Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

16-01-2015

Koalice bude v pondělí hodnotit plnění koaliční smlouvy

Členové koaliční rady budou v pondělí hodnotit, jak se po roce daří plnit koaliční smlouvu. Strany podle svých zástupců, které ČTK oslovila, dohodu měnit nechtějí. Některým ale vadí zpoždění v přípravě důležitých zákonů. Představitelé ČSSD, ANO a KDU-ČSL podepsali koaliční smlouvu loni 6. ledna. Podle neoficiálních informací někteří členové koalice kritizují například zpoždění v přípravě zákona o liniových stavbách, který má usnadnit přípravu a povolování staveb silnic, dálnic a železnic. Norma měla být podle legislativního plánu na rok 2014 předložena do vlády už na podzim loňského roku. Kabinet se jí ale dosud nezabýval. Resort dopravy byl loni poznamenán výměnou ministra. Antonína Prachaře (ANO) nahradil bývalý šéf stavební společnosti Skanska Dan Ťok. Rychlejší přípravu by si někteří zástupci koalice představovali také u zákona o sociálním bydlení, který má na starosti sociální demokracie.

Singer: Proměnlivější kurz koruny jako nyní není nic neobvyklého

Kurz české měny je na začátku letoška trochu proměnlivější, než byl třeba loni, nejsou to ale neobvyklé pohyby. V Českém rozhlasu Radiožurnálu to řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer a zopakoval, že centrální banka zatím nemá důvod reagovat. Poukázal na to, že koruna je nyní slabší jen o necelá dvě procenta než před rokem. Česká měna koncem minulého a počátkem tohoto týdne oslabila na několikaletá minima vůči euru i dolaru a trh se obával zásahu ČNB. "Stále jsou to pohyby, které u plovoucí měny prostě nejsou neobvyklé," řekl Singer. Trh je podle něj nyní na kurzové pohyby ultracitlivý asi právě proto, že kurz koruny byl v předchozí době stabilní.

Česká měna posílila k úrovni, z níž před týdnem prudce oslabila

Česká měna se vůči euru vrátila na úrovně, ze kterých před týdnem prudce oslabila po údajích o inflaci. V 10:00 se obchodovala na 27,86 Kč/EUR a byla o zhruba 15 haléřů silnější než při čtvrtečním závěru. K dolaru koruna zpevnila skoro o dvacetník pod 24 Kč/USD. Vyplývá to z informací serveru Patria Online. Koruna k euru posiluje několik posledních dní. Po zveřejnění údajů o prosincové inflaci oslabila na konci minulého a počátkem tohoto týdne až na 28,50 Kč/EUR, protože investoři se obávali, že by centrální banka mohla chtít posunout cílovou úroveň pro kurz koruny z nynějších 27 korun ke slabším úrovním.

BIS: Česku okamžité riziko terorismu nehrozí

Bezpečnostní informační služba (BIS) nemá informace, že by Česku hrozilo okamžité teroristické nebezpečí. ČTK to řekl mluvčí BIS Jan Šubert. Reagoval tak na vyjádření šéfa evropského policejního úřadu Europol Roba Wainwrighta. Podle něj je riziko teroristických útoků v Evropě nyní tak vysoké, že je nesmírně náročné odvracet všechny potenciální hrozby. BIS podle Šuberta dělá maximum, aby měla informace, pokud by do Česka přišel někdo s bojovým výcvikem nebo zkušenostmi v zahraničí. Mohl by podnikat násilné teroristické akce.

Před Hradem protestují proti islámu v ČR stovky lidí

Několik stovek lidí se podle policie sešlo před Pražským hradem k demonstraci proti islámu v Česku, kterou svolala iniciativa Islám v České republice nechceme. Několik lidí na místě naopak manifestuje za právo islámu na existenci v ČR. Z politiků na demonstraci dorazili místopředseda hnutí Úsvit Marek Černoch nebo místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Jana Černochová.

