Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

18-12-2014

Zeman podepsal zákon o státním rozpočtu pro příští rok

Prezident Miloš Zeman podepsal zákon o státním rozpočtu na příští rok. ČTK o tom informoval jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček. Hlava státu už dříve avizovala, že tuto zásadní normu nebude vetovat. Rozpočet počítá se schodkem 100 miliard korun, což je proti letošnímu schválenému deficitu o 12 miliard méně. Schodek rozpočtu mají pokrýt především státní dluhopisy. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se již dříve nechal slyšet, že rozpočet považuje za velice dobrý. Vláda podle něj předkládala rozpočet transparentně a debatovala o něm. Kritiky se zákon dočkal z řad pravicové i levicové opozice.

Senát umožnil tříprocentní růst platů politiků

Senát umožnil zvýšení platů ústavních činitelů zhruba o tři procenta. Základní plat poslance a senátora bez náhrad se tím zvýší od příštího roku o 1700 na 57.600 korun. Senátoři se rozhodli, že se novelou platového zákona nebudou zabývat. Předlohu, která zajistí taky asi desetiprocentní růst mezd soudců a státních zástupců, tedy dostane k posouzení prezident Miloš Zeman. Prezident ve středu řekl, že ji podepíše. Pokud by senát zákon neschválil, zákonodárcům by platy od Nového roku stouply o 26 procent.

Životní prostředí nepřijde o žádné peníze z evropských fondů

Životní prostředí letos a příští rok nepřijde o žádné peníze z evropských fondů. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) se jeho resortu podařilo snížit ztrátu na nulu. Řekl to na tiskové konferenci. Ještě na začátku roku přitom hrozilo, že ztráta by mohla dosáhnout celkem až 18 miliard korun. Později se postupně číslo snižovalo. Loni už vraceli Brabcovi předchůdci do Bruselu z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) 7,5 miliardy korun. Pro letošek se tak předpokládala třináctimiliardová ztráta a pro příští rok pětimiliardová. Česko je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU.

Sobotka: Ruské problémy se negativně odrazí v ekonomice Ukrajiny

Nynější hospodářské turbulence v Rusku budou nutně mít negativní vliv na situaci na Ukrajině, řekl novinářům v Bruselu český premiér Bohuslav Sobotka. Připomněl přes konflikt na východě Ukrajiny trvající silné propojení ekonomik obou zemí i jejich finančních sektorů. Sobotka do Bruselu přijel na poslední letošní summit EU, na jehož programu ukrajinská krize nechybí. Ruský prezident Vladimir Putin na tiskové konferenci připustil, že k současným hlubokým potížím jeho země přispívají Západem uvalené hospodářské sankce asi 25 až 30 procenty. Pro současné potíže Ruska je podle předsedy české vlády klíčové, že ruské hospodářství se v minulých letech příliš jednostranným způsobem orientovalo na vývoz surovin.

Česká exportní banka pozastavila vydávání úvěrů do Ruska

Česká exportní banka vzhledem k situaci na ruském trhu pozastavila úvěrování vývozů do této země. Podklady dále zpracovává, ale kvůli ochraně před ztrátami nevydává rozhodnutí. Informaci České televize potvrdil ČTK ředitel odboru mezinárodní vztahy a komunikace ČEB Petr Křižan. Doufáme, že to bude krátkodobé opatření, dodal. Ministerstvo průmyslu a obchodu již ve středu uvedlo, že v pondělí vládě navrhne vznik komise složené z expertů napříč resorty, která se bude zabývat dopady poklesu ruského rublu na českou ekonomiku a exportéry.

Přes 40 pct. Čechů považuje Rusko a IS za hrozbu pro mír v Evropě

Více než dvě pětiny Čechů považují za největší hrozbu pro mír v Evropě Rusko a Islámský stát. Vyplývá to z prosincového průzkumu agentury ppm factum. Zhruba stejný podíl obyvatel Česka neschvaluje postup Ruska v konfliktu na Ukrajině. Na straně Ruska je jen pětina Čechů. Na třetím místě skončila s velkým odstupem s 20 procenty Ukrajina, která již několik měsíců bojuje na svém území právě s proruskými separatisty. Zároveň z průzkumu vyplývá, že se Češi o dění na Ukrajině zajímají spíše pasivně. Průzkum provádělo ppm factum v období od 1. do 9. prosince. Zúčastnilo se ho 1020 obyvatel České republiky starších 15 let.

