Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

25-12-2014

Zeman má za sebou rok plný kontroverzí

Prezident Miloš Zeman podniknul řadu domácích i zahraničních cest, na kterých podporoval export českých firem, s vládou se však střetl o podobu služebního zákona. Musel čelit kritice za výroky k ukrajinsko-ruské krizi, vulgární vyjádření v rozhlasovém vysílání nebo za interpretace listopadových událostí z roku 1989. Výrazně poté ztratil důvěru obyvatel. í. Kritiku některých politiků nebo organizací zabývajících se ochranou lidských práv také vyvolal Zemanův příklon k autoritářským režimům. Letos navštívil třeba Kazachstán, Tádžikistán nebo Čínu, kde prohlásil, že se do země přijel učit, jak stabilizovat společnost. Lidé kolem Zemana prezidenta hájí. Jeho výroky prý bývají vytrženy z kontextu a zkresleny. Přesto vyvolaly silnou reakci u části české veřejnosti. Odpor proti přímo volenému prezidentovi se zradikalizoval.

Vojáky ve Vrběticích neohlášeně navštívil šéf generálního štábu

Vojáky střežící muniční areál ve Vrběticích na Zlínsku neohlášeně navštívil náčelník generálního štábu Petr Pavel. Prohlédl si zázemí a navštívil i vojáky na patrolách. Zopakoval, že se mu nasazení vojáků ve Vrběticích nelíbí. Už dříve náčelník generálního štábu řekl, že ve Vrběticích armáda zbytečně supluje práci policie. Střežit muniční areál ve Vrběticích, kde letos vyletěly do povětří dva sklady, vojáky vyslala vláda. Celkem jich zde má působit až 500. Na místě je nyní kolem 200 vojáků.Podle ČT si Pavel myslí, že současná podoba areálu není příliš účinná a že by se vojáci měli prioritně věnovat výcviku a přípravě na vojenské mise. Předpokládá, že počet vojáků ve Vrběticích se výrazně sníží hned poté, co se ujasní, jaká munice je ve vrbětickém areálu skladována a kdy se bude odvážet.

Boží hod vánoční připomíná narození Krista

Na dnešek připadá Boží hod vánoční, první a pro křesťany nejdůležitější vánoční den, kdy se oslavuje narození Ježíše Krista. Na připomínku jeho příchodu se v kostelích stavějí betlémy, tradiční jsou také vánoční hry, připravované většinou jako pásmo scén z příběhu o Ježíšově narození a koled. Památka narození Páně se slavila 25. prosince zpočátku jen v Římě, od 7. století se oslava stala součástí liturgie celé západní církve. Věřící by měli na Boží hod rozjímat o příchodu Mesiáše na svět. Dříve byla v tento den zapovězena práce. Někde se prý ani nestlala lůžka a pokud v ohništi vyhasl oheň, nikdo se neodvážil znovu ho rozdělat.

Několik stovek bezdomovců obědvalo na Hradě

Několik stovek bezdomovců dostalo slavnostní oběd v arcibiskupském paláci na Pražském hradě. Přítomné přivítal kardinál Dominik Duka. V sídle pražských arcibiskupů pořádá katolické hnutí Komunita Sant'Egidio na Boží hod vánoční pohoštění už podesáté. Pohostila tak už tisíce lidí. Kardinál Duka v úvodním slově připomněl, že povinností pražských biskupů a arcibiskupů byla vždy péče o chudé. Shromážděným popřál požehnané Vánoce a aby ve zdraví přežili zimu. K obědu bylo už tradiční menu, každý host pak na odchodu dostal drobné dárky. Dárek dostal i kardinál Duka. Pořadatelé mu přinesli fotky z předchozích deseti ročníků společného oběda. S organizací slavnosti pomáhalo 100 dobrovolníků.

Bohoslužba na Václavském náměstí přilákala asi stovku lidí

Asi stovku lidí přilákala ve středu na Václavské náměstí v Praze štědrovečerní bohoslužba pod otevřeným nebem. Na oslavu vánočních svátků zavítali zejména turisté, podívat se ale přišli i místní. Zpívaly se koledy, četlo se z bible a na závěr byla připravena půlnoční mše. Půlnoční bohoslužba a večerní návštěvy kostelů už tradičně patří ke Štědrému dni. Lidé í přišli třeba i do katedrály sv. Víta na Hradčanech, kde mši sloužil pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. A podobně jako v jiných kostelích byla i zde spojena se zpíváním vánočních koled. Pro křesťany jsou Vánoce vyvrcholením adventu, který vnímají jako dobu ztišení, soustředění a těšení. Slavení Vánoc je známé od 4. století, kdy jako křesťanské svátky spojené s oslavou Ježíše Krista nahradily původní pohanské slavnosti zimního slunovratu.