Na Letišti Praha má být systém poznávající obličeje cestujících

Na pražském letišti Václava Havla by mohl začít fungovat moderní bezpečnostní systém včetně zařízení, které automaticky rozpozná obličeje cestujících. Návrh na pořízení nových bezpečnostních systémů na jednání vlády příští týden v pondělí předloží ministr financí Andrej Babiš (ANO). Nákup zařízení má vyjít na 154 milionů korun, uvedl dnes server Česká justice, který na záměr ministerstev financí a vnitra upozornil. Podle mluvčí Letiště Praha Mariky Janouškové je ale mylná informace, že by dalších 80 milionů na instalaci systému mělo dodat samo letiště. Letiště podle ní do bezpečnostních opatření investuje dlouhodobě.

Do Prahy po desítkách let přijede hlava státu vlakem

Do Prahy v neděli přijede po desítkách let vlakem cizí hlava státu, mongolský prezident Cachjagín Elbegdordž. Naposledy vlakem přijel do české metropole tongský král, ten ale Česko navštívil před čtyřmi lety soukromě. Poslední podobná oficiální návštěva cizího prezidenta nebo panovníka se pravděpodobně konala asi před 30 lety, řekl ČTK šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. Elbegdordž přijede do Prahy v neděli večer vlakem EuroCity z Berlína. V Česku zůstane do úterý, sejde se třeba se svým protějškem Milošem Zemanem a dalšími ústavními činiteli. Někteří cestující ve vlaku budou pravděpodobně překvapeni přítomností mongolského prezidenta a tím, že ho zástupci státu na nádraží vítají, podotkl Forejt.

Ovčáček: Zeman se výrokem nechtěl dotknout tělesně postižených

Prezident Miloš Zeman se nechtěl výrokem o handicapovaných dětech negativně dotknout tělesně postižených. Vyslovil se pro zachování praktických škol v případech, kdy je to v zájmu dětí. Na svém facebookovém profilu to uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na kritizovaný výrok Zemana o nevhodnosti společného vzdělávání handicapovaných a ostatních dětí. "Poukázal na situace, kdy v důsledku trpí výuka všech žáků ve třídě a na případy šikany, ke kterým, bohužel, též dochází," uvedl Ovčáček. Poznamenal, že prezident svým výrokem přispěl legitimním názorem do debaty o velmi důležitém tématu inkluze v českém školství.

Zeman mluvil o inkluzi ve středu v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí. "Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapovány, měly být umisťovány do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba," uvedl prezident. Podle Zemana jsou děti mnohem šťastnější, pokud jsou v rovnocenné komunitě. Jinak mohou být oběťmi šikany a pohrdání. Také učitelé se nemohou v takovém případě věnovat talentovanějším dětem. Podle prezidenta by tak měly zůstat zachovány takzvané praktické třídy, které přispějí k větší duševní pohodě žáků. Jeho výrok vyvolal vlnu kritiky od pedagogů, odborníků na vzdělávání, organizací tělesně postižených a politiků. Význam integrace co největšího počtu dětí do hlavního vzdělávacího proudu zdůraznili premiér Bohuslav Sobotka i ministr školství Marcel Chládek (oba ČSSD).

V případě nevidomých dětí lze o účelnosti inkluzivního vzdělávání pochybovat, v případě tohoto handicapu jsou děti vycházející ze speciálních škol konkurenceschopnější. V tiskovém prohlášení to uvedl Rudolf Volejník, viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, která má téměř 10.000 členů. Připojil se tak k řadě odborníků reagující na výroky prezidenta Miloše Zemana o rizicích integrování handicapovaných dětí do běžných škol. Volejník upozornil, že právě u nevidomých dětí se ukazuje, že Zemanovy názory mohou mít racionální jádro.

Jourová: EK tlačí na ČR, aby měla předpisy k zákonu do konce roku

Evropská komise tlačí na to, aby prováděcí předpisy k zákonu o státní službě Česko přijalo do konce letošního roku, k čemuž se Praha zavázala i v dohodě o partnerství s EU. Na dotaz ČTK to řekla evropská komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví Věra Jourová. Podle informací ČTK Brusel přitom očekává, že Česko své závazky splní rychleji a všechny doprovodné předpisy přijme do poloviny roku. Účinností služebního zákona a všech prováděcích předpisů EK podmiňuje schválení jednotlivých operačních programů upřesňujících podmínky čerpání dotací z EU v letech 2014 až 2020.