Propalestinská rezoluce EP Izrael zklamala, Zaorálek ji respektuje

Izrael je velmi zklamán středeční rezolucí Evropského parlamentu, kterou evropští poslanci podpořili uznání palestinské státnosti. Po jedná s ministrem zahraničí Lubomírem Zeorálkem (ČSSD) to řekl jeho izraelský protějšek Avigdor Lieberman. Tento jednostranný krok podle něj nepomůže řešení blízkovýchodního konfliktu. Zaorálek rozhodnutí Evropského parlamentu respektuje. Zopakoval však, že Česko podporuje výhradně řešení v podobě existence dvou států vzešlých z mírových rozhovorů mezi Izraelci a Palestinci.

Štrasburský parlament přijal rezoluci, v níž "v zásadě podporuje uznání palestinské státnosti a řešení založené na existenci dvou států a domnívá se, že souběžně by se měly rozvíjet mírové rozhovory, v nichž je třeba dosáhnout pokroku". Dokument má pouze symbolickou hodnotu. Rozhodnutí o uznání Palestiny zůstává nadále záležitostí jednotlivých členských států EU. Z nich Palestinu jako stát oficiálně uznává pouze Švédsko.

Obama se vůči Kubě projevil jako odpovědný politik, říká Zaorálek

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) ocenil krok amerického prezidenta Baracka Obamy obnovit po desetiletích nepřátelství diplomatické vztahy s Kubou. Zaorálek to pokládá za odpovědnou politiku poté, co se ukázalo, že dlouholetá restriktivní opatření Spojených států vůči Kubě jsou neefektivní a komunistický režim na ostrově vládne dál. Neefektivnost amerického embarga vůči Kubě pokud jde o změnu tamního režimu opakovaně použil prezident Miloš Zeman jako důkaz zbytečnosti mezinárodních sankcí, o níž mluví v případě západních sankcí proti Rusku kvůli jeho angažmá v krizi na Ukrajině.

ČR dá případně Norsku nótu, aby se české děti dostaly domů

Česká diplomacie je připravena intervenovat v Norsku ve prospěch dvou českých bratrů, které tamní úřady před třemi lety odebraly jejich matce Evě Michalákové. Podá diplomatickou nótu, aby se dostali k matce či k příbuzným do vlasti. Nabídne v ní, že na rodinu český stát dohlédne. ČTK to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Právník matky Evy Michalákové Pavel Hasenkopf sdělil, že její norští advokáti podali v Norsku žalobu a žádají o svěření dětí do její péče. O žalobě informoval deník Mladá fronta Dnes.

Zaorálek kritizoval institucionalizované pojetí lidských práv

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) na mezinárodní konferenci v Černínském paláci o politice lidských práv v 21. století kritizoval institucionalizované pojetí lidských práv a jejich účelové využívání. Vyzval k návratu ke konceptu lidských práv, jež vzešla "zdola". Odmítl mučení lidí, které podle nedávno zveřejněné zprávy používala americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) v boji proti terorismu.

Chládek předal dekrety novým profesorům, osobně je převzalo 54 z 64

Ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) předal ve Velké aule Karolina jmenovací dekrety novým profesorům a profesorkám. Osobně je převzalo 54 ze 64 jmenovaných. Prezident Miloš Zeman, jehož podpis na dekretu je završením procesu získání profesorského titulu, se slavnostního ceremoniálu kvůli jiným povinnostem nezúčastnil. Uvažovalo se přitom o tom, že by jmenovací listiny osobně předával. Dekrety osobně převzalo devět žen a 45 mužů. Mezi jmenovanými má největší zastoupení Univerzita Karlova v Praze, je z ní 19 nových profesorů.

