Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

06-01-2015

NKÚ: Do roku 2030 přesáhne podpora obnovitelných zdrojů bilion Kč

Nejvyšší kontrolní úřad odhaduje, že do roku 2030 náklady na obnovitelné zdroje elektřiny převýší bilion korun, podstatnou část zaplatí tuzemští odběratelé na příplatcích ke spotřebované elektřině. NKÚ prověřoval, jak stát v letech 2011 až 2013 poskytoval prostředky na podporu výroby energie z obnovitelných zdrojů. Bilion je suma blízká tomu, kolik činí schválené příjmy státního rozpočtu na letošní rok - 1,119 bilionu Kč. NKÚ připomíná "solární boom" konce roku 2010, kdy počet slunečních elektráren v souvislosti s velkorysou státní podporou prudce rostl. Parlament následně schválil novelu, jež pravidla změnila, podle NKÚ ale politici nebyli dost rychlí.

Stát finančně podporuje výrobu elektrické energie z biomasy, větru, vody, slunečního záření a bioplynu. Jen v letech 2011 až 2014 činily náklady na jejich podporu téměř 157 miliard korun, uvedl NKÚ. Podíl obnovitelných zdrojů na hrubé konečné spotřebě energie v ČR činil předloni 11,22 procenta, cílem pro rok 2020 je podle evropské směrnice 13 procent. Pokud jde o to, jak se peníze na podporu obnovitelných zdrojů rozděluji v tuzemsku, nejvíc stojí fotovoltaika.

Solárníci: NKÚ zhodnotil podporu obnovitelných zdrojů povrchně

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zhodnotil podporu obnovitelných zdrojů energie (OZE) povrchně, míní oslovení zástupci fotovoltaických asociací. Jak řekl Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost (AliES), úřad opomněl zejména retroaktivní zásahy do podpory solárních elektráren. AliES společně s Českou fotovoltaickou průmyslovou asociací (CZEPHO) upozorňuje hlavně na to, že mezi roky 2011 až 2014 nebylo provozovatelům solárních elektráren kvůli zavedení takzvané solární daně vyplaceno okolo 20 miliard Kč. Podle asociací NKÚ tuto skutečnost ve svých propočtech nijak nezohledňuje. Zprávu NKÚ naopak přivítal Energetický regulační úřad.

Vláda projedná kandidaturu Bečváře na náčelníka generálního štábu

Náčelníkem generálního štábu se má podle informací ČTK stát Josef Bečvář. Vláda má ve středu projednat jeho kandidaturu. Ve funkci má nahradit Petra Pavla, který míří do čela Vojenského výboru NATO. Nového náčelníka generálního štábu na návrh vlády jmenuje prezident. Že jím bude Bečvář, který je v současné době prvním zástupcem Pavla, se spekuluje již delší dobu.

ČT: O funkci šéfa státní služby má zájem 21 kandidátů

Do opakovaného výběrového řízení na funkci náměstka ministra vnitra pro státní službu se přihlásilo 21 kandidátů. Informovala o tom Česká televize (ČT). Podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) by se o vítězi mohlo rozhodnout už příští týden. První výběrové řízení skončilo neúspěchem, když žádný z kandidátů nesplnil stanovené podmínky. Kandidáty si výběrová komise pozve na čtvrtek. Ministerstvo vnitra pro opakované výběrové řízení podmínky zjednodušilo, a uchazeči tak již nemusí prokazovat své jazykové znalosti, které se ukázaly být problémem v prvním kole.

TOP 09 kritizuje připravovanou koncepci české zahraniční politiky

TOP 09 je proti nové koncepci české zahraniční politiky, kterou připravuje ministerstvo zahraničních věci. Jsou v ní prý rozmělněny dosud jasné pojmy, jako je obhajoba lidských práv. Dokument podle opoziční strany rovněž nepřijatelně formuluje vztah s Ruskem a Ukrajinou. Řekl to dnes místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. TOP 09 proto vyzve předsedu vlády Bohuslava Sobotku (ČSSD) k jednání o prioritách české zahraniční politiky. Sobotka ČTK sdělil, že se jednání nebrání. Diplomacie tvrdí, že nová koncepce nebude znamenat změnu směřování zahraniční politiky a jednat o ní s opozicí chce.

