Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

23-12-2014

Vláda přerušila projednávání energetické koncepce

Vláda v pondělí přerušila projednávání státní energetické koncepce, která určí směr, jakým se česká energetika vydá v nadcházejících desetiletích. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že kabinet se k dokumentu vrátí v polovině února. Do té doby má ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD) předložit materiál, který se bude zabývat otázkou zachování či prolomení těžebních limitů v Ústeckém kraji. Koncepce obsahuje šest základních variant dlouhodobého vývoje české energetiky do roku 2040. Nejpravděpodobnější vývoj je obsažen ve variantě, která mimo jiné předpokládá, že primárním energetickým zdrojem by se mělo stát jádro, následované zemním plynem a ropou.

Vláda schválila zprávu o přípravě těžby uranu na Jihlavsku

Vláda schválila materiál ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) o přípravě případné těžby uranu v Brzkově na Jihlavsku. Materiál MPO řeší dotěžení současného ložiska Rožná u Dolní Rožínky na Žďársku i přípravu případné těžby v Brzkově na Jihlavsku. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) novinářům pouze řekl, že vláda vzala na vědomí dotěžení ložiska Rožná na Žďársku, k Brzkovu se nevyjádřil. Spolek obyvatel Brzkova Naše budoucnost bez uranu a ekologická organizace Calla krok vlády ostře kritizují, povede podle nich k další těžbě a znečištění vod. V ložisku Rožná by měla být ukončena těžba do roku 2017. Rožná je posledním fungujícím uranovým dolem ve střední Evropě. Uranová ruda se tam těží přes půl století.

Vláda schválila zřízení Centrální evidence účtů

Vláda schválila zřízení Centrální evidence účtů, tedy evidence účtů fyzických a právnických osob vedených u bank a záložen. Novinářům to řekl ministr financí Andrej Babiš s tím, že by evidence měla být ve spolupráci s Českou národní bankou připravena od ledna 2016. Součástí evidence zřejmě nebudou údaje o zůstatcích na účtech. Původně Babiš kvůli potírání daňové kriminality chtěl vznik centrálního registru účtů, který měl obsahovat i údaje o tom, kolik je na nich peněz. S tím ale nesouhlasila Česká národní banka. Ta projevila souhlas s jednodušší formou registru. Zřízení registru má zajišťovat ministerstvo financí, které má být i jeho uživatelem. Data v registru budou podle plánu aktualizována minimálně denně.

Vláda ukončí druhý penzijní pilíř

Vláda v pondělí projednala návrh novely zákona, který řeší praktické kroky k ukončení druhého penzijního pilíře. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Vláda už o zrušení pilíře, který prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS) a nynější kabinet jej kritizoval, rozhodla v listopadu. Skončí k lednu 2016, vložené peníze by měli lidé dostat zpět do konce roku 2016. Podle současné koalice byl druhý pilíř, do kterého vstoupilo přes 83.000 lidí, pro většinu občanů nevýhodný.

Vláda dá dotaci na Grand Prix, pokud se kraj zaručí

Vláda dá třicetimilionovou dotaci na motocyklovou Grand Prix v Brně, pokud za ni Jihomoravský kraj převezme odpovědnost a splní podmínky notifikace. Novinářům to po jednání kabinetu řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Pokud kraj nebude schopen peníze využít v souladu s evropským právem, bude je muset podle Chládka vrátit. V budoucnu by závod mohl být financován ministerstvem pro místní rozvoj nebo organizován společností se státní účastí. Hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek v prohlášení uvedl, že kraj je připraven dojednat do 7. ledna 2015 s vládou takové podmínky, které umožní poskytnutí dotace.