V pátek spustí obchodníci povánoční výprodeje

Většina obchodníků spustí v pátek hlavní vlnu výprodejů, v některých řetězcích budou trvat až do konce února. Podle průzkumů obchodního řetězce Tesco čeká s velkými nákupy na povánoční slevy více než třetina Čechů, a to zejména mladých žen do 26 let. Slevy v obchodních řetězcích mohou dosáhnout až 70 procent původní ceny. Nejvýhodnější bude nákup rozbaleného zboží, které se vrací jako nevhodný dárek. Některé e-shopy letos v rámci konkurenčního boje spustily výprodeje před Štědrým dnem. Již v polovině prosince přišli se slevovými akcemi prodejci oblečení, kterým kvůli teplému počasí klesly tržby.

Praha bude pokračovat v privatizaci zhruba 4000 bytů

Nové vedení Prahy bude nadále pokračovat v započaté privatizaci téměř 4000 bytů. Radní pro zdravotnictví Radek Lacko (ANO) řekl, že se zasadí o vznik fondu, na který peníze z prodeje poputují. Chce, aby odhadovaný čtyřmiliardový zisk v budoucnu sloužil třeba na výstavbu sociálního bydlení. Praha podle schváleného harmonogramu ve čtyřech fázích postupně prodává byty mimo jiné na sídlištích ve Vysočanech, Strašnicích, Stodůlkách, na Černém Mostě a v Řepích. K prodeji jsou určeny především celé domy, koupit je měla bytová družstva. Pokud některé družstvo koupi odmítne, zůstane dům v majetku města. Lidé si zatím měli možnost koupit zhruba třetinu bytů.

Češi na Štědrý den měli rekordních 44 milionů hovorů

Češi na Štědrý den uskutečnili rekordních 44 milionů telefonních hovorů, což bylo o dva miliony více než loni. Vedle toho poslali 75,2 milionu SMS zpráv, nepatrně méně než před rokem, kdy šlo o nejvyšší počet. O více než pětinu vzrostl i počet zaslaných multimediálních MMS zpráv, kterých bylo přes milion. Vyplývá to z informací operátorů.

O kotlíkovou dotaci požádaly tisíce domácností

Přibližně 6000 domácností požádalo v Moravskoslezském kraji o takzvanou kotlíkovou dotaci, která jim pomůže k výměně starého kotle za nový, šetrnější k životnímu prostředí. Společný program kraje a ministerstva životního prostředí začal v regionu v únoru 2012 a dosud se podařilo obměnit zhruba 3000 kotlů. Jde asi o polovinu ze všech přijatých žádostí. Další se zpracovávají. Řekl to Marek Bruštík z odboru životního prostředí a zemědělství moravskoslezského krajského úřadu.

V Tříkrálové sbírce se vybralo už 841,6 mil Kč

V Tříkrálové sbírce v Česku se dosud podařilo vybrat už zhruba 841,6 milionu korun. Poprvé se celostátní akce na pomoc potřebným konala v roce 2001, o rok dřív začala na Olomoucku. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila pořádající Charita ČR. Podle mluvčího Jana Oulíka se v letošním roce zatím vybralo nejvíc, a to přes 82,75 milionu korun. Patnáctý ročník už organizátoři chystají, začne v lednu. V jednotlivých místech organizují sbírku tamní charity, často spolupracují s farnostmi, školami či neziskovými organizacemi. Podle pořadatelů je Tříkrálová sbírka největší dobrovolnickou akcí v Česku, podílejí se na ní desetitisíce lidí. Letos se zapojilo přes 50.000 dobrovolníků.

Na Hradě divadelníci odehráli Živý Betlém

Na Pražském hradě ve čtvrtek odpoledne divadelníci dvakrát odehráli představení o narození Ježíše Krista. Živému Betlému u katedrály svatého Víta přihlíželo při prvním uvedení několik stovek lidí. Peníze, které dali hercům do kasiček, půjdou na sbírku Pomozte dětem. Divadlo Apropo toto představení zopakuje ještě v pátek 26. prosince od 15:00 a 16:00. Tradiční příběh v režii Filipa Jana Zvolského složený z lidových vánočních her je doplněný o méně známé koledy. Divadlo Apropo, Ateliér prózy a poezie, hraje už více než deset let. Mezi jeho produkce patří i pašijové hry na Pražském hradě Jidáši, kam jdeš? Soubor tvoří studenti a absolventi Vyšší odborné školy herecké, Konzervatoře, DAMU a JAMU.