Vláda se v koncepci podle Ženíška snaží o nastavení takové zahraniční politiky, která nebude nikomu vadit. Prosazování lidských práv je podle něj ve vztazích s Čínou nahrazeno pojmem lidské důstojnosti. Chystanou koncepci před časem kritizovala také opoziční ODS, podle níž dokument přináší "plíživé změny" české zahraniční politiky. Ministerstvo zahraničí zdůraznilo, že o podobě dokumentu se zatím vede interní debata. "Až bude materiál hotov, bude projednán v koalici, s prezidentem a s Parlamentem, tedy i s opozičními stranami," řekla ČTK mluvčí diplomacie Michaela Lagronová. Připomněla přitom, že ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) už v prosinci na zasedání sněmovního zahraničního výboru, jemuž Schwarzenberg předsedá, ujistil, že nová koncepce nebude obsahovat žádné zásadní změny směřování zahraniční politiky ani změny jejích priorit.

Okamura by výzvu k obtěžování muslimů nyní už nezveřejnil

Příspěvek s výzvou k obtěžování muslimů v Česku, například "venčením prasat" kolem mešit, který zveřejnil na sociální síti šéf hnutí Úsvit Tomio Okamura, pokládá vedení hnutí za zbytečnou bagatelizaci tématu nebezpečí radiálního islamismu. Okamura novinářům řekl, že nyní by jej už v takové podobě nesdílel. Je ale prý rád, že začala debata o islamismu, byť podle něho ne nejlepším způsobem. Vůči příspěvku se v pondělí ohradil poslanec Úsvitu, bývalý diplomat Milan Šarapatka. Uvedl, že se nadále nebude podílet na vytváření zahraniční politiky hnutí. Předsednictvo hnutí nyní uvedlo, že oficiální vyjádření k zahraniční politice budou publikována až po projednání v orgánech Úsvitu a v poslaneckém klubu. Předsednictvo Úsvitu zdůraznilo, že Okamura nebyl autorem příspěvku na sociální síti.

Příspěvek o muslimech zaujal i některá zahraniční média. V Německu představily čtenářům kauzu časopis Der Spiegel a list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ). Česko-japonský politik podle nich vyzývá k šikaně muslimů v Česku a bojkotu jejich obchodů. Okamurovo hnutí podle nich nabírá stále silnější xenofobní rysy. Upozorňují zároveň na to, že v desetimilionovém Česku žije pouze něco kolem 20.000 vyznavačů islámu.

Zeman nyní Mynáře kvůli kontroverznímu nákupu domu neodvolá

Prezident Miloš Zeman nyní svého kancléře Vratislava Mynáře kvůli kontroverznímu nákupu nemovitosti v Praze neodvolá. Kancléř hlavy státu by měl pochybnosti o nákupu domu vyvrátit, řekl na tiskové konferenci mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Mynář, který stále ještě nemá bezpečností prověrku, si před Vánoci pořídil vilu v pražských Strašnicích od právníka lobbisty Romana Janouška za 5,5 milionu korun, což je podle realitních makléřů cena dvakrát nižší, než je v místě u podobné nemovitosti obvyklé. Mynář v nákupu nic podezřelého nevidí, řekl ČTK. Cena podle něj byla asi o deset procent vyšší, než jakou původně zaplatil Janouškův právník Vít Široký. Nákup prý konzultoval s odborníky a nemovitost koupil za peníze, které zdanil předtím, než se stal kancléřem. Objekt podle něj čeká finančně náročná rekonstrukce. Mynář o změně svých poměrů informoval po podpisu smlouvy Zemana i Národní bezpečnostní úřad (NBÚ).

Vláda projedná omezení úhrady dluhů nuceným prodejem nemovitostí

Patrně s neutrálním stanoviskem vlády budou zákonodárci projednávat poslaneckou novelu občanského soudního řádu, která by u pohledávek do 50.000 Kč zakázala až na výjimky jejich úhradu nuceným prodejem nemovitosti, v níž má dlužník bydliště. Kabinet sice záměr autorů zamezit zneužívání tohoto institutu ocení, k předloze ale bude mít podle předběžného stanoviska pro středeční zasedání několik připomínek. Norma by rovněž stanovila, že k vyrovnání dluhu by nesmělo sloužit penzijní připojištění, a přinesla by změny dohledu nad exekutory. Prodej nemovitosti by mohli exekutoři podle novely podepsané devíti desítkami poslanců v čele s předsedou ústavně-právního výboru Jeronýmem Tejcem (ČSSD) nařídit jen kvůli pohledávkám na výživném a náhradě újmy na zdraví nebo újmy způsobené úmyslnými trestnými činy.