Začalo nové výběrové řízení na služebního náměstka

Vláda vyhlásila nové výběrové řízení na náměstka ministra vnitra pro státní službu, podmínky pro uchazeče zveřejnila na svém webu. Předchozí konkurz skončil nezdarem poté, co ani jeden ze tří přihlášených zájemců nesplnil zadaná kritéria. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po pondělním jednání vlády uvedl, že tentokrát doufá ve vyšší počet uchazečů. Zájemci mají zaslat své přihlášky na adresu ministerstva vnitra do 2. ledna. Každý uchazeč musí být alespoň čtyřicetiletým, plně svéprávným, bezúhonným a vysokoškolsky vzdělaným státním občanem ČR s negativním lustračním osvědčením. Uchazeč musel vykonával nejméně čtyři roky praxi ve vedoucí funkci ve správním úřadu, územním samosprávném celku, instituci EU, mezinárodní organizaci nebo vykonával obdobné činnosti jako uvolněný člen zastupitelstva kraje anebo obce s rozšířenou působností. Kandidát také musí disponovat bezpečnostní prověrkou alespoň na stupeň "důvěrné". Jedinou z podmínek, kterou vláda zmírnila, je jazyková vybavenost kandidátů. Ti musí umět anglicky, francouzsky nebo německy, příslušnou certifikovanou zkoušku si však nově mohou doplnit až do konce příštího roku.

Odvoz munice z Vrbětic se opozdí

Odvoz munice ze skladů u Vrbětic na Zlínsku začne později, než se očekávalo. Zahájit jej bude možné nejdříve ve druhé polovině ledna. Po zasedání Bezpečnostní rady státu to v pondělí na tiskové konferenci uvedl ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Část vojenského materiálu poputuje ke kupcům, část do skladu v Květné na Svitavsku, kde bude uskladněn na přechodnou dobu.

Starostové obcí u vrbětického areálu věří v brzký odvoz munice

Starostové obcí u vrbětického areálu věří, že odvoz munice z tamních skladů začne co nejdříve. Ministr vnitra Milan Chovanec po pondělním zasedání Bezpečnostní rady státu uvedl, že jej bude možné zahájit nejdříve ve druhé polovině ledna. Starosta Vlachovic Zdeněk Hověžák, pod které Vrbětice spadají, uvedený termín zpochybnil. "Pyrotechnici tam budou i na Štědrý den. Dělají opravdu maximum," řekl ČTK. Se starosty okolních obcí se shodl v tom, že lidem nezbývá nic jiného, než čekat. Obce jednají o odškodnění svých obyvatel. Kromě náhrady přímých škod jsou ve hře i náhrady například za škody na dřevu v lesích nebo za nemožnost využívat pastviny. Starostové se chtějí domoci i finančního odškodnění za psychickou újmu obyvatel. Padl návrh na tisíc korun za den evakuace. Podle Hověžáka je ale tato částka výsměch.

ČR bude jednat s Německem o vydání české nafty

Česká republika bude jednat s Německem o vydání zásob nafty, které se nacházejí v Bavorsku. Novinářům to po pondělním jednání Bezpečnostní rady státu řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). ČR má část zásob nafty u německé firmy Viktoriagruppe, která na sebe podala insolvenční návrh. Podle Sobotky existuje mezinárodní smlouva, která dává ČR právo požádat o vydání majetku ČR, který se v tuto chvíli nachází na území Německa. Stát už v listopadu odvezl své palivo z českých skladů firmy Viktoriagruppe. Skončilo v nádržích státní společnosti Čepro.

OKD musí uzavřít část Dolu Karviná

Těžební společnost OKD musí okamžitě uzavřít část Dolu Karviná, kde v listopadu při otřesu zemřeli tři horníci a dalších devět se zranilo. Rozhodl o tom báňský úřad. Zároveň ale uvedl, že firma při neštěstí nijak nepochybila a pro ochranu svých zaměstnanců nemohla udělat více. Informovala o tom Česká televize. Otřes nastal v pátek 14. listopadu v 11:44, když horníci pracovali v místě bývalého Dolu Doubrava. Na místě zemřeli dva Češi a jeden Polák. Dalších devět horníků utrpělo zranění. Společnost tak odepíše milion tun uhlí, se kterým počítala. Musí také odškodnit své zaměstnance do dvou měsíců od neštěstí. Firma má podle zákona zaplatit 250.000 korun každému nezaopatřenému členovi domácnosti, kolektivní smlouva ale ukládá OKD zaplatit ještě další statisíce korun navíc.