Ceny v průmyslu loni po pěti letech klesly, snížily se o 0,8 pct

Ceny průmyslových výrobců v České republice loni klesly o 0,8 procenta, a snížily se tak poprvé od roku 2009. V prosinci zrychlily meziroční pokles o dva procentní body na 3,7 procenta, což je nejvýraznější propad od října 2009. Dál se v prosinci snižovaly také ceny zemědělských výrobců. Naopak ve stavebnictví a službách ceny opět stouply. Oznámil to Český statistický úřad. V průměru za celý loňský rok spotřebitelské ceny v Česku vzrostly o 0,4 procenta, tedy nejméně od roku 2003.

"Ceny průmyslových výrobců opět zaznamenaly rychlejší sestup, než se čekalo," komentoval čísla analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Není podle něj překvapením, že za posledním poklesem stojí především ropa. Podle analytika skupiny Roklen Lukáše Kovandy lze předpokládat, že snižující se ceny v průmyslu se postupně promítnou do deflačních tlaků v širší ekonomice. Míra inflace přitom už nyní zdaleka nedosahuje hodnot prognózovaných ČNB, dodal.

Ministerstvo financí otevřelo nový portál, zveřejňuje smlouvy a faktury

Ministerstvo financí začalo na internetu zveřejňovat údaje o svých provozních nákladech, fakturách, seznamu státních dotací nebo uzavřených smlouvách. Podle náměstka ministra financí Lukáše Wagenknechta je MF tak prvním ministerstvem v ČR, které taková data zveřejnilo. Vedle toho je možné na novém portálu najít i údaje a zajímavosti o státním rozpočtu, daních nebo hazardu. Do budoucna plánuje MF zveřejnit i údaje například o nemovitostech státu.

Začal berlínský Grüne Woche, ministr Jurečka by stál o větší českou účast

V Berlíně začal 80. ročník mezinárodního zemědělského a potravinářského veletrhu Grüne Woche. Do 25. ledna se na něm představí zhruba 1700 vystavovatelů ze 70 zemí světa. Česko zastupuje necelá desítka podniků, což kritizoval český ministr zemědělství Marian Jurečka. Podle něj by mělo o svou výstavu na veletrhu usilovat více podniků, protože se jinak ochuzují o možnosti podpořit svůj export. Formu expozice Jurečka pochválil, český stánek ve stylu jihočeského vesnického baroka je podle něj dobrý a dává firmám prostor pro prezentaci jejich výrobků. Už v první den veletrhu proto zaplavily berlínské výstaviště tisíce lidí zvědavých na regionální speciality z celého světa, jako například australské klokaní klobásy, dánské slané lékořicové bonbóny nebo české ovocné pálenky.

Jurečka se na úvod veletrhu setkal s německým ministrem zemědělství Christianem Schmidtem a s eurokomisařem pro zemědělství Philem Hoganem, s nimiž mluvil mimo jiné o problémech evropské společné zemědělské politiky. Podle Jurečky se zemědělci potýkají s nadměrnou byrokracií. Podotkl také, že eurokomisaře pozval na návštěvu Česka, aby se Hogan mohl setkat s agrární veřejností a získat informace o problémech z první ruky.

Kraje se s církvemi dohodly na spolupráci ve třech oblastech

Kraje se na prvním společném jednání s Českou biskupskou konferencí a Ekumenickou radou církví ČR dohodly na spolupráci ve třech oblastech. Půjde o sociální a zdravotní péči, o koordinaci při čerpání peněz z evropských fondů a při udělování grantů. Konkrétní výsledky přinesou další jednání mezi zástupci krajů a církví. Na nejvyšší úrovni se tito partneři chtějí scházet dvakrát ročně, řekl na tiskové konferenci v brněnské vile Stiassni předseda Asociace krajů ČR Michal Hašek (ČSSD). Jednání vyvolaly kraje, které chtěly s církvemi jednat o změně jejich ekonomického postavení po přijetí zákona o vyrovnání s církvemi. Kraje dosud některé služby platily ze svého rozpočtu a nyní usilovaly o rozložení finanční zátěže. Církve se k tomuto požadavku postavily vstřícně. Již dříve Hašek zdůraznil, že kraje daly za posledních 15 let 3,3 miliardy korun na církevní projekty a projekty s církvemi spojené.