Gershman: Výroky Zemana jsou strašné, v USA ho čeká kritika

Slova prezidenta Miloše Zemana v Číně, že tam nepřijel poučovat o lidských právech, ale učit se stabilizovat společnost, jsou strašná. Pokud Zeman přijede na návštěvu Spojených států, čeká ho tam za některé jeho výroky kritika. Na konferenci o lidských právech v Černínském paláci to v rozhovoru s ČTK řekl prezident americké Národní nadace pro demokracii (NED) Carl Gershman. Šéf nadace podporující demokracie ve světě zveřejnil před listopadovým příjezdem premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) do USA v deníku Washington Post silně kritický komentář ke změnám v české zahraniční politice na poli obrany lidských práv. Ačkoli se Sobotka v USA rozhodně postavil za pokračování v odkazu Václava Havla, Gershman zatím žádnou změnu v novém přístupu nevidí. Varoval, že bude-li Česká repuublika zaujímat k režimům porušujícím lidská práva pouze neutrální postoj, poškodí ji to.

Poradce ministra už sbírá požadavky na odškodnění v okolí Vrbětic

Vedoucí poradců ministra obrany Bohuslav Dvořák byl pověřen evidováním škod, které budou po výbuchu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku uplatňovat tamní obyvatelé a firmy. Dvořák se už setkal se zástupci obcí i firem. Starosta Lipové Miroslav Pala ČTK řekl, že lidé by měli dostat nějaké finanční odškodnění za psychickou újmu při evakuaci. Obyvatele podle něj nyní nejvíce trápí uzavřená silnice mezi Lipovou a Haluzicemi. Občané Lipové byli kvůli blízkosti vybuchlého skladu evakuováni třikrát, mimo své domovy strávili až pět dní.

Například bohumínská společnost Bochemie, která má v areálu linku na ekologické přepracování prošlého raketového paliva, utrpěla podle svého vyjádření v souvislosti s výbuchy muničních skladů škodu miliardu korun. Je to škoda za neuskutečněné obchody, linka po explozích stojí. Sklad číslo 16 s 58 tunami vojenského materiálu vybuchl 16. října, sklad číslo 12 s 98 tunami vojenského materiálu explodoval 3. prosince. Oba si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Vnitřní kontrola GIPS začala prověřovat údajné odposlechy policie

Vnitřní kontrola Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) začala prověřovat informace médií o tom, že zaměstnanci inspekce měli ve svých telefonech nainstalovaný software, který umožňoval odposlouchávání nebo sledování jejich polohy. Důvodem vyšetřování případu je podezření na nezákonnou instalaci softwarové aplikace a na úmyslné zveřejňování nepravdivých informací. ČTK to sdělila mluvčí inspekce Radka Sandorová. Podle ní cílené úniky informací a zveřejňování nepravdivých zpráv ohledně uvedených telefonů mají inspekci znevěrohodnit.

Pošta od února zdraží některé služby o pět až deset procent

Česká pošta chystá od února zdražení některých služeb v průměru o pět až deset procent, například dodejka ale podraží o 50 procent. Cena za doručení obyčejného dopisu má zůstat na současných 13 Kč. Informace ČTK potvrdila mluvčí pošty Marta Selicharová. Pošta podle nípřipravuje cenovou strategii na příští rok. Pošta zvýšením cen reaguje na očekávaný pokračující pokles příjmů z doručování listovních zásilek. Změna jí má přinést příští rok asi 400 milionů korun. Vedle toho stále čeká na požadovaných 1,78 miliardy korun od státu na úhradu tzv. univerzální služby, tedy mimo jiné na to, že bude dál provozovat ztrátové pobočky a nezruší je. V současnosti podnik provozuje kolem 3250 pošt.

Češi loni vyhodili léky za téměř dvě mld z dodaných za 55,2 mld

Češi loni vyhodili léky za téměř dvě miliardy korun, zjistil v průzkumu Státní ústav pro kontrolu léčiv. Celkem bylo na český trh loni dodáno léků za 55,2 miliardy korun v cenách výrobce. Podíl nevyužitých léčiv činil minimálně 3,4 procenta dodávek distributorů, řekla ČTK mluvčí lékového ústavu Lucie Šustková. Do lékáren odevzdává léky pouze polovina domácností, třetina je vyhazuje do popelnic nebo WC.

