveenu závod na 3000 metrů. Nizozemku Ireen Wüstovou porazila v poslední rozjížďce o tři desetiny sekundy a upevnila si vedení v průběžném pořadí SP na dlouhých tratích.

Počasí v sobotu

Oblačno až zataženo, místy přechodně polojasno, později s deštěm. Teploty do 10 stupňů Celsia.

12-12-2014