CVVM: Důchodový systém je podle dvou pětin Čechů nespravedlivý

Dvě pětiny Čechů jsou přesvědčeny, že současný důchodový systém je spíše nespravedlivý. Opak si myslí 15 procent lidí a podle třetiny není ani spravedlivý, ani nespravedlivý. V názoru na to, zda by měl být postaven na principu solidarity, nebo zásluhovosti, je veřejnost rozpolcena. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Z hlediska odpovědnosti za finanční zajištění v důchodu se Češi spíše přiklánějí k odpovědnosti státu. Podporuje ji 56 procent občanů. CVVM provedlo průzkum počátkem loňského listopadu. Na otázky odpovídala tisícovka lidí starších 15 let.

Travel Service loni přepravil o šest procent více cestujících

Tuzemský letecký dopravce Travel Service loni přepravil na 5,455 milionu cestujících, meziročně o šest procent více. ČTK to řekla mluvčí společnosti Vladimíra Dufková. Jde o počty přepravených pasažérů na pravidelných linkách pod značkou smartWings, charterových letech a letech pro jiné letecké společnosti. Firma, která na trhu působí od roku 1997, je lídrem v charterové dopravě v Česku, na Slovensku a v Maďarsku. Významný podíl trhu má také v Polsku. Společnost koupila 34procentní podíl v Českých aeroliniích. Převzetí podílu prostřednictvím dalšího z akcionářů ČSA, společnosti Korean Air, koncem loňského roku schválila Evropská komise.

Kraje dostanou letos od státu 4,6 miliardy na opravu svých silnic

Kraje letos dostanou od státu 4,6 miliardy korun na opravy silnic druhých a třetích tříd. Projekty už mají připravené, peníze musí bezpodmínečně vyčerpat do konce letošního roku. Na každý kraj připadá 200 až 500 milionů podle délky silniční sítě, řekl na tiskové konferenci v Brně po jednání s Asociací krajů ČR ministr dopravy Dan Ťok (ANO). Stát dává krajům peníze na jejich silnice poprvé v patnáctileté historii. Kraje dlouhodobě upozorňovaly na špatný a někdy až havarijní stav silnic, které dostaly před 15 lety do správy od státu s vnitřním dluhem. Tato finanční injekce by měla jejich stav zlepšit. Do budoucna však kraje chtějí nastavit model, jak by se stát podílel dále na opravách jejich silnic.

Nova: Ministr Ťok domluvil s výrobcem zlevnění poznávacích značek

Společnost Hicon zlevní automobilové registrační značky, které dodává státu, ze 108 na 77 korun za kus. S brněnskou firmou, která je dlouholetým výhradním výrobcem značek, to domluvil ministr dopravy Dan Ťok. Uvedla to televize Nova. Stát tak může letos ušetřit přes 40 milionů korun, řekl Nově ministr. Ministerstvo dopravy vypsalo na nového dodavatele značek loni v červenci výběrové řízení, jeho vítěz ale nebyl vyhlášen podle Novy údajně vinou zmatků za bývalého vedení úřadu. Tendru se vedle Hiconu účastnily tři firmy a nabídky se podle předchozího ministra dopravy Antonína Prachaře pohybovaly kolem 60 korun za značku.

Systém, který má začít platit příští rok, má inspiraci v Německu. Stát by měl pouze nařizovat, jakou podobu mají registrační značky mít, a udílet licence na jejich výrobu soukromým výrobcům. Majitelem značky, a tedy i kupujícím, bude vlastník vozidla.

Průměrný klient loni zaplatil za bankovní služby 181 korun

Průměrný klient zaplatil ve čtvrtém čtvrtletí 2014 za užívání bankovních služeb 181 Kč. Vyplývá to z Klientského indexu, který sestavuje server Bankovnipoplatky.com. Poslední čtvrtletí roku bylo klidné proti předchozímu vývoji, kdy se na trhu objevily nové produkty i rozsáhlejší změny v sazebnících. Z analýzy vyplývá, že narůstá počet klientů nízkonákladových bank, které deklarují vedení účtu zdarma. Reálně klienti zaplatí průměrně 20 až 50 Kč měsíčně. Server sleduje podrobně chování klientů. Nejde jen o to, u jaké banky jsou, ale hlavně kolikrát danou službu užijí. Díky tomu je celkový poplatek klienta ovlivněn nejen tím, jak drahou banku má, ale především tím, jak se v ní chová. Pokud je někdo aktivní, tak v průměrně drahé bance platí měsíčně stokoruny. Jestliže někdo banku prakticky neužívá, tak i v drahé bance se může dostat pod 100 Kč měsíčně.