V podivném balíčku s dráty odeslaném vnitru bylo cukroví a přání

Budova ministerstva vnitra na náměstí Hrdinů na pražské Pankráci byla zhruba na hodinu evakuována kvůli podezřelému balíčku doručenému poštou. Objekt muselo opustit několik set lidí. Podle pyrotechnika ale balíček nebyl nebezpečný. Podezření vzbudily dráty, které ze zásilky trčely. Nakonec se ukázalo, že uvnitř bylo vánoční cukroví s přáním pěkných svátků a klidného příštího roku. Na policejním webu to sdělil mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Podle mluvčího není zatím zřejmé, proč odesílatel vyzdobil balíček dráty.

Trojice cizinců odmítla u soudu vinu za spolupráci s teroristy

Trojice cizinců, které Spojené státy viní ze spolupráce s teroristy, před pražským městským soudem odmítla svou vinu. Soud ve čtvrtek začal projednávat přípustnost jejich vydání do USA, podle státní zástupkyně extradici nic nebrání. Alí Fajád, Faouzi Jaber a Chálid Marabi čelí obvinění z toho, že chtěli prodat zbraně a kokain americkým agentům vydávajícím se za členy kolumbijské teroristické organizace. V USA jim hrozí až doživotí. Fajád, občan Libanonu a Ukrajiny, Jaber z Pobřeží slonoviny a Marabí, státní příslušník Pobřeží slonoviny a Libanonu, jsou v české vazbě od letošního dubna. Policie je zadržela v pražském hotelu.

Senát schválil zrušení příspěvku ČKP za nepojištěná auta

Příspěvek, který platí motoristé České kanceláři pojistitelů (ČKP) za nezaplacené povinné ručení, bude pravděpodobně v lednu zrušen. Senát to schválil. Novelu o pojištění odpovědnosti za újmu způsobenou provozem vozidla ještě musí posoudit prezident. ČKP varovala, že zrušení příspěvku může vést ke zvýšení pojistného, podle obhájců novely k tomu ale není důvod. Obhájci zrušení argumentovali zejména mimo jiné tím, že příspěvek do garančního fondu vymáhá kancelář mnohdy neoprávněně od těch, kteří již příslušné vozidlo nevlastní. Příčinou jsou takzvané polopřevody automobilů, kdy nový vlastník vozu jej nepřihlásí na sebe. Novela by i takovéto situace měla vyřešit.

Zrušení stavebních předpisů je destruktivní, tvrdí developeři

Pozastavení platnosti pražských stavebních předpisů, které ve středu avizovalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), je destruktivní a chaotické, tvrdí největší developeři oslovení ČTK. Podle nich jim krok MMR způsobí milionové škody. Developeři přijetí pražských stavebních předpisů, které nahradily zastaralé a nevyhovující obecně technické předpisy z roku 1999, přivítali. "Byly velmi důkladně a dlouho projednávány napříč odbornou veřejností, diskutovány s architekty, urbanisty i představiteli města," řekl uvedl šéf Central Group Dušan Kunovský. Podle něj po vzoru jiných západoevropských metropolí, jako jsou Kodaň, Amsterdam a Vídeň, směřují Prahu k využití proluk a nevyužívaných průmyslových brownfieldů uvnitř města namísto dalšího rozlézání metropole do polí. Znovu zavádějí uliční čáru, kladou důraz na rozvoj celé lokality, na množství veřejně přístupné zeleně a občanské vybavenosti, uvedl.

Stavební předpisy, které jsou prováděcím předpisem ke stavebnímu zákonu, schválila minulá rada města. Ještě předtím, než v říjnu vešly v platnost, vzbudily bouřlivou debatu. Billboardová lobby proti nim vyvolala mediální kampaň. Nesouhlasila totiž s regulací reklamy, kterou předpisy přinášejí. Pražští radní se tento týden rozhodli, že do půl roku vypracují novelu pražských stavebních předpisů, do té doby se bude Praha řídit obecnými předpisy. Odborníci však upozorňují, že podle nich se v hlavním městě nedá stavět.