ŘSD plánuje rozšíření D11 u Prahy ze čtyř na šest pruhů

Ředitelství silnic a dálnic chce do roku 2020 rozšířit začátek dálnice D11 z Prahy na Hradec Králové ze současných čtyř na šest pruhů. Změna se bude týkat prvních osmi kilometrů mezi Horními Počernicemi a Jirny. Vyplývá to ze zveřejněného záměru ŘSD. Podle ředitelství je první úsek dálnice D11 u Prahy z přelomu 70. a 80. let minulého století na hranici své kapacity. Často se na něm tvoří kolony a část motoristů volí pro příjezd do Prahy objízdné trasy po silnicích nižších tříd. Dálnice D11 Praha - Hradec Králové funguje jako páteřní spojení Prahy s východočeským regionem, zároveň je plánováno její prodloužení do Polska. V současnosti je v provozu 87 kilometrů z celkem 154 kilometrů. Jednotlivé úseky byly uváděné do provozu v letech 1984 až 2006.

Dukovany kvůli netěsnosti kanalizace sníží výkon reaktoru 3. bloku

Kvůli netěsnosti jedné z kanalizačních větví bude v noci na středu neplánovaně snížen výkon reaktoru třetího bloku v dukovanské jaderné elektrárně na 0,5 procenta. Poté bude následovat oprava netěsnosti. ČTK to řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Nižší výroba elektrické energie se podle něj na dodávkách odběratelům neprojeví. Netěsnost se projevila časně ráno mírným zvýšením množství odtékající vody v jednom z měřicích míst. Podle mluvčího elektrárny voda pochází ze sekundárního okruhu a není kontaminovaná. Nehrozí proto žádné ohrožení obyvatel.

Česko zaslalo do Norska nótu v kauze českých dětí

Ministerstvo zahraničí předalo norské ambasádě diplomatickou nótu kvůli dvěma českým chlapcům, které norské úřady před třemi lety odebraly jejich matce Evě Michalákové. Informuje v ní, že ČR vytvořila podmínky pro návrat obou bratrů do Česka. Novinářům to řekl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Loni se do ciziny vystěhovalo téměř 31 tisíc lidí

Z Česka se do ciziny každoročně vystěhovávají tisíce lidí. Loni za hranice odešlo 30.900 obyvatel republiky. Příliv cizinců po letech poprvé jejich odchod nedorovnal. Vůbec nejvíc lidí se od poloviny minulého století do zahraničí vypravilo před deseti lety. Bylo jich skoro 35.000. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Po pádu komunistického režimu, kdy se otevřely hranice, začali Češi a Češky odcházet do ciziny za studiem či za prací. Mimo hranice někdejšího společného státu začali lidé odcházet hlavně po roce 2001.

Česko-bavorské příhraničí se za 25 let skvěle spojilo

České a bavorské příhraničí se za 25 let od pádu železné opony perfektně spojilo. Žádné negativní obavy, například z deformací pracovních trhů, se nenaplnily. Na setkání k 25. výročí přestřižení ostnatého drátu na někdejší československo-německé hranici u obce Nové Domky to řekl zemský rada okresu Neustadt an der Waldnaab Andreas Meier. Ten spolu se starosty okolních obcí akci pořádal. Starostové se setkali u Památníku likvidace železné opony u Rozvadova, kde 23. prosince 1989 ministři zahraničních věcí Československa a Německa Jiří Dienstbier a Hans-Dietrich Genscher symbolicky přestřihli dráty, které od 50. let oddělovaly českou a německou část pohraničí. Ve Waidhausu za Rozvadovem také začala výstava o událostech před 25 lety.