SZPI z hygienických důvodů zavřela první restaurační provoz

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) z hygienických důvodů zavřela první restaurační provoz. V baru na náměstí ČSM v Chodově na Sokolovsku zjistila, že zde neteče teplá voda, dlouho se zde neuklízelo a záchod je společný pro hosty a personál. Restaurace může SZPI nově kontrolovat od ledna, do konce loňska prověřovala jen obchody a sklady potravin. ČTK to dnes sdělil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

Zeman se nedovolá v kauze matky, která prý poškodila mozek dceři

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nepodá dovolání proti zastavení trestního stíhání matky, která podle obžaloby trvale poškodila mozek své dcery. Pražský městský soud ženě loni v září uložil desetiletý trest vězení za ublížení na zdraví, nadřízený Vrchní soud v Praze však následně její trestní stíhání zastavil a propustil ji z vazby na svobodu. Zdůvodnil to chybným procesním postupem městského soudu, který prý vrchnímu soudu nedal jinou možnost. Šéf žalobců Zeman následně rozhodnutí přezkoumal a dal vrchnímu soudu zapravdu. Městský soud totiž rozhodl o jednom skutku dvakrát a pokaždé jinak, což nelze. Otci dítěte, které po úrazu téměř nevidí, má potíže s motorikou a epileptické záchvaty, nyní zbývá poslední možnost - podat stížnost k Ústavnímu soudu. Samotné Nejvyšší státní zastupitelství takovou stížnost podat nemůže.

Vzorek DNA odebraný posmrtně bez souhlasu je dle NS nepoužitelný

Vzorek DNA odebraný posmrtně bez předchozího souhlasu, který dal zemřelý ještě za života, nebo bez souhlasu oprávněných pozůstalých je u soudu nepoužitelný. Podle stanoviska Nejvyššího soudu (NS) jde o nezákonně získaný, a tedy nepřípustný důkaz. Důležitou právní větu schválilo tento týden občanskoprávní a obchodní kolegium na základě kauzy, jíž se soud zabýval koncem loňského roku. Cílem zveřejňovaných stanovisek NS je sjednocování judikatury v případech, kdy obecné soudy rozhodují, případně by mohly rozhodovat rozkolísaně.

NS loni konkrétně řešil dovolání nejvyššího státního zástupce v kauze ženy, jež se snažila dosáhnout na dědictví po biologickém otci, a proto usilovala o popření otcovství svého matrikového otce. Soudní spor se táhnul od roku 2009. Justice se v kauze zabývala také otázkou posmrtného odběru DNA. Žena totiž vzorek navrhovala jako důkaz v řízení, soudy to nepřipustily, což bylo podle NS správné.

Časopis Charlie Hebdo lze koupit i v Česku, dorazila první stovka

První stovka kusů francouzského časopisu Charlie Hebdo dorazila do Česka. Týdeník se objevil zatím jen v pražských stáncích, například na letišti nebo hlavním nádraží, kde byl okamžitě rozebrán, řekla ČTK Jasmína Dordevičová ze společnosti HDS, která spravuje síť prodejen Relay. Redakce francouzského časopisu se před týdnem stala terčem krvavého teroristického útoku v Paříži. Podle dostupných informací bylo do zhruba 25 zemí světa, kde Charlie Hebdo vyšel v šesti jazykových mutacích, odesláno na 300.000 kusů časopisu. Celkový výnos z darů, z prodeje a z nových předplatitelů, jejichž počet vzrostl z necelých 7000 na 120.000, by mohl podle odhadů činit kolem deseti milionů eur.