Správce tunelu Blanka hrozí odchodem ze stavby

Firma Inženýring dopravních staveb (IDS), která je správcem stavby tunelu Blanka, pohrozila Praze, že 15. ledna zastaví práce. Chce po městu, aby zaplatilo dlužné částky. Firma IDS tvrdí, že bez ní nebudou moci ve stavbě pokračovat ani další firmy. ČTK to řekl mluvčí IDS Pavel Kočiš. Tunel Blanka, jehož stavbu provází problémy, vyjde na 37 miliard korun, tedy o několik miliard více, než bylo plánováno. Po několika odkladech by se podle stávajícího vedení města měl řidičům otevřít v březnu nebo dubnu.

Z matematiky chce maturovat méně středoškoláků než loni

Z matematiky, která tradičně bývá nejméně úspěšným předmětem při státních maturitách, chce závěrečnou zkoušku skládat méně středoškoláků než loni. Jako povinný předmět si ji vybralo 30 procent žáků posledních ročníků středních škol, které na jaře čeká řádný termín maturit. V minulém školním roce to bylo o šest procentních bodů více. ČTK o tom informoval mluvčí centra pro přípravu maturit Cermat Jan Pohanka. Matematika je strašákem státních maturit, letos na jaře ji nezvládla bezmála čtvrtina těch, kteří si ji vybrali. Její popularita se možná i kvůli tomu snížila. Od roku 2019 by maturita z matematiky měla být povinná.

ACK: Prodej zájezdů z Ruska do ČR se po propadu rublu zastavil

Prodej zájezdů z Ruska do ČR se po propadu kurzu rublu v posledních dnech v podstatě zastavil, na dotaz ČTK to uvedla Asociace cestovních kanceláří. České hotely očekávají na začátku příštího roku další pokles hostů z Ruska, dovolené v Evropě pro ně rychle zdražují. Rusové dosud přijížděli hlavně na začátku ledna oslavit v ČR pravoslavné Vánoce. Podle Jan Motlíka, jednatele skupiny Axxos, která provozuje hotely v Karlových Varech a Praze, na hotely silně dopadl pokles hodnoty rublu. "V Praze je to citelné, ale vzhledem k tomu, že ruská klientela tam není dominantní, je to propad spíše okrajový. Jiná situace je v Karlových Varech. Ne, že by hosté z Ruska pobyty rušili, ale prakticky se úplně zastavily objednávky na další období," řekl ČTK. Podle Motlíka tak budou pro hotely, závislé na ruské klientele, velmi špatné první měsíce příštího roku.

Medaili pro Havla vytvořil Šípek, další vyrobí Zoubek či Černý

V den třetího výročí úmrtí bývalého českého prezidenta a dramatika Václava Havla představil designér Bořek Šípek pamětní medaili věnovanou Havlovi. Výtěžek z prodeje medaile bude věnován na další opravy a údržbu kostela sv. Anny, památky v centru Prahy, z něhož Václav Havel budoval společenské a kulturní centrum Pražská křižovatka. Medaile vytvoří i dalších šest českých umělců. Šípkova medaile má na jedné straně stylizované havlovské srdce v červené barvě, na druhé straně je logo Pražské křižovatky.

Výstava na Pražském hradě shromáždila památky z celé země

Jako procházku tisíciletou historií českých zemí koncipovali autoři výstavu Hrady a zámky objevované a opěvované. V Jízdárně Pražského hradu bude během zimní sezony představovat významné movité památky z českých státních hradů a zámků. Výstava potrvá do 15. března 2015. Historie země je tak na výstavě nahlížena optikou vývoje šlechtických sídel a nabízí možnost zhlédnout na jednom místě na šest set exponátů z celé země. Patří k nim i relikviář sv. Maura, Budyšínský rukopis Kosmovy kroniky, křišťálové žezlo Albrechta z Valdštejna, Máchův deník či Plečnikovo křeslo.