Strážník, který střílel ve Vysokém Mýtě, bude stíhán ve vazbě

Strážník, který podle obvinění zastřelil člena ochranky diskotéky ve Vysokém Mýt a dalšího vážně zranil, bude stíhán vazebně. Rozhodl o tom Okresní soud v Hradci Králové. Dvaačtyřicetiletý muž je obviněný z pokusu o dvojnásobnou vraždu. Obviněnému muži hrozí 15 až 20 let vězení nebo trest výjimečný. Incident se stal o víkendu před zábavním podnikem Stodola ve Vysokém Mýtě.

Soud vrátil k došetření obžalobu v kauze opencard

Pražský městský soud vrátil státnímu zastupitelství k došetření obžalobu 15 pražských radních v kauze opencard. ČTK to řekl bývalý primátor Tomáš Hudeček, který patří mezi obviněné. Informaci potvrdila i mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová. Obžaloba se týká údajného porušení předpisů v souvislosti se zadáním zakázky na podporu programového vybavení firmě Haguess. Státní zastupitelství podalo obžalobu na 15 radních a úředníků v červnu. Město podle něj pochybilo tím, že nevypsalo otevřenou soutěž. Vznikla tak prý mnohamilionová škoda. Radní, kteří jsou obviněni z porušení pravidel hospodářské soutěže či z porušení povinnosti při správě cizího majetku, vinu odmítají. Brání se tím, že v dané situaci nemohli postupovat jinak kvůli licenčním smlouvám.

Ministerstvo kultury schválilo setrvání sochy lva na Klárově

Ministerstvo kultury schválilo setrvání sochy okřídleného lva na pražském Klárově a zrušilo rozhodnutí magistrátu, který nařídil jeho odstranění. Informovala o tom mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. Ministerstvo ve svém rozhodnutí vychází z listopadového stanoviska Národního památkového ústavu (NPÚ). Ten rozhodl, že pomník památkovou rezervaci nenarušuje. Okřídlený lev má připomínat památku československých letců sloužících za druhé světové války v řadách britské RAF. Socha v podobě dvoumetrového okřídleného lva je umístěna na betonovém podstavci pokrytém žulou. Na výrobu sochy podle návrhu britského sochaře Colina Spoffortha sehnali peníze Britové žijící v Česku, chtěli tak poděkovat za hrdinství československých letců sloužících v řadách britské RAF. Pomník pak darovali do správy Praze 1. Celkově v době druhé světové války působilo v britském vojenském letectvu (RAF) přibližně 2500 československých pilotů, přičemž 493 z nich v bojích zahynulo.

V Praze vystoupil slavný peruánský tenor Flórez

Peruánský tenorista Juan Diego Flórez v pondělí za doprovodu PKF - Prague Philharmonia v zaplněném pražském Obecním domě uzavřel své evropské turné Tour L'Amour. Za velkých ovací nabídl program, v němž zazněly árie z oper Delibese, Masseneta, Gounoda či Donizettiho. Flórez, rodák z peruánské Limy, ve svém repertoáru má více než 40 oper. Při premiéře Donizettiho Dcery pluku v milánské La Scale v roce 2007 se pěvec zasloužil o narušení čtyřiasedmdesátileté tradice této scény, kde se zásadně nepřidává. Po nekonečných ovacích zopakoval árii Tonia Ah! Mes amis s jejími devíti vysokými cé. Totéž se pak stalo před dvěma lety v Pařížské národní opeře. V prosinci 2012 v Praze společně s klavíristou Vincenzem Scalerou nabídl večer písní a árií italských a francouzských mistrů.

Klatovy chtějí obnovit stoletý lesopark Křesťanský vrch

Klatovská radnice plánuje vzkřísit víc než sto let starý městský lesopark na Křesťanském vrchu na okraji města. Pro úpravu a oživení území se chce pokusit získat dotaci, řekl ČTK starosta Rudolf Salvetr (ODS). Město se chce ucházet o podporu Nadace Proměny, která pomohla s revitalizací několika prostranství v Česku, například s říčním ostrovem Santos v Sušici na Klatovsku. Lesopark o rozloze 1,5 hektaru byl na vrchu založen v roce 1909 pro relaxaci a odpočinek pacientů nemocnice. Později byl ponechán živelnému vývoji, nyní ho tvoří vzrostlé stromy, převážně nálety. Město Klatovy už s prvními kroky k oživení místa začalo.