Šéf české Socialbakers se dostal do výběru časopisu Forbes

Spoluzakladatel a šéf původem plzeňské společnosti Socialbakers Jan Řežáb se dostal do výběru s názvem "30 pod 30", který každý rok sestavuje americký časopis Forbes. V celosvětovém seznamu úspěšných podnikatelů mladších 30 let má letos Česko zástupce vůbec poprvé, napsal časopis na svých internetových stránkách v češtině. Socialbakers pomáhá firmám měřit úspěšnost na komunitních sítích jako Facebook, Twitteru či Google+. Mezi její zákazníky patří například firmy Nestlé, Lenovo, Danone či Microsoft. Společnost má podle svého webu více než 300 zaměstnanců a 11 poboček po celém světě. Od investorů již obdržela přes 34 milionů dolarů (789,4 milionů Kč).

Sněmovna uhradila Filipovu cestu do Ruska, stála zhruba 44.000 Kč

Sněmovna už uhradila listopadovou cestu místopředsedy Vojtěcha Filipa (KSČM) do Ruska, od níž se poslanci tehdy usnesením distancovali. Stála zhruba 44.000 korun. Informaci serveru Aktuálně.cz ČTK potvrdil Roman Žamboch z tiskového odboru dolní komory. Spor se vedl o způsob schválení cesty do Moskvy, kam Filipa pozval jeho protějšek ze Státní dumy Sergej Železňak. Železňak je kvůli anexi ukrajinského Krymu na sankční listině Spojených států a Evropské unie. Cestu schválil předseda Sněmovny Jan Hamáček, ačkoli zahraniční aktivity většinou schvaluje organizační výbor. Hamáčkův postup následně potvrdil posudek sněmovních právníků.

Česko asi schválí smlouvu o právech cizinců, volební nedostanou

Česko zřejmě po odkladech přistoupí k úmluvě o účasti cizinců na veřejném životě na místní úrovni. Volební právo do zastupitelstev obcí ale tito lidé, ač v tuzemsku dlouhodobě bydlí, dostat nemají. Zůstane jen obyvatelům Evropské unie, kteří v Česku žijí. Vyplývá to z dokumentu, který vláda poslala do parlametních komor. V některých obcích je soustředění cizinců s trvalým pobytem značné, a přiznání volebního práva by přineslo zásadní praktické dopady na dění v nich. Vláda zmiňuje taky případná bezpečnostní rizika. Kabinet nechce přijmout ani další část smlouvy, jež se týká vytváření poradních orgánů obcí s cílem zapojit usídlené cizince do místních veřejných věcí. Úmluva v této pasáži předpokládá, že své představitele by do nich mohli volit jen místní cizinci, případně by mohli být jmenováni jejich sdruženími. Byl by to ale podle vlády nepřiměřený zásah do ústavně zaručené samosprávy.

Česko podepsalo smlouvu už v roce 2000. Po rozboru dopadů případného schválení celé smlouvy bez výhrad kabinet loni v září souhlasil s pokračováním ratifikace s omezením na část o svobodě projevu, shromažďování a sdružování, jak se předpokládalo už při podpisu úmluvy. Jejím cílem je podpořit integraci usídlených cizinců. Smlouvu podepsalo 14 států, ratifikace byla dosud dokončena v osmi z nich.

V Česku se loni vyrobilo rekordních více než 1,2 milionu aut

V Česku se loni vyrobilo rekordních více než 1,2 milionu osobních vozů. To je nejméně o šest procent více než v roce 2013. Uvedl to ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek. Dosud byl rekordní rok 2011, kdy tuzemské automobilky dodaly na trh 1,195 milionu aut. Přesná čísla sdružení zveřejní nejdříve na konci příštího týdne. Největší Škoda Auto se na produkci podílela 59 procenty, Hyundai čtvrtinou a zbytek připadá na kolínskou TPCA.

Lenovo v ČR převzalo serverovou divizi IBM

České zastoupení čínské společnosti Lenovo dokončilo převzetí serverové divize od tuzemské pobočky IBM. Lenovo v rámci transakce převzalo zaměstnance i obchodní operace. Lenovo uzavřela akvizici na celosvětové úrovni loni 1. října. S ohledem na velký počet zemí a procesů, které se týkají regionu Evropy, Středního východu a Afriky firma oznámila, že převod lidí a činností v této oblasti uskuteční během několika měsíců. Lenovo je v Česku jedničkou na trhu osobních počítačů. Nedávno začala na tuzemském trhu nabízet i mobilní telefony.