V Rajhradě vytvořilo přes sto nadšenců živý betlém

V Rajhradě na Brněnsku farníci vytvořili jeden z největších živých betlémů na Moravě. Zapojilo se do něj 60 lidí v kostýmech. Koledy k této scéně připravené na nádvoří benediktinského kláštera zpíval třicetičlenný sbor. Na živý betlém se přišlo podívat přibližně 500 lidí, řekla za pořadatele Magda Mlejnková. Akce se konala již počtrnácté. Živé betlémy vytvářejí nadšenci v českých a moravských městech o Vánocích stále častěji. Rajhradský je mimořádný zejména velkým počtem účastníků. Každý rok jich přibývá.

Lidé se tradičně setkali u hrobu Karla Čapka na Vyšehradě

Na pražském vyšehradském hřbitově se sešlo několik desítek lidí, aby si tradičně připomněli úmrtí spisovatele, novináře a dramatika Karla Čapka. Zemřel 25. prosince před 76 lety na následky zápalu plic. Čapek těžce nesl události roku 1938, Mnichovskou dohodu a po ní následující kapitulaci. To ve svém proslovu připomněl literární kritik a novinář Jiří Peňás z Lidových novin. Jejich redaktorem Čapek také býval. Pietní setkání u hrobu Karla Čapka už několik desítek let pořádá Společnost bratří Čapků.

Vodáci oslavili Vánoce tradičním sjezdem Lužnice

Kolem pěti desítek nejrůznějších plavidel se ve čtvrtek vydalo na vánoční sjezd Lužnice. Další desítky lidí vyrazily od Klikovského mostu v Suchdole nad Lužnicí na zhruba osmikilometrovou trasu k jezu Pilař v Majdaleně po břehu pěšky nebo na kolech. ČTK to řekl Karel Böhm z pořádajícího vodáckého klubu. Vánoční sjezd Lužnice se koná letos popětatřicáté. Dosavadní teplé počasí letošní zimy má pro vodáky své výhody. Řeka je splavná po celém úseku, vodáci nemusí lodě nikde přenášet kvůli ledu. Na jaře suchdolský vodácký klub otevírá také Vltavu a Otavu. V létě vodáci pořádají Benátskou noc s ohňostrojem a na podzim Houbovku - několikadenní podzimní splutí řeky do Veselí nad Lužnicí. V říjnu se řeka zamyká.

Sport

Na třetí pražské derby sezony se mohou v pátečním 31. extraligovém kole těšit hokejoví fanoušci. Domácí Sparta se představí poprvé od nepovedeného zápasu v Karlových Varech, za který vedení klubu rozdávalo pokuty. Poslední Slavii, jež osm utkání za sebou nebodovala, naproti tomu povede premiérově do boje nový kouč Dušan Gregor.

Česká hokejová reprezentace do 20 let prohrála v generálce na mistrovství světa se Slovenskem 1:3. O jediný gól týmu trenéra Miroslava Přerosta se v první třetině postaral útočník Dominik Kubalík.

Obránce Ondřej Němec má za sebou povedenou sváteční premiéru v dresu nejlepšího týmu Kontinentální hokejové ligy CSKA Moskva. Český reprezentant na Štědrý den dvěma góly výrazně přispěl k vítězství armádního celku 5:4 na lede Dinama Riga.

Český brankář Jaroslav Drobný z Hamburku byl v anketě na internetových stránkách německé ligy zvolen čtvrtým nejlepším gólmanem podzimní části soutěže. Vyhrál mistr světa Manuel Neuer z Bayernu Mnichov.

Trenér Walter Zenga odvolaného Zdeňka Zemana u fotbalistů Cagliari nenahradí. Čtyřiapadesátiletý kouč angažmá u 18. celku Serie A z rodinných důvodů odmítl. Vedení klubu proto podle italských médií začalo jednat s Gianfrancem Zolou.

Teplický záložník Nivaldo si zahraje na mistrovství Afriky. Šestadvacetiletý fotbalista je v nominaci Kapverd pro turnaj v Rovníkové Guineji. Šanci objevit se na šampionátu má také jeho spoluhráč ze severočeského celku Francis Litsingi, který je v širším výběru Konga.

Počasí

Olačno až polojasno, na horách místy, jinde jen ojediněle přeháňky,ve vyšších polohách srážky sněhové. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, na horách kolem -1 °C.

Stejně jako v předchozích dnech padaly také na Štědrý den v Česku teplotní rekordy. Nejvyšší teploty pro tento den zaznamenali meteorologové na zhruba desetině míst, které měří alespoň 30 let. Nejčastěji se teploty dostaly nad dosavadní maximum na severu Čech a jihu Moravy. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Teplotní rekordy byly na Štědrý den také v minulých letech.

25-12-2014