Sportovcem roku je tenistka Petra Kvitová

Sportovcem roku 2014 se stala tenistka Petra Kvitová. Wimbledonská vítězka v historicky nejtěsnějším hlasování v anketě Klubu sportovních novinářů porazila o pouhých 10 bodů olympijskou šampionku ve snowboardcrossu Evu Samkovou. Ocenění získala podruhé v kariéře po roce 2011. Třetí místo obsadila další zlatá medailistka ze Soči rychlobruslařka Martina Sáblíková. Pod pomyslnými stupni vítězů skončil trojnásobný olympijský medailista v biatlonu Ondřej Moravec. Nejlepším týmem jsou české tenistky, které i s Kvitovou vyhrály Fed Cup. Sportovní legendou se stala in memoriam Miloslava Rezková-Hübnerová, olympijská vítězka ve skoku do výšky z roku 1968. Cenu převzala dcera Linda Hübnerová z rukou Věry Čáslavské.V 56. ročníku odborné ankety, vyhlašované Klubem sportovních novinářů, rozhodly o pořadí hlasy celkem 199 žurnalistů.

Sport

Vítěz tří závodů Světového poháru v této sezoně Roman Koudelka povede české skokany na lyžích do Turné čtyř můstků. Spolu s druhým mužem průběžného pořadí SP jsou v týmu Jan Matura, Jakub Janda a Antonín Hájek. Nominaci oznámil sportovní ředitel úseku Rostislav Jozífek. Koudelka je po životním vstupu do sezony jedním z favoritů Turné. V Oberstdorfu s ním o víkendu 27. a 28. prosince budou skákat Matura, Janda a Hájek, ale už při druhé německé zastávce Turné v Garmisch-Partenkirchenu 31. prosince a 1. ledna se kvarteto může změnit.

Hokejový mistr světa z roku 1996 Drahomír Kadlec je od víkendu v kritickém stavu v nemocnici v Motole. Devětačtyřicetiletému trenérovi české hokejbalové reprezentace selhalo v sobotu srdce a lékaři ho udržují v umělém spánku. Informoval o tom web Českomoravského hokejbalového svazu. Kadlec během své hokejové kariéry startoval sedmkrát na světovém šampionátu a ve své sbírce má vedle zlata z Vídně i pět bronzových medailí. Bronz získal i na olympijských hrách 1992 v Albertville.

Útočník Radim Vrbata podpořil v NHL jednou gólovou přihrávkou kanonádu hokejistů Vancouveru, kteří rozstříleli Arizonu 7:1. V dresu "Kojotů" byl u tří inkasovaných branek obránce Zbyněk Michálek, u dvou pobýval na ledě útočník Martin Erat. Vrbata, který o den dříve jedním gólem přispěl k výhře nad Calgary, tak vylepšil svou letošní bilanci na 13 branek a 12 asistencí a s 25 body zůstává třetím nejproduktivnějším českým hráčem v lize za Jakubem Voráčkem a Jiřím Hudlerem.

Volejbalisté Liberce porazili v dohrávce 11. kola Zlín 3:0 po setech 25:21, 25:16 a 25:20 a potvrdili svoji extraligovou nadvládu. Proti čtvrtému týmu tabulky museli Severočeši pouze v prvním setu obracet skóre, další dění v duelu dvou osmifinalistů Vyzývacího poháru už díky velké převaze na podání a v útoku zcela ovládli.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, Teploty 8 až 12, na horách kolem 5 °C. Čerstvý západní až jihozápadní vítr s nárazy 90, na horách kolem 110 km/h bude později odpoledne slábnout.

Teplotní rekordy v úterý padly téměř na třetině stanic měřících alespoň 30 let. Nejtepleji bylo na jižní Moravě, v Pohořelicích naměřili 13,1 st.C.

23-12-2014