Odškodnění za ledovku se podle Českých drah vyšplhá na pět milionů korun

Odškodnění cestujících za komplikace způsobené nedávnou ledovkovou kalamitou se podle odhadu Českých drah vyšplhají na zhruba pět milionů korun. V současnosti dopravce vyplatil zhruba polovinu této odhadované částky, celkem 2,35 milionu korun. ČTK to řekl mluvčí společnosti Radek Joklík. Ledovka začátkem loňského prosince zastavila na tratích na 120 vlaků, ve kterých uvízlo zhruba 20.000 cestujících. Ve vyplacených penězích jsou zahrnuty vratky jízdného, proplacené taxíky, ubytování v hotelech a stokorunové vouchery, na které mají nad rámec vratky nárok ti cestující, kteří cestovali vlakem zpožděným více než dvě hodiny, doplnil Joklík.

Zemědělská škola v Lanškrouně staví vlastní mlékárnu

Na jaře dokončí Střední škola zemědělská a veterinární v Lanškrouně výstavbu vlastní mlékárny. V polovině roku spustí zkušební provoz. Mlékem, máslem, smetanou či sýry bude zásobovat školní jídelnu, řekl ČTK ředitel školy David Hruška. Škola má vlastní farmu, čtyřicítka dojných krav denně produkuje kolem 1000 litrů mléka. V novém provozu se studenti následně naučí mléko zpracovávat. Projekt vyjde přibližně na deset milionů korun. Výstavbu hradí 15 procenty zřizovatel školy, pardubické hejtmanství, a zbylou částku zaplatí dotace Evropské unie. Mlékárna nesmí pět let vykazovat zisk, protože jde o evropský projekt. Škola má 280 studentů z celé země. Větší zájem mají o veterinární obor než o agropodnikání.

MMR pošle na pečovatelské a vstupní byty až 160 mil. Kč

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) přispěje na výstavbu pečovatelských a vstupních bytů až 160 milionů korun. Dotace na postavení jednoho bytu bude maximálně 600 tisíc korun, uvedl resort na svých internetových stránkách. Na rekonstrukci nebytových prostorů na vstupní byt resort přispěje až 550 tisíc korun. "Vstupní byt může vzniknout také koupí nebo vydražením. V takovém případě je možné získat 80 procent pořizovacích nákladů, nejvýše však 400 tisíc korun na jeden byt," doplnila ministryně Karla Šlechtová. O nevratnou dotaci mohou žádat obce, podnikatelé i právnické osoby. Žádosti MMR přijímá až do 13. března.

Dívka z Dětského domova v Jihlavě dostala k Vánocům klíče od bytu

Sedmnáctiletá Sabina, klientka Dětského domova se školu v Jihlavě, převzala klíče od takzvaného startovacího bytu. Dívka studuje třetím rokem učební obor prodavač. Po celou dobu má vyznamenání a je hodnocena jako jedna z nejlepších studentek. Možnost nastěhovat se do startovacího bytu dostala od školy jako vánoční dárek. Chce v něm být asi půl roku. Pak hodlá složit maturitu, vrátit se domů do Brna a najít si práci. Dětský domov má startovací byt k dispozici od roku 2002, kdy ho na základě projektu péče o děti odcházející z ústavní výchovy získal do pronájmu od města. V roce 2013 dětský domov byt zprivatizoval. Za celou dobu bytem prošla necelá desítka dětí. Dodržování pravidel kontrolují vychovatelé, kteří mohou do bytu vstoupit kdykoli bez ohlášení. Startovací byty jsou podle ředitele Radka Vovsíka při klasických dětských domovech celkem běžnou záležitostí. "V rámci zařízení pracujících s dětmi s poruchami chování jsme ale celkem unikát," míní Vovsík.

Šabatová loni dostala 8200 stížností od lidí, mírně jich přibylo

Ombudsmanka Anna Šabatová dostala loni 8200 podnětů od lidí, což je o 150 stížností na byrokratický přístup státu více než v roce 2013. Veřejnost nejvíce tíží problémy při vyplácení sociálních dávek, dále hledají u ombudsmanky pomoc s potížemi souvisejícími se stavebnictvím a třetí největší část podnětů se týká armády, policie a vězeňství. ČTK to řekla mluvčí kanceláře ochránkyně práv Iva Hrazdílková.

Šabatová se loni zastala například muže ze severu Čech, jehož úřad práce vyřadil z databáze nezaměstnaných, a tím jej připravil o podporu za to, že se nedostavil na domluvenou schůzku na úřadě. Muži nepomohlo ani to, že předložil úředníkům doklad od lékaře potvrzující, že trpí poruchou paměti. K nejvážnějším patřila stížnost 20 odsouzených z věznice Praha-Pankrác na brutální chování spoluvězně, jenž na ně dohlížel. Prý je ponižoval a fyzicky týral. Věznice následně sjednala nápravu.