Hlavní město si připomíná 46. výročí sebeupálení Jana Palacha

Symbolickou pietou u památníku Jana Palacha na Václavském náměstí v Praze, v místě, kde se před 46 lety upálil, začaly v hlavním městě vzpomínkové akce. Dopoledne se zde sešli zástupci občanských iniciativ, odpoledne tu položil kytici ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL). Uctili památku studenta, který chtěl 16. ledna 1969 svým činem vyburcovat společnost, aby se nesmířila s vývojem po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Památce Palacha se u jeho hrobu na Olšanských hřbitovech poklonil také předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Národní muzeum (NM) chce zřídit Palachovo muzeum v jeho rodném domě ve Všetatech na Mělnicku. Vzniknout má do roku 2018. Dům nikdo dlouhodobě neobýval a je prý ve špatném stavu. Jeho součástí je nevelký pozemek. Nedochovaly se žádné předměty a ani zařízení z doby, kdy v něm Palach žil. Budova bude proto muset projít zásadní přeměnou.

Plzeň se otevírá jako město kultury, hlavní show je v sobotu

Plzeň se začala otevírat světu jako Evropské hlavní město kultury 2015, ve městě začaly třídenní oslavy procházkami po atraktivních a neznámých lokalitách. Do města přijíždějí autobusy plné turistů, skupiny cizinců procházejí centrem, hotely a penziony už hlásily plnou obsazenost. Na náměstí Republiky, kde se v sobotu uskuteční zahajovací show, se připravovali akrobaté, hudebníci a další umělci. Podle Martina Baxy, náměstka primátora, si začátek kulturní události nenechá ujít řada významných hostů, očekává se příjezd zhruba dvaceti velvyslanců, českých ústavních činitelů či člena Evropské komise pro kulturu a vzdělávání Tibora Navracsicse. Program výstav zahájí expozice více než 300 originálních děl světoznámého plzeňského rodáka Jiřího Trnky.

Hlavními momenty 45minutové show bude vystoupení provazochodce ze Švýcarska Davida Dimitriho, jenž se projde nad hlavami lidí a vstoupí na ochoz katedrály, kde se po více než 70 letech rozezní nové zvony. Vystoupí kolem 150 akrobatů, artistů a hudebníků, součástí programu bude videomapping, tedy promítání obrazů na domy a katedrálu. Pořadatelé očekávají až 50.000 lidí.

Českou televizi budou na Berlinale zastupovat dva filmy

Na německém filmovém festivalu Berlinale budou tvorbu České televize reprezentovat dva zástupci. Po kontroverzním dokumentu Danielův svět byla do sekce Forum vybrána slovensko-česká road movie Ivana Ostrochovského s názvem Koza. Snímek je road movie o stárnoucím olympijském boxerovi, který se vydává na bolestivé turné napříč Evropou. Danielův svět od Veroniky Liškové si odnesl diváckou cenu z Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě. Otevírá jedno z posledních tabu dnešní společnosti, a to téma pedofilie.

Návštěvnost Národního technického muzea loni vrostla o 10 procent

Národní technické muzeum v Praze (NTM) si loni prohlédlo 231.084 lidí. Nárůst návštěvnosti oproti roku 2013 činí více než deset procent, oznámil mluvčí muzea Adam Dušek. Od znovuotevření v roce 2012 se technické muzeum těší nebývalému zájmu, který neupadá. Především proto, že během roku 2013 přibylo šest nových expozic. "Nosnou výstavou a tématem pro rok 2015 bude výstava s názvem Parní stroje a výstava 150 let paroplavby. Termínově nejbližší výstavou bude tradiční prezentace nominací Czech Grand Design: Nominace 2014," uvedl Dušek.

V Brně se letos v červnu vrátí do ulic parní tramvaj Caroline

Do brněnských ulic se letos vrátí při červnových nostalgických jízdách prostředků městské hromadné dopravy po pěti letech parní tramvaj Caroline, Brňany zvaná Karolínka. Během doby, kdy byla odstavená, byla kompletně opravena a má být největší atrakcí pro fanoušky historie MHD i pro návštěvníky, kteří zavítají do města na několikatýdenní festival Brno - město uprostřed Evropy, řekl ČTK na veletrzích cestovního ruchu v Brně Jan Seitl z dopravního podniku.