Vesnička z Tachovska drží tři rekordy v Guinnessově knize rekordů

Pernolec, jedna z nejmenších vesnic Plzeňského kraje s 58 obyvateli, drží tři rekordy v Guinnessově knize rekordů. Jde o nejmenší místo na světě s vlastní stříbrnou pamětní mincí, má největší návštěvnost na jednoho obyvatele a rekordní sešlost místních s příjmením savců a ptáků, řekl ČTK Pavel Ryba z občanského sdružení Pernolec, zastupitel a exstarosta Částkova, pod nějž obec spadá. Raritou v Evropě je údajně cvrnkaliště. Díky společenským a recesistickým akcím pohraniční vesnička trvale roste. Nedávno Pernolec oslavil 750 let od první písemné zmínky v bule kladrubského kláštera.

Vlčnov má nového krále, představí se na krojovém plese v lednu

Ve Vlčnově znají jméno nového krále, který příští rok v květnu pojede tradiční Jízdu králů. Desetiletý Ondřej Mikulec se veřejnosti v nové roli poprvé představí po boku chlapců a dívek narozených v roce 1997 na krojovém plese 31. ledna příštího roku. Matka nového krále Sabina Mikulcová ČTK řekla, že rodinu potěšilo, že byl syn vybrán. Podle starosty Jana Pijáčka (ODS) mají Mikulcovi k folkloru silný vztah. "Tatínek je skvělý zpěvák a je sbormistr mužského vlčnovského sboru, takže má k lidové kultuře velmi blízko. Maminka si také umí obléknout kroj, pracuje v Klubu sportu a kultury, takže má k Jízdě králů nejblíže," uvedl Pijáček. Najít krále je výsadou jinochů, kteří v daném roce dovrší 18 let. Jízda králů je od listopadu roku 2011 zapsaná na seznam světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Kromě Vlčnova se jezdí i na dalších třech místech Slovácka - v Kunovicích, Hluku a Skoronicích. Příští rok se pojede jediná, právě ve Vlčnově, kde se koná každoročně.

V Olomouci se objevil netopýr jižní, jde teprve o třetí místo v ČR

V Olomouci zaznamenali odborníci unikátní výskyt vzácného netopýra jižního. Jeho domovem je především Středomoří. Podle zoologů je Olomouc teprve třetím místem v tuzemsku, kde byl zaznamenán. Zároveň je to dosud nejsevernější výskyt tohoto druhu v Česku. ČTK o tom informovali zástupci Univerzity Palackého v Olomouci. Vůbec poprvé byl netopýr jižní zaznamenán v roce 2007 ve Znojmě a předloni v Brně. V Česku žije 27 druhů netopýrů. Obývají nejen parky či jeskyně, ale mnoho z nich se zabydluje například ve škvírách panelových domů, kvůli jejich zateplování míří i do staré městské zástavby. Všichni netopýři jsou chránění a zákonné ochraně podléhají také jejich úkryty.

Jihomoravský kraj založí společnost na záchranu Grand Prix v Brně

Jihomoravští zastupitelé schválili vznik krajské společnosti, která by měla oficiálně zaštiťovat pořádání závodu mistrovství světa silničních motocyklů v Brně. Společnost bude usilovat od roku 2016 o zakoupení licence od promotéra šampionátu, za kterou místní automotodrom doposud ročně platil více než 70 milionů korun. Kraj musí na tento poplatek získat peníze. Návrh podpořilo 59 z 65 zastupitelů. "Po jednání se zástupci vlády je takovýto postup podmínkou pro poskytnutí peněz ze státního rozpočtu," uvedl už dříve jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle něj to obdobně funguje i v jiných státech, ve Španělsku, Francii nebo Itálii, kde jsou smlouvy vázány na veřejné subjekty, regionální vlády nebo jejich organizace.

Sport

Biatlonistka Gabriela Soukalová díky přesné mušce a rychlému běhu vyhrála sprint na 7,5 kilometru ve slovinské Pokljuce. Dvojnásobná stříbrná medailistka z olympiády v Soči se tak poosmé v kariéře radovala z triumfu v závodu Světového poháru. Veronika Vítková dojela patnáctá.

Dvojice bývalých českých hokejových reprezentantů Dominik Hašek a Robert Reichel bude v průběhu květnového mistrovství světa v Praze uvedena do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Počasí

Zataženo až oblačno, na horách na severu místy, jinde jen ojediněle déšť. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 7 °C.

18-12-2014