Experti radí zvýšit příspěvek na péči těm, kteří si platí služby

Výzkumný ústav práce a sociálních věcí ve své studii doporučuje upravit příspěvek na péči. Lidé, kteří by žili doma a platili si péči profesionálů, by podle autorů měli dostávat o několik tisícikorun víc než dnes. Naopak příjemci nejnižší částky, jimž pomáhají příbuzní či známí, by o dávku mohli přijít úplně. Opatření by zvýšilo tlak na vznik terénních služeb, vytvořila by se nová pracovní místa. Po zvýšení příspěvků volá rada postižených. Snížení dávky při péči v rodině ale důrazně odmítá. Podle ministryně práce se o vhodném modelu a případných úpravách bude letos jednat.

Příspěvek na péči se vyplácí od roku 2007. Senioři a dospělí postižení podle své závislosti na pomoci dostávají 800, 4000, 8000 či 12.000 měsíčně, děti pak 3000, 6000, 9000 či 12.000 korun. Dávka se zatím nevalorizovala. Příbuzní kvůli péči často musí omezit práci či do ní přestanou chodit úplně, příspěvek jim částečně nahrazuje mzdu, uvádí autoři studie. Podotýkají, že domácí péče tak nakonec může vyjít dráž než v ústavu. S tím ale rozhodně nesouhlasí Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP). Podle jejího šéfa Václava Krásy naopak příbuzní státu nemalé peníze šetří, když se o své blízké starají sami.

Ministr obrany zbavil mlčenlivosti důstojníky v kauze Nečasové

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) zprostil mlčenlivosti tři důstojníky obžalované v kauze Jany Nečasové a zneužití Vojenského zpravodajství (VZ). Rozhodnutí se týká exšéfů vojenské tajné služby Milana Kovandy a Ondreje Páleníka a zpravodajce Jana Pohůnka. Advokáti obžalovaných namítali, že jejich klienti potřebují k řádné obhajobě rozsáhlejší zproštění mlčenlivosti. Podle státního zastupitelství nynější manželka expremiéra Petra Nečase, dříve Nagyová, zneužila rozvědku v roce 2012, když působila jako šéfka jeho kabinetu. Nechala údajně sledovat jeho manželku Radku. Kauza vedla k pádu vlády. Důstojníci už dříve odmítli tvrzení o sledování. Podle nich byla akce tzv. kontrasledováním, kterým se prověřovalo podezření o pohybu lidí kolem tehdejší Nečasovy manželky.

Nejvyšší soud se zastal internetového piráta, jenž měl platit vysokou škodu

Soudy nemohou stanovit škodu způsobenou internetovými piráty prostým vynásobením počtu stažení nelegální kopie cenou originálního díla na CD nebo DVD. Tento způsob výpočtu, který vede k astronomickým částkám, je podle Nejvyššího soudu (NS) nepřijatelný. Neodráží reálné ztráty nositelů práv. Soud proto před časem vrátil k novému projednání kauzu brněnského piráta Reného Rozmahela, jenž měl zaplatit více než 11 milionů korun, zjistila ČTK ze soudní databáze.

Městský soud v Brně předloni muži uložil tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Na takzvané filehostingové servery, které umožňují ukládání dat, nahrál 372 filmových a 33 hudebních děl. V různých fórech pak umístil odkazy. Odsouzený muž v dovolání označil nařízenou náhradu škody za nespravedlivou a likvidační. Jeho skutečný vlastní prospěch se sdílení filmů byl jen 7810 korun, což je částka, kterou získal na prémiových kreditech za stahování ze serverů. Podle NS se podařilo prokázat, že muž páchal trestnou činnost ve značném rozsahu, což umožňuje uložit přísnější trest. Neexistují však objektivní důkazy o způsobené škodě velkého rozsahu, což je další znak důležitý pro výměru trestu.

Střední školy nejsou zaplněny ani ze dvou třetin

Střední školy nejsou zaplněny ani ze dvou třetin, průměrná celorepubliková naplněnost jejich kapacity činila v uplynulém školním roce 62,4 procenta. Česká školní inspekce (ČŠI) proto ve výroční zprávě doporučuje další snižování kapacit středních škol. Poloprázdné lavice podle ní plně nevyužijí ani populačně silné ročníky, které jsou aktuálně na základních školách. Počet středoškoláků soustavně klesá od školního roku 2005/2006, od té doby se propadl o 22,3 procenta. Nejhorší je situace v Ústeckém kraji, kde byly v uplynulém školním roce střední školy zaplněny z 58,6 procenta. Relativně nejlepší je situace v Praze, kde jsou střední školy naplněny z 67,8 procenta. Inspekce ve výroční zprávě připomíná, že kvůli velkému převisu nabídky většina škol v uplynulých letech přijímala žáky bez přijímacích zkoušek.