Sport

Tenistka Petra Kvitová získala patnáctý titul v kariéře a před grandslamovým Australian Open si zvedla sebevědomí. Dvojnásobná vítězka Wimbledonu ve finále turnaje v Sydney zvládla český duel, Karolínu Plíškovou porazila po boji dvakrát 7:6 a v žebříčku dvouhry se posune na třetí místo.

Tenista Jiří Veselý si poprvé v kariéře na okruhu ATP zahraje o titul. Jednadvacetiletý český hráč dnes v semifinále v Aucklandu porazil čtvrtého nasazeného Jihoafričana Kevina Andersona 6:4, 7:6 a jeho finálovým soupeřem bude 44. hráč světa Adrian Mannarino z Francie. Díky postupu do finále se 63. hráč světa Veselý posune poprvé v kariéře do světové padesátky.

Aleš Loprais sice dokázal ve čtvrteční 11. etape Rallye Dakar snížit odstup od třetího místa, k posunu na medailové pozice v závěru legendární soutěže by mu ale zřejmě pomohly už jen výraznější problémy Andreje Karginova z Ruska. Do sobotního cíle totiž na startující čeká necelých 400 měřených kilometrů. Loprais přiznal, že čtvrtek se snažil hlavně bez problémů přežít. Kamiony totiž startovaly společně s automobily, trať tak byla hodně prašná. V rychlé čtvrteční etapě s minimálními rozdíly Loprais dojel sedmý a předčil jej i Martin Kolomý, jenž by šestý.

Roman Koudelka obsadil ve zkráceném závodu Světového poháru skokanů na lyžích ve Wisle 12. místo, druhé kolo neumožnil silný vítr. Vyhrál rakouský vítěz Turné čtyř můstků Stefan Kraft a je novým lídrem pohárového seriálu. V měnícím se větru v kvalifikaci neuspěli Antonín Hájek a Jan Matura, Lukáš Hlava do závodu postoupil a obsadil v něm 48. místo.

Olympijská vítězka ve snowboardcrossu Eva Samková skončila na mistrovství světa šestá a očekávanou medaili nezískala. Vyhrála čtvrteční kvalifikaci a i čtvrtfinále zvládla jistě a bez problémů. Možnost bojovat o stupně vítězů ztratila po pádu bez cizího zavinění v semifinále. Zlatou medaili získala už počtvrté Lindsey Jacobellisová z USA. Mužům v Kreischbergu kraloval italský snowboardista Luca Matteotti.

Ondřej Bank skončil osmý v superkombinaci na Světovém poháru ve Wengenu. Tuto pozici držel už po dopoledním sjezdu, který byl kvůli větru zkrácen, a ve slalomu se mu nepodařilo vyšplhat pořadím výš. Z vítězství se radoval domácí Švýcar Carlo Janka.

Biatlonistka Vítková skončila osmá ve sprintu Světového poháru v Ruhpoldingu, Landová nejlépe v kariéře desátá. Poprvé vyhrála Norka Hornová.

Odvážní otužilci se mohou přihlásit na závod v kryathlonu, který se uskuteční 1. února v Praze - Velké Chuchli. Součástí této kombinace tří disciplín, která je inspirovaná triatlonem, bude zimní plavání v ledové Vltavě, běh a běh na lyžích. ČTK to sdělil zástupce pořadatelů Richard Machálek. "V plavecké části jsou zakázány neopreny, což ze závodu dělá opravdovou výzvu," poznamenal. Podle otužilosti a odvahy si mohou závodníci vybrat, zda v řece uplavou 250 nebo jen 25 metrů. Délka tratí v dalších částech je pro obě kategorie totožná, 2,5 kilometru běhu a pět kilometrů běhu na lyžích. Pro běžky se využije uměle zasněžovaný okruh, který vyrostl na chuchelském dostihovém závodišti.

Počasí

Zataženo až oblačno, na východě zpočátku až polojasno. V polohách nad 500 m, na východě zpočátku nad 900 m, srážky sněhové. Nejvyšší teploty 2 až 6 °C, na východě území 6 až 10 °C, v 1000 m na horách kolem 0 °C, v Jeseníkách a Beskydech kolem 3 °C.

16-01-2015