Praha opět zvažuje zavedení papírových kuponů na MHD

Praha po roce opět zvažuje zavedení papírových předplatných kuponů na MHD. Platit by mohly od poloviny roku 2015 a patrně by fungovaly zároveň s kartami opencard nebo s jinými nosiči. "Jde ale zatím o záložní variantu," řekl v rozhovoru s ČTK zastupitel a člen komise k opencard Jakub Michálek (Česká pirátská strana). Praha má licence ke 1,27 milionu karet opencard a kvůli problematickým smlouvám z minulosti další kupovat nehodlá. Každý měsíc přitom o kartu zažádá zhruba 400 nových uživatelů a licencí rychle ubývá. Město proto začalo ze systému vyřazovat neplatné nebo nepoužívané karty.

Projekt, který vyšel zhruba na 1,35 miliardy Kč, je spojen s řadou problematických smluv. Deset bývalých radních za ODS a TOP 09 a pět úředníků navíc v kauze opencard čelí obžalobě. Jiní dva úředníci už byli pravomocně odsouzeni. Občanské iniciativy i některá média upozorňují, že skuteční strůjci projektu zůstávají nepotrestáni.

Evropské město kultury v Plzni otevře třídenní oslava

Plzeň se po pěti letech příprav v sobotu 17. ledna otevře lidem jako Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Pod vedením uměleckého šéfa Petra Formana odstartuje třídenní oslava 16. ledna, pořadatelé čekají desítky tisíc lidí. Největší kulturní událost tohoto roku v ČR uzavře dopravu v centru, město poprvé uslyší nové zvony, zažije největší videomapping i představení švýcarského provazochodce. Do Plzně přijede dosud největší počet významných hostů od roku 1989. Novinářům to řekli zástupci týmu Plzeň 2015, jež projekt připravují. Na ceremoniálu se podílí řada dalších renomovaných tvůrců jako například kostýmní výtvarník Jan Pištěk, ředitel Barcelonské cirkusové školy Roberto Magro, scénárista Ivan Arsenjev.

Připraveny jsou večerní prohlídky výstav a muzeí, autorská čtení a besedy, venkovní ledový bar Františka Bálka s ledovými sochami, večerní varhanní koncert v katedrále a vystoupení několika hvězd české hudební scény. Klíčovou bude retrospektivní výstava Ateliér Jiřího Trnky, uskuteční se netradiční procházky s výkladem po známých i neznámých místech Plzně, oslava narozenin umění Art´s Birthday, veselice v Plzeňském Prazdroji nebo setkávání s plzeňskými osobnostmi.

Český nález hrobky v Egyptě je velký úspěch, píší světová média

Desítky světových médií si všímají úspěchu českých archeologů, kteří v Egyptě objevili hrobku dosud nedoložené královny Chentkaus III. Nález oznámený v neděli je podle některých médií velmi významný pro vědu, může však prý přispět i k oživení oslabeného turistického zájmu o egyptské památky. Americká televizní stanice CNN označila na svých internetových stránkách nález za "úchvatný". Podle španělského deníku El País je objev dosud neznámé královny velmi významným úspěchem bez ohledu na to, že v některých obdobích starověkého Egypta je v rodokmenech faraonů řada bílých míst. Nálezu si všimla i řada francouzských, německých či britských listů.

Snímky a exponáty z Atom muzea v Brdech uvidí odborníci ve Vídni

Nadace Železná opona, která od srpna 2013 provozuje Atom muzeum v Brdech, zahajuje ve středu ve Vídni výstavu Atom muzeum Javor 51 - tajný sklad jaderné munice. V sídle Organizace spojených národů a Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) ji denně uvidí 4000 lidí, kteří se zajímají o atomové zbrojení a mírové aplikace jaderné energie, řekl ČTK Václav Vítovec z nadace. "Zájem o naše muzeum ve světě je obrovský. Zástupci MAAE si ho prohlédli loni v létě. Do 16. ledna uvidí naše fotografie i trojrozměrné exponáty v rotundě ve Vídni na 2000 zaměstnanců OSN a stejný počet zaměstnanců MAAE," uvedl. Fotografie ukážou například šestitunové dveře a héliové hospodářství skladu zbraní, ale také například unikátní obrázky ze sovětského jaderného testovacího polygonu v Semipalatinsku.

Atom muzeum už navštívili bývalí britští zpravodajští důstojníci, němečtí vojáci, Robert Kelley - bývalý šéf losalamoských laboratoří, který znal otce americké vodíkové bomby a zahraniční novináři. Mexická televize tam podle Vítovce natočila reportáž z východního bloku, kterou vidělo 200 milionů lidí z amerického kontinentu. Sklad jaderných hlavic byl v objektu od prosince 1968, kdy ho převzali Sověti; od té doby se tam nikdo z Československa nedostal. Maximální kapacita dvou bunkrů byla 160 hlavic. Odvezeny byly v březnu 1990. Oba objekty jsou zapuštěné deset metrů pod zemí. Proti seismickým vlivům je pod nimi dvacetimetrová vrstva betonu.

Film o Janu Saudkovi Fotograf přijde do kin 8. ledna

Dramatické křižovatky života Jana Saudka líčí film Fotograf, který o něm natočila režisérka Irena Pavlásková. Umělec obdařený talentem, živelností a vášní s ní na scénáři spolupracoval. Titulní roli snímku, oscilujícího mezi hořkou komedií s erotickými prvky, milostnou féerií i dramatem, vytvořil Karel Roden. Saudek ČTK řekl, že s Rodenem se před natáčením setkal jen jednou. "Je to vynikající herec a já to respektuji, hlavní snahou bylo udělat dobrý film," podotkl. Podle něj je v něm zhruba polovina věcí pravdivých, přesto už zaznamenal protesty. Příběh volně inspirovaný Saudkovými osudy nezakrývá, že jejich středobodem vždy byly ženy.

Pozdně gotický chrám svatého Jakuba čeká oprava za 36 milionů Kč

Pozdně gotický chrám svatého Jakuba, jednu z dominant Brna, čeká rekonstrukce za více než 36 milionů korun. Od příštího týdne kvůli tomu zůstane uzavřený, a to pravděpodobně do srpna. Opravy financované většinově z takzvaných norských fondů ale definitivně skončí až příští rok. Hlavním důvodem rekonstrukce je havarijní stav elektrické instalace, zjištěný při revizi v roce 2007. Chrám svatého Jakuba je impozantní stavba dlouhá 54 metrů. Věž dosahuje výšky přibližně 94 metrů.

Betlémy v třešťských domácnostech navštívilo kolem 2000 lidí

Betlémy v domácnostech v Třešti na Jihlavsku zatím navštívilo kolem 2000 lidí. Takzvaná Betlémská cesta se ve 12 třešťských rodinách otevřela 26. prosince. Lidé si ji mohou přijít prohlédnout do 2. února. Ode dneška v betlémech přibyli tři bibličtí králové s průvodem. ČTK to řekl Evžen Hamták z pořádajícího Spolku přátel betlémů. Mezi návštěvníky podle Hamtáka převažují tuzemští zájemci, ale objevuje se i dost cizinců. "O minulém víkendu jsme provázeli tři autobusy turistů z Rakouska, kteří jezdí v posledních letech pravidelně. Největší zájem o prohlídky je kolem Vánoc, kdy lidé mají většinou volno. Po Vánocích je návštěvnost domácích betlémů v Třešti o něco menší, ale podle betlémářů se zdá, že jezdí víc opravdových zájemců. V třešťských rodinách se dodržuje tradice stavění betlémů přes dvě stě let.

Komplikací v dopravě ubylo, silničáři dál nabádají k opatrnosti

Komplikací v dopravě na českých a moravských silnicích kvůli sněhu a ledovce dnes ráno v porovnání s pondělím výrazně ubylo. Silničáři nicméně dál vyzývají řidiče k opatrnosti, zvlášť v horských oblastech. Zprovozněn pro kamiony byl ráno po pondělní uzavírce přechod do Polska v Harrachově na Semilsku. Zdržení ráno čekalo na řidiče na D1, na Vysočině havarovaly dva kamiony a kvůli jejich vyprošťování policie několikrát směr na Brno uzavřela. Během noci se na dálnici D1 kvůli hustému sněžení a špatné sjízdnosti na Vysočině postupně vytvořila kolona sahající přibližně od 98. do 127. kilometru ve směru na Prahu. Řidiči tam v autech spali, policisté je pak museli obcházet a budit, kolona se rozjela až ráno před 05:00.

V Jeseníkách je vyhlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí

Horská služba v Jeseníkách vyhlásila třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály. Hrozbu pádu lavin zvýšil čerstvý sníh, který napadl na ledovou vrstvu. Za poslední dva dny podle horských záchranářů přibylo v Jeseníkách čtvrt metru sněhu. Třetí stupeň znamená značné nebezpečí, v horách však hrozí pouze v lavinových katastrech. Podle informací horské služby vyžadují túry za této situace velkou opatrnost a výbornou znalost lavinové problematiky. Třetí stupeň je obvykle vyhlašován v 30 procentech zimního období a dochází při něm k 47 procentům lavinových nehod.

Sport

Čeští tenisté si připsali na Hopmanově poháru smíšených párů druhé vítězství a mají šanci postoupit do finále. V duelu v Perthu zdolali Itálii 3:0 a o výhře rozhodli už ve dvouhrách. Lucie Šafářová porazila Flavii Pennettaovou 7:5, 6:3 a Adam Pavlásek nečekaně Fabia Fogniniho 3:6, 7:5 a 6:1. Šafářová s Pavláskem mají ve skupině A jako jediný tým na kontě dvě výhry. Ve čtvrtek budou hrát o účast ve finále proti celku USA, za který nastoupí světová jednička Serena Williamsová a John Isner. Američané nečekaně prohráli s Kanadou. Williamsová podlehla Eugenii Bouchardové jednoznačně 2:6, 1:6 a Isner následně nestačil na Vaska Pospisila. O titul z Hopman Cupu si z Čechů naposledy zahráli Tomáš Berdych s Petrou Kvitovou, kteří soutěž v roce 2012 ovládli.

Tenistka Petra Kvitová postoupila do čtvrtfinále turnaje v čínském Šen-čenu. Druhá nasazená hráčka si ve druhém kole bez problémů poradila s Bojanou Jovanovskou, srbskou soupeřku porazila ve dvou setech 6:1 a 6:2. Turnaj v Šen-čenu tak bude určitě mít českou semifinalistku. Dvojnásobná wimbledonská vítězka Kvitová se totiž v pátečním čtvrtfinále střetne buď s Terezou Smitkovou, nebo s Kateřinou Siniakovou. Ty čeká vzájemný zápas druhého kola ve čtvrtek.

Dodatečná penalizace připravila českého pilota kamionu Tatra Martina Kolomého o průběžné třetí místo na Rallye Dakar. Kolomý skončil v pondělní druhé etapě pátý, posléze však dostal půlminutovou penalizaci za překročení povolené rychlosti na přejezdu. Průběžně mu tak mezi kamiony patří páté místo. Aktuálně Kolomý ztrácí v průběžném pořadí minutu a 11 vteřin na vedoucího Eduarda Nikolajeva z Ruska. Šestý Aleš Loprais je o dalších 29 sekund zpět. I on je zatím s průběhem rallye spokojený. Pozici nejrychlejšího motorkáře drží David Pabiška, který sice v pondělí dojel sedmatřicátý s odstupem 32 vteřin za Ondřejem Klymčiwem, průběžně je ale Pabiška 33. a Klymčiw 34.

Dušan Kožíšek obsadil 10. místo ve sprintu na Tour de Ski ve švýcarském Münstertalu. Petra Nováková čtvrtfinále kvůli zranění nedokončila.

Ve věku 83 let zemřel po krátké nemoci bývalý hokejový a fotbalový reprezentant Vlastimil Bubník. Na mistrovství světa v hokeji získal tři medaile, měl i bronz z olympijského turnaje v roce 1964 a medaili stejné hodnoty z prvního fotbalového mistrovství Evropy v roce 1960. O jeho úmrtí ČTK informovala manželka Hana Bubníková. Bubník byl posledním z takzvaných obojživelníků, sportovců, kteří dokázali na vrcholové úrovni zvládat více odvětví. Bubník se podílel na zisku všech 11 brněnských hokejových titulů, v nejvyšší soutěži zaznamenal 300 branek. Dalších 121 jich přidal v reprezentaci a v Klubu hokejových střelců deníku Sport mu patří desáté místo. "Vlastimil Bubník byl ve své době jedním z nejlepších světových hokejistů. Vzpomínám si, s jakým uznáním o něm mluvili například na olympijských hrách ve Vancouveru, kde ho v počtu kanadských bodů z olympijských turnajů překonal až Teemu Selänne. Český lední hokej přišel o výraznou osobnost," uvedl prezident Českého svazu ledního hokeje Tomáš Král.

Počasí

Zataženo až oblačno, od západu na většině území slabé sněžení. Nejvyšší teploty v Čechách -1 až +3 °C, na Moravě a ve Slezsku -4 až -1 °C, v 1000 m na horách kolem -5 °C.

06